Den Haag wordt weer Hofstad Politie in de Residentie: En waar gaat dat heen J NNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 PAGINA 23 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Dat Den Haag spoedig opnieuw Residentie zal gaan worden zal de politie ongetwijfeld ook met een aan de weet komen. Ook toen ko ningin Wilhelmina nog vorstin was en met haar gezin in deze stad woon de werd van de politie in het vlak van de bewaking extra inspanning ge vraagd. Alleen ging het er destijds heel anders aan toe... het paleis aan het Noordeinde bewaakt moest worden om de in de paleistuin wandelende koningin te beschermen te gen o.a. querulanten en would-be uitvin ders, die op ongepaste en ongeoorloofde wijze hun zaak aan de koningin wilden voorleggen. Doorgaans waakten dezelfde agenten over het koninklijk gezin, mannen die wel wisten wie er in en uit het paleis kwamen. Maar de kleine agent August, zo verhaalt Van Exel, deed als minder bekende een merkwaardige ervaring op. Op een laat middaguur kwamen twee dames de zogenaamde Koningspoort bin nenwandelen,op weg naar de achterzijde van het paleis. August hield hen staande met de woorden: „En dames, waar gaat dat heen Het antwoord luidde: „Naar het paleis". Nou, zei de politieman, dan moet u via de hoofdingang gaan. „Maar ik mag hier toch wel door, ik woon hier.Toen pas sprong Albert in de hóu- ding.... Als de koningin uitreed - en dat gebeur de vrijwel dagelijks toen prinses Juliana geboren was - was er slechts e dig escorte: Eén rechercheur fietste voor het rijtuig uit, één andere reed er achter aan. „Vaak hadden we de handen vol om de slanke zwarte paarden bij te hou den," aldus Van Exel. Later, toen het hol auto's ging gebruiken, reed de politie mee in een rood Fiatje van een particu lier uit de Casuarisstraat. Van Exel verhaalt ook, hoe prinses Juliana eens tijdens een wandeling met oma in Klein Zwitserland de benen nam en uit het oog verdween. Koningin Emma riep toen vertwijfeld tot de poli tieman: '„Oh mijnheer de rechercheur, haal toch gauw de kleine miesemuis." Het is ongetwijfeld de enige keer gè- weest.dat Juliana werd gearresteerd.... Steeds weer waren er andere perikelen voor de politie.Zo bijvoorbeeld de keer, dat koningin Wilhelmina met prinses Juliana ging roeien in de polder aan het einde van de Bezuidenhoutseweg. De agenten moesten er ook met een bootje achteraan, maar waren zo zwaar dat het schuitje telkens in de ondiepe sloot vast liep. Tenslotte escorteerden ze maar lo pend, soppend door het gras, hijgend van het springen over de slootjes. Niet onvermeld mag ook blijven, hoe prinses Juliana eens in het landgoed Oosterbeek werd bedreigd door een nij dig blaffende Sint Bernhard. „Koningin Wilhelmina bedacht zich geen moment, maar stelde zich met opgeheven paraplu in staar van verdediging. Ik trok mijn revolver en rende naar de plaats des on- heils. Gelukkig behoefde ik niet te schie ten daar een dame snel kwam toelopen en met welgemeende excuses de hond bij de halsband terugtrok,zo rapporteerde Van Exel. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG - De komende overname van de troon door prinses Beatrix betekent, dat Den Haag weldra opnieuw de koninklijke residentie wordt. Bij haar troonsbestijging in 1948 gaf koningin Juliana er de voorkeur aan om in Soestdijk te blijven wonen, maar de nieuwe ko ningin gaat van Den Haag weer residentie maken. Enkele koninklijke paleizen worden daar voor reeds verbouwd: Huis ten Bosch als woonhuis, paleis Noordeinde als administratief cen trum. In de dagen rond het huwelijk van prinses Beatrix lanceerde de cabaretier Paul van Vliet zijn nostalgisch lied over „Den Haag met je lege paleizen". Hij zal binnenkort een nieu we tekst moeten bedenken. De paleizen raken weer vol! Huis ten Bosch zal de nieuwe koningin dienen als prlvè-onder- komen. Burgemeester drs.F.G.L.L.Schols toonde zich gisteravond bijzonder verheugd over het komende ontwaken van zijn ge meente uit de al 32-jarige sluimertoes tand van het wel formeel maar niet fei telijk hofstad zijn. De burgemeester vernam het nieuws van de troonswisseling ook via radio en t.v. Maar volledig onverwacht nieuws was het toch ook weer niet voor hem. Woensdag, bij een ontmoeting met prin ses Beatrix, had hij al een vermoeden ge kregen, „niet zozeer door haarzelf als wel door haar directe omgeving". „Neen,verrast was ik niet helemaal, maar ik had het nog niet zo snel ver wacht," zo. zei de heer Schols gistera vond in