est-Duitsland nog steeds beste klant van Nederlandse bloemen- en plantenkwekers Steuntje in de rug voor betere fruit WEINIG VERANDERINGEN IN MARKTSITUATIE FRESIA'S VOEREN DE BOVENTOON AAN CCWS Beheersing tulpenareaal hoogst urgent ^ND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 28 JANUARI 1980 PAGINA 11 1 J. E. C. ITHOVEN: IANDACHT jOOR „NIEUWE" IODUCTEN >/,EN HAAG Volgende ••land gaan fraitproduc- 'A veilingen, binnenland- j en exporthandel en iiitpachters rond de tafel iten om na te gaan, hoe gr tn het beste Nederlandse >ldut bij de afzet een steun »ca de rug kan geven. Dat ie;beurt op initiatief van ir. ie, E. C. Spithoven, voorzit- !50r van het produktschap ilolor groenten en fruit. n jorzitter Spithoven is er- mtr verheugd dat produktie a ^handel hetzelfde uitgangs- arnt hebben: „hoe kunnen de overlevingskansen van en Nederlandse fruitteelt ^-groten?". Het is die teelt 'laatste jaren erg slecht ge- in. Voor hun appelen van •J!oogst 1978 maakten de te- is gemiddeld maar 37 cent. V kilo en ze moesten 1 e 5.000 ton voor interventie nbieden. De appelen van ui'r oogst 1979 hebben het tot toe niet verder kunnen foppen dan 34 cent per o gemiddeld en er is al 000 ton naar de interven- gegaan. De voorraad ap- lirten Per januari bedroeg an^-000 ton, dat is 57 procent n de handelsproduktie, ®gens het produktschaps- ie^eau een vrij normaal per- jitage. De peren voorraad •n is 42.000 ton of 35 procent r Jn de handelsproduktie, een ^ter percentage dan vorige :en. Voorzitter Spithoven nt het duidelijk dat er geen ^komst meer is voor fruit t^t niet voldoende is uitge- peid en niet van de hoogste j rivaliteit is. mvang it dit steeds meer wordt in- oujzien blijkt wel uit de om- tng waarin boomgaarden jrooid worden. Een belang- jk deel van het „onde- jind", het slechtste fruit, dat ft hele prijsniveau mee iar beneden trekt, zal hier- verdwijnen, zo ver- icht de heer Spithoven. »oor een Nederlandse fruit- lt van beperkte omvang t ir. Spithoven nog wel de- flijk een toekomst, maar in zal de laatste kans wel inut worden. Om fruit van allerhoogste kwaliteit te krijgen zal men boomgaarden drastisch moeten verjongen, het assortiment moeten aan passen en de grootste aan dacht moeten geven aan de teelt. „Fruitteelt doet men er niet zomaar bij als nevenacti viteit". De afzetstructuur zal zo moeten worden dat alle afzetkansen optimaal worden benut. Een ander zorgenkind, vindt voorzitter Spithoven, is de groenten- en fruitverwer- kende industrie. Die kon, door onderlinge en buiten landse concurrentie, heel moeilijk en soms helemaal niet tot aanvaardbare resul taten komen. De concurren tie in België en West-Duits- land heeft trouwens ook met ernstige problemen te kam pen. Bij ons komen de nood zakelijke vernieuwingen niet tot stand, de kwaliteit van het produkt krijgt door de prijsconcurrentie niet de aan dacht die ze nodig heeft. Imago Op die manier, aldus ir. Spi thoven, wordt het imago van het Nederlandse verwerkte produkt geschaad. Op lange re termijn wordt het voortbe staan van een aanmerkelijk deel van de sector bedreigd, en daarmee de werkgelegen heid van tienduizend men sen. Om er iets aan te doen, vindt hij, moet men bijzonde re aandacht geven aan het kwaliteitsbeleid voor groen ten- en fruitconserven. Er komen voorstellen hierover om te komen tot door het produktschap uit te vaardi gen kwaliteitsregels voor champignonconserven en ap pelmoes. Daarbij gaat hij er van uit dat het Landbouwk- waliteitsbesluit geconserveer de groenten en fruit, dat op het ministerie van landbouw in vergevorderde staat voor voorbereiding is, slechts glo bale voorschriften gaat geven en de nadere uitwerking aan het produktschapsbestuur zal overlaten. Wat het EEG-beleid betreft, wijst ir. Spithoven op tot waakzaamheid om het volle dig vrije