Amerikaans Olympisch Comité achter Carter slamitische landen bereiden harde eroordeling voor Russische invasie Vervolging in Joegoslavië wegens belediging van pa us echtstreeks verkeer issen Israël-Egypte logelijk geworden Militaire oefeningen aan oostgrens schaduw over voorspoedig herstel Tito Sacharov woont in Gorki naast politiebureau igabe terug Rhodesië -TENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 28 JANUARI 1980 PAGINA Badpak show in Japanse trein In Japan is de badpakmode voor lente en zomer geïntro duceerd. Om de passagiers enige verstroo iing te bieden was als plaats van handeling de trein tussen Niigata en Isjl- utsji, een be kend skicen trum, gekozen. De Westdultse mode voor voorjaar en zo mer werd op een wel heel opvallende ma nier gepresen teerd: in een duikerklok, die zo'n 160.000 li ter water be vatte en waarin kikvorsmannen en mannequins vrolijk rond- spartelden. SLUIT 'GESTELD Robert Kane HADO SPRINGS Onder de indruk eigementen van de Amerikaanse mi- van justitie Civiletti, dat eventueel' •■^rten zouden worden ingetrokken en tjzou worden gelegd op de financiën, is /jierikaans Olympisch Comité (IJSOC) '/Lg unaniem akkoord gegaan met het k van president Carter bij het IOC dringen op opschorting, annulering plaatsing van de Olympische Spelen komende zomer in Moskou gehouden 3. Het Amerikaanse comité zal zich lief uitspraken als het IOC volgende sijn standpunt heeft bepaald en heeft eerd op het Amerikaanse verzoek. het Amerikaanse comité leeft de wens vS een zomer-sportfestival te organise- jar een dergelijke gebeurtenis kan leiden ojjenmaatregelen van het Internationaal isch Comité. ^en van het USOC waren in elk geval Ivoelig voor de telegrammen van enkele honderden Amerikaanse kandidaat-deelnemers aan de Spelen in Moskou. Slechts tien procent van hen was voor een boycot. Ook het verzoek van Lord Killanin, de voorzitter van het IOC, mocht niets baten. Killanin had het USOC ge vraagd zich niet achter de oproep van president Carter te stellen en zich te realiseren dat elk nationaal Olympisch comité autonoom en vrij van elke politieke druk moet zijn. De speciale afgezant van president Carter, Lloyd Cutler, bracht daartegen in dat het Russische Olym pisch comité moeilijk autonoom genoemd kan worden en dat dertig landen in de wereld te kennen hadden gegeven de VS te steunen in de boycot. Robert Kane, de voorzitter van het USOC, ver klaarde dat de vergadering van zaterdag zich niet had uitgesproken over eventuele acties, in dien het IOC het Amerikaanse verzoek naast zich neerlegt. Op de vraag of hij de Spelen wil de verplaatsen, opschorten of afgelasten, ant woordde Kane dat hij voorstander is van uit stel. Hij was ervan overtuigd dat het een grote klap voor de Olympische beweging zou zijn als de Amerikaanse deelnemers wegblijven. De deelneming van de Oostblok-landen aan de Spelen van 1984 in Los Angeles zou in dat ge val twijfelachtig zijn. Mr. Idenburg, de voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, geeft het Amerikaanse standpunt weinig kans van slagen binnen het IOC. Het Nederlandse comité, dat aan het IOC het standpunt van de Nederlandse regering kenbaar zal maken, ziet het besluit van het USOC slechts als een poging tijd te winnen. „Je kan er nog niet uit opmaken of Amerika wel of niet aan de Spelen zal deelnemen." Het Russische persbureau Tass beschuldigde Amerika zondag van het schenden van de mensenrechten door het dreigement de pas poorten van Olympische deelnemers in te trek ken. Het Politburo-lid Grisjin, mogelijke opvol ger van Brezjnjev, heeft de jonge Moskovieten gewaarschuwd voor propaganda tijdens de Spe len door „imperialisten, spionnen, provocateurs en verspreiders van kwalijke literatuur". Het Duitse Olympisch Comité heeft zaterdag vergaderd, zonder dat tot een uitspraak