Juliana9s gedenkwaardige koningschap Politiek Den Haag zeer verrast Drees: Beatrix zal taak voortreffelijk vervullen BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 PAGINA DEN HAAG Voor de meeste Neder landers is het koningschap een vanzelf sprekende zaak. De bejaarden vonden toen zij jong waren het heel natuurlijk dat koningin Wilhelmina regeerde. Hun kinderen maakten de troonwisseling mee en ook voor het besef van deze laat- sten veranderde er niet veel. Wanneer straks kroonprinses Beatrix haar moeder Juliana opvolgt, zal dit opnieuw een wei nig schokkend gebeuren zijn in die zin, dat ons volk niet taalt naar opheffing der monarchie. Het is waar dat kort ge- leden vanuit de Partij van de Arbeid voorkeur kenbaar gemaakt werd voor de republiek, maar de socialistische voor man Den Uyl voegde daar terstond aan toe, dat voor de wijze waarop koningin Juliana haar ambt uitoefende enkel waardering bestond en naar abrupte ver andering in de situatie niet werd ge streefd. Zowel onze huidige vorstin als haar voorgangster hebben veel tot het aanzien van het koningschap te onzent bijgedra gen. De Oranjes in de vorige eeuw wa ren gedurende hun bewind onder be paalde groepen weinig geacht. Van Wil lem I wendde zich tenslotte het volk af. Zijn als koppigheid aangevoelde zelf standigheid in de Belgische kwestie eerst, in de keuze van een rooms-katho- lieke echtgenote daarna, leidde tot de troonafstand. Willem II genoot de gunst der natie; niet die van hen welke dicht bij het Hof stonden of in Den Haag lei ding boden. Ook Willem III sprak de schare wel aan, al verbeurde hij in toe nemende mate de sympathie van hen die van zijn handel en wandel kennis droe gen, en voor zijn zonen Willem en Ale xander bestond er evenmin sympathie. Aan de regentes Emma en haar dochter Wilhelmina en haar kleindochter Juliana is de populariteit van Oranje te danken en daarmee ook van het koning schap. Zij ^ie het „gewild", het „geliefd zijn" van onze dynastie naar voren schuiven hebben voor een deel gelijk. Wie de kroon draagt moet zelf door het volk ge dragen worden. De uitoefening van het bewind behoort bij de onderdanen aan te slaan. Maar wel zij bedacht dat de gunst van het publiek vrij grillig is. Tengevol ge van. de beïnvloeding door pers, radio en vooral televisie wordt onrust gescha pen. Men leeft van indrukken, wisselt snel van opvatting. Voorheen werd wei nig of niet aan opiniepeiling gedaan maar was „de waan van de dag" toch een bekend gegeven. Al herneemt tot dusver steeds in Nederland het gezond verstand na opschudding en felle bewo genheid meestal vrij spoedig zijn plaats, de straatrel, de volksoploop, de revolu- tiegolf bleven ons niet onbekend. Vroeger was de afscheiding tussen vorst en volk hoog. Het paleis op de Dam kent geen park, zelfs niet een enkel gazon en al evenmin een bordes; de ontmoeting vindt plaats vanaf een hoog balkon. Er wordt grote belangstelling van koninklij ke zijde getoond voor wel en wee van het land, maar familie- en gezinsleven voltrekken zich in beslotenheid. Zelfs het verkeer met prominenten is beperkt Koningin Wilhelmina zou na beëindi ging van haar loopbaan spijtig schrijven over het isolement waarin zij had moe ten ^even, en ofschoon zij aan prinses Juliana meer vrijheid heeft gegund, ook deze werd ver van'het gewone leven ge houden. Het is duidelijk dat hieruit ge voelens van eenzaamheid en verdriet voortsproten. Toch lag in' deze afgeslotenheid ook be scherming. Het was, voor zover niet ge hinderd door een werkelijk tyrannieke etikette, mogelijk een eigen bestaan te leiden. Twijfelachtig is of de huidige