Beatrix, zij die geluk brengt Claus: vertrouwde figuur in Nederlandse samenleving Beatrix wordt niet gekroond Discretie kenmerkte voorbereiding op koningschap 2a\ NNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 PAGINA 25 >t Prinses Beatrix Wilhelmina Arm- g gard, prinses der Nederlanden, prln- ses van Oranje-Nassau, prinses van Lippe-Biesterfeld, werd op 31 januari e 1938 geboren op paleis Soestdijk in Baarn. Ze was het eerste kind van prinses Juliana en prins Bernhard. In de Grote of St. Jacobskerk te Den Haag werd ze enige maanden later ge doopt. De naam Beatrix („Zij die ge luk brengt") is gekozen, zo vertelde de vader, „omdat de prinses en ik graag de naam een voorteken willen Drakensteyn laten zijn". 3 Nederlandse Antillen, het statuut van het Koninkrijk en actuele internationale staatskunde. In 1961 studeerde Beatrix af en behaalde haar meestertitel (vrije stu dierichting). In 1956 deed Beatrix in Amsterdam bij ds. H. J. Kater, die later haar huwelijk zou inzegenen, haar belijdeftis. Beatrix was in die jaren al lid van de Raad van State geworden. Lang zou Beatrix niet op Nederlandse bodem blijven. Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog vluchtten haar ouders met haar en haar zusje Irene via Engeland, vanwaar ze met haar moeder en Irene naar Ottawa in panada door reisde. Als meisje van 7 jaar keerde ze in augustus 1945 in Nederland terug en leerde haar land toen pas goed kennen. In Canada had Beatrix een school voor voorbereidend en lager onderwijs be zocht. In Nederland werd het iets geheel nieuws, De Werkplaats van onderwijspe- dagoog Kees Boeke in Bilthoven. Ze ont moette daar kinderen uit verschillende milieus. Daarna volgde Beatrix een gym nasiumopleiding aan wat later het „In- crementum" van het Baarnse Lyceum is geworden. In september 1956 liet Beatrix zich in schrijven aan de Rijksuniversiteit te Lei den. Ze nam deel aan het novitiaat van de Vereniging van Vrouwelijke Studen ten. Beatrix volgde algemene en privé- -colleges in theoretische en toegepaste sociologie, rechtswetenschap, economie, parlementaire geschiedenis en staats recht, de cultuur van Suriname en de DEN HAAG Prins Clans, die door zijn huwelijk in 1966 met prinses Beatrix Nederlander werd, stamt uit de Duitse landadel. Zijn vader. Claus von Amsberg, trad als rentmeester in dienst op het landgoed Dotzingen bij Hitzacker in Noord-Duitsland. Claus senior trouwde met de dochter van de landheer, barones Gosta von dem Bussche-Haddenhausen. Uit dit huwe lijk werden zes kinderen geboren. Claus, geboren op 6 september 1926 in Dotzingen, was de enige zoon. Heel jong ging hij met zijn ouders mee naar Afrika. Het toenmalige Tanganjika (thans Tanzania) stond onder Duits be heer. Vader Von Amsberg zocht een nieuwe toekomst op een fcisalplantage. Van 1933-1937 bezocht de jonge Claus de lagere school, in Duitsland en in Lushoto (Tanganjika). Van 1938 tot 1943 verbleef hij op het internaat Baltenschule in Mis- droy (Duitsland) om daarna anderhalf jaar de middelbare school van Bad Dobe- ran te bezoeken. In die tijd werd hij voor twee maanden opgeroepen voor de beidsdienst in Konigsborg-Neumark. Na het behalen van het einddiploma van de middelbare school moest Claus in dienst. Van juli 1944 tot maart 1945 was hij ingedeeld bij de reserve-pantserafde ling in Neuruppin. In die tijd was hij drie maanden voor een pantseropleiing in Viborg, Denemarken. Van maart 1945 tot mei 1945 maakte Claus deel uit van de 90e pantserdivisie in Italië. Aan ge vechtshandelingen heeft Claus niet deel- - Dinertje Toen' Claus Beatrix leerde kennen in juni 1964 was hij werkzaam op het mi nisterie van buitenlandse zaken in Bonn.. Hij hield zich daar bezig met de ontwik kelingshulp voor de Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara. In 1958 was hij in Duitse buitenlandse dienst getre den. Na enkele buitenlandse standplaat sen was Claus in 1963 teruggekomen in Bonn. Een jaar later