post en West praten over froepenvermindering Onrust in Surinaamse leger Amerikanen rekenen op Bani-Sadr foor vrijlating gijzelaars Bonn treedt op tegen nazistische groepering ~[ET AFGHANISTAN OP DE ACHTERGROND >i r Derde wereld moet niet alleen over decenten praten WAPENS GEVONDEN BU HUISZOEKING ^JITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 JANUARI 1980 PAGINA IS nEN Met de Russische mili- p ingreep in Afghanistan en de fiende tegenstellingen tussen t en West op de achtergrond rijn in Wenen de onderhande- i over de wederzijdse troepen* ndering in Midden-Europa jjFR) hervat De onderhandelin- ,i bieden een uitstekende gelegen- J om erachter te komen wat de ^bloklanden zich voorstellen van [verdere ontspanning tussen de t machtsblokken. ipnderhandelingen starten zoals be- I met een NAVO-voorstel, gedaan vorig jaar. om het Sovjet-leger in ;n-Europa te verminderen met I en het Amerikaanse leger met 13.000 man Het aanvankelijke NAVO- standpunt dat men moest komen tot vermindering van troepen van het hele Warschaupakt en de hele NAVO was niet haalbaar gebleken. Overigens heeft Washington laten we ten dat het niet van plan is te volstaan met het eenzijdig versterken van de ei gen defensie met het oog op de crisis rond Afghanistan, maar tevens wil dat de bondgenoten hun steentje bijdragen. Met name wordt gedacht aan West- Duitsland en Japan, die hun defensie begroting meer in overeenstemming zouden moeten brengen met het hoge niveau van hun economie. President Carter is trouwens van mening dat de VS niet in staat zijn alleen het gebied rond de Perzische Golf te verdedigen. De medewerking van de landen in dat fjebied en van de landen die afhanke- ijk zijn van de olie uit het Mdden-Oos- ten is daarbij noodzakelijk. Volgens Marshall Shuman, adviseur van de Amerikaanse minister Vance, hebben de VS de Sovjet-Unie vorig jaar verscheidene keren gewaarschuwd te gen een inval in Afghanistan. Hij zei dat de Russen de situatie in Afghanis tan hadden onderschat. Tot nu toe be perken de Russen zich tot het bezetten van steden en het bewaken van belang rijke wegen. Zouden zij het gaan opne men tegen de opstandelingen, dan zou den zij tweemaal zoveel troepen nodfg hebben in een langdurige en kostbare operatie. De Britse premier Thatcher heeft giste ren gepleit voor meer W est eu rope se eensgezindheid tegenover het Russi sche optreden. De Britse regering wil ondanks haar soberheidsbeleid de de fensie-uitgaven in het komende jaar met drie procent verhogen. De Indiase premier Gandhi heeft giste ren verklaard dat door de gebeurtenis sen van de laatste tijd het gevaar van een kernoorlog tussen de beide groot machten is toegenomen en dat het Westen bezig is van Pakistan een wa penarsenaal te maken. Haar regering zal er alles an doen om te bewerkstelli gen dat de Russische troepen zou snel mogelijk uit Afghanistan worden te ruggetrokken. al meent zij dat voor de invasie historische argumenten aanwe zig zijn. £ptmoeting Schmidt - honecker uitgesteld zefan onze correspondent Ami van Vree) aa^N De veelbesproken en langverwach- r Ontmoeting tussen de Westduitse bonds- on\selier Helmut Schmidt en de Oostduitse dfijleider Erich Honecker, die eind febru- vozou plaats hebben (de eerste sinds acht •enj) is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Een cringswoordvoerder in Bonn, die dit gis- tegelijkertijd in Oost-Berlijn bekend )kte, zei dat de ontmoeting „onder de itigst mogelijke voorwaarde" tot stand st komen en dat de DDR in dit verband fibel in het tijdstip wilde blijven. londsregering heeft daar, gezien de huidige lannen wereldsituatie, begrip voor. Van bei- iijden werd echter tegelijkertijd met nadruk lemtoond, dat de bijeenkomst van de beide itse regeringsleiders de wederzijdse betrek gen en de interesse en van de mensen ten de komt en dat het daarom ongetwijfeld zal ken om dit jaar alsnog overeenstemming reen nieuw tijdstip te vinden. 