Het werd tijd, dat man iets nieuws begon9 I Volkenkunde99t bazaar Noord - Afghanistan zien Originele uitvindingen in de Waag imleidingsweg Kerk en Zanenvoorlopig nogtoekomstmuziek li WINKEL NIEUWE BURGEMEESTER NOORDWIJKERHOUT: IG - SP ft ■4 Eerste steen voor nieuw gezins vervangend tehuis A GESPREK TUSSEN GEDEPUTEERDE EN ALPHENSE WETHOUDER: JAP/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 JANUARI 1980 PAGINA 3 )RDWIJKERHOUT/NOOT- 1P De 53-jarige F. Winkel is ingang van 1 maart benoemd tot ;emeester van Noordwijkerhout. De heer Winkel zegt nog maar weinig te weten van zijn nieuwe ambtsterrein. „Ik ken Noordwijkerhout als een be langstellende leek. Ik solliciteerde ei- die bijna tweemaal zo groot is als Noot dorp met z'n 6500 inwoners. Uit de pers vernam ik, dat mijn naam werd ge noemd in verband met Noordwijker hout. Na een lang gesprek met de com missaris van de Koningin in Zuid-Hol land mr M. Vrolijk, besloot ik maar te solliciteren. Per slot van rekening lijkt zinvol en reëel om na twaalf wat anders aan te S4«ieer Winkel is thans nog burge^ genlijk pas heel laat naar die gemeente, Sster van het Zuidhollandse Noot- J:" 1-"~ 1M~" ik J. Hij volgt H.J.M. Bosma op, die aa'jende woensdag wegens het he in van de pensioengerechtigde ijd de Noordwijkerhoutse poli- verlaat. g"Aeer Winkel is lid van het CDA en carfan de KVP. Hij werd op 16 februa- °p|67 benoemd tot burgemeester van Jaar Nootdorp 1(dorp. In Schiedam werd hij gebo- pakken". ,.10|De ambtelijke cariere begon hij op lutsjemeentesecretarie van Rotterdam, st^jna hij werkzaam was bij diverse forrJsteries en het Produkschap voor len Vlees. De heer Winkel is ge- aiukWd en heeft twee zoontjes van acht ro «taf jaar. „Het werd tijd, dat ik weer aan iets nieuws begon. Ik meen, oo èe vorige minister van Binnenland- J^Hken gelijk had, toen hij stelde, dat indépurgemeester eigenlijk niet langer |r1( twaalf jaar in een gemeente moest terkanaal dat Nootdorp dreigt te door kruisen en het meest recentelijk heeft hij verzet aangetekend tegen de bouw- lokatie Leidschendam/Nootdorp. Bur gemeester Winkel is een felle voorstan der van het bouwen van een stad in zee voor de hollandse kust. Burgemeester Bosma op de gemeente-secretarie van Hoorn. Via Amsterdam en Oude Niedorp be landde hij na de oorlog in het nagenoeg verwoeste Eist. In 1960 volgde een be noeming tot burgemeester van het plaatsje Oudewater. In 1968 kwam de heer Bosma naar Noordwijkerhout waar hij 12 van zijn veertig ambtelijke jaren heeft doorgebracht. Nog voordat de huidige burgemees- In de ambtsperiode van burgemeester ter H.J.M. Bosma officieel afscheid heeft genomen, is de benoeming van Bosma in Noordwijkerhout is er flink wat gebouwd. Zo deden de wijken Vic- de heer Winkel een feit. Burgemees- tor 3 en 4 hun intrede in het straten- ter H.J.M. Bosma van Noordwijker hout neemt woensdag afscheid van plan en wordt momenteel de nieuw bouwwijk 'Zeeburg' uit de grond ge ien zitten. Langer blijven, betekent 23iemand bestuursblind zou kunnen ties ten aanzien flen. Daar moet je voor oppassen", e lis gisteravond de nieu>ve burge- po^ter van Noordwiikerhout. De heer Winkel staat in zijn eigen ge meente en in de diverse intergemeente lijke organisaties bekend als een man die altijd pal staat voor het beschermen van de landschappelijke waarden en het milieu. Een aantal belangrijke za ken, waarvoor hij zich als burgemees ter van Nootdorp inspande zijn volgens eigen zeggen: het inkortèn van de roei- baan in de Delftse Hout met ongeveer een kilometer waardoor 'Klein Delf- gauw' gespaard kon worden en zijn ac- de situering van het woonwagenkampje in zijn gemeen te. De laatste jaren staat hij vooral be kend door zijn verzet tegen het zoetwa- de gemeente waar hij ruim 12 jaar stampt. Aan de Zilker Sportlaan werd gewerkt heeft. Dan bestaat voor de gebouwd en het 'dure' kerkdorp De burgerij de mogelijkheid om de heer Zilk