een eerste reactie. Hij zei het be sluit van de koningin om af te treden "hogelijk te respecteren". „Ik ken de ko ningin als een bijzonder wijze en lieve vrouw. Het getuigt van grote kracht dat zij in volle gezondheid afstand wil doen van de troon". Voor de toekomstige koningin heeft de burgemeester ook grote achting. „Zij is een enorm eigentijdse vrouw. Zij is bij zonder goed op de hoogte van de huidige problemen. Daarin heeft zij zich erg ver diept. Voorts straalt zij een enorme „ge woonheid" uit, waardoor zij als het ware voor iedereen aanspreekbaar is." En over de herkregen status van hofstad en residentie: „Ik ben daar bijzonder blij mee, ik verheug me erop de koningin binnen onze gemeentegrenzen te mogen begroeten als inwoonster." Over het tijd stip, waarop dit zal geschieden, kon de burgemeester nog geen mededelingen doen. „Daarover zijn nog geen bespre kingen geweest met de prinses. Maar de paleizen staan ter beschikking, ze kan er intrékken wanneer zij wil." Gisteravond werd echter bekend, dat Huis ten Bosch in september gereed zal zijn, paleis Noordeinde echter pas over 5 a 6 jaar. Burgemeester Schols erkende.dat de te rugkeer van de vorstin naar Den Haag ook wel problemen zal veroorzaken. Bij voorbeeld wat de bewaking betreft. Schols: „De bescherming van de konin gin is in eerste instantie een taak van de marechaussee, maar als het noodzakelijk zou blijken verleent de Haagse politie daarbii uiteraard graag haar medewer king..' MEER AANZIEN Ook de voorzitters van de fracties van het CDA en de VVD in de Haagse ge meenteraad, de heren H. Happel en P. Ressenaar toonderr zich gisteravond erg verheugd dat Den Haag eindelijk weer de residentie wordt. Het geeft de stad meer aanzien. We zijn erg blij met de toekomstige koningin", aldus hun reac tie. De fractieleiders van D'66 en PvdA, me vrouw H. Gelderblom en G. van Otter- loo daarentegen volstonden met de mededeling dat het op zichzelf goed is dat het staatshoofd dichtbij het regering scentrum komt te wonen. „We wisten het al jaren dat prinses Beatrix naar Den Haag zou komen. Ik word er niet warm of koud van. Het kan bovendien ook nare consequenties voor onder meer de toegankelijkheid van de paleistuin voor het publiek", zo stelden zij. De heer J. Verduyn Lunel (PPR) zag alleen maar nadelen, ook hij noemde onder meer het risico van het minder toegankelijk worg den van de paleistuin. „Dat Den Haag hofstad wordt zegt mij niets", aldus de radikaal. paleis gerestaureerd en geschikt gemaakt voor ontvangsten van ambassadeurs en buitenlandse gasten. Er kwamen ook twee moderne flats bij ten behoeve van de prinsessen Beatrix en Irene. De tuin is een geschenk van het Nederlandse volk aan het koninklijke paar ten gele genheid van het 12'/2-jiarig huwelijksfeest in 1949. Toen het eenmaal duidelijk werd dat Den Haag weer de ressidentie zou wor den zou worden, werd besloten tot een ingrijpende restauratie, die miljoenen guldens heeft gekost en nu nagenoeg is afgerond. Onderdeel van de restauratie werkzaamheden was een verbetering van het ondérkomen voor het bewaking spersoneel van de Koninklijke Mare chaussee. Behalve bij de ingangen is het gehele paleis omgeven door een bijzon der soort versperring, die hët onbevoeg den onmogelijk moet maken tot de pa leisgebouwen door te dringen. Het feit koningin Juliana nog niet eer der is afgetreden wordt wel toegeschré ven aan de vertraging die de restauratie v>an het paleis Huis Ten Boschch (en het Paleis Noordeinde) ondervonden. Zo hebben de restaurateurs van Huis ten Boschch veel hinder'ondervonden van boktorren, zwammen en schimmels, die zich onder meer in de houten zoldering van het paleis hadden genesteld en een •ernstige bedreiging vormden voor de dakconstructie. PALEIS NOORDEINDE Paleis Noordeinde, het toekomstige „kantoor" van de koningin, heeft een rij ke geschiedenis achter de rug. Vorig jaar nog werden de resten gevonden van het huis dat een zekere Willem Goudt in 1533 op dezelfde plaats liet bouwen. In 1566 kwam het goed toe aan jonkvrouw Adriana van Persijn. Met de nieuwe be woners veranderde ook de naam van het pand in „Huysinghe van Brandtwijck". Tevens onderwierp de jonkvrouw het gebouw aan een eerste verbouwing. De eerste aanzet voor de latere bestemming als paleis werd gelegd toen in 1591 de Staten van Holland het huis huurden voor Louise de Coligny. Door de eeuwen heen werden verbete ringen en verandering aan het huis aan gebracht. Van de aanvankelijke bouw stijl, door