Laatste triomf oude Eleazar ieen tweede Nederlander f ronstring aan |aar halve finale ijsspeedway leirawan wordt grootmeester Belg Liboton wereld kampioen veldrijden rnoux vangt uitvallen kopman op met zege iding dammen I0PMAN PIET SEUR VERKOOPT ZICH SLECHT Patrijs Belwin heeft geen trek IT' Brons voor Hennie Stamsnijder PARIJS De al tienjarige Franse draver Eleazar heeft zijn laatste kans gegrepen. Gisteren won de hengst op de baan van Vincennes bij Parijs de Prix d'Amórique. Vijftigduizend en thousiaste toeschouwers zagen de door Leopold Verroken ge trainde en gereden Eleazar zegevieren voor Grand Pre, Gada- mes en Tarok. Deze 56e editie van de Prix d'Amórique was ge doteerd met een prijzenbedrag van 1,2 miljoen frank (zo'n half miljoen gulden). Ondanks een omvangrijke erelijst startte Eleazar, die dit jaar voor de laatste keer mocht deelnemen, als outsider. Huizenhoge favoriet was de zesjarige hengst Ideal du Gazeau, de jongste draver in het veld van achttien. De lieveling van de Franse paar- desportfans kwam er in de slotfase van de 2600 meter lange koers niet aan te pas. Lang voerde de door Jean-René Gougeon gereden Hadol du VI- vier het veld aan. In de laatste bocht begon Eleazar aan een op mars, die onstuitbaar bleek. In de nadagen van zijn schitterende loopbaan hij won twee keer het Europees kampioenschap zal Eleazar nog in de Gro te Prijs van Frankrijk en de Prijs van Parijs starten. Mogelijk is deze overwinning van de „Olympische spelen voor dravers", zoals de Prix d'Amérique ooit werd genoemd, de finalerace van zijn carrière. Uitslag: 1. Eleazar (Leopold Verroken); 2. Grand Pre (Richard Denechere); 3. Gadames (Minou Gougeon); 4. Tarok; 5. Speed Expert. De kilometertljd van de winnaar was 1 minuut 18,2 seconden. ®^[PAULO De 31-jarige Franse "iilt-rijder René Arnoux is verras- N.winnaar geworden van de Grote 'an Brazilië, de tweede wedstrijd lelt voor het wereldkampioen- der coureurs. De Fransman, die jaar met 17 punten op de achtste i stond in het eindklassement Ie wereldtitel der formule 1-cou- dankte zijn overwinning op het .i^ige circuit van Interlagos mede ^jhet uitvallen van zijn teamgenoot Pierre Jabouille. De Renault van jullie, snelste in de training, viel in 're van de 40 te rijden ronden uit. jransman had op dat moment de hg en werd op ruim tien seconden 3-lgd door de Renault van Arnoux. E§ rangschikking voor het wereld- ïloenschap behoudt de Australiër -s Jones, die de Grote Prijs van Ar- e jnië twee weken geleden won, de [™fg. Jones ging op Interlagos als I3b door de finish. Jan Lammers slaagde er niet in zich via de training te plaatsen voor de race. De Zandvoorter werd met 2 min. 29,54 sec. 25e op de trainingsranglijst. De ATS- coureur was ruim anderhalve seconde te langzaam om de 24e plaats op te ei sen, die juist nog goed was voor een plaats in de startopstelling. Zijn Zwitser se teamgenoot Marc Surer plaatste zich met een tijd van 2 min. 27,10 seconde de twintigste trainingstijd wel voor de race. De race werd bij een drukkende hitte van 45 graden gereden. De kwaliteit gan het asfalt op de baan had zwaar van de weersomstandigheden te lijden. Wedstrijdleider Mario Pati kreeg pro blemen met