loidód 0omatitH Sacharov vecht door VS begunstigen China Japan zet McCartney land uit Amerikaans vliegtuig gekaapt lp 11 maart van kracht Ook NAVO- hulp gewenst in Perzische Golf MEER HANDEL EN MILITAIR MATERIEEL Met Het Motor huis is te praten! UHet Motorhuis 4 ^kersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas facteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes f4,69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummérs: 60 cent. Vrijdag 25 januari 1980, 70e jaargang no. 21563 Wat nou? Op Ned. I om 23.00 uur „Wat gebeurt er nou?" over een groepsproces. Om 19.35 uur ,,Op volle toeren" en om 20.30 uur „Onze ouwe". Op Ned. II om 19.25 uur „The Cats" en om 20.27 uur „Kwis tig met muziek". Om 21.45 uur „Geheim kommando". Veel bewolking Droog en vrij rustig weer met kans op mist. Temperaturen in de nacht rondom het vries punt, overdag ongeveer plus vier graden. Zon op 08.29 onder 17.12 uur. Hoogwater Schev. 09.32 en 22.19 uur, laagwater 05.08 en 17.58 uur. T-woestijn Tkkelroute k &LEM Israëlische en ïhe smokkelaars blijken ccesvol in het aanknopen \tacten met elkaar als de jen van beide landen. „Er voor honderdduizenden aan smokkelwaar, varië- an kleurentelevisies en ra tot buitenlandse devie- auto's via de Sinai-woes- r zowel Egypte als Israël \celd", aldus de Israëlische jsnspecteur Shalom. De smokkelaars zijn Bedoeï- het gebied goed kennen. s" yp ten aren kregen lucht smokkelarij toen in Suez bier werd verkocht. TOKIO - Ex-Beatle Paul McCartney is vandaag naar de luchthaven van Tokio gebracht om te worden uitgewezen, zo heeft een woordvoerder van het Japanse minis terie van justitie ver klaard. De huidige leider van de rockgroep Wings werd twaalf dagen in Tokio gevangen gehouden, na dat de Japanse douane marihuana in zijn baga ge had gevonden. Paul McCartney, omringd door pers en politie, bij het ver laten van de gevangenis in Tokio. Boete en week voorwaardelijk voor Koekoek ARNHEM Boer Koekoek is wegens verwaarlozen van een van zijn ponnies door het Hof in Arnhem veroor deeld tot een boete van dui zend gulden en een week voorwaardelijk. De recht bank had hem ook tot deze straf veroordeeld, maar het Kamerlid was in hoger be roep gegaan. De bewuste ponnie moest worden afge maakt, nadat het dier volko men ondervoed was geven- den op een stuk land van Koekoek. Geld Seychellen op bodem Kanaal PORTLAND De Griekse vrachtvaarder Aeolian Sky die op 4 november vorig jaar in het Kanaal na een aanvaring zonk, vervoerde in Engeland gedrukt en voor de regering der Seychellen (Indische Oce aan) bestemd bankpapier ter waarde van 2,4 miljoen dollar. Het bankpapier verpakt in 12 kisten, was in het geheim aan boord van het schip gebracht en opgeslagen in de kluis er van. Door duikers was vastge steld dat de deur van de kluis is weggeslagen en de kisten met geld zijn verdwenen. Vol- olit ATLANTA Een Amerikaans vliegtuig is vanmorgen tijdens een binnenlandse vlucht van Atlanta in de staat Georgia naar New York gekaapt door een man die de piloot opdracht gaf naar Cuba door te vliegen. Aan boord van het vlieg tuig bevinden zich 51 passagiers en 11 bemanningsleden. Het vliegtuig landde om drie minuten over tien in Havanna. Gewacht wordt op be recht van de Cubaanse autoriteiten over terugkeer van vliegtuig en Finse zieken huizen zonder moedermelk HELSINKI Vanwege ge- ruchten dat de donors belas ting moeten betalen, zitten de Finse ziekenhuizen zonder moedermelk. De geruchten ontstonden toen een belastinginspecteur had la ten weten dat ook de inkom sten, verkregen door het af staan van moedermelk, aan belasting onderhevig zijn. Artsen van een ziekenhuis in Helsinki dat een van de groot ste moedermelkbanken van de wereld