woningwetwoning ip Schuttersveld een feit h fnieke samenwerking in De Kooi ever de nieuw wijkgebouw op Maritieme Expo in Don Bosco Acceptabel Kiss in vijf uur Oresteia LEIDSE COURANT MAANDAG 28 JANUARI 1980 PAGINA 3 ,n,i Leden van het Leidse comité xsveld bouwden afgelopen zaterdag •ste symbolische „woningwetwoning" t Schuttersveld. Met deze actie wilde mité aangeven wat zij op het Schut- :ld gebouwd wenst te zien: geen kanto- (ia3r betaalbare woningen op het nog gebied tussen spoorbaan en Maredijk. arjde constructie van het eenvoudige prsel op het Schuttersveld gingen een k,fctbijeenkomst in het Leids Vrijetijds- urn aan de Breestraat 66 en een demon- :ve optocht met spandoeken vanaf dé itraat naar het Schuttersveld vooraf, langstelling voor de actie viel nogal er waren niet meer dan een paar hon- an op de been. j'is de protestbijeenkomst in het Leidse ijdscentrum, die werd opgeluisterd met antal zeer luide protestsongs van de for- 05 „Grote Bluf" maakte het comité Schut- zijn wensen duidelijk. Namens het co- Peter Stein. „Wethouder Waal van stadsontwikkeling zegt dat de woningnood in Leiden onoplosbaar is omdat er niet genoeg ruimte in de stad is om te bouwen. Als wij dan wel overal open plekken zien waar gebouwd zou kunnen worden begrijp ik niet waarom de gemeente ze niet ziet. Het gemeentebestuur zegt dat er kantoren moeten komen op het Schut tersveld om de werkgelegenheid te stimuleren. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat er in Leiden voorlopig geen behoefte bestaat aan meer kantoren en dat is ook zo wel te zien aan bijvoorbeeld de kantoren aan de Plesmanlaan, die voor meer dan de helft leegstaan. Ik geloof dat de gemeente bezig is met een „luchtkanto- renpolitiek" waarin het slecht wonen is", aldus Stein. „Wij zijn van mening dat de gemeente haar beleid moet ombuigen. Wij zijn het ermee èens dat er iets moet worden gedaan aan de werkgelegenheid, maar die is ook gediend met de bouw van woningen op het Schuttersveld, en daarmee wordt dan gelijk iets gedaan aan de schrijnende woningnood in Leiden", aldus Pe ter Stein. Volgens het comité Schutterveld moet het mo gelijk zijn om 800 a 900 goedkope woningen te bouwen op het Schuttersveld. 40 tot 50 procent daarvan zou moeten worden bestemd voor de één en tweepersoons huishoudens; dat is in overeenstemming met de Leidse woningbe hoefte. Als de gemeente er toch behoefte aan heeft om kantoren te bouwen zou dat naast de woningbouw kunnen geschieden, vindt het co mité. Een geschikte plaats daarvoor zou de strook langs de Oegstgeesterweg zijn, die van wege de geluidshinder minder geschikt is voor woningbouw. Het comité heeft uitgerekend dat daar kantoren met een gezamenlijk vloeropper vlak van 50.000 vierkante meter kunnen wor den gebouwd, ruim voldoende om in de „be hoefte" te voordien, vindt het comité Schutter veld. De woningbouw op het Schutterveld zou vol gens het comité moeten worden aangepast aan de situatie in het Maredijkkwartier. Omdat er weinig groenvoorzieningen zijn in dit stukje Leiden zou er een anderhalve hectare groen strook (bijvoorbeeld een park) naast de Mare dijk moeten komen en ook zou de bebouwing naar de spoorlijn niet hoger mogen worden dan vijf bouwlagen. Het comité vermoedt dat de gemeente er op uit is om veel te verdienen aan het Schuttersveld, dat zij grotendeels bezit om de kosten van de reorganisatie van het Stationsplein enigszins te dekken. Om de voorkomen dat het gemeente bestuur uit financieel oogpunt de