I Lamer kritiseert reemdelingenbeleid Bekendmaking besluiten synode wordt nog deze week verwacht personeel wijst af aars niet bereid tot opstellen vijfjarenplan ermiel-herenmode voor endsetters van toen Westland verwacht gunstige uitspraak over Ri jnverzilting unstzinnige fikken op school imuleren deelname an cultuur Meerderheid Nederlanders voorstander van alternatieve geneeswijzen weer INENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 29 JANUARI 1980 PAGINA 13 In de Amsterdamse Duif zijn gis teren ruim zestig mensen begon nen aan een driedaagse honge ractie om opnieuw aandacht te vragen voor de problemen van de dertig Christen-Turken die nog steeds in Nederland zijn onderge doken an onze parlementaire redactie) HAAG Tegen de wens le Kamermeerderheid in is cretaris Haars (Justitie) reid een vijfjarenplan op te voor het vreemdelingen- uchtelingenbeleid. De frac- ,n WD, CDA en PvdA in eede Kamer willen graag zo'n vijfjarenplan komt |t zij het huidige beleid van ouw Haars op een aantal fcn vaag en verwarrend vin- Dat bleek gisteren tijdens ergadering van de commis- K>r Justitie over het vreem den- en vluchtelingenbeleid. Mevrouw Haars vindt het opstellen van wat genoemd werd een „Migratieplan" voorbarig. Een door de VVD ingediende motie daarover wees zij van de hand. Zij wil dat de Kamer eerst afwacht wat de of ficiële reactie van het kabinet is op het vorig jaar verschenen rapport met advie zen over het minderhedenbeleid, opge steld door de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Op grond van hetzelfde argument verzette zij zich ook een motie van D'66, waarin werd ge vraagd om een betere samenwerking tus sen de verschillende ministeries op het ge bied van vreemdelingenbeleid. Mevrouw Haars reageerde ook afwijzend op een aantal andere wensen van de Ka mer. Zo wilde zij niet ingaan op de sugges tie van PvdA en CDA om de mogelijkhe den tot het ongegrond verklaren van asie laanvragen te verkleinen. Volgens PvdA en CDA mag iemand die ons land binnen komt en asiel aanvraagt alleen direct te ruggestuurd worden als overduidelijk blijkt dat hij of zij bedrog pleegt of als blijkt dat zo iemand al in een ander land asiel heeft verkregen. In alle andere ge vallen moet er een gedegen onderzoek naar de achtergronden van de aanvraag worden ingesteld. Ook voelde de staatssecretaris niets voor een motie van PPR, PvdA, VVD en D'66 met het voorstel om mensen die in het buitenland vervolgd of onderdrukt wor den wegens hun homosexuele geaardheid, ook als vluchteling te erkennen. Zij wilde daar „geen algemene regel van maken". Tienjarig Molukkertje moet land uit DEN HAAG De 10-jarige Jurians Syaranamual uit Vaassen moet toch het land uit en terug naar Ambon. Staatssecretaris mevrouw Haars van Justitie vindt haar besluit, de jongen niet in Nederland te laten, „niet onredelijk", omdat zijn moe der hem „zonder de vereiste machtiging tot voorlopig verblijf" naar Nederland heeft laten gaan. De staatssecretaris schrijft een en ander in antwoord op vra gen uit de Tweede Kamer, ge steld naar aanleiding van een bezoek dat het Moluks-Neder- lands Aktie-comité uit Vaas sen op 4 december van het vo rig jaart aan Den Haag bracht Toen werd een bundel handte keningen overhandigd met het doel de jongen een definitief verblijf in Nederland te bezor gen. Eén van de argumenten van de actiegroep was, dat de moe der van de jongen niet voor hem kan zorgen, omdat ze on der uiterst kommervolle om standigheden leeft en een ge brekkige gezondheid heeft". injHOVEN (ANP) De Federatie van Hoger Philip- liimeel (FHPP) wijst het reorganisatieplan van Philips ig{ organisatie vindt dat Philips met meer informatie 1 'komen. Ook zou de onderneming alternatieven moe- andragen. Gedwongen ontslagen worden eveneens i le federatie