ocumentvan Puebla eter na wijzigingen herrit Komrijzet de \teratuur op een Komrijtje Onze schrijvers zelfs vlak over de grens vrijwel onbekend kerk wereld Anglicaanse teleurstelling over beleid Vaticaan Afzondering bisschoppen goede zaak tria cht Alle brieven van Hooft flITERSPROTEST TEGEN POËZIEBLOEMLEZING r'"# i] Botsingen in Kamer over afhandeling begroting Verkeer Nederlandse visserij uit de rode cijfers Bettine naar München KORTE METTEN NENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 JANUARI 1980 PAGINA 9 ERDAM (ANP) De [fabriek Patria in Am- m gaat dicht. Waar lijk eind maart zal de i zijn poorten defini- uiten. Wat er met de tig werknemers gaat en is nog onzeker. De iden hebben zich bij liting neergelegd. ioederbedrijf Meneba 'atria eigenlijk al in no- 1978 sluiten, maar mers en vakbonden dat toen te voorkomen. een nieuwe studie it naar de mogelijkhe- •t bedrijf, dat al jaren Maljoenenverliezen werkt, ie zetten. Uit die studie 'ddels gebleken dat Pa- it meer te redden is, al- woordvoerder van de igsbond FNV. Volgens een verkeerd marke- •id de grote boosdoener Toen de daarvoor 'oordelijke directie een maanden geleden het jimde, was het al te laat. de bond is nog ver- leprobeerd buitenlandse voor gehele of ge- overneming van de te interesseren, maar drijven hadden alleen itelling voor de merk je 'atra: in het bedrijf zelf e geen brood. NIEUWE DUITSE BLOEMLEZING NEDERLANDSE LITERATUUR (Van onze correspondent) BONN Pas na het verblijf van enige tijd in het buitenland dringt het tot je door, dat de Nederlandse literatuur, waarmee je zo vertrouwd was en die je altijd op de voet volgde, over de landsgrenzen vrijwel onbekend is. Zelfs de schrijvers, van wie in Neder land iedereen wel eens gehoord of iets gelezen heeft Carmiggelt, (Van het) Reve, Mulisch, Hermans zeggen, een uitzondering daargelaten, onze naaste buren helemaal niets. Het is dan ook verheugend, dat in de Bondsrepubliek eindelijk weer eens een goede bloemle zing van hedendaagse Nederlandse lite ratuur in vertaling is verschenen. Te kenend voor de geringe belangstelling is overigens wel, dat deze bundel, uit gegeven onder auspiciën van het Insti tuut voor Buitenlandse Betrekkingen in Stuttgart pas het 58e deeltje is in de reeks "Moderne Erzahler der Welt". "Waarom is een dergelijke bundel niet eerder verschenen?", vroeg een Duitse recensent zich terecht af. landse auteurs opgenomen; van Blaman tot Mensje van Keulen, van Vestdijk tot Maarten 't Hart. De samenstelling ervan was in handen van Martin Mooy. verbon den aan de Rotterdamse Kunststichting en vooral bekend door zijn aktiviteiten voor "Poetry International". Uiteraard is zijn keuze van schrijvers en hun werk subjek- tief (bovendien beperkt tot het noord-Ne derlandse taalgebied), maar in zijn alge meenheid zeker aanvaardbaar. Op de ver talingen is voor zover ik het kon na gaan weinig aan te merken. Blijft staan, dat niet ieder kort verhaal dat in het Nederlands wordt geschreven, zich naar mijn mening ook leent voor een Duitse vertaling. De Kronkels van Car miggelt krijgen een zekere hardheid, die het origineel ten ene male mist. Hoe min der "Hollands", hoe meer "algemeen" een verhaal is, hoe beter het in vertaling over komt. Iets dergelijks geldt voor de schrijf trant: een direkte benadering zoals Her mans of Wolkers toepassen, is in de Duitse taal beter leesbaar dan een beschouwende. gedachten Maar hiervoor zou men eigen lijk het oordeel van een Duitse lezer moe ten horen. De inleiding die Mooy bij de bundel heeft geschreven, is weinig verhelderend voor iemand die voor het eerst kennis neemt van de Nederlandse literatuur van na de oorlog. Nog afgezien van het grote aantal platitudes en open deuren "Nederlanders vormen geen humoristisch volkje" of: "Er zijn eendagsvliegen, maar ook voortdu rend nieuwe auteurs die waard zijn te worden gelezen" worden de thematiek en de verbindende elementen nogal wille keurig en eenzijdig naar voren gebracht. Desondanks is het zijn verdienste, dat hij na de enkele incidentele vertalingen die af en toe in de Bondsrepubliek ver schijnen weer eens een samenhangend overzicht van onze literaire produktie on der de aandacht van het buitenland heeft gebracht. Voor Nederlanders, die relaties in Westduitsland hebben, een uitstekend geschenkidee. Bloembollen en kaas zijn ook niet alles. Moderne Erzahler der Welt: Niederlan- .de. Horst Erdmann - Verlag, Töbingen. 