de coureurs en de leiding van de Fisa. Zij vonden door de hoge snelheden die konden worden bereikt het circuit te onveilig. Er werd pas toe stemming gegeven om te starten nadat de bocht direct na de start langzamer was gemaakt. Desondanks deed zich juist op dit deel van de baan in de tweede ronde een ongeluk voor waardoor oud-wereldkam pioen Mario Andretti werd uitgescha keld. In het gedrang dat daar ontstond raakte diens Lotus de vangrails en werd zwaar beschadigd. De monteurs hadden overigens in het geheel veel werk te doen. In de beginfa se stopten kanshebbers als wereldkam pioen Jody Scheckter en de Canadees Gilles Villeneuve, tweede in de ein drangschikking van de wereldtitel, aan de pits. De Argentijn Carlos Reute- mann, winnaar in 1977 en 1978, was kansloos toen zijn Williams problemen kreeg met de koppeling. Aanvankelijk beperkte Arnoux, die zijn eerste zege in een Grand Prix zou boe ken, zich tot het afschermen van zijn topman Jabouille. De Ferrari van Villeneuve, die direct na dè start verrassend uit de tweede rij de leiding nam, moest snel de leiding over geven aan Jabouille. Arnoux volgde diens Renault op een tiental seconden en bood achtervolgers als de Italiaan De Angelis, de Fransman Laffite en Alan Jones geen mogelijkheid om hem te passeren. In de 27e ronde sloeg de pech toe. Ja bouille moest zijn wagen aan de kant zetten na problemen met de turbomo tor. „Ik zat al van de vijfde ronde af in de moeilijkheden", was zijn commen taar na afloop, „die werden steeds erger, zodat in de 27e ronde het einde kwam". Arnoux had op het moment van het uit vallen van zijn top-coureur een voor sprong van tien seconden op de Lotus van de Italiaan Elio de Angelis, de oud- stalgenoot van Jan Lammers. Dat ver schil vergrootte hij regelmatig. Toen er dertig ronden waren afgelegd bedroeg de marge 16,3 seconden. Op het mo ment dat de zwart-witgeblokte vlag viel was zijn voorsprong tot 21 seconden opgelopen. Rene Ar noux op weg naar zijn eerste Grand Prix- zege. LEIDSE COURANT MAANDAG 28 JANUARI 1980 PAGINA 15 alen aen end HAAG Arme Piet De Amsterdamse koop- ololkon zich op De Uithof er ilijk niet verkopen bij de 8. fhouwers tijdens de |finale8 ijsspeedway voor :ereldkampioen8chap. Of lerd laatste of hij viel motorpech uit. Toch l Piet Seur nog aan twee in. Het eerste behaalde Herdagavond in de ze- »nde heat, doordat Lo- p Franchetti in het veld ael<f'er r'iders door pech 2 t0t afstappen, waardoor ™^en in de vijfde heat de in „pechvogel" van Seur L Seur had het geluk dat L |et Schnieders in dezelf- neat van start ging. Wieders moest voortijdig het rennerskwartier en petekende „dolle pret" de 46-jarige veteraan die daarmee zijn twee- jnt binnen haalde. Het- goed was voor de zes- ek en laatste plaats. Voor Utrfetste twee heats kwam Maniet meer aan de start, op och zijn machine was o toe in staat. nijen puntentotaal van 27 3or1de viervoudige wereld- ïht lioen Sergey Tarabanko ist erkste. schrd Schnieders was vorig eqip de zelfde ijsvloer van ningHaagse schaatscentrum t kan de laatste plaats af te ok n, ditmaal ging het wat het| Assenaar Schnieders ijk zelfs de moed gekregen p de rechte stukken ie- ïen, zij het dan