Luxe woningen op Waardeiland bijna niet meer te verkopen Ontwikkelaar heeft geen enkele angst voor ontstaan spookeiland TAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 JANUARI 1980 PAGINA 5 Project ontwikkelaar Westland/Utrecht neemt toevlucht tot noodmaatregelen EXCLUSIEVE EILAND-APPARTEMENTEN EN LANDHUIZEN IN DIVERSE TYPEN reden geeft de projectontwikkelaar op, dat een concentratie van 200 appartementen (hoogbouw) in het centrumgebied van het Waardeiland te groot zou zijn. De boven geschetste problematiek kennende zijn er ook nog wel andere argumenten uit de mouw te schudden. Hoe dan ook, de bouw in het centrum is in de tussentijd gehal veerd, terwijl tegelijk voor een ander type woning is gekozen. Blijven over nog 100 merendeels vrijstaande woningen, onder verdeeld in het type Townhouse en Plaza- house. Zeer luxe woningen met een tuin en rondom groen, merendeels met garage, een samensmelting van verschillende an dere woningtypes. De grootte van de wo ningen varieert. Globaal gaat het om 3- of 4-kamerwoningen met 1 of 2 badkamers. De bouwplannen zijn inmiddels met de gemeente Leiden besproken. „Eiland Royale" Rond 1984/85 ziet het Waareiland (exclu sief het westelijk deel), dat door Westlan d/Utrecht in ontwikkeling wordt ge bracht er wat de bouw betreft ongeveer als volgt uit: Op de zuid-oostelijke punt waar de Rijn in tweëen wordt gesplitst komen 42 Islandhouses (in september klaar). Het middengebied, tussen Nieuwe en Oude Rijn, wordt verder afgebouwd met Townhouses met een totaal van 146 woningen, het centrumgebied krijgt 100 woningen, verdeeld in 68 Townhouses en 34 Plazawoningen,- en 52 Gardenappart- ments aan de Oude Rijn. In totaal 340 ri ante woningen, te bouwen in een „oase van rust", althans in 1984. Als de verkoop niet wordt verhinderd en de graafmachi nes zijn uitgegraven. Projectleider A. de Graaf: „Het is niet eer lijk te stellen, dat we nog zoveel woningen moeten verkopen. De bouw is namelijk nog lang niet afgerond. We moeten steeds weer met advertenties gaan werken en op nieuwe ontwikkelingen vooruit zien te lo pen. Het is een erg marktgevoelig project We stellen ons veel voor van de open dag in april, want daar zitten stellig gegadig den onder." Ook over het feit dat op de ruiten van verschillende inmiddels ver kochte woningen al weer raambiljetten prijken met in grote letters „Te Koop" erop gedrukt, stemt Westland/Utrecht niet pessimistisch. De heer Hanselman: „Dat soort mutaties zijn in het begin van een dergelijke onderneming zeker niet uitzonderlijk te noemen. Het gaat trou wens niet alleen om woningen van West land/Utrecht, maar ook om die van Nie- man Holding. De grenzen op het Waardei land tussen de verschillende huizenblok ken zijn moeilijk te trekken. Er zijn men sen bij, die hier al vier jaar wonen, artsen en wetenschappelijk medewerkers, die vanwege hun beroep dan weer een paar jaar hier en dan weer een tijdje daar moe ten wonen." PETER VIERING Beeld van het reeds enkele jaren geleden verkochte deel van het Waardeiland nabij de jachthaven. li directeur, de projectleider, de verkoop- en de public relationsman van k estland U trech t Projectontwikkelings zijn het er alle vier over eens: 's lands t izenmarkt heeft afgelopen jaar een aan- gevoelige klappen moeten incasseren. verkoop van woningen ligt eenvoudig :egd op zijn gat.' Is onderuitgehaald or een serie onvoorziene omstandighe- n, klimatologisch en seizoensgewijs be- I inend met een ijskoude winter in der mber '78 en eindigend met gestage zo- irse regenbuien. Een onzekere periode or zowel de bouwers als de kopers was ;etreden. Het schrikeffect „Hofstra" ed van zich spreken: de aftrekbaarheid n hyptheekrente van de belasting 'am op de helling te staan. De bouwers mpten ineens met aanzienlijke perso- elstekorten. Er was nauwelijks nog aan degen vaklui te komèn. De ouderwetse itselaar die zijn vak verstaat, bleek plot ting uitgestorven. Loodgieters idem dito. aar het hoe en waarom moest men gis- n, In ieder geval: ...de malaise dient zich ijd het eerst in het marktgevoelige wes- aan: de Randstad. Zo ook in Leiden et onder meer zijn „exclusieve" woning- uw