Mysterieuze verdwijning supertanker onderzocht Maatregelen Carter gaan „havikken" niet ver genoeg Ian Smith beveelt Nkomo bij kiezers aan geen arts Vrouw van Sacharov moet zich melden bij parket Waldheim overweegt nieuwe bemiddelings- reis naar Iran fEUTRONENGRANAAT EN B-l WEER IN DISCUSSIE vrijwilligers tegen „buitenlandse soldaten' Afghaanse jeugd opgeroepen het land te beschermen |tasa bestelt 2e Spacelab - Hernieuwde onrust in Iran: 50 doden 8C "tUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 PAGINA 17 (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON - De Amerikaanse president immy Carter mag dan behoorlijk militant ebben geklonken in zijn vorige week afgeleg- e „State of the Union" zijn strijdlust ver leekt bij de stemming in het Amerikaanse1 ongres. De „havikken" daar vinden, dat Car- ir nog veel weinig doet om de Amerikaanse efensie te versterken. De komende maanden tl zware druk op de president worden uitge- efend om eerder in de ijskast geplaatst wa- entuig als de neutrongranaat en de B-l bom menwerper nieuw leven in te blazen. et gaat daarbij niet ailleen meer om de van ouds- r uitermate strijdlustigen in het Congres, maar om een kennelijk flinke meerderheid. Tekenend voor de grimige situatie is, dat zelfs erkende „dui ver." als de senatoren McGovern, Udall en Muskie de hoofdlijnen van Carters militaire plannen van harte steunen. Bezwaren van progressieve kant richten zich doorgaans alleen tegen de voorgeno men dienstplichtregistratie. „Het lijkt onvermijdelijk dat de neutronenbom op korte termijn weer volop in discussie komt", aldus militaire experts. De betrokken commissies in het congres zijn vooral geschokt over de toelichting, die defensieminister Harold Brown deze week heeft gegeven. Brown gaf ruiterlijk toe, dat de door Carter geuite dreiging inzake de verdediging van de olievelden rond de Perzische Golf in Feite niet veel meer is dan „een papieren dreiging". De militaire aanwezigheid van de Verenigde Sta ten in het gebied is minimaal, de mogelijkheden voor snel luchttransport zijn beperkt en een bruikbare strategie begint zich net te ontwikke len. De ontwikkeling van de snel inzetbare strijd macht van de 100.000 tot 150.000 man is nog vijf jaar en circa 20 miljard gulden van realisatie ver wijderd. Op dit moment zouden de V.S. een bataljon van circa 800 man binnen 48 uur in het Perzische Golf gebied kunnen hebben, de inzet van een brigade (circa 3000 man) zou zeker 72 uur vergen en het zou nog enkele weken kosten om nog eens zo'n 4.500 man aan te voeren. Afgezien van de beperk te aantallen zouden deze manschappen slechts lichtbewapend kunnen zijn. De aanvoer van zwaar materieel zal weken duren. Wel zouden binnen 36 uur gevechtsvliegtuigen van bases in Groot-Brittannië en West-Duitsland in het gebied kunnen opereren. De korte termijn-politiek zal er volgens Brown op gericht zijn, zoveel mogelijk zwaar materieel in de omgeving van de Perzische Golf te stationeren. De mogelijkheid om een strijdmacht van enige betekenis in te zetten zal er echter op zijn vroegst over vijf jaar zijn. In het Congres wordt erop gewezen dat de Ameri kaanse defensieinspanningen de laatste jaren aan zienlijk zijn afgenomen. Gerekend als percentage van het bruto nationaal produkt bedroeg het in 1952 13,2 procent In 1979 was het nog maar 4,6 procent Hoewel president Carter tot nu toe steeds heeft gezegd zich voor bekrachtiging van het SALT II- akkoord te willen blijven inzetten, lijkt een aan vaarding door een vereiste tweederde meerder heid van de Senaat in de huidige situatie uitgeslo ten. Maar een deze week uitgelekt geheim rapport van Carters belangrijkste veiligheidsadviseurs kan daar wellicht verandering in brengen. Volgens dit rapport zullen Russische raketten zonder SALT II in 1989 bijna twee en een half maal zoveel atoom koppen kunnen vervoeren als