voorzichtig, doceren. Schnieders kwam Utrjf punten en liet daardoor lan^lleen Piet Seur achter endnaar ook Lorentzo Fran- e ti «4 Vier van de „toppers" van de kwartfinale Ijsspeedway in actie. V.l.n.r, Milan Spinka, Bruce Cribb, Sergey Tarabanko en Per Olov Serenius. dat zich tijdens deze kwartfina le geen enkele Nederland in de halve finale kon rijden. Daar waren we toch wel een beetje vanuit gegaan. We hadden ze ker meer verwacht van Piet chetti uit Italië. Als „beste" Nederlander kwam uit de kwartfinales te voorschijn de 26-jarige Hilbert Tel uit Assen. Evenals Francesco Barbetta (Italië) kwam hij tot zeven pun ten, hetgeen een gedeelde twaalfde en dertiende plaats betekende. Daar de eerste elf rijders mee mogen doen aan de halve finales in Assen en In zeil, bleef er voor Tel en Bar betta een plaats als reserve over. De heer J.P.Vaessen, alge meen secretaris van de KNMV: Ergens wel een tegenvaller was groot wisten zijn collega's na de wedstrijd in het renners kwartier te vertellen. Seur. Maar wat had die man een pech met zijn machine. Vorige week deed hij speciaal in Deventer bij de andere ra ces voor de kwartfinales niet mee, omdat hij nog last had van een knieblessure". Nadat Seur met motorpech voor de laatste keer de baan van De Uithof had verlaten was hij meteen verdwenen. De teleur stelling bij de Amsterdammer Maar de KNMV ziet ijsspeed way voor de toekomst best zit ten. Roelof Thijs zal de finale in Rusland wel halen via een goe de klassering in de halve finale op 9 en 10 februari in Assen. En daarnaast levert het ijs speedway ook wel wat inkom sten op zo lang er in Neder land kunstijsbanen zijn die voor de komst van de wereld top aardig wat geld op tafel willen brengen. Of De Uithof door zal gaan met het blijven organiseren van dergelijke wedstrijden is de vraag. Vol gens Jan Klok waren er zater dagavond 2500 toeschouwers en zondagmiddag 7500 toe schouwers. Maar het viel te betwijfelen of iemand de direc teur van De Uithof serieus nam. Gistermiddag waren er zeker meef mensen op De Uit hof dan bij het onlangs gehou den Nederlandse kampioen schap hardrijden op de schaats. Het evenement zal dan ook geen twintigduizend gulden verlies hebben opgele verd, zoals vorig jaar het geval was in Den Haag. Maar het is echt niet zo dat men in het westen van het land op ijs speedway zit te wachten. Rijders uit Rusland, Tjecho- Slowakije en Zweden moesten voor het vuurwerk zorgen in Den Haag. Er waren enkele leuke heats bij, maar zelden kregen de toeschouwers waar voor hun geld. De vele bran- cands, de zeker vijfentwintig man EHBO en de wagens van het Rode Kruis behoefden niet in actie te komen of het moest zijn voor een van de majoret tes die zich bij haar optreden voor de wedstrijd verstapte. Het was duidelijk; de grote sterren uit de ijsspeedwaywe- reld gingen op De Uithof op zeker. Immers, voor hen volgt nog een halve en hele finale. Sergey Tarabanko won in tien heats acht keer. Eén keer moest hij zijn landgenoot Vla dimir Subbotin voor laten gaan en één keer kwam hij door pech aan zijn machine niet ver der dan een derde plaats. Mi lan Spinka uit Praag eindigde met 26 punten op de tweede plaats. De Rus Vladimir Sub botin