van de hand gewezen. Een woordvoerder Ie FHPP heeft dat gisteravond meegedeeld. (organisatieplan heeft, aldus de FHPP, internationale con- ïties, waarop door Philips in het geheel niet wordt inge- jHet sluiten van de fabriek in Winschoten houdt volgens ■eratie in feite in dat deze werkgelegenheid wordt overge- naar het Westduitse Aken. Het overplaatsen van werk 'ndhoven naar Winschoten stelt volgens de FHPP weinig iWinschoten krijgt niet meer dan een dooie mus", aldus de loerder. In de sector speciaal glas zal Winschoten straks worden met moordende concurrentie, zowel bin- Is buiten Philips. De levensvatbaarheid op de langere ter tian dan ook op z'n minst twijfelachtig worden genoemd, zo de federatie. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Paus Johannes Paulus II zal waar schijnlijk nog deze week een oordeel vellen over de conclusies van de bij zondere bisschoppensy node. Er wordt rekening mee gehouden, dat pu- blikatie van de besluiten vrijdagmiddag in Rome zal geschieden. Daaruit volgt tevens, dat de sy node opnieuw met enke- ie dagen wordt verlengd. Een der stemgerechtigde synodevaders, mgr. Dan- neels, moet echter uiter lijk vrijdagmiddag ver trekken, omdat hij zater dag in Brussel wordt ge ïnstalleerd als aartsbis schop van Mechelen. Gisterochtend hebben de sy- nodeleden hun al dan niet van amendementen voorziene stembriefjes ingeleverd bij sy nodesecretaris prof. Lescrau- waet, die alvast met mgr. Des- camps kon beginnen aan de telling en de evaluatie der ge maakte op- en aanmerkingen. De zitting van maandagavond was opnieuw gewijd aan de vraag, hoe de Nederlandse bis schoppen in de toekomst tot eenheid kunnen geraken. Op uitnodiging van mgr. Danneels heeft ieder voor zich in het weekeinde zijn gedachten daarover op papier gezet. Punt voor punt worden deze ge dachten besproken in de moei zame sfeer, die de hele synode tot nu toe heeft gekenmerkt. Tot de gedachten die zijn ge ventileerd behoort bijvoor beeld de wenselijkheid, dat de bisschoppen zich steeds met unanieme standpunten tot de gelovigen richten. Het moet niet meer voorkomen, dat de ene bisschop de andere open lijk aan- of afvalt. Over de manier waarop het beleid in de bisdommen zal worden gevoerd zijn de syno devaders het nog steeds niet met elkaar eens. De een neigt naar een van bovenaf gevoerd beleid, de ander wil een ruim gebruik maken van de door Vaticanum II vastgelegde mo gelijkheden van overleg met kapittels, dekenvergaderingen en pastorale raden. Opgemerkt werd dat momenteel niet in alle bisdommen een pastorale raad functioneert, ofschoon deze in het kerkelijk recht verankerd ligt. Wat de stemmingen zelf be treft, moeten besluiten worden genomen met een meerder heid van tenminste tweederde van de stemmen. Curieleden stemmen alleen mee over za ken die tot hun competentie behoren. Wat dat betreft heeft kardinaal Seper, prefect van de Congregatie voor de Ge loofsleer, een voorsprong op zijn collega's, omdat praktisch aÜe punten op de een of ande re grond tot zijn competentie behoren. Bij de synodeleden overheerst het verlangen, om na de be kendmaking der besluiten niet te lang te wachten met de uit voering ervan. Blijft over de kardinale vraag, hoe de gelo vigen in Nederland op dit alles zullen reageren. In de eindfase van de gedach- tenwisselingen is gesproken over de zee van misverstanden die er soms heerst tussen de curie en dé nationale bisschop penconferentie(s). Van curie zijde werd ter verontschuldi ging aangevoerd, dat zij over spoeld wordt met telkens nieu we problemen uit vele landen, dat zij voorzichtig te werk moet gaan en dat het soms moeilijk is zich een zuiver beeld van de situatie te vor- Zij kreeg als antwoord, dat zij moet beginnen met haar infor maties te betrekken uit de bronnen