niet zo wins tgevende goedkope woningbouw laat schieten eist het comité dat het Stationsplein financiëel wordt losgekoppeld van het Schutterveld. Het comité Schuttersveld is bereid om met plannen en voorstellen te komen voor het Schutterveld. Daarvoor is het wel nodig dat er meer openheid komt over de plannen die de gemeente heeft. „Het is duidelijk dat de invul ling van het Schuttersveld de hele Leidse bevo ling aangaat, maar toch wordt er maar heel weinig bekend gemaakt over de plannen en de stand van zaken met betrekking tot de plan- voorbereiding", aldus het comité. Bedrijfspand Leidse Morsweg uitgebrand LEIDEN Een fel uitslaan de brand heeft zaterdagmid dag het interieur van een voormalig plasticverwer- kend bedrijf aan de Leidse Morsweg nagenoeg in de as gelegd. De brand in het ge bouw dat binnenkort ge sloopt zou worden, is aange stoken. De Leidse politie denkt hierbij in eerste in stantie aan spelende kinde ren. De brand in de Leidse Mors weg trok op zaterdagmiddag veel belangstellenden. De toe gesnelde brandweer had alle moeite om de brand te beper ken tot het bedrijfsgebouw van de voormalige firma Weco Plastic BV. De belendende percelen liepen aanzienlijke schroei- en waterschade op. Een machine die nog in het bedrijfspand stond, bleek na de brand geheel vernield te zijn. De technische recherche stelt vandaag een onderzoek in naar de brand. De Camp Bewoners van de Camp (woonwijk achter de Haarlem merstraat) zijn op dinsdag 5 februari uitgenodigd voor een bijenkomst in het Volkshuis, Apothekersdijk 33 in Leiden. De bijeenkomst wordt gehouden om van ge dachten te wisselen over allerlei plannen, die de ge meente binnenkort in De Camp wil uitvoeren. Het be treft hier een verbeteringsplan en een bestemmings plan voor de oude wijk. De werkgroep De Camp, die de bijenkomst organiseert, wil dat er spoed wordt ge zet achter al deze plannen. Er wordt onder meer ge pleit voor de bouw van woningwetwoningen voor be jaarden en gezinnen, voor de repatriëring van de oude bewoners naar de wijk, voor het aanleggen van zoveel mogelijk groen- en speelvoorzieningen. een goede ver keersafwikkeling en de restauratie van bet Caecilia- complex. De bewoners van de Camp kunnen tijdens de vergadering eveneens hun zegje doen over de toekom stige ontwikkelingen in hun buurt. De bijeenkomst be gint dinsdag 5 februari om 20.00 uur. Mis voor overledenen In de kerkhofkapel aan de Zijlpoort wordt dinsdag 5 febru ari wederom een mis Voor de overledenen opgedragen. De eucharistieviering begint om negen uur. Natuurmonumenten De werkgemeenschap 'De Ratel' houdt zondag 3 febru ari om half elf een bijeenkomst in het Leidse Volk shuis. Gesproken wordt over het behoud van natuur monumenten. Mevr. drs. B. van Leeuwen, inspectrice van de Verenigig tot behoud van Natuurmonumenten houdt een causerie. Toegangsprijs: 1,75 gulden De kerk De kerk aan het eind van de 20e eeuw. Dit is het thema van een viertal lezingen door dr W.J. Ouweneel uit De Bilt. De eerste lezing over 'Gods doel met de kerk' wordt gehouden op 8 februaru; de tweede 'Het functioneren van de kerk' op 22 februari; 'De kerk in de geschiedenis' op 7 maart; op 21 maart 'Is er toekomst voor de kerkAlle le zingen vinden plaats in de Lokhorstkerk aan de Pieters kerkstraat 1 in Leiden, aanvang acht uur. Expositie in Lak Bert Kienjet houdt vanaf donderdag 7 februari een ex- postie van zijn werk in de LAK-galery aan het Leven daal 150 in Leiden. De opening van zijn tentoonstelling 'Bite de Berg' vindt om 19.30 uur plaats. Ensemble Vijf Het Ensemble Vijf treedt zaterdag 2 februari op bij Hot House in het gebouw van het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66 in Leiden. Het Ensemble Vijf bestaat uit Toon van Ulsen op de tmmbone-tuba. Joep Maessen op trombone Rinus Gr beneveld ip tenor saxofoon en Arnold van Dooyeweerd aan de bas en Martin Bunjes op drums. De jazzformatie bren, d zeer molerne muziek op hoog ni veau met veel enthousiasme Aanvang 22.00 uur. -s.