op dringerigheid of de zucht van het pu bliek om de gewende gezins- en familie- wederwaardigheden in het koningshuis terug te vinden volop gelukkig zijn. Er moet in ruime mate een persoonlijke le venssfeer worden gegund en dat valt het nogal bemoeizieke en nieuwsgierige Ne derlandse volk niet gemakkelijk. Wij zeggen graag gelijk over te steken. In feite willen wij van onze dynastie veel meer weten dan wij ooit anderen ten op zichte van ons eigen leven zouden toe staan. Het is én afschuwelijk in mense lijk opzicht én verkeerd vanuit politieke overwegingen wanneer vorstelijke per sonen in een gouden kooi als het ware zijn opgesloten. Echter het leven binnen een glazen huis is al even onbevredi gend. Welke misbruiken dan dreigen, het met overschrijding van alle grenzen der behoorlijkheid, kwistig gebruik ma ken van al of niet op waarheid berusten de vertrouwelijke informatie en zeker in fantasie worstelende praatjes, leert het boekje van William Hoffman: Queen Juliana, New York 1979. Het was de fa meuze Samuel Johnson die reeds twee ■eeuwen geleden zei dat de som van klet spraat nog altijd kletspraat is. Door prof. mr. dr. I.A. Diepenhorst oud-minister van onderwijs en lid van de Eerste Kamer Zeggenschap Zwaarder dan de soms grillige bijval of afkeuring die een vorst vindt telt de staatsinstelling, het koningschap zelf. Dit heeft zich sinds onze eerste Oranjeko ning ontwikkeld van persoonlijk bewind en een constitutionele monarchie naar een steeds meer uitgesproken parlemen taire monarchie, waarin de feitelijke oe fening van de macht binnen bepaalde li mieten zekere variatie vertoont. Verge leken met 1815, met 1848, met 1887, is de invloed van de volksvertegenwoordiging toegenomen, is die van de souverein te ruggedrongen. Maar met het machtiger worden van de regering koning en ministers in de laatste tientallen jaren lijkt het denkbaar dat ook in intern verkeer de vorstelijke zeggenschap weer groter wordt. Terwijl het zeker is dat anders dan de zich wei nig om staatsaangelegenheden bekom merende Willem III zijn dochter zich steeds heeft laten gelden en in haar Lon- dense jaren de boog harer bevoegdheden zo strak gespannen heeft als mogelijk was. De in ons land gebruikelijke veel grotere reserve dan die in Engeland bestaat ten opzichte van het monarchaal handelen maakt het moeilijk met precisie over ko ningin Juliana's optreden te schrijven. «Toch is wel zoveel doorgesijpeld dat ver rassend omvangrijke kennis van ons staatsrecht,, een fijne zin voor wat consti tutioneel juist is, een krachtige wil om eigen inzichten te uitan en een zelfstan dige bijdrage te leveren aan de beharti ging van 's lands welzijn, de ambtsver vulling van onze tegenwoordige konin gin deden slagen. De aard van het koningschap verbiedt bloot te leggen wat constitutioneel be dekt moet blijven, verbiedt uitvoerige bespiegeling over stijgende of dalende mate van vorstelijke invloed, verbiedt spoedig in onkiesheid uitmondende oor delen over een eigen stempel hetwelk aan een regime werd opgedrukt. Dat bij benoemingen tegen partijdigheid het gevaar dreigt bij verscherping der politieke of sociale tweespalt door het staatshoofd wordt gewaakt, ligt voor de hand. Een tengevolge van groter publici teit der adviezen over kabinetsformaties, vrij sterke inkrimping van de ruimte voor „het geheim van Soestdijk" waartoe een op grond van het binnenge komen materiaal zelf afwegen van mo gelijke combinaties behoort tekent zich duidelijk af, al kan bij een pat stel ling juist de koninklijke bewegingsvrij heid weer toenemen. Dat deze in een na bije periode tot louter registratie