is geko men. Maar het ziet er naar uit dat West-Duits- land zich bij het Amerikaanse Olympisch Coi- mité zal aansluiten. Het Britse Olympisch Co mité meent dat het Amerikaanse comité zich teveel heeft laten leiden door emoties en patri ottische gevoelens. De Britse regering had ge vraagd de Spelen te boycotten. In Nederland hebben de CDA-jongeren en D'66 zich voor een boycot van de Spelen uitgespro ken. De CDA-jongeren dringen erop aan dat Nederland in overleg met de VS ook streeft naar economische sancties tegen de Sovjet- Unie, zonder staking van de voedselleveranties. De PPR is tegen een boycot van de Spelen. Het Concertgebouw-Orkest heeft de onderhan delingen over een toernee naar Moskou in 1981 afgebroken. De toernee zou een zestal concer ten o.l.v. Bernhard Haitink omvatten. J.lïABAD Saoedi-Arabië heeft op de jfltische conferentie in Islamabad een gj-p-resolutie ingediend waarin onder le „onmiddellijke en onvoorwaardelij- erugtrekking van de Russische troepen l%hanistan wordt geëist. Ook wil men lële en morele steun aan hei volk van nistan. Het Saoedische ontwerp, zo n van goed geïnformeerde zijde beves- naakt geen gewag van een eventuele t van de Olympische Spelen in Mos- loewel de Saoedi's een van de eerste 11 zijn die dit besluit hebben genomen. )le conferentie die speciaal is belegd et oog op de Russische invasie in Af- stan, wordt deelgenomen door 34 van Islamitische landen. Afghanistan laten weten de conferentie als een in- "ng in de binnenlandse aangelegenhe den te zien, stelde wel de afvaardiging in het vooruitzicht van minister van buiten landse zaken Mohammad Dost „om de zaak recht te zetten", maar trok die beslissing la ter weer in omdat andere „progressieve sta ten evenmin in Islamabad aanwezig zijn". Met het „Afghaanse volk" worden waarschijn lijk de opstandelingen tegen het bewind van Babrak Kar mei bedoeld, die gisteren een isla mitisch verbond voor de bevrijding van Afgha nistan" hebben gevormd. In zijn openingstoespraak gistermiddag zei de president van Pakistan, generaal Zial Ul-Haq dat de Sovjet-troepen zich onmiddellijk uit Af ghanistan moeten terugtrekken om te voorko men dat er een voorbeeld blijft bestaan waarop men zich kan beroepen om in de toekomst an dere landen te onderwerpen. „De islamitische landen moeten daarom middelen en wegen zoe ken om de islamitische gemeenschap te verde digen", zei hij. „Als men zich bij de situatie in Afghanistan neerlegt, kunnen de gebeurtenis sen in Kaboel zich morgen in een ander land herhalen. Deze conferentie moet er niet mee volstaan haar ernstige zorg over de flagrante schending van de souvereiniteit en onafhanke lijkheid van Afghanistan te laten blijken", al dus de hoogste leider van het aan Afhanistan grenzende land. President Zia-Ul-Haq wees tevens op het lot van de ongeveer vijfhonderdduizend Afghaan se vluchtelingen in het land. „Hun ellende gaat de hele wereld aan", aldus Zia. Op de agenda van de conferentie staat behalve de Russische interventie in Afghanistan ook de „kwestie-Jeruzalem en het Palestijnse vraag stuk in het licht van de actuele ontwikkelin gen". Iran is er op het allerlaatste moment in geslaagd „de buitenlandse druk op Mohamme daanse landen" aan de orde te stellen, waarmee met name de Amerikaanse sancties worden be doeld. In Damascus heeft de Russische minister An- drej Gromiko een felle aanval gedaan op de Verenigde Staten, die hij ervan beschuldigde een lastercampagne te voeren tegen de Sovjet- Unie. „Zij hebben de Amerikaanse gijzelaars in Teheran vergeten en beweren volkomen ten onrechte dat wij willen doorstoten naar het zui den om een warmwaterhaven te bemachtigen." President Assad van Syrië, die sterk afhanke lijk is van de Sovjet-Unie, heeft opgeroepen tot nauwere banden met het Kremlin. Assad heeft ook zijn invloed aangewend