£eidóe (Sou/KMiiSl Kabinet wil boycot Spelen doordrukken .mbtenaren reigen met olledige taking Zwart Afrika wil spoedvergadering van veiligheidsraad Onderzoek naar regiem sjah komt dichterbij Spoor in taxi-moord RUSSEN: WIJ GAAN HOE DAN OOK NAAR LAKE PLACID Crisis binnen Euro-comm unisme EXPLOITANT JAN V.D. GEEST SWEET D'BUSTER a •thekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooldredacleur: J. J. Hallewas - redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 74,69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: taal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Zaterdag 26 januari 1980, 70e jaargang no. 21564 Gaslicht Vanavond om 20.27 uur op Ned. II Ingrid Bergman in „Gaslicht" en om 22.17 uur „Lieve Jane". Op Ned. II om 20.05 uur „De Willem Ruis Show" en om 21.55 uur „Alles is Anders". Morgen op Ned. I om 21.00 uur „Columbo" en op Ned. II om 21.50 uur „De radiodroom". Om 22.20 uur „Uit de volk smond". Rustig weer Op de meeste plaatsen droog weer en enkele opklaringen. Middagtemparatuur van om het vriespunt in het noordoos ten tot tot plus vier graden in Zeeland. Weinig wind. Morgen: zon op: 08.29, onder 17.12. Hoogw.: 10.50 en 23.37. Laagw.: 06.30 en 19.17. Mode '80 In Parijs en Rome hebben gis teren drie belangrijke mode huizen hun opvatting geopenb aard van de kleding die in het voorjaar en de zomer van 1980 door vrouwen gedragen zou moeten worden. Links de visie van Nina Ricci (Parijs), rechts de visies van Jean-Louis Scherrer (Parijs) en Valentino (Rome). ROTTERDAM De Rotter damse recherche heeft een moge lijk spoor in handen van de wit te Volkswagen 1600, die de moor denaars van de 33-jarige Rotter damse taxi-chauffeur Willem Stakenburg vorige week hebben gebruikt als vluchtwagen. Volgens een politiewoordvoerder is er een wagen gesignaleerd in Dord recht, die aan alle eisen voldoet. Maar de auto is weer verdwenen. Taxi-chauffeur Willem Stakenburg werd vorige week in de nacht van zaterdag op zondag doodgestoken in Rotterdam-Zuid, in zijn taxi. Slaapmiddel onder opiumwet DEN HAAG Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met een voorstel, waarbij het slaapmiddel „Methaqualon" onder de werking van de opiumwet wordt gebracht. Het middel kan leiden tot prnsti- ge schade voor de gezondheid en voor de samenle ving, aldus de toe lichting op het be sluit. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME- De Spaanse communistenleider Santia go Carrillo is gisteren in Rome aangekomen voor overleg met zijn Italiaanse collega Enrico Berlinguer Zij zullen de komende dagen overleggen over de crisis die het Euro-communisme doormaakt alsme de over de tegenstellingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. De verhouding tussen de Zuideuropese communistische partijen is aanzien lijk bekoeld door het feit, dat de Franse communis tenleider Georges Marchais het Russische ingrijpen in Afghanistan heeft goedgekeurd. De Italiaanse communisten, die de laatste weken openlijk sollici teren naar ministersposten in hun land, hebben het Russische optreden veroordeeld, evenals de Spaanse communistische partij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft gisteren een dringend beroep gedaan op het NOC om de Nederlandse sport lieden te bewegen niet aan de Olympische Spelenin Moskou deel te nemen. Het kabinet steunt tevens het voorstel van president Car ter om te zoeken naar een alternatieve plaats voor het houden van de Olym pische Spelen. Verder zul len ook alle ministeriële en topambtelijke contacten met Rusland worden opge schort, evenals de Neder landse tarwe-export naar dat land. Tijdens de ministerraad is giste- ren eveneens besloten om de cul turele contacten met de Sovjet- Unie op een laag pitje te zetten. Ook zal de uitvoer van technolo gisch hoogwaardige produkten naar dat land worden stopgezet. Op de vraag wat voor consequen ties dat meebrengt voor de Neder landse export naar Rusland, kon minister-president Van Agt ech ter geen duidelijk antwoord ge ven. „Overigens is het natuurlijk nog altijd zo"l verklaarde de premier, „dat het NOC