)e Spelen in Hellas waren heilig klassieke Grieken begroeven eens in de vier jaar hun strijdbijl Jfê «li Sterrenkundigen Intdekken restant (ran oerknal, waarmee iet heelal ontstond wMÊBSmsSÊSBiI PASADENA Amerikaanse en Britse sterrenkun digen hebben, naar hun zeggen, de oermaterie in de verre ruimte waargenomen, die nog overgeble ven moet zijn van de „Big Bang - de grote knal", waarmee, naar veler opvatting, het heelal moet zijn ontstaan. Onder de „Big Bang" verstaat men de ontploffing van een soort oeratoom, waarvan de brokstukken wijd en zijd de ruimte in geslingerd werden en die zich nog steeds met toenemende snelheid van het middelpunt schijnen te verwijderen. Uit de materie, die door de ontploffing vrij is gekomen, zijn de sterrenstelsels, de sterren en de zonnestelsels ge vormd. Wat de betrokken sterrenkundigen, prof. Wallace, diens assistent, prof. Peter Young van Caltech, prof. Alex Boksenberg en David Tytler hebben waargenomen zijn wolken waterstofgas, gelegen ver buiten ons melkwegstelsel. Daarmee wordt niet alleen een nieuw inzicht verkregen over het ont staan van het heelal, maar men kan ook regels op stellen over het gedrag van stofwolken in de ruim te tussen de sterrenstelsels. Er zijn aanwijzingen, dat het „intergalactisch centrum" koeler is, dan aanvankelijk was gedacht. De wolken zijn ontdekt aoor het analyseren van veranderingen in het licht van verre quasars (ob jecten met een uitzonderlijk sterke straling op zeer grote afstand van ons melkwegstelsel), dat op weg naar de aarde door die wolken heen ging. Quasars zijn ideale bakens voor dit soort onderzoek, omdat zij de helderste en verst verwijderde objecten in het heelal zijn. Zij schitteren nog feller dan hele melkwegstelsels met miljarden sterren. Het waterstofgas in de wolken absorbeert licht van bepaalde golflengten en laat in het spectrum de „Lyman-alpha"-lijnen ontstaan. Gebleken is, dat dat die wolken alleen waterstofgas en geen kool stof bevatten. Zouden ze wel koolstof hebben be vat dan zou dat betekend hebben, dat de wolken besmet zouden zijn met materie die na de oerknal was gevormd De wolken waren al eerder waargenomen door an dere sterrenkundigen, maar die waren van mening dat de wolken door quasars werden uitgestoten en niet onafhankelijk in de ruimte zweefden. Voor de analyse was meer licht nodig dan de zeer lich tzwakke beeldjes van de telescopen van Mount Palomar in Californië en die van Siding Springs in Australië gaven. Prof. Boksenberg had daarom een speciale televisiecamera ontwikkeld, die de lichtsterkte meer dan tien miljoen maal vergroot. Het onderzoek zal worden voortgezet met de ruim tetelescopen, die in 1983 in een baan rond de aar de worden gebracht. Al eerder hadden sterrenkundigen de veronder stelling geuit dat een bepaalde ruis, die door de radiotelescopen wordt opgevangen en die overal vanuit de ruimte vandaan schijnt te komen, als het ware de echo is van de oerontploffing, die, naar schatting, 15 miljard jaar geleden plaats zou heb ben gehad. maal pluis is. Denk aan de kampioenschappen voetbal in Argentinië en do acties dio toen ge voerd zijn om Nederland to laten afzien van deelneming. Die acties hadden geen succes en Nederland werd bijna wereldkampioen. Sportlieden zijn meestal maar matig in politiek geïnteresseerd. Velen van hen menen dan ook dat de politici zich niet met dit soort zaken moe ten bemoeien. Die doen dat echter juist wel; be lust op politiek gewin of om andere redenen. Het internationale comité „Tous a Moscou", waarin ook het Nederlandse Comité Olympische Spelen en Mensenrechten meepraat, wil probe ren in Moskou eerbiediging af te dwingen voor de bepalingen van het akkoord van Helsinki, waarin de rechten van de mens en in heel de woreld zijn vastgelegd. Dat comité wil de zaak Afghanistan buiten beschouwing laten, om dat de mensenrechten