jmEUH Oegstgeestenaren verdedigen „hun straatje" pouw Hema in legin t op 4 februari Van groene smaragd in Haags gewest naar parel van de bollenstree99 Carnavaleske opening Hongerige inbrekers OL GEMEENTECENTRUM irj HOORZITTING LCRKEERSPLANNEN tizeker- :id over luw pesterij in i'oorhout Volop belangstelling voor Voorschotens sociaal en cultureel meerjarenplan NIEUWE BURGEMEESTER WINKEL VAN NOORDWIJKERHOUT: LEIDSE COURANT DINSDAG 29 JANUARI 1980 PAGINA 7 ^ênheim Aan de Sassenheimse '.pfdstraat wordt maandag 4 februari om v'er d°or commissaris van de Ko- jjigin in de provincie Zuid-Holland, mr. ^vrolijk, de eerste paal geslagen voor de w van plan „Parkzicht", plan „Parkzicht", een onderdeel van - reconstructiegebied „Centrum", omvat Lftend vierkante meter winkeloppervlak, Tin begrepen zeshonderdvijftig vierkan- neter Hema-vestiging. resterende winkeloppervlak wordt hüurd door Mens bedrijfsmakelaardij f. te Lisse. De gehele begane grond is als lizontaal eigendom aangekocht door de hting Unilever Pensioenfonds Progress Rotterdam. en de winkels worden gebouwd zestien ie-koopwoningen en veertien vrije sectorwoningen, alle in de prijsklasse tus sen 123.000,- en 163.000,- v.o.n. De woningen zijn per lift bereikbaar. De verkoop van deze woningen is in han den van Hobaho Onroerend Goed B.V. te Lisse. Het bouwplan is ontwikkeld door bouw- en ontwikkelingsmaatschappij Foreholte B.V. te Noord wijk. Het ontwerp is in handen van het architec tenbureau Groosman Partners B.V. te Rot terdam. De uitvoering is in handen van de B.V. aannemingsmaatschappij „Erica" voorheen W. P. de Vreede te 's Gravenhage-Noord- wijk. Het is de bedoeling dat het gebouw in het eerste kwartaal van 1981 in gebruik kan worden genomen. De voorgevel van plan „Parkzicht" KATWIJK Inbrekers hebben zich in het afgelo pen weekeinde in een snackbar aan de Voor straat in Katwijk uitge breid te goed gedaan aan een groot aantal slaatjes en broodjes. Voor onder weg namen ze ook nog vol doende mee. De eigenaar van de snackbar miste maandagmorgen behal ve de slaatjes en de broodjes een grote hoeveelheid bief stukken en karbonades, een flink stuk rosbief en vijf kilo fricandeau. De waarde van het gestolen voedsel bedraagt on geveer driehonderd gulden. Beroepen te Bergen op Zoom, toezegging A. J. den Harder te Nieuw Vennep-Abbenes. ITGEEST Het verkeerstecb- bureau DHV heeft, in opdracht iet gemeentebestuur, een drietal len voor een betere afwikkeling Ïtiet verkeer in Oegstgeester ont- eld. annen strekken zich uit van de af- ng van een aantal lanen tot een dat de gemeente in sektoren ver die aansluiting op de rondweg ledylaan, Abtspoelweg, Warmon- eg, Leidsestraatweg, Geversstraat hijngees terstraatweg, immissie verkeer en vervoer heeft uitgesproken voor een minder stringente oplossing voor de verkeers stromen. hetgeen vastgelegd is in het zgn. „structuuraltematief nr. 2". Daar in beperkt men zich tot het tegengaan van sluiproutes en afremming van het verkeer. Maar men verbond er nog een aantal punten aan zodat het geheel toch weer naar het meest ingrijpende leidt. Veel Oegstgeestenaren liepen gisteravond te hoop in het gemeentecentrum waar eén hoorzitting werd gehouden en na de pauze maar liefst 25 sprekers voor het voetlicht traden om „hun straatje" te verdedigen zoals door een van hen werd opgemerkt. De werkgroep „Verkeer Oegstgeest" liet er geen twijfel over bestaan dat zij voor invoering van het sektorenplan is. Hof- brouckerlaan-bewoners bleken sterk ver tegenwoordigd te zijn om zich af te zetten