Prins van Oranje Eerste Beatrix- postzegels in mei Staatshoofd 5IS fi .-.-5*. WILLEM ALEXANDER ylletiteh '1 Na een eeUW WeeF Zeven prinsen gerechtigd tot Nederlandse troon Kroon niet enig symbool van het koningschap Geen gratie op grote schaal verwacht AANMAAK MUNTEN KANNOG JAREN DUREN BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 PAGINA 24Ü DEN HAAG Als koningin Juliana straks officieel troonsafstand ten gunste van haar dochter Beatrix heeft gedaan, is Nederland meteen een fe- nomeen rijker, dat het sinds het over lijden van de zoons uit het huwelijk van koning Willem III met Sophie van Württemberg (Willem stierf in 1879 in Parijs, Maurits was toen al overleden op 6-jarige leeftijd, Alexan der overleed in 1884) niet meer heeft gehad: een heuse kroonprins, die als enige zoon van Beatrix en Claus grondwettelijk de titel Prins van Oranje mag voeren. En dat is dan de op 27 april 13 jaar wordende Willem- Alexander, een prinsje dat inmiddels z'n sporen in de publiciteit al meer dan verdiend heeft. Willem-Alexander, een blozend blonde prins die eindelijk zeer duidelijk is. wat de Oranje-familie vóór hem ontbeerd heeft: een jongen. En die als zodanig dan ook hele pagina's van blijkbaar dik in hun ruimte zittende kranten haalde: Willem-Alexander zou nou niet zo'n braaf baasie zijn, want hij had met prop pen naar fotografen geschoten en de he ren ook op andere manieren niet met respect bejegend. Wat een land waar dat allemaal maar kan, zei Wim Kan al eens over Nederland. En jawel, het is achteraf eigenlijk te gek om over te denken, dat volwé^ssen verslaggevers het Gooise gin gen afstropen om schoolgenootjes van Willem-Alexander heus te interviewen over wat ze van dat stoute prinsje dach ten. Willem-Alexander, de eerste kroonprins na bijna een eeuw. En wat een verschil len. In de tijd van Willem III was er sprake van een internationaal fenomeen, de „Kronprinzenfieber" waar elk hof wel last van had. Een merkwaardig soort koorts voortkomende uit het feit dat heersende vorsten de angstige gewoonte hadden hun zoons buiten staatszaken te houden, waartegen die dan logischerwijs weer in opstand kwamen. In het moeilij ke huwelijk tussen Willem III en konin gin Sophie telde nog eeas als bijkomend probleem het feit dat kroonprins Willem een morganatisch huwelijk (.met een niet-adellijke vrouw) wilde aangaan, hetgeen toen niet veel minder dan een koninklijke schande was die direct de kóp moest worden ingedrukt. De opvoeding van de na-oorlogse Oran jes heeft laten zien dat democratisering ook in koninklijke dynastieën een te recht gewaardeerd woord is. Willem- Alexander en zijn broertjes gingen naar gewone scholen en fcullen, evenals dat bij hun moeder Beatrix gebeurde, terdege ingewijd worden in de hedendaagse taak van een telg van het koningshuis in een constitutionele monarchie. Willem-Ale xander, die sinds vorig jaar het Baarns lyceum bezoekt, zal overigens wel van school moeten veranderen. Het is weliswaar ver voltooid verleden tijd dat, zoals in de dagen van Johan de Witt en de jonge stadhouder prins Wil lem III, -de Oranjeklanten onder het ge wone, regenten natende volk uitbundig zongen als het koetsje met de prins voor bijkwam „Al is ons prinsje nog zo klein, eens zal het toch stadhouder zijn", het idee dat Nederland weer een toekomstig koning rijk is blijft ongewoon. Dat bleek trouwens al bij de doop van Willem-Ale xander in 1967 toen de oudste bruikbare traditionele doopkleding een doopjurk van point de gaze, met kloskant geappli- ceerd op tule, was die Willem III in 1880 aan zijn tweede vrouw, koningin Emma schonk, en die nog nooit door een man nelijke nakomer werd gedragen. Wil