Vakbonden beschuldigen schoonmaak bedrijf Zwaeona van wanbeleid Christelijke Lagere Agrarische School officieel geopend ONTSLAG DREIGT VOOR HONDERD WERKNEMERS IN KATWIJK EN ALPHEN Geen vrije sectorbouw op terrein Michelskerk Leergierige leraren Patiënte steunen omstred huisarts- Koperen jubileum Drum band VIG K0RTWEI REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 JANUARI 1980 PACf ALPHEN AAN DEN RIJN Een faillissement dreigt voor het schoonmaak- en onder houdsbedrijf 'Zwaeona' met ves tigingen onder meer in Alphen en Katwijk. Het bedrijf zou de belastingschulden niet meer kunnen betalen. Het ontslag van de werknemers in de Al- hense vestiging is al zeker. Dit betreft 33 werknemers. De ar beidsplaatsen van overige werknemers van het bedrijf, in totaal zo'n honderd man, staat blijkens mededelingen van de vakbonden stevig op de tocht. Woedende werknemers eisten gistermiddag hun achterstallig salaris op bij de dependance van het schoonmaakbedrijf aan De Hoorn 174 in Alphen aan den Rijn. Vanuit de dependance werd voornamelijk schoonmaakwerk in de nieuwbouw in Alphen verricht. De drieënder tig in Alphen op straat gezette werknemers hebben nog loon tegoed over de laatste zes a acht weken, terwijl enkele werknemers ook nog het vakantiegeld van vorig jaar moeten krijgen. „Ik heb bijna vierduizend gulden te goed. Dat geld moet er komen'. Mijn gezin moet ook te eten hebben" aldus een van de werkne mers gistermiddag. De kans dat het loon alsnog wordt uitbetaald is zeer gering gezien de enor- me omvang van de schulden. Reden voor de werknemers om gistermiddag en masse hun geld te eisen onder het uiten van bedreigingen. De dreigende situatie gistermiddag op het kan toor van 'Zwaeona', was aanleiding voor de Al- phense politie om strenge voorzorgsmaatrege len te treffen. Een goed gevulde overvalswagen alsmede een wagen van de hondenbrigade ston den paraat voor het kantoor om bij calamiteiten in te grijpen. Het Alphense kantoor van 'Zwaeona' is een de pendence van het in Katwijk gevestigde be drijf. In totaal heeft het schoonmaakbedrijf 'Zwaeona' rond de honderd werknemers in dienst. Voor al deze arbeidsplaatsen bestaat weinig hoop. De heer D. Nederveen van de vakbond CNV is pas afgelopen vrijdag door de werknemers op de hoogte gebracht van het na derende faillisement. De vakbondsman is ervan o-'ertuigd dat er sprake is van wanbeleid bij Zwaeona. „Spreiding van activiteiten zonder goede organisatie vraagt om moeilijkheden. Het achterhouden van geld dat betaald had moeten worden aan de fiscus voor sociale lasten, pre mie AOW en dergelijke en het niet betalen van belastingen, heeft het schoonmaakbedrijf naar de ondergang gevoerd. Als de fiscus dan toe slaat, is het gebeurd met het bedrijf. Het is te genwoordig schering en inslag dat bedrijven failliet gaan door het niet betalen van belastin gen" aldus de heer Nederveen. De directie van 'Zwaeona' was niet voor commentaar bereik baar. De werknemers gaan morgen naar het arbeids bureau in hun woonplaats (de meesten komen uit Alphen) en naar de gemeentelijke sociale dienst om in ieder geval brood op de plank te krijgen. De heer Van der Berg, een collega van de heer Nederveen, heeft bij de gemeentelijke sociale dienst hiertoe afspraken gemaakt en de bedrijfsvereniging Detam ingelicht. Gistermid dag heeft de directeur L.v.d.Z. de bedrijfsauto als borg opgevoerd voor het uitbetalen van het achterstallige loon van de werknemers. Dit was nog mogelijk, omdat vandaag het faillisement van de firma 'Zwaeona' zou worden aange vraagd en dus nog geen beslag op de wagen is gelegd. De Alphense politie heeft gistermiddag niet hoeven in te grijpen. „Het is rustig verlopen. Wij zijn weggegaan en niet meer ter assistentie opgeroepen" aldus een woordvoerder van de politie. Woedende werknemers van het schoonmaakbedrijf. Op de achtergrond de overvalwagen van de Alphense politie. ALPHEN AAN DEN RIJN De Christelijke Agrari sche Lagere School is gister middag om twee uur offi cieel geopend door de heer Ir. P. Doornbos, regionaal inspecteur van het Landbou wonderwijs. De inspecteur opende het nieuwe schoolge bouw aan de Kalkovenweg 62 door gezeten op een "aan hangwagen" een papieren muur te rammen. Met het in- gebruik nemen van de nieu we school is een einde geko men aan het nijpende ruim tegebrek waar de