finishte evenals de Zweed Per Olov Serenius op een gedeelde derde plaats. ARTHUR VAN RIJSWIJK i nc AAN ZEE Voor Yasser Seira- Is gisteren in Wijk aan Zee cham- A/ere geschonken. Zijn overwinning t injCovacevic in de tiende ronde ielht hem, met nog drie wedstrijden ez^elen, op 8 1/2 punt. Een groot- sizoterresultaat zijn tweede. Tij- J-& het eerstkomende Fide-congres rgdt de Amerikaan officieel groot- irt.ster volgens het nieuwe regle- e r{. Die score van de lijstaanvoerder ngiet toernooi is indrukwekkend, ije hts Kortsjnoj heeft het twaalf jaar ichden beter gedaan. Hij begon toen logacht uit acht en eindigde als in- ar iwekkend winnaar met twaalf uit arlipn. rvo twee ronden van het weekeinde d gien acht partijen tot een beslissing i v« en dat tekent de strijdlust van de deel nemers, die gestimuleerd lijken te wor den door de 19-jarige jeugdwereldkam pioen Seirawan. De Amerikaan is In weerwil van zijn indrukwekkende voort- rekkerswerk nog lang niet zeker van de eerste plaats. Zijn landgenoot Walter Browne blijft hardnekkig volgen op slechts een punt afstand van Kortsjnoj, die 6 1/2 punt binnenhaalde, is ook nog in de race. Jan Timman heeft de kopgroep in zicht gekregen door vier overwinningen op rij en hij lijkt weer kandidaat voor een van de zeven prijzen. Veel meer nationale vreugde levert de strijd in Wijk aan Zee niet op. Hans Ree, die zaterdag nogal hardhandig door Timman werd teruggewezen, zal de begeerde 8 1/2 punt niet halen, al scoort hij nog altijd 50 procent. Met Van der Wiel, Böhm en Ligterink gaat het zorgelijk. De overwinning van Seirawan op Kova- cevic in de negende ronde van het Hoo- govenstoernooi kwam als volgt tot stand: Wit: Kovacevic (Jsl.) Zwart: Sereiwan (VS). Pirc-verdediging: 1. d2-d4, g7-g6; 2. e2-e4, d7-d6; 3. Pb1-c3, Lf8-g7; 4. Lf1-e2, Pg8-f6; 5. g2-g4, c7-c6; 6. g4- g5, Pf6-d7; 7. h2-h4, b7-b5; 8. h4-h5, Lh8-g8; 9. h5xg6, h7xg6; 10. Pg1-f3, b5-b4; 11. Pc3-b1. a7-a5; 12. a2-a4, c6-c5; 13. d4-d5, Pd7-b6; 14. c2-c4, Ke8-d7; 15. Pb1-d2, Tg8-h8; 16. Th1- g1, Kd7-c7; 17. Ta1-b1, Th8-h3; 18. b2- b3, Dd8-h8; 19. Pd2-f1, Pb8-d7; 20. Lc1-f4, Pd7-e5; 21. Pf3xe5, Lg7xe5; 22. Lf4x3t, Dd8xe5; 23. f2-f3, Lc8-d7; 24. Dd1-c2, De5-d4; 25. Tg1-g2, Th3-h1; 26. Tg2-f2, Dd4-h8; 27. f3-f4, Dh8-h4; 28. Ta1-d1, f7-f6; 29. g5xf6, e7xf6; 30. e4-e5, f6xe5; 31. f4xe5, Ta8-f8, 32. e5xd6t, Kc7-b7; 33. Le2-d3, Tf8-e8t; Wit geeft het op. De schaakploeg van de Sovjet-Unie is in Skara Europees kampioen geworden. In de zeventiende en laatste ronde ver sloegen de Russen Joegoslavië met 4— 3. Hongarije werd tweede. Lubojevic en wereldkampioen Karpov remiseerden, evenals Tal en Gligoric. Als beste scha ker kwam de jeugdige Rus Gary Kaspa rov tevoorschijn. Uit zes partijen scoor de hij 5,5 punten. iDRECHT Rob Clerc en Evert Bronstring heb- jjna de afgelopen weekeinde gespeelde zevende Jkchtste ronde van de strijd om de Nederlandse Stitel in Dordrecht de leiding in de beide groepen. j verloor weliswaar zaterdag van Bies, maar herstelde zich $ag later tegen Boulonois, waardoor hij nu uit acht ronden in èrste groep elf punten heeft. Beerenpoot en Bies bezetten jiht ronden de gedeelde tweede plaats met tien punten. I tweede groep