zekUe (Sowumt Beatrix wellicht koningin Wilhelmina II ,NI i L 1001 ideeën voor goed en gezellig wonen. Groenoordhal Leiden BESTORMING SPAANSE AMBASSADE IN GUATEMALA: 39 DODEN Synode zet kerk provincie weer op Vaticaans spoor Levenslang geëist tegen Siert Bruins «Het Motorhuis Bkersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas idacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes M.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: al 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Vrijdag 1 februari 1980, 71e jaargang no. 21569 Showroom Op Ned. II om 21.20 uur „Showroom in de West" em om 18.59 uur „Matt en Jenny". Om 19.25 uur „David McWilli- Op Ned. I om 20.55 uur „Caba ret Ivo de Wijs" en om 21.55 uur „Wat nou". Om 22.50 uur politiek in „Wat voor weer in Den Haag?" Overdag regen Vannacht opklaringen met lichte vorst» Morgen overdag toenemende bewolking, ge volgd door regen. Matige noordoosten wind. Minima rond een graad. Zon op 08.19, onder 17.25 uur. Hoogwater Scheveningen 03.48 en 15.50 uur, laagwater 12.02 uur. irs wacht met uitzetting Zuidmolukkertje IAAG Staatssecretaris Haars van justi- het Zuidmolukse jongetje Jurians Tsya- ual niet over de grens (laten) zetten t in de Tweede Kamer de interpellatie l-Tuinstra (D'66) heeft plaatsgehad. D'66 niet eens met het besluit van Haars, dat sns wordt gesteund door een uitspraak Raad van State. De interpellatie wordt nderdag gehouden. Meer rijwielen tussen de rails UTRECHT Met ingang van de niet/we dienstregeling die bij de NS op 1 juni in werking treedt, wordt het vervoer van fietsen per trein aanmerkelijk uitgebreid. Op het ogenblik is het mogelijk om vanaf 137 stations de fiets in de trein mee te ne men. Straks wordt die kans op 246 stati ons geboden. Over het fietsvervoer per trein komt binnenkort een informatie- boekje uit dat op de stations te krijgen is. FNV-steun voor derde wereld UTRECHT De Federatie Neder landse Vakbeweging wil dit jaar voor een totaal bedrag van 5,4 mil joen vakbondsprojecten in de Derde Wereld gaan steunen. Het geld is af komstig van de begroting voor ont wikkelingssamenwerking en wordt via de FNV doorgestuurd naar vak bonden in de Derde Wereld. Nederlanders in meerderheid vóór euthanasie DEN HAAG Als er sprake is van ongeneeslijk lijden, vïhdt 56 van de Nederlanders boven de achttien jaar dat zowel actieve als passieve eutha nasie geoorloofd is. Dit blijkt uit een eind vorig jaar gehouden enquête van het bureau Lagen dijk voor opinieonderzoek. Instemming met passieve maar niet met actieve levensbeëindiging betuigt 19 Tot de tegenstanders van euthanasie moet 23 van de bevolking worden gerekend. Het aantal tegenstanders blijkt in vergelijking met vorige peilingen aanzienlijk gedaald. In 1972 was nog 49 tegen en in 1976 43 nBBBHKHB Troonsafstand Juliana zorgvuldig geheim gehouden h V Een aangrijpend moment tijdens de verklaring die koningin Juliana gisteravond op de televisie over haar troonafstand aflegde. (Van onze parlementaire redactie) OEN HAAG In poli- iek Den Haag houdt nen er rekening mee dat prinses Beatrix, die op 30 ipril haar moeder op volgt, als koningin de naam Wilhelmina (II) )al aannemen. Vice-pre- ier Wiegel bijvoorbeeld iet op het laatste mo- lent de naam Beatrix eg, toen hij in de Twee de Kamer „onze komen de koningin" voor de toe komst alle goeds wenste. Na afloop van zijn korte rede, legde de minister in dt wandelgangen uit dat lij rekening had willen louden met de eventuele vens van de kroonprin- es onder de naam van laar grootmoeder te aan regeren. Een aantal »ren geleden heeft prin- es Beatrix dit zelf ook il eens gezegd. itaatsscretaris Koning (Binnenlandse laken) voegde daar nog aan toe, dat- leatrix bij haar geboorte de naam Wilhelmina mede heeft gekregen om ich als koningin zo te kunnen noe- nen. Het is bekend dat de kroonprin- es zich sterk aangetrokken heeft ge voeld tot haar grootmoeder. Boven- ien zou zij op die manier de traditie unnen herstellen, dat het Neder- indse staatshoofd naar de eerste Willem (van Oranje) wordt genoemd, /oluit draagt de toekomstige konin- jn, die gisteren 42 jaar werd, de vol- ende namen: Beatrix Wilhelmina irmgard. Zij is namelijk ook ver- loemd naar wijlen prinses Armgard, 8-1980 W\CWT KM USE MEKiTS PFCxSRftnMV Heden en toekomst samen op een foto, koningin Juliana en haar opvolgster prinses Beatrix de moeder van prins Bernhard. Op het Binnenhof werd er gistera vond ook druk gespeculeerd over de datum, waarop Beatrix