heeft tegenwoordig ook een muiti en mevrouw Bosma de hand te druk- functioneel wijkcentrum. In die twaalf ken tijdens een receptie van 17.00 tot jaar is Noordwijkerhout bescheiden ge- 19.00 uur in de kapelzaal van het Congrescentrum Leeuwenhorst. De gemeenteraad neemt een dag later, op donderdag 31 januari afscheid van de raadsvoorzitter. Vorige week groeid van 13.500 tot 14.100 inwoners. Zwarte bladzijde in de burgemeesterlij- ke geschiedenis is de provinciale weg 'zonder kop of staart' die Noordwijker hout in de lengte doorkruist met alle werd de heer Bosma officiéél uitge- milieuoverlast van dien. In Noordwij- zwaaid als voorzitter van het Sa menwerkingsorgaan Bollenstreek. De oorspronkelijk uit Bovenkarspel af komstige burgervader, is zijn carrière in de crisisjaren begonnen als volontair kerhout heeft burgemeester H.J.M. Bosma naar zijn zeggen de leukste tijd in zijn loopbaan gehad. Hij is samen met zijn echtgenote dan ook vastbeslo-. ten om in deze gemeente te blijven wo nen. y- '- De nieuwe burgemeester F. Winkel: ,,lk moest oppassen niet bestuursblind te wor den". Inzet: Burgemeester Bosma:leukste tijd in Noordwijkerhout gehad...." BOEIEND STUKJE CULTUUR DAT VERLOREN DREIGT TE GAAN ien klein hoekje na, geen je aan de etnologische zaop de grote expositie ygaar - marksteden in d - Afghanistan", die gis- iddag onder grote belang- ng in het rijksmuseum Volkenkunde, èteen- t, Leiden, officieel werd igend. Het hele jaar 1980 is op een ingrijpende en inde manier te zien hoe verre cultuur van een P mde samenleving dager de eindjes aan elkaar flipt. De bazaar: de over- e markt, het domein van - en koperslagers, zil- neden, theeschenkers, enmakers, reparateurs en ^chien ook wel lijntrek- waar door de bedekking riet en leem het zonlicht [bundels naar binnenstraalt 0Ir zorgt voor Rembrandtes- ke schilderachtige taferelen in licht en donker; waar kopers en neringdoenden elkaar ont moeten. Die wereld is in een momentopname bijeenge bracht door drs. Roelof Mun- neke, conservator van het mu seum. Het enige „vuiltje", de laatste ontwikkelingen in het getroffen land, tref je aan in opgeplakte kranteknipsels met deprimerende berichten en fo to's van sowjettanks. Voor de rest is het een „droom" van een tentoonstel ling, waarin de bazaarwerke lijkheid natuurgetrouw is na gebootst. Als museum heeft men zich verder gedistan- cieerd van de steeds weer ver-- anderende politieke werkelijk heid; op „vandaag" werd niet ingespeeld. Dat is ook niet de functie van een hooggekwali ficeerd museum. Bij de ope ning werd de nadruk gelegd op het voortreffelijk stuk „veldwerk" van Roelof Mijn- neke. Het is een kijkspel ge worden, met - volgens Munne- ke - kijk op het subtiele van de realiteit in een andere sa menleving dan de onze. Dat bleek al even uit een serie ver toonde dia's en een filmpje over de rol van de vrouw in die samenleving. Het was „ver weg", maar die mensen van een andere samenleving blij ken toch weer erg na aan ons (westerse) hart te liggen. De expositie werd geopend door een „zoon van het volk": Nangyalay-Arsala, die in '48 in de hoofdstad Kaboel werd ge boren („ik en mijn broer had den minder te vertellen bij ohze ouders dan onze drie zus sen, en dat was in een islamiti sche wereld een heel bijzonder verschijnsel"), later met een Nederlandse vrouw trouwde en in Leiden studeerde. Op het ogenblik is de heer Arsala do cent natuurkunde aan het As hram College in Alphen aan den Rijn. Arsala ging iets ver der in op de politieke omme keer in zijn land en er klonk pijn in zijn woorden door. „De kranten, ook in Nederland, la ten veel horen over een af gang. Maar nu er een hele cul tuur verloren dreigt te gaan, ben ik toch blij, dat u, Neder landers, in dit museum, lopend in de straten van een nog steeds levende bazaar, op een betere manier een stukje van Afghanistan zult leren ken nen". TON PIETERS. ENERGIEBESPAARDERS BELOOND