Alkemadese raad is ongerust over prijs premiekoopwoning Nieuwkoop wil ijszeilen aan banden leggen Kweker W. van der Toorn; krijgt geen dijk in de Voorwegwetering Koudekerk begint met wandelpad langs Lagewaard REGIO LEIDSE COURANT. DINSDAG 29 JANUARI 1980 PAGh- Vier weken Roelofarendsveen De gemeenteraad van Alkemade is ongerust over de prij sontwikkelingen van de premie-koopwo ningen. De woningen van de premie-A klasse, bedoeld voor mensen met lagere inkomens kosten al 130.000 gulden. Dit is de prijs althans voor de woningen in de Googerpolder, waarover de raad gistera vond sprak. Oorzaak van het duurder worden van de woningen is ondermeer de grondprijs. Voor de zesenveertig kavels ligt de prijs op honderdveertig gulden per vierkante meter. Een tientje meer dan getaxeerd om de exploitatieopzet sluitend te ma ken. Voor het opvangen van de prijsstij ging is drie jaar geleden een „nivelle ringsfonds" opgericht. Voor dit project is het niet gebruikt en met name de heer P. C. W. van der Meer (CDA) vroeg gebruik van het fonds. „Om de prijzen aanvaard baar te houden". Wethouder N. J. Ver haar, (wethouder H. M. L. van Duijke- ren, met financiën onder zijn beheer, was afwezig): „Ik ben er niet uitgekomen. Er is een fonds, maar hoeveel erin zit weet ik niet". De heer H. van Tol (PAA) stelde voor om de grond helemaal niet te verkopen maar in erfpacht te geven aan de toekomstige wo ningbezitters. Ter ondersteuning van zijn standpunt voor erfpacht, dat gunstiger zou zijn voor de gemeente, heeft de heer Van Tol een berekening laten maken bij de Stichting Grondvest te Amsterdam. De erf pacht wordt door het college nog nader in beschouwing genomen met „meenemen" van het rapport. De heer Van Tol stelde on dermeer over erfpacht: „Waardevermeerde ring van de grond onder een woning kan nu eenmaaal nimmer beïnvloed worden door de bewoner. De waarde van de grond gaat voornamelijk omhoog door de bevolkings druk alsmede allerlei overheidsvoorzienin gen die uiteindelijk door de belastingbetaler moeten worden opgebracht. De opbrengst van in erfpacht uitgegeven grond kan men daarom beschouwen als het rendement van het door de gemeente geïn vesteerde belastinggeld". Niet alleen de woningen in de Googerpolder werden gisteravond onder de loep genomen, de heer W. P. Klerks (CDA) hield een warm pleidooi voor betaalbare woningen in de kleine kernen. De prijzen voor de wonin gen in de kleine kernen zijn namelijk erg hoog volgens de heer Klerks. „Spreiding van woningen naar de kleine kernen. Voor al voor de jonge mensen uit de kernen is dat van vitaal belang. Nu worden er bijvoor beeld achttien premie-koopwoningen ge bouwd in Rijpwetering met prijzen van 193.600 gulden, 177.000 gulden en 178.000 gulden. Ik hoor die prijzen met schrik om het hart. Wij moeten extra veel betalen om dat we in ons dorp willen blijven. De jonge mensen van de dorpen zijn de pisang", aldus de heer Klerks. Gistervond werd het krediet beschikbaar gesteld voor het bouwrijp maken van de grond waar de achttien woningen komen te staan, ten zuiden van de Oud Adeselaan. Beroep Alkemade heeft beroep aangetekend bij Ge deputeerde Staten tegen de voorgenomen „Gemeenschappelijk regeling centrale post ambulancevervoer Leiden en omstreken". Het beroep ageert tegen het feit dat in de regeling niet garant wordt gesteld, dat de gemeenten niet hoeven bij te dragen in een eventueel negatief saldo. De gemeente Al kemade neemt het risico niet om straks met geld over de tafel te moeten komen om een negatief saldo op te vullen. „De zaak moet zich zelf maar bedruipen. G. S. heeft ver zuimd één bepaalde regeling op te nemen waar alle gemeenten het over eens waren: geen lasten voor de gemeenten", aldus bur gemeester P. J. Bolten. Met het beroep schaart de gemeente Alkemade zich in één rij met ondermeer Leiderdorp, Noordwijk, Zoeterwoude en Leiden. Gedeputeerde Sta ten heeft Leiden verzocht de bovengenoem-, de regeling voor 1 februari 1980 te publice ren in de Nederlandse Staatscourant. Eerder kan namelijk een dergelijke regeling niet in werking treden.De gemeente Leiden heeft dit geweigerd en wil wachten tot er een uit spraak is over de beroepschriften. Nu de ge meente Leiden de regeling niet wil publice ren krijgt Gedeputeerde Staten het recht om de regeling zelf te publiceren. voor bezit gestoleS P' politiepistoql ALPHEN/DEN HAAfy Vier weken gevangenjo