handelsverkeer bin nen de gemeenschap te hand haven. Hij waarschuwt tegen Ir. J. E. C. Spithoven subsidies die tot overproduk- tie in de tuinbouw kunnen leiden. Veel te hoge subsidies aan de verwerkende indu strie op de grondstoffen to maten, pruimen en peren, soms tot de hoogte van de grondstoffenprijs, hebben de produktie van deze tuin- bouwprodukten volledig uit de hand doen lopen. De heer Spithoven vindt het politiek gezien wel begrijpe lijk dat de Middellandse-zee- landen ook wat geld willen hebben, nu zij de financiële steun die noordelijke EEG- landen voor „hun" marktor- deningsprodukten krijgen zo hoog vinden. Maar die finan ciële verlangens moet men niet door dwaze marktorde- ningsregels inwilligen. „Stuur dan liever een cheque". Voor de gang van zaken vorig jaar in de voe dingstuinbouwsector als ge heel gebruikt ir. Spithoven de aanduidingen „weinig spectaculair" en „moeizaam". De moeizaamheid is niet ver wonderlijk, nu er in het Eu ropese afzetgebied nauwelijks meer sprake is van bevol kingsaanwas, zodat de markt verzadigingsverschijnselen vertoont. Wil de Nederlandse voeding- stuinbouw zijn positie hand haven of nog enig terrein veroveren, dan zal geen en kele concessie mogen worden gedaan op het gebied van de kwaliteit. Ook niet op de bin nenlandse markt, want de Nederlandse consumenten zullen niet of niet in de eer ste plaats uit chauvinistische overwegingen de voorkeur geven aan het produkt van eigen bodem, maar zich bij de keuze tussen het Nederlandse en het uit de hele wereld aangevoerde buitenlandse produkt hoofdzakelijk laten leiden door kwaliteit en pre sentatie. In het verleden richtte het kwaliteitsbeleid bij groenten en fruit zich ge heel op de uitvoer, maar dat is nu een geheel achterhaalde opstelling. Tweede troef Een tweede troef, die Neder land naast die van de kwali teit moet uitspelen, is die van de „nieuwe" produkten: pa prika, radijs, koolrabi, auber gines, courgettes, rammenas, venkel e.d. De omzetten van de Nederlandse groenten- en fruitveilingen zijn het afgelo pen jaar met drie procent ge stegen, maar net niet aan de twee miljard gulden toegeko men. Er werden meer kas- groenten aangevoerd, maar het belangrijkste kasprodukt, de tomaat, had een uitgespro ken slecht zomerseizoen. Vol- legrondsgroenten deden nor male prijzen. De uienprijzen waren nu, na twee slechte seizoenen, alleszins bevredi gend. De uitvoer van verse en ver werkte groenten en fruit te- zamen steeg met drie procent tot bijna drie miljard gulden. De invoerwaarde van vers en verwerkt produkt steeg met tien procent tot 2,2 miljard gulden. Dat lag zowel aan de hoeveelheid als aan de prijs. De verwerkende industrie verwerkte 350.000 ton verse groenten, drie procent meer dan het voorgaande jaar, en 130.000 ton fruit, veertien procent meer. De heer Spi thoven pleit voor temporise ring van de prijsaanpassing van energie voor de glastuin bouw, en voor voortgezet zoeken naar mogelijkheden om arbeidsplaatsen in de tuinbouw te bezetten. Een en ander heeft ir. Spithoven vo rige week gewijd in zijn nieuwjaarsrede voor het be stuur van het schap. [e nl la; vel 1 SEN HAAG West-Duits- aaiind mag gerekend worden ^e^t het beste exportland nebor de Nederlandse bloe dden en planten. Het ver- °hiik daarvan is er zelfs OIfet hoogste van alle Euro- Jie%se landen en dat zegt óók 'e fel iets. 4 1977 nam het zelfs 37 M<facent op van de Europese nafa)duktie en er zijn voor- 2 Wer thans te overzien, 1 bede verwachtingen voor 6 toekomst zij het, dat öebk Nederland op zijn hoe- -e moet zijn voor de con currenten, bijzonder door iraël. ^Jlaar met zo'n 62 miljoen in- oners blijft West-Duitsland IS tijd nog wel een potentiële lant. De totale bestedingen x.jpor de Westduitse gezins- s ^lishoudingen aan snijbloe- y^en en potplanten zijn be ginnen van 