at doet Nederland met Nationaal Inkomen? Kinderen van zuster Lemmens in Karachi zijn voor haar de mooisten van de wereld Parlement INNENLAND/BUITENLAND ZATERDAG 26 JANUARI 1980 PAGINA 9 LEIDSE COURANT \TELLA 1 Up edendag samen. pe ar zijn we weer. Na rstii dikke maand kerst ges heeft het parle- -^ntaire circus aan het inenhof de voorstel- igen weer voor negen ken hervat. Na die •iode mag de so- ianstem van opper- Imeester Dolman op- uw een rustperiode ^kondigen: het paas- es. Maar laten we ir voorlopig nog ar over zwijgen, spannende afwach- r zaten we afgelopen sdag op de perstribu- Zo 'n eerste verga- dag na een reces kan jd aardige verrassin - opleveren. Sommi- mannelijke Kamer- en hebben opeens een baard, vrouwen blijken hun kapsel in grijpend te hebben ge wijzigd of er zijn volks vertegen woordigers waarvan je zegt ,jEr is iets geks mee, maar ik zou niet weten wat", totdat je er drie dagen later achterkomt dat ze een nieuwe bril hebben. Het viel tegen, deze keer. Afgezien van en kele wintersporthruine gezichten en het in Ma rokko gebronsde gelaat van VVD-er Ed Nijpels was er op het eerste ge zicht niet veel bijzon ders te constateren. Een tweede inspectie lever de echter toch wat op. De socialist Flip Buur- meijer had zowaar zijn linkerarm in een draag- doek verpakt en stond een aantal collegi's qp kleurrijke wijze uit te leggen hoe het allemaal was gekomen. Er op af! MITELLA 2 „Een gescheurd spaak been. Het gebeurde op 10 januari, tijdens het reces dus", vertelde Flip ons. „Ik moest even in de Kamer zijn en toen ik 's avonds weer weg ging, liep ik in draf richting station om de trein te halen. In de haast struikelde ik toen over een van de kettingen die de par keerplaatsen op het Binnenhof afsluiten. Bam, daar lag ik. Pijn lijke arm, Haagse dok ter bezocht en naar die trein kon ik natuurlijk fluiten. Maar weet je nou wat de eigenlijke oorzaak van die valpar- wandelgangen dan ook veel succes met zijn vraag-en -an t woord-m o - pje: Wat is het verschil tussen een Kamerlid en een trolleybus? Een trolleybus stopt als hij de draad kwijt is". tij was? De slechte ver lichting op het Binnen hof. Die parkeerkettin- gen zijn 's avonds nau welijks. te zien. Als je dat even wilt noteren?" „Het is trouwens wel goed voor je image hoor, zo'n mitella", ge kscheerde Flip. „Je valt ontzettend op. Als die doek eraf gaat, ga ik een poosje met iets an ders lopen. Een lapje voor een oog of zoiets". Over een ooglapje ge sproken. Een journalis tieke collega van het ANP was ook niet ge heel ongeschonden door het kerstreces gekomen. Een hagelwit vierkant gaasje sierde zijn rech ter oog. Niets ernstigs hoor. Gewoon een gaat je geboord in het pla fond en een beetje afval op z'n netvlies gekre gen. Vroeg een andere collega: „Heb je afgelo pen zondagavond Koot en Bie nog gezien?" Antwoordde de éénoog: „Nou, eigenlijk alleen Bie". sluiten, zo opperde Roels, om de doorlaato- peningen in de Ooster- scheldedam groter te maken dan nu het plan is. Daarmee zijn trou wens ook het watermi lieu en de mossel- en oestercultuur beter ge diend. De voorstellen van Roels werden door de eveneens Zeeuwse CDA -afge vaardigde Huib Eversdijk met hoongelach ontvangen. Hij rekende voor, dat het bouwen van grotere doorlaa topeningen maar liefst een half miljard meer gaat kos ten zodat er van bezui nigen dan nog niks te recht komt. En dat le verde een aardige dia loog tussen de beide Zeeuwen op. de deel, namelijk de moneymaking is beslist de heer Eversdijk niet gegeven En zo ging dat maar door. De Zeeuwen ble ven elkaar verwijten niet te kunnen