tegen een voorgenomen buslijn door „hun" laan. Daarin speelde gevaarlijke trillingen en het aantal decibellen geluid soverlast een rol. Toch is de toestand daar niet vergelijkbaar met die in de Oegs tgeester Dorpsstraat waar inderdaad ge sproken kan worden van een abnormale verkeersdrukte met stank- en geluidso verlast. Dit allemaal omdat de Haarlem mertrekvaart is afgesloten. Ook de Ken- nedylaan werd door een van de sprekers een „rijksweg" genoemd. Derhalve voer den sommigen een pleidooi: eerst de Trek- vaartweg verbreden en daarna verder be kijken wat er in Oegstgeest nog te doen valt. Het voorstel een brief te schrijven aan Provinciale Staten (namens alle be zoekers van de hoorzitting) om aan te dringen op bespoediging van de recon structie van de Trekvaart werd onmiddel lijk door de verkeerskommissie o.l.v. wet houder Thorn overgenomen. Hoge prioriteit werd voorts gevraagd voor de Terweeweg, en het westelijk gedeelte van de Kennedylaan. Men vestigde de aandacht op de situatie van de zwakkere verkeersdeelnemer: voetgangers, ouderen en gehandicapten. Alsmede de schoolkin deren. Ook gaven een aantal sprekers hun mening over het afsluiten van lanen voor het verkeer.... De route van de NZH-bu- slijnen werd door de meesten als gunstig ervaren en men vond dat daar geen wijzi ging in diende te komen. Namens de Her vormde gemeente en de Stichting Welzijn Ouderen werd verzocht de bushalte bij de Groene Kerk te handhaven. Gaandeweg de avond kon men de conclu sie trekken dat de bezoekers van de hoor zitting in het verkeersplan verder wilden gaan dan de gemeentelijke verkeerscom- missie. „Men kan nog een maand langd schrifte lijk reageren op de voorgestelde „struc tuuralternatieven" aldus wethouder Thorn die de zitting prettig en strak leid de. Ook burgemeester Scheenstra woonde een gedeelte van de bijeenkomst bij. Nadat alle reacties verzameld zijn gaat men over tot de derde fase van uit werking van de plannen, hetgeen uitein delijk zal resulteraten in een doelbewuste keuze van een plan door het gemeentebe stuur. JRHOUT Aan de le- ?)van de commissie van *5telijke ordening, ver- en vervoer zal vana- I de bouwaanvraag voor koeiestal aan de 's-Gra- lamseweg worden voor- Blijkens het advies de H.I.D. wijst de in van de stal op een Pbmstig gebruik als mes- Gelet op de kleine op- lakte beschikbare grond V(ia.) zullen de te mesten ^eren en varkens met 'ihtvoer gevoederd wor- cHet bedrijf kan daarom 00 een veredelingsbedrijf térakteriseerd worden, séhtens het bestemmings- i heeft de betreffende gcfd een agrarische be aming. Het bouwplan is o^alve in strijd met het er nraad heeft destijds bij de 'oltelling van het bestem- Igsplan „Landelijk gebied" volle- vjuitgesloten. Gedeputeerde Jtén oordeelden echter, dat alve op gronden met be- niming open weidegebieden ekip de grondstroken langs t fcemeente Sassenheim, be- rat tegen vestiging geen be- mits wordt voldaan aan i lalde eisen en voorwaar- (situering, hoogte silo's, grootte gierkelders Ook de Kroon is van me- eg dat vestiging in het voor erarische doeleinden" be- vade bollengebied, gelegen e.iet noordelijk plangedeelte, vh bezwaren bestaan. MKwestie „wel of geen vere- jaigsbedrijven in het buiten- ied en zo ja, waar en onder ke voorwaarden" is dus volop in discussie. De vóarden waarbij vestiging It toegestaan, zullen in de jomstige herziening van dl bestemmingsplan moeten arden opgenomen. Omdat het nemen van een be- op de aanvraag van ift der Plas de toekomstige frschriften voor veredeling- bekend moeten ~d, zou de bouwvergunning ■jneel moeten worden ge- jgerd. i vraag is of deze formele lissing genomen moet wor- I. Het betreft hier immers f vestiging in het nóordelij- 3: plandeel in een gebied de Kroon in principe aft afwijzend staat tegenover 'edelingsbedrijven. Boven in wordt door de aanvragers het bestaande gebouw, dat verdwijnen, reeds enige I vee gehouden, zonder dat moeilijkheden heeft gege- Prins Driekus wordt gehuldigd. NOORDWIJKERHOUT Op een carnavales ke manier werd gisteravond de Open Week van het vormingscentrum „De Mast" ingeluid. Prins Driekus, zijn gemalin prinses Marieke, de raad van elf, de boerenblaaskapel en de dans mariekes van de carnavalsvereniging „De Ka- ninefaaten" gaven deze opening op hun geheel eigen wijze gestalte. Het vormingscentrum „De Mast", dat in okto ber tien jaar bestaat, biedt iedereen tot en met vrijdag 1 februari de gelegenheid zich te infor meren over de cursussen. De cursussen gaan in deze week namelijk normaal door, waardoor de bezoeker een beeld krijgt uit de dagelijkse praktijk van de cursus. Ook het zelf meedoen aan de cursussen is mogelijk. In deze week worden een aantal nieuwe cur sussen geïntroduceerd, zoals het vrouwentoneel en cabaret, de vrouwen-informatiegroep en de groep jongeren-huisvesting. Optredens worden onder andere verzorgd door het vrouwentoneel „Sjans", Jan-Kees Marijt en Leen Turk, Coby Schreyer en op de slotavond door de Surinaam se band Macoemba en de Caboodle-band. Voor een compleet overzicht van het programma tot en met vHjdag 1 februari kan men informatie inwinnen aan de Vlashoven 21. Telefonisch is „De Mast" bereikbaar onder het nummer 2931. VOORSCHOTEN Het eer ste overleg met alle Voor- schotense instellingen en verenigingen ter voorberei ding van een sociaal cultu reel meerjarenplan werd on der voorzitterschap van wet houder IVlarselis gisteravond gehouden in het Cultureel Centrum. De grote opkomst maakte een gedegen bespre king mogelijk. De rijksbijdrageregeling soci aal-culturele aktiviteiten maakt een eind aan de recht streekse subsidiebanden tussen plaatselijke organisaties en de rijksoverheid. Die rijkstaken worden in de toekomst over gelaten aan de gemeente, die daarvoor extra geld krijgt, de zgn. rijksbijdrage. Het bedrag dat de gemeente krijgt is gelijk aan het bedrag dat anders door het rijk betaald zou worden aan de verenigingen of instel lingen. Om voor die rijksbij drage in aanmerking te komen moet de gemeente voor 1 janu ari 1981 een vierjarenplan in dienen, daarnaast een jaarpro gramma voor 1981 en een al gemene subsidieverordening. Het komt er op neer dat de ge meente een volledige inventa ris moet aanleggen van alle verenigingen en instellingen en die moeten komen met con- crete plannen. Veel extra werk zowel voor de gemeente als voor de verenigingen. Wethouder Marselis bena drukte dat deze hele zaak met voorzichtigheid behandeld moet worden. Er is nog geen enkele zekerheid ten aanzien van de financieringsmiddelen. De rijksbijdrageregeling ofte wel decentralisatie is nog steeds in behandeling bij het rijk. Inmiddels zijn wel 10 ge-, meenten aangewezen als zgn. proêfgemeenten. Er zijn nóg tal van onduidelijkheden voor al ten aanzien van de gezond heidszorg. Grote goudbergen komen met de nieuwe regeling niet los. In het gunstige geval blijft de subsidie gelijk. Al die onzekerheden ten spijt, staat nog steeds het tijdstip van de intrede van de nieuwe regeling vast op 1 januari 1981. Om niet op het laatste moment overvallen te worden, doken gemeente en