M Personeel Meccano wil meehelpen met zoeken naar nieuwe eigenaar Koersen aandelen licht gestegen Finse economie groeide van alle OESO-landen het snelst 7 Beurs van Amsterdam Kostbare berg Kreisky stelt UNIDO „Marshall plan" voor ^ECONOMIE LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 PAGINA 19 Van Trier: discussie over chips voortzetten AMSTERDAM Ook Nederland kan zich niet veroorloven om de nieuwe ont wikkelingen op het gebied van de micro- electronica aan zich voorbij te laten gaan. Van de andere kant zou het ook een grote fout zijp om de maatschappelijke'en poli tieke discussie te laten inzakken tot al leen maar de vraag of men daar wel of niet voor moet kiezen. De micro-electroni- ca zal zeker op grote schaal geïntrodu ceerd worden in onze samenleving, maar dat wil niet zeggen dat daarmee de discus sie gesloten is. Het is eerder het startpunt van de discussie. Dit heeft minister Van Trier van Weten schapsbeleid met zoveel woorden gezegd in zijn openingstoespraak gisteren op het Hol land Data-symposium in Amsterdam over de maatschappelijke gevolgen van de „chip" voor Nederland. De mogelijkheden om alle gevolgen van de micro-technologie te over zien zijn er evenwel niet. PARIJS Het bruto nationaal produkt van Finland is in 1979 sneller gegroeid dan in enig ander land dat lid is van de OESO (Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling). Dit staat in de jaarlijkse economische studie over' dit land die de OESO heeft gepubliceerd. De OESO schrijft de groei, die in 1979 7,2 procent bedroeg, o.a. toe aan het beleid dat de Finse regering in de voorafgaande jaren heeft gevoerd. Door fiscale tegemoetkomingen wist de regering de vakbonden ertoe te bewegen hun looneisen te matigen, waardoor de kos ten in de hand werden gehouden en het land zijn internationale concurrentiepositie kon verbeteren. Ook de gunstige ontwikkeling van de produktiviteit in de industrie droeg bij tot een afremming van kostenstijgingen. Het werkloosheidscijfer vertoonde in 1979 een lichte daling (tot minder dan 7 procent). de de inflatie kwam voorlopige cijfers ui De vooruitzichten land van de 1000 vooral ala gevolg a hetzelfde jaar volgens t op 7,5 procent, oor 1980 zijn voor "het meren" minder gunstig 1 minder snel toenemen de economische activiteit in andere OESO- -landen en door de jongste olieprijsverhogin gen. De OESO verwacht toch dat het bruto nationaal produkt dit jaar nog met 4,5 procent zal toenemen, een voorspelling die gunstig af steekt bij die voor andere landen. Het betalingsbalansoverschot zal volgens de OESO omslaan in een tekort van 700 miljoen dollar (anderhalf procent van het BNP). Door de tragere groei in andere westerse landen zal de Finse export naar die landen niet toe nemen. Volgens een voorspelling van het Finse ministerie van financien zal de inflatie in. 1980 toenemen tot 8,5 procent. Europese Metaalbond: nog meer ontslagen bij Philips BRUSSEL Volgens de Europese Metaal- bond (EMB) valt er in vijftig tot zestig Europese vestigingen van Philips een groot aantal ontslagen te verwachten. Dit heeft de bond gisteren meegdeeld op een persbij eenkomst. De EMB, waarbij ook de FNV is aangesloten, beriep zich in deze verklaring op informatie van de centrale Philips-directie in Eindho ven. De EMB wees erop, dat er in de afgelo pen zes jaar in de Europese Philipsbedrijven ruim 50.000 mensen zijn ontslagen. Dit komt overeen met een vermindering van het aan tal arbeidsplaatsen met zestien procent. XVI.3I HOUTUNIE NV Houtunie ,e_ heeft de omzet in de eerste zes '1S- maanden van het op 1 mei be er,; gonnen boekjaar 1979-1980 in lfj. hoeveelheid licht en in geld, mede door prijsstijgingen, ruim zien stijgen. Dit