heeft, zeiden dat ze nog maar een voorraad voor een ppar dagen hebben. AL KLAAR 7an onze parlementaire redactie) EN HAAG Het kabinet seft gisteren laten door- ■Ihemeren welke maatrege- n het in voorbereiding ïeft om de schade aan de •itionale economie zoveel logelijk te beperken. Zeker in ieder geval, dat er al in loonmaatregel gereed gt, voor het geval dat met sociale partners geen Vereenstemming wordt be- - Mkt. Deze loonmaatregel ^il dan op 11 maart aan bande moeten ingaan. Men loet ervan uitgaan dat alle inkomens dit jaar op de nul lijn (geen reële vooruitgang) komen. Er zal wel ruimte worden gelaten voor een be tere beloning bij zwaar en onaangenaam werk. Tijdens de gisteren voortgezette ka merdebatten over de loonpauze kwamen de ministers Albeda en Van Aardenne voor een deel tege moet aan de in de Kamer geuite wensen. Zij zegden toe: intensievere energiebesparing, ten dele vrijwillig, maar deels ook door wettelijke maatregelen; verplichte investering van de ex tra aardgaswinsten van de Shell en Esso in Nederland; verhoging van de exportprijs van het aardgas; voorbereiding van een aantal wet telijke maatregelen die dit jaar een echt matigingsbeleid moeten verwe zenlijken. Desondanks lijkt een meerderheid van de Kamer in conflict te komen met minister Albeda. PvdA, D'66 en PPR, maar ook in zekere zin CDA en VVD willen dat de bewindsman het bereikte akkoord over de toesla gen in de zuivel- en vleessector niet onder de loonpauze laat vallen. Vol gende week dinsdag moet de Kamer, zich uitspreken over een PPR-motie hierover. Albeda wil wat de zuivel sector betreft echter van geen wij ken weten. Hij toonde zich slechts bereid de looncommissie van de Stichting van de Arbeid nog eens om advies te vragen. De minister gaf gisteren toe dat bij de Raad van State al een wetsont werp ligt, waarin de huidige loon pauze per 11 maart wordt omgezet in een loonmaatregel. Er is verder een wettelijk kader in voorberei ding om alle inkomens dit jaar op de nullijn te zetten. Albeda gaat hiermee naar de werkgevers en werknemers. Wanneer beide part ners het dan niet alsnog eens zullen worden zal de regering met het pakket maatregelen komen. De kans op het laatste noemde de be windsman het grootst (Zie ook pagina 13) Groeiende druk uit VS Beelden uit Afghanistan 2.9e Terwijl de wereld met politieke en econo mische maatregelen re ageert op de Russische aanwezigheid in Afgha nistan, komen uit dat land slechts incidentele berichten over vluchte lingen en gevechten. De oorlog eist echter dagelijks zijn slachtof fers. Meer dan 400.000 mensen, onder wie dit kleine meisje (foto links), zijn al richting Pakistan gevlucht, waar ze onder armoedige y omstandigheden ver- I.blijven in kampen. Ver- spreid, ongecoördi neerd en slecht bewa pend bereiden de Af ghaanse mujaheddeen- opstandelingen zich voor op de strijd. A-jeugd valt "idzwaard af IAAG De CDA-jon- rijn geërgerd over de ring van prof. B. ivaard dat naar het l van deze jongeren de an het politiek gewe- het CDA is gesmoord het kernwapendebat, open brief aan Goud- schrijft voorzitter Heu lt de CDA-jongeren dat wel in staat zijn voor f te spreken en en het jen met Goudzwaards ies niet eens zijn. Vol- jukels heeft het kabinet mber bij het Nato-over- ft Nederlandse stand- •rï take de vernieuwing tnraketten optimaal tot gebracht. tl|Cldbevolking jaar met iljoen gegroeid ORK Volgens de )de Naties telde de we- dden vorig jaar 4,336 zielen, tegenover 4,258 een jaar eerder. De Igen werden gepubli- n het nieuwste kwar- n >ort van de Verenigde )ver bevolkings- en an- \tistieken. MOSKOU De naar Gorki verbannen dissidentenleider Andrej Sacharov heeft pogingen van de Sovjetautoritei ten hem de mond te snoeren