school al jarenlang mee kampte. De sterke stijging van het aan tal leerlingen kon niet in de verouderde behuizing in de Van Lennepstraat worden opgevangen en de lessen moesten worden verspreid over verschillende plaatsen in Alphen. Met de nieuwe school wordt het onderwijs op één plaats geconcen treerd. Het lager agrarisch onderwijs is zeer in trek bij de jeugd in Alphen en wijde omgeving. Wethouder H. Donker sprak in haar rede haar bewondering uit over het voortdurend aanpassen van het onderwijs bij de nieuwe ontwikkelingen: „De school heeft zich aangepast aan ieder beroep dicht bij de natuur. Ik ben ook bijzonder blij met de afdeling voor in dividueel onderwijs waar mensen met leerproblemen worden bijgestaan". Wethouder Donker stelde vast m haar rede met als thema "leren en laten leren langs lange lijnen" dat agrarisch on derwijs in deze tijd zeker nog zin heeft in een verstedelijkte omgeving als Alphen. Zij wees in dit verband op het teruglo pen van het aantal boerderijen Onderwijs-inspecteur ir. P. Doornbos ramt op een 'aanhangwagen' de Rondleiding door het fraaie schoolgebouw, papieren muur. en boeren die hun land gaan gebruiken voor recreatieve doeleinden. De verbreding van de vakrichtingen draagt er zorg voor dat de leerlingen ruime toekomstmogelijkheden blijven houden. Het leerlinge naantal was bij de oprichting op 2 oktober 1922 22. Nu heeft de school zich uitgebreid tot ruim 220 leerlingen en de groei is er nog niet uit. Dit komt mede door de streek- functie die deze school heeft, daar het de enige van zijn soort in wijde omgeving is. De ouders van de huidige leerlin- orgel werd meteen in gebruik gen toonden zich eveneens genomen door de heer Goed zeer tevreden over het betrek- hart die krachtig "Dank U ken van het nieuwe gebouw voor deze nieuwe morgen" in- en schonk uit hande van de zette, voorzitter van de toezichtcom- missie, de heer Hogenhout, De uiterst moderne opzet van een orgel aan de school. Het het gebouw biedt plaats aan een gymnastieklokaal, een aula, zes praktijklokalen, drie practicumlokalen (scheikunde, natuurkunde en biologie) en zeven theorielokalen. De school wordt omgeven door een groot terrein waar twee dierenverblijven en een plan tenkas van tweehonderd vier kante meter een plaats hebben gevonden. Verder heeft de school de beschikking over een tuin van één hectare dat verdeeld zal worden in een weide, een veldje akkerbouw gewassen, een sortimentstuin voor herkenning van bomen, heesters en planten, en een oe fenterrein voor tuinonder houd. Het beroepsoriënterend onderwijs omvat de dieren- houderij, plantenteelt en plan- tenverzorging en techniek (electrisch lassen en mechani satie). De verbreding van de vakrichtingen komt tegemoet aan de wens om de leerlingen niet te vroeg op een smal be roepsterrein te specialiseren. Met de realisering van de school is aldus Ir. P. Doornbos „Het ideaal -niet gekoesterd maar tot werkelijkheid ge bracht". Voor belangstellenden is het mogelijk om vanavond de school te bezichtigen van 19.00 uur tot 21.00 uur. Mor gen is de school eveneens voor het publiek toeganke lijk van 15.00 uur tot 17.00 uur en van 19.00 uur tot 21.00 HAZERSWOUDE Als het aan burgemeester en wethou ders van Hazerswoude ligt, mag de heer A. C. van Arkel geen woningen bouwen op de grond van de voormalige St. Michaelskerk aan de Rijndijk. Hij heeft een verzoek inge diend om er twee of drie huizen te mogen bouwen. Deze vraag zal aanstaande donderdagavond door de raad, die na de zitting kan kijken naar het plaatselijke filmjournaal 1978-1979, worden behandeld. Van Arkel heeft destijds het kerkgebouw (ook wel bekend als Zwaantjeskerk), het parochiehuis en pastorie, plus hierbij beho rende grond gekocht,' toen in de kerk geen erediensten meer werden gehouden. Opzet van hem is om op de grond van de kerk. zoals bekend na de sloop torenloos, huizen in de vrije sec tor te bouwen. Eerder is er sprake geweest van een plan om ter plekke een sporthal, te exploiteren door een commerciële instel ling, te bouwen. Wat dit betreft werd met name gedacht aan een accommodatie ten behoeve van de beoefening van squash. Langeraarse Heemraadsingel bijna volgebouwd TER AAR De noordoostzij de van de Heemraadsingel in Langeraar is bijna volge bouwd. Door de bouw van der tig nieuwe premiekoopwonin gen zijn er nu nog slechts