Minister dreigt net sluiting kerncentrales oonpauze wordt ;oed nageleefd Meerderheid Kamer steunt boycot weer [AMER MOET INSTEMMEN HET OPWERKING SPLIJT- TOFSTAVEN IN BUITENLAND Ladioactief afval KEMA moet weg Van Aardenne botst met parlement over Okto Februari schijn t niets te voelen voor strenge ko u Aanlanding lpg toch op eiland? KWJ pakt horeca aan LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 PAGINA 15 (Van onze parlementaire redactie) JN HAAG De t eede Kamer moet zo el mogelijk het wets- Ztwerp ter goedkeuring n de opwerking van lioactieve splijstofsta- n van de kerncentra- in Dodewaard en irssele in het buiten- ld goedkeuren. Doet t parlement dit niet n loopt die opwerking it te voeren in Frank- k en Engeland, em- g gevaar. Indien op- rking van het materi- uit beide kerncentra- niet plaatsvindt is de ns zeer groot dat bei kerncentrales moeten sluiten. Dit zou in Zee land alleen al 2000 ar beidsplaatsen kosten en vele honderden miljoe nen guldens. Dit heeft minister Van Aardenne (Economische Zaken) de Tweede Kamer laten weten. De minister deed dit in een re actie op de weigering van de vaste kamercommssie voor kernenergie het betreffende wetsontwerp te behandelen. De kamercommssie wil eerst de internationale discussie rond de vraag of en zo ja hoe opwerking van radioactief ma- .teriaal moet plaatsvinden af wachten. Deze discussie, onder de naam INFCE, zal eind fe bruari klaar zijn. Volgens de minister zullen de besluiten pas in de loop van dit jaar in beleid worden verwerkt. Dit is te laat, aldus de minister. Van Aardenne schrijft verder dat een langer uitstel van goed keuring van de contracten tot opwerking grote moeilijkhe den met Frankrijk en Enge land zal opleveren. Alternatief voor het niet doorgaan van de contracten is bovengrondse opslag van het materiaal in Nederland. Onderzoek naar opslag in het buitenland heeft geen resul taat gehad. Ook opslag in Ne derland bovengronds zou veel bezwaren oproepen en te lang duren, dit in verband met alle planologische procedures die ermee gemoeid zijn. Dit feit plus het gegeven dat door lan ger uitstel van het wetsont werp de contracten niet zullen doorgaan betekent de waar schijnlijke sluiting van beide centrales, aldus de bewinds- (Van onze parlementaire redactie) N HAAG Minister Ginjaar van Volks- ondheid en Milieuhygiëne vindt dat het - io-actieve afval dat begraven ligt op het rein van de KEMA verwijderd moet wor- l Hij vindt het ongewenst dat de begraaf- ats van het afval op het terrein van de "A blijft bestaan. JCema heeft zich inmiddels bereid verklaard. I werkplan op te stellen voor het verwijde- U van het afval. Met die operatie zal een be-' g gemoeid zijn van minstens 1 miljoen gul den. Naar verwachting zal medio dit jaar zal het werkplan gereedkomen. Tevens wordt een, speciale commissie ingesteld die advies zal moe ten uitbrengen over de verwijdering van het kernafval. De bewindsman schrijft dit in een notitie aan de Tweede Kamer op basis van onderzoek dat is verricht naar de mogelijke besmetting van bodem en grondwater. Uit het onderzoek blijkt onder meer dat er geen aantoonbare relatie be staat tussen het begraven radio-actief materiaal en een aantal gevallen van leukemie bij kinde ren in de omgeving van het KEMA-terrein. Minister Van Aardenne, die gisteren In felle botsing kwam met zijn vaste kamercom missie, werd na afloop van de vergadering buiten opgewacht door journalisten en le den van de ondernemingsraad van Okto. KAMER WIL VOUWKARTONBEDRUF REDDEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Aardenne blijft voor alsnog bij zijn weigering om het vouwkartonbedrijf Okto in Winschoten geld te geven om het