was hij te gast op van dfe Hitlerjugend. Hij werd aan het einde van de oorlog nog in feitelijke dienst genomen. Dr. De Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie verrichtte in opdracht van de regering- -Cals een onderzoek. De Duitse diplo maat kwam er gunstig uit Huwelijk Sinds het najaar van 1963 woont Beatrix niet meer bij haar ouders op Paleis Soestdijk. Vier Jaar eerder had zij het kasteeltje Drakensteyn voor drie ton van jonkheer Bosch van Drakensteyn ge kocht. Het huis staat in de Lage Vuur- sche, een kleine gemeente onder Baarn. De tuin van Drakensteyn grenst aan het kroondomein van Soestdijk. De restaura tie van het slecht onderhouden, uit 1640 daterende kasteel nam zeer veel tijd in beslag. Jaren later richtte Beatrix in een van de bijgebouwen een atelier in. Be eldhouwen, schilderen, zwemmen, ten nis, zeilen en paardrijden zijn haar hobby's. Begin mei 1965 werd via een foto, die Beatrix gearmd met een man in haar tuin op Drakensteyn toonde, bekend dat - zij een relatie had met een Duitse diplo maat. Het land raakte in rep en roer. Koningin en prins vroegen het volk om hun dochter de rust en tijd te gunnen voor een weloverwogen beslissing. Er was veel 'verzet in allerlei geledingen van de maatschappij wegens de Duitse afkomst van Claus von Amsberg. Hij groeide weliswaar in Afrika op, maar zat op Duitse kostscholen en maakte deel uit Op 28 juni 1965. maakten koningin Juliana en prins Bernhard bekend wat iedereen allang wist: de verloving van prinses Beatrix met de Duitse jonkheer Claus von Amsberg. De koningin zei: „Ik kan u verzekeren dat het goed is", maar dat vond niet iedereen.' Et braken storm achtige maanden aan. De tegenstanders van het huwelijk weerden zich geducht Velen hadden er emotioneel moeite mee. Het is ook in die dagen dat een vertrou welijke brief van voorzitter Nederhorst van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer uitlekte. Daarin stond weinig lo- vends over het karakter van Beatrix. Het was een van de vele stormen rond de keuze van de prinses. Eind 1965 ging de Staten-Generaal akkoord met het wetsontwerp dat de regering indiende om goedkeuring te vragen voor het hu welijk. Deze toestemming was nodig om Beatrix haar rechten tot de troon te doen behouden. De keuze van de prinses als plaats voor het huwelijk viel op de hoofdstad. De Joodse gemeenschap in Amsterdam en ook tal Van andere organisaties namen dat haar en de regering niet in dank af. Met veel pracht en praal, maar ook veel politioneel en militair vertoon en regen ging de huwelijksdag, 10 maart 1966, voorbij. Burgemeester Van Hall voltrok het burgerlijk huwelijk in het Amster damse raadhuis en ds. Kater zegende het kerkelijk huwelijk in. in de Westerkerk. Op weg naar de kerk ontplofte achter de gouden koets van het bruidspaar een rookbom. In de woelige zestiger jaren van Amsterdam was een dergelijke bom een veel gebruikt middel om ongenoe gen te uiten. Tijdens het diner in de Burgerzaal van het Paleis op de Dam wees prins Bernhard op de zeer moeilijke tijd die het jonge paar heeft doorgemaakt. De bruidegom beantwoordde de toespraak van zijn schoonvader. Tot zijn vrouw zei hij ondermeer „Lieve Trix, jou wil ik danken voor je liefde, die mij gelukkig maakt. Zoals je vader al zei: onze verlo vingstijd is voor ons niet helemaal die tijd van bezinning en rustige voorberei ding op het huwelijk geweest, zoals hij dat is voor vele andere jonge paren. Niettemin weten wij nu, dat onze liefde, gelouterd in deze moeilijke tijd ons ster ker en zekerder heeft gemaakt. Ie dereen die het goed met je voor heeft 'moet bewondering krijgen voor de grote toewijding waarmee je je met hart en ziel aan je taak geeft Je hebt daarbij ook nog een sterke wil. Anders zou je ook niet tegen deze taak opgewassen zijn". Voor radio en televisie sprak het pas ge trouwde paar een dankwoord uit. Beatrix zei: „Dat niet allen met ons dit huwelijk in vreugde hebben kunnen vie