9 kan hier uit afleiden, dat de DDR wel veel [gelegen is. dat Schmidt en Honecker elkaar moeten, maar dat de Oostduitsers in de hui- jn i crisis hun bondgenoten in Moskou niet al Kgjeer voor het hoofd konden (of mochten) sto ma Deze vrouw schreeuwt haar verdriet uit, terwijl op de achter grond haar huis in de krottenwijk Amadora, bij Lissabon. in brand staat. Er zijn bij de brand doden noch gewon den gevallen. washington, teheran van '^iciële zijde in Washington is ver aard dat de Verenigde Staten nieu- voorstellen hebben gedaan om'de 1 vrijheidsstelling van de Ameri- .anse gijzelaars in Teheran te ver- b.elUgen. A(ti voorstel dat serieus wordt bestu- betreft een „pakketplan" dat i voorzien in de overdracht van de :elaars aan een internationaal li- n, terwijl een commissie van de enigde Naties een onderzoek in- lt naar de Iraanse beschuldigin- *i aan het adres van de afgezette initiatief is ingegeven door de overwinning van Abolhassan Bani- Sadr in de Iraanse presidentsverkiezin gen. In Amerikaanse regeringskringen zijn er geen tekenen besperbaar dat men vreest dat het nieuwe diplomatie ke offensief ongunstig beïnvloed zal kunnen worden door de met behulp van de Canadezen uit Teheran ont snapte zes Amerikaanse diplomaten. De vier mannen en twee vrouwen zijn gis teren. na een medisch onderzoek in Frankfort, teruggekeerd naar de Vere nigde Staten. In beide huizen van het Amerikaanse Congres werden gisteren moties aangenomen waarin Canada wordt bedankt voor het beschermen van de zes Amerikanen in de Canadese ambassade in Teheran. Het Huis van Afgevaardigden bracht een langdurige ovatie aan het buurland in het noor den. Canada neemt het dreigement van de Iraanse minister van buitenlandse za ken, Ghotzbadeh, dat Canada vroeg of laat moet boeten voor het uit Iran smokkelen van de Amerikanen niet al te serieus. „Ik had niet verwacht dat ze ons hieromn zouden toejuichen", zo zei de Canadese minister van buitenlandse zak^n Flora MacDonald. Premier Joe Clark sprak tegen dat hij via derden aan minister Ghotzbadeh zijn veront schuldigingen had aangeboden voor het gebeurde. Ook sprak hij tegen dat Ca nada de zes Amerikanen had geholpen om er bij de komende verkiezingen voordeel uit te halen voor de regerende conservatieve partij. Uit Teheran wordt gemeld dat zich zo wel in die stad als in Koerdistan ge vechten hebben voorgedaan met de re volutionaire garde van ayatollah Kho- meiny. Onbekenden vielen in Teheran met machinegeweren het opleidingsin stituut aan van de revolutionaire garde. Over doden of gewonden is niets be kend gemaakt. In de Koerdische stad Kamyaran leverden Koerdische op standelingen slag met de revolutionaire garde. Daarbij zouden 28 gardisten zijn omgekomen. érjinesië wijst Wiaibassadeur van ibië uit JNIS Tunesië heeft de ibassadeur van Libië, Es- I Zentani, verzocht het ld te verlaten en zijn am- ssadeur in Libië, Hamed teruggeroepen. Dit ••Verband met de aanval op Tunesische stad Gafsa, eelarvoor Tunesië Libië ver- twoordelijk houdt ge stejk heeft Tunesië besloten ge Tunesische culturele cen- "'m in Tripoli (Libië) en het epische culturele centrum in 5e!nis te sluiten, et tei verband met de ontwikke- in Noord-Afrika heeft inkrijk drie oorlogsschepen het westelijke deel van Middellandse Zee gezon- i. Over het doel van de mis- zwijgt de Franse marine in talen. hei. DEN HAAG Wanneer de ontwikkelingslanden zich op de UNIDO-eonferentie uitsluitend vast blijven pin nen op de vorming van een in het jaar 2.000 ruim 600 miljard gulden groot fonds