boekte Bronstring eerst een zege op Morsink Soest vervolgens een remise toestaan aan Van Harten. De inaar heeft nu dertien punten uit acht ronden en wordt ge- 1 door Bastiaannet met elf en Hooyberg en Van Harten met in punten. De Wassenaarder Vermin staat in de eerste groep jgmises tegen Boulonois en Beerenpoot gedeeld vijfde met T>unten. HILVERSUM Patrijs Belwin had er gisteren op de Hilver- sumse baan voor de draverij om de supertrio weinig trek in. Ruud Pools kon de ruin moeilijk van start krijgen. De supertriodraverij werd ge wonnen door Redwood du Bois met Peter Petersen voor Real Formosa en Rebecca La ren. Manus Bouwhuis maakte na zijn blessure aan zijn hand zijn heroptreden. Hij deed dit met twee overwinningen. Eerst met Salva H en één uur later met Riekie V. Patrijs Belwin heeft de kop in de wind gegooid en weigert de race te vervolgen. WETZIKON De Belg Roland Liboton is gis termiddag wereldkampioen bij de profs ge worden. Het zilver was voor de Westduitser Klaus-Peter Thaler en het brons voor de Ne derlander Hennie Stamsnijder. De Zwitserse titelverdediger Albert Zweifel werd vierde. Bij de junioren was de titel voor de Tsjech Rado- mir Simunek. Ronald Krol werd 21e. De Zwit ser Fritz Saladin werd zaterdag wereldkampi oen bij de amateurs. Saladin legde de 21.4 kilometer af in 1 uur en 59 seconden. Met een achterstand van 21 seconden eindigde Andr- zej Makovski uit Polen als tweede. Gregor Ja- rozevski werd derde. De Nederlander Berry Zoontjens eindigde als 25e op ruim zeven mi nuten achterstand. De 22-jarige Belg, Roland Liboton, die twee jaar geleden in het Spaanse Amorebeita wereldkam pioen bij de amateurs werd, nam evenals Hen nie Stamsnijder aanvankelijk weinig risico's. Snel vormde zich in de wedstrijd over negen ronden van 2655 meter een kopgroepje van vijf renners. Daarvan maakten wereldkampioen Al- bert Zweifel, diens landgenoot Peter Frisch- knecht, de Westduitser Klaus-Peter Thaler, Hennie Stamsnijder en de uiteindelijke winnaar Roland Liboton deel uit. In een moeilijke, gladde daling in het parkoers lieten Stamsnijder en Liboton zich steeds iets terugzakken. Tegenover het verlies van enkele meters stond de winst niet betrokken te zullen raken bij mogelijke valpartijen. In de zevende ronde viel de beslissing. Liboton en in mindere mate Stamsnijder profiteerden van een valpartij. De Belg nam een voorsprong die snel groeide tot meer dan tien seconden. Bij het ingaan van de laatste ronde was de marge met de drie achtervolgers zelfs zeventien secon den. Stamsnijder, die na de valpartij, waarbij Zweifel en Thaler betrokken waren, in tweede positie lag, zag zich door Zweifel en Thaler ge passeerd. In de eindsprint slaagde hij erin de door veel valpartijen erg vermoeid geraakte Zweifel te passeren. In Llsse nam Herman Zuiderduin (Noordwijker- hout) winnaar van 20 km. in 58.07, uitslag ver der: 2. Nico Slingerland (Lisse) op 14 sec.; 3. John Kuyvenhoven (Leiden) op 40; 4. Ad Goos- sens (Leiden) op 55; 5. Bas Langeveld (Lisse) op 60. Roland Liboton gaat op een knappe zege af, waarmee hij zijn amateurtitel van vo rig jaar liet volgen door de proftitel.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15