Beatrix leerling af 30 april wordt een grandioos feest £cidöe(2omarit Toespraak Koningin Toespraak Van Agt Dag koningin BAARNSE ORANJEVERENIGING MOET NIEUW PLAN MAKEN. MAAR... BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 PAGINA 21 SOESTDIJK De tekst van de toespraak die de koningin gisteravond voor radio en televisie hield luidde als volgt: „Landgenoten het is op deze avond dat ik alle Ne derlanders een medede ling wil doen. Deze avond van de verjaardag van onze dochter Beatrix. Bij iedereen die oud wordt doet vroeger of later het nuchtere feit zich voor, dat de krachten gaan af nemen en dat zo iemand zijn taak niet meer kan volbrengen als voorheen. Dan komt er een moment dat het ook niet meer ver antwoord is die langer uit te oefenen. Zo voel ik dat voor mij het ogenblik na dert mijn taak als uw ko ningin neer te leggen. Mijn opvolgster, onze dochter Beatrix, is tot het overnemen daarvan goed voorbereid en zij zal deze aanvaarden. In overleg met haar hoop ik af te tre den op 30 april aanstaan de, op mijn veijaardag. Mijn dochter en ik zijn ons bewust dat deze schikking veranderingen moet meebrengen in onze vele afspraken in de loop van dit jaar en wij zullen trachten daarvoor goede oplossingen te vinden. Ik wil vanavond volstaan met deze zakelijke mede- delingen, ik hoop dat ik een juiste beslissing heb W genomen en ik hoop dat u er begrip voor zult heb ben. Wij blijven in uw midden, mijn man en ik en ik hoop de voldoening te mogen ervaren van mij in de toekomst nog enigs- zins nuttig te kunnen ma- ken in onze samenleving. Het is nog niet het mo ment om uiting te geven aan de gevoelens die in m mij leven en daarom zou ik mij willen beperken tot de nuchtere zakelijkheid alleen. Al wat ik wil vra gen na mijn aftreden is uw steun en vertrouwen te geven aan uw nieuwe koningin. SOESTDIJK Na de toespraak van koningin H Juliana zei minister-pre- siden t Van Agt voor radio en televisie het volgende: „De aankondiging die de koningin ons zojuist heeft gedaan roept diepe emo ties bij ons op, want hoe zeer wij natuurlijk haar besluit eerbiedigen om na zoveel jaren van onver moeibare dienst aan het koninkrijk terug te tre den. De genegenheid die wij onze koningin toedra gen maakt het ons moei lijk te aanvaarden dat haar afscheid nabij komt. Die genegenheid zal met onze waardering en onze dankbaarheid straks ze ker opnieuw tot'uitdruk king komen. Vandaag is het de verjaardag van prinses Beatrix, binnen kort onze nieuwe konin gin. Laten we de kroon prinses als gezamenlijk verjaarsgeschenk aanbie den dat we haar komst als koningin in vertrou wen tegemoet zien en dat we haar met dezelfde liefde zullen omringen die ons steeds met haar moeder heeft verbonden. Koningin Juliana, prinses Beatrix, in het bijzonder in de komende tijd wen sen wij u heil en zegen toe". Moeder en dochter; de gaande en komende koningin. Moge het „Lang leve" voor beiden gelden. DEN HAAG Had voorspeller Jan Pelleboer het maar geweten toen hij gistermiddag in zijn don derdagse weerpraatje prinses Beatrix kwinkslaand gelukwenste met haar 42ste verjaardag. „Het zal gieten van de regen. Hoog heid", zei hij. „Een tuinfeestje op Diakensteyn zie ik niet zitten". Lang en breed was op dat moment achter de mist die het doen en la ten van ons vorstenhuis pleegt te omhullen, al besloten dat Beatrix vanaf 30 april koningin zal zijn. Had Pelleboer dit hogedrukgebied zien naderen - hij zou "Majesteit" hebben gezegd. Er is vaak beweerd dat Juliana in Nederland nog_ slechts één vorm van souvereiniteit restte: de zelfbeschik king over het ogenblik van haar af treden. Nu - dat heeft ze ons ingepe perd. Een kabinet dat de worsteling rond de boycot van Moskou moest onderbreken om naar het Catshuis te ijlen. De ene helft van de natie be droefd over de afloop van de bis schoppensynode, de andere over het feit dat er dit weekend weer geen- veldsporten zullen zijn. Koopavond in de steden zodat veel buizen tijde lijk onbemand staan. Zelfs Drees Se nior, stok en stut des vaderlands, weet van helemaal niets. Zo heeft het koningin Juliana behaagd de enige haar resterende souvereiniteit uit te oefenen. Van de ene donderslag op de andere zullen we moeten wennen aan de ge dachte dat wetsontwerpen in den vervolge beginnen met „Wij Beatrix" of