jJ-emengde gevoelens kenmerken £e4dac(2owca/nt erste reacties op de synode GoneV^fdonck RAIUITGEBREID NET VAN FIETSPADEN NOODZAKELIJK Aviodome wil meer steun luchtvaartinstanties Josefiene kookte voor de paus Ambtenaren willen opheldering Wiegel Tot op de bodem PERZENVOORDEEL OP DE VALREEP... JOVDwil af van Eerste Kamer SYNODE/BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 PAGINA 13 |)EN HAAG Mevrouw Dien Cornelisse, 1 van de CDA-fractie in de Tweede Kamer mede-ondertekenaar van een brief die (chttien vooraanstaande Nederlanders heb- gericht aan de paus en de bisschop- lensynode, waarin een drastische verbete- g van de bestuurlijke situatie in de top i de Nederlandse kerkprovincie te bevor- xegt: Enerzijds ben ik verheugd dat er een synode is Iehouden. Wanneer er niets was gebeurd, freesde ik in de toekomst toch wel voor een thisma. Anderzijds heb ik niet de illusie ge- lad. dat in drie weken de karakters van zeven pensen kunnen worden veranderd. Er kan ge teld worden dat Nederland in de wereldkerk Utijd voorop heeft gelopen. Dat was ook nu het feval met bijvoorbeeld het inschakelen van de teek en de vrouw in de kerk. Misschien gingen ie experimenten soms wat ver, maar ook heb- kn ze veel goeds bewerkstelligd. Wellicht is de lynode weer een aanzet tot vergaderen tussen ie bisschoppen, maar daarnaast komt er een sy node-raad die een en ander zal moeten contro leren. Dat kan betekenen dat de klok stil en in lommige gevallen zelfs achteruit wordt gezet. En dat is ontmoedigend voor al die priesters en pastorale werkers die geweldig hun best doen lm kerk te zijn in de stijl van bisschop Beckers; Een volk Gods onderweg. Ik ben bang dat bij hen de animo om in deze kerk te blijven wer ken zal afnemen. Mevrouw Marga Klompé, minister van staat en voorzitter van de samenwerkende Europese commissies Justitia et Pax, acht de situatie te delicaat om nu al commentaar te geven. Zij wil eerst de stukken bestuderen en nadere infor matie verkrijgen. „Als ik wat zeg, wil ik dat het iets is dat zowel de bisschoppen als de gelovigen kan helpen," aldus mevrouw Klompé. Pater Ben Vredebregt, secretaris van het lande lijk beraad van katholieke studentenpastores en studentenpastor in Rotterdam, meent dat „men op grond van het evangelie niet mag wijken voor het autoritair optreden vanuit Rome". Hij kwalificeert de synode in Rome als een overval op de kerk van Nederland en gelooft, dat met name de gevolgen voor de pastorale werkers met een gezin, desastreus zullen zijn. Prof. dr. W. Goddijn, hoogleraar aan de Katho lieke Hogeschool Tilburg, verwacht zeker te leurstelling bij priesters en pastoraal werkers, omdat er weinig waardering lijkt te zijn voor hun zoeken naar nieuwe wegen. „Maaraldus prof. Goddijn, „men moet toch proberen over de verbittering heen te komen want de kerk is het middel tot het heil en niet het doel". Prof. dr. H. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, wacht vol spanning af wat de katholieke kerk voor een beleid gaat voeren op het gebied van de oecumene. „In de rooms-katholieke kerk zitten duidelijk twee „Romeinse remmen" (de bisschoppen Simonis en Gijssen). De synode is een slechte zaak voor de oecumene in Nederland geweest, aldus prof. Fiolet. Eveneens een terugslag voor de oecumene ver wacht dr. C. P. van Andel, secretaris van het Hervormd Rome-beraad en van de Hervormde Raad voor Kerk en Theologie. Bepaalde ont wikkelingen zullen volgens hem worden terug geschroefd, onder méér bij de katechese en de priesteropleiding. Hij verwacht echter wel dat samenwerking op plaatselijk niveau zal door gaan. „Bepaalde vormen van intercommunie zullen niet worden prijsgegeven, al zal dat wel meer in het verborgene moeten geschieden." De directeur van het Internationale Instituut voor Sociaal-kerkelijk Onderzoek „Pro Mundi Vita" in Brussel, prof. dr. J. Kerkhofs sj., meent, dat de synode wel erg kerkgericht is ge weest. Er is weinig gesproken over de vragen van de moderne mens. Zo noemde hij het