op het Waardeiland, een groot opge- t plan van de Amerikaanse architecten sher Friedman, dat Westland/Utrecht er in ontwikkeling brengt. Een project, t zeker niet alleen omwille van zijn op- llende voorgeschiedenis, on-Hollandse uwstijl en zijn bijzondere naamgeving >or luxueuze „livings" (Gardenapart- ents, Plaza-woningen, Town- en Island- luses) de aandacht verdient. Van de in aal 340 op te leveren vrije sector-wo- ngen (prijzen tussen circa 290.000,- en 600.000,-), waarvan een deel inmiddels gerealiseerd, moeten er vóór medio '84 g ongeveer 300 worden verkocht. ïhterstand irecteur R. K. Mandema van Westlan- Utrecht Projectontwikkelings b.v. kan kort over zijn: „Zowel de verkoop als i bouw van de woningen op het Waar- iland heeft een forse achterstand opge- pen. We hadden het ons inderdaad heel iders voorgesteld. De argumenten die de fnvankelijke verwachtingen weerspre- en gelden globaal de hele woningmarkt ^Nederland. Het gaat onder meer om het dat veel kopers heeft afge De aftrekbaarheid van hypo- werd onzeker gesteld. Het leek voor de meeste mensem ineens heel te zijn hun woning, vooral in de prijsklasse, te verkopen. Men zeker wel belangstelling voor het 'aardeiland, daaraan lag het niet, maar moest men wel zijn eigen woning pijt zien te raken. Dat lukte maar matig het is nog steeds een van de grootste [oblemen van dit moment. En dan had- ta we ook nog een aantal andere proble- ®n, zoals het personeelsgebrek, dat veel land bereikt u fileloos binnen 20 minu ten." En daarbij komt nog, aldus de ad verteerders, dat het Waardeiland een ei gen jachthaven heeft en rechtstreeks via de Oude Rijn watersporters in verbinding brengt met de Kaag of Braassem. Kortom: „Uitgegaan is van een hoge kwaliteit van luxe wooncomfort met veel privacy en re- kreatiemogelijkheden zoals surfen, zeileiY,.- vissen enz." Academici Verkooppromotor Hanselman vertelt, dat de advertentiecampagne een „excepti onele" respons heeft gekregen. De doel groep, die voor 25% uit academici bestaat, was bereikt en reageerde enthousiast. De Leidse universiteit zal in de toekomst rij kelijk op het wooneiland vertegenwoord igd zijn. Voor de hogere salarisklasse is het er ideaal toeven. Onder de doctorandi en hoogleraren bevinden zich veel water sporters, binnen tien minuten is men op zijn werk in het centrum of aan de rand van de stad. Diegenen die gereageerd heb ben op de advertentie deden dit door een coupon op te sturen naar het informatie centrum op het eiland. De meeste appel lanten, tussen de 300 en 400 belangstellen den, worden zaterdag 12 april uitgenodigd voor een open dag op het Waardeiland. Naar men hoopt zal dan ook en deel van de groengordel aangebracht zijn. Want juist het aspect van de aankleding blijkt van kardinaal belang te zijn voor de ver koop van de woningen. Adverteren en so igneren vormen een niet gering onderdeel van het instrumentarium dat Westlan d/Utrecht in handen heeft om de leeg stand te bestrijden. Directeur Mandema: „Middelen om wat tegen de leegstand te doen, zijn er haast niet. Het is een landelijk probleem. Je kunt geen trucendoos opentrekken. Het' enige dat wij gedaan hebben is een hypo theekrente voor dat project van 8,8 pro cent aan te bieden. De rente reageert van dag tot dag. Dat proberen we met onze ei gen hypotheekvoorzieningen in de hand te houden. Wat niet betekent, dat de ko pers verplicht zijn, omdat we ook toevallig een hypotheekbank vormen, met ons in zee te gaan. Iedere koper mag natuurlijk zijn eigen bank uitkiezen. Op de financie ring willen we als projectontwikkelaar geen enkele invloed uitoefenen. Verder geven we bij de koop van een woning een garantiecertificaat af, die de kwaliteit van de woning garandeert. De kwaliteit van de woningen die we afleveren, is in feite de beste garantie. Technisch gaat het na melijk om een uitstekend produkt". De tegenvallende verkoop heeft Westlan d/Utrecht ertoe genoopt een deel van de woningvoorraad in verhuur te brengen. Projectleider A. de Graaf: Je kunt de woningen niet leeg laten staan. We heb ben met een aantal mensen een huurover eenkomst afgesloten. De universiteit speelde