neertrek burgemeester Vis ^en complete verrassing Burgemeester Vis: een papieren tijger WEIDSE POLITIEK REAGEERT VERDEELD KWJ in actie tegen onderbetaling horecapersoneel DONDERDAG 31 JANUARI 1980 PAGINA 3 Hartebrug De restauratie van de Hartebrugkerk heeft deze week het hoogste punt bereikt: op de toren werd het kruis geplaatst. Deze gebeurtenis staat centraal tijdens de plechtige hoogmis die zondag om kwart voor elf wordt opgedragen met medewerking van het gemengd koor onder leiding van J. Schmitz. Flamingodansen Gezien het grote enthousiasme, waarmee de kursus flamin godansen is gevolgd, wordt door het Leidse Volkshuis af deling volwassenenwerk, een vervolgkursus gehouden De nieuwe cursus start bij voldoende deelname op maandag 4 februari en duurt tien lessen. Geïnteresseerden kunnen zich hiervoor bij het Leidse Volkshuis inschrijven of bellen tel. 149180. De kosten bedragen voor de tien lessen 35 gul den. Pedicure voor ouderen De Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Be- jaardenwerk Leiden heeft in samenwerking met de Stichting Interkruis haar pedicuredienst voor bejaar den uitgebreid. De pedicure behandelt, na het maken van een afspraak, in het gezondheiscentrum Rosmolen in de Meren wijk, elke vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur. Voor telefonische afspraken kan dagelijks tussen 12.00 en 13.30 uur gebeld worden met nummer 210761. Elke dinsdag van 09.00 uur tot 12.00 uur is de pedicure in de Du Rieustraat voor de bejaarden uit de burgemeester- en professorenwijk. Telefonische afspraken kunnen hier gemaakt worden onder nummer 894940. Echtscheiding in 't Trefcentrum De werkgroep T.V.-issue van de Leidse Studentenekklesia vertoont maandag 4 februari in het Trefcentrum aan het Rapenburg 100 het op 4 april 1979 op de televisie uitgezon den 'programma met de MAP'. In het programma vertel len mensen over hun ervaringen van voor de echtschei ding. tijdens de procedure en na het afscheid van elkaar. Aanvang 20.00 uur. Na afloop van de film is er gelegenheid tot vragen stellen. Aanleiding tot deze avond is het steeds toenemende aantal echtscheidingen in ons land. Naar schatting loopt één op de vier huwelijken stuk. Het aantal mislukte studentenhuwelijken ligt waarschijnlijk nog ho ger Badlands' in LVC In het Filmhuis van het Leids Vrijetijds Centrum wordt morgen de film 'Badlands' van Terrence Malick gedraaid. Aanvang 20.00 uur. De film gaat over een jongen en een meisje die met elkaar omgaan. De vader keurt dit niet goed en de jongen schiet de vader dood. Achtervolgd door een politiemacht proberen ze te vluchten. Toegang 5,50 gulden (incl. consumptie). Le den betalen 4.50 gulden. Lezing over Ierland De heer R.H. Stern houdt morgen in het K&O gebouw aan de Oude Vest 45 in Leiden een lezing over Ierland. Tevens zullen er dia's worden vertoond. Deze dia-lezing begint om 20.00 uur Geïnteresseerden kunnen zich voor de lezing op geven op het bureau K&O, tel. 141141 en 141200. De toe gangsprijs is 6 gulden. Voorstellingen LAK-theater Het Projekttheater voert op vrijdag 1 februari het to neelstuk „Comedie" op in het LAK-theater aan het Le vendaal 150. In het kader van de totale improvisatie proberen de acteurs bij afwezigheid van de schrijver uit te zoeken wat de aard is van het spel dat ze avond en avond spelen. Omdat de literaire ordening blijkt te ontbreken moeten ze zich door een warboel van schijn en werkelijkheid heenworstelen en daarbij de dreigen de waanzin trachten te ontwijken. De voorstelling be gint om hal negen. Op zaterdag 2 februari brengt de groep Nijinsky het Gorter-programma „Ik sterf, ik liep te zoeken naar wat ik nooit vinden zou" in het LAK-theater. Het stuk begint aan het einde van Gorters leven als hij zijn ver leden in vertekende beelden aan zich voorbij ziet trek ken. Aanvang 20.30 uur. Op zondag 3 februari is er kindertheater in het LAK- theater. Toneelgroep Wederzijds speelt „De familie Be- ukelman ziet sterretjes". Leeftijd vanaf zes jaar. Aan vang 15.00 uur. MEVROUW JANZEN KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Mevrouw