ren, is een feit, dat we erkennen en be grijpen. Velen hebben in het verleden ondeelbaar leed moeten dragen en on herstelbare verliezen geleden, verliezen, die ook als offers zijn gebracht in de strijd voor vrijheid en recht. Wij willen dit niet onvermeld laten omdat wij op deze dag, die voor ons zoveel geluk brengt, dit leed, dat voor allen is geleden Het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus verliep niet geheel vlekke loos. Iemand meende namelijk een rookbom te moeten gooien. en die offers die voorhallen zijn gebracht, werden drie kinderen, allen jongens, ge in eerbied gedenken". boren: de oudste zoon en na Beatrix de De huwelijksreis van Beatrix en Claus tweede gerechtigde tot de troon, Willem ging, zo bleek later, naar Mexico. Ze ble- Alexander op 27 april 1967, de tweede ven, na een roerig verlovingsjaar, bijna ZOon Johan Friso op 25 september 1968 twee maanden weg. Uit hun huwelijk en Constantijn op 11 oktober 1969 ALLEEN EEDSAFLEGGING Beatrix had Claus snel geleerd dat de fiets hèt vervoermiddel In Neder land is. genomen. Begin mei werd' hij door de Amerikanen krijgsgevangen gemaakt. Toen de relatie van Claus von Amsberg met prinses Beatrix in 1965 bekend werd is zijn gehele doopceel gelicht. Met name werd in het onderzoek naar zijn doen en laten in de Tweede Wereldoorlog niets aan het toeval overgelaten. In Nederland was namelijk een storm van verontwaar diging en protest losgebarsten over de keuze van de prinses. Aan de verloving gingen voor het Ne derlandse hof ongebruikelijke persconfe renties met binnen- en buitenlandse me dia vooraf. Claus zei dat de Tweede We reldoorlog een zeer ongelukkige periode was in de Duitse geschiedenis. „We kun nen ze niet wegvagen. We zullen ze niet vergeten. We moéten, tezamen met onze buitenlandse vrienden, de lessen uit deze periode en gebeurtenissen trekken die het onmogelijk maken dat in de toe komst waar ook in de wereld zoiets weer gebeuren kan". een klein dinertje voor wat vrienden bij graaf Oeyenhausen. Speciale gasten zijn twee nichtjes van de graaf, de prinsessen Beatrix en Margriet. Het is hier, zeiden Beatrix en Claus op hun verlovingsdag, dat zij elkaar voor het eerst werkelijk hebben gezien en leren kennen. Volgens Beatrix hadden ze nog nauwelijke ge dacht over verloven, toen de Amster damse fotograaf John de Rooy hen op 1 mei 1965 op het terrein van kasteel Dra kensteyn hand in hand zag wandelen. Een jaar nadat Claus arm in arm betrapt werd met de Nederlandse kroonprinses keerde hij als Nederlandse prins terug van de huwelijksreis in Mexico. Hij pro beerde zich snel vertrouwd te maken met de Nederlandse samenleving en koos de ruimtelijke ordening in de breedste zin als werkterrein, met als zwaartepunt de problemen rond het leefklimaat. In 1967 werd hij lid van de Raad van advies voor de ruimtelijke or dening en lid van de Nationale raad van advies voor de ontwikkelingshulp. De Derde Wereld heeft de sterke be langstelling van Claus. Hij werd voorzit ter van de Nationale commissie voor ontwikkelingsstrategie 1970-1980. In 1974 werd hij voorzitter van de stichting Nederlandse Vrijwilligers. In die kwali teit bezocht hij regelmatig „de mensen in het veld". Claus was trouwens veel op reis, meestentijds met zijn vrouw. Hij legde meer dan tachtig buitenlandse be zoeken in alle continenten af. Dit verhinderde hem niet de Nederland se taal behoorlijk onder de knie te krij gen. Op een bijeenkomst met Neerlandi ci verzuchtte hij dat het na dertien jaar Nederlanderschap niet meeviel: „Ik weet het wel: de Nederlander is niet zuinig met zijn complimenten wanneer een bui tenlander zijn best doet om zijn taal te leren. Maar door de complimenten heen is het goed je vermogen tot zelfkritiek op peil te houden. In mijn geval is dat ge makkelijk: met drie schoolgaande en niet te autoritair opgevoede kinderen, wordt deze zelfkritiek voortdurend aan gewakkerd: ;,Papa, dat is geen Neder lands", of „Wat bedoel je eigenlijk" zijn. reacties uit kindermonden die er niet om liegen. En dan te bedenken dat onze kin deren veel later met het leren van hun taal, onze taal, zijn begonnen dan ikzelf"! Prins Claus werd een vertrouwde figuur in de Nederlandse samenleving. Zijn op vattingen zijn van deze tijd, ook die over zijn eigen functie. Hij heeft er wel eens moeite mee om zijn eigen mening voor zich Xe houden. Zo zei hij ooit: „De leden van het Koninklijk Huis zullen wat be treft inspraakmogelijkheden wel altijd onderaan de lijst staan. Dat is wel eens moeilijk te accepteren. Je zou soms dol graag iets willen zeggen over een bepaal de zaak. Doodgewoon omdat je meent iets zinnigs naar voren te kunnen bren gen. Maar in verreweg de meeste geval len hoed je je daarvoor, omdat er wel licht interpretaties aan worden gegeven die niet ie opvattingen maar je status als lid van het Koninklijk Huis in het ge ding brengen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In tegenstelling tot bijvoorbeeld in Groot-Brittannië wordt een nieuwe koning(in) in ons land niet gekroond. Evenals haar Voorgangers zal Beatrix bij haar in huldiging, die traditioneel in de Nieu we Kerk te Amsterdam zal plaats hebben, slechts de eed (of belofte) op de Grondwet afleggen. Dit in een o- penbare en verenigde vergadering der Staten-Generaal (Eerste en Tweede Kamer samen). Het gaat hier overi gens slechts om een plechtige bevesti ging van een al bestaande situatie. Onmiddellijk na de troonsafstand van Juliana is Beatrix koningin. Bij de inhuldiging zal Beatrix de volgen de woorden uitspreken: „Ik zweer (be loof) aan het Nederlandse volk dat Ik de Grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. Ik zweer (beloof) dat Ik de onafhankelijkheid en en het grondge bied van de Staat met al Mijn vermogen zal verdedigen en bewaren; dat Ik de al gemene en bijzondere vrijheid en de rechten van alle Mijne Onderdanen zal beschermen, en tot instandhouding en bevordering van de algemene en bijzon dere welvaart alle middelen zal aanwen den, welke de Wetten te Mijner beschik king stellen, zo als een goed Koning schuldig is te doen. Zo waarlijk helpe Mij God Almachtig. (Dat beloof ik!)". Na het afleggen van deze eed of belofte wordt Beatrix gehuldigd door de Staten- Generaal, waarvan de voorzitter (prof. Thurlings van de Eerste Kamer) een plechtige verklaring aflegt, die door elk der leden, de én na de ander, beëdigd of bevestigd wordt De voorzitter verklaart dan: „Wij ontvangen en huldigen, in naanv van het Nederlandse volk en krachtens de Grondwet U als Koning; wij zweren (beloven), dat wij Uw on- scvhendbaarheid en de rechten Uwer kroon zullen handhaven; wij zweren (be loven) alles te zullen doen wat goede en trouwe Staten-Genraal schuldig zijn te doen. Zo waarlijk helpe ons God Al machtig. (Dat beloven wij!)". Over de troonsafstand is de grondwet veel minder uitvoerig. Alleen artikel 15 zegt daar iets over en wel dat afstand van de Kroon wat betreft de opvolging gelijk staat aan overlijden. De afstand zelf wordt een feit, doordat koningin Juliana een akte van abdicatie onderte kent. Waarschijnlijk zal dit, evenals in het geval van haar moeder, gebeuren in het paleis op de Dam. Staatsrechtelijk is het zo, dat op het moment dat Juliana de pen van het papier tilt, Beatrix koningin is. Wanneer zij op haar beurt haar hand tekening zet is dat dus als staatshoofd. Vervolgens tekenen ook alle ministers. De staatsrechtgeleerden zijn het er niet over eens of hieruit móet worden afge leid dat de troonsafstand geschiedt onder verantwoordelijkheid van het kabinet. Sommigen menen dat het een zuiver persoonlijke daad is, terwijl anderen van een regeringsdaad spreken. Dit lijkt een puur academische kwestie, maar dat kan veranderen op het moment dat het par lement over deze zaak of het voornemen daartoe vragen wil stellen. In 1849 bij voorbeeld was daar alle aanleiding toe, toen het kabinet een zorgvuldig