467 blz. Geb. DM 28. In het Muiderslot kreeg minister Gardeniers van CRM gistermiddag het derde en laatste deel van 'De briefwisseling van Pieter Corneliszoon Hooft'. Tien jaar gele den kreeg de heer H.W. van Tright (r.), 82 nu, van CRM opdracht tot het verzorgen van de uitgave, die thans is voltooid. ■(dichters over het alge- niet horen protesteren gepubliceerd worden, tr dat je met span- t mag kijken naar de ak van de president Amsterdamse recht- Mr W.J.Borgerhoff in het kort geding dichters Bernlef, ^rt, Kouwenaar, Luce- Schierbeek hebben jannen tegen uitge- Yrt Bakker. Een pro sit gericht is tegen de Hezing „De Nederland se van de negentiende M twintigste eeuw in nd en enige gedichten", ngesteld door Gerrit pij die er van de protes- le dichters werk in ■opgenomen. Zij lieten S>rig jaar uitgeverij ^r al weten niet te wil- bVden opgenomen, aan- I zij het met Komrij's Persoonlijke keus niet varen. Een erg interes- ijzaak, afgezien van de aspecten ervan. ■at laatste betreft: De fs hebben vorige week eming en vernietiging «an de nog in de boek- liggende exemplaren ■ffe van een dwangsom Jenduizend gulden per Sding, dat wil zeggen ^k. Het verweer van de Ir, die wel het bezwaar dichters uiterst sum- i een „noot" achter het Gerrit Komrij: Andere kijk. voorwoord vermeldde, is dat Komrij's bloemlezing onder een -categorie gerangschikt moet worden die niet onder de auteurswet valt: „bloemlezin gen kennelijk bestemd voor onderwijs of wetenschappelijk doel". De grote oplaag (20.000 stuks) en de lage prijs (f 19,75 voor 1056 pagina's) zouden daarop wijzen. De raadsman van de protesterende dichters zette daar tegenover dat het hier om een bundel gaat die „bestemd is voor een algemeen lezerspubliek", met „een hoogst individualistische keus noch daargelaten alle grollen en dubbele bodems, die er het karakter van een representa tief overzicht volledig aan ont- Polemiek Hoe men daar morgen per rechtszaak uitkomt lijkt niet eenvoudig. Maar op de achter grond is inmiddels een bredere polemiek ontstaan. Wat mag je namelijk van een bloemlezing verwachten? Komrij stelt zelf in zijn wat lacherige inleiding dat hij,als bloemlezer een „ge legenheidsvampier" is, die werkt vanuit „Ontevreden heid over de manier waarop uit de Nederlandse poëzie als maar wordt bloemgelezen: als of poëzie het domein bij uit stek is van gevoelsuitstrotin- gen, verheven stemmingen, vliegende vaandels en gezwol lenheid. Ik heb een andere doorsnede willen geven: ge dichten die het verstand scherpen en amuseren - zon der dat het verstand weer tot religie wordt. Het accent ligt hier meer op het vakman schap,de smaak en het volwas sen gezicht dan op het stame len, de vulgaire sentimenten en het simpeldom. Meer op de satire, de maskerade, de af standelijkheid dan op de dode lijke ernst, de eenduidigheid en het volle leven." Het is een wat vage bewoording van de zelfde instelling achter Kom rij's eigen werk. De zucht naar maskerade en dubbele bodems, poëzie als een wat lacherig verstoppertje spelen. Komrij's keus ligt uiteraard in dat ver- ïfeé Dichter Bernlef: Protest. lengde. Onze grotendeels saaie negentiende eeuw krijgt hem daardoor een stevige lift via allerlei gekkigheden, werk van volslagen onbekende dichters met dubbele namen die Komrij zelf bedacht zou kunnen hebben en bij wie edelkitsch en studentikoze nonsens hand in hand gaan. Tot zover aardig voor wie ge noeg heeft vanhet gangbare gebloemlees. Vraagtekens Bloemlezen is uiteraard een persoonlijke zaak. Je kan de samensteller niet wegdenken achter zo'n werk. Zeker niet als hij zelf een dichter is en Komrij heet. Vandaar dat heel makkelijk