bij koning Chalid van Saoedi-Arabië om minder hard van leer te trekken tegen de Sovjet-Unie. MOSKOU De Russische dissiden tenleider Andrej Sacharov mag geen enkel contact heb ben met buitenlan ders of met „mis dadige elementen". Zijn contacten worden door de po litie nauwlettend in het oog gehou den. Dit kan des te gemakkelijker daar zijn huis, een com fortabele vier-ka- merflat, zich vlak tegenover het poli tiebureau bevindt Sacharov mag ook niet bellen of schrijven naar het buitenland. Dat verbod geldt ook het contact met zijn kinderen, die in het buitenland wonen. Sacharov werd van een en ander op de hoogte gesteld toen hij naar Gorki werd verbannen, zo vertelde gisteren Mark Kovner, een joodse fysicus die bij Sacharov op be zoek was geweest De kerngeleerde mag Gorki niet verlaten en moet zich elke tien da gen bij de autoritei ten melden. Ieder een die het huis bezoekt, wordt daarna op het poli tiebureau ver hoord. Volgens Kovner hebben Sa charov en zijn vrouw al woorden met de politie ge- bad over de korte ge vangenhouding van hun bezoekers. Officieel gelden de maatregelen niet voor Sacharovs vrouw, Elena Bon ner, maar ook haar gangen worden door de politie ge volgd. Uitbreiding Britse staalstaking LONDEN - Ondanks een gerechtelijk verbod hebben duizen den arbeiders in de particuliere staal-sektor in Groot-Brit- tannië zich zondag aangesloten bij de staking van de arbei ders van het staatsbedrijf „British Steel". Een hof van beroep in Londen had zaterdag uitbreiding van de staking tot de particuliere bedrijven verboden. De leiding van de metaalbond liet weten, dat ze zich niet wil verzetten tegen een rechterlijke uitspraak, maar dat het stakingsparool slechts door een voltallige bestuursvergadering kan worden ingetrok ken. Het bestuur komt pas morgen bijeen. Losgeld voor Frangaise: 30 staven goud TOULOUSE De vrouw van een hartspecialist uit Toulou se, die was ontvoerd door twee als bezorgers vermomde mannen, is zaterdag vrijgelaten nadat haar familie een los geld had betaald in de vorm van 30 staven goud, ter waarde van 2,6 miljoen francs, zo meldt de politie in Toulouse. De 33-jarige Paloma Donzeau, de vrouw van dr. Jean-Pierre Donzeau, specialist in hart- en vaatziekten, werd vrijdagochtend uit haar huis gesleurd, toen ze net terug was na haar twee jonge kinderen naar school te hebben gebracht Nieuwe aardbevingen bij San Francisco SAN FRANCISCO Het noorden van de Amerikaanse staat Californië is het afgelopen weekeinde twee maal door een aardbeving getroffen. De zwaarste beving, zondagmor gen Nederlandse tijd, had een kracht van 5,6 op de schaal van Richter. De schok die enige uren laten volgde had een kracht van vier graden. Het was voor de tweede en hevigste keer binnen drie da gen, dat de aarde in San Francisco en omstreken schudde. Er is nog geen melding gemaakt van slachtoffers, maar in wegen, bruggen en gebouwen ontstonden grote scheuren. Het epicen trum van de beving lag 48 kilometer ten oosten van de breuklijn van Greenville. Grote voorsprong Carter op Kennedy in New Hampshire BOSTON President Carter lijkt, nadat hij zijn voor naamste tegenstander in de strijd om de Democratische pre sidentskandidatuur, senator Kennedy, vorige week in de staat Iowa verpletterend versloeg, ook in New Hampshire op een zeer grote overwinning af te stevenen. Uit een opinipeiling, in opdracht van het dagblad The Boston Globe gehouden, is gebleken dat Carter 25 procent voorsprong heeft op Kennedy (56-31). De Californische gouverneur Brown kreeg zes procent van de stemmen. In een in september vorig jaar gehouden onderzoek kreeg Kennedy nog 68 procent van de stemmen, terwijl toen slechts 20 procent voor Carter was. sBL'RY Robert Mugabe, m de leiders van de voormali- todesische geurrillabeweging -atriottisch Front, is gisteren J jaar