verenigingen gis teravond in de zeer zware ma terie. Aan de orde kwamen de inventarisatie van aktiviteiten en instellingen en de bespre king van de beste methode waardoor voorkomen wordt dat verenigingen of instellin gen buiten de subsidiepot gaan vallen. Het gemeentebestuur van Voorschoten wil alle rege lingen in nauw overleg met de bevolking. Verenigingsbestu ren worden geconfronteerd met de noodzaak om vier jaar vooruit te denken en finan cieel te begroten. Het zal wel moeten wennen, maar voorlo pig wordt er een zware druk gelegd op de bestuurders van vele vrije-tijdsverenigingen. NOORDWIJKERHOUT/NOOT- DORP Het 700-jarig bestaan dat Nootdorp in 1981 gaat vie ren, zal burgemeester Winkel niet meer in zijn hoedanigheid als eerste burger van Nootdorp, maar als gast meemaken. Pre cies een jaar voor deze feestelij ke gebeurtenis vertrekt burge meester Winkel naar Noordwij- kerhout, een gemeente in de Bol lenstreek (zie ook onze krant van zaterdag). Dertien is mis schien wel een geluksgetal voor de burgemeester: op het tijdstip dat hij de nieuwe functie aan vaardt heeft hij dertien jaar deel uitgemaakt van de historie van Nootdorp; bovendien zijn z'n bei de zoontjes dit jaar samen der tien jaar oud. Noordwijkerhout vertoont grote gelijkenis met zijn weldra vroegere stand plaats Nootdorp. Alleen is de populatie er tweemaal zo groot, het telt ongeveer 14.000 zielen. Het vertrek van mr. F. Winkel (53) mag geen verrassing heten. Zijn benoeming per 1 maart kwam echter wel als een donder slag bij heldere hemel. Vindt u uw vertrek over een maand niet wat te vlug? Nee, bij burgemeestersbenoemingen is dit zelfs vrij lang. Minister Wiegel had de overplaatsing liever per 16 februari gezien. Toen ik in Nootdorp kwam, was er slechts een termijn van veertien da gen. Ik zat toen bij het Produktschap voor Vee en Vlees, dat gaf wel een pro bleem. Veertien dagen is niet lang om je werk af te maken. Het burgemeesterschap in Noord wij kerhout zat al maanden in de lucht. Het werd zelfs in oktober in de krant gepubliceerd. Wonderlijk, wonderlijk. Mijn vrouw en ik wisten van niets. Ik had niet gesollici teerd. Ik las het bericht en dacht: kenne lijk vindt men de mogelijke profielschets overeenstemmen met mijn persoon. Na dien heb ik een algemeen oriënterend onderhoud met de commissaris van de koningin gehad. Dat is*een paar jaar ge leden ook gebeurd, naar aanleiding van een circulaire van de minister van Bin nenlandse Zaken, waarin hij stelde dat het zeer gewenst was dat een burge meester na twee ambtsperiodes een nieu we werkkring zou zoeken. Daarbij ging hij zelfs zo ver dat het niet per se een burgemeesterschap zou hoeven zijn. Een wisseling, ambtenaar bij een ministerie bijvoorbeeld. Daarbij werd de heer Van Dijke als voorbeeld genoemd, oud-burge meester van Gouda, die secretaris-gene raal van Binnenlandse Zaken werd en nu commissaris van de kongingin van de provincie Utrecht is geworden. U hebt dus niet gesolliciteerd? Jawel, maar aanmerkelijk later dan het bericht in de krant verschenen was. Op het moment dat ik zei dat ik van niets wist, heb ik heus de waarheid gespro ken. Hoe is de precieze gang van zaken ge weest? Eerst het oriënterend onder houd met mr. Vrolijk? Ja, toen zijn allerlei zaken de revue ge passeerd en daarna heb ik gesolliciteerd. Het is toen vrij snel gegaan. Kennelijk paste de heer Winkel in het plaatje. Dat gevoel heb ik wel gekregen. Maar ja, nu heb ik weer in de krant gelezen dat som migen in Noord wijkerhout daar anders over denken. Ik zit er