lem-Alexander, kroonprins. Een prins met een streepje voor, figuurlijk èn let terlijk, want toen bekend werd dat zijn j twee namen met een verbindingsstreepje aan elkaar zaten, protesteerden meteen een viertal Utrechtse families bij wier kinderen dat niet mocht van de burger lijke. stand. Een levensgroot probleem dat inmiddels weer is rechtgezet, zo zijn we dan ook wel weer in Nederland. Willem-Alexander, het bekendste klein kind van koningin Juliana zoals bleek bij een enquête uit 1974, is een gewone jongen met een streepje tegen bij de foto grafen. En niemand zal het ons kwalijk nemen als we stellen dat er in de toe komst nog best eens een fotocollega kwaad mag worden op de prins. Wie in eigen boezem zoekt naar het kattekwaad en het ongerief dat hij met veel plezier en jeugdige overmoed gepleegd heeft, mag blij zijn dat Oranje-telgen vandaag de dag ook normale kinderen mogen en kunnen zijn. Al heet hun moeder dan ook straks koningin. DEN HAAG De Nederlandse ko ningen dragen geen kroon, maar zij hebben er wel een. Zij wordt met de andere symbolen van het koning schap, ook wel insignia of regalia, be waard in de zilverkluizen van paleis Noordeinde in Den Haag. Behalve de kroon zijn dat de scepter, de rijksap pel, het rijkszwaard, het rijksvaandel en omdat het in Nederland om een constitutioneel koningschap gaat, ook de Grondwet. De symbolen worden bij de inhuldi gingsplechtigheid in de Amsterdamse Nieuwe Kerk zelfs niet meegevoerd in de stoet, maar op een zogenaamde credenstafel naast de zetel, de troon, uitgestald. De symbolische betekenis van de voorwerpen gaat tot in de ver re oudheid terug, maar oud zijn de Nederlandse regalia niet. Ze dateren uit 1840 toen koning Willem II werd ingehuldigd. De regalia die bij de inhuldiging van Willem I, de eerste Nederlandse ko ning, waren gebruikt, vond de zoon niet koninklijk genoeg. Ze waren voornamelijk van verguld koper ge maakt. De symbolen van het koning schap die Willem II door Haagse en Amsterdamse edelsmeden liet maken en die nu nog in gebruik zijn, zijn aanzienlijk kostbaarder. De Nederlandse rijkskroon is een zo genaamde open kroon. Ze bestaat uit een gouden hoofdband en acht gebo- gep bandeaus samenkomend in gou den wereldbol met kruis. De kroon is royaal bezet met robijnen, saffieren, smaragden en parels. Het sieraad is opgevuld met rood fluweel.. De rijksscepter is een lange staf van zwaar verguld zilver, ter lengte van een el (69 cm), bewerkt met palmet ten en eindigend in een Corinthisch kapiteel waarop een rijksappel met kruis te zien is. Weinig doet de tegen woordige vorm denken aap de af komst, namelijk de lange wandel- of herdersstaf, vergelijk de huidige bis schopsstaf. De Nederlandse rijksappel bestaat uit een gladde vergulde bal, die de aard bol voorstelt, gevat in een antieke rand van goud en ingelegd met edel stenen. Voor de inhuldiging van koningin Juliana in 1948 is een geheel nieuw exemplaar van de volledige bijge werkte Grondwet vervaardigd, een staal van Nederlandse bindkunst zoals dat heet. Het boek was gevat in roodfluweel, goud op snee en met een zwaar verguld rijkswapen op beide zijden, opgesierd met gouden kwasten en gezet in de nieuwste letter van de grafisch kunstenaar S.H. Roos. Twee attributen worden wel in de in huldigingsstoet meegedragen. Dat zijn het rijkszwaard, embleem van wereldlijk gezag, gedragen door een hoge militair, en het rijksvaandel, -eveneens gedragen door een hoge mi litair. Het vaandel hangt aan een ver gulde speer en is van witte moiré zij de, waarop het rijkswapen is geschil derd en die afgezet is met franjes van goud en Nassau's blauw. Het zwaard bestaat uit een antiek lemmet, de greep is met