1.804' miljoen jajM in 1977 tot 1.834 miljoen 1978, een stijging met twee uyjocent. wrfn in het afgelopen jaar en ^jök in 1980 te voeren groot scheepse radio- en televisië- reclame voor het in huis ha len van bloemen en planten, zal ongetwijfeld resultaten geven. Dit kan worden geconclu deerd uit een rapport dat is samengesteld door een panel, uit de afdeling Marktonder zoek van het Produktschap voor Siergewassen (PVS). Voor het onderzoek werd ie dere week door vijfduizend gezinshuishoudingen in West-Duitsland een boekje bijgehouden over de aankoop van siergewassen voor huis houdelijk gebruik. Hieruit blijkt onder meer dat de be stedingen aan potplanten flink zijn gestegen maar voor snijbloemen vrijwel gelijk aan voorgaand jaar. De Westduitse gezinnen wa ren in 1978 goed voor aan koop van 270 miljoen pot planten, de laatste vier jaar een toename met 270 miljoen. Bij een totaal van ruim 22 miljoen huishoudens bete kent dat dat per huishouden 12 planten en 70 bloemen. Doch er zijn ook huishoudens die nooit bloemen of planten kopen. In 1978 nam het aan tal kopende huishoudingen met 100.000 toe. De „Bunter Strauss", het ge mengde boeket dus, blijft in Duitsland de eerste plaats be zetten en maakt in net totaal van de bestedingen 34 pro cent uit. Doordat de gemiddelde prijs voor de rozen wat is gedaald, is de verkoop toegenomen, maar de bestedingen voor kortstelige rozen loopt terug zo wordt gemeld. Maar voor anjers is negen miljoen DM meer besteed met een stijgende gemiddelde prijs. De tulpen laten het echter afweten, er bleken in 1978 ruim 20 miljoen minder te ziin verkocht, maar de prijs lag iets hoger. Er wordt ruim 50 miljoen DM besteed aan chrysanten en dat betekent een belang rijke toename, maar wel met een prijs die gemiddeld 3 procent daalde. Voor de narcissen blijft de belangstelling gelijkmatig. Veel belangstelling blijkt te e^ien orchideeënkwekerij in Aalsmeer. bestaan voor de gerbera waarvan de bestedingen met 26 procent stegen tot 22 mil joen. Bij bestedingen staat de gerbera in de maand mei op de zesde plaats en in juni zelfs op de vijfde plaats. Men zoekt als reden dat de gerbe ra steeds meer gebost wordt aangeboden. Spectaculair De spectaculaire belangstel ling voor de aankoop van droogbloemen welke in 1977 ontstond, is over het hoogte- Eunt heen in zo constateert et panel. De totale gemiddelde prijs voor bloemen is sinds 1977 met 3 procent gestegen. Wat de potplanten betreft was 1977 een topjaar voor de verkoop. Die gunstige ont wikkeling heeft zich echter niet voortgezet, het aantal ge kochte stuks is met 2 procent vermindert hetgeen wordt toegeschreven aan de geste gen gemiddelde prijs met 5 procent. De gemiddelde prijs voor de potplanten in West-Duitsland met DM 2.44 ligt toch bedui dend lager dan die in Neder land met 4,51 in 1978. Het gebruik van goedkope bal- konplanten neemt in West- Duitsland een belangrijke plaats in. De Westduitse gezinnen ko pen bijna 43 miljoen gerani ums met een gemiddelde priis van 2.70 DM. De belang stelling voor cyclamen blijft constant met 6 miljoen. Mo gelijk als gevolg van prijsstij gingken neemt het aantal verkochte azalea's af en iets dergelijks is ook het geval met de begonia's. Maar de primula's blijken het goed te doen en werd 19 procent of 3 miljoen DM meer besteed. De totale import van snij bloemen in West-Duitsland van bloemen nemen toe, maar er werd niet meer ge kocht aan de hand waarvan wordt gesteld, dat de West duitse produktie moet zijn in gekrompen. Vastgesteld is dat juist in te genstelling met Nederland, de omschakeling van bloe men op groenten en potplan ten in West-Duitsland nog steeds doorgaat. Als de marktsituatie van de afgelopen week in ogenschouw wordt genomen dan vonden er weinig veranderingen plaats. Voor enkele gewassen was er sprake van