eerste halfjaar is bevredigend afge sloten, ondanks een forse re- jaj servering, aldus een tussentijd- i se mededeling. De stijging van ■ls importprijzen van hout maak- te het namelijk noodzakelijk ca. 1,4 min aan de voorraa- dreserve toe te voegen. Omdat de importprijzen na 31 oktober ,s! 1979 verder zijn gestegen' en u| thans nog stijgen, zal een ver gil dere toevoeging aan de voor- jj raadreserve in de tweede helft jt_ van het boekjaar noodzakelijk lig z»jn. n_ De directie verwacht het gehe le le boekjaar met een redelijk resultaat te kunnen afsluiten, abnormale winterse omstan- 2e digheden buiten beschouwing de gelaten. ESTEL De raad van com- missarissen van Estel (Hoogo- vens-Hoesch) heeft het plan voor de herstructurering van Hoesch Huettenwerke goedge keurd. Begin februari zullèn ook de commissarissen van Hoesch AG en Hoesch Huet tenwerke AG beslissen over het herstructureringsprogram ma, aldus een mededeling van Estel. Zoals eerder bekend is gemaakt is een wezenlijk on derdeel van deze herstructure ring de vervanging van de be staande drie Siemens-Martin staalfabrieken door een mo derne oxystaalfabriek met een continu-gietinstallatie, waarbij tegelijkertijd de ruwstaalcapa- citeit met 20 procent wordt Verminderd. Hiermee is ca. 550 min Duitse mark gemoeid. Verder voorziet het plan in kostenverlagingsprogram- dat een gefaseerde ver mindering van het personeels bestand met 4200 werknemers bevat. Tot slot gaat het om een sanering van het produkten- pakket,gericht op afzetmoge lijkheden op lange termijn. SHV Nederland NV TAM Commercial Resour- |uices NV te Willemstad (Cura sao) hebben overeenstemming ®,j bereikt over de overdracht -van het tot het SH V-concern behorende bedrijf Wambesco j~ International BV in Rotter TAM Commercial Re ssources is een internationale branche van de Duitse Stinnes Groep. Wambesco Internatio nal handelt in ertsen, minera en chemicaliën en telt 13 'personeelsleden, voor wie vol- SHV de werkgelegenheid I gehandhaafd blijft. KLM: Iets n meer it verlies in |r 3e kwartaal AMSTELVEEN - De KLM e heeft in het derde kwartaal j (oktober tot en met decem- r[ ber 1979) van het lopende n boekjaar een verlies geleden t_ van 11,9 miljoen gulden, dat n is 2,1 miljoen méér dan in n hetzelfde kwartaal van het voorgaande boekjaar (9,8 miljoen gulden). Hiermee komt het resultaat e over de eerste negen maanden van 1979-80 op een winst van n 80,1 miljoen gulden tegen een ;t winst van 143,2 miljoen in de drie kwartalen van j 1978-79. Het vervoer in tonki- lometers was tien procent ho ger dan in het derde kwartaal van 1978-79 bij een eveneens tien procent hogere tonkilo- meterproduktie. Het passa- giersvervoer op de lijndiensten I steeg met elf procent, het vrachtvervoer met negen, het postvervoer met twaalf en het chartervervoer met zes. De be ladingsgraad handhaafde zich op 58,9 procent. De cijfers vielen de beurs hon- •Jderd procent mee omdat een J veel groter verlies over het derde kwartaal was verwacht, aldus beurskringen. In een re- delijk actieve nabeurshandel tipte de koers even f 73,50 aan daarna iets terug te vallen naar f 72,50. Deze laatste prijs was f 3 hoger dan het officiële (f 69,50), dat op zijn beurt f 2,20 boven dat gaande dag lag. i de i (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De directie van Airfix Industries, het Amerikaanse speelgoedbedrijf, dat afgelopen jaar zijn Meccanofabriek in Liverpool gesloten heeft, mag daar weer binnen komen. De 550 per soneelsleden, die sinds begin december het pand bezet houden omdat ze hun baan niet wilden ver liezen, hebben nu besloten samen met de directie een geschikte koper te zoeken. De belangstelling van de in Engeland wonende