belangrijker zijn om voor to vechten dan de terugtrekking van Russische troepen uit dat land. Toch heeft de inval van de Russen in Afghanis tan al gevolgen voor de Spelen in Moskou. Saoe- di-Arabië doet daarom niet mee, zo heeft de re gering van dat land al laten weten. De Verenigde Staten stuurt ook geen ploeg als de Russen ac tief blijven bij hun Afghaanse zuiderburen. En Canadese, Britse en Westduitse politici hebben al laten weten er net zo over te denken als VS- president Carter. Ook onze eigen premier staat n» r pathiek tegenover de Spelen in Moskou. Po ''ca twisten ontstaan om iets dat eigenlijk bo« d is om de mensen van do wereld dichter aar te brengen. Om iets verhevens als de oi>uipische gedachte. Do oude Grieken die al ruim voor het begin van onze jaartelling in het heiligdom in Olympia de eerste spolen organiseerden pakton het verstan diger aan. Ondanks veelvuldig voorkomende oorlogen en slachtpartijen begroeven zij eens in de vier jaar hun strijdbijl om in eerlijke sport wedstrijden de krachten te meten. Een van onze verslaggevers bezocht Olympia en beschrijft hieronder de ontstaansgeschiedenis van de Spe len. dion van Olympia: hier vochten de ilen werd toegelaten. 'MPIA De plaats ^Olympia waar de eerste pische Spelen werden gehouden ligt in een jk glooiend landschap dat je maar zelden ziet iriekenland. Het stadion en de tempels in het idom zijn omzoomd met germaanse eiken en inse parasol-pijnbomen. Die zijn aangeplant de Duitse archeologen die in de laatste helft [de vorige eeuw opgravingen in dit deel van het ereiland Peloponnesus hebben gedaan, [archeologen werkten in de beste traditie van 'uitse opgravers; zij restaureerden zo weinig slijk omdat ze van mening waren dat je toch Jt precies kon weten hoe het eeuwen geleden I Yiaal in elkaar had gezeten. Ze plantten het merrijke park aan omdat wel duidelijk was dat ten tijde van de klassieke Olympische Spelen f d dit heiligdom een woud heeft gelegen. heiligdom werd gesticht door immigranten uit ssalië: de Achaeërs. Zij noemden de plaats de heilige berg uit hun vaderland, Olympos, hun god Zeus huisde. Het park dat lag aan amenvloeiing van de twee rivieren Kladaos en os was bij hun komst ook al een plaats voor kverering. Het Thessalische woord voor zo'n its was „altis". Later heette elk heilig woud in kenland „Altis" en in het nieuwe Grieks bleef het woord voor elk groot bos. Ardentemster /{dat de Achaeërs naar Olympia kwamen en I hun Olympische god Zeus begonnen te verer- ïanbad de plaatselijke bevolking meerdere go-. De paardentemster (Hippodameia) was de igrijkste godheid. jodameia werd bemind door haar vader Oino- die koning was van de Pisaten. Hij wilde [komen dat zijn dochter zou trouwen en stelde [om aan iedere huwelijkskandidaat de eis dat tem persoonlijk moest verslaan bij het wagen- en. ;andidaat moest een wagen mennen met Hip- imeia aan zijn zijde, won hij niet van Oinoma- in moest hij zijn overmoedige uitdaging beko- jj^met de dood. Meer dan tien huwelijkskandida- schoten er hun leven bij in. ji meldde Pelops zich. Hij was de lieveling van pegod Poseidon en kreeg van die godheid een ■^n met twee gevleugelde paarden. Bovendien de wagenmenner van Oinomaos Myrtilis hem intIpzaam en Pelops won de race. Die had na rt, /jk de pinnen in de assen van de wagen van Oi- r/jfaos vervangen door wasstaafjes. Oinomaos 'sctogelukte en stierf. Ook met Myrtilis liep het 4it af. Hij werd gedoog omdat hij als beloning \i is zijn verraad verwachtte dat hij de huwelijks- in ét met Hippodameia zou mogen doorbrengen. in at ging Pelops te ver. 3n lodameia werd vereerd in een tempel, die mk eens in de vier jaar betreden mocht worden s ill de zestien vrouwen die een nieuw kleed voor rt godin Hera weefden. Daar deden ze precies va/fjaar over. Naast die tempel 'werden de wed- •g/fflen gehouden die de naam Olympia