onder de beperkin gen van het SALT-akkoord. Het rapport scnat, dat de Russen in 1989 over 14.000 zeer accurate atoomkoppen kunnen beschikken. Onder SALT II zouden dat er 6.000 zijn. ONDEN De Liberiaanse tanker i\em\ is op 17 januari ter hoogte an Senegal tot zinken gebracht, na- it de lading van 193.000 tot ruwe ie voor de kust van Zuid-Afrika as overgeladen en vervangen door ewater. De olie was door de Shell kocht voor de Zwitserse firma ontoil. Sotland Yard is met een on- irzoek begonnen, zaak is uit doeken gedaan door Lloyds List, het orgaan van de Londen- se verzekeringsmaatschappij. Lloyds List baseert zich op de onthulling van een Tunesisch bemanningslid van de tanker. Hij wordt momenteel onder vraagd over de mysterieuze omstandig heden, waaronder het schip verloren is gegaan. Hij heeft verklaard, dat de be manning zwijggeld heeft gekregen. Het verhaal van de Tunesiër bevestigt min of meer de geruchten, die al enke le dagen onder de Londense verzeke raars de ronde deden. Deze verzeke raars weigeren, hangende het onder zoek, de schade te vergoeden. De 215.000 ton metende Salem is tien jaar geleden in Zweden gebouwd en was met de lading voqt ongeveer 84 miljoen dollar verzekerd. Tijdens de laatste reis is het schip van naam en ei- f;enaar veranderd. De 24 bemannings eden van de tanker zijn door een Brits schip gered en aan land gegaan in Da kar (Senegal), waar een aantal van hen wordt ondervraagd. De tanker was het eigendom van de Oxford Shipping Company of Monro via, die gevestigd is in Houston (Texas). MOSKOU Jelena Bonner, de echtgenote van de naar Gor ki verbannen Russische dissident Andrej Sacharov heeft zich vandaag moeten melden bij het parket in Moskou. Jele na kreeg de „uitnodiging" gisteren, kort voor zij uit Moskou naar Gorki zou terugkeren. Jelena Sacharov-Bonner is lid van de Helsinkigroep voor toe zicht op de naleving door de Sovjet-Unie van de bepalingen in de slotacte van Helsinki over de mensenrechten. Bella Achmadulina, de bekendste Russische dichteres, die nog niet in ongenade is gevallen, heeft haar steun betuigd aan Sa charov. Zij deed dat in de vorm van een gedicht, dat in Moskou is verspreid. Zij noemt Sacharov daarin een „verdediger van de mensheid". Het Russische weekblad „Nieuwe Tiid" heeft deze week gemeld, dat de Russische aanklagers over voldoende „bewijzen beschik ken om Sacharov van misdadige activiteiten te beschuldigen, maar dat zij het tot dusyer alleen nog maar houden op een ver banning uit de hoofdstad. Dergelijke berichten betekenen door gaans, dat de Sovjet-autoriteiten mogelijk nog hardere maatrege len tegen de dissidentenleider op het oog hebben. Het blad meldt dat Sacharov van ondergrondse activiteiten wordt verdacht: „Met grote mate van juistheid is ontdekt, dat Sacharov belangrij ke defensiegegevens naar het buitenland heeft doorgespeeld dan wel een poging daartoe heeft gedaan", aldus „Nieuwe Tijd". Toestand op St.-Maarten eist ingreep WILLEMSTAD De Antilli aanse regering moet spoedig maatregelen nemen tegen de bestuurlijke wanorde op het Bovenwindse eiland Sint- Maarten. Daartoe hebben de Nederlandse parlementariërs, die momenteel een bezoek brengen aan de Nederlandse Antillen, in Willemstad aan gedrongen tijdens een gedach- tenwisseling met hun Antilli aanse collega's. Enkele Nederlandse politici opperden het idee dat de sane ring op het Bovenwindse ei land binnen een jaar moet zijn voltooid. Anders moet volgens hen worden overgegaan op het „paardemiddel": toepassing van artikel 43 van het statuut, ingrijpen van hogerhand. Volgens de Partij van de Ar-, beid moet de ontwikkelings hulp aan Sint-Maarten worden stopgezet zolang geen orde op zaken is gesteld. Chinese bevolking een miljard PEKING Bet Chinese in- wonertal is gestegen tot boven de magische grens van één miljard en zal tot het eind van deze eeuw met nog