H.N.E. Janzen (links) is sinds gistermorgen de ere-medaille in zilver ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau rijk. De koninklijke onderscheiding werd haar uitgereikt door burgemeester dr. A.J. Vis. die dit mocht doen in verband met het 40-jarig dienstverband van mevrouw Janzen bij het Energiebedrijf Rijnland aan de Leidse Langegracht. LEIDSE COURANT mrnaal. j C. J 5 Amu °9r- 2; «mm 4.00-0.0 V W LEIDEN Burgemeester dr A.J. Wis zal na zijn benoeming tot se spJiretaris-generaal van Binnenland- nent^e Zaken terug kunnen blikken op ■j'socen zeer moeizame bestuurlijke s periode in Leiden. Zelden zal een burgemeester zich zo bekneld heb ben gevoeld als de Leidse burger- iat vader, die zich als liberaal in een ^overwegend 'rood' nest begaf. (S)Kenmerkend was in 1973 de hou- el<j6W/jg- van de socialistische nieuwe wethouder Hans van Dam die des- m^ijd verklaarde, dat links Leiden de greep van de burgemeester op bet bestuur zou terugbrengen tot die van een „papieren tijger". Dat heer Vis zich uitermate vakbe kwaam heeft opgesteld, mag blij- Jlt Jcen uit de reacties van politiek laad Leiden: vol waardering met s'fs 'lechts kleine kanttekeningen. 03 JL Protesten wareen er al volop, toen üe benoeming in '71 een feit werd. De voormalige leraar geschiede- 's aan een scholengemeenschap Bussum en Gedeputeerde van Provinciale Staten in Noord- Holland. kreeg te horen dat hij liet van harte welkom was. De raadsleden hadden liever de ande re kandidaat Van Lookeren Cam pagne (D'66) benoemd zien wor den. De problemen ontstonden eerst echt na de gemeenteraads verkiezingen van '73 toen links Leiden de meerderheid in de raad veroverde en het programcollege introduceerde. De burgemeester, qua politieke visie, levenshouding hij is vrijmetselaar) cn stijl van besturen, contrasteerde heel sterk met de jonge jongens (Tesselaar, Van Dam en Waal) die zich na drukkelijk manifesteerden. De jeugdige wethouders traden de burgemeester destijd zeer scep tisch tegemoet. Soms op het vijan dige af. Tevens werd door de link se bestuurders nadrukkelijk ken baar gemaakt, dat Vis zou moeten verdwijnen als hij zich niet vol doende plooide naar het "nieuwe linkse college. Afgesproken werd, dat men de commissaris van de Koningin zou verzoeken zijn be noeming (geldig voor zes jaar) niet te verlengen, indien zijn func tioneren binnen het college niet tot tevredenheid zou stemmen. Dat dit niet is gebeurd, moet ver oorzaakt zijn door de zeer zakelij ke houding die Vis vanaf het be gin af aannam. Hij legde zich neer bij de samenstelling van het nieu we college en gaf daaraan in ver- gadertechnische zin bekwaam lei ding. Dat hij ook maar gepoogd heeft zijn wethouders te inspire ren, getracht heeft een zekere 'schwung' aan het college te ge ven, moet onwaarschijnlijk wor den geacht. In die jaren stelden linkse wethouders in de wandel gangen: „Hij werkt niet mee, hij werkt niet tegen. We hebben geen last van hem". Men noemde hem een toonbeeld van 'regentenmen taliteit'. Een voorbeeld daarvan uit journalistieke kring: Gemid deld twee keer per ABA-vergade- ring richtte de burgemeester vol komen onverwachts het woord tot de aanwezige verslaggevers met de opmerking: „Maar dit. heren, is natuurlijk niet voor de krant Daarop kunnen wij vertrouwen, nietwaar?". Meestal^ had hij dan een subtiele verandering in arti kel 5 sub c aangekondigd van het vergaderreglement van de ge meenteraad. Of iets van een derge lijk gehalte. Toen Leiden in '77 een nieuw col lege kreeg, waarin ook de VVD was vertegenwoordigd, werden de politieke verhoudingen binnen het college zeker verbeterd. Maar de greep van links, is ook in de af gelopen tweeëneenhalf jaar wel degelijk aanwezig gebleven. In de wandelgangen op het stad huis is de laatste jaren meerma len gesteld, dat Vis al diverse ma len heeft getracht 'goed weg te ko men'. Hij zou hebben gesollici teerd naar de functie van commis saris van de Koningin in Gelder land het werd de Wassenaarder 'Molly' Geertsema) en recentelijk naar de job van commissaris van de Koningin in Utrecht. Ondanks zijn