in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal-worden inge huldigd. Volgens sommigen wordt dat ergens in mei, maar anderen, dichtbij premier Van Agt, beweerden met grote stelligheid dat het op 6 sep tember zal zijn. Dit mede omdat haar moeder (in 1948) èn haar grootmoe der (1898) op die datum officiéél door de Staten-Generaal als koningin wer den aanvaard. Het verstrijken van vier maanden tussen de troonsaf stand en de inhuldiging is niet onlo gisch, omdat voor het laatstgenoemde nog heel veel moet worden voorbe reid. Te denken is aan het voltooien van de restauratie van paleis Huis ten Bosch in Den Haag, waar Beatrix gaat wonen. Gisteravond werd be kend dat daar nog wel een maand of acht mee gemoeid zijn, dus niet eer der dan september. Het voornemen van koningin Juliana (op 30 april, haar verjaardag) afstand te doen kwam ook voor de meeste le den van de regering als een verras sing. Premier Van Agt, die krachtens zijn functie wel al een tijdje op de hoogte was, had zelfs zijn plaastver- vanger, minister Wiegel, niet eerder dan gisterochtend op de hoogte ge bracht. Andere ministers en staatsse cretarissen hoorden het pas om half zes 's middags, toen zij op het Cats- huis arriveerden voor kabinetsbe raad. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst was de strikte geheimhouding een verzoek van de koningin, die ab soluut niet wilde dat haar voornemen zou uitlekken. Zij vond dat ze zelf als eerste het nieuws bekend moest kun nen maken. Dat gelukte niet geheel, omdat buitenlandse omroepen, toen zij een paar uur van tevoren hoorden dat de Nederlandse koningin om acht uur iets belangrijks zou gaan mede delen, meteen concludeerden dat het om abdicatie zou gaan en dit ook de ether in stuurden. De koningin gaat afstand doen omdat ze, zoals ze zelf ook in haar toespraak zei, de last van haar bijna 71 jaar be gint te voelen. In haar directe omge ving is het g|en geheim dat zij de laatste tijd vergeetachtig was gewor den. Waarom zij juist nu de wens te kennen gaf af te treden en niet bij voorbeeld vorig jaar, gp haar zeven - stige verjaardag, toen velen dat ver wacht hadden, werd niet officieel be kend gemaakt. Op het ministerie van Binnenlandse Zaken weet men te vertellen dat de koningin, evenals haar moeder in 1948, per se aan wilde blijven totdat alle aan de orde zijnde voorstellen tot wijziging van de grondwet waren ingediend. Onlangs is dat gebeurd. Ook wilde zij invloed kunnen blijven uitoefenen op de tekst van het wetsontwerp, waarin wordt geregèld wie er wel en niet lid zijn van het Koninklijk Huis. Pas eind vorig jaar bereikte het kabinet, nadat er jaren met haar over was ge discussieerd, overeenstemming met de koningin. Tenslotte wilde zij niet, evenmin als de regering, dat 70 jaar opgevat zou gaan worden als de leef tijd, waarop het staatshoofd met pen sioen dient te gaan. Te verwachten is dat Juliana, evenals haar moeder, na haar aftreden de ti tel van prinses der Nederlanden zal gaan voeren. In haar toespraak zei zij te hopen zich in de toekomst „nog enigszins nuttig te kunnen maken in onze samenleving". Premier Van Agt noemde het in zijn toespraak via ra dio en televisie „moeilijk te aanvaar den dat haar afscheid nabij komt". Hij deed een beroep op de bevolking de kroonprinses „als gezamenlijk verjaarsgeschenk" aan te bieden „dat we haar komst als koningin in ver trouwen tegemoet zien en dat we haar met dezelfde liefde zullen om ringen, die ons steeds met haar moe der heeft verbonden". De fractie voorzitters van de grote partijen, ook Den Uyl van de krachtens haar be ginselprogramma republikeinse PvdA, uitten zich in dezelfde geest. De republikeinen in D'66 menen dat Beatrix zich als koningin aan de ver anderende maatschappij zal moeten aanpassen, wil zij goed kunnen func tioneren. Het enige Tweede-Kamer lid voor de anti-monarchistische PSP, noemde de op handen zijnde troonswisseling „te onbelangrijk om zich druk over te maken". (Zie verder het tweede gedeelte van deze krant) mam besluit van Koningin om eind april af te tre ats een complete ver- gekomen 8aliseer je Je plotseling, net zo lang als zij re- i prentjes op de voorpa- toakte. ten tijd om zelf ook af te Q| 't is goed 'tis van BLOEMENHAL CENTRAALSTATION ROTTERDAM DEN HAAG Niet 5 (ebr. maar 2 febr. BEJAARDENCARNAVAL in de Stadsgehoorzaal. „DE HUTSPOTTEN". at- en bergmeubelen, keukens, slaapkamers, tapijten, gordijnen, rotan meubels, decoraties, verlichting, isolatie, energiebesparing Gratis adviezen van binnenhuis- en tuinarchitecten, woensdag 30 januari t/m zondag 3 februari wo,: 19-22.30 uur do.,vr. enza.: 14-1? en 19-22.30 uur zo.: 12-17 uur lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll PARIJS Uit een rijdende auto is vanmorgen in Parijs een aanslag ge pleegd op oud-minister Joseph Fon- tanet (59), een van de oprichters van de republikeinse partij MRP. Hij werd door kogels in rug en schou ders getroffen. Zijn toestand is ern- rr\kT*jor (TPwnnfl stig. Fontanet is onder De Gaulle o enige malen minister geweest. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fontanet bij aanslag GUATEMALA Politie en leger van Guatemala hebben gisteren de door ontevreden boeren bezette Spaanse ambas sade in Guatemala bestormd. Bij de schietpartij en een daaropvolgende brand zijn tenminste 39 mensen om het le ven gekomen. De boeren, die de ambassade eerder op de dag hadden bezet, om te protesteren tegen de behandeling die zij van de ordetroepen zouden hebben ontvangen, hielden de gijzelaars vast op de eer ste verdieping. Toen de bestorming begon, wierpen de bezetters eigen gemaakte molotovcocktails, die de brand veroorzaakten. De Spaanse ambassadeur, Cajal Lopez, kon tijdens de brand door een raam ontsnappen. Hij is waarschijnlijk de enige overlevende van het drama. Volgens ooggetuigen hadden de gegijzelden de ordetroepen doen weten, dat zij niet tot bestorming moesten overgaan, omdat de bezetters al hadden aangekondigd het gebouw te zullen verlaten met medeneming van enkele gegijzelden, die voor hun. veilig heid garant moesten staan. De Spaanse ambassadeur Cajal Lopez heeft verklaard, dat hij in zijn werkvertrek met de bezetters in gesprek was, toen de ordetroepen tot de bestorming overgingen. „De bezetters werden bang en begonnen met brandbommen te gooien. Met wat meer omzichtigheid had de zaak zonder geweld geregeld kunnen worden". Onder de doden zijn de voormalige vice-president van Guate mala ERdurado Caceres en de oud-minister van buitenlandse za ken Adolfo Orantes. (Van onze correspondent) VATICAANSTAD - Met zesenveertig, plechtig door de paus bekrachtigde beslui ten, is de bijzondere synode van de Neder landse bisschoppen gisteren in Rome ge ëindigd. Het merendeel van de besluiten zet de Nederlandse kerkprovincie weer volledig in het Vaticaanse spoor met dui delijker afbakening van het ambt en min der werkruimte voor de pastorale werker en de leek. De priesteropleidingen moeten geschieden aan instellingen, die de karak teristieken hebben van een seminarie. De mogelijke oprichting van meer bisdom men in Nederland wordt in studie geno men. Het slotdocument stelt bepaalde voorwaarden aan oecumenische ontwikkelingen, onder streept het celibaat, beperkt de liturgieviering tot de officiële boeken en spreekt van sterke bevordering van de persoonlijke biecht. Het noemt tevens een aantal concrete maatregelen om de „communio" tussen de bisschoppen te herstellen. De bisschop van Roermond zal de samenwerking met de landelijke Pauselijke Missiewerken, de Bisschoppelijke Vastenaktie en de „Week voor de Nederlandse Missionaris" herstellen. De synode-besluiten - die ondertekend werden na een plechtige eucharistieviering in de Six tijnse Kapel - zijn uniek snel genomen. Door gaans duurt het maanden alvorens de paus sy node-besluiten bekend maakt. De synode heeft zestien werkdagen geduurd. Er waren 28 zittin gen met een totaal van ruim zeventig werku ren. De Nederlandse bisschoppen beklemtoonden vooral het waardevolle bezmningskarakter van de bijeenkomst, al beseffen de meesten, dat zij in hun diocees nog heel wat discussies zullen moeten voeren met de achterban die in het al gemeen het verloop van de synode met enige kritiek en bezorgdheid heeft gevolgd. De paus bracht gisteren een informeel bezoek aan het Nederlands College in Rome, waar hij samen met de bisschoppen en een aantal stu denten de lunch gebruikte. Zie verder de pagina's 11-13 HAGEN De openbare aanklager bij de rechtbank in het Westduitse Hagen heeft vanmorgen levenslange gevan genisstraf geëist tegen de Nederlandse oorlogsmisdadiger Siert Bruins (58). Ded aanklager achtte bewezen dat Bruins samen met Neuhauser (67), te gen wie hij ook levenslang eiste, de ondergedoken joodse broers Sleutel- berg heeft doodgeschoten. Hij eiste voorts onmiddellijke gevangenne ming, omdat er naar zijn oordeel ge vaar voor vluchten bestaat. zie pag. 14 Vondellaan 80 Leiden r, telefoon 071-769313

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1