misschien wel „Wij Wilhelmina". Beatrix -letterlijk: Zij die Geluk brengt. De „Prinses Glimlach" uit de dagen toen de snotterpers alle Alma nakken van Gotha uitkamde naar een presentabele huwelijkskandidaat voor haar. De wilskrachtige vrouw vervolgens die doordreef dat ze de man van haar keuze Claus von Ams- berg - omstreden of niet - zou hu wen in de Amsterdamse Westerkerk, een oproer riskerend met de koppige durf waarvan grootmoeder Wilhel mina misschien de erflaatster is ge weest. De echtgenote tenslotte die vrij op de achtergrond een groeiend gezin bemoederde met het grote doel: laat mijn zonen nooit gebukt hoeven* gaan onder hun afkomst. Een afreke ning met de „gouden kooi" van het voorgeslacht, geruggesteund door Juliana die onder meer zo lang op de troon is gebleven omdat ze wilde dat haar dochter zich ongeplaagd door Hoge Taken en Plichten aan de op voeding van haar kinderen kon wij den. Maar ze wist wat haar ooit te wach ten zou staan. Hoor haar spreken toen ze in februari 1958, achttien jaar oud, werd ingeleid in de Raad van State. „Dat dit een groot voorrecht is, besef ik. Het zal mij de gelegenheid geven iets te leren begrijpen van het ingewikkelde raderwerk van ons re- geringsbestel. Met de uiteenlopende problemen die het bestuur van Rijk en Staat meebrengen, zal ik mij ver trouwd kunnen maken. Zo zal ik mij kunnen voorbereiden op mijn toe komstige taak. Nog zeer lange tijd, le den van de Raad van State, zal ik mij beschouwen' als uw leerling. Ik zal - mij bewust van mijn verantwoorde lijkheid - trachten een goede leerling te zijn". Vierentwintig jaar lang heeft Beatrix, op die leerstoel moeten blijven zitten. Aan voorbereiding op het kqning- schap heeft het haar niet ontbroken. Ook zal ze zich gesterkt voelen door de persoonlijke tekst die - nog veel vroeger - werd uitgesproken bij haar bevestiging tot lidmate van de Neder landse Hervormde Kerk. Romeinen 8 28. „Wij weten nu dat God alle din gen doet medewerken ten goede voor hen die God liefhebben". Haar opvat ting over de monarchie zoals die zich in de loop der jaren heeft uitgekris talliseerd: „Zolang het volk het van ons vraagt, zullen wij het doen".. In welke richting mag men verwach ten dat Beatrix zich als vorstin gaat ontwikkelen? Moeder Juliana zou eens een vriendin hebben toever trouwd: „Als ik geen koningin had moeten worden, was ik maatschappe lijk werkster geweest". Volgens inge wijden zou Beatrix eerder het vol gende hebben geantwoord: „Wanneer ik niet als kroonprinses.geboren was, zou ik voor de kunstacademie hebben gekozen". Dat is meer haar sfeer. Sandalen van nogal wat kunstenaars hebben de drempel van Drakensteyn doen- slijten en in het tot atelier her schapen tuinhuis is door Beatrix drif tig geboetseerd. Misschien zal de ko ninklijke residentie zo meteen niet alleen van'Soestdijk naar Den Haag verhuizen, maar wordt hij ook meer een zender van culturele dan van so ciale impulsen. Van mevrouw Marga Klompé echter deze uitspraak: „Prin ses Beatrix en haar man zijn heftig geinteresseerd in alles wat er in de wereld voorvalt. Ze maken er dan ook serieus studie van. Want dat valt van beiden op - dat ze overal flink diep in kunnen duiken. Beatrix is bo vendien enorm eerlijk. En net als hóar moeder houdt ze enorm veel van mensen". „Ze is een bijzonder praktische figuur die meteen iets wil doen", aldus een uitspraak van familievriend prof. jhr. Alting von Geusau. „Ze stelt zich op het standpunt: ik wil geen erebaantje: ik wil er aktief bij zijn. Dat vindt ze een van haar belangrijkste taken: naast de misdeelden in de samenle ving staan. Geen medelijden, maar helpen. Wie zich slechts even in haar doen en laten inleeft, merkt een in tensieve betrokkenheid bij het lot ;nsen. Vooral van misdeelde Maar dat zijn geen aktivitei- ten voor het krantennieuws. Zoiets zou verschrikkelijk zijn voor de be trokkenen. Daarom speelt veel van haar werk zich achter de schermen af". Over de karaktereigenschap van de nieuwe koningin die wel als „eigen wijsheid" wordt omschreven, hebben zich in het verleden flink wat tongen en pennen geroerd. Daarom heeft het zin tot slot een uitspraak van staats man Schermerhorn aan te halen. „Laten sommige mensen maar zeg gen dat ze eigenwijs is. Voor mij geldt dat als een positieve eigenschap. Wat