luidde de eis van de o)t van justitie en ook het van de Haagse politien voor een 25-jarige lass^] Alphen aan den Rijn dy recht stond wegens ovl ding van de VuurwapenL De verdachte was in het van een FM-pistool daL gestolen uit het politiebL in Nieuwkoop. „Aan bezL vuurwapens tillen we z'" deelde de officier mee a lichting op diens eis. Vei te wist dat het pistool di kennis was gestolen bleek bereid om het waj. Amsterdam te verkopei legde het vuurwapen on< bank van zijn auto, maai hij door de politie werd a houden werd dat ontdek! '1 Het gammele bruggetje van kweker W. van der Toorn over de wetering. HAZERSWOUDE Kwe ker W. van der Toorn is ge ruime tijd bezig om een goe de toegang te krijgen tot zijn bedrijf aan de Voorweg in de Riethoornse polder. Zijn huidige draaibare brug verkeert in een zeer slechte staat. Het is een strijd tegen bestuurlijke molens die keer op keer een dam in de Voor wegwetering verbieden. Aanstaande donderdag loopt het beroep dat de tuin der heeft aangespannen te gen het Waterschap „De Gouwelanden". Deze instan tie heeft sinds kort het on derhoud van de Voorwegwe tering in handen genomen en heeft hiermee een paar argumenten in handen ge kregen om de dam in de we tering niet toe te staan. Het waterschap weigerde de ver gunning voor de bouw aan gezien de wetering bevaar baar moet blijven en de wa terafvoer zou door een dam volledig geblokkeerd wor den. „Onzin", aldus de kwe ker. W. van der Toorn: „Wij zitten hier al vijfenzeventig iaar en wij hebben altijd voor het on derhoud gezorgd. Je zorgde voor een goede diepgang en haalde het onkruid en de woe kerende waterplanten weg. Het onderhoud was vroeger des te meer noodzakelijk want vrachtverkeer was er nog niet en met de praam ging je naar Boskoop om te handelen. Te genwoordig is het allemaal vrachtverkeer en geen boot vaart hier nog. Nu eist het wa terschap dat de wetering be vaarbaar blijft zodat zij er met een veeg- of maaiboot door heen kunnen. Onzin, want het onderhoud is veel gemakkelij ker met een „trekker" met grijper. Daar komt nog bij, dat het water mijn eigendom is, volgens de papieren ook nog een voet van de Voorweg. Daar wordt niet naar geke ken." De dam is hard nodig voor het kwekersbedrijf want het bruggetje dat er op het ogenblik ligt, is in dermate slechte toestand dat handha ving van de situatie levensge vaarlijk kan worden genoemd. Een dijk met een flinke duiker voor de waterafvoer zou het ideale zijn voor de tuinder. Want èen goede afvoer is ook voor zijn tuin van vitaal be lang. „Stilstaand water is het laatste wat ik wil. Ik heb een regen-installatie staan en voor goede kwaliteit water moet het stromen. Maar een goede dui ker heeft hetzelfde effect als een brug, alleen kan het wa terschap er dan niet met een boot door. Trouwens met de bruggen hier in de buurt kun nen zij er toch niet door. En dat wordt straks nog veel erger als de gemeente het re novatieplan van de Voorweg gaat doorzetten", aldus de kweker. Voorweg Het renovatieplan voor de Voorweg houdt ondermeer in dat de weg wordt verbreed tot dertien meter. Hiervoor moet de wetering voor een groot deel worden verplaatst in de richting van de huizen. De be woners van de Voorweg moe ten een deel van hun voortuin hiervoor inleveren. Als dit plan doorgaat dan zijn er hui zen op de Voorweg die dei tering onder het raamkt krijgen. Er zijn vele bezvj schriften tegen het plan ij: diend. Van der Toorn: i vind het prachtig dat zij* weg gaan aanleggen wanlj; is hier vreselijk gevaaf voor schoolgaande kind» met al dat vrachtverkeer.fi vendien is het voor het tij port ook beter. Maar ook 1| hier om de hoek kijken di wetering niet overal e breed zal worden en de onj houdsboot niet op alle plaaj kan doorvaren. Dat dingi trouwens bij een kennis inj botenhuis; meestal stuk". Voorlopig is het voor de li ker onmogelijk om een vri wagen op zijn terrein te 1 komen. De directeur-hoof] genieur van de proving waterstaat is van oordeel,; het waterschap het ven om vergunning terecht h afgewezen, omdat door de de waterafvoer in de hoofi tergang volledig wordt geb keerd en het onderhoud die watergang wordt be merd. Boete voor rijden onder invloe< ALPHEN/DEN HAAG I geldboete van vijftienhond gulden en zes maanden inti king van het rijbewijs lui het vonnis van de Haagse j tierechter voor een 29-ja losarbeider uit Alphen aar Rijn, wegens het weigeren de