niet mee. Alleen de leeftijd klopte niet. Men had liever een jonger persoon gehad. Ik ben 53. Uit eindelijk, als je je nog vitaal voelt en (la chend) over al je haren beschikt... Ik krijg altijd van mijn collega's te horen: daar heb je die jonge burgemeester van Nootdorp. Hoe ze dat altijd kunnen zeg gen begrijp ik niet: zo jong ben ik niet meer, maar ja, ik heb kennelijk mijn ge zicht mee. U hebt gezegd dat het tijd werd weer eens iets nieuws te beginnen. Langer dan twaalf jaar in een gemeente blij ven zitten, leidt tot bestuursblindheid. Ja, dat vind ik wel. Je verliest toch eni germate de frisse en onbevangen kijk op de dingen. Je moet uit de problematiek komen en weer helemaal fris aan iets ïiieuws beginnen. Ik wil niet beweren dat ik op Nootdorp uitgekeken ben, maar toch wel dat de problematiek steeds meer hetzelfde blijft. De horizon verwijdt zich niet. Dan verlang ie naar een andere werkkring. Ik heb begrepen dat Noord wijkerhout een fraaie en vriendelijke gemeente is. Er is daar zelfs sprake van beschermd landschap. Het schijnt een oase van rust te zijn in het hele Bollengebied. Ik ga nu van de groene smaragd van het Gewest naar een parel in de Bollenstreek. Hebt u zich in de afgelopen maanden verdiept in de problemen, die u wach ten in Noordwijkerhout? Nee. Het is een vrijwel blanco boek. Ik heb er ook geen familie of kennissen Het is een kleine afstand 25-30 kilo meter van Nootdorp naar Noord wijkerhout. Ik kan voorlopig op en neer rijden, want de ambtswoning in Noordwijkerhout zal ik voorlopig niet kunnen betrekken. Er moet nog het nodige aan gebeuren, heb ik horen zeggen. Zit de nieuwe burgemeester in Noot dorp niet automatisch vast aan uw lijn?. U hebt een aantal zaken aange zwengeld, maar nog niet afgesloten. Het is altijd verstandig als een nieuwe burgemeester dat geldt ook voor mij het eerste half jaar alles rustig op zich af laat komen. Je moet nooit allerlei za ken onmiddellijk willen aanpakken. Nooit als een olifant door een porselein kast gaan lopen. Rustig afwachten wat er komt en dan van lieverlee de zaken gaan afdoen. De burgemeester heeft zich min of meer ondergeschikt te maken aan het beleid van het gemeentebestuur. Hebt u geen andere ambities gehad dan het burgemeesterschap, niet naar andere functies gesolliciteerd? Nee, ik heb er wel eens over gedacht Bijvoorbeeld aan een groot waterschap in de provincie Zuid-Holland, maar uit eindelijk heb ik niet gesolliciteerd. Een voorzitterschap van een nieuw gewest in oprichting. Achteraf besloten het niet te doen. Dat heeft ongeveer een jaar gele den gespeeld, toen ik er twaalf jaar bur gemeesterschap Nootdorp op had zitten. Wat is voor u de doorslaggevende re den geweest voor Noordwijkerhout te kiezen? Er zijn eigenlijk drie factoren: het ka rakter van de gemeente; dat lijkt veel op dat van Nootdorp, ook planologisch ge1 zien. Het is een C-gemeente waar niet onbeperkt gebouwd mag worden. Op de tweede plaats, het is een overwegend rooms-katholieke gemeente, net als Nootdorp. Ook uit zich dat in een be paalde samenstelling van de gemeente raad. Het heeft weinig zin te solliciteren bij een gemeente die qua samenstelling van de bevolking en politieke kleur to taal anders zou zijn, zoals Wormer of bij voorbeeld in de provincie Groningen. Overwegend rode gemeenten, bedoelt u? Ja, gemeenten, die een totaal andere po litiek en godsdienst hebben dan ik. Ik ben lid van het CDA en de KVP. Dat beperkt natuurlijk de mogelijkheden. TOM VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7