mediterende India se Maharasji Mahesj Yogi om het Pdeccano-be- drijf te kopen, is verdwenen als sneeuw voor de Als die gezamenlijke inspanning niet tijdig met suc ces bekroond wordt, zou Airfix Industries een over eenkomst afsluiten met een Franse fabrikant, die dan in licensie meccano's en Dinky Toys gaat produ ceren. Volgens Airfix is dit laatste niet meer moge lijk in Engeland, omdat daar teveel geklungeld en gestaakt wordt, wat de producten te duur maakt voor de Britse markt. Daarbij komt nog, dat mecca no's en Dinky Toys vandaag de dag veel minder goed verkopen wegens de grote vraag naar modern elektronisch speelgoed. De 500 bezetters van het Meccano-pand in Liverpool hebben twee-, maanden nodig gehad om tot het besef te komen dat Airfix Industries geen pogingen zal doen om dit bedrijf te heropenen. Directeuren van de firma zullen nu in de fabriek mogen komen om er de computers te raadplegen over vergoedingen, die uitbetaald moeten worden aan het afgedankte personeel. Deze en andere informatie is belangrijk voor adspirantkopers. Is uiterlijk 28 februari nog geen koop gesloten, dan zullen de werknemers op het advies van hun vak bond een einde maken aan het vruchteloze bezetten van het pand. Ongeveer 250 arbeiders hebben Airfix al laten weten, dat zij genoegen nemen met de ver goedingen, die begin december voorgesteld werden. De borg Fuji is een van de kostbare natuurbezittingen van Japan. Een afbeelding daarvan bij een juwelier in Tokio is evenzeer kostbaar. Want de berg is geportretteerd in gouden Zuidafri- kaance Rand-munten en kost (bij de koers van gisteren) 715.000 dollar, d.i. ruim 1,4 miljoen NEW DELHI Het Mars- hall-plan, het pakket maat regelen dat de Verenigde Staten na de tweede wereld oorlog hebben opgesteld voor economische hulp aan Europa, blijkt uitstekend te hebben gewerkt. Een derge lijk plan voor de ontwikke lingslanden kan de Noord- -Zuid-dialoog bevorderen, zo heeft de Oostenrijkse bonds kanselier, Bruno Kreisky, gisteren in New Delhi ge zegd tijdens de conferentie van de UNIDO, de Organisa tie voor Industriële Ontwik keling van de Verenigde Na ties. De bereidheid om een derge lijk plan te aanvaarden kan een eerste stap zijn om de on derhandelingen tussen de in dustrie- en de ontwikkelings landen tot een succfes te ma ken. Als drie of vier kleine Europese landen samenkomen met twee of drie olie-exporte- rertde landen, is dat een bewijs dat een "Marshall-plan" ont wikkelingsproblemen uit de wereld kan helpen, zo betoog de Kreisky. De Oostenrijkse bondskanse lier verklaarde later op een persconferentie dat het bedrag van 300 miljard dollar als ont wikkelingsfonds, zoals de ont wikkelingslanden voorstellen, helemaal niet te veel is. Ge vraagd over de situatie in Af ghanistan deed Kreisky een beroep op de "verantwoorde lijke politici" zich ten Volle in te spannen voor de vrede. Ve len dat koude oorlog nu onvermijde lijk is, maar op den duur is er geen andere mogelijkheid dan wederom te streven naar wa penbeheersing, ontwapening en begrip tussen de volkeren, zo zei hij. Kreisky verklaarde dat elk jaar 400 tot 450 miljard dollar wordt uitgegeven aan bewapening en dat een klein deel daarvan de stoutmoedig ste plannen voor een nieuwe economische wereldorde kan financieren. (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM Als we de maandag buiten beschou wing laten, viel de stem ming op het Damrak deze week bepaald nog wel mee. Een rustige stijging voor de internationale fondsen (vooral dank zij Koninklij ke Olie) de groep industrie en dj; sector banken. Stil stand alleen voor de secto ren scheepvaart, verzekering en handel, waardoor per sal do het algemene koersnive- au toch kon stijgen. Het