eens 200.000 toenemen. Dit heeft een Noorse delegatie die op het moment een bezoek brengt aan de Volksrepubliek, te horen gekregen van de Chi nese vicepremier. SALISBURY De voormalige premier van Rhodesië, Ian Smith, heeft zijn zwarte land genoten opgeroepen om bij de algemene ver kiezingen te stemmen op de vroegere guer- rillaleider Joshua Nkomo en niet op de an dere leider van het Patriottisch Front, de „marxistische" Robert Mugabe. Dit is bij bisschop Muzorewa niet in goede aarde ge vallen. Muzorewa noemde het „ongelooflijk en dom", dat Smith zich niet voor hem, maar voor Nko mo sterk maakt. Minister Van der Klaauw zal er bij de Britse re gering op aandringen dat het Rode Kruis zon der meer toegang krijgt tot gevangenen in Rho desië. De Tweede Kamerleden Scholten (CDA) en Ter Beek (PvdA) hadden hierover vragen gesteld. In Rhodesië zitten nog steeds politieke gevangenen vast. Minister Van der Klaauw heeft het vermoeden uitgesproken dat het hier gaat om criminele gevangenen. Nederland stuurt, op verzoek van de Britse re gering vier waarnemers naar de verkiezingen in Rhodesië, eind van deze maand. Behalve dat* vertrekken twee Kamerleden op eigen gelegen heid als waarnemers, namelijk Relus ter Beek (PvdA) en Joep de Boer (CDA). De heer Ter Beek is al vertrokken; de heer De Boer ver trekt morgen. getwijfeld i grondslag legen aan 1 door irdln tworpen let dat feiteren in rijs den rtoond MOSKOU/WASHINGTON/NEW DELHI Het verzet in Afghanistan tegen het nieuwe bewind van president Karmal houdt aan. Westerse waarnemers leiden dit af uit de op roep van de Afghaanse regering aan de jeugd van het land, vrijwilligers-afdelingen te vormen om straten, wegen, bruggen en passen te beschermen. De vrijwilligers zou den ook het vervoer van levensmiddelen en andere goederen „tegen troepen buitenland se soldaten" moeten beschermen. Een vooraanstaand lid van het Afghaanse Po litbureau maakte gisteren melding van honder den vrachtwagens, die regelmatig de grens tus sen Pakistan en Afghanistan overschrijden en tegenstanders van het regime-Karmel wapens en explosieven zouden worden Ook China wordt ervan beschuldigd, terroristen op te leiden. Radio Moskou meldde gisteren de aanhouding van twee Chinese in structeurs, die zouden samenwerken met rebel len in het noorden van Afghanistan. Westerse diplomaten in de Afghaanse hoofd stad Kaboel hebben gisteren gezegd te ver wachten, dat de huidige president, Barbak Kar- mel, niet veel langer dan een half jaar aan het bewind zal blijven. De reden hiervoor zou de zeer geringe aanhang zijn die Karmel, omschre ven als aan marionet van de Russen, onder de Afghaanse bevolking heeft. In de Indiase hoofdstad New Delhi heeft pre mier Gandhi uitvoerige gesprekken gevoerd met de speciale afgezant van president Carter, Clark Clifford. Na afloop van de besprekingen werd er gesproken over diepe meningsverschil len en ver-reikende misverstanden. Op een persconferentie waarschuwde Clifford de Sov jet-Unie voor de oorlog die ontstaat, wanneer de Russen zouden proberen tot de Perzische Golf door te dringen of Pakistan binnen te val len. De gespannen betrekkingen tussen de VS en de Sovjet-Unie hoeven, volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, echter geen nadelige gevolgen te hebben voor de betrekkin gen van de VS met Oosteuropese landen. De Amerikaanse kritiek en politieke druk richt zich uitsluitend op Moskou, zo werd meege deeld. p ^&RIJS De NASA heeft een koopovereenkomst onderte- ud voor de aanschaf van een tweede ruimtelaboratorium acelab, dat 144 miljoen dollar kost en onder leiding van 1 Duits-Nederlandse concern VFW Fokker/Erno is ont- ckeld. t moet tussen oktober 1981 en april 1984 worden geleverd. De rste vlucht van een Spacelab is door de moeilijkheden met het mteveer Spacehuttle vertraagd en zoals het er nu voorstaat het pas in april 1982 