waaruit de economi sche ontwikkeling van de Derde Wereld moet worden bekostigd, bestaat de kans dat de conferentie op een te leurstelling uitloopt. Er moet ook over andere maat regelen die de industrialisa tie kunnen bevorderen wor den gesproken. Dit zei minister De Koning van ontwikkelingssamenwer king gistermorgen in Den Haag, waar hij verslag deed van de ontwikkelingen op de UNIDO-cpnferentie, die deze en de komende week in de In diase hoofdstad New Delhi wordt gehouden. Op de bijeen komst wordt voor de derde maal gesproken over de indus trialisatie in de Derde Wereld. MINISTER DE KONING OVER UNIDO-CONFERENTIE: De UNIDO is de organisatie van de Verenigde Naties, die met deze problematiek is be last. Minister de Koning, die on langs terugkeerde van een reis langs een aantal ontwikke lingslanden en de UNIDO- conferentie, herhaalde dat het ongewenst is, dat de ontwikke lingslanden zich onderling or ganiseren en zich aldus isole ren van de overige (westerse) landen. Deze ontwikkeling, die voor de Derde Wereld na delig is, kan het gevolg zijn van de woede over het uitblij ven van een effectief ontwik kelingsbeleid van de rijke lan den. Zullen wij ernaar streven om onze wederzijdse onafhan kelijkheid te versterken, opdat arme en rijke landen daarvan profijt trekken, of slaan wij een weg in die ons zal schei den, zo vroeg de minister zich in India af. In New Delhi zelf is het giste ren overigens voor de eerste maal tot een echte botsing ge komen tussen de arme en rijke landen. De vertegenwoordiger van Groot-Brittannië negeerde de zogenaamde Lima-doelstel ling (UNIDO II) over het aan deel van de Derde Wereld in de industriële produktie in het jaar 2.000. Hij stelde, dat lan den met een markteconomie geen plannen kunnen maken voor over twintig jaar. Deze uitlating bracht vertenwoordi- gers van ontwikkelingslanden ertoe, de rijke landen te be schuldigen van een gebrek aan politieke wil om in ieder geval te proberen, de genoemde doelstellingen na te komen. „GEMIER ARON: „ACTIE MILITAIREN IS EEN STAATSGREEP' aai RAMARIBO Een al enige zi anden slepend conflict tussen de s ^inaamse onderofficieren ener- ls en de legerleiding en de rege- g anderzijds is gisteren uitgelo- anp op een tijdelijke bezetting door opstandige militairen van een lerofficiersmess in de Membre nt;ckoe kazerne in Paramaribo. De iifetters eisten onder meer het ver- Ie van de Surinaamse legerleiding, tee bestuursleden van de Bond aa/°r Militair Kader (SKM), waarin 3e opstandige onderofficieren zijn ig renigd, werden na de ontruiming rla® de mess aangehouden. Premier on van Suriname zei van „een atsgreep" te kunnen spreken. De aanleiding voor het gisteren zo hoog opgelopen conflict is volgens de SKM het niet door de regering nakomen van de belofte, een aantal vrijwilligers over te laten gaan in de beroepsdienst. De SKM had zich, na een vergadering op het kazerneterrein, hierover bij de re gering beklaagd. Zowel de vergadering in de kazerne als het beklag bij de re gering werden door de legerleiding af gekeurd. Hierop werden twee bestuurs leden van de SKM onder licht arrest geplaatst. De onderofficieren hebben vervolgens in een telegram aan pre mier Aron de leiding van het leger be schuldigd van „het uitlokken van han delingen tegen de regering, aan de vooravond van de verkiezingen van 27 maart". Toen op verzoeken van pre*- mier Aron aan de SKM om de beschul digen toe te komen lichten niet werd gereageerd, besloot de Surinaamse re gering zeven bestuursleden van de Bond op non-actief te plaatsen. Desondanks trokken de'zeven onderof ficieren gistermorgen naar de Membre Boekoe Kazerne. Na een vechtpartij met militaire en gewone politie wisten de opstandige militairen zich de toe gang tot