die daarvoor bestaan, met name de bisschoppen. Het is funest wanneer de curie, zoals de laatste jaren bij herha ling is gebeurd, informatie krijgt achter de rug van de bisschoppen om. Erger nog is het, wanneer ze aan dit soort voorlichting meer waarde hecht dan aan die van haar ei gen kanalen. In dit verband werd het denkbeeld geopperd, dat curieleden best wat meer op reis mochten gaan naar lan den waar spanningen heersen, om zich ter plaatse bij het epis copaat te laten voorlichten. De synode is gisteren drie kwartier te laat begonnen. Het busje, waarmee de Nederland se bisschoppen dagelijks tussen het Nederlands college en het Vaticaan worden vervoerd, was niet komen opdagen. Nie mand had er aan gedacht de chauffeur in te lichten, dat de synode met enkele dagen was verlengd. Hij dacht, dat ze was afgelopen, hetgeen een der bisschoppen de opmerking in gaf: „Dat komt er nou van als het gewone volk niet weet wat wij hier doen". ERDAM De naam Van Gils zal bij lodebewuste mannen bekend zijn. Zijn tam, Miel, minder. Toch dreigt de tam van de man, die de Nederlandse node ver over de grenzen bekend- •rgde, nog bekender te worden dan ■hternaam. Wat immers? Miel ontdek- Kfeen gegeven moment dat de trendset- gpi de jaren '60 niet meer mee kon ko- tet de mode van de jaren '80. De trend- was toch al inmiddels een jaartje ou- worden? Waar vond hij nog een goed sch" pak? ibinatie met de Society Shop zette Miel lis een nieuwe lijn op, waarin de al wat de man - laten we zeggen van 30 tot 50 is of min) - zich terug kan vinden. En inder dat ze van hem zeggen: kijk hij b nodig meedoen met disco, of „nou dat gezicht 1970". collectie, Hermiel gedoopt (heer en Miel) lat deze lijn is ontwikkeld voor de man- het huidige, vluchtige modebeeld wil- /gen, maar daaruit toch de „it" willen op- i, de blijvende waarden willen selecteren, de collectie-Hermiel kan blijken dat men heeft ingeschoten op deze trend. Het ^eld voor Hermiel bestaat uit oker, me- uw, (vooral in de pantalons), marron, moutarde (mosterd), oxfordrood en warm grijs. En het is opvallend, dat al deze kleuren zeer goed met elkaar te combineren zijn. Kenmer kend is dat vooral de blazer (in alle genoemde tinten) sterk in opkomst is. Overjassen en blou- sons worden veelal gesneden uit fraaie uni's, zoals cashmere-achtige stoffen. Een unieke vondst is de jopper met dubbele sluiting. En met een dubbele kraag. De binnenkraag kan ook nog als coll worden gedragen. Het binnen vest heeft een ritssluiting terwijl de buitenzijde gewoon met knopen wordt gesloten. De open mouwsplitten bij de blazers met twee knoopjes, hoog op de mouw, zijn hier vervangen door ritssluitingen. Minder geslaagd leek ons het driedelig pak, waarvan op jas, op colbert en op het vest de half verdekte sluiting consequent was doorgevoerd. Het vest had ook nog revers. Fraai om te zien, maar als je zo'n costuum thuis moet oppersen, een beetje onpraktisch. Volgens de Society Shop komt ook de gehaakte das weer terug. En gelukkig maar. Nieuw was de introductie van de gehaakte das op een ge streept poloshirt, gedragen onder een blazer. Een gewaagde, maar zeer fraaie combinatie. Twee weken voor de Keulse Herren Modewo- che en een week voor de Parijse Salon heeft Hermiel een fraaie beurt gemaakt. LEO VAN DER MEEL Het meestbelovende ontwerp van Hermiel: Jopper met dubbele sluiting en dubbele kraag in contrasterende kleuren. Oplichter aangehouden MAASTRICHT De politie van Maastricht heeft gisteren in samen werking met de fiscale inlichtin gen - en opspo ringsdienst een 41- jarige artsenbezoe ker uit die plaats aangehouden op verdenking van oplichting en ver duistering. Daar bij gaat het waar schijnlijk om een bedrag van 180.000. De man had via ad vertenties in kran ten thuiswerk aan geboden, waarmee