Tito leert misschien weer lopen PARTIZANEN- GEEST TERUG IN JOEGOSLAVIë BELGRADO President Tifo van Joego slavië herstelt zo voorspoedig van zijn beenamputatie, dat wellicht mag worden aangenomen dat hij over enige tijd weer zal kunnen lopen. Het laatste medische bulletin dat gisteren werd uitgegeven, meldt dat de lichamelijke conditie van president Tito uitstekend is en dat er in middels aan een revalidatieprogramma wordt gewerkt. Volgens geruchten zou president Tito, wiens linkerbeen vermoedelijk tot boven de knie is afgezet, een kunstbeen van ge perfectioneerde Westduitse makelij krij gen. Het medische team dat sinds zondag dag en nacht de gezondheidstoestand van de Joegoslavische president bewaakt, wil zich echter niet over details uitlaten en be perkt zich nog steeds tot uiterst korte me dische bulletins. Het verrassend gunstige medische bulletin van gisteren heeft in heel Joegoslavië een zucht van verlichting veroorzaakt. De afge lopen dagen die door het medische team kritisch waren genoemd was de stemming in Joegoslavië erg gedrukt. De leiders van zowel de katholieke als de or thodoxe kerk hadden de gelovigen tot gebed voor president Tito opgeroepen. De voorlichting over de gezondheidstoestand van de Joegoslavische president was ui terst summier en men kreeg steeds meer de indruk dat het einde van president Tito nabij was. Populariteit Hoewel er in het openbare leven weinig over werd gesproken, was de toestand waarin Tito verkeerde thuis bijna overal het gesprek van de dag. Wanneer de nieuwslezer op de televisie een somber medisch bulletin voorlas, werd er in meni ge huiskamer gehuild. De populariteit van de Joegoslavische pre sident die, naar het leek, vooral van bo venaf sterk was gepropageerd, blijkt niet kunstmatig te zijn. Tito is zelfs voor niet- -communistische Joegoslaven een onver vangbare vaderfiguur geworden. Ook de angst voor een Sovjetrussische in val lijkt na het goede nieuws over Tito's gezondheid verdwenen. Op zich genomen is dat natuurlijk erg vreemd, want hoewel het Tito een stuk beter gaat, is hij nog steeds een zieke oude man die onmogelijk de verdediging tegen een Sovjetrussische overmacht zou kunnen leiden. De staat van paraatheid staat momenteel op een wat lager pitje, de extra bewaking van de vliegvelden met luchtdoelge schut is minder scherp geworden en de Joegoslavische kranten zijn deze week als bij toverslag minder over de politieke spanningen gaan schrijven. Ook de 180 buitenlandse journalisten die sinds vorige week in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado verblijven, zijn er nu van overtuigd dat er in Joegoslavië voorlo pig geen crisis te verwachten is. Zij ver trekken weer stuk voor stuk, tot opluch ting van de Joegoslavische autoriteiten. Want hoewel men niet aan de vrijheid van nieuwsgaring heeft willen tornen, heeft men in Joegoslavië toch met bezorgdheid de grote aandacht die de wereldpers aan dit land besteedde gevolgd. Sinds veertien dagen controleerde de dou ane aan de grenzen en op de vliegvelden binnenkomende reizigers op kranten en tijdschriften waarin over Joegoslavië werd geschreven. Vijftien jaar lang was dit niet gebeurd. De autoriteiten waren nu kenne lijk bang, dat de Joegoslavische bevolking door het lezen van de buitenlandse be richtgeving over Joegoslavië nog meer in paniek zou raken dan al het geval was. Sinds gisteren zijn kranten uit het Westen echter weer vrij te koop en valt de douane binnenkomende reizigers niet meer lastig over hun reislectuur. Generale In politieke kringen in de Joegoslavische hoofdstad worden de afgelopen twee we ken beschouwd als een soort generale re petitie voor het moment dat president Tito werkelijk komt te overlijden. Voor het eerst sinds het collectief leider schap ruim tien jaar geleden naar een idee van Tito zelf werd ingesteld, heeft het moeten bewijzen dat het kan functioneren. De acht leden van het staatspresidium en de 23 leden van het partijpresidium heb ben veertien dagen lang niet de vingerwij zingen van president Tito behoeven op te volgen, maar moesten zonder „eerste man" beslissingen nemen. Zondag j.l. stond het collectief leiderschap voor een uiterste krachtproef. Toen de 87-jarige president zich bleef verzetten te gen een beenamputatie nam het collectief het besluit dat Tito's linkerbeen toch ge amputeerd moest worden. Inmiddels is de afgelopen veertien dagen ook gebleken, dat de Joegoslavische ge neraals (die overigens vrijwel allemaal in de Sovjet-Unie zijn opgeleid) niet alleen betrouwbaar zijn, maar ook uiterst effi ciënt kunnen optreden. De generale repetitie is nu voorbij. Voor de première behoeven de Joegoslaven minder angst te hebben dan voorheen, te meer omdat de partizanengeest van 35 jaar geleden, die de laatste jaren een beetje was ingeslapen, de afgelopen we ken weer voor honderd procent gewekt blijkt te zijn. LEO VAN VLIJMEN WASHINGTON De