vraagtekens te zet ten vallen bij diens keus, juist uit de dichtbije, moderne poë zie. Hij kiest niet in de eerste plaats voor het moeilijke bete kenisvolle vers (waar is Jacqu es Hamelink bijvoorbeeld?), is van de enkele gedichten uitge gaan in plaats van de dichter. Je kan je dan ook voorstellen dat er méér dichters dan de protesterende ontevreden zou den kunnen zijn. Komrij trekt zich geen spat aan van ont wikkelingen van een dichter, van een representatieve keus, maar pikt wat Komrij aardig vindt en wat in Komrij's poè- zie-straatje past. En wat hij er bij Bernlef van maakt is inder daad meer een grap dan een keus als je weet wat voor be langrijk en interessant werk Bernlef maakt. Daarmee blijft zijn bloemle zing een gekke, vuistdikke, paperback, die lichtvoetig door en bijna óver de Nederlandse poëzie van twee eeuwen heen- stapt.Meer tekenend voor Komrij dan voor de opgeno men dichters. Dat kan, waar om niet, al hoef je het daar niet mee eens te zijn. Dat je als dichter zélf daar best tegen mag protesteren is een andere zaak. Niemand vindt het leuk een heel leven werk weerspie geld te zien in een paar grap pige vroege versjes. Want Komrij gooit het liefst de hele literatuur op een Komrijtje. BERTJANSMA (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid P. Cornelissen (CDA) heeft het gisteren on mogelijk gemaakt de begro ting van verkeer en water staat definitief af te hande len. Het Kamerlid deed dit door vast te houden aan een tweetal wijzigingsvoorstel len van zijn hand op de be groting waarvoor een finan ciële dekking was gevonden binnen het rijkswegenfonds. Er is echter een wetsvoorstel in de maak dit fonds op te heffen, hetgeen voor het Cornelissen aanleiding was te vragen alle wijzigings voorstellen op de begroting niet in stemming te brengen. Hij deed dit voorafgaande aan de stemmingen in de Kamer. Zijn voorstel riep verzet op binnen oppositiekringen en bij Kamervoorzitter Dolman. Deze zei de procedure niet de stemmingen toestaan nu er nog andere begrotingen op de agenda van de Tweede Kamer staan. „Zou dit het laatste be grotingshoofdstuk zijn geweest dan had ik mij bepaald tegen de procedure verzet", aldus de Kamervoorzitter. Ook de socialist Van Thijn maakte zich nogal boos over de manier van handelen van Cornelissen. Hij zei dat de po litieke dekking van de wijzi gingsvoorstellen al aanwezig was nu tijdens het debat geble ken is dat de PvdA met de wijzigingsvoorstellen van het CDA zou meestemmen. Bij de wijzigingen van Corne lissen ging het om een extra bedrag van 10 miljoen voor de versnelde aanleg van de Schipholspoorbaan in de rich ting Amsterdam en een bedrag van 5 miljoen meer voor de aanleg van fietspaden. In bei de gevallen zouden de extra bedragen moeten worden op gebracht door overschotten binnen het rijkswegen fonds. VLISSINGEN (ANP) Het gaat met de Nederlandse, visserij de laatste twee en een half jaar beter dan ooit. Dat komt ondermeer tot uit drukking in het grote aantal nieuwe schepen dat de visse rij in bestelling heeft. Vol gens een woordvoerder van het ministerie van land bouw en visserij is de bouw- golf van nieuwe visserssche pen in het najaar van 1978 op gang gekomen. Op het ogenblik zijn er onge veer zestig schepen in aan bouw voor een totale waarde van rond de 250 miljoen gul den. De vangstbeperking blij ken de Nederlandse visserij toch niet die moeilijkheden te hebben gebracht die men aan vankelijk vreesde. Volgens de voorzitter van de Zeeuwse vereniging voor visserijbelan- gen Zevibel, de heer J. Wal- hout, is de visserij in 1978 voor het eerst sinds jaren weer uit de rode cijfers gekomen en be droeg het overschot dertig mil joen gulden. Hij verwacht dat de gunstige ontwikkeling ook in cijfers over vorig jaar te zien zullen zijn. Hij waar schuwde echter wel voor een al te groot optimisme. Ten aanzien van de nieuwbouw zei hij dat nieuwe schepen meest al geen uitbreiding van de vloot betekenen, maar vervan ging van oude schepen. Meest al worden daarin sterkere mo toren gezet, voor het geval