rekenen, onderwijl de toeschou wers erover in het on gewisse latend wie van de twee ér nu het beste met cijfers kan omgaan. Later sloeg Eversdijk nog even terug. Hij be toogde dat de beslissing om kleine doorlaatope- ningen in de Ooster- scheldedam te bouwen was genomen door het kabinet-Den Uyl. „Dat is juist", repliceerde Roels. „Ik zou het kabi net-Den Uyl graag weer 'terug hebben, maar het is nog steeds niet heilig verklaard, ook niet door ons". Waarna hij uitlegde dat de PvdA tijdens het kabinet-Den Uyl ook al tegen de kleine gaten in de Oos- terscheldedam was. Hetgeen de CD A-er weer deed opmerken: „Nee, het kabinet-Den Uyl is niet heilig ver klaard, maar het wordt 'nu wel bijna de hel in geprezen. Dat vind ik wat ver gaan". En ten slotte merkte hij op: „De heer Roels wil sprookjespolitiek bedrij ven. Maar het sprookje van het grootste gat kan nooit tot een gelukkig einde leiden We weten nu eindelijk waar de naam „Zeeuw se babbelaars" vandaan komt. DICK VAN RIETSCHOTEN ZEEUWEN 2 Eversdijk: „Kan de heer Roels aangeven waar dat half miljard kan worden gevon den?" Roels: Van een be roemde Zeeuw, name lijk Jacob Cats, heeft een negentiende eeuws literair criticus gezegd, dat hij een Godvrezen de moneymaker was. Jacob Cats was een Zeeuw die kon reke- ZEEUWEN 1 Bij de behandeling van de begroting voor Ver keer en Waterstaat had de PvdA maar liefst vijf sprekers het veld in ge stuurd. Eén daarvan was de Zeeuw Peter Roels. Hij stelde voor, de aanleg van de Oos- terscheldedam maar een paar jaar te vertra gen. Zodoende zou er geld vrijkomen voor andere, meer dringende zaken op het gebied van verkeer en waterstaat. Misschien zou de rege ring zelfs wel willen be- Het ging er gelijk weer hard tegenaan in de po litieke arena. De debat ten over de afgekondig de loonpauze en over de begroting van Verkeer en Waterstaat slokten vele uren op. De diver se woordvoerders ble ken het langpraten nog niet te zijn verleerd en de niet van zelfkritiek ontblote CD A-er Steef Weijers (één der spre kers tijdens het loon- pauzedebat) had in de Eversdijk: „Het beroer de is juist dat ik nu heb te maken met een Zeeuw die niet kan re kenen Roels: „Ik hoop dat het eerste deel van de kwa lificatie op ons beide zal slaan. (Roels bedoelde het woord „Godvre zend"). Maar het twee- iWTcyaiiTil werkgevers en werknemers er zelf niet uitkomen. En dat laatste gelooft ook al niemand meer. Tenslotte zullen ook ma tigingen in de vergoeding voor de prijsstijgingen en de aftop ping daarvan een matigend ef fect hebben op de overdrachts uitgaven. AARDGAS Toch is het niet alleen maar matigen en bezuinigen wat de klok slaat. Het kabinet denkt er ook aan de prijs die buiten landse afnemers van ons aard gas moeten betalen drastisch te verhogen, waardoor de schatkist met miljarden ver rijkt zal worden. Vrijwel alle Kamerfracties drongen daarop deze week sterk aan. De prijs van ons aardgas is gekoppeld aan de olieprijs. Wordt de olie duurder, dan werkt dat dus door in de prijs voor het aard gas, maar dat gebeurt alleen erg langzaam. Bovendien zit ten we vast aan contracten uit de tijd van toen het nog niet op kon en ex-minister Luns en de politieke geestverwanten' in dit programma werden geslagen. Toch zal de stof zuiger waarmee men nu weer de begrotingen moet „schonen* over een enorm vermogei moeten beschik ken om 4it bedrag, waarvan het nog maar de vraag is of het voldoende zal blijken, op te zuigen. De niljarden kunnen op twee mmieren gevonden wor den: in de echte rijksbegroting en in de zogenaamde over- drachtsaitgaven, dat zijn de lo nen, salarissen