hierbij ook weer een belangrijke rol. De kans dat een beginnend weten schappelijk medewerker hogeropklimt is in dat wereldje tamelijk groot. Vandaar, dat we woningen huren met een optie tot koop. Het is heel reëel, dat men in de toe komst besluit van huur naar verkoop over te stappen." Erfenis Westland/Utrecht is overigens niet de eerste projectontwikkelaar in Leiden ge weest, die het unieke bouwplan van de Amerikanen Fisher Friedman in de praktijk mocht brengen. Het plan is in fei te een erfenis van de bouwmaatschappij Nieman Holding te Leiden, die in 1973 aan de westzijde van het Waardeiland 114 woningen bouwde. De kwaliteit van deze woningen was voor verbetering vatbaar: lekkages en overstromingen waren aan de lorde van de dag. De bewoners tekenden massaal protest tegen de bouwer aan. Het buiten zijn oevers tredende grondwater deed Nieman Holding uiteindelijk de das om. In 1977 werd de rest van het eiland plus het bijbehorende plan verkocht aan Westland/Utrecht. Directeur Mandema zegt bij de verkoop nog steeds hinder te ondervinden van de erfenis die zijn maat schappij in Leiden is nagelaten. Al snel kwam men er rond de vergaderta fel van Westland/Utrecht achter, dat de geplande bouw van in totaal 450 wonin gen, waar Fisher Friedman nog vanuit waren gegaan, niet haalbaar zou zijn. Als De jachthaven bouwtechnisch oponthoud heeft veroor zaakt. Van de zomer worstelden we met enorme waterpartijen op de grond en nat te huizen in aanbouw doordat de daken nog niet klaar waren, maar er was geen goede loodgieter te krijgen. Pas vlak voor de Kerst is met de infrastructuur op het Waardeiland een aanvang gemaakt. Voor dien was het hier erg rommelig. Overal steenhopen, steigers en onbegaanbare we gen. Dat was ook niet zo'n mooie entree voor de kopers. Ze konden zich geen goed beeld van het eiland vormen. Temeer niet omdat er nog geen modelwoningen klaar waren. Die zijn hier pas in september in gebruik gesteld. Het is visueel nu een stuk aantrekkelijke geworden." Advertentiecampagne Toen het Waardeiland eind vorig jaar op de voornaamste strategische punten was aangekleed en gestileerd, werd er door de projectontwikkelaar een grootscheepse ad vertentiecampagne gestart in de regionale bladen en een aantal landelijke week- en dagbladen. De slagzin: „Leiden is een 20- minuten-stad", werd gelanceerd en bleek een gelukkige vondst. Waar de Leidenaar toch wel een beetje trots op is als hij be zoek krijgt van familie uit verre provin cies, werd in de advertentie nog eens met extra nadruk vermeld: „Leiden, en dus ook het „Waardeiland", ligt ideaal in de driehoek Rotterdam, Den Haag, Amster dam. De belangrijkste plaatsen van het •tv; «derden, nog niet opgeleverde woningen wachten op kooplustigen ■^IDEN Het gaat niet goed met het ikje Leiden dat het mooiste deel van de heet te zijn of te gaan worden. De ver- p van het Waardeiland, de zo vaak ge- nde 'oase van rust' in het hart van de illandse randstad kampt met verkoop- iblemen. De exploitant van het eiland 1 Eft de grootste moeite om de woningen tin de man te brengen. Men heeft al een ntal noodgrepen moeten toepassen. Zo is io) deel van de leegstaande woningvoor- ,hid in de verhuur gestopt en is het oor- '\j. ronkelijke bouwprogramma geredu- '5 ird. Voorts heeft men een aanbieding or eventueel te verlenen hypotheken ge- an op basis van 8,8 procent hypotheek- ite. Eigenaar Westland/Utrecht Projec- itwikkelings bv meldt met een achter- Éd in verkoop en bouw te worstelen te len. Deze projectontwikkelingsmaat- ppij wanhoopt overigens niet bij het tateren van de tegenvallende belang- lling voor het wonen in de Leidse goud- ist. Men is beslist niet bang, dat er straks n met luxueuze woningen volgebouwd ookeiland zonder bewoners ontstaat. In- ;endeel. Men constateert met nadruk dat t Waardeiland gaat worden zoals het in veelvuldige advertenties wordt aange- indigd: een droomeiland van veertig hec- re, dat als een taartpunt door 'de twee bisterende, maar niet zo brandschone nden van de Rijn (de Oude en de Nieu- voor directe consumptie lijkt te zijn ngeprikt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5