bloedproef toen verm werd dat hij te Leiderdorp der invloed van drank auto bestuurde. Er kwam vierhonderd gulden boete omdat de auto onverzek was. Dat maakte de situatie vooi man nog lastiger, want hij i nogal wat schade aangeri Dat betrof dan allereerst passagier in de auto die bij botsing zwaar werd gewond geruime tijd in een ziekenl verbleef. De auto was rijp v de sloop na de gebeurtenis, de provinciale weg in Leic dorp was de verdachte, d< dat hij met te grote snelt reed, de macht over het st kwijt geraakt. Bij de Zijlb vloog de auto eerst tegen boom en sloeg vervolgens o de kop en kwam in de b< langs de weg terecht. De politie had weinig mo om vast te stellen dat de dachte onder invloed drank verkeerde. Volgens verdachte zou een en an zijn gebeurd doordat het bi dek niet precies aansluit i het wegdelc zodat zijn auto i sprong maakte. Maar de o cier zag het meer in de si heid en de drank. Diens luidde tweeduizend gul( boete, zes maanden intrekk rijbewijs en vierhonderd v niet-verzekerd zijn. Naam voor overdekt zwembad ALPHEN AAN DEN KI De Alphense Sports tl ting zoekt een geschil naam voor het overdel zwembad in de wijk Ridd veld. Het zwembad wordt wa schijnlijk in augustus in bruik genomen. Suggesi kunnen tot 7 februari kenb gemaakt worden aan het ad Dillenburg 3, 2404 EV in phen aan den Rijn. NIEUWKOOP De gemeenteraad van Nieuwkoop krijgt van het college van B en W in de donderdag te houden vergade ring een vrij bijzonder ontwerp-besluit voorgelegd. Het college wil namelijk het ijszeilen en dergelijke activiteiten (ijs- surfen?) aan banden gaan legden, alsme de het rijden met auto's op de Nieuw- koopse Plassen in bevroren toestand. In een later stadium zal de raad nog wor den benaderd met een regeling voor het houden van schaatswedstrijden en het uitzetten van schaatstoertochten. Tijdens de lange vorstperiode in de winter van 1979 is gebleken, zo deelt het college de gemeenteraad mee, dat er gevaarlijke situa ties voor voetgangers en schaatsers op het ijs ontstonden. Deze werden veroorzaakt door j iel rijdende motorvoertuigen op het ijs en i izeilers, die zich met een vóór voetgangers e i schaatsenrijders gevaarlijke snelheid o er het ijs voortbewogen. Ljarnaast hebben de organiserende ijsvere- nigingen verzocht om een regeling in het le ven te roepen voor het houden van schaats wedstrijden en toertochten. Dit verzoek vloeit voort uit het feit, dat verschillende ijsverenigingen toertochten op de Nieuw- koopse Plassen hebben uitgezet, die op som mige punten zelfs tegen elkaar in gingen. Daardoor ontstonden soms erg gevaarlijke momenten. Het college wil nu een vergun ningenstelsel tot stand brengen voor het zich op het ijs bevinden met auto's of met ijszeilers en stelt daartoe een wijziging van de algemene politieverordening voor. Op de juridische haalbaarheid van een rege ling voor schaatswedstrijden en toertochten beraadt het college zich nog. Daar zal men dan de gemeenteraad in een later stadium nog mee benaderen. De wijzigingsverordening treedt in werking op de derde dag na de datum van afkondi ging. Het besluit kan dus eventueel nog deze winterperiode van kracht zijn. Het college van Koudekerk is van plan om alvast met de aanleg van het wandelpad langs de Lagew aard te beginnen ondanks felle protesten uit de buurt De bewoners van het aan de Lagewaardt ge legen Burgemeester IC. van Vegtenplantsoen zijn bijzonder gegriefd door de aanleg van bet wandel pad, dat voor enkele van hen een aanval kan zijn op de rust die ze tot nu toe hadden. Andere bewo ners van het plantsoen zijn bang dat met de aanleg van het pad een begin wordt gemaakt met een tota le reconstructie van de Lagewaard. Een rustiek stuk landschap valt dan ten prooi aan modernise ring. De ingediende bezwaarschriften bij de ge meenteraad zijn niet ontvankelijk verklaard. Even zo de schorsing, aangevraagd bij de Afdeling recht spraak van de Raad van State. De weg die nu nog bewandeld kan worden is een beroep bij de Raad van State. Het college is echter niet van plan om het beroep af te wachten en zegtWij streven er naar de werkzaamheden op korte termijn te doen uitvoeren". Binnenkort bepaalt de commissie Per soneelszaken Bestuurlijke en Algemene Zaken baar standpunt over het voornemen van bet colle- ge- De Lagewaard met het Burg. W. van Vegtenplantsoen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4