ballingschap in Rhode- uggekeerd. h persconferentie stelde Muga- Li overtuigd Marxist, zich ver der op dan ooit. Hij gaf te ken- ^et van plan te zijn de blanken - land weg te jagen. Hij beloofde - af te zien van een revolutie i d van godsdienst en particulier I »ezit te respecteren. Slechts een t aantal belangrijke industriën worden genationaliseerd, irika heeft inmiddels beloofd t zijn troepen in Rhodesië, die langrijke brug bekaken, zullen eroepen, wanneer Rhodesische Robert Mugabe werd gisteren, bij zijn terugkomst in Rho- n hen afdoende hebben vervan- desië na vijf jaar ballingschap, door een grote menigte ver welkomd. ISJ Voor het eerst sinds de oprich- n de staat Israël is gisteren recht- verkeer over land tussen Egypte en mogelijk geworden. Om precies zes terochtend ging de grenspost bij Al n de Sinaï open. Sommige toeristen echter een teleurstelling bij de sche douanepost: alleen degenen die voren van een Egyptisch visum had- rzekerd konden passeren, uitgifte van plaatse bleek niet mogelijkL én reisgezelschap in een bus werd een ering gemaakt, omdat dit een bijzondere aldus de Egyptische militaire gouver- an Noord-Sinaï. Maar enkele tientallen journalisten belandden met een Is- uitreis-stempel in hun pas in het nie- and tussen de Israëlische en de Egypti- ensposten en moesten vervolgens nood- gen rechtsomkeert maken omdat de he douane instructies had ter plaatse sa uit te geven. Overigens was het verkeer uit Israël naar Egypte veel drukker dan in omgekeerde rich ting. Een groep Arabieren uit de Strook van Gaza werd al door de Israëlische grenspost te ruggestuurd. Met Egypte moet nog een regeling worden getroffen voor de bewoners van bezete gebied als Gaza en de Westelijke Jordaanoever, die geen paspoort bezitten. H,et Israëlische kabinet heeft gisteren minister van defensie Ezer Weizman belast met de on derhandelingen over het verdere verloop van de normalisering van de betrekkingen. Zijn Egyptische gesprekspartner is minister van de fensie Kamal Hassan Ali. Woensdag reizen de Egyptische premier Moestafa Chalil en de Amerikaanse afgezant Sol Linowitz naar Israël voor besprekingen over de Palestijnse auton- mie. Uitwisseling van ambassadeurs tussen Egypte en Israël is voor eind februari voorzien. In Egypte zijn veiligheidsmaatregelen getrof fen, nu Israël in Cairo zijn ambassade opent. ze spe ZAGREB - Twee Joegoslavische journalisten lopen de kans ver volgd te worden wegens belediging van de paus. De openbare aankla ger in de Sloveense hoofdstad Ljubljana overweegt een aanklacht tegen de journalisten, die een inter view met de bekende Italiaanse journaliste Oriana Fallaci hebben gepubliceerd. In dit interview maakt zij opmerkingen over de paus, die volgens de katholieke Slo- wenen en Kroaten niet door de beu gel kunnen. In het artikel dat op 6 januari in een tweetal weekbladen in Joegoslavië werd gepubliceerd zegt Oriana Falla ci, dat alle vorige pausen a-sexueel waren, maar dat ze van de huidige paus die ze overigens erg sympa thiek vindt een heel andere indruk heeft. Oriana Fallaci beweert in het interview zelfs dat ze zich zou kunnen voorstellen, dat deze paus wel eens een avontuurtje heeft. Met name in de katholieke streken van Joegoslavië is de opwinding over deze uitlatingen groot. De Openbare aanklager in Ljubljana onderzoekt nu of de uitlatingen in het interview val len onder een artikel in het nieuwe Wetboek van Strafrecht. In dit artikel staat, dat belediging van een bevriend staatshoofd bestraft kan worden met een gevangenisstraf van drie maan den tot drie jaar. De paus geldt in Joe goslavië als een bevriend staatshoofd. Een van zijn beenamputatie herstellende president Tito heeft hier bezoek van vice-president Lazar Kolisevski (rechts) en van de voorzitter van de federatie van de Joe goslavische