het kazerneterrein te ver schaffen en samen met meer dan 200 sympathisanten de onderofficiersmess te bezetten. In de loop van de dag stroomde het kazerneterrein vol met oproerpolitie, waarna de bezetters wer den gesommeerd de mess te verlaten. Pas nadat met een beschieting was ge dreigd, kwamen de militairen naar bui ten en werden de twee bestuursleden van de SKM aangehouden. In Paramaribo was vanmorgen nog niet met bekend, of het verzet van de SKM tegen de legerleiding door andere onderdelen van het leger wordt ge steund. Met name de lagere rangen zouden achter de actie staan: Premier Aron ontkende echter heftig, dat het Surinaamse militaire apparaat was lamgelegd. Hij kondigde aan dat „ten- denzen die de democratische staat in gevaar brengen, de kop worden inge drukt". Dit pantservoertuig werd gevonden in het hoofdkwartiuer van de Westduitse nazistische groepering „Wehrsportgruppe Hoffman". (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De Westduitse mi nister van binnenlandse za ken heeft gisteren mede na mens zijn collega's van de deelstaten een verbod uitge vaardigd tegen de para-mili taire, neo-nazistische organi satie „Wehrsportgruppe Hoffmann" (WSG). In alle vroegte werden in talloze woningen in Beieren, Baden Württemberg en Hessen huiszoekingen verricht, on der andere bij de leider van de beweging, de 42-jarige voormalige graficus Karl Heinz Hoffmann. Daarbij werden ettelijke wapens, voertuigen, uniformen, en ander oorlogsmateriaal in beslag genomen, zoals een kapotte pantserwagen, oude leger-jeeps en zelfs twee cen timeter luchtdoelgeschut. Hoffmann, die een pistool trok toen de politie bij hem binnen drong maar desondanks niet werd gearresteerd, begon ze ven jaar geleden met de op bouw van zijn op militaire ba sis gevoerde en straf geleide organisatie. Op dit moment telt hij naar schatting 400 aan hangers, voornamelijk jonge ren met weinig scholing, tus sen de 15 en 21 jaar. Onder hen ook een aantal meisjes. Ze dragen uniformen die lijken op die van het Duitse leger in de oorlog of verwantschap hebben met de kleding van de SS-divisie „Totenkopf". De militaire oefeningen werden meestal gehouden in de buurt van het „hoofdkwartier", het slot Ermreuth bij Erlangen (Beieren). De WSG is enkele keren gewelddadig opgetreden bij linkse bijeenkomsten. Hoffmann streeft doeleinden na die zeer verwant zijn met die van de NSDAP en die vol komen antidemocratisch zijn. Allang werd van verschillende kanten druk uitgeoefend op de minister om de WSG te ver bieden, maar tot gisteren werd hier geen gehoor aan gegeven. Dit is des te merkwaardiger omdat het gerechtshof in Neu renberg al in 1976 een oordeel had uitgesproken waarin werd gezegd dat de Hoffmann-groep het parlementaire stelsel af wijst, daarentegen de nationale staat en het „Führer-principe" nastreeft en bereid is daartoe geweld te gebruiken. Argentijnen willen niets weten van graanembargo USSR BUENOS AIRES In Argentinië is een handelsdelegatie uit de Sovjet-Unie aangekomen die via particuliere expor teurs graan willen kopen, nu de Argentijnse regering heeft beslist zich niet aan te sluiten bij het graanembargo waar toe het initiatief werd genomen door president Carter van de VS. De vorige week had president Carter een speciale afgezant, ge neraal Andrew Goodpaster, naar Argentinië gezonden om de militaire regering van president Jorge Videla te bewegen het embargo van de Verenigde Staten niet te verzwakken door ex tra veel graan te verkopen aan Moskou. Officieel werd toen meegedeeld dat Argentinië „geen commerciële voordelen van het embargo zou nastreven", maar naderhand werd de Argen tijnse positie jegens het graanembargo duidelijk uiteengezet in de verklaring dat „Argentinië het