weerstaan en zijn aanhangers opgeroepen een schriftelijke beroep inzake terugtrekking van de Sovjet-troepen uit Afghanistan aan te vullen en uit te geven. Sacharov deed zijn oproep in een telefoongesprek met vrienden in Moskou. In de verklaring wordt gezegd dat in „Afghanistan onze jongens sterven, de zonen en kleinzonen van degenen die de Tweede Wereldoorlog hebben overleefd." „Een supermo gendheid van 260 miljoen inwoners vernietigt de onafhankelijk heid van 17 miljoen Afghanen, terwijl de Sovjet-media bevesti gen dat ons volk dit eenstemmig aanvaardt", aldus Sacharov en medestrijders in zijn brief. Sacharov heeft verder een beroep op zijn vrienden in het wes ten gedaan hen} te steunen door telegrammen op zijn nieuwe adres in Gorki, Chtcherbinkastraat 2 te sturen. Van de dissiden tenleider zal binnenkort een vertaling verschijnen in het Duits en het Engels van zijn nieuwste werk „Angst en Hoop". Zijn Weense uitgever Fritz Molden wilde niet meedelen hoe het Rus sische manuscript in Oostenrijk is gearriveerd. De EEG, tenslot te, heeft gisteren bij monde van de Italiaanse ambassadeur in Moskou een scherp protest ingediend tegen de verbanning van Sacharov. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De Vere nigde Staten dienen snel te onderzoeken of de NAVO- -bondgenoten bereid zijn de regel, dat men niet buiten de grenzen van het bondgenoot schap zal optreden, te laten varen. Senatoren met uiteen lopende meningen als de De mocraat Frank Church en de Republikein Jacob Javits hebben daarop aangedron gen, nadat president Carter woensdagavond in zijn der de „State of the Union" (de Amerikaanse „troonrede") had gezegd militaire actie te zullen ondernemen als de Amerikaanse belangen in de olievelden rond de Perzische Golf in gevaar komen. In NAVO-kringen in Washing ton werd gisteren toegege ven, dat binnen de regering- Carter ernstig wordt over wogen besprekingen te be ginnen, die er toe moeten lei den de invloedssfeer van het bondgenootschap uit te brei den tot de Perzische Golf. Zowel Church als Javits, bei den zeer invloedrijke senato ren, zeiden dat de Verenigde Staten op dit moment een door Carter uitgesproken dreiging niet kunnen waarmaken. De plannen voor de instelling van een troepenmacht van ruim 100.000 man, die snel inzetbaar is ver buiten de landsgrenzen, en de produktie van nieuwe grote transportvliegtuigen be staan nog uitsluitend op pa pier. De mogelijke vestiging van Amerikaanse bases in Oman, Somalië en Kenya en de militaire en economische hulp aan Pakistan moeten nog worden uitgewerkt. „Op dit moment zou de Verenigde Sta ten een Russische agressie in het gebied van de Perzische Golf niet alleen kunnen beant woorden. Aangezien de belan gen van onze NAVO-partners in deze gebieden minstens zo vitaal zijn als de onze, hebben .wij de hulp van onze partners nodig", aldus senator Church. Volgens hem is de verbintenis niet buiten het NAVO-gebied op te treden gebaseerd op de waarschijnlijkheid, dat een mogelijke Russische aggressie in de eerste plaats in West-Eu ropa zou plaatsvinden. „Dat gegeven is gewijzigd", meent Church. (Zie verder pag.15 öldde ij de WASHINGTON De VS hebben een aantal belemme ringen weggenomen in het handelsverkeer met China en zich tevens bereid ver klaard militair materieel aan Peking te leveren. Het zijn nieuwe uitingen van de Amerikaanse toorn over de Sovjet-aanwezigheid in Af ghanistan. Gezien de vijan dige houding tussen Moskou en Peking weerspiegelen de nieuwe Amerikaanse maat regelen ook de grote schade die aan de Russisch-Ameri kaanse ontspanning is toe gebracht Met onverwachte snelheid en grote meerderheid keurde het Amerikaanse Congres gisteren een resolutie goed die aan Chi na