klimaat lijkt dan ook iets beter te worden. Dit danken wij niet aan de bed rijf sberich- ten (want die waren overwe gend in mineur gestemd), maar wel aan de wat gunstiger berichten die uit het buiten land komen en die ook ljun neerslag vinden in een duide lijk beter Wallstreet. De problemen rondom Joego slavië zijn thans niet meer aan de orde. De verhouding tussen de Verenigde Staten en Iran lijkt minder gespannen te worden. Uit dat land komen ook berichten dat er voor de genationaliseerde buitenlandse banken schadevergoeding zal worden betaald. Of daar in de praktijk iets van terecht komt, is vers twee, maar de medede ling had wel effect. En ook de inval in Afghanistan wordt niet meer als een acute oor logsdreiging gezien. Bij dit al les kunnen we ook de rust rondom de dollar signaleren, die donderdag al iets boven de f 1,91 zat. Wallstreet profiteert uiteraard ook van die stemming, maar daar kwam nog bij, dat de zeer grote bedragen die extra aan het Amerikaanse defensieap paraat besteed zullen worden, de kooplust voor aandelen in ondernemingen op het terrein van de technologie, de elctro- nica en de bewapening sterk heeft opgevoerd. Vraag was er ook naar oliefondsen, omdat de overwinst-belasting per sal do sterk meevalt. Deze krach ten zorgden ervoor dat het Dow Jonesgemiddelde voor iridustrieaandelen woensdag de grens van de 880 over schreed en op bijna 882 be landde. Een duidelijke verbe tering vergeleken met de 829 op 4 januari. De andere grote beurzen deden het wat kalmer aan mét bescheiden stijgingen. Een hoofdstuk apart vormt de goudprijs, die uiteraard bloot staat aan alle belangrijke poli tieke en economische gebeur tenissen in de wereld. In het begin van de week stond de notering in Londen nog onder druk (maandagmiddag 624 dollar per troy ounce), maar woensdag kwém de Londense prijs alweer dicht bij de 700 dollar. De olieprijsverhogingen door verscheidene Arabische landen wakkerde de kooplust voor het goud kennelijk weer Uit eigen land kwam het nieuws dat de industriële pro- duktie in november was geste gen (3,3 procent hoger dan in november 1978) en dat de ban ken nu vrij zijn om in het bui tenland kapitaal te lenen. So ciaal-economische heeft dat nog het voordeel, dat het na delige saldo op de betalingsba lans wat kleiner kan worden en de aantasting van onze de viezenreserve kan verminde- In de slag om de loonpauze heeft het kabinet de eerste overwinning behaald, nu de Tweede Kamer er deze week mee akkoord is gegaan. Maar de vakbonden laten het er ze ker niet bij zitten en felle ak- ties staan ons daarom nog te wachten. In welke mate die in de bedrijven haar weerslag zullen hebben, moeten we af wachten. Het zal eerder tegen- dan meevallen. Ogenschijnlijk maakt de beurs zich daar mo menteel nog geen zorgen over. Er waren maar erg weinig goede berichten uit het be drijfsleven deze week. Textiel- veredelingsbedrijf Palthe kwam goed voor de dag, om dat de gunstige ontwikkeling in het eerste halfjaar met een winst van 6,5 ton in het twee de halfjaar kon worden voort gezet. Dat is dus heel wat beter Het slechtere nieuws had de overhand. De KLM zag in het derde kwartaal het verlies van f 9,8 tot 11,9 miljoen stijgen, waardoor de winst in de perio de april tot en met december van f 143 miljoen tot 80 mil joen daalde. De reden was al bekend: de stijging van de ver- vberstarieven blijft achter bij de stijging van de oliekosten. De koers zakte 4,50 tot f 69,50 op donderdag, maar na dan een verlies van goed 2 miljoen over 1978. De beurs honoreerde dit met een koers stijging van 6,20 tot 54,- op donderdag. Goed nieuws ook van verzeke ringsmaatschappij Amfas. De winst is vorig jar met 15 pro cent gestegen tot 