bekend- zouden geven over de hele wereld, rt lai sjs bi de komst van de Achaeërs werd de eredienst /erl Hippodameia verdrongen door die voor de APgrijkere goden Zeus en Hera. ook ontstond de legende die de schepping Ie Olympische Spelen toeschrijft aan Hercu- ize held zou een heilige olijfboom bij de tem en fan Zeus geplant hebben om de twijgen daar- Ite gebruiken ter bekroning van de winnaars 'z/^de spelen. Een niet bijster waardevolle belo- maar dat was juist de bedoeling. Hercules jakjnamelijk zelf ook geen beloning gekregen voor linigen van de koeienstallen van koning Augi- leófoor die grote schoonmaak boog Hercules de rivieren Kladeos en Alfeios naar elkaar toe, een krans van olijftwijgen. Daarnaast werd hij overladen met geschenken door onder meer zijn geboortestad. Voor de rest van het leven gratis eten en drinken was een bekende beloning. Er wa ren zelfs steden die als blijk van verering bij de te rugkeer van een winnaar een deel van de stads muren sloopten, vanuit de gedachte dat je met zo'n krachtpatser in de stad geen verdediging swerken meer nodig had. Wanneer tijdens de spe len die vijf dagen duurden tegen de regels gezon digd werd, moest de stad die het aanging een „straf-beeld" neerzetten bij de ingang van het sta dion. In al die eeuwen dat de spelen gehouden werden in Olympia van 776 voor Christus tot 393 na Chris tus zijn er zestien van die beelden geplaatst. Bekend is het Atheense schandaal dat in de vierde eeuw voor Christus speelde. De Atheners probeer den met goed geld andere atleten om te kopen om hun stadgenoot te laten winnen. Sparta protes teerde, kreeg de hulp van Delphi en Athene stuur de een beeld. Volksvermaak Waren de eerste spelen duidelijk geïnspireerd door godsdienst en nobele motieven, later in de tijd ging het veel meer om het volksvermaak. Dat het later ook lang niet altijd even eerlijk en op recht toeging in dat stadion laat de filosoof Euripe- des ons weten als hij schrijft: „Er zijn heel wat din gen mis in Hellas, maar er is niets ergers dan dat atletengebroed". Na het verval van de Griekse cultuur en de overna me van de heerschappij door de Romeinen heb ben die nog geprobeerd de tanende belangstelling voor de spelen nieuw leven in te blazen. De beken de keizer Nero heeft in Olympia getracht een wa gen met tien paarden tot de eindstreep te rijden. Dat lukte niet maar hij kreeg wel zijn krans van olijventwijgen. De Grieken moeten toen al gedacht hebben dat een keizer nu eenmaal geen gewoon mens is. Er kwam een definitief einde aan de oude spelen toen de christelijke keizer Theodosius I de Grote ze verbood omdat ze volgens hem een uitvloeisel waren van een heidens geloof. De spelen werden vergeten en het heiligdom in Olympia verdween onder slib en aarde toen een aardverschuiving het gebied trof. Herleving Dat bleef zo tot enkele Franse archeologen in het begin van de vorige eeuw hun schoppen in het slib zetten en prachtige vondsten deden. Later kwamen de Grieken en Duitsers overeen dat de Duitsers Olympia geheel zouden uitgraven. Veel opgravingen werden gedaan in het laatste kwart van de vorige eeuw toen ook de belangstelling voor sport sterk groeide. De Fransman Pierre baron de Coubertin heeft zich ingezet voor het opnieuw houden van Olympische Spelen. Dat lukte voor het eerst in 1896 in Athene, in een stadion met 70.000 zitplaatsen dat geheel van marmer is gebouwd en dat nu alleen nog ge bruikt wordt voor belangrijke basketbalwedstrij den. In Olympia staat een standbeeld voor de Frans man en zijn hart rust in een marmeren urn in de zelfde plaats. Op de restanten van het altaar, waarop In vroeger tijden het Olympisch vuur werd ontstoken, wordt ook dit jaar weer met behulp van brandglazen de vlam tot leven gewekt. Die gaat dan in de handen van zo'n duizend atleten eerst naar Athene en vandaar naar Moskou, waar zeker meer dan