communistische partijen. Stefan Doronjskl (links). (Van onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen) ZAGREB - De steeds optimisti scher berichten over de gezond heidstoestand van president Tito worden in Joegoslavië enigszins overschaduwd door geruchten, dat in sommige communistische buur landen niet aangekondigde, grote militaire wintermanoeuvres wor den gehouden. De chef van de gene rale staf, admiraal Branko Mamu- la, die de Joegoslavische winterma noeuvres in de buurt van de Bel grado heeft gevolgd, beklaagde zich er vrijdag over, dat „sommige lan den ons geen mededeling doen van hun manoeuvres, terwijl wij onze buren op de hoogte stellen". Voor het eerst sinds vele jaren heeft het Joegoslavische leger grote winter manoeuvres gehouden. Het besluit daartoe schijnt genomen te zijn kort nadat president Tito ziek werd en de eerste geruchten over een mogelijke Sovjet-Russische inval de ronde de den. Uit een gesprek dat admiraal Mamula met enkele Joegoslavische journalis ten heeft gehad blijkt, dat de manoeu vres inderdaad zijn gehouden om eventuele overvallers erop te wijzen, dat het Joegoslavische leger uiterst paraat is. Letterlijk zei de admiraal: „Het moet iedereen duidelijk zijn dat Joegoslavië niet onvoorbereid is. Onze soldaten en officieren zijn zich ervan bewust, dat ze alleen in opperste pa raatheid zichzelf en hun vaderland kunnen verdedigen en op de bres kunnen staan voor het sociale systeem dat wij hebben opgebouwd en de rechten en vrijheden die wij hebben verworven". Admiraal Mamula zei verder dat er geen enkele aanleiding is om levens middelen te hamsteren en spaargeld van de bank te halen. In de paniek die begin vorige week onder de Joe goslavische bevolking uitbrak, is er inderdaad op grote schaal gehamsterd en werden veel spaargelden opgeno-- men. De snel herstellende president Tito heeft gistermiddag enkele uren lang met de Joegoslavische minister van defensie, Nikola Ljubicic, geconfe reerd. Hoewel geen bijzonderheden over dit gesprek bekend zijn gemaakt, wordt aangenomen dat met name de militaire aktiviteiten aan de Joegosla vische oostgrens aan de orde zijn ge weest. Bedevaart Ondanks de mededeling over militai re manoeuvres in de buurlanden, be gint de rust in Joegoslavië terug te ke ren. Gisteren werd in de kathedraal van Zagreb tijdens alle H. Missen voor de gezondheid van Tito gebeden. De rij mensen die zich na de mis achter het hoofdaltaar begaf, was beduidend langer dan normaal. De gelovigen gingen daar bloemen leggen en bid den bij het graf van kardinaal Stepi- nac, die na de oorlpg wegens zijn steun aan de Kroatische nationalisten die op de hand van Hitier waren tot gevangenisstraf is veroordeeld. La ter werd zijn celstraf omgezet in le venslange verbanning. Een kannunik van de kathedraal, die het gezien zijn leeftijd allemaal nog had meegemaakt, zei gisteren bitter: „Nu komen ze bidden bij de kardi naal, of hij de man die hem zelf in de gevangenis heeft gebracht wil helpen weer gezond te worden. En Stepinac zal het nog doen ook, want voor ons Kroaten deed hij altijd alles". Ook in een andere „bedevaartplaats" was het dit weekeinde bijzonder druk. Kumrovec, de plaats waar Tito 87 jaar geleden als een van de drie kinderen van een schoenlapper werd geboren, is al sinds jaar en dag een plaatsje waar menig Joegoslaaf een erebezoek aflegt. Gisteren en eergisteren reden er langs de deels door sneeuw geteis terde wegen naar dit boerendorpje honderden auto's, volgepakt met ge zinnen, die het geboortehuis van ka meraad Tito weer eens wilden zien. President Tito maakt het volgens het laatste medische bulletin uitstekend. Hij zal wellicht volgende week het ziekenhuis kunnen verlaten om in een van zijn 13 buitenverblijven ver der te revalideren.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7