rood fluweel bekleed en met kostbaar gesteente en goud inge legd. DEN HAAG In officiële stukken wordt koningin Juliana aangeduid als Julianabij de Gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje- -Nassau, enz. enz." Met dit tweemaal herhaalde enzovoort worden bedoeld de titels Hertogin van Mecklenburg, Prinses van Lippe-Biesterfeld (naar haar vader en haar man) en een aantal titels, vroe ger gevoerd'door Oranje-vorsten en voor het eerst gebruikt door koning Willem I in een proclamatie van november 1813. Deze titels zijn: Hertog van Limburg, Markies van Veere en Vlissingen, Graaf van Katzennelnbo- gen, Vianden, Diez, Spiegelberg, Buren, Leerdam en Culemborg, Burggraaf van Antwerpen, Baron van Breda, Diest, Be- ilstein, de stad Grave, het land van Cuyk, IJsselstein. Cranendonck, Eindho ven, Liesveld. Herstel, Warneton, Arlay en Nozeroy, Erf- en Vrijheer van Ame land, Heer van Borculo, Breedevoort, Lichtenvoorde, Loo, Geertruidenberg, Clundert, Zevenbergen, Hooge en Lage Zwaluwe, Naaldwijk, Pol an en, St. Maar tensdijk, Soest, Baarn, ten Een, Willem stad, Steenbergen, Montfoort, St Vith, Burgenbach, Daasburg, Niervaart, Turn hout en Besanfon. „Mag ik deze dans van u Ook tij dens het Be- jaardedefilé van vorig jaar nam de koningin deze uitndl- ging graag aan en dan ste voor het bordes van paleis Soest- dijk de Drie kusman. DEN HAAG Naar verwachting zullen in mei de eerste postzegels verschijnen met de beeltenis van de nieuwe vorstin. Nieuwe munten met de beeltenis van Beatrix kunnen nog wel jaren op zich laten wachten. Dat blijkt uit mededelingen van het ministerie van Financiën en een woordvoerder van de PTT. Zoals iedereen werden beide overheidsinstellingen ook door het nieuws dat er nieu we munten en zegels moeten komen overvallen: „Niemand had hier ook maar een moment over nagedacht", stelde men bij Financiën en het Staatspostbedrijf. Zo spoedig mogelijk zullen de posterijen met de aanstaande koningin overleggen over wat voor „kopje" er op de nieuwe zegels gaat prijken. Prinses Beatrix zal daar alle inspraak in krijgen. Bij de aanmaak van nieuwe zegels zal rekening gehouden worden met de datum van troonsafstand: 30 april, zodat de oude zegels rond die tijd op zijn en de verkoop van nieuwe kan worden gestart. De oude zégels met de beelte nis van Juliana blijven overigens nog geruime tijd geldig. Ze zullen alleen na 30 april niet meer worden verkocht. Het is nog niet bekend of de afbeelding van Beatrix op de nieuwe muntstukken ge lijk zal zijn aan die op de postzegels. Een woordvoerder van het ministerie van Fi nanciën verklaarde desgevraagd dat het ontwerpen van een nieuwe beeltenis voor de muntstukken bépaald geen gemakkelijke zaak is. Vermoedelijk zullen enkele ex perts op dit gebied worden uitgenodigd een ontwerp te maken aan de hand van de wensen van de nieuwe koningin. Ook wat de munt betreft krijgt Beatrix alle in spraak die maar denkbaar is. Overigens verwacht men bij Financiën dat het nog wel even zal duren voor de eer ste nieuwe munten geslagen worden. De woordvoerder wees erop dat bij de troons- wisséling tussen Wilhelmina en Juliana het ook enige jaren heeft geduurd voor de nieuwe beeltenis op de betaalmiddelen verscheen. Koningin Juliana besteeg op 6 september 1948 de troon en de eerste stuivers, centen, dubbeltjes en kwartjes met haar afbeelding werden pas in 1950 geslagen. De eerste nieuwe guldens kwamen pas in 1954 in omloop. Of het bij de aanstaande troonswisseling ook zo lang gaat duren kon men nog niet zeggen. Ook is niets zinnigs op te merken over het uit de roulatie nemen van de be staande munten. Doorgaans blijven deze nog lang als wettig betaalmiddel gelden