vis serij op de Noordzee nog meer wordt beperkt en men het verderop moet zoeken. HAZERSWOUDE Vrij dag, zaterdag en zondag be vindt de Hazerswoudse ta- feltennis-ster Bettine Vriese- koop zich in München. Ze doet in de Olympiahal van de Beierse hoofdstad mee aan het ranglijsttoernooi, dat beter bekend staat als Top 12. De Avanti-speelster is door het plaatsingscomité op de twaalfde plek gesitu eerd. Als eerste is de Britse J ill Hammersley geplaatst. Bettine ontmoet in München in elk ge val Europa's elf sterkste tafel tennissters. Wat natuurlijk een uitstekende training is voor de Europese titelstrijd voor senio ren, die begin april in de Zwit serse stad Bern plaats vindt. Latijnsamerikaanse dchoppenconferentie ft bezwaren geuit tegen Huidige redactie van het "r de conferentie van Pu- gepubliceerde docu- Zij is beter dan de Jpronkelijke en ook de *udelijke wijzigingen Énen de geest van de, Ite opzet", aldus mgr. |ez Trujillo, aartsbis- |p van Medéllin en rzitter van de CELAM, bisschoppelijke raad (is heel gelukkig, dat er de bijzondere bis- ppensynode in Rome Het document, dat vorig jaar door de derde algemene ver gadering van de Latijnsame rikaanse bisschoppen in Pue bla (Mexico) is gepubliceerd, had een voorlopig karakter en het was alle deelnemende bisschoppen duidelijk, dat er. nog een officiële eindredactie moest komen. De tekst moest indertijd in grote tijdnood worden samengesteld. Mgr. Lopez Trujillo wees er bovendien op, dat alleen de door de paus goedgekeurde tekst officieel kon zijn. Ten opzichte van de oorspronke lijke redactie kent de intus sen verschenen officiële tekst talrijke wijzigingen, die op vele punten niet onbelangrijk zijn, maar mgr. Trujillo legde er de nadruk op, dat deze correcties, aangebracht door twee door de paus aangewe zen commissies, noodzakelijk •en logisch waren. De voorkeur voor de armen, die in het document van Pu ebla tot uitdrukking wordt gebracht, heeft geen exclu sief karakter, want het evan gelie is universeel, zo zei hij. Als niettemin een voorkeur voor de armen wordt uitge sproken, dan heeft dat geen ideologische of politieke di mensie. Daarom heeft de conferentie van Puebla zich ook beziggehouden met het liberale kapitalisme, het mar xistische collectivisme en de in Latijns-Amerika verbreide ideologie van de nationale veiligheid en daartegenover een christelijke opvatting van bevrijding gesteld. Dat houdt vooral in een opkomen voor de rechten van de mens. Als de voornaamste van deze rechten noemde mgr. Trujillo het recht op leven, op voed sel en werk, op democratie, op onafhankelijkheid van volkeren en personen, op za kelijke en eerlijke informa- Het beleid van het Vati caan ten opzichte van twee vooraanstaande Europese theologen naar aanleiding van hun christelijke leer stellingen is onjuist en roept eerdere kerkelijke vervolgingen van grote denkers in de herinnering. Dit schrijft de anglicaanse aartsbisschop van York, Stuart Blanch. In zijn maandelijkse bis schoppelijke notities schrijft Blanch, de op een na hoogste gezagsdrager binnen de Kerk van Engeland, dat het nieuws over prof. Hans Küng en dr. Edward Schillebeekx „voor ons buiten de rooms- katholieke gemeenschap die waarde hechten aan onze nauwe band daarmee, niet anders kan zijn dan een oor zaak van droefenis". „Want deze twee grote theo logen hebben de gehele christelijke wereld aan zich verplicht door hun moedige, soms uitdagende, pogingen om voor de geloofsverkondi ging op intellectueel niveau De zaak is des te pijnlijker en belangrijker voor de rooms- katholieke kerk, aldus Blanch, omdat Christus en anderen voor hem het slacht offer werden van conflicten. In de termen van onze dagen zou Christus een radicaal theoloog worden genoemd. „Hij constateerde, dat hij het niet eens was met de officiële joodse leer en betaalde de prijs. Hij was een ketter, maar hij had gelijk en zijn te genstanders hadden het bij het verkeerde eind. Het pa troon werd in de christelijke geschiedenis steeds weer her haald". Dialoog is de enige weg naar