honderdduizend mensen van het spor tieve treffen zullen meegenieten. Als de politici zich tenminste willen herinneren hoe de spelen vroeger mogelijk gemaakt werden; door de afkondiging van een heilige wapenstilstand. JAN VAN KOOTEN iort en politiek lijken de laatste jaren steeds per met elkaar te maken to krijgen. Minstens ns in de vier jaar breekt men zich in talloze jden het hoofd over de vraag of er wel of niet jegedaan kan worden aan de Olympische Spe- omdat ze gehouden worden in een land iar mensenrechten met voeten worden getre- n, of omdat er deelnemers komen uit landen jar dat gebeurt of waarvan verondersteld irdt dat dat gebeurt. i grote internationale sportuitwisselingen blij- n niet beperkt tot de Spelen. Er zijn wereld- hipioenschappen in vrijwel alle takken van brt en ook die worden soms georganiseerd in iden waar het naar onze inzichten niet hele- De ingang van het stadion in Olympia waardoor alle deelnemers aan de De rostenten van het oude altaar waarop de Olympische vlam werd ontsto- oude spelen het veld betraden ken met behulp van brandglazen. -'u heilige wapenstilstand, die eens in de vier jaar werd afgokondigd. Op de voorgrond de startblokken en links de zetel van de priesteres van Demeter die als enige vrouw bij de Grieken om de Olympische eer tijdens een zodat die door de stallen liepen en alle vuiligheid wegspoelden. Augias weigerde Hercules een belo ning omdat de rivieren het werk geklaard hadden. Hercules pikte dat niet, doodde Augias en stelde (om Zeus te verzoenen met zijn euvele daad) lijk- spelen in. In het stadion geven startblokken en een finishlijn van steen nu nog aan waar Hercules een baan uit zette door 600 keer zijn voeten achter elkaar te passen. En de tempels in het heiligdom zijn nog steeds omgeven door wilde olijfbomen. Eer en glorie De oorspronkelijke Olympische Spelen waren van een godsdienstig karakter. Ze werden gehouden ter meerdere eer en glorie van Zeus en daarom mochten ook alleen vrije Grieken van onbeschre ven levenswandel meedoen. De eerste dag van die oude spelen was gewijd aan verschillende plaatsen van dit soort spelen gehou den: in de centra Nemea, Delphi, Korinthe en Oly mpia. De laatste vanaf 776 voor Christus om de vier jaar. En die werden zo belangrijk dat de Grie ken de Olympiade gingen gebruiken als basis voor hun tijdrekening. De oude Olympische Spelen bestonden uit hardlo pen over 192 meter (de lengte van 600 voeten van Heracles) en over de dubbele afstand, een loop over ongeveer drie kilometer en een wedstrijd hardlopen met een complete wapenrusting. Dan was er nog een combinatie van worstelen en bok sen, een wagenrace met een vierspan en de zoge naamde pentathlon waarin de nummers versprin gen, speerwerpen, discuswerpen en hardlopen wa ren ondergebracht. Als na het afwerken van dit programma nog geen winnaar bekend was volgde nog een robbertje worstelen. De deelnemers schreven als individu in en droegen zelf alle kosten. De winnaar kreeg officieel alleen offerdiensten en aan het afleggen van de eed. Niet-Grieken. barbaren en lieden die al eens een veroordeling voor een misstap hadden opgelopen, bleven buiten. De godsdienst weerde ook vrou wen. Die mochten zelfs niet komen kijken. Op die regel was maar één uitzondering: de priesteres van Demeter, Chamyne, had een eigen zetel naast de baan. Die staat er nu nog. Het afleggen van de eed was een buitengewoon plechtige gebeurtenis. De Grieken deden dat op het altaar van Zeus Horkios. Een standbeeld van de god met een bliksem in de hand, waarmee hij mensen die een meineed afleg den zou treffen, boezemde ontzag in. Op de inge wanden van een ritueel geslacht zwijn zwoeren de atleten met hun vaders en broers een dure eed om de regels van de wedstrijden te eerbiedigen. Olympiade In het prehistorische Griekenland werden op vier

Leidse Courant | 1980 | | pagina 21