bedrijf met 250 arbeidsplaatsen op die manier open te houden. De minister is hierover gister avond in felle botsing ge komen met de gehele Tweede Kamer. Die eiste extra steun van de staat, tenminste tot volgende week dinsdag wanneer de Tweede Kamer fundamen teel zou kunnen discussië ren over een rapport rond de vouwkartonindustrie dat de minister woensdag bij de Kamer deponeerde. Op basis van dit rapport be sloot de minister geen sïeun meer te geven waardoor het bedrijf vandaag zou moeten sluiten. Dit besluit werd giste ren door het kabinet bekrach tigd. De Kamer bleef echter bij de eis om overheidsgeld voor het bedrijf. De minister zou het besluit vanmiddag op nieuw in de ministerraad aan de orde stellen. Daarna komt de Kamer opnieuw bijeen. Tot deze vofsterkt unieke pro cedure besloot Kamervoorzit ter Dolman gisteravond nadat hem was gebleken dat Kamer en minister geen overeenstem ming konden bereiken. De mi nister blokkeerde een over eenstemming door herhaalde lijk te weigeren een- motie die door de gehele kamercommis sie van Economische Zaken - en door de Kamer met alge mene stemmen werd aangeno men - uit te voeren. In die mo tie werd de regering gevraagd extra geld voor Okto uit te trekken zodat het bedrijf niet op 1 februari' dicht zou moe ten. De minister beriep zich daarbij op het genomen kabi netsbesluit dat hij naar zijn zeggen niet zonder meer het nieuwe beraad in het kabinet kon doorkruisen. Wel wilde de minister proberen de eigenaar van het bedrijf KNP over te halen alsnog een boedelkrediet van drie weken aan het bedrijf te verstrekken. Hierdoor zou de aan te vragen surseance van betaling met drie weken kunnen worden opgeschoven. Insiders zeiden te verwachten dat de minister nog geen half miljoen gulden nodig zou heb ben om net bedrijf tot na een Kamerdebat open te houden. Men weet de harde opstelling van Van Aardenne aan de weigering van minister An- driessen om geld voor Okto beschikbaar te stellen. GORREDIJK Als er één schaap over de dam is, vol gen er meer. Dat geldt ook voor oceaandepressies. Zij gedijen als jonge kool onder een krachtige westelijke straalstroming van tweehonderd kilometer of meer bo ven west-Europa, het hoofdkwartier van depressie nummer drie lag gisteren boven Noord-Duits land. Vóór zondag nummer vier in zicht komt, zal eerst een zone van wat hogere luchtdruk overtrekken. Daardoor verwacht weerman De Jong uit Gorredijk morgen een wat beter weertype, zondag opnieuw onbestendigheid. De temperatuur wordt opnieuw wat lager bij wind uit west tot noord. Reken voor vannacht op lichte vorst Maar voor echte winterse avonturen schijnt ook februari niets te voe len, en Eskimoverhalen over hoé streng het vroor tijdens de overgang vai\ januari naar februari in 1954 en 1956 min tien tot min vijftien graden) doen feitelijk niets ter zake. Hoewel het in Scandinavië momenteel nog driftig vriest met min 20 tot min 33 graden, zal ons land ook ook in de eerste helft van volgende week nog aan de zachte kant van de vorstgrens blijven. Deze zal eerst nog wel wat dichterbij komen (tot over de Duitse Bocht of zuid-Jutland), maar la ter volgt een terugtocht in de richting van zuid-Scandina- vië. De tekenen wijzen voor maandag en dinsdag in de richting van wind uit Zuidwest tot noordwest, af en toe wat regen, later een bui en middagtemperaturen duidelijk boven nul. Afgelopen woensdag is het in zuid-Nederland bijna tien graden geworden. Ogenblikkelijk verschenen de wintermuggen, danbsend in de luwzijde boven de struiken. De muggen vertonen zich van november tot maart, zo gauw het kwik boven vijf graden komt In de vorsdtperio- de verschuilen ze zich in boomholten. ROTTERDAM Er komt