voorbe reide regie voerde om te voorkomen dat Willem III zou aftreden. DEN HAAG Zonder te wéten ws neer het ogenblik déér zou zijn, heeft prinses Beatrix zich de afgelopen jaren op discrete, terughoudende maar vooral zeer intensieve wijze voorbereid op haar taak als Koningin der Nederlanden. Sa men met prins Claus heeft zij, vooral het laatste jaar, er van alles aan gedaan om zoveel mogelijk te weten te komen van de problemen in de tegenwoordige sa menleving, om zich zo goed mogelijk op de hoogte te stellen van de zaken, waar mee zij tijdens haar koningschap zou kunnen worden geconfronteerd. In mei 1979 vorig jaar hebben prinses Beatrix en prins Claus, tijdens een ge sprek met het Nederlands Genootschap Hoofdrédacteuren, uitvoerig verteld over hun voorbereiding op de taken, die ,na de troonsafstand van koningin Juliana zouden wachten. Ernstig en openhartig verhaalden zij toen over hun uitgebreide oriëntering sprogramma, waarin rechtstreekse con tacten en gesprekken met mensen, of dat nu woningzoekenden, drugsverslaafden, gastarbeiders of woonwagenbewoners waren, centraal stonden. Dat programma voerde zij zoveel moge lijk terughoudend en in stilte uit Zo woonde de prinses al vele jaren iedere week de vergaderingen van de Raad van State bij. Beatrix zei van mening te zijn dat zolang haar moeder koningin is, het niet op haar weg lag om op de voorgrond te treden, dat haar een zekere mate van terughoudendheid paste, zeker toen ge regeld verhalen gingen opduiken over een spoedig aftreden van haar moeder. Prinses Beatrix praat veel met haai* moeder, zo bleek uit haar woorden. Zij kan daarbij putten uit de ervaring die de koningin heeft en evenzeer kan zij de koningin dankzij haar werk informeren over knelpunten in ortze maatschappij. In die vorm kunnen moeder en dochter elkaar aanvullen. Naast dit werk in stilte hebben prinses Beatrix en haar echtgenoot al meer dan een dagtaak aan hun „gewone werk": het aanwezig zijn bij veel belangrijke ge beurtenissen, de werkbezoeken aan ge meenten en provinsies, hun bezoeken aan andere landen, met alle daaraan verbonden voorbereiding. Zozeer nam dit werk hen de afgelopen jaren al in be slag dat zij van de afspraak om minstens één avond in de week en in de week ends samen thuis te zijn vaak hebben moeten afwijken. En thuis zijn er de op groeiende zoons, met wie weinig naar de televisie wordt gekeken maar veel wordt gepraat Beatrix vertelde vorig jaar .dat een be langrijk deel van haar werk bestaat in het doornemen van veel post Er worden veel gespecificeerde vragen aan prinses en prins gesteld, die te maken hebben met nijpende problemen. Beiden stelden toen nadrukkelijk een Sinterklaaseffect te willen voorkómen en niet de indruk te willen wekken dat zij persoonlijk iets zouden hebben opgelost Het zou niet eerlijk zijn tegenover anderen in dezelf de nood. Wel denken beiden in veel ge vallen een wegwijzerfunctie te kunnen vervullen. Op die manier hoopt prinses Beatrix goedkope populariteit te vermijden. Po pulariteit is ieta dat snel verkregen maar ook snel verloren kan worden. Geliefd heid is iets heel anders. Zij is er immers van overtuigd dat er voor haar geen keus is of zij wel of niet koningin wil worden. Zij ziet het koningschap als de bestemming van haar leven, al beseft zij dat het koningschap in sommige kringen ter discussie staat Dat ontmoedigt haar niet, het is voor haar een uitdaging zich als staatshoofd te moeten waarmaken. Prins Claus zei bij dezelfde gelegenheid te hopen dat er ten aanzien van zijn po sitie niet veel zal veranderen, wanneer Beatrix koningin is. Hij moet er niet aandenken dat hij alleen maar naast haar of -*■ nog erger een stapje achter haar mag lopen. Hij wil zelf bezig blijven en een eigen inbreng houden op de ter reinen waar zijn interessen liggen: on dermeer zijn optreden als adviseur van de minister van Ontwikkelingssamen werking.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 25