en uitkeringen die de staat betaalt. Ongetwij feld zullen alle departementen hun steentje moeten bijdragen waardnor dit jaar minder plan nen lunnen worden uitge voerd. Daarbij moet het kabi net eenter voorzichtig te werk gaan. Met veel van deze pro jecten is werkgelegenheid ge moeid en waar de overheid hoog »pgeeft over de vele dui- zendei banen die zij dit jaar wil scheppen is het natuurlijk onverkoopbaar, wanneer door bezuinigingen weer arbeids plaatsen verloren zouden gaan. Het kan daarom bijna niet an ders of een flink deel van het geld moet uit de overdrachts uitgaven in de collectieve sec tor komen: uit de ambtenaren salarissen en uitkeringen der halve. zit over twee jaar een op de vijf werknemers in de WAO: 750.000 mensen. Tien jaar gele den waren het er nog geen 200.000... Andere maatregelen worden tussen de regels door aangekondigd: de bestaande werkloosheidsregelingen gaan worden gemaakt, waardoor men eerder een baan zal moe ten aanvaarden of een stuk van zijn uitkering verliest. Dat scheelt op den duur mil jarden, dat wil zeggen na 1984. Maar daarmee is het kabinet vandaag nog niet geholpen. Gelukkig is er nog een manier om de overheidsuitgaven aan lonen en uitkeringen te beper ken en dat is een forse mati ging in de particuliere sector. De stijging van ambtenarensa larissen en de uitkeringen hangt immers af van de loon ontwikkeling in het particulie re bedrijfsleven. Tot 11 maart blijven daar de lonen min of meer bevroren en in politiek Den Haag twijfelt niemand meer eraan dat het kabinet ook voor de rest van het jaar lonen en inkomens aan ban den zal leggen. In het loonpau- zedebat bleek dat het kabinet ook bij een verdere loonmaa tregel op een ruime steun uit de Kamer kan rekenen als N HAAG Van Agt en zijnen staan dezer dagen er eens voor de ondankba- taak begrotingsposten te jden waarin het mes gezet iet worden. Ook al hebben nmigen twijfels aan de Stheid van de sombere Irspellingen die de laatste l over ons worden uitge- rt, toch zal er worden om togen. Binnen twee we- '<4 moet voor 3 tot 4 mil- i gulden aan bezuinigin- worden gevonden om de **Tt op te vangen van de itionale verarming", armee we zijn opge- eept sinds een handjevol [baronnen in Venezuela prijs voor hun kostbare jeistof een kwart omhoog pht en daardoor het Ne- lands nationaal inkomen Hjéén klap met 7 miljard Efaninderden. Sinds het ka- ■2 et twee jaar geleden met 1 moeite zijn Bestek'81 ïedde heeft het een rijke jaring opgebouwd in het van gaten die door worden en dat scheelt de schatkist al gauw honderden miljoenen. VUIST OP TAFEL Toch moet met die honderd duizenden uitkeringen (op elke 10 werkende Nederlan ders zijn er zes uitkeringstrek kers) wat gebeuren. Ze kosten de gemeenschap dit jaar meer dan 80 miljard gulden. Al ja ren vindt men het nodig het leger van uitkeringstrekkers in te krimpen, maar maatrege len daartoe bleven uit. Daarin lijkt nu verandering te gaan komen. Vanuit de Tweede Ka mer werd deze week opnieuw met de vuist op de regeringsta fel geslagen en de eerste maat regel is op komst: een ver plichting voor overheid en be drijfsleven om van het totale personeelsbestand tenminste 5 procent WAO-ers in dienst te hebben. Deze arbeidsonge schiktheidswet is het meest sprekende voorbeeld van hoe onze sociale zorg uit de hand kan lopen. Als er niets gebeurt zijn collega Joop den Uyl in het kabinet-Cals ons aardgas voor een appel en een ei aan het buitenland verkochten. Dit heeft tot gevolg dat de na tionale aardgasopbrengst dit jaar maar een half miljard (bij na 6 procent) hoger zal uitval len, terwijl de OPEC-olielan- den hun prijs met pakweg 25- 30 procent optrokken. Sinds begin 1979 stegen de olieprij zen met ruwweg 90 procent, maar kreeg de schatkist onge veer 25 procent aan aardgasba ten binnen. Minister Van Aar- denne probeert nog steeds onze EEG-partners de rede lijkheid van prijsverhogingen te laten inzien. „Nederland is een semi-OPEC-land", hoor je steeds meer in Den Haag zeg gen. Daar zit heel wat in, maar dan wordt het ook tijd dat we in de geest van de OPEC-lan- den gaan handelen en eenzij dig de prijs van het Slochte- rens vloeibaar goud dat onze welvaart overeind houdt gaan bepalen. ARJEN BROEKHUIZEN Hare Majesteits dienaren zul len zeker een aardige veer moeten laten. Nadat de Kamer eind 1979 akkoord ging met de kortingen op sociale uitkerin gen valt in deze sector niet zo veel meer te halen. Bovendien ligt het verder „pakken" van de uitkeringstrekkers in 'de grootste regeringsfractie, het CDA, uiterst gevoelig. In deze fractie windt men er geen doekjes om (en uit de VVD kwamen deze week soortgelij ke geluiden), dat de ambtena ren in hun bevoorrechte posi tie best een paar tientjes extra kunnen missen. Dat zullen er meer worden naarmate elders minder geld gevonden kan op de helling. Zij moeten over 4 jaar vervangen zijn door een nieuw systeem. Het voordeel van zo'n nieuwe bezem is dat hij een stuk schoner kan ve gen. Zo'n nieuwe regeling kan en passant een stuk scherper r(KARACHI We zijn amper ie voort van het in een rose tint gesctil- tierde tehuis aan de Kashmir Roadin IKarachi gepasseerd, of een in inlard- sari gestoken vrouw komt op ens CLafgestevend. Hoewel ons enige ccn- tact tot dan toe bestond uit een het TIneer dan een halve minuuut dureid c^telefoongesprek via een uiterst slech- §fe lijn, begroet zij ons als oude bekei- den. inJDeze spontaniteit is karakteristek gvoor zuster Tru Lemmens, verait- woordelijk voor de opvang van D9 ■geestelijk en lichamelijk gehandicap te kinderen, verdeeld over vier e- 'e huizen in Karachi. De wijze waarop zij haar levensvir- fQ haal vertelt, waarom zij zich heift ontfermd over mensen van wie né- mand zich in Pakistan dan ook miar aantrekt, doet eenvoudig a.n. Wat overblijft na haar indrukwek- Qofcend relaas van bijna twee uur (v\a- hoefden nauwelijks te worcen n gesteld), is een enorm respect vior deze kordate vrouw die met haar66 jaren ongelooflijke hoeveelheden }verk verzet. j,Net voor de oorlog ben ik uit Nedir- jand vertrokken om mijn broer ,iij I^Jvas bisschop te helpen bij zjn 4g^verk. Mijn voornaamste taak betend lit het geven van Engelse lessen an ■hinderen uit de sloppenwijken \an Karachi. Ik trok me de problerren __jan deze armsten onder de armsten "^rg aan en ik was meer in de sl»p- tienwijken te vinden dan in het ka- llokaal. Dit werk heb ik tot 1969 »e- laan. Met een paar onderbrekingen n hele moeilijke periodes. De tweede Vereldoorlog wij wisten vijf jiar niet hoe het er in Nederlaid lü"oorstond en het overlijden \an nijn broer hebben me bijvoorbeeld rg aangegrepen. Mijn broer is inde Arabische Zee verdronken tijdens let zwemmen met een groepje kinle- !en voor wie wij zorgden, pok het wegvallen van Engeland als coloniale macht is een zware lijd [oor me geweest. Blanken waren riet (rg populair toen. De mensen ^an .^ïijn congregatie waren zo bang lat «-•k me tien jaar lang niet op straat leb hogen laten zien. Ik heb het teen leel erg moeilijk gehad.Ik wide ceer gaan werken, maar ik moiht liet. Terug naar Nederland wilde ik. jchter ook niet, omdat ik vond datik h Pakistan thuishoorde", toen de verhoudingen zich wter formaliseerden, pakte zuster Len- haar oude taken weer op. £ij f doorgaan met lesgeven en hilp enen in de krottenwijken, tot in i een toevallig incident haar toa- :vensloop wijzigde, naakt had bij mij een meisje op de bs vertelde dat zij nog een broerje s .had, over wie zij niet moeit ken. Ik kon dat nauwelijks gel»- maar ik ben toch naar de oudeis dat kind toegegaan. Aanvank»- ontkender) ze, maar laten moes- ze toch toegeven dat ze nog eei telijk gehandicapt kind hadder. veel vieren en vijven mocht it ongetje eindelijk zien. De moede* een luik open en uit een soor. lehok van een meter bij een me cwam een zielig, misijjaakt jonge- gekropen. Hij bleef echter niei bij ons, want toen hij op een van tussens wilde gaan zitten, werd r door zijn moeder afgeschopt en iddellijk weer in zijn hok opge- ;n. Ik was er kapot van en ik heb ele nacht liggen huilen. De ande- ag stond mijn besluit vast. Ik zou k moest voor die kinderen gaan plaats is, neem ik kinderen op. Vroe ger moest ik de kinderen van de straat gaan halen, maar nu worden sommigen ook door ouders of beken den bij mij gebracht. Ze leveren ze af en daarna zie je ze nooit meer. Ze vinden het heel merkwaardig dat wij voor die kinderen willen zorgen, maar langzamerhand is het besef ge groeid dat het toch wel gemakkelijk is om naar ons toe te stappen. Zij hoe ven er dan niet voor te zorgen en ze hoeven zichzelf geen verwijten te maken dat ze er slecht voor zijn ge weest. Maar er over praten doen ze nooit meer. Ik had hier laatst een jongen uit La hore op bezoek die mij vroeg of hier een bepaald kind was. Ik zei dat dit zo was. Hij vertelde mij dat hij al en kele jaren verkering had met een zuster van het jongetje dat bij ons was, maar dat ze hem nog nooit over het bestaan van haar broertje had verteld. Die jongen is teruggegaan naar Lahore en hij heeft de verke ring onmiddellijk uitgemaakt". Het is een van de vele schrijnende voorbeelden van hoe geestelijk ge handicapte kinderen worden behan deld en doodgezwegen. Zuster Lemmens kan er talloze op noemen. Zoals bijvoorbeeld het kind dat door zijn ouders uit het raam werd gegooid of het meisje dat jaren lang in een kistje heeft gelegen, met als gevolg een totale vergroeiing van haar mini-lichaampje. Ook de twee broers van 27 jaar die door slechte behandeling tot menselijke gedrocht jes zijn uitgegroeid zijn een schok kend voorbeeld. „Ik heb ook veel moeite om voor de kinderen een goede medische verzor ging te krijgen. En onze kinderen hebben natuurlijk veel medische ver zorging nodig. Meer interesse Laatst werd er een kind met twee hoofdjes binnengebracht. Er moest vlug operatief worden ingegrepen, wilde het niet doodgaan. Een Paki staanse arts wilde helpen, tot het mo ment dat hij hoorde dat het kind geestelijk gehandicapt was. Toen was het over. Een Parsi-dokter, lid van een religieuze sekte, heeft me toen geholpen. Die man doet heel veel voor me. Maar ondanks alles merk ik dat ook Pakistani zich meer voor mijn werk gaah interesseren. De au toriteiten bijvoorbeeld steunen me dan wel niet officieel maar ze leggen me ook niets in de weg. Het fijnste vind ik echter dat de bevolking meer begrip gaat tonen. Tijdens de vasten periode zijn er steeds meer mensen die het voedsel dat ze uit hun mond sparen bij ons komen afgeven, ketels vol". Even later brengt zuster Lemmens ons naar haar kinderen die voor haar de mooisten van de wereld zijn, zoals ze zelf zegt. Die relatie is dan weder zijds, want de meesten brommen van plezier wanneer ze haar zien en ze zijn niet eerder tevreden dan wan neer ze eens lekker geknuffeld zijn. De naastenliefde en het volledig weg cijferen van persoonlijk belang door zuster Lemmens en haar helpsters maken diepe indruk op haar Neder landse gasten. Zij vinden het eigen lijk gênant om terug te gaan naar hun luxueuze hotel dat nagenoeg sy mbolisch is voor het grote verschil tussen arm en rijk in Pakistan. Zus ter Lemmens heeft dat hotel nog nooit van binnen gezien. Zij is tevre den bij haar kinderen, met wie zij hetzelfde eenvoudige voedsel eet. HARRIE VERMEULEN zorgen". Dat was echter gemakkelijker gezegd dan gedaan, zo ondervond zuster Lemmens. In Pakista/i is er geen en kele opvang voor geestelijk gehandi capten die door hun eigen familiele den als uitgestotenen worden be schouwd. „Zelfs mijn eigen inlandse bisschop", zo weet zuster Lemmens zich te herinneren", raadde me aan om er niet mee te beginnen. Ik kon dit tehuis, waarin ik nu woon, van hem krijgen maar verder hoefde ik niet op steun te rekenen. Het kon me allemaal niks schelen. Ik was allang blij en vooral vast besloten om door te zetten". „ENGEL VAN KARACHI" WIJDT LEVEN AAN GEHANDICAPTEN Willem Duys In die eerste drie jaar hebben zuster Lemmens en haar kinderen het erg moeilijk gehad. Door financiële nood gedwongen moest zij ook de opname van het aantal kinderen beperken. Daarin kwam verandering na een tv- optreden in 1971 in het kader van de actie „geef gezondheid". „Ik was op vakantie in Nederland toen ik van die actie hoofde. Ik nam contact op met de Memisa, maar daar kreeg ik te horen dat ik niet in aan merking kwam voor een bijdrage omdat ik geen lid was van een Ne derlandse Congregatie. Ik had alle hoop al opgegeven toen er een tele foontje kwam van de Memisa. Of ik die rare kleding nog steeds droeg? Daar bedoelden ze mijn sari mee. Ze vroegen ook of ik bereid was om met die sari bij Willem Duys voor de tv te verschijnen. Het was voor mij niet moeilijk om daar ja op te zeggen, om dat ik altijd zo gekleed ga. Ik heb eerst met Willem Duys gesproken en die vroeg mij om voor de tv net zo te doen als tijdens ons gesprek. Toen heb ik hem gezegd dat ik niet wist hoe ik het anders zou moeten doen. Ik vertelde alleen maar de waar heid". Zuster Lemmens hield aan de tv-ac- tie 80.000 gulden over en een stuk po pulariteit, die haar werk in de tehui zen zeer ten goede kwam. „Vooral de KLM is zich na die actie over mij gaan ontfermen. Wat deze mensen voor me doen is ongelooflijk. Ze slepen alles voor me over en over betalen wordt niet gesproken. Ste wardessen komen me helpen wan neer ze in Karachi zijn. Dat die jonge mensen zichzelf zo kunnen opofferen om met deze kinderen om te gaan, daar heb ik veel respect voor. Ook zijn er mensen in Nederland die een kind hebben geadopteerd. Zij betalen hiervoor maandelijks een bedrag van vijf en twintig gulden. Bovendien ben ik nu zelf ook een rijke vrouw. Ik krijg mijn Nederlands pensioen hier uitbetaald. Dat is 4800 roepi per maand. In mijn ogen een kapitaal dat mooi aan de kindertjes kan worden besteed. Ik vind dat ik op het ogenblik niet mag klagen. Ik heb iedere dag te eten voor mijn kinderen, al is het slechts „zeer eenvoudig voedsel". Meer ruimte De ruimere financiële middelen waarover zuster Lemmen kon be schikken zorgden uiteraard voor meer kinderen, waardoor zij weer verplicht was om voor meer ruimte te zorgen. Door een nieuwe verdie ping op het gebouw aan de Kashmir Road en drie tehuizen elders in Ka rachi kunnen inmiddels 109 kinderen door zuster Lemmens en haar inland se zusters worden verzorgd. „En ik weiger niemand. Zolang er

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9