misschien toch vóór Euro poort een kunstmatig eiland in de Noordzee voor aan landing van vloeibaar petroleum gas (lpg). Hoewel een buitenmaatse aanlanding tot voor kort niet tot de se rieuze mogelijkheden werd gerekend, gaan Zuid-Hol land, Rotterdam, Rijnmond de Noordzee-eiland Groep en de FNV binnenkort praten over de haalbaarheid van een dergelijk project Dit schrijft de vakbonds krant van de FNV. Het wordt geen industrie-eiland, maar een simpele aanlan dingsplaats. De secretaris van de eilandgroep, drs. G. Schreuder stelde dat een geïntegreerde groep ondernemers bereid is de bouw en exploitatie van zo'n eiland te bekosti gen. Hij acht het mogelijk dat het eiland er binnen vijf jaar staat Shell en BP, die inmiddels vergunning hebben voor een aanlandingsplaats aan wal, hebben altijd beweerd dat een eiland te duur zou zijn. De FNV meent echter dat de hogere kosten niet als onoverkomelijk mogen worden ge zien, gelet op de grote veiligheidsbelangen die er op het spel staan. Bovendien kan het eiland worden gebruikt voor aanlanding van andere gevaarlijke stoffen, zodat de exploi tatiekosten worden gedrukt OOK EUROPEES PARLEMENT SCHAART ZICH VERMOEDELIJK ACHTER VS DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich gis teravond achter de ihotie van CDA en VVD geschaard, waarin wordt uitgesproken dat de regering terecht onder de huidige omstandigheden deelname aan de Olympische Spelen in Moskou heeft ontraden. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken heeft de Kamer tevens toege zegd dat hij ook bij de andere West- Europese landen zal pleiten om in navolging van Engeland en Neder land mee te gaan in een gezamenlij ke boycot ]van Thijn (PvdA) in gesprek met minister Van der Klaauw tijdens het Kamerdebat Olympische boycot. Berkhouwer heeft gisteren een resolu tie ingediend die eveneens een boycot beoogt, al wordt dat niet met zoveel woorden uitgesproken. Verwacht wordt dat de meerderheid van de Eu ropese afgevaardigden deze resolutie, waarvan de vorm nog niet definitief vast staat, zal steunen. In regerings kringen in Washington is gisteren de mening uitgesproken dat uiteindelijk zeker 50 tot 60 landen van deelname aan „Moskou" zullen afzien. „Ik denk dat we niet ver af zijn van een meer derheid binnen de Olympische bewe ging", aldus een woordvoerder van de regering. In de Tweede Kamer haalden gisteren de zes moties die door de oppositie wa ren ingediend en die alle door Van der Klaauw waren ontraden, geen van alle een Kamermeerderheid. Daaronder ook de motie van het PvdA-Kamerlid Van der Stoel, waarin het kabinet werd gevraagd om in het uiteindelijke stand punt rekening te houden met de resul taten van het overleg met de partners in EEG-verband en de landen van de Derde Wereld. Zoals bekend wil de PvdA met een beslissing over de boycot van de O.S. wachten tot april van dit jaar. Van der Klaauw wees er echter op dat men als regering geen twee maan den kan wachten met het innemen van haar standpunt vóór een boycot op ba sis van de recente ontwikkelingen in Afghanistan en de kwestie rond de Russische dissident Sacharov. Volgens de bewindsman is de Sovjet-houding terr aanzien van de dissidenten evenals de situatie in Afghanistan al geruime tijd aan de gang. „Ik constateer alleen maar een verdere verslechtering van de situatie", aldus Van Der Klaauw. PvdA en D'66 wilden via een andere motie bereiken dat de regering zowel in het kader van de NAVO als in Euro pees verband erop zou gaan aandringen dat de westelijke landen de bereidheid tonen het overleg met de Sovjet-Unie over wapenbeheersing en ontwapening - waaronder een spoedige ratificatie van Salt II - zo spoedig mogelijk te her