LEIDEN Wethouder Hans van Dam (fi nanciën) heeft gisteravond in het Waagge bouw aan de Leidse Aalmarkt, waar op dit moment de tentoonstelling „Energie Wijzer" wordt gehouden, de prijzen uitgereikt aan de inzenders van de bekroonde energiebes paringsideeën. Ongeveer 300 mensen hebben aan de gemeentelijke ideeënbusactie meege-, daan, die in oktober van verleden jaar in het kader van de internationale Energiebes- paringsmaand van start ging. De bedoeling van de prijsvraag was, dat de deelnemers (ambtenaren en burgers) op een simpele en originele wijze oplossingen zouden aandie nen voor het energieprobleem. In de ideeën bus trof de jury inderdaad een aantal uit vindingen, die direct op de energiebesparing toepasbaar zijn. Met een maximum aan inventiviteit en hopelijk een minimum aan energie heeft de Leidse bur gerij zich afgelopen maanden beziggehouden met het bedenken van oplossingen, die de ener gieverspilling aan banden moeten leggen. Er waren vier hoofdprijswinnaars van 750 gulden. Een Leidse dame, mevrouw I. van Buuren, kreeg een hoofdprijs voor het uitvinden van een kachelthermostaat: een soort van houten tochtstrip die de nogal tot kouwelijkheid nei gende regelapparatuur van kachels van ziin overgevoeligheid moet afhelpen. Een andere huisvrouw en tevens hoofdprijswinnares, mevr. Th. Jansen, uit de Sleutelstad hield de kou bui tenshuis met het ontwerpen van een doorzich tbaar plastic gordijn, dat in de wintermaanden tussen de vitrage en het raam wordt gehangen. Dit heeft het effect van dubbele beglazing. Sim pel als wat, maar kom er eens op. De heer A. Kroon uit Woubrugge heeft zich deze winter onledig gehouden met de terugwinning van warmte uit condensant stroomverwarming. Hetgeen ook heel eenvoudig schijnt te zijn, als je er maar even de tijd voor neemt. Ook hij won evenals de Leidse heer L. Hoogstraten een hoofdprijs voor zijn inspanningen. De heer Hoogstraten baarde misschien nog het meeste opzien met zijn uitvinding. Hij heeft een keu kenthermostaat bedacht, die in ieder groot ge bouw tegen geringe kosten is aan te brengen. Het rendement van de thermostaat is enorm. De gemeente zal tehuizen en inrichtingen in de stad van deze energiebesparingsmethode op de hoogte brengen. Het succes ervan is al bij voor baat voorspelbaar. Een groot aantal deelnemen de ambtenaren van de gemeente Leiden won prijzen tussen de 100 en 150 gulden. Verder ontvingen 22 inzenders en inzendsters een aan moedigingsprijs: een Teleac-cursus energiebe sparing. Wethouder Hans van Dam demonstreert de vinding van prijswinnaar Mevr Th. Jan sen. LEIDEN De heer S. Men ken, voorzitter van de gefu seerde Cornelius Musius Stichting en de Stichting Voorzieningen Gehandicap ten Noordelijk Zuid-Hol land, heeft gistermiddag de eerste steen gelegd voor de vervangende nieuwbouw van het gezinsvervangend tehuis 'de Ankerplaats' aan de Oude Singel. De heer Menken werd bij zijn ver richtingen geassisteerd door enkele bewoners van 'de An kerplaats'. Het leggen van de.eerste steen is voorlopig de laatste bestuur lijke aktiviteit van de heer Menken omdat hij afscheid neemt als voorzitter. De heer Menken heeft de leeftijd van 70 jaar bereikt en dat betekent volgens de statuten het einde van een bestuurslidmaatschap. Reeds in de jaren vijftig werd de heer Menken bestuurlijk aktief in deze sector. Jaren lang was hij voorzitter van het bestuur van de Cornelius Mu sius Stichting, die zich bezig hield met maatschappelijk werk voor geestelijk gehandi capten en later met de oprich ting en instandhouding van het gezinsvervangend tehuis 'de Ankerplaats'. Sinds 1973 zijn de Cornelius Musius Stich ting en de Stichting Voorzie ningen Gehandicapten Noord elijk Zuid-Holland bestuurlijk tot een eenheid gesmeed en sinds dat moment was de heer Menken ook voorzitter van dit bestuur. Inspraak Vlietwijk VOORSCHOTEN Er komt in Voorschoten een in spraakprocedure bij de reno vatie