heb je aan een koningin die zich bij het minste of geringste een andere mening aan laat praten?" Misschien heeft Beatrix vannacht na dat het feestgedruis rond haar ver jaardag en aanstaande troonsbestij ging was verstomd, nog even tijd ge had om zich te bezinnen op deze woorden van de hoogleraar in het staatsrecht prof. Van Maarseveen. „Het koningschap is een mensont erend ambt dat degeen die het nau welijks krachtens eigen keus be kleedt of gaat bekleden, aan hersen spoeling onderwerpt en in een ijzeren kooi van conventie, spelregels en verwachtingen dwingt; een ambt dat aan het statelijk gebeuren een elitair karakter geeft en daardoor anti- emancipatoir en anti-democratisch werkt". Misschien heeft Beatrix zich in dat zware uur ook de bede herin nerd die op haar bruiloft werd uitge sproken. „Laat ons bidden dat er des kundig aan de toekomst van ons land gewerkt mag worden. Laat ons bid den voor hen die hoog geplaatst zijn in deze wereld en voor allen die ge roepen worden om leiding te geven - dat zij andermans leven veilig stellen, niet toegeven aan de macht van cor ruptie en onrecht, maar opkomen voor de armen en misdeelden". PIET SNOEREN Er zal niemand zijn die het" koningin Juliana niet van harte gunt, bevrijd te worden van de verantwoordelijkheid die zij als staatshoofd ruim 31 jaren heeft gedragen. Toen zij vorig jaar 70 werd, roemde een lied van kinderen haar als een fan tastische vrouw, en dat is ze^opvallend juist door weldadig gewoon te wezen. Dat vereist nauwelijks toelichting, want zo wordt zij gekend, iemand om dankbaar voor te zijn. En dat ook om de vanzelfsprekendheid waarmee ze de last van het ambt heeft opgevat, nederig tegenover zo'n roeping, maar standvastig jegens de plicht. Men heeft haar daarover nooit horen klagen, tenzij over wat haar tegenstond in het voort durend weer opdringerig in beeld te worden genomen, het offer van altijd middelpunt te moeten zijn. En in die begrij pelijke reactie werd ook zichtbaar wat niet geheim behoefde te blijven: ze wenste niet over zich heen te laten lopen. In ons parlementair staatsbestel is de macht van het staats hoofd beperkt, maar de invloed juist op richting gevende mo menten niet gering. Kabinetten immers komen en gaan, maar de koningin blijft, en Juliana heeft in een forse reeks formaties de koers moeten zoeken. Het is niet overdreven, hoe afgezaagd het ook klinkt, haar aftreden als het einde van een tijdvak te zien, stellig bewo gen het begon ongeveer met de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië, en weldra kwam ook de stormramp van 1953 maar vooral gekenmerkt door een ontwikkeling van welvaart en levensstijl die in 1948 niemand kon voorspellen. BEATRIX was 10 toen die tijdspanne aanving, ze is er in opgegroeid, ze staat nu voor een evenzeer onvoorspelbare toekomst, op wat toch een keerpunt lijkt. Er is mogelijk storm op til: in het binneyiland zijn duidelijk de grenzen zichtbaar aan wat er haalbaar ir., y\ internationale situatie is verward ten prooi aan spa *'-»<■> e eerder bedwongen leken. De nieuwe koningin zal zeker anucis overkomen dan het al zo lang vertrouwde beeld dat haar moeder bood, maar stellig niet minder serieus en toegewijd. Zij is goed voorbereid op haar taak, en wie haar onlangs bezig heeft gezien in ontmoe ting met het veelsoortig beeld dat het leven van kinderen bood in het Jaar van het Kind, zal daarin die voorbereiding weerspiegeld hebben gezien. In de kracht van haar leven treedt zij straks aan, de konin gin aan wie een naam werd gegeven die een program be duidt: zij die gelukkig maakt. Het moge haar gegeven zijn, gesteund door aller vertrouwen, in haar hoge ambt bij te dra gen tot het geluk, die oude naam voor het hoogste welzijn, van allen tot wier dienst een vorstin geroepen wordt. Regen of geen regen, een mogelijkheid om zich onder de mensen te begeven zal Juliana altijd aangrijpen. SOESTDIJK/DEN HAAG De onverwachte medede ling van koningin Juliana heeft de plannen van de Baarnse Oranjevereniging, die elk jaar het défilé langs paleis Soestdijk orga niseert, flink in de war ge stuurd. Het programma voor komende koninginne dag stond al in hoofdlijnen op papier. Daar is nu een ferme streep door gehaald. „Wat er nu op 30 april gaat gebeuren hangt natuurlijk af van wat