vooraleer ze door de postkantoren voor de laatste maal worden ingenomen. Ook vloeit veel geld weg naar verzamelaars. Overigens zijn met de aanmaak van nieuwe munten en postzegels nauwelijks extra kosten gemoeid, omdat ze toch op gezette tijden moeten worden bij gemaakt. Alleen het ontwerpen van een nieuwe beeltenis kost natuurlijk geld. Het is niet, uitgesloten dat hier een prijsvraag voor uitgeschreven wordt. DÉN HAAG Ter gelegenheid van de aanstaande troonswisseling wordt geen gratie of strafvermindering op grote schaal verwacht. Een woord voerder van het ministerie van Justi tie heeft dat desgevraagd meegedeeld. In vroeger tijden was het een algemeen gebruik dat bij troonswisselingen en hu welijken in het Koninklijk Huis op grote schaal gratie of strafvermindering werd verleend. De laatste jaren wordt deze gratiëring bij koninklijke hoogtepunten door steeds meer juristen en staatsrech tsgeleerden als een oneigenlijk gebruik van het middel gratie gezien. Gratie be hoort volgens de gewijzigde opvattingen uitsluitend gericht te zijn op de persoon lijke omstandigheden van de veroordeel de. De laatste keer dat er in Nederland op grote schaal gratie en strafverminde ring werd verleend was bij het huwelijk van de aanstaande koningin, prinses Beatrix met prins Claus in 1966. Dat zich dezer dagen twee opvallende gratiëringen hgbben voorgedaan, heeft volgens de woordvoerder van Justitie helemaal niets met de troonsafstand van koningin Juliana te maken. Hoewel bei de betrokkenen eind april vrii komen is hier sprake van „puur toevalzo werd desgevraagd meegedeeld. Wanneer koningin Juliana privé reist en niet bekend wil worden, gebruikt zij een van haar vele titels als naam, meestal graven van Buren. Prinses Beatrix zal bij de opvolging van de koningin deze titels die aan het staats hoofd, hoofd van het koninklijk huis toebehoren, overnemen. In tegenstelling tot hun moeder en grootmoeder komen in de officiële na men van prinses Beatrix en prinses Margriet de familienaam van hun man niet voor. Hun kinderen dragen echter wel mede de familienaam van hun va der. Prins Willem-Alexander: sinds heel lang weer.een Prins van Oranje Van het grote aantal klein kinderen zijn er zeven ge rechtigd de troon te be stijgen. DEN HAAG In de grondwet is be paald wie gerechtigd zijn tot de Ne derlandse troon en in welke volgorde. Niet alle leden van het koninklijk huis (Huis van Oranje-Nassau) ko men voor erfopvolging in aanmer king. De prinsessen Irene en Christina hebben, omdat ze voor hun huwelijk geen toestemming aan de Staten-Generaal hebben gevraagd, hun rechten en die van hun kinderen op de Nederlandse troon verloren. Na prinses Beatrix is de eerste in de rij van troonopvolgers haar oudste zoon, Willem-Alexander (geboren 1967), ge volgd dóór zijn broers Johan Friso (1968) en Constantijn (1969). Vierde gerechtigde tot de troon na Beatrix is haar zuster Margriet (1943), gevolgd door haar zonen Maurits (1968), Bernhard (1969), Pie- ter-Christiaan (1972) en Floris (1975). Voor allen geldt dat zij 18 jaar moeten zijn voordat ze de koninklijke waardig heid kunnen 'bekleden. Hebben ze de leeftijd niet dan moet een regent(es) worden aangewezen. Alle dertien klein kinderen van koningin Juliana zijn wel leden van haar Huis, maar zeven zijn ge rechtigd tot de Nederlandse trqon. De andere kleinkinderen van Juliana zijn prinses Irene's kinderen Carlos (1970), Margarita en Jaime (de in 1972 geboren tweeling) en Maria (1974), en prinses Christina's zonen Bernardo (1977) en Nicolas (1979). Alle kinderen zijn in Nederland geboren en hebben ook de Nederlandse nationaliteit.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 24