een gunstig prijsherstel. Na het invallen van de vorst liep de spruitenaanvoer sterk terug, dit resulteerde in hogere prijzen. Nu de vorstperiode onderbroken werd nam het aanbod weer toe. Het ziet er niet direkt naar uit dat de aanvoeren een om vang bereiken, die zo massaal was als voor het invallen van de eerste vorstperi ode. Tegen het weekend zag het er naar uit dat de temperaturen weer beneden het vriespunt zouden gaan dalen, maar of dit door zal zetten is nog maar de vraag. De gemiddelde prijs voor spruiten daalde in de afgelopen week naar 1,56 per kilo. De prijs lijkt de komende week weinig te veranderen, hogere prijzen zijn echter niet uitgesloten. Andijvie Nadat de gemiddelde prijs voor andijvie gedaald was naar 1,75 per kilo was er in de afgelopen week sprake van een herstel. De gemiddelde prijs klom naar 2 gulden per kilo. Voor de goede kwaliteit waren er uitschieters naar 2,50 per kilo. Er moet wel opgemerkt worden dat het landelijke aanbod van andijvie afgenomen is, er wordt minder aangevoerd als in de voor afgaande weken. Het totale binnenlandse aanbod zal verder inkrimpen, hierdoor mag er op een vaste marktsituatie gere kend worden. Naast de aanvoer van Hol landse andijvie is er import vanuit Italië. De Italiaanse andijvie bracht op de groo thandelsmarkt in Rotterdam 1,15 per kilo op. Het spreekt echter voor zich dat het Hollandse kasprodukt wel malser is. Radijs Vorige week herstelde de radijsprijs zich, de gemiddelde prijs liep op naar 84 cent per bos. Dit betekende een gunstig prijs verschil van 2 dubbeltje^ per bos in verge lijking met de daaraan voorafgaande week. Het aanbod van radijs vertoont jaarlijks om deze tijd van het jaar een ver dere afname. Ook voor de komende week wordt er op een kleiner aanbod gerekend, naar verwacht mag worden zal dit in ho gere prijzen tot uitdrukking komen. Sla De sla-teelt ondervindt zo hier en daar toch nogal wat problemen met de kwali teit. Het risico van een witaantasting is nog steeds aanwezig en er zijn echt wel de nodige bedrijven die hier van mee kun nen praten. Dit werkt in de hand dat men geneigd is om jonger te gaan snijden, om eventuele risico's zoveel mogelijk te om zeilen. Over de hele linie waren de resul taten in de afgelopen week wat minder, dit tekende zich het duidelijkst af tegen het eind van de week. De prijs per krop varieerde van 19 tot 59 cent. Frankrijk blijkt de laatste weken duidelijk in het za del te zitten in verband met zijn sla-ex port naar West-Duitsland. Het ziet er niet naar uit 'dat de binnenlandse aanvoer af neemt of dat de Franse export kleiner zal gaan uitvallen, epn groei lijkt eerder voor de hand te liggen. Dit heeft tot gevolg dat de prijsdruk toe kan nemen, waarbij de gemiddelde prijs wederom het gevaar loopt om met een paar centen per krop te dalen. Overige gewassen Voor prei was er sprake van een wat ho gere gemiddelde prijs, n.l. 1,47 per kilo. Als een nieuwe vorstperiode doorzet zal de oogst opnieuw bemoeilijkt worden, hierdoor kunnen de prijzen weer verder oplopen. De belangstelling voor knolselde rij was goed, de prijs liep op naar 51 cent per stuk. De aanvoer lijkt te minderen, er wordt op gelijke of hogere prijzen gere kend. De aanvoer van witlof is nog steeds omvangrijk, de prijs wist zich toch wat te herstellen, er werd gemiddeld 1,91 per kilo betaald. Zowel is de aanvoer als in de prijs lijkt er weinig te veranderen. Raap stelen deden het de afgelopen week weer goed, de prijs veranderde nagenoeg niet, want er werd 38 cent per bosje betaald. Het totaal omzetbedrag aan de CCWS over de afgelopen week geeft duidelijk aan, dat het prijsbeeld gunstiger lag dan in dezelfde (winter) week van het vorig jaar, ook al liet nu de winterse kou zich niet helemaal onbetuigd. Om die cijfers meteen maar te vermelden, de totale