vatten. Ook deze motie vond Dij de re geringspartijen geen genade. TV tekent internationaal protest aan (Van onze sociaal - economische redactie) HAAG De door het (inet afgekondigde loon- wordt goed nageleefd, de eerste onderzoeken Loontechnische st is dit gebleken, zo het ministerie van So- Zaken meegdeeld. In van 21 tot 26 janua- 1102 ondernemingen 9800 werknemers 4800 weekloners) eken uigevoerd. Het vooral om de sectoren - en tuinbouw, voedings- enotmiddelen, bouwnij- detailhandel, hore- i schoonmaakbedrijven, as bleek strijdigheid loonpauzemaatregel. het onderzoek kwam te staan dat meer dan de van de werkgevers posi- tegenover de loonpauze een derde nam een neu- standpunt in. Vaak toon- ondernemers angst voor etkaleffecten door looneisen iet aflopen van de maatre- IFNV heeft aangekondigd internationale arbeidsor- atie (IAE) in Genève te steren tegen de door de 'ng afgekondigde loon- De FNV ziet in die re geringsmaatregel de zoveelste ingreep in de cao-onderhande lingen en vindt dat er sprake is van een schending van het binnen de IAE overeengeko men recht op vrijheid van vakbeweging. Minister Albeda van sociale zaken heeft gisteren in de Tweede Kamer opnieuw ge pleit voor de totstandkoming van arbeidsplaatsovereenkom sten. Bij de behandeling van zijn begroting zei hij dat als er na de loonpauze nieuwe maat regelen komen om de lonen te beheersen er tussen werk gevers en werknemers wel over APO's gepraat moet kun nen worden. „Het mag geen botte loonmaatregel worden" zo zei de minister. Albeda vindt dat er over het vervroegd uittreden een brede studie nodig is. In die studie zou ook de mogelijkheid van het uittreden op deeltijdbasis aan de orde moeten komen. Hij zei niet bang te, zijn dat door de enorme vlucht die de vut-regeling nu genomen heeft, de pensioengerechtigde leeftijd in zijn algemeënheid omlaag zal gaan. De bewind man toonde zich wil beducht voor een ontwikkeling, zoals die zich nu voordoet in de gra fische bedrijfstak, waar de vut-regeling niet vrijwillig, maar verplicht is gesteld. Geen loon voor Smit-sleper ROTTERDAM De kan tonrechter in Rotterdam heeft gisteren beslist dat een van de zestien Smit-slepers, die tijdens de staking door een kort geding tot werken werd gedwongen, geen loon krijgt uitbetaald. In het kort geding, aangespan nen door Smit besliste de rechtbankpresident dat de zes tien gedagvaarde stakers on middellijk weer aan het werk moesten. De mannen meldden zich bij Smit, kregen opdracht te gaan varen, maar werden tegengehouden door zo'n vijf honderd stakende collega's. Smit zei toen dat ze zich „be schikbaar" moesten houcjen en geen loon kregen. De „veroor deelde" staker vond dat Smit geen opdracht had mogen ge ven, zonder bereid te zijn loon door te betalen. Smit stelde daar tegenover dat de zestien zich steeds als staker hebben opgesteld, en ook hebben ge weigerd politiehulp te aan vaarden bij hervatting van hun werk. Lieve jongens op de knieën Nog steeds wordt er driftig gewerkt aan de verfilming van het boek „Lieve jongens" van Gerard Reve. Na opnamen in de Gevangenpoort in Den Haag, verhuisde de filmploeg naar Amsterdam, waar in een kerkgebouw opnamen werden ge maakt van het zogenaamde „huwelijk" tussen Gerard van het Reve (Hugo Metsers, links) en Woelrat (BUI van Dijk). Miljoen aan films gestolen ZEVENBERGEN Bi] het wegrestaurant „Relais" aan de E-10 bij Moerdijk is giste ren een busje gestolen met films van de Nederlandse te levisie- en Bioscooppro- grammerings bv. De films, die samen met het busje een waarde van een miljoen gul den vertegenwoordigen, wer den voor ondertiteling over- gebracht van Amsterdam naar Brussel. Fiat nodig voor baan bij vreemde