^EN Het fraaie wijkgebouw van de to£Je wijk De Kooi aan de straat 49, dat op zater- februari-officiéél door ^4>uder Tesselaar wordt i.zilnd is een produkt van lajnieke samenwerking oplh de verschillende wel- instellingen in de Kooi. 2°(|tencentrum De Kooi, heiiomité De Kooi, speel- 'gjlereniging Oosterkwar- (Si club- en buurthuis De Honken hebben zich aritiigd in een federatie, aiielnnenkort als Stichting jnswerk De Kooi door nerven zal gaan. De sa- tussen deze shjnsorganisaties op ba- vo<an gelijkheid is voor eepetreft Nederland enig rerP soort, nol itiefveten zeker dat we dè h( wijk zijn in Nederland a^deze vorm van samen- urpig plaatsvindt omdat we bij het opzetten ervan door het hele land hebben gezocht naar een voorbeeld. Dat hebben we niet gevonden", aldus Ineke Meiman van wijkcomité De Kooi. De eerste aanzet tot het nieu we gebouw werd negen jaar geleden al gegeven. Het wijk comité en clubhuis De Mir t/Honken kampten toen al met ruimtegebrek en probeer den van de gemeente een nieuw gebouw los te krijgen. Het terrein van de Paulus- MAVO was lange tijd een se rieuze mogelijkheid, toen dat niet doorging zag het er naar uit dat de grond met de wissel woningen aan de Bonaires- traat een nieuw wijkgebouw zou gaan dragen. De wisselwo ningen bleken permanenter te zijn dan iedereen had gedacht en men kwam terecht bij het gebouw van de christelijke LOM-school (de school ver huisde naar de Ter Haarkade) aan de Driftstraat. Tot in 1977 zag het er naar uit dat de school ten behoeve van het welzijnswerk zou worden ver bouwd. Het gebouw verkeerde echter in slechte staat en was ook niet groot genoeg en de gemeente kwam begin 1978 tot de conclusie dat nieuwbouw op de plaats van de school uit eindelijk voordeliger zou uit vallen. De gemeente was bereid an derhalf miljoen gulden voor het nieuwe wijkgebouw uit te trekken omdat ze daarmee het gehele welzijnswerk in de Kooi onder dak kon brengen. „Het dienstencentrum had aanvankelijk plannen voor een fraai nieuw eigen gebouw, compleet met zwembad maar dat was absoluut niet haalbaar, dus hebben ze zich bij ons ge voegd. De speeltuinvereniging is er nog later bijgekomen", al dus Trudie Slegtenhorst van het wijkcomité. De eerste schep voor het wijkgebouw werd in november 1978 in de grond gestoken. De winter veroorzaakte veel vertraging maar het gebouw kon toch eind vorig jaar worden opgele verd. Het blijft eigendom van de gemeente en wordt door de Stichting Welzijnswerk De Kooi gehuurd. De vier gebruikers van het nieuwe wijkgebouw zijn er alle wat betreft behuizing op vooruit gegaan. „We hebben via onze bouwcommissie veel inspraak gehad in het bouw plan. Het gebouw bevalt ons erg goed, we hebben alleen momenteel last van een aantal- lekkages", aldus Hanneke de Winter van De Mirt/Honken. De 940 vierkante meter die het wijkgebouw verdeeld over twee verdiepingen voor het welzijnswerk biedt zijn ver deeld in een grote hal met bar, biljart en zitjes, een peuter speelzaal, een bejaardensoos, Slegtenhorst