van door fractieleiders kenbaar gemaakte standpunten zou zijn terug te brengen is ongeloofwaardig. Hoogst ongepast ware speculatie over mogelijke verschillen tussen koningin Juliana nu en koningin Beatrix straks. Het was ook in 1948 verkeerd geweest óm verder te gaan dan het uiten der ver wachting dat iedere Oranje de eigen tijd zal verstaan en een vorm voor het be stuur zal weten te vinden die onder eer biediging van' het geldend recht werke lijk het publiek belang zoekt te bevorde ren. Zulk een werkzaamheid vergt ken nis, kunde en meer nog toewijding en karakter. In een aanbrekende periode mag men zich van de aanwezige gaven verzekerd houden, evenals van toewij ding. Voor het overige is het slechts gunstig dat bij gelijke begaafdheid er uiteenlo pende aard en karakter aanwezig is in elkaar opvolgende souvereinen. Hier schaadt iedere eenvormigheid. Al heel gemakkelijk is de waardering voor de persoon, maar uit dien hoofde ook spoedig onkies. Van een vorstelijke smulpaap die veel aan kan mag men nog juist schrijven dat hij met spontane gre tigheid gevarieerd voedsel geregeld tot zich neemt; het woord veelvraat valt niet en er is toch iets onder woorden ge bracht. Waarom niet uitgesproken dat de koningin veel van kinderen houdt, soms een wat geremde indruk wekkend, on beperkt bijna in het lot van tallozen be lang stelt en in anderen en bij zichzelf hecht aan zelfstandigheid van mening, dat zij tot in het beschamende hoor en wederhoor toepast? Waarom ook niet ge- zegd dat zij graag zich verplaatst in de gewone dingen van de dag zonder die misschien steeds tot het uiterste reëel te zien, dat zij een bijzonder persoonlijke, voor sommigen niet geheel doorzichtig gemaakte kijk op het leven zich heeft verworven? Waartoe niet vastgesteld dat zij soms een slechts door constitutionele trouw beperkte onverzettelijkheid toont, dat zij weet wat verdriet en geluk die zij als het ware mystiek ervaart in het menselijk bestaan betekenen. Tussen wat publiek is en wat niet open baar wordt bevindt zich hetgeen in per soonlijk vorstelijk doert van intieme aard is en toch naar buiten blijkt. Het ver trouwen geschonken aan bepaalde reli gieuze genezingsvorm èn de daarmee verband houdende gespannenheid in de relatie tussen koningin en prins dit leidde in 1956 tot het optreden van het driemanschap Gerbrandy, Beel en van Starkenborgh Stachouwer berokken den het koninklijk gezag geen blijvend letsel. Zulks was evenmin het geval met de deining rondom het huwelijk van prinses Irene eerst (1964) ena prinses Beatrix vervolgens (1966), zij dat dat Ijei- de malen de bewogenheid soms dreigde te worden aangetast door in wezen niet ernstige gebeurtenissen. Van 1976 is de Lockheed-affaire, dat het optreden van weer een driemanschap Donner, Hol- trop en Peschar bewerkte en aan het aanzien van prins Bernhard een stevige deuk toebracht: de in haar mildheid be lastende slotsom was dat prins Bernhard de indruk had gewekt zich aanvankelijk veel te lichtvaardig hebben begeven in transacties die de indruk moesten wek ken 'dat hij gevoelig was voor gunsten. Uit 1979 stamt de openbaarmaking van de affaire Van 't Sant, die licht ver spreidde over een van 1932 tot 1938 spe lende kwestie welke een hoogtepunt vond in het eervol ontslag aan genoemde Van 't Sant als hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage verleend; hij bleek ten behoeve van prins Hendrik de zaak van een onwettig kind te hebben geregeld. Voor een regeerperiode yan ruim dertig jaar is het nogal wat, temeer indien te vens in rekening wordt gebracht dat de bij tijden ziekelijke belangstelling