ÉÉr ussische arts Stern jl gewetenstribunaal icharov in Amsterdam it 1 Gijzeling Zuid-Afrika eindigt in bloedbad Aardgasprijzen binnenland gaan omhoog spaarbrieven CDA-bestuur legt zich neer bij kritiek op het kabinet ■I it !KS5! Militaire oefeningen bij grenzen Joegoslavië Wiegel en bonden overleggen o ver o verlegform ule QeidóaQounmït Minister in de verkeersknoop Bankiers Toenadering India en Pakistan BUITENLAND BETAALT ONS VIJF MILJARD TE WEINIG ENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 JANUARI 1980 PAGINA 7 AAG De in 1977 Sovjet-Unie gezette \e dissident prof. dr. Stern wil samen i zoon Viktor op de sogelijke termijn in lam een „geweten- al" organiseren figuur van Andrej V. Voor het tribu- i bekende Russische jten uitgenodigd als er Solsjenitsyn, Vla- pekovsky en Andrej motioneel betoog tij-" l speciaal belegde pers- ^tie in Den Haag ver- ^Z^tern. die mede door z'n bemoeienissen ngelaten, dat de ver- ■Kissidentenleider niet TTen figuur is maar „de ■Katie van het Russi- [•iijeten vormt". „Het is H een verschrikkelijk bericht dat ons uit Rusland heeft bereikt. Het is hem piet langer mogelijk zijn missie te vervullen. Wij moeten ons in een macht verenigen opdat aan Sacharov niet definitief het zwijgen wordt opgelegd". Een vriend en naaste mede werker van Sacharov, de 39- jarige Andrej Tverdochlebov, is onlangs uitgewezen en en donderdag vanuit Moskou in Wenen aangekomen. Tverdoc hlebov is doctor in de wis- en natuurkunde en was in no vember samen met Sacharov oprichter van het Moskouse comité voor de mensenrech ten. Vanwege zijn activiteiten werd hij in 1975 gerarresteerd en veroordeeld tot vijf jaar verbanning. Als resultaat van internationale druk kwam hij in 1978 op vrije voeten. Voor de NCR V-televisie zei hij gis teravond „dat nu opnieuw dui delijk blijkt dat de methoden die de Sovjet-Unie in Afgha nistan en ook in eigen land ge bruikt, dateren uit de jaren dertig en in hevige tegen spraak zijn met de doelen van ontspanning". Op de persconferentie in Den Haag zei prof Stern gisteren dat h ij in de aantijgingen in de Russische pers met betrekking tot het „verraad" van Sacha rov, een voorbereiding ziet op een showproces tegen hem. Uit Moskou werd gisteravond evenwel bericht dat Sacharov niet strafrechtelijk zal worden vervolgd. De mededeling werd gedaan door Vitali Kobysj, een hoge Russische functionaris. Hij voegde eraan toe dat de atoomgeleerde zijn weten schappelijke arbeid mag voort zetten. In Moskouse dissidentenkrin gen is bekend gemaakt dat twee leden van het clandestie ne tijdschrift Poiski woensdag in de Russische hoofdstad zijn gearresteerd. Het gaat om Vic tor Sokisrko en Joeri Grimm. In Poiski wordt gepubliceerd door auteurs van uiteenlopen de richtingen, van neo-marxis- tisch tot christelijk toe. Andrej Sacharov heeft giste ren uit verschillende delen van de wereld steun gekregen. Het Noorse „Instituut voor de Vrijheid van Meninmgsuiting" kende hem de prijs van 23.000 toe die jaarlijks beschik baar wordt gesteld. Poolse dis sidenten hebben gezworen zich aan te sluiten bij „een in ternationaal initiatief om hem vrij te krijgen": Overigens verklaarde prof. Stern zich gisteren in Den Haag nadrukkelijk voorstan der van een boycot van de Olympische Spelen in Moskou. „Het is voor de Sovjets een kwestie van business aldus Stern. Hij begreep niet waar om de Sovjet-leiding na de in val in Afghanistan juist dit moment had uitgekozen om Prof. dr. Mikhail Stern en zijn zoon dr. Victor Stern tijdens de persconferentie