ogenschijnlijke berusting in de politieke omklemming in Lei den kan worden geconcludeerd, dat de burgemeester het toch niet zo plezierig vindt Leiden te bestu ren. Per slot van rekening heeft 'links' zijn functie sterk uitge hold. Hij behield alleen de wette lijk voorgeschreven taken (poli tie, drank- en horeca) en ook dit beleid werd hem niet altijd in dank afgenomen (recentelijk nog de motie van treurnis van Peters). Op het ministerie van Binnen landse Zaken zal hij in elk geval een oude metgezel ontmoeten: dr. J. van de Poel. De heer Van de Poel (KVP-lid) was gemeentese cretaris van Leiden en vertrok kort na de formering van het pro gramcollege naar een topfunctie bij Binnenlandse Zaken. Ambte naren van dit ministerie hebben gisteren overigens wat grinni kend gereageerd op de naderende benoeming: bij het ministerie streeft men naar verjonging: nu wordt iemand van 59 jaar be noemd. die over drie jaar al in de VUT-regeling kan. Met het waarschijnlijke vertrek verliest de Leidse burgerij een burgemeester, die met zijn echtge note altijd zijn uiterste best deed zich vriendelijk en innemend op te stellen. Tegenover de burgers, en dan vooral bij de vele gouden en diamanten bruidsparen, straal de bet burgemeestersechtpaar een vriendelijk en gewaardeerd pater nalisme uit. DIAMANTEN HUWELIJK Burgemeester A.J. Vis heeft gistermiddag met zijn echtgenote een bezoekje gebracht aan net echtpaar I. Bavelaar-Stapper. Het echtpaar vierde gisteren het diamanten huwelijks- feest. De heer Bavelaar is vanaf zijn jeugd'werkzaam geweest als kok bij verschillende be drijven. Momenteel bereidt hij nog wel eens de diners bij Iglo. Naast de kookkunst is de heer Bavelaar, die altijd in Leiden heeft gewoond, een fervent voetballiefhebber en gooit hij graag een hengeltje uit in èén van de meren of sloten in de omgeving. Mevrouw Bave laar komt uit Alphen aan den Rijn en heeft het in haar huwelijk druk gehad met haar twee zoons, twee dochters en een pleegdochter. Het echtpaar heeft verder 9 kleinkinderen en 5 achterkleinkinderen. LEIDEN De KWJ. bewe ging van werkende jonge ren, is gisteravond van start gegaan met een actie tegen onderbetaling van horeca personeel in Leiden en Noordwijk. KWJ'ers ver kleed als Raad van Elf ver trokken vanuit het Leidse districtgebouw aan de Kop- penhinksteeg richting bin nenstad, waar in een aantal horeca-bedrijven folders, af fiches en enquetes werden uitgedeeld. De rest van deze week staat nog het teken van de horeca. Volgende week echter richt de actie zich op de werkomstandig heden en de betaling van alle winkelpersoneel. Ver der wordt op dinsdag 5 fe bruari in het pand van de KWJ nog een speciale open avond gehouden voor werk nemers uit de horeca, waar bij dan dieper wordt inge gaan op de rechten en plich ten Van deze mensen. De „loon-controle-week" vindt plaats in het kader van een landelijkse actie, die tweemaal per jaar door de KWJ wordt georganiseerd. Vanaf maandag 4 februari betreft de aandacht van de KWJ de totale midden stand. Overdag, maar met name ook op de donderdagse koopavond zal de beweging van werkende jongeren in Leiden actief zijn met het ver spreiden van folders en stic kers waarop de nieuwe mini mumjeugdlonen zijn afge drukt. Vrijdag 5 februari ge ven alle afdelingen een lijst met geïnventariseerde klach ten uit hun district door aan de landelijke KWJ. Aan de hand van de binnengekomen lijsten wordt dan een zoge naamde „Top 5" samengesteld van Nederlandse bedrijven die de afgelopen tijd het meest de hand hebben gelicht met de wettelijk voorgeschreven CAO's voor werkende jonge ren. De samenstelling van deze landelijke loonontdui- kings-hit-parade wordt dins dag 12 februari bekendge maakt. Illlllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllll Inbrekers bij Quick Boys KATWIJK De politie van Katwijk heeft vannacht twee dieven op heterdaad betrapt in de kantine van 'Quick Boys' aan de Laan van Nieuw Zuid. De politie hoopt met de aanhouding van de twee, beide zijn inwo ners van Katwijk van rond de dertig jaar, een einde te hebben gemaakt aan de vele inbraken