bij voorbeeld onverstandig van de bisschoppen en de paus, dat zij inzake de vrouw in het prieste rambt geen hoop hebben gegeven. Uit het slot document van de synode blijkt volgens hem weinig respect voor de vrijheid. In het docu ment staat dat priesters moeten worden opge- Paus Johannes Paulus II besteedde bij zijn bezoek aan het Nederlands College niet alleen aandacht aan de gasten in paars en zwart, maar liet zijn belangstelling" ook uitgaan naar het dochtertje van een i de personeels leden van het huis. Marga Klompe leid in seminaries naar het model van Rolduc. Kerkhofs meent dat jonge mannen niet ge dwongen moeten worden. Volgens de hoogle raar wreekt zich dat vroeg of laat en maakt het de getuigenis ongeloofwaardig. Zeer tevreden over de resultaten van de synode toonde zich de heer K. Beuker, voorzitter van de R. K. Titus Brandsma Stichting. De stichting startte enige weken geleden de actie „Trouw aan de Paus". Birier daarentegen reageerde de katholieke an- dragologe Anni Matti, lid van de werkgroep „Vrouw en Kerk" van de diocesane pastorale raad Utrecht. „Het is een kwalijke zaak dat vol wassen mensen weer in een keurslijf worden geduwd. Het lijkt wel of de bisschoppen een soort hersenspoeling hebben ondergaan. Mis schien zitten ze in Polen op regels te wachten, maar niet in Nederland. AlS de Nederlandse bisschoppen voor de aanvang van de bijzondere-synode gerekend hadden op duidelijkheid dan hebben zij die gekregen. In de veelheid van woorden, aanbe velingen en besluiten heeft de synode in feite maar één zaak besloten: de Nederlandse kerkprovincie doet voortaan weer gewoon mee in de wereldkerk, en precies volgens de spelre gels zoals het Vaticaan die voorschrijft en toepast. Voor de curie is de Nederlandse kerkprovincie geen gewichtige uit zondering meer. Evenmin een unieke en boeiende proeftuin. Naast de strikte duidelijkheid heeft deze synode verder opge leverd voldoende begrip, veel vrijblijvende lof en weinig we zenlijke vrijheid. In het allerprilste stadium was de synode eigenlijk alleen maar begonnen om een einde te maken aan de onderlinge verdeeldheid in de bisschoppenconferentie. En is dat nu ge lukt? Ondanks de duidelijkheid die de synode heeft gescha pen zijn besluiten te veelomvattend om nu al te kunnen con stateren welke kerkvisie binnen onze grenzen in een redelij ke eensgezindheid stelregel zal worden voor heel Nederland. De drie ingestelde commissies moeten hun werk immers nog beginnen en ook die uitkomsten moeten bij het uiteindelijke eindoordeel worden betrokken. De bisschoppen hebben na hun Romeinse reis nog een handjevol „wisselgeld" over. We kunnen slechts hopen dat het genoeg zal zijn, om echt te kunnen voorkomen dat er toch weer moeilijkheden opdui ken; over de priesteropleidingen bijvoorbeeld en de pastorale werkers. In hun herderlijke brief stellen de bisschoppen terecht, dat het uiteindelijk niet alleen ging om gebrek aan eensgezind heid tussen de bisschoppen onderling, maar ook tussen bis schoppen, priesters en andere gelovigen. De bisschoppen zijn gegaan „tot op de bodem" van hun moeilijkheden. Ze vragen de katholieken van Nederland medewerking bij de uitvoe ring van resultaten en besluiten, „zelfs wanneer sommige be slissingen hun moeilijk te begrijpen voorkomen". Voor meni ge katholiek zal het een zware opgave zijn. Toch kan onder de huidige omstandigheden de Nederlandse kerkprovincie er alleen maar bij gebaat zijn, wanneer aan het bisschoppelijk verzoek wordt voldaan. (Van onze verslaggever) ROME - „Ons moeder zei al lang geleden: ons Josefiene kookt voor de paus". En ze heeft nog gelijk gekregen ook!" Trots, gelukkig en zelfverzekerd onderging zus ter Josefiene gisteren in Rome het bezoek van paus Johannes Paulus II aan het Nederlands College, waar de synodeleden hebben gelo geerd. „Twee dagen geleden kregen we te horen, dat de paus op bezoek zou komen. We hebben pootaan moeten spelen maar het is gelukt en ik ben geen moment zenuwachtig geweèst. Ook niet op