en de nationale sportorganisaties uiteindelijk moe ten beslissen of ze werkelijk ge volg aan onze oproep geven. Het is niet de bedoeling van de rege ring paspoorten van sportlieden in te houden". De Amerikaanse regering heeft aangekondigd dit laatste wel te zullen doen. Als reden voor de opstelling van de Nederlandse regering noemde Van Agt zowel de kwestie rond Afganistan als de recente gebeur tenissen rond de dissident Sacha- rov. Volgens de bewindsman is zo langzamerhand een situatie ont staan waarin niemand een beslis sing durft te nemen. „Die situatie kan ertoe leiden dat er uiteinde lijk helemaal niets gebeurt. Wij hebben dat willen doorbreken", aldus Van Agt. Hij onderstreepte dat de sportlie den niet de enigen zullen zijn die offers moeten brengen om de Russische regering onder druk te zetten. Zo zal het Concertgebouw orkest worden gevraagd om af te zien van een aantal geplande voorstellingen in Moskou. De Sowjet-Unie heeft laten weten dat zij op de boycot-acties in het Westen niet zal reageren met te gen-boycots. Vladimir Popov deelde gisteren namens het orga nisatie-comité van de Olympische Spelen in Moskou mee dat zijn land zal deelnemen aan de win terspelen in het Amerikaanse Lake Placid, ongeacht de gedrag slijn van de Verenigde Staten. Ook de de zomerspelen in Moskou zullen onder alle omstandigheden doorgang vinden, aldus Popov, die stelde: "Wij Russen zullen onze Olympische verplichtingen volle dig nakomen". Een besluit van het Nederlands Olympisch Comité over de deel name van ons land is zeker niet te verwachten voor 10 februari. Op die datum wordt een definitieve beslissing terzake de opstelling van het Amerikaanse Olympisch Comité verwacht. Het Australische Comité heeft gis teren een verzoek van de Austra lische regering om van „Moskou" af te zien, naast zich neergelegd. De Australische sportlieden wil len niet verder gaan dan het In ternationale Comité van het Aus tralische regeringsstandount op de hoogte stellen. Inmiddels heeft de directie van het Louisiana Astrodrome in New Orleans aangeboden de „Spelen voor de Vrije Wereld" te organi seren in het geval de Amerikanen niet naar Moskou gaan. Het stadi on in New Orleans heeft een ca paciteit van 76.000 toeschouwers. Wat Nederland aangaat, de boycot van ons land zou voor de NOS een strop betekenen van minstens 800.000 gulden. Dit is het bedrag dat inmiddels al is geinvesteerd in radio- en televisie-verbindingen. Voor Den Haag heeft het gisteren door de regering genomen besluit tot gevolg dat de Russisiche ruim tevaart-tentoonstelling die op 1 mei van dit jaar in Den Haag zou worden ingericht, waarschijnlijk geen doorgang zal vinden. De Ne derlandse regering zal overigens ook in Europees bondsgenoot- schappelijk overleg, bij de andere partners gaan pleiten voor een boycot van de Spelen in Moskou. Men heeft het NOC gevraagd om datzelfde te doen bij haar zuste rorganisaties in Europa. Zie verder de pagina's 9 en 11. j verlaging van iregelmatigheidstoeslag (Van onze sociaal-economische redactie) STERDAM - Wanneer de overheid uitvoering gaat ge- i aan haar voornemen om de toelagen voor onregelmati- dienst (TOD) voor zijn personeel te verlagen, dan gaat werk bij de hele overheid.ook de politie en het openbaar voer, plat. Dit dreigement werd vanmorgen uitgespro- i door vice-voorzitter Jaap van de Scheur van de Abva ens een demonstratieve bijeenkomst in Amsterdam van FNV-bonden van overheidspersoneel tegen die verlaging, volgens Van de Scheur sommigen vele honderden gul- s inkomen kan schelen. de Scheur hekelde de mentaliteit van de huidige -regering nu er extra bezuinigd moet worden, het geld maar te halen inder anderen het overheidspersoneel. Het plan om te korten Ie TOD moet worden ingeslikt,zo eiste hij. „We zijn ons be- t van onze verantwoordelijkheid ten opzichte van ons werk 'an de burgers,maar als het kabinet infame beslissingen blijft ïen ten opzichte van ons, dan komt er een moment,waarop die verantwoordelijkhied niet meer willen dragen." Van de eur zei,dat de bonden al twee maanden bezig zijn met het rbereiden van harde acties van lange duur. ADVERTENTIE Z0ETERW0UDE waar uw bruiloft- nog een echt feest is m.i.v. 26 jan. nieuw privé-adres: Watertje 11,2381 EE Zoeterwoude. Tel. 1373.