aanvoer van 20.375.531 bos of stuks gaf een omzetbedrag van 10.079.202,42 tegenover een aanvoer van 16.792.409 bos of stuks vorig jaar en om zetbedrag van 6.595.833,36. Men zou eenvoudig kunnen zeggen dat de rond vier miljoen bos of stuks groter aanvoer ook bijna vier miljoen gulden opleverden, maar die redenering klopt uiteraard niet. Er zaten nogal wat prijsverschillen in de produkten. Zo was bijvoorbeeld snijgroen slecht aan de prijs, matig gesteld was het met rozen en fresia, van de laatste met zeer grote aanvoeren. Voor trosanjers, chrysanten, gerbera en ook de bolbloemen waren de prijzen goed tot redelijk. Dus is de bijna vier miljoen gulden hogere omzet dan vorig jaar over diverse produkten verdeeld, afgezien dan van de grotere aanvoer. Waarbij dan uiteraard rekening moet worden gehouden met de abnormale situatie waarin de bloementeelt en handel vorig jaar om deze tijd verkeerde. Zoals gezegd was de aanvoer van fresia opvallend groot, zoals eigenlijk de laatste weken reeds het geval is. Dat desondanks de prijs niet is ingestort, kan nog tot te vredenheid stemmen. Afgelopen week een aanvoer van bijna zes miljoen bos, twee miljoen meer dan in dezelfde week van het vorig jaar met een gemiddelde prijs van 27 cent en vorig jaar 29 cent, met hoogste notering nu 70 cent en vorig jaar 69 cent Het had kwader ge kund! In hoeveelheid staat de fresia aan de CCWS bovenaan, maar geldelijk weten de chrysanten zich te handhaven ook al is het verschil in hoogte niet groot meer. De snijbloemen bezetten de eerste plaats met aanvoer van 19.624.076 bos of stuks (vorig jaar 16.285.295) en opbrengst van 8.666.953,34 (vorig jaar 5.911.515,. Het waren mede de potplanten die het omzet cijfer aardig optrokken bij een aanvoer van 572.510 (vorig jaar 321.969) en op brengst van 1.226.278,13 (vorig jaar 594.024,22). Ook de importbloemen gaven een wat ho ger omzetcijfer waarbij de statice veel achter blijft bij vorig jaar. De prijs is redelijk te noemen. Wat gemiddelde prijzen met tussen haak jes die van vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 47 (35), trosanjers 33 (21), anthuri- um 1,73 (1,40), snijgroen 12 (14), troschry- santen jaarrond 74(44), idem geplozen 93 (57), normaal 2.94 (1.25), idem geplozen 87 (15), gerbera 97 (68), gladiolen 11 (16), iris sen 32 (25), leliekelken 77 (78), lelietakken 96 (86), cymbidium groot 60 (66), idem klein 15 (19), grote rozen 59 (69), idem klein 42 (43), sonia 56 (51), belinda 45 (46), red garnet 31 (32), tulpen 22 (17), waarvan de aanvoer met ruim een miljoen nu aar dig optrekt. Wat de importbloemen betreft, stonden de trosanjers met 296.790 bovenaan de lijst en prijzen van 34 tot 49, gevolgd door 97.000 anjers en prijzen van 47 tot 59, grote rozen van 73 tot 1,38, idem klein 69 tot 1,18 en merkwaardig genoeg onderaan de ruim 18.000 statice uit Israël met prijzen van 90 tot 1,25. Voor deze week wordt nog een matige aanvoer verwacht, tenzij de zon zich roya ler kan laten gelden en bij niet al te zwaar winterweer in Europa, de prijzen zich wel kunnen handhaven. Geleidelijk aan zal de voorjaarsaanvoer zich laten gelden en het zal dan ook goed uitkomen indien - zoals het zich laat aan zien - dezer dagen de nieuwe tribune in het veilinggebouw in gebruik kan worden genomen waarna kan worden begonnen met verbouwing en uitbreiding van twee andere tribunes, die tegen het einde van dit jaar gereed kunnen zijn. Beheersing van het areaal..dót is in feite het enige punt waar het om draait in het bloembollenvak. Zo lang de kwekers er maar voor zorgen dat het aanbod binnen redelijke perken blijft, is er geen kou aan de lucht. Iedereen is het daar trouwens MaSSaSOOrten over eens. De vraag is alleen: hoe houdt men het areaal in de hand? Op vrijwillige basis? Dat kan men in dit vak wel verge