voor dergelijke gebeurtenissen tot legende vorming bijdroeg. Merkwaardig is echter hoe desondanks het koningschap als in- stelling niet minder vast staat dan in 1948 het geval was, hoe de genegenheid voor de koningin mqt de jaren dieper wortelde. Vanuit haar als hoog ervaren ambt levend trok de bekleedster van dat ambt zelf als het ware zich eraan op en kon deze wat moeilijk grijpbare Oranje- vorstin zich ontwikkelen tot een figuur van historisch formaat, die haar eigen uitgedijde familie bijeen houdend in de eerste plaats een licht verbrokkelde na tie wezenlijk samenbond als souvereine en als moeder. Het is niet een bijzondere gebeurtenis, het is een gestaag zich voor anderen inzetten geweest, wetend dat zij daartoe was geroepen, waardoor Julia na's bewind over dq. volle duur te kortkoming en teleurstelling ten spijt memorabel werd. DEN HAAG Onder degenen die „bij zonder getroffen" reageerden op de bij zonder plotseling gekomen aankondiging van het aftreden van de koningin was dr. W. Drees, die tien jaar lang minister president onder koningin Juliana is ge weest. De oude staatsman is er zeker van dat prinses Beatrix haar toekomsitge taak op voortreffelijke wijze zal vervul len, hoewel hij niet denkt dat koningin Juliana tegen haar taak nu niet meer zou zijn opgewassen. Hij noemde haar beslis sing verstandig, maar volgens dr. Drees zal het haar ook een overwinning gekost hebben. Prinses Beatrix ts staatkundig „uitnemend op de hoogte, ze heeft een helder inzicht, een redelijke soepelheid en een vaste wil". Karei Hugo Prins Karei Hugo, de Spaanse schoon zoon van de koningin, verklaarde in Ma drid dat het besluit van de koningin ge tuigt van „een vooruitziende blik, moed en voorzichtigheid". Volgens de echtge noot van prinses Irene heeft de monar chie in Nederland een belangrijke rol ge- speeld bij de verdediging van de vrijheid en de democratie in de gehele wereld. Hij bracht hulde aan de „grote politieke en menselijke persoonlijkheid" van de koningin, „die geliefd en geëerbiedigd wordt door allen". In zijn schoonzuster prees hij „haar rijpheid, persoonlijkheid en grote intèlligentie". Luns Secretaris-generaal Luns van de NAVO is van mening dat prinses Beatrix een goede koningin zal zijn. Bij oud-premier De Jong overheerst een gevoel van dankbaarheid dat koningin Juliana „tóch zo lange jaren deze functie met zo veel toewijding heeft vervuld". Zijn op volger Biesheuvel verklaarde dat in de regeerperiode van koningin Juliana de afstand tussen ons vorstenhuis en ons volk veel kleiner is geworden. „Ik denk dat we over haar periode mogen spreken als over een stuk democratisering van het koningschap". Hij is ervan overtuigd dat prinses Beatrix met hetzelfde plich tsbesef als haar moeder straks onze nieu we koningin zal worden, *„en ik hóóp dat ze hetzelfde scherp ontwikkelde consti tutionele besef heeft als haar moeder". Schols Burgemeester Schols van Den Haag zei dat het aftreden van koningin Juliana toch niet helemaal onverwacht is geko men, maar hij onderging de mededeling gisteravond toch als een schok. „De vor stin heeft altijd intens met het Neder landse volk meegeleefd en zij zal een plaats blijven innemen in de harten van velen"'. Van Beatrix heeft hij zeer hoge verwachtingen: „Het is een eigentijdse, energieke vrouw die zich altijd op gron dige wijze in allerlei vraagstukken ver diept". Freule „Ik ben perplex", was het krachtige commentaar van freule Wttewaal van Stoetwegen. „We. zullen moeite hebben er aan te wennen". Ze vindt het overi gens goed dat de koningin aftreedt, nu ze nog fit is. „Zoals ik haar vanavond