Amerikaanse presi dentsverkiezingen zijn in volle gang. Hoewel ene meneer Crane al ruim ander half jaar bezig is met een weinig succes volle campagne en de meeste andere kandidaten al maanden doende zijn te bewijzen, dat in principe iedereen presi dent van de Verenigde Staten kan wor den, is de zaak bij de eerste test in lowa pas echt begonnen. Je ontkomt er niet aan dit gebeuren met Nederlandse poli tieke ogen te bekijken, zeker wanneer je geruime tijd als parlementair redacteur het vaderlandse politieke gewoel van na bij hebt meegemaakt. De ommezwaai is gigantisch. Als je PvdA- -congressen hebt meegemaakt waar geen i zonder punt de deur uit gaat, CDA'ers el kaar te vuur en te zwaard hebt horen be strijden over de betekenis van de term „evangelische politiek" en D'66'ers in vol strekte chaos twintig stemmingen hebt zien houden over de vraag of van een elektronisch stemapparaat gebruik moet worden gemaakt, is het Amerikaanse ver- kiezingsgebeuren verbijsterend. Eigen publiek Allereerst treden de kandidaten vrijwel uit sluitend op voor eigen publiek. Dat publiek is voortdurend aan het juichen en ik ben ervan overtuigd, dat ze ook zouden jui chen als hun kandidaat hun „stomme idio ten", „koekebakkers" of iets van soortge lijke strekking zou toeroepen. De drang om in eigen huis iets zinnigs te zeggen is er dus niet. Maar naar buiten is het niet veel beter. De kandidaten spreken vrijwel uitsluitend in een soort reclameteksten, waarbij de naam van het wasmiddel is ver vangen door de eigen naam. Brown, An derson en Carter hebben verreweg het meest te vertellen, niaar Brown en Ander son zijn al op voorhand kansloos verklaard en Carter is de huidige president en kan dus moeilijk volstaan met te melden, dat hij het in 1980 beter gaat doen dan zijn voorganger. Dat laatste is zo ongeveer de enige boodschap, die door de anderen in allerlei toonaarden wordt afgeleverd: kies mij en alles zal beter worden. Neem nou George Bush, sedert de eerste verkiezingstest in lowa plotseling een gro te kanshebber voor de Republikeinse no minatie. Hij heeft dat volgens velen te dan ken aan een vroege start, een sterke orga nisatie en niet in het minst aan zijn optre den in het tv-debat met alle andere Repu blikeinse kandidaten (behalve Reagan), dat begin januari in lowa werd gehouden. Ik heb het bandje er nog eens op afgeluis terd, wat de antwoorden van Bush waren op enkele van de belangrijkste vragen. Vraag: Wat zou u doen als u vanavond president was, om de Amerikaanse gijze laars in Irarv veilig thuis te krijgen? Kennedy of Carter „for President": bijna niets is de Amerikaanse kiezers te gek om anderen op de hoogte te stellen van hun voorkeur voor een bepaalde presidents kandidaat. Bush: „Ik steun de president. Ik wil niets zeggen, dat in de verste verte het gevaar voor de gijzelaars zou kunnen vergroten of ingewikkelder zou kunnen maken. Ik heb het laatste jaar voortdurend gesproken over sterkte in de buitenlandse politiek. Ik steun de veelzijdige pogingen, die de pre sident doet om de Verenigde Naties te mobiliseren, maar als voormalig ambassa deur daar ben ik niet ai te optimistisch over een gezamenlijke actie, die de VN kan ondernemen op grond van het hand vest. Ik zal de president steunen bij de po gingen de zaak wat scherper te spelen". Verkeerde vergissing Vraag: Wat vindt U van het besluit van president Carter om de Russen te straffen via een graanembargo? Bush: „Wel, volgens mij maakt de presi dent hier een verkeerde vergissing, zoals Yogi the Bear zou zeggen. Het is aardig om te praten over het brengen van offers. Maar als we praten over offers, vraag je niet één onderdeél van de economie om dat offer te brengen en je legt geen pro gramma op, dat ons meer pijn zal doen dan de Russen. Onze landbouwexport draagt aanzienlijk bij aan onze bodemloze betalingsbalans. Daarom ben ik het niet eens met deze actie van de president". Vraag: In hoeverre onderscheidt U zich- van koploper Reagan? Bush: „Ik wil de ruime ervaring benadruk ken die ik heb gehad en de overtuiging die ik heb In buitenlandse en binnenlandse za ken. En een bedrijf opbouwen ik geloof dat ik de enige kandidaat hier ben die dat gedaan heeft ik geloof dat deze zaken erg belangrijk zijn. We zitten dicht bij el kaar als Republikeinen maar dat is goed en niet slecht. Omdat we de Democraten In de herfst moeten verslaan". Bush heeft nog een lange weg te gaan. Nu hij in het volle licht van de schijnwerpers is geraakt, zal hij er waarschijnlijk niet meer zo gemakkelijk afkomen als in het tv-de bat In lowa. Maar het blijft benauwend, dat Iemand zonder iets wezenlijks te zeg gen een belangrijke stap kan doen naar een van de machtigste functies in de we reld. Het zorgt, er ook voor, dat je bijna gaat houden van onze eigen politieke Hoekse en Kabeljauwse twisten. DICK TOET £eidóC<2owuvnt

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17