die Quick Boys de laatste maanden troffen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiumuiiiii lugdmac im. 20.IIDEN Voor vrijwel de Jrnln,0,hele Leidse politiek is het li complete verrassing, dat irgemeester Vis Leiden 3.05 Aklogstwaarschijnlijk gaat £r'® platen. De partijgenoot van i. 20.10 heer Vis in de VVD, wet- ^noraiuder P. Schoute, noemde It een verlies voor de stad 5 Vis inderdaad, zoals de i. 2oJenda van de Ministerraad eGustprgen aangeeft, tot secreta- 3kspe'ï-generaal van binnenland zaken wordt benoemd. )o Renjhoute zei door de berichten iSReJer het vertrek van de Leid- 15J? burgervader te zijn over- 1S of anen- Evenals de heer Vis br. 23|f wenste hij nog geen com- entaar te geven, alvorens benoeming vanuit Den J*"kag officieel bevestigd is. - p fractie-voorzitter van de [rdA in Leiden, mr. Jit Pe- ]rs, zei zeker niet de vlag uit 7.05jizul*en hangen als de heer i. (Reis de Sleutelstad de rug toe- 0,te|8»ert. Mr. H. Driessen frac- jeleider van het CDA was 00 ginder te spreken over het i6.isit, dat de huidige burge- feester zonder daarover in 6,1 e gemeenteraad te hebben fesproken van plan is uit ^•feiden op te stappen. Wel ad hij waardering voor de kvaliteiten van de heer Vis isie0l,fs bestuurder en voorzitter an het college van b en w. MET 2 Mr. J. Peters (PvdA). Binnen de Leidse VVD werd giste ren met enige terughoudendheid ge reageerd op de berichten, dat burge meester Vis naar binnenlandse za ken zou vertrekken. Gemeenteraadslid C. Elzenga zei de aankondiging op de agenda van de ministers niet al te serieus te nemen. „Althans het is nog niet zeker, dat Vis morgen voor die functie wordt benoemd. Misschien zijn er nog wel meer kandidaten over. Het is nog niet definitief." Hiermee vertolkte burgemeester Vis kritiek te hebben. Vanuit de commissie politionele aan gelegenheden, waar Vis voorzitter van is, had Peters meer openheid van zaken verwacht. Ook het drank en horecabeleid in Leiden, eveneens onder de verantwoordelijkheid van de heer Vis, noemde Peters voor kri tiek vatbaar. In een motie van treur nis heeft de fractievoorzitter van de PvdA in de vorige maand gehouden begrotingsbehandelingen het beleid van Vis op dit punt scherp aangeval len. „Voor de rest" zo zei Peters, „zie ik hem als een erg goede verga dervoorzitter, loyaal aan het college (een coalitie van PvdA en VVD - red.) en als een man die ondanks de verschillende politieke standpunten nooit een verbitterde houding aan zal nemen." Wiegel C. Elzenga (VVD). hij min of meer de zwijgzaamheid van de persoon in kwestie zelf, dr. A.J. Vis. die gisteren stelde nog geen commentaar te willen leveren. Ver der zei Elzenga, als hij in Vis zijn schoenen stond, niet naar de resi dentie te verhuizen. Hij vond, dat de burgemeester al genoeg carrière heeft gemaakt en dat deze na het af lopen van zijn ambtstermijn in 1983 het rustie aan zou moeten gaan doen De socialist Jit Peters was al een week op de hoogte van de kandi- Mr. H. Driessen (CDA). datuur van Vis voor de hoogste ambtenarenpost. Volgens zijn kennissen op het ministerie zou minister Hans Wiegel zijn handte kening onder de benoeming al hebben gezet. Hij beschouwt de heer Vis, ondanks de verschillen de politieke opvattingen tussen PvdA en VVD, als een „heel rede lijke burgemeester" voor de stad Leiden. Jit Peters van de PvdA zegt alleen op onderdelen van het beleid van Het CDA, bij monde van fractie voorzitter Driessen, zei het voor de heer Vis prettig te vinden, dat hij een grote kans maakt op de vacante functie op het ministerie. Eigenaar dig en onbehoorlijk vond Driessen het daarentegen, dat Vis zijn eventu ele benoeming buiten de gemeente raad heeft gehouden. Driessen achtte het niet uitgesloten dat de functie van secretaris-generaal door minis ter Wiegel misschien wel met opzet voor de heer Vis was vrijgemaakt. Het openvallen van de belangrijke departementszetel zou voor de VVD de mogelijkheid hebben gecreëerd een liberaal de post van de vertrek kende CDA'er Van Dijke te laten bezetten. Aldus Driessen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3