drie kavels over voor vrije sector bouw. Met deze afronding is er ook een variatie ontstaan in de woningbouw aldaar. Het Ter Aarse kollege heeft wei nig moeite met de verkoop van vrije kavels, er is veel be langstelling voor. Burgemeester en wethouders zijn er voorstander van dat ei gen inwoners voorrang heb ben,.ook bij vrije kavels. Maar er kunnen zich omstandighe den voordoen dat men anders moet beslissen. Het komt voor .dat er mensen zijn die maar nauwelijks een eigen woning kunnen kopen, maar eerst de ontwikkeling van de rentes tandaard willen afwachten. Het kollege heeft daar begrip voor maar toch wil men het eigen woningbezit stimuleren. Ook de raad is daar sterk voor. Vele leraren en hoofden van scholen bezochten gisteren de tentoonstelling in 'Avifauna' in Alphen aan den Rijn om kennis te nemen van de nieuwste leermiddelen, kantoormachines, projectieapparaten, etcetera. De expositie, georganiseerd door de 'Geus' (Gezamenlijke Uitgevers En Schoolleveranciers), bevatte tal van nieuwtjes die het onderwijs van de kinderen kan vergemakkelijken en/of verbeteren. Van allerhande nieuwe aardrijkskundige kaarten, wel of niet met viltstift te beschrijven, zandbakken waarmee de klas een landelijke situatie kan nabootsen tot een melodieus apparaat waarmee je op de maat leert machineschrijven was op de tentoonstelling aanwezig. De tentoonstelling was ten behoeve van het onderwijs op de kleuter-, B.L.O.-, basis- en M.A.V.O. scholen en voor scholen ten behoeve van het lager Beroepsonderwijs. ALPHEN - De pa< van de Alphense hf, dokter Platteschor zich unaniem achter IE opspraak gekomen affi gesteld. Een door enkt( tiënten opgezette hai^ ningenactie heeft al 1300 handtekeningen <f verd. De patiënten zijn in ad komen nadat bekend v|i worden dat het Ziekejj Alphen e.o. via een gei} lijke uitspraak de sami king met doktër Plattf definitief heeft verbj» Volgens het ziekej schrijft dokter Plattescr dure medicijnen voor eji wijst hij zijn patiënteji praktijk omvat 2600 zit fondspatiënten) te veeli specialisten. Het zieke* verbrak de banden met k phense huisarts vorig jC naar aanleiding van hetj taat van een onderzoek de kwaliteiten van de! Plattschor als huisartsp kwaliteit werd als onvoh de bestempeld. Dokter In schor spande tegen het w van het ziekenfonds eer rechtelijke procedure a£ de Haagse rechtbank m4 de uitspraak van de rechji op 12 december 1979 wet ziekenfonds in het gelijL steld. De Alphense Huisartsen 1 binatie, waar dokter ft schor deel van uitmaakt! de beslissing van het zit fonds juist en zal eveneeb samenwerking met hent zeggen. De 2600 ziekenj spatiënten kunnen vooi> rekenen op de de dienste* de in het oude deel vafj phen gevestigde artsen. 1 ZOETERWOUDE - D" band VIOS zal zaterdag I bruari het 12 1/2 jarig I leum vieren. Op 27 augu 1967 werd VIOS, waarvsJ betekenis is Vooruitganl Ons Streven, geboren all scheiding van de fanfarq middels zijn zo'n honden, den actief in deze vereniJ Onder deze leden bevil zich erg veel jonge leden dat de perspectieven voel toekomst er ook erg zal uit zien. j Op de feestavond zullen deze leden, tamboers, blaf! pijpers, majorettes en min| tes hun opwachting ma| Onder deze musici zullenfj kele leerlingen zijn die t het eerst hun opwachtinf de uitgebreide VIOS dif band maken. VIOS bezit [J menteel drie muzikale instf teurs en een majorette instf trice. n Twee leden van VIOS hel onlangs het basis diploma het leiden van een majo peloton behaald. Ook is pa! J leden John van Kooperen getrokken als leraar van leerlingtrompetters. Voor de viering van het leum 9 februari zijn ook oud-leden uitgenodigd. Na; muzikale gedeelte, dat oi veer een uur in beslag zal men, zal de bekende Black Horse Saloon Band Leiden voor gezellige dans ziek zorgen. De feestav waar een ieder welkom is precies om 20.30 uur in Huis" aan het Kosterspad ginnen. HAZERSWOUDE Wise en Jerry Spurlock tre morgen vanaf 21.00 uur o{ het clubgebouw van de zerswoudse jeugdsociëteit Stekkie. Het tweetal heeft concerten gegeven in dive grote sociëteiten in ons land was intussen ook al via de dio te beluisteren. Jon sp< op de akoestische gitaar, t wijl Jerry actief is op de I harp, een door hemzelf maakte variëteit op de ci Country and western-muï is de soort die zij ten geh brengen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4