zag was ze helemaal geen afgeknapte oude vrouw. Ze kan nu met prins Bernhard nog een goede tijd tegemoet gaan". Het aftreden is volgens haar „een hele dreun" voor Nederland. Prinses Beatrix zal het volgens haar goed doen, maar volstrekt anders dan haar moeder. „Ze heeft een andere natuur, een zakelijker benadering. De koningin is beschou wend, prinses Beatrix helemaal niet. Claus is bezadigd, hij zal haar geweldig steunen". De Gaay Volgens oud-minister De Gaay Fortman is het vastleggen van de leeftijd van pen sionering van het staatshoofd geen goede zaak. Hij vindt dat prinses Beatrix haar „huiswerk" uitstekend heeft gedaan. „Ze is voorbereid op de troonopvolging als geen andere vorige koningin in Neder land en in de tweede plaats heeft zij zichzelf voorbereid". Hij noemde haar regelmatig bijwonen van de vergaderin gen van de Raad van State en haar con tacten met allerlei groeperingen, zoals ook hier in Den Haag met ontevreden Scheveningers". Hij wees erop dat Ne derland tussen de troonsafstand en de inhuldiging niet enkele dagen zonder staatshoofd zal zitten. „Op het moment dat de koningin de acte van abdicatie kent is volgens de grondwet haar volgster koningin. De inhuldiging i. - leen de plechtige bevestiging door Na het bekendmaken van het aftreden in de Tweede kamer stonden de parlemenatriërs spontaan op en hieven een driewerf hoera aan. DEN HAAG Uiterst verrast heeft de volksvertegenwoordiging gisteravond kennisgenomen van de aankondiging van de troonsafstand van koningin Juliana. De eerste reacties van de frac tieleiders in de Tweede Kamer waren vol lof en waardering voor het werk van de koningin en ademden tegelijk een diepe ontroering. Over de verwachtin gen van een koningschap van prinses Beatrix spreken de eerste verklaringen in opvallend voorzichtige bewoordingen. CDA: RESPECT EN HEIMWEE CDA-fractievoorzitter Lubbers zei ge voelens te hebben van respect, dank baarheid, nu al heimwee en vertrouwen. „Het respect dat koningin Juliana af dwong was niet gebaseerd op afstandelij ke deftigheid, maar was een natuurlijk gezag door haar directe en integere wijze van optreden, nuchter en warm tegelijk. In een lange regeringsperiode hebben koningshuis en volk gezamenlijk lief en leed gedeeld. De wederzijdse aanhanke lijkheid is daardoor steeds toegenomen", aldus Lubbers. De CDA-leider zei op basis van die ver bondenheid de aanvaarding van de rege ring door prinses Beatrix met vertrou wen tegemoet te zien. „Koningin Juliana heeft haar belangrijke en zware taak verricht bij de gratie Gods. In grote dankbaarheid bidden wij haar Gods na bijheid toe voor haar verdere levensweg. Ook gaat ons gebed op voor prinses Beatrix. Dat de geest van God haar hel- pe en steune bij de zware taak die haar wacht", besloot Lubbers zijn verklaring. i'VDA: WEEMOËD Oppositieleider en PvdA-fractievoorzit- ter Den Uyl stelde dat het aftreden van koningin Juliana hem tot weemoed stemde: „In een meer dan 30-jarig ko ningschap is zij zozeer vergroeid met het Nederlandse volk, dat zij daar haast niet uit weg te denken valt", aldus Den Uyl. Volgens hem heeft de vorstin op demo cratische wijze inhoud gegeven aan het koningschap. „Scherpzinnig en onafhan kelijk in haar oordeel heeft zij haar taak met grote wijsheid verricht. Dat deed zij op een manier, dat tallozen zich nauw met haar verbonden voelden en hun ei gen gevoelens in haar menselijke manier van optreden herkenden. Dwars door alle partijen heen. Zo werd zij een van ons. Wij zijn haar grote dank verschul digd. Zij mag weten dat heel ons land met warmte en dankbaarheid aan haar zal blijven denken", verklaarde