en Ineke Meiman in de peuterspeelzaal van het nieuwe wijkcentrum in de Kooi. een grote zaal (die kan worden uitgebreid met de hal als een vouwwand wordt weggeno men), lokalen voor handenar beid, een tienerdisco, een keu ken, kantoren, spreekkamers, vergaderruimte en een donke re kamer. De instellingen zijn niet strikt aan de ruimtes ge bonden. „Een activiteit die niet veel ruimte vraagt gaat in een klein lokaal. Zo worden die ruimtes onderling vaak ge wisseld. We hebben een nauw keurig indelingsbord om het gebouw optimaal te benutten", aldus Ineke Meiman. Vrijwilligers Voor de inrichting van het ge bouw kregen de welzijnsinstel- lingen 50.000 gulden subsidie van de gemeente en 32.000 gulden van het Koningin Wil- helminafonds. „Dat was bij lange na niet genoeg maar we hebben het geluk dat we in een wijk zitten waar traditie getrouw een goede vrijwilli- gersmentaliteit heerst. De mensen komen hier dagelijks aan de deur om te vragen wat ze kunnen doen. Zo hebben we bijvoorbeeld de Doka zelf getimmerd, de tieners richten zelf hun discotheek in en in de peuterspeelzaal is een klein huis voor de kleuters getim merd", aldus Hanneke de Winter. De samensmelting van het welzijn in de Kooi is het saamhorigheidsgevoel in de wijk alleen maar ten goede ge komen. „We draaien pas kort maar we merken nu al dat de mensen veel meer met elkaar in contact komen", aldus Tru die Slegtenhorst. De haam van het nieuwe wijk gebouw zal pas worden ont huld op de opening op zater dag 2 februari. Dat gebeurt om 10.15 uur. Daarvoor, vanaf 10.45 uur treden de majoret- tengroepen Kooigirls en De Toekomst op. (beide pelotons hebben dankzij het nieuwe ge bouw een goede training sruimte gekregen). Na de ope ning worden er toespraken ge houden, is er gelegenheid tot bezichtiging van het wijkcen trum en een tentoonstelling van de activiteiten en wordt er een borrel gegeven. Van 13.30 uur tot 16.00 uur wordt een Open Huis voor buurtbewo ners en belangstellenden ge houden. LEIDEN Het Maritiem Project Voortgezet Onder wijs heeft als doelstelling de jongere generatie meer be kendheid te geven over de Nederlandse maritieme be drijvigheid. In het kader van dat streven wordt van 1 tot en met 15 februari in het gebouw van de technische school Don Bosco aan de Boerhaavelaan 44 in Leiden een groots opgezette zee vaarttentoonstelling georga niseerd over de hedendaagse Nederlandse handelsvaart en de vredestaken van de Koninklijke Marine. Aan de hand van modellen, maquettes, instrumenten, fo to's en afbeeldingen wordt aandacht besteed aan de passa giers-, tank-, vracht-, sleep- en bevoorradingsvaart, de off shore en de baggerindustrie, het loodswezen en de hydro grafie, de kustverlichting, het opsporings- en het redding swezen. Veel Nederlanders zijn met hun werk direct of in direct bij het totale Nederland se martieme gebeuren betrok- ken. Zij zijn werkzaam in de zeevaart zelf, in de binnen vaart, de scheepsbouw, het weg- en railtransport, de ha vens, de op- en overslagbedrij ven het verzekeringswezen enzovoort. Leerlingen van het voortgezet onderwijs zullen op de ten toonstelling over de vele as pecten van van de voor Ne derland zo belangrijke zee vaart-activiteiten worden voorgelicht door deskundigen van het Bureau Voorlichting van het Nederlands Martiem Instituut te Rotterdam en de Marinevoorlichtingsdienst te Den Haag. Deze instanties zijn ook verantwoordelijk voor de opzet van de expostie. De voorlichting draagt geen wer vingskarakter