ten. Iedereen is voor beperking van het areaal, mits de buurman maar voorop loopt! het beeld in deze kleur heel slecht tekent. En voor zorgvuldige selectie - „nalopen" heet dat in vakjargon - zijn niet voldoende mensen beschikbaar. Verplichte inlevering Het zal dus moeten komen van wettelijke voorschriften. In het vak wordt momen teel druk gesproken over plantgoedinna- me. Op die manier denkt men de te be planten oppervlakten redelijk goed in de hand te kunnen houden. Nu hoeft die in leveringsplicht zeker niet voor alle tulpen te gelden. Integendeel! De meesten kun nen er buiten vallen, omdat naar vele cul- tivars meer vraag dan aanbod is. Dat geldt met name voor de gele (uitgezonderd Gol den Apeldoorn), en vooral de witte rassen. Daar is gewoon een groot tekort van. Van de meeste dubbele vroege tulpen trou wens ook. Waarom men die cultivars dan niet veel meer gaat telen? Dat houdt ver band met een gebrek aan plantgoed, een minder simpele cultuur, enz. Daar komt nog bij dat de dubbele vroege tulpen heel matige groeiers zijn en als men witte tul pen teelt dan dient men er op te zitten als een bok op de haverkist, want anders lo pen ze zo onder het virus. Vooral omdat Daarom koos men - ook al als gevolg van de noodzakelijke schaalvergroting - voor gemakkelijk groeiende rassen die ook wat het virus betreft geen al te grote zorgen kinderen zijn. De aanbodmarkt wordt nu dan ook in hoofdzaak beheerst door een viertal grote soorten: Apeldoorn, Golden Apeldoorn, Lustige Witwe en Prominen ce. In mindere mate ook nog door de lelie- bloemige Aladin. Als men het areaal van dit handjevol cultivars kan beheersen, is men al een heel eind op de goede weg. Eerst uitspraak doen Door middel van een verplichte plantgoe dinlevering zou het zo ver kunnen ko men. Maar kan in de huidige EEG-wetge- ving zo'n inlevering dwingend worden opgelegd? Neen! Maar dat wil niet zeggen dat men daarom meteen het hoofd maar in de schoot moet leggen. Van de zijde van het Ministerie van Landbouw is men bereid pogingen in het werk te stellen om in Brussel openingen te maken. Maar al vorens men stappen gaat zetten, wil het ministerie éérst van het vak een duidelij ke uitspraak hebben. Men kent zijn pap penheimers: de verdeeldheid in het bol- lenvak is van oudsher groot geweest Zet drie bollenkwekers bij elkaar en er is een beste kans dat drie verschillende menin gen naar buiten worden gedragen.Het ministerie voelt er daarom niets voor een zaak in Brussel te gaan aankaarten om dan later te vernemen dat de tulpenkwe- kers na rijp beraad toch maar hebben be sloten van een verplichte inlevering af te zien. Zeg maar ja. In de komende tijd zullen met name de tulpenproducenten zich moeten gaan be raden over de vraag of ze akkoord kun nen gaan met een nieuwe interventierege ling die ook een verplichte plantgoedinna- me inhoudt Zegt men daar in overgrote meerderheid „ja" tegen, dan kan het mi nisterie de zaak in Brussel op een hoger pitje gaan zetten. Men heeft al laten weten dat in dit geval de mogelijkheden aanwe zig lijken te zijn om de EEG-verordening op dit punt aangepast te krijgen. Alleen tulpen Voorlopig zal men stellig willen beperken tot de tulpen, al kan het geen kwaad met een maar eens te gaan denken aan de hy acinten. Momenteel zijn die best aan de prijs, maar in die toestand kan snel veran dering komen. Als er bijvoorbeeld dit jaar veel hyacintenbollen worden gehold en gesneden, dan is er een uitstekende kans dat men over drie jaar al weer in het slop zit. Maar eerst moet het vak een duidelijk ge luid laten horen. Zolang dat niet het geval is, gebeurt er niets. En blijft de kans op een continuering van de zgn. varkens-cy clus levensgroot aanwezig! Ook van de hyacinten kan weer snel een overschot komen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11