met een Amerikaanse en een Neder- idse geleerde omhoog gaan. bevlek bedreigt Golf van Mexico LVANNA Van de Westkust van Cuba drijft een grote evlek in de richting van de Golf van Mexico. De olie is :omstig uit de Griekse tankboot Princess Anne-Marie, vier dagen geleden voor de Cubaanse kust is gestrand. lgens het Cubaanse persbureau Prensa Latina zijn al duizen- i van de 59.000 ton olie aan boord in zee gestroomd, als gevolg arvan Cuba zijn ergste vervuiling door olie beleeft. (Van onze corres pondent) PARIJS - Hoewel er zich in Frank rijk sedert enige tijd een tv-ver- moeienis begint af te tekenen, blijken nog velen aan de beeldbuis ver slaafd te zijn en wat ernstiger is blindelings geloof te hechten aan de illusies die het me dium de kijker voorspiegelt. Dit overkwam ook Greg Germain, een acteur die in de se rie „Médecin de Nuit" de rol van een arts vertolkt Toen enkele avon- ff den geleden een scè- ne voor een nieuwe aflevering van dit programma gefilmd werd op de Place de la Bastille in Parijs, eisten voorbijgangers dat de acteur onmiddel lijk medische bijstand zou komen verlenen aan een persoon die onwel was geworden. Terwijl de acteur weigerde en met hulp van de hele tv-ploeg probeerde duidelijk te maken dat hij alleen voor arts speelt, maar het niet is, werd de politie gealarmeerd. Deze bracht Greg Germain over naar het dichstbijzijnde politie bureau, waar hij wegens „niet verlenen van hulp aan een per- i levensgevaarwerd ingesloten. Toen het misverstand na een lange uiteenzetting opgelost was, werd de onfortuinlijke ac teur door de politie vrijgelaten. NEW YORK/TEHERAN Secretaris generaal Kurt waldheim van de Vere nigde Naties zou van plan zijn een tweede reis naar Teheran te maken om te bemiddelen in de Iraans-Amerikaan se gijzelingsaffaire. Hoewel de eerste reis van Waldheim geen aanwijsbaar gevolg heeft gehad, wordt van een tweede bemiddelingspoging meer re sultaat verwacht, omdat zowel de om standigheden in Iran als de internatio nale situatie de afgelopen maand aan merkelijk zijn veranderd. Waldheim zou in Teheran, nu de gematig de Bani-Sadr president van Iran is gewor den, willen proberen een koppeling te vinden tussen de vrijlating van de vijftig gijzelaars én de vorming van een interna tionale commissie, die een onderzoek moet instellen naar het bewind van de sjah. Ook op andere fronten lijkt het, alsof er enig schot in de gijzelingszaak komt. Zo zal Iran de beschuldigingen tegen de sjah voorleggen aan de commissie voor 'de mensenrechten van de Verenigde Naties, die maandag voor een maand bijeen komt in New York. Het zal de eerste keer zijn dat een vertegenwoordiger van het Iran van Khomeiny een zitting van een VN-af- deling zal bijwonen. Intussen worden de Canadese autoriteiten overstroomd met brieven, bloemen, tele foontjes en telegrammen als blijk van dank voor de hulp van Canada bij de be vrijding van zes Amerikanen eerder deze week uit Iran. De uitbarsting van dankbaarheid wordt toegeschreven aan het gevoel van veel Amerikanen, dat de VS bij de behandeling van de zaak-Iran •weinig steun ondervinden van hun wes terse bondgenoten. TEHERAN Bij een nieuwe uitban tussen beide te komen. meldde gisteravond verder, dat ook in de sting van geweld In de Iraanse provin- Ook uit andere delen van Iran zijn be- universiteit van Teheran zou zijn gevoch te Koerdistan zijn de afgelopen twee richten gekomen over gevechten tussen ten. Het ging daarbij om marxistische en dagen meer dan 50 doden gevallen. Op opstandige groepen en leden van de Revo- anti-marxistische demonstranten, die al de in een ziekenhuis verblijvende aya- lutionaire Garde, de para-militaire organi- vanaf het begin van de revolutie regelma- tollah Khomeiny is een beroep gedaan, satie van Khomeiny. Radio Teheran tig met elkaar slaags raken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17