19,7 mil joen gulden en het dividend gaat van 6,50 naar 7,20. Wat minder enthousiast wés men op de beurs over de dub bele emissie: een aandelene missie tegen een koers van f 99,- en een 9,75 procents obligatie-emissie. De beurs vreest namelijk dat de winst per aandeel door de uitbrei ding van het kapitaal dit jaar niet meer zal toenemen. De koers daalde per saldo 2,50 tot 115,50. En tot slot Centra le Suiker Maatschappij, die een winststijging van 17,5 miljoen tot 22,6 miljoen be kend maakte en een dividend- verbetering van 3,- tot f 3,20. De koers bleef echter op ongeveer 66,50 staan. beurs trok de koers toch weer aan, waaruit geconcludeerd zou kunnen worden, dat het verlies in het derde kwartaal de beurs nog wel meeviel. Dé Textielgroep Twente heeft in het tweede halfjaar minder gunstig gewerkt. Het jaarresul taat komt hierdoor lager te lig gen in tegenstelling tot eerde re verwachtingen. De koers zakte maar 1,- tot f 59,-. Schokbeton zal het bedrijf door een organisatiebureau la ten doorlichten omdat het met een overcapaciteit worstelt. De beurs reageerde met een 60,- lagere koers van 480,- op donderdag. Maar er waren wel verkopers maar geen kopers. Bij de industriële handelmaat schappij Landré en Glinder- man gaat het ook minder goed waardoor het dividend van 19 Erocent tot 15 procent zakt. De oers viel hierop 9,- tot f 153,50 op donderdag. De Koninklijke Nederlandse Papierfabrieken worstelen met het probleem dat de over heidssteun voor kartonindus trie Okto (een belang van 51 procent) wordt stopgezet, waardoor dit zeer moderne be drijf, dat volgens de prognoses in de komende drie jaar 100 miljoen zou verliezen, wel ge sloten zal moeten worden. En tot slot Nederlandse Bont We verij, die in moeilijkheden dreigt te komen door de ko mende sluiting van de Twent se Stoom Blekerij (de Bontwe verij heeft een aandeel van eenderde, terwijl de helft van de produktie door TSB wordt behandeld). De koers ging f 7,- naar beneden tot 58,-. Overigens zakte de koers van Nijverdal ten Cate (óók part ner voor eenderde in TSB), met4,- tot-/ 39,-. Een opwekkend bericht kwam van de directie van belegging smaatschappij Rolinco. Zij ziet goede mogelijkheden in groei- aandelen, waarbij zij doelt op ondernemingen die zich bezig houden met oliewinning en exploitatie, met daaraan ver wante toeleveringsbedrijven en met electronica-produce- rende bedrijven. Ook meent de directie, dat de betere in vesteringsgoederen-industrie ën een impuls van de markt kunnenverwachten. De obligatiemarkt stond deze week opnieuw onder druk en dat betekende andermaal een opwaartse druk op de rente. Duidelijk blijkt dat ook uit de nieuwe 9,5 procents staatsle ning, die tegen 99,8 werd uit gegeven, maar die donderdag al 98,8 deed. De uitgiftekoers van 99,2 voor de 9,75 procents Inter American Development Bank (rendement 9,9 procent) is duidelijk aan die ontwikke ling aangepast. De uitgifte- koers van de 9,75 procents Amfas die op 4 februari be kend wordt gemaakt, zal ook wel de sporen van een stijgend rendement gaan dragen. actieve aandelen AKZO 20 23.00 23.60 ABN 100 303.50 302.00 DSW/I 75 92!50 92I2O Dordtsche 20 196.50 197,00 Hel nek en 25 Hel nek en H. 25 Hooflov. 20 HVA-Ml)en eert KNSM een 100 KLM 100 Kon- OHe/ 20 Nedlloyd 50 Ommeren Gen Philips 10 Philips (dlv.80) binnenlandse obligaties binnenlandse aandelen Van Dorp en C Elsev?er-NDU Gelder een Geld. Tram Gerolabr 227,50 228.0 322.70 131,50 TokyobPH< beurs van New York Gen. Eleclrlc Gen. Motors Goodyear buitenlands geld Er.gelse pond Belgische fr. (100) 'ise mart (100) lire (10.000) krooryiOO) 44.2: €1 Deense kroon* 100) 33] JoegosJ. dinar* 100)

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19