het moment dat het zelfgemaakte banket uit de ovens kwam." Als zuster Josefiene achter de fornuizen kruipt komt er kwa liteit op tafel. Ruim 32 jaar ge leden trok zuster Josefiene (van der Sande) uit Waalwijk naar Rome, en ze heeft er nog geen dag spijt van gehad. „Mijn grootvader was nog zouaaf onder paus Pius IX, dus u kunt zich wel voorstellen hoe trots mijn moeder was toen ik als zuster van de con gregatie van JMJ uit Den Bosch naar de stad van de paus verhuisde". Zij heeft daar in 1963 het be zoek van paus Paulus VI mee gemaakt aan het college mee gemaakt, dat toen onder lei ding stond van mgr. J. Damen, nu rustend in Roermond. Maar ze had nog nooit voor een paus gekookt. Met medewerking van haar medezuster Nicasia (Schenkel) uit het Brabantse Heeze werd het huzarenstuk geklaard, tot volle tevreden heid van de bijna vijftig gasten die met de paus aan tafel za ten. De paus liet het betrekkelijk kleine gezelschap rustig aan zich voorstellen. De lunch be gon, nadat de paus het gasten boek had getekend en samen met de bisschoppen het „Mag nificat" had gezongen in de kapel van het college. Hoewel het in de omgeving van het college krioelde van de veilig heidsfunctionarissen en de po- litie-eenheden, was er nauwe lijks publieke belangstelling voor het bezoek. Enerzijds, omdat het bij de buurtbewo ners nauwelijks bekend was dat de paus naar de Aventiin zou komen, anderzijds ook, omdat de Romeinen eraan ge wend zijn geraakt de paus op de meest onverwachte mo menten op de meest onver wachte plaatsen te zien ver schijnen. jCHIPHOL De Nederlandse lucht- aartinstanties hebben weinig oog bor de problemen van Aviodome, het ationaal lucht- en ruimtevaartmu- tum op Schiphol. Dit in Nederland aige werkelijk groots opgezette lucht- aartmuseum dreigt, volgens conserva- )r W. van Westerop, door het ontbre- Bn van daadwerkelijke steun het con- Iggestort. Door tekort aan geld is hoogst bodzakelijke uitbreiding niet mogelijk, laarom moeten binnenkort twèe vliegtui gen uit de collectie, een Fokker S12 en dat net genoeg te eten krijgt om niet te een Engelse Harvard op te slaan in West- sterven". Het museum wordt volgens hem zaan. „Ook aanwinsten die in principe nog te veel gezien als een dure hobby van heel welkom zijn, bezorgen ons keer op enkele luchtvaart gekken. „Men ziet daar- keer hoofdpijn, omdat we ze eigenlijk niet bij wèl over het hoofd dat we hier elk jaar kwijt kunnen", aldus Van Westerop. zo'n 150.000 tot 200.000 bezoekers krijgen", tact met de ontwikkeling van de lucht- Jaarlijks geeft de stichting ongeveer 1,2 en ruimtevaart te verliezen. miljoen gulden uit, waarvan zeven ton Nu, tien jaar na de openstelling, ontbreekt wordt verkregen uit entreegelden. Het Van Westerop duidelijk i „nazorg7' voor het project. „Aviodome dreigt een ondervoed kindje te worden, rijk draagt twee ton bij. Reservering gelden is niet mogelijk, omdat de fondsen die niet gebruikt zijn, moeten worden te- Geknoei het bv's lard tanpakken j (Van een onzer verslaggevers) RNHEM-APELDOORN tfu en in de toekomst moet oorkomen worden dat men- In worden gedupeerd door ianipulaties met besloten bnnootschappen. Het valt toe te juichen dat er a al op het politieke door de Tweede Kamer druk wordt i het tot stand van wettelijke rege- die aan het geknoei BV's, zoals in het recen- geval met de confectiez- endel in Gelderland, paal k perk wordt gesteld". p luidt het oordeel van briga- er J. Heyndijk, de coördina- r van het Gelderse recher- ieteam, dat zich al maanden ng bezig houdt met hef on- rzoek naar de verdwenen iljoenen die de zes gearres- verdachten, een Apel- ;r, twee Arnhemmers,- man uit Naarden, een Hil- summer en een Amstelvee- in de wacht wisten te sle- OVER BEVRIEZEN ARBEIDSPLAATSEN DEN HAAG De ambtena renbonden ABVA en KABO zijn absoluut niet te spreken over de maatregelen van mi nister Wiegel van binnen landse zaken om het aantal tsen bij de over- ijk te bevriezen. De bonden begrijpen niet hoe die maatregel te rijmen valt met de nota