Willem Goudt bedacht, was door de architectonische ingrepen in de zeventiende eeuw al weinig over. Pieter Post was het die onder bouwmeester Ja cob van Campen het huis uiteindelijk tót een paleis verbouwde. In 1948, werd het paleis ontruimd nadat het gedeeltelijk door brand was ver woest. Met de restauratie werd enkele ja ren geleden begonnen. En volgens de laatste ramingen zal het pas in 1984 klaar zijn voor gebruik. De verbouwing zit op het ogenblik in zijn tweede fase. Een derde zal nog moeten volgen. De verbouwing van het koninklijk werkon- derkomen is overigens geen goedkope _aak. Onverlaten bekladden onlangs nog de gevel om zo hun ongenoegen daar over kenbaarbaar te maken, met de eventuele inhuldiging van Beatrix in Den Haag nog een derde feest moet worden georganiseerd dan zal dat wel de nodige problemen opleveren. We rekenden er eigenlijk een beetje op dat koningin Juliana pas in september zou aftreden". Paleis Noordeinde wordt het „werk-paleis". ALTIJD ORANJE De geschiedenis van Den Haag is altijd sterk verstrengeld geweest met die van het Huis van Oranje. Sinds prins Maurits verbleven de Oranjes altijd grote gedeel ten van het jaar in de residentie. En daarmee gingen steeds grote feesten en bijzondere plechtigheden gepaard. In 1948 kwam daarin verandering. Toen trad koningin Wilhelmina af en haar op volgster koos paleis Soestdijk als feitelij ke residentie. Sindsdien bleef koninklij ke aanwezigheid in Den Haag nagenoeg beperkt tot de jaarlijkse prinsjesdag en officiële bezoeken. Hoogtepunten van de laatste tijd waren -daarbij de ontvangst van Beatrix en Claus bij de bekendma king van hun verloving in 1965. En ve len herinneren zich ook nog het feest ter gelegenheid van de ondertrouw in het jaar daarop met de rijtoer in de sneeuw. Daarop volgden nog de doop van Willem Alexander in de St.Jacobskerk, het hu welijk van prinses Margriet in dezelkfde kerk en de bijeenkomst terr gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Juliana. DE OVERBUREN Donderdagavond half negen. In het Be- zuidenhout zijn de vlaggen voor de jarige prinses Beatrix alweer een paar uur ge streken. De Bezuidenhouters zijn straks de overburen van de nieuwe vorstin. De wat oudere inwoners zijn wat verslagen door het onverwachte nieuws, de jonge ren reageren tamelijk onberoerd, of op" een onverwachte wijze. "Ik ben onwijs blij," zegt een 22-jarige HTS-student bij voorbeeld, „Ik heb nog vijf dagen ge- rvangenis tegoed. Ja, mijn bonnen niet betaald, hé. Misschien krijg ik nu bij de troonswisseling wel gratie. Annie E. en Jantje Brouwers zijn toch ook vrijgeko- De meeste mensen hadden al geruime tijd het idee,dat een troonsafstand voor de deur stond. Voor vrijwel iedereen was het nieuws niettemin toch nog als een verrassing gekomen.En de bewoners van het Bezuidenhout zijn er over het alge meen blij mee. „Nu zit ik voortaan op de eerste rij bij belangrijke gebeurtenissen rond het paleis," zei een bewoonster van de Bezuidenhoutseweg.. Ook de midden stand van de wijk beschouwt de komst van het koninklijk gezin als een gewel dige opsteker voor de wijk. ORANJEFEESTEN Aan Oranjefeesten zal Den Haag in de toekomst waarschijnlijk bepaald geen ge-, brek hebben. Een kolfje naar de hand van de heer A. Goedhart, secretaris van het Algemeen Haags Comité (AHC). Al ziet-deze feestspecialist bij uitstek de ko mende maanden toch met enige zorg te gemoet: „We verkeren namelijk nog een beetje in een onzekere situatie. Het AHC verzorgt zoals gebruikelijk op 30 april de organisatie van Oranjefestiviteiten in Den Haag, op 5 mei de organisatie van de feestelijkheden rond de herdenking van de bevrijding. Als nu in verband HUIS TEN BOSCH Paleis Huis ten Bosch, de toekomstige woning van de koninklijke familie, da teert uit de zeventiende eeuw. Koningin Elisabeth van Bohemen legde in 1645 de eerste steen voor dit paleis, dat werd ge bouwd in opdracht van stadhouder Fre- derik Hendrik. De bouw kwam en dat is voor een paleis vrii vlot reeds in 1647 gereed. Vrijwel alle 'verbouwin gen die het paleis nadien moest onder gaan duurden langer. De eerste opzet van het paleis was vrij simpel. Het bleek dan ook vrij spoedig te klein. Willem V- liet er twee vleugels aanbouwen. Het pa leis heeft echter ondanks de unieke Oranjezaal altijd de „grandeur" van an dere paleizen moeten missen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog geraakte het zelfs geheel in verval. Na de oorlog werd het

Leidse Courant | 1980 | | pagina 23