van 162 woningen in de Professorenbuurt in de Vlietwijk. Dat is gistera vond door de gemeenteraad besloten met het beschik baar stellen van een krediet van 45.000 gulden. Bewoners in de Vlietwijk krij gen een zo groot mogelijke in breng in het maken van het plan- dat per renovatiewoning zo'n 60.000 gulden zal vragen. De renovatie zal steeds in ge deelten uitgevoerd moeten worden, aangezien er geen wisselwoningen beschikbaar zijn. 4 ^HEN AAN DEN RIJN De omleiding- waren doorgehakt". door de toekomstige wijk Kerk en Zanen, lde hinder van het doorgaande verkeer in n Alphense centrum moet wegnemen, komt g aorlopig niet. In het gesprek dat wethouder Haanstra gisteren hatfmet gedeputeerde J. piering van zaken als de toekomst van t Kerk en Zanen en de hier nauw aan ver tillen ligging van rijksweg 11. Met name de tij starrige houding van Gedeputeerde Staten q Zuid-Holland inzake het bijstellen van het ekplan (dat loopt tot 1990) staat een snelle ssing van de verkeershinder in Alphen in veg. Wethouder J.W. Haanstra deelde dan teleurgesteld mede dat „er geen knopen Die bijstelling van het streekplan houdt een ver meerdering van het aantal te bouwen woningen in Kerk en Zanen in van zeventienhonderd naar rond de vijfduizend woningen en het verwerpen van het provinciale idee dat rijksweg 11 een lus moet vormen om de wijk. De provincie wil de rijksweg tevens dienst laten doen als wijkverza- melweg. Dit in tegenstelling tot het rijk en de ge meente Alphen die de weg buiten de bebouwing willen laten. Gezien de enorme financiën die met het rijkswegtracé gemoeid zijn (de kosten gaan de honderd miljoen gulden ruim te boven, mede door tunnels onder de spoorlijn) is volgens de wethou der het enige wat nagenoeg vaststaat, het tracé van rijksweg 11, want de minister heeft laten weten dat verplaatsing van het tracé voor eigen rekening De structuurweg, de omleidingsweg voor door gaand verkeer, met aansluitingen op Rijksweg 11 ter hoogte van de Hoorn en de Hefbrug, moet er snel komen, als men niet in een jarenlange uitzich tloze discussie terecht wil komen. Moeilijkheid is hier de woningbouw in de Kerk en Zanen waar de gemeente andere plannen mee heeft dan de pro vincie. Want de grote vraag in zake de structuur- weg is: wie zal hem betalen. De gemeente, in de veronderstelling dat zij de weg moet bekostigen, heeft meer woningen nodig voor een verantwoor de aanleg van de structuurweg. Gedeputeerde J. Borgman is evenwel van mening dat de overheid de aanleg van de structuurweg zal betalen. Over "de woningen wilde Borgman geen enkele toezegging doen aangezien hij eerst toetsing wil door provinciale staten: „ik kan nu niet over de grenzen van het streekplan zien" aldus Borgman. En over de structuurweg deelt hij het standpunt van provinciale deskundigen, die zeggen dat een planning van een gebied zich niet moet laten bepa len door een weg. Wethouder Haanstra durft ech ter het risico te nemen om alvast een weg aan te leggen zonder een geheel ingevuld plan te hebben voor de toekomstige wijk. De eerste stap door wet houder Haanstra wordt gezet met het zo snel mo gelijk indienen van twee bestemmingsplannen. „Als de provincie hier geen goedkeuring aan geeft dan kunnen wij in beroep gaan en een voorziening aan de minister vragen", aldus de wethouder. In de maand april /mei verwacht hij al de structuiir- nota 'Kerk en Zanen' aan de gemeenteraad aan te kunnen bieden. Aan gedeputeerde Borgman heeft de wethouder twee voorstellen gedaan. Ten eerste het aanbod om bij de invulling van het bestem mingsplan nauw samen te werken met de Provin ciale Planologische Dienst (PPD). Het tweede aan bod is om samen met gedeputeerde Borgman naar de minister te stappen om te vragen wie nu eigen lijk de structuurweg moet gaan betalen. Gedepu teerde Borgman heeft toegezegd dit laatste voorstel in beraad te zullen i

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3