de waarheid en de geschiedenis is de enige rech ter, aldus de aartsbisschop. einig informatie wordt (egeven. In het alge- i ben ik ervoor, dat het ws onmiddellijk bij de sen wordt gebracht, r in het geval van een liet zoals dit tussen i isschoppen is afzon- i ig een goede zaak. de mening van pater P. ling de Vries, spirituaal telijk begeleider) van groot-seminarie van iuc" in het bisdom Roer- 1- Pater Penning de meent, dat er niet zo atisch moet worden ge- over de beknopte be leving over de bisschop- 'node. Volgens hem bepaalde groeperingen dat uit politieke overwegin gen. Hij meende, dat sommige ad viseurs van de synode de bis schoppen teveel als school jongens zien. Enkele advi seurs hebben, als gemeld, verklaard, dat de bisschop pen al te veel voor de Ro meinse sfeer door de knieën zijn gegaan en bovendien voor dovemansoren spraken als zij hun beleid verdedig den Pater Penning de Vries noemde de uitlatingen van die adviseurs erg „uit de hoogte" en zei zich af te vra gen of de bisschoppen dan soms voor de synode voor hén door de knieën waren gegaan. De bisschoppen van Argen tinië en Chili hebben paus Johannes Paulus II offi cieel uitgenodigd voor een bezoek aan hun land. De apostolisch nuntius in Bue nos Aires, mgr. Pio Laghi, heeft dit medegedeeld. Overigens geloofde hij niet, dat een pauselijk bezoek zou plaatshebben, voordat Argentinië en Chili hun conflict over het Beagleka- naal hebben opgelost. De Heilige Stoel bemiddelt hierin. De 52-jarige pater Guiseppe Nardin is door de paus be noemd tot abt van de bene dictijner-abdij St.-Paulus bui ten de Muren. Hij promo veerde in de theologie aan de pauselijke universiteit Sant' Anselmo en behaalde aan de universiteit van Lateranen het licentiaat in het kerkelijk recht. Vijftig katholieken hebben een landelijke IKV-kern binnen de katholieke kerk opgericht. De leden van de nieuwe kern, oner wie een vicaris, enkele' dekens, medewerkers van diocesa ne pastorale centra en ver tegenwoordigers van lande lijke instellingen zullen naar mogelijkheden zoe ken om de IKV-campagne „Help de kernwapens de wereld uit om te beginnen uit Nederland" binnen de katholieke kerk aan de orde te stellen. Men hoopt. dat het door dit initiatief onder meer zal komen tot een verdergaande stand puntbepaling van de katho lieke kerk ten aanzien van kernwapens. De bisschop pen van de Verenigde Sta ten hebben zich al vrij dui delijk over deze zaak uitge sproken. Initiatiefnemer is Jan ter Laak, omroeppas- tor bij de KRO. •Benedicta Maria Kempnèr, echtgenote van de plaatsver vangend hoofdaanklager bij de Nürnbergse processen te gen oorlogsmisdadigers dr. Robert M. W. Kempner. heeft een documentatie sa mengesteld onder de titel „Nonnen unter dem Haken- kreuz". Het boeK bevai gege vens over het verzet van Duitse kloosterzusters tegen het euthanasie-programma van de nazi's, de deportatie van en moord op „niet-ari- sche" religieuzen, die in Ne derlandse kloosters verble ven en de vervolging van vrouwelijke religieuzen in Polen. Met ingang van deze maand wordt de Neder landse uitgave van het in zeven talen verschijnende internationale tijdschrift voor theologie, „Concili um", in opdracht van het bestuur van de gelijknami ge stichting, uitgegeven bij Gooi en Sticht te Hilver sum. Het zojuist uitgeko men eerste nummer van de zestiende jaargang behan delt het thema „Arbeid en religie". „Bij", het kaderblad van de hervormde stichting „Kerk en Wereld" en „Weerklank" van het gereformeerd evan gelisatiecentrum, gaan per 1 september „samen op weg". Het nieuwe kaderblad, dat „De Missionaire Gemeente" gaat heten, wil helpen bij de toerusting tot missionair den ken en handelen van de christelijke gemeente. De fu sie van de bladen past in de groeiende samenwerking tus sen de hervormde kerk en de gereformeerde kerken in het algemeen en die tussen ge noemde betrokken centra in het bijzonder. Beide centra werken al jaren samen, voor al op het vlak van toerusting van vrijwilligers.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9