in Den Haag. Sacharov te verbannen. „Mis- ding zou geven. Voor mij is schien hadden zij gedacht dat het in ieder geval de logica het nu niet zoveel opschud- van criminelen". DA Advertentie ^jkheid j zoveel miljoenen lepra die geholpen moeten 5at het niet altijd even St met de hulpverlening, in wij gemerkt. Daar was deining over. Verwarring jeacht wat anderen deden, Leprastichting te p pakken het lepra- 1 serieus en deskundig Iwijdat al 13 jaar lang peining heeft geleid tot wajanciële hulp aan de lepra- P dan verwacht werd. ie wij ter gelegenheid van bradag toch duidelijk He zijn nu het slachtoffer: Btiëntenen -1 eprabe strijding bok uw hulp. jtichting is gevestigd in .lijk Instituut voor de (Amsterdam en is dé Organisatie die lepra- jielpt, ongeacht ras, politiek. F at het om? jn de bestrijding van |a wordt veroorzaakt door Jis stiekem. Hoe eerder je in er wat ai'n laat doen, het is. Lepra maakt s en daardoor kun je jminkt raken. Minstens inensen, vooral in de eld, lijden nog aan lepra, geneesmiddelen, lijkt de laatste tijd in veel et meer opgewassen te Se leprabacterie, naar dat er nog andere, duurdere, middelen zijn. f dat hulp nu meer dan jppkelijk is. feprastichting jesterd De kapers die [en een Amerikaafrs met 65 passagiers len dwongen naar liegen zijn later in de por de Cubaanse au- "[evangen genomen, hadden aanvanke- vliegtuig geëist ran te vliegen. Alle zouden ongedeerd laten. PRETORIA De eerste politiek geïnspi reerde gijzelingsaffaire in Zuid-Afrika, uit gevoerd door drie zwarte stadsguerrillastrij- ders, is gisteren geïendigd in een bloedbad. De drie mannen zijn doodgeschoten door poli- tie-agenten, die het bankgebouw in Pretoria, waar de gijzeling zich afspeelde, na een beleg van zeven uur bestormden. Een vrouwelijke gijzelaar werd zwaar gewond en overleed op weg naar het ziekenhuis. Drie politie-agenten en twaalf van de 15 gijzelaars zijn gewond. De bestorming, die gepaard ging met een zware Een archiefopname van Nel son Mandela, de leider van het Afrikaans Nationaal Con gres, die sinds 1964 een le venslange gevangenisstraf uitzit. De drie mannen die vandaag de gijzeling in Preto ria uitvoerden eisten onder meer zijn vrijlating. beschieting van het gebouw, was in twee minu ten voorbij. De drie mannen, die het bankgebouw in Silver- ton, een voorstad van Pretoria, tijdens het drukke lunch-uur bezetten, hadden de vrijla ting geei'st van oud-ANC-leider Nelson Mande- la, de „nr. 1" onder Zuid-Afrika's politieke ge vangenen. Ook verlangden ze de vrijlating van de blanke Afrikaner-dichter Breyten Breyten- bach, die gevangen zit wegens anti-apartheid sactiviteit. Volgens sommige berichten eisten ze ook een miljoen rand (ongeveer 2.5 miljoen gul den), maar dat werd door de directeur van het bezette bijkantoor van de „Volkskas" ontkend. Kritiek op beloningssysteem huisartsen LEIDEN „De ene huisarts doet veel meer voor het abon nementshonorarium dan de andere. Het is niet juist als deze artsen hetzelfde bedrag per ingeschreven ziekenfonds verzekerde ontvangen". Prof. dr. G. J. Bremer zei dit vrijdag in Leiden bij zijn af scheid - als buitengewoon lec tor - van de vakgroep huisart sgeneeskunde van de medi sche faculteit. Hij is per 1 janu ari 1980 benoemd tot hoogle raar in de huisartsgeneeskun de in Groningen. Het is moei lijk aan te geven hoe de huis arts dan wel zou moeten wor den gehonoreerd, omdat niet vaststaat wat er precies van hem wordt verwacht. In 1977 is het rapport „Taken van de Huisarts" verschenen, maar wat er verder mee