een bedrag van 350 per week kon worden verdiend. Hij liet zich echter uitgebreid voor het geven van informa tie betalen en bood het echte werk nooit aan. Bij de po litie zijn vijfhon derd aangiften ge daan door gedu peerden. ROTTERDAMSE RECHTER BESLIST OP 10 MAART ROTTERDAM/BRUSSEL (ANP) De Rotterdamse recht bank zal op 10 maart aanstaande uitspraak doen in de procedure, die de Stichting „Reinwater" en drie Westlandse tuinders hebben aangespannen tegen de Franse kalimijnen, Zoals bekend is deze zaak aanhangig gemaakt, omdat volgens de eisers het Rijnwater ernstig is vervuild door lozingen van afvalwater van de Franse kalimijnen. Daardoor zou de kostbare tuindersgrond in het Westland in toenemende mate verzilt geraakt zijn. Mocht de uitspraak ten gunste van de ei sers uitvallen, dan zullen nog meer Westlandse tuinders gaan procederen. In Brussel, waar de delegaties van de Internationale Rijncommissie hebben overlegd over, het Rijnzout is men gisteren voor de zoveelste keer met de besprekingen vastgelo pen. In tegenstelling tot wat men had verwacht zijn de Fransen niet met een concreet plan gekomen tot oplossing van het probleem van de Rijnverzilting. Het beraad is uitge steld tot 9 mei. Dan komen de dele gaties in Parijs bijeen. De Nederlandse belanghebbenden hopen dat zij intussen beschikken over een voor hun belangen gunsti ge beslissing van de Rotterdamse rechtbank. Zij zullen dan al vóór 9 mei schadeclaims hebben inge diend bij de Franse kalimijnen. Zij baseren hun optimistische ver wachting op een tussenvonnis van de Rotterdamse rechtbank van ja nuari vorig jaar. Het voorlopig oor deel luidde toen, dat "afvallozingen als gevolg waarvan anderen schade lijden onrechtmatig zijn". iSTERDAM De kunstzinnige vakken dragen er ielangrijke mate toe bij dat mavo- en havo-leerlin- deelnemen aan cultuur. Tot deze conclusie komt i M. van der Kamp in zijn proefschrift „Wat neemt leerling mee van kunstzinnige vorming?" waarop in Amsterdam hoopt te promoveren tot doctor in ciale wetenschappen. k- van zijn onderzoek was na te gaan wat de scholieren nemen van vakken als handenarbeid, tekenen, textiele kvormen of muziek. In 1972 deden de eerste mavo- ingen eindexamen in een van deze vakken. Volgens der Kamp hebben deze leerlingen nu meer waarde- voor kunstenaars, ze kunnen „meepraten" over kunst jveten het een en ander over stromingen en stijlen uit ■tunstgeschiedenis. De oud-leerlingen verklaren dat ze B^de" platen en kunstboeken kopen, musea bezoeken en J galerie durven binnengaan. Meer dan 90 procent van zegt dat zij zelf aan kunstzinnige activiteiten doen of K uik maken van kunstzinnige voorzieningen. Veel van mdervraagde oud-leerlingen verklaarden door kunst- ïige vorming te hebben geleerd hun tijd zinvol, aange- im of ontspannend te besteden. Heffing op wasmiddelen tegen fosfaten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Waarschijn lijk nog dit jaar zal op was middelen een heffing van tien cent per kilo worden ge legd, waarvan de opbrengst bestemd is voor de zuivering van hel oppervlaktewater. Dit staat in een akkoord, dat het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne (VOMIL) heeft gesloten met de Nederlandse Vereniging van Zeepfabri kanten over de verminde ring van fosfaten in was middelen. De heffing zal er vrijwel zeker toe leiden, dat de wasmiddelen duurder worden, omdat de fa brikanten haar kunnen door berekenen aan de consument. Het akkoord houdt in dat de wasmiddelen in 1983 ongeveer de helft minder fosfaten zullen bevatten dan nu het geval is. Dit als aanloop naar het geheel fosfaatvrij maken van de mid delen, wat de regering rond 1985 bereikt wil hebben. (Van een onzer verslaggeef sters) APELDOORN Zes op de tien Nederlanders staan wel willend tot zeer welwillend