mogendheid DEN HAAG Vanaf 1 mei hebben Nederlanders die in bur gerlijke staatsdienst treden van een tiental voormalige emigra-* tielanden weer individuele toestemming nodig van de Neder landse overheid, als ze hun Nederlanderschap willen behouden. Het koninklijk besluit uit 1959, waarin voor de tien landen een algemeen verlof werd verleend, wordt op 1 mei ingetrokken. De landen waar het om gaat zijn: Argentinië, Brazilië, Australië, Canada, Malawi, Nieuw- Zeeland, Rhodesië, Verenigde Staten, Zambia en Zuid-Afrika. Achtergrond van het intrekken van het besluit is volgens het ministerie van justitie ondermeer dat poli tieke ontwikkelingen in bepaalde landen het ongewenst maken dat Nederlanders er deel gaan uitmaken van het burgerlijk overheidsapparaat Voorbereidingsbesluit dwingt niet tot bestemmingsplan AMSTERDAM Een besluit tot voorbereiding van een be stemmingsplan verplicht een gemeente niet ook daadwerke lijk een bestemmingsplan voor het betrokken gebied te ma ken. Dat stelt president mr. W.Borgerhoff Mulder van de Amster damse rechtbank in de uitspraak van een kort geding tegen de gemeente. Eisers in het geding waren bewoners en organisaties uit de slatuinenbuurt in Amsterdam-West Zij vrezen ongewen ste bouwplannen nu het hier geldende voorbereidingsbesluit eind april afloopt. Noch in de wet op de ruimtelijke ordening noch elders kunnen volgens de president argumenten worden gevonden om de gemeente te dwingen een bestemmingsplan te maken. UTRECHT De organisatie van werkende jongeren KWJ gaat van 4 tot en met 8 februari een looncontroleweek houden in de horeca-sector. Het is de beodeling dat volgende week klachten over onderbetaling in de horeca worden geregistreerd. Na afloop zal er een „top vijf" van onderbetalende bedrijven worden sa mengesteld. Volgende de KWJ is er in de horeca op het gebied van arbeidsvoorwaarden veel mis. Onderbetaling komt vaak voor, maar ook zwart werk, onregelmatige dienst zonder ver goeding en avondwerk door jongeren die dat gezien hun leeftijd niet mogen, aldus de indruk van de KWJ. OPNIEUW REGEN DE BILT-KNMI - Vannacht komt het in het binnenland tot lichte vorst. Dit hangt samen met het overtrekken van een rug van hoge luchtdruk die opklaringen brengt. Morgen ochtend neemt de bewolking echter weer snel toe, waarna spoedig regen volgt Dit weer wordt veroorzaakt door een nieuwe oceaandepressie, die morgen over Ierland en Enge land naar de Noordzee koerst Het lagedrukgebied dat giste ren over ons land trok lag vanmorgen al boven het zuid elijke gedeelte van de Oostzee. Het bracht in Nederland 6 tot 17 millimeter neerslag. De rrieeste regen viel in De Bilt, 23 mm. Opmerkelijk was dat in Eelde nauwelijks een drup pel viel. Men komt, al filosofe rend over de depressiebanen, die de laatste weken te zien waren tot de slotsom dat een winterverwachting bij ons een hacheliike zaak is. Als de lage drukgebieden een paar hon derd kilometer zuidelijker langs waren getrokken dan had het hier al een maand ge winterd met veel sneeuw, enigszins vergelijkbaar met de vorige winter in het noorden van het land. Vooruitzichten voor zondag; Zonnige perioden, maar ook enkele regen- of sneeuwbuien. In de nacht en ochtend lichte vorst Weersvooruitzichten in cijfers: Aantal uren zon 0 tot'4 Min. temp. omstreeks -1 gr. Max. temp. omstreeks 4 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 pro cent Kans op een geheel droog et maal 40 procent WaaraQaateidheld van gisteren Waar Max Na» Amsterdam ragen Da Bilt regan Dealen bul Eindhoven bul Z.-Umburg regen Athene onbew. Barcelona h.bew. Beril |n xwbaw. Madrid Malaga Maltorca

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15