graanembargo van de VS te gen de Sovjet-Unie niet steunen en dit ook niet kan doen." Stiefdochter: Sacharov moet bezoek ontvangen NEW TORK Mevrouw Jtir kelewitsj, stiefdochter van de verbannen Russische Nobel prijswinnaar en dissident An- drej Sacharov die al drie Jaar met haar man in de VS woont, heeft gisteren op een peuten feren tie in New York een be roep op de publieke opinie ge daan van de Russische autori teiten te eisen dat Sacharov bezoek kan krijgen van vrien den. Op de door de internationale liga voor de mensenrechten belegde persconferentie zei mevrouw Jankelewitsj dat Sa charov „zich met zijn verban ning naar Gorki niet verzoend heeft" en „waarschijnlijk stap pen zal doen die maatregelen van de Russische autoriteiten kunnen uitlokken". Westerse vloten „onvoldoende bescherming" WASHINGTON De Wart- europese vloten zijn waar schijnlijk niet in staat de Noord-Atlantische vaarwegen te beschermen in een oorlog van omvang in Europa, aldus een Amerikaans Congresrap port. Veertig procent van de geal lieerde escortschepen op de Atlantische Oceaan en Middel landse Zee beschikt slechts over luchtdoelgeschut en on- derzeeboo tbestrijd i ngswa pens voor de korte afstand, aldus het rapport. Dit rapport dat deze schepen slecht de meest oppervlakkige bescherming kunnen bieden aan konvooien die bedreigd worden door de moderne on derzeeërs of vliegtuigen van het Pact van Warschau, die bewapend zijn met moderne torpedo's of raketten. Leger Israël neemt „concrete maatregelen" JERUZALEM De Israeli- sche strijdkrachten hebben de afgelopen dagen bij wijze van voorzorg „zeer concrete maat regelen' getroffen langs de grenzen met Libanon en Syrië Volgens minister van defensie Ezer Weizman gebeurde dit naar aanleiding van „bepaalde berichten en ontwikkelingen" die duiden op de mogelijkheid van een aanval op IsraëL Weizman die voor de Israëli sche televisie sprak, gaf geen nadere bijzonderheden. Hij zei dat Syrische troepenbewegin gen in Zuid-Libanon, de ge beurtenissen in Afghanistan, de interne onrust in Damascus en „het plan van de Russen om naar het zuiden, naar de oliebronnen te trekken", door Israël als gevaarlijk worden beschouwd. PLO bereid tot meepraten over autonomie JERUZALEM De Palestijn- se bevrijdingsorganisatie PLO is onder bepaalde voorwaar den bereid deel te nemen aan de onderhandelingen over au tonomie in de door Israël be zette gebieden. Dit heeft de Palestijnse burgemeester van Gaza, Rasjed el-Sjawa, in een vraaggesprek met radio-Jeru- zalem meegedeeld. De PLO zou met Israël. Egyp te en de V.S. aan de conferen tietafel gaan zitten „als onze rechten erkend worden en als de onderhandelingen over au tonomie zeker tot zelfbeschik king en tot stichting van een onafhankelijke staat leiden", aldus de burgemeester. Mevr. Gandhi vervangt niet- partijleden NEW DELHI In het India- se Hogerhuis is het gisteren gekomen tot een frontale aan varing tussen premier Indira Gandhi en de oppositie. De partijen, die het bii de ver kiezingen van 3 en 6 januari bepaald slecht deden, hebben in de Indiase Eerste Kamer nog wel de meerderheid. Zo doende waren zij in staat een motie van afkeuring aan te nemen over de pogingen van de nieuwe regering-Gandhi, om in de regionale regeringen leden van de oppositiepartijen te vervangen door aanhangers van de Congres-partij. Vermiste Amerika nen in Hanoi opge slagen WASHINGTON Een dele- gatie van het Amerikaanse Congres, die op 15 januari ge durende vijf uur in de Vietna mese hoofdstad is geweest, heeft gemeld over inlichtingen te beschikken dat de stoffelij ke resten van meer dan 400 Amerikanen, die als vermist te boek staan, opgeslagen liggen in pakhuizen in HanoL

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15