tegenover natuurgeneeswij zen. Een op de vijf heeft zich wel eens tot een „alternatie ve genezer" gewend. Slechts een tiende deel van de bevol king wijst deze vorm van ge neeskunst af. Dit blijkt uit een onderzoek dat is inge steld door bureau Lagendijk in opdracht van de Neder landse Werkgroep van Prak- tizijns in de Natuurlijke Ge neeskunst (NWP). Bij natuurgeneeswijzen moet gedacht worden aan magneti seurs, homeopathen, kruiden geneeskundigen en acupunctu risten. Beter opgeleiden staan welwillender tegenover de niet-officiële geneeskunst die door niet-artsen wordt bedre ven dan mensen met minder onderricht. Mensen die tot een kerk behoren stellen zich ont vankelijker op dan niet-kerke- lijken zo blijkt uit het onder zoek. De aanhangers van klei ne linkse (PPR, PSP, CPN) en enkele kleine rechtse partijen (GPV, SGP) scoren hoog. Her vormden en gereformeerden winnen vaker het advies in van een natuurgeneeskundige dan rooms-katholieken en bui tenkerkelijken. De behandeling volgens de na tuurgeneeswijze is in veel ge vallen zinvol, zo blijkt uit het onderzoek. Zestien procent van de ondervraagden heeft een lichte verbetering gecon stateerd, 33 procent verbete ring en 19 procent volledige genezing. Een op de vier on dervraagden heeft geen resul taat kunnen constateren. Ook de mensen die vergeefs artsen raadpleegden om zich vervol gens tot een natuurgeneeskun dige te wenden, melden toch wel vaak verbetering (51 pro cent) of zelfs volledige gene zing (16 procent). Van de ondervraagden vindt 82 procent dat de mensen vrij moeten zijn zelf hun genees kundige en soort behandeling te kiezen. Bovendien vindt de meerderheid dat de verrich tingen van natuurgeneeskun digen in het ziekenfondspak ket moeten worden opgeno men. Het bureau Lagendijk berekende dat vorig jaar ruim 750.000 Nederlanders boven de achttien jaar één of meer ver zoeken aan alternatieve gene zers hebben gebracht. Het bu reau schrijft in haar rapport: „Op deze aantallen en deze brede acceptatie is het woord alternatief o.i. niet meer op zijn plaats". Rotterdam sluit akkoord met „krotten- koning" ROTTERDAM (ANP) Als de gemeenteraad ak koord gaat, kan Rotterdam zich binnenkort eigenaar noemen van ongeveer 1400 woningen van de „mam moethuisbaas" Fennis. De gemeente heeft na een half jaar uiterst moeizaam on derhandelen met Fennis overeenstemming bereikt over een koopsom van 14,6 miljoen gulden. Rotterdam heeft de huizen in de oude wijken hard nodig voor de stadsvernieuwing. De actievoerders in de Maasstad, die al jaren in touw geweest zijn tegen Fennis, die ook wel „krottenkoning" wordt ge noemd, zijn tevreden over de transactie. Het gaat naar schat ting om meer dan de helft van het Rotterdamse Fennis-bezit, dat al behoorlijk was uitge dund door de hypotheekban ken. Die hebben vorig jaar en kele honderden Fennispanden geveild, waarvan een deel te recht kwam bij de gemeente. IETS ZACHTER DE BILT-KNMI - Eerder dan verwacht, trok gisteren een slechtweergebied over ons land. Er viel in hoofdzaak sneeuw. De hoeveelheden wa ren in het noordoosten des lands het grootst. Een en an der speelde zich af bij tempe raturen om het vriespunt In de afgelopen nacht vroor het onder een zwaar wolkendek vrijwel nergens meer. Het ko mend etmaal blijft de wind zuidwestelijk. Deze voert iets zachtere lucht aan, waarin de temperaturen morgenmiddag zullen varieren van 3 tot 8 graden. Overigens zal er veel bewolking zijn, waaruit het af en toe zal regenen. Vooruitzichten voor donder dag: Af en toe neerslag. Lichte dooi in het zuidwesten tot tem peraturen om het vriespunt in het noordoosten van het land. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.temp.: omstreeks 1 gr. Max.temp.: omstreeks 4 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13