hare majesteit wenst. Maar een ding is ze ken het wordt een grandi oos feest", aldus de heer B. Blydestein, voorzitter van de Oranjevereniging in Baarn. Onmiddellijk na de toespraak stapte hij door regen en wind naar de hoofdingang van het paleis. Slechts weinigen volg den overigens zijn voorbeeld. Een handjevol nieuwsgieri gen kwam de doorweekte journalisten en fotografen ge zelschap houden. Die regen in dit jaargetijde houdt de Oranjevereniging ook danig bezig. „We weten natuurlijk niet of Beatrix straks eenzelfde feest am bieert als haar moeder. Eind januari is voor een défilé na Voor het paleis op het Voorhout In Den Haag stonden gisteravond geen drommen mensen. Even min was dat het geval bij paleis Soestdijk. Een handjevol mensen had zich voor de hekken verza meld en verdrong zich rond de auto's waarin de radio luid aanstond. tuurlijk een slechte tijd. feest maakt". Eén ding staat Daarom ligt het volgens mij voor de opperceremonie- voor de hand dat Beatrix op meester van het Baarnse een andere wijze van haar Oranjefeest echter als een veijaarddag een nationaal paal boven water: Komende 30 april zal niet de laatste maal zijn dat duizenden Ne derlanders in bonte rij langs het bordes van Soestdijk trekken. „Ik ben ervan over- .tuigd dat we die dag blijven vieren", aldus Blydestein. Geheim Hoewel de NOS, via welke omroep de boodschap van de koningin de ether moest worden, ingezonden, het ge heim zeer goed bewaarde (al les moest in stilte en zonder argwaan te wekken worden voorbereid) gonsde het in journalistiek Den Haag gis termiddag toch van de. ge ruchten. „De Rijksvoorlich tingsdienst had zendtijd op geëist. De majesteit wil het volk toespreken", heette het in het parlementaire wereld je. De mare verspreidde zich in ijltempo door de wandel gangen. Iedereen voelde aan wat er te gebeuren stond. Het kon niet anders of... Langza merhand begonnen de verha len vastere vorm aan te ne men. Het ANP had een be vestiging van de geruchten gekregen. De koningin zou haar aftreden aankondigen. Parlementaire verslaggevers van tientallen dagbladen voerden gehaaste telefoon gesprekken iftet him redac ties, grote stapels stoffige ar chieven met vergeelde kran teknipsel en boeken werden van stal gehaald. Achter de ramen van de Haagse krante gebouwen werden rond zes uur biljetten opgehangen met de onverwachte mededeling. Een mededeling die dank zij de koopavond snel de aan dacht trok van het winkelen de publiek. „Die Juul", bromde ieipand. En een an der voegde er in onvervalst Haags aan toe: „Ze heb groot gelijk dat ze er mee ophoudt. Da's toch geen werk meer op die leeftijd". En toen het nieuws bekend werd in het restaurant van het Scheveningse Kurhaus, was het even doodstil, totdat men spontaan het Wilhelmus inzette... Duitsers eerder Om acht uur verscheen ko ningin Juliana op het Neder landse scherm. Maar de Duit se televisiekijkers waren al een uur eerder op de hoogte. Om vijf voor zeven meldde een Brusselse correspondent van de WDR-radio wat er in Nederland zou gaan gebeu ren. Op de televisie werd dit bericht direct erop herhaald. Het was bij onze oosterburen het belangrijkste nieuws van de avond. Het verdrong Ag- hanistan, de olie en ook de met veel interesse gevolgde synode in Rome van de eer ste plaats. De Duitsers wisten het daar- mee zelfs eerder dan kamer voorzitter Dolman, die zijn dinerpauze moest gebruiken om een waardige toespraak te schrijven? Maar na achten was de hele wereld snel geïnformeerd. Uiteraard werd het bericht in razend tempo door de grote internationale persbureaus naar alle uithoeken ver spreid. Maar ook via televisie en radio konden kijkers en luisteraars in vele landen vaak direct de aankondiging van de troonsafstand meema ken. Zeker tien Europese landen hebben de tv-uitzen- ding direct overgenomen. Daarnaast verzorgde het NOS-journaal een bijdrage voor de normalé internatio nale kanalen, via welke een dergelijk belangrijk nieuwtje over de gehele wereld wordt verspreid. Ook de Wereld omroep heeft ertoe bijgedra gen dat ver van ons land het nieuws direct kon worden ontvangen. Met name de An tillen en Suriname waren ge waarschuwd dat zij via een bepaalde frequentie de uit zending direct konden oppik ken. mÊÊÊÊÊmmam SCSBEZBSSHBBBSEi

Leidse Courant | 1980 | | pagina 21