Werkwinst 1980, die juist een groei van het werk bij de overheid voorstaat Over die notoa werd in het overleg dat mi nister Wiegel met de centra- overheidspersoneel vorige week voerde overeen stemming bereikt. Minister Wiegel heeft gisteren duidelijk gemaakt dat de be vriezing nodig is om het kabi net niet nodeloos voor de voe ten te lopen in zijn pogingen tot verdere bezuiniging. Zodra het nieuwe bezuinigingspak ket rond is, wordt de bevrie zing van arbeidsplaatsen opge heven. De minister voegde er wel aan toe dat alle extra ar beidsplaatsen, zoals die moge lijk worden door de aktie werkwinst, gewoon kunnen worden bezet. De bonden heb ben de minister geschreven dat zij in het georganiseerd overleg van volgende weèk donderdag willen praten over de uitvoering van het plan Werkwinst. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan heeft de „Utrechtse Kraakbond" gisteren voor korte tijd een al vijf jaar leegstaand ge bouw van de Utrechtse universiteit gekraakt. De kraak was van kor te duur, want al na een - uurtje werden de kra kers door de politie uit het pand gehaald. Uw laatste kans om onze allermooiste Perzen met veel korting te kopen. Dus: nogl week met 30 tot 50% korting. Amsterdam. Leidsestraat 74-76. Arnhem. Gele Rijdersplein 41 Den Haag, Hoogstraat 30. Eindhoven. Piazza 051. Heerlen. Geleenstraat 1. Rotterdam, Lijnbaan 55. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Liberale Jongerenorganisatie JOVD vindt dat de Eerste Kamer moet worden afgeschaft en de Tweede Kamer moet wor den uitgebreid. Ook is de JOVD voorstander van het systeem van volksstemmin gen over belangrijke politie ke zaken. In het ontwerp voor het nieu we politieke programma van de JOVD, „Liberalisme in Be weging" stellen de jongeren dat dergelijke referenda niet alleen mogelkijk moeten wor den op landelijk, maar ook op plaatselijk of provinciaal ni veau. Het ontwerp-program is vandaag aangeboden aan mr. W.J. Geertsema, Commissaris van de Koningin in Gelder land en voorzitter van de com missie tot herziening van het Beginselprogram van de VVD. Het is de bedoeling dat ele menten uit „Liberalisme in Beweging" worden ingebracht in het nieuwe VVD-program. Nederland meer dan ooit tweewielerland (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Het gaat meer dan uitstekend met de verkoop van fiet sen, prima met die van motoren en een stuk minder met de bromfietsen. Nederland is meer dan ooit een tweewielerland. De 14 miljoen inwo ners bezitten 10 miljoen fietsen, 800.000 bromfietsen en zo'n 100.000 motoren. zitter van de RAI in Amsterdam, tij dens een persbijeenkomst over de ko mende Tweewieler-RAI die van 25 fe bruari tot en met 2 maart wordt gehou den. De heer Breukink vindt het een vreemde ?aak dat de Nederlandse 'Spoorwegen wèl een heel netwerk over Nederland hebben, maar dat iets derge lijks voor de fietsers niet is weggelegd, ondanks het feit dat fietsers en brom fietsers per jaar samen 11 miljard kilo meter vervoersprestatie leveren en de Spoorwegen „slechts" tot 8,5 miljard kilometer komen (vervoersprestatie is het aantal reizigers maal het aantal per reiziger afgelegde kilometers). „Het ontbreken van middelen om een uitge breid net van fietspaden aan te leggen' jnag eigenlijk geen excuus zijn. Dit jaar zal er 333 miljoen worden besteed aan de aanleg van nieuwe railverbindin gen.'Voor de aanleg van fietspaden is 51 miljoen beschikbaar. Een onredelij ke verhouding. Want.daar komt nog bij dat, als de spoorbaan klaar is en de trein gaat rijden, de minister van fi nanciën elk jaar weer zijn portemonnee moet opentrekken om de ontstane te korten bij te passen. Maar een nieuw fietspad kost daarna, op een kleine post voor onderhoud na, niets meer". Hij wees erop dat het voor de veiligheid van het grootste belang is dat juist zwakke verkeersdeelnemers, zoals fiet sers en bromfietsers, over een eigen, van het overige verkeer gescheiden, rijbaan kunnen beschikken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13