Den Uyl. Ondanks de republikeinse voorkeur in de beginselen van de PvdA verklaarde Den Uyl niet anders te kunnen wensen dan dat prinses Beatrix op haar eigen wijze in dienst van de Nederlandse sa menleving de voetstappen van haar moeder zal drukken. VVD: MET EMOTIE Waarnemend VVD-fractievoorzitter me vrouw Kappeyne van de Coppello stelde namens haar fractie de zo zakelijk moge lijk gehouden mededeling van de konin gin nietzonder emotie te verwerken. „De constitutionele monarchie is steeds een van de onwrikbare pijlers van de staatkundige beginselen van de VVD ge weest, maar daarnaast hebben wij diepe bewondering voor de warme menselijke en tevens bescheiden wijze waarop de koningin, vervuld van grote innerlijke kracht, haar roeping heeft vervuld", zei mevrouw Kappeyne. De VVD-fractie spreekt haar volle vertrouwen uit in de nieuwe koningin: „Wij verwachten van haar dat zij met grote inzet en eigen charme de moeilijke taak zal overne men", aldus de waarnemend VVD-leid- ster. D'66: SYMBOOL VAN MENSE LIJKHEID De Tweede Kamerfractie van D'66 noemt in haar reactie koningin Juliana „het symbool van menselijkheid". Zij heeft in de vele jaren haar zware taak op zeer. uitmuntende wijze vervuld en be langrijk bijgedragen tot de eenheid van ons volk", aldus de democraten. De republikeinen in D'66 zien geen aan leiding de monarchie, die in hun ogen goed werkt, thans ter discussie te stellen. D'66 verwacht van Beatrix dat zij als nieuwe koningin voor heel andere uitda gingen zal komen te staan en zich aan de veranderende maatschappij zal moeten aanpassen. PPR: MOEILIJK VOOR BEATRIX PPR benadrukte dat koningin Juliana haar taak in een moeilijke tijd zeer goed heeft vervuld. „Wii gunnen haar van harte wat meer rust'verklaarde fractie voorzitster Ria Beckers. Zij verwachtte dat de Beatrix het niet gemakkelijk zou krijgen haar moeder op te volgen. SGP* ZO MOEDER, ZO DOCH TER SGP-fractievoorzitter ds. Abma ver klaarde te hopen dat voor de nieuwe ko ningin zal gelden: „Zo moeder, zo doch ter' Abma zei de huidige koningin een welverdiende rust en gezegende ouder dom te wensen. Het Nederlandse volk blijft ongetwijfeld een sterke band maar houden, aldus de SGP-leider CPN: NIET VERRAST Communistenleider Marcus Bakker toonde zich als een van de weinigen niet verrast door de aankondiging van troon safstand. „Men kan moeilijk zeggen dat op de leeftijd die de koningin bereikt heeft zo'n beèluit als een verrassing komt". Volgens Bakker heeft in de CPN altijd respect en waardering bestaan voor de wijze waarop zij zich heeft opge steld in ons staatsbestel. „Haar optreden had een eigen karakter, waarin vooral haar krachtige vredeswil ,naar voren sprong", aldus de CPN-verklaring. Bak ker verwacht dat de belangrijke lijnen die koningin Juliana voor de toekomst heeft getrokken door haar opvolgster zullen worden voortgezet. PSP: MOEILIJKHEDEN De woordvoerder van de meest uitge sproken republikeinse, partij, de PSP, Van der Spek vond de hele zaak te on belangrijk om zich druk iver te maken. Of vanuit de PSP de monarchie als zoda nig weer aan de orde zal worden gesteld kon Van der Spek niet zeggen. Daarover moet het partijbestuur nog een beslissing nemen. Volgens Van der Spek zal Beatrix het echter niet beter of slechter doen dan Juliana nu. Het staatsrechtelij ke vacuum rond de gratieverlening aan gevangenen en het benoemen van de minister-president zal ook onder haar blijven bestaan, aldus Van der Spek. Hij verwachtte niet dat Beatrix moeilijkhe den zou maken rond het tekenen van wetsontwerpen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 26