en sluit aan bij de actuele toestand in de scheepvaart. Ten behoeve van de schooldekanen uit de regio zal wel een ontvangst worden gehouden met het doel infor matie te verstrekken over ma ritieme beroepen en de oplei dingsmogelijkheden daartoe. Teneinde ouders van leerlin gen en overige belangstellen den gelegenheid te geven deze bijzondere expositie te bezoe ken zal de tentoonstelling voor iedereen gratis toegankelijk zijn op de Open Dag van de technische school Don Bosco op vrijdag 1 februari van 10.30 tot 12.00 uur, van 13.30 tot 16.00 uur en van 19.15 tot 21.00 uur. Op deze Open Dag zullen tevens maritieme films wor den vertoond. Voor inlichtin gen 151077 bellen. LEIDEN Het spelen van de gehele „Oresteia", die be staat uit drie op zichzelf staande stukken, „Agamem non", „Elektra" en „Ores tes", is een hele onderne ming. De groep Kiss heeft het aangedurfd de triologie te spelen in een vijf uur du rende opvoering. Het is een alleszins acceptabele voor stelling geworden, die wel wat vraagt van het uithou dingsvermogen van de toe schouwer Zij werd zaterdagavond ver toond in een uitverkocht LAK. Kiss speelde „Agamem non" in het oud-Grieks van wege de klank en het ritme van de tekst. Het publiek had van tevoren het verhaal kun nen lezen in het uitgebreide programma, zodat de inhoud niet verloren ging. Inderdaad bouwde Kiss prachtige klank en ritme patronen en begeleid de die met strak afgemeten be wegingen. „Elektra" werd ge speeld in Middeleeuws Latijn, „Orestes" in het Engels. De stukken verschilden niet al leen in taal, maar ook in vormgeving. Ér was in de hele „Oresteia" een verloop van „Agamemnon" werd gezien als een ritueel, een gebeurtenis waarin alles vastligt en vol gens vaste patronen gebeurt. „Elektra" werd door Kiss ge ïnterpreteerd als een nacht merrie, de bewegingen hoewel heftig, waren soepeler, emoties werden uitgeschreeuwd. „Orestes" had Kiss opgevat als een melodrama, een stuk waarin emoties buiten propor ties overdreven worden. Het spel van Kiss sloot niet ge heel aan bij haar zienswijze. Het eerste gedeelte was prach tig, gestileerd in woord en ge baar. In het tweede gedeelte kwam de nachtmerrie niet he lemaal uit de verf, en begon de weinige variatie in de manier van tekstzeggen op te vallen. In het derde gedeelte deed bij de toeschouwer de vermoeid heid zich gelden, daar er nog weinig boeiends op het toneel gebeurde. Nog steeds waren de bewegingen statisch, ondanks dat het een melodrama betrof. De Engelse tekst was onnodig uitgesponnen, en had wel wat ingekort gemogen. De clowneske tussenstukjes, naar oud-Grieks model, waren plat door het ontbreken van echte humor. De aankleding der spelers, die ongewild het meest op bosnegers leken, sloot wel aan bij de sfeer van de eerste twee stukken, maar geheel niet bij het derde ge deelte. Bovenstaande bezwaren wa ren echter niet onoverkome lijk. Kiss heeft voor alles een sfeervolle voorstelling ge maakt, die evenwel wat beter uitgebalanceerd had kunnen zijn. JACQUELINE MAHIEU Inbraken bij 'Ons Buiten' LEIDEN Het tuinhuisjes complex 'Ons Buiten' nabij de Willem de Zwijgerlaan is in de nacht van zaterdag op zondag doelwit geweest van inbrekers. Uit de kantine werd voor en kele honderden guldens aan rookwaren gestolen. Zeker twee tuinhuisjes op het com plex werden opengebroken. De kantine van de nabijgele gen voetbalvereniging Roo- denburg werd eveneens opge broken. Hier wordt niets vermist

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3