- Feest in huize Winkel In huize Winkel in Nootdorp heerst dit weekeinde een extra feestelijke sfeer. Met ingang van 1 maart is mr. F. Winkel, sinds 1966 burgemeester van Nootdorp, benoemd tot eerste burger van Noordwijkerhout. Voor meer nieuws zie de gewestpagina. Militair komplot Spanje ontkend MADRID In Madrid is een militair komplot verijdeld en is een militaire leider onthe ven van de leiding van de eer ste pantserdivisie, die in de omgeving van de hoofdstad gelegerd is. Dit heeft het Spaanse dagblad „Diario 16", dat welingelichte kringen citeert, vrijdag ge meld. De Spaanse regering heeft het bericht „ongegrond" genoemd. Divisie-generaal Luis Torres Rojas werd onthe ven als commandant van de pantser-elite-divisie „Brune- te". Het avondblad .'.Informa- ciones" schreef dat hij overge plaatst was naar de functie van militair gouverneur van Coruna, in Galicië, n.a.v. een rede die hij op 6 januari had uitgesproken. Hij had toen ge zegd dat „het leger gereed was met zijn bloed en eenheid van Spanje en zijn territoriale on schendbaarheid te verdedi gen". NEW YORK Zwart Afrika heeft Groot-Brit- tannië ervan beschul digd zich te onttrekken aan de overeenkomst van Lancaster House in zake de vestiging van een zwart meerderheids bewind in Rhodesië. De Afrikaanse landen heb ben in New York aange drongen op een spoed- bijeenkomst van de vei ligheidsraad. In een nota aan de voorzitter van de V-raad vragen de Afri kaanse landen dat de 15 lan den tellende raad „onmiddel lijk maatregelen" treft om „vrije en eerlijke verkiezin gen" in de voormalige Britse kolonie te garanderen. Ver wacht wordt dat de raad dins dag achter gesloten deuren het verzoek zal behandelen en dat later op die dag of woensdag een openbare bijeenkomst zal plaatsvinden. In New York wordt ook verwacht dat Groot-Brittannië een veto zal uitspreken over elke krachtige resolutie die zijn gouverneur, Lord Soames, zal berispen. In de Afrikaanse nota, die na mens de organisatie van Afri kaanse Eenheid (OAE) is op gesteld wordt onder meer ge wezen op: de voortdurende aanwezig heid in Rhodesië van Zuidafri- kaanse troepen en andere een heden van huurlingen. de „onnodige" hernieuwing van de noodtoestand voor zes maanden en het handhaven van de staat van beleg in het gebied. Ook Iraniërs die buiten hun vaderland verblijven hebben tijdens de presidentsverkiezingen hun stem kunnen uit brengen. Hier een beeld van een stemlokaal in Washing ton in de Vernigde Staten. BANI-SADR PRESIDENT IRAN NEW YORK Amerika en Iran zijn het eens over een in ternationaal onderzoek naar eventuele misdaden van de sjah» zo heeft secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde naties gisteren bekend gemaakt. Maar over hét tijdstip van vrijlating van de gegijzelden in de Amerikaan se ambassade in Teheraan bestaat nog verschil van mening. Amerika wil dat ze worden vrijgelaten, zodra de commissie van onderzoek naar het doen en laten van de sjah is ingesteld. En Iran wil de invrijheidstelling pas nadat de Veiligheidsraad van de VN het rapport van de commissie heeft besproken. Voor zover de uitslag van de presidentsverkiezingen in Iran vanmorgen bekend was, gaf deze een grote overwinning te zien voor de man die nu nog minister van financiën is, Abdolhassan Bani-Sadr. Volgens onofficiële schattingen kan hij rekenen op een stemmenpercentage van 70 tot 80. Regarend op dit nieuws zei de toekomstige president ondermeer: „Ik zal proberen het probleem van de 50 Amerikaanse gegijzelden tot een einde te brengen op een wijze die recht doet aan de eisen en de onafhan kelijkheid van Iran". Een van de artsen die de ayatollah Chomeini behandelt heeft verklaard dat deze leidt aan angina pectoris (hartbeklemming). Donderdag 31 januari Toegangsprijs 10.00 Aanvang 20.30 uur STADSGEHOORZAAL LEIDEN Voorverkoopadres: Gé Hofenk Haarlemmerstraat 66, Leiden

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1