gaat gebeu ren is niet duidelijk. Prof. Bremer meent dat er om te beginnen in ieder geval moet-worden vastgelegd waar aan de uitrusting van de huis arts moet voldoen, wil hij zijn taken naar behoren kunnen vervullen. Het gaat daarbij om eisen die minimaal moeten worden gesteld aan de inrich ting van zijn praktijk en zijn onderzoekkamer. In een later stadium kunnen dan ook lijs ten met minimum-eisen wor den opgesteld aan de hand waarvan de kwaliteit van de zorg kan worden beoordeeld. (Van onze parlementaire re dactie) UTRECHT Het dagelijks bestuur van het CDA heeft zich gisteren na een langdu rige discussie neergelegd bij de kritische verklaring die de partijvoorzitters van CDA, KVP, ARP en CHU vorige week hebben uitgege ven naar aanleiding van de houding van het kabinet tij dens het kernwapendebat. Weliswaar heeft het bestuur geen waarde-oordeel over de verklaring uitgesproken, maar na afloop van de vergadering zei CDA-voorzitter Steen kamp, dat het bestuur una niem zijn vertrouwen heeft uitgesproken in de partijvoor zitters, de CDA-fractie in de Tweede Kamer en de CDA- bewindslieden. Het CDA-bestuur acht het ui terst noodzakelijk dat er, zoals de vier voorzitters al hadden aanbevolen, zo snel mogelijk een discussiestuk over de kernwapenproblematiek wordt opgesteld door de we tenschappelijke instituten van het CDA. ARP-voorzitter Hans de Boer sprak de ver wachting uit dat prof. Goud zwaard, mr. Aantjes en me vrouw Laning ten spoedigste hun werkzaamheden in de programcommissie van het CDA zullen hervatten. BELGRADO - In buurlanden van Joe goslavië, dichtbij de grenzen van dit land, vinden momenteel uitgebreide militaire oefeningen plaats. Dit heeft de Joegoslavische chef-staf admiraal Branko Mamula gisteren bekendge maakt, aldus een mededeling van het Joegoslavische persbureau Tanjug. „Op dit moment houden enkele buurlan den zeer uitgebreide oefeningen en dat zelfs zeer dicht bij onze grenzen, zonder ons hiervan op de hoogte te stellen", zo verklaarde mamula. Hij noemde geen na men van landen. Bulgarije heeft vorige week berichten uit het westen tegenge sproken over concentraties van Bulgaarse en Russische troepen langs de grens met Joegoslavië. Inmiddels heeft de 87-jarige president van Joegoslavië, Josip Broz Tito, voor wiens leven enkele dagen geleden nog werd ge vreesd, gisteren een deel van zijn werk zaamheden hervat. Met name wenst presi dent Tito voortdurend op de hoogte ge steld te worden van de internationale si tuatie. In medische kringen in Joegoslavië staat men verbaasd over het voorspoedige her stel van de 87-jarige Tito. Hoewel nog steeds geen bijzonderheden over de bee namputatie zijn bekend gemaakt, meen den artsen uit de foto's die gisteren en eergisteren van Tito zijn gepubliceerd te kunnen afleiden dat het linkerbeen tot ver boven de knie is afgezet. Een zo dras tische amputatie zou het leren lopen met een kunstbeen aanzienlijk kunnen be moeilijken. Admiraal Branko Mamula voerde giste ren een inspectiereis langs enkele Joe goslavische legereenheden uit. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Minister Wiegel van Bin nenlandse Zaken en de centrales van bon den van overheidspersoneel zijn nog steeds niet toegekomen aan overleg over het al dan niet geheel doorwerken van bijzondere ver hogingen in de bouw- en uitzend-cao's in de ambtenarensalarissen. Over deze kwestie loopt nog een kort geding tijdens hetwelk de rechter op hervatting van het overleg had aangedrongen. Minister en cen trales zijn tot dat overleg bereid, maar toen men er gistermiddag aan wilde beginnen, bleek elk der partijen er een ander begrip aan te ver binden. Wiegel wil uitgaan van het kabinets besluit, om de bijzondere verhogingen niet te laten doorwerken. De centrales willen open overleg, al hoeft dat niet 100 procent op te leve ren. Partijen konden dan ook gisteren niet meer doen dan besluiten de rechter te vragen aan welke formule hjj precies heeft gedacht toen hij overleg aanbeval. Knelpunten in het wegennet zullen worden opgelost; weg met de files. Ziedaar de leuze, waarmee de huidige mi nister van Verkeer en Waterstaat, ir. Tuijnman, twee jaar ge leden aan zijn carriëre als bewindsman begon. Tuijnman heeft zijn wensen niet weten waar te maken. En het ziet er niet naar uit dat hij daar nog wel in zal kunnen slagen in de hem resterende periode. INTEGENDEEL, de omvang van de files op de rijkswegen is in de afgelopen jaren alleen maar toegenomen. Een onver- mijdeloijke ontwikkeling overigens. Voor ons kleine Neder land lijkt het enig juiste beleidsuitgangspunt immers, dat niet eindeloos kan worden doorgegaan met het geven van ruim baan voor de automobiel. Daarvoor in de plaats is een beleid nodig, dat het openbaar vervoer aantrekkelijker maakt dan de auto. Zo'n beleid dient meerdere doelen: de verkeersvei ligheid, de energiebesparing, een aantrekkelijke ruimtelijke ordening en niet op de laatste plaats het vervoer. WONDERLIJK genoeg blijkt de belangstelling voor het o- penbaar vervoer tijdens het „regiem" van Tuijnman plotse ling toe te nemen. Dat is echter zeker niet te danken aan sti mulerende maatregelen, die de minister voor het openbaar vervoer heeft getroffen. Die zijn er immers nauwelijks ge weest, integendeel. Onder minister Tuijnman is het openbaar vervoer bijvoorbeeld relatief duurder gemaakt dan het parti culier vervoer. NEE, de verheugend toegenomen belangstelling voor het o- penbaar vervoer lijkt veel meer voort te komen uit het mis lukken van Tuijnmans eigen doelstelling, namelijk het op heffen van stagnaties in het autoverkeer. Het zou de moeite waard zijn een onderzoek in te stellen naar de vraag, of het steeds moeilijker en onaangenamer wordende autorijden, met name in de spitsuren, de automobilist de trein in drijft. Als dat zo is kan het beleid van de minister achteraf, en bui ten diens wil om, toch nog geslaagd worden genoemd. INMIDDELS echter is het zaak dat de toegenomen belang stelling voor het openbaar vervoer niet door slordig beleid weer teloor gaat. Zonder dat men mag vervallen in „autootje pesten" zal daarom op Verkeer en Waterstaat het roer om moeten gaan ten gunste van tram, trein en bus. Dit ook in het belang van de velen, die niet in staat zijn een auto te be sturen: kinderen, bejaarden, gehandicapten, maar ook lager betaalden. Het zou jammer zijn als de ontwikkeling ten goe de weer verloren gaat. Op averechtse resultaten van het be leid van Tuijnman kan niet blijvend worden gehoopt. Staal Bankiers is namens cliënten geïnteresseerd in de aankoop van SPAARBEWIJZEN-en BRIEVEN uitgegeven door nederlandse banken. ISLAMABAD India en Pakistan gaan volgende maand praten over normalisering van de betrekkingen zo is giste ren officieel in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad meege deeld. Ook China is daar voorstander van, zo beklemtoonde een advi seur van president Zia van Pakistan. VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim heeft gisteren in New York verklaard van de beide landen te hebben vernomen dat zij betere betrekkingen willen. Premier Ghandi van India had gezegd dat dat de enige manier was om de grote mogendheden buiten de deur te hou den. Een Afghaanse guerillaleider, Nassry genaamd, heeft gisteren in Islamabad een „vrije Islamititische republiek" in vier provincies van Afghanisatan uitgeroepen. Hij drong aan op buitenlandse militaire steun. De eerste buitengewone conferentie van de ministers van bui tenlandse zaken van de Islamitische landen is op verzoek van Iran definitief uitgesteld tot zondag. De conferentie zal voorna melijk spreken over de Sovjet-interventie in Afghanistan. Het Afghaanse bewind heeft meegedeeld dat het zelf niet aan de be sprekingen zal deelnemen. Meer werk in paardenhouderij (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad is akkoord gegaan met de nota van Minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) over het toekomstig regeringsbeleid ten aanzien van de paardenhouderij in ons land. Dat beleid is erop gericht om de werkgelegenheid in deze sector sterk te doen groeien. De Nederlandse paardenhouderij is inmiddels uitgegroeid tot een agrarische bedrijfstak waarin zo'n 4000 tot 5000 mensen werk vinden. De bruto omzet bedraagt nu al een half miljard per jaar. Qua omzet is deze bedrijfstak vergelijkbaar met de bloembollenteelt en de visserij. Er zijn naar schatting een kwart miljoen paarden en pony's in ons land. De paardensport blijkt na voetbal, gymnastiek en tennis de op drie na meest bedreven sport in Nederland te zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet gaat er vanuit dat ook de binnenland se aardgasprijzen zullen moeten worden verhoogd, wil men de ex portprijzen voor aardgas fors kunnen optrekken. Die verhoging van de binnenlandse aardgasprijs wordt verder door het kabinet voorgestaan om een grotere mate Van energiebewustzijn en dus energiebesparing te bereiken. Dit deelde minister-president Van Agt mee na afloop van de minis terraad. Van Agt gaf toe dat er wel midde len zijn om het buitenland eenzijdig een hogere prijs voor ons aardgas te berekenen, onder meer via de Wet Aardgasprijzen die de mogelijkheid biedt voor de vaststelling van een minimumprijs. Toepassing daarvan zou echter ongewenste politieke en juridische complicaties met zich meebrengen, waardoor de verhou ding met deze landen ernstig zou worden geschaad, aldus Van Agt. In het geval van Italië, die op dit moment ons aardgas het goedkoopst krijgt, zal wel nog gebruik kunnen worden gemaakt van een clausule in het aardgascontract die de moge lijkheid geeft tot heronderhandelen over de exportprijs. In ieder geval zal er een nieuwe overlegronde vol gen, waarbij het minister Van Aar- denne van Economische Zaken in Rome, Bonn, Parijs en Brussel op nieuw gaat praten over een forse verhoging van de exportprijs van aardgas. Waarschijnlijk met als ge volg dat dan ook in ons land de aardgasprijzen weer verder zullen stijgen. In antwoord op Kamervragen heeft ook minister Van Aardenne bena drukt dat het ingrijpen in de buiten landse gasexport-contracten „uiter mate gecompliceerd" is. Zoals die contracten nu luiden levert de prij- sexplosie die zich vorig jaar op het gebied van de ruwe olie heeft voor gedaan, Nederland in 1980 niet meer op dan 500 miljoen gulden. Zouden de contracten zodanig zijn aangepast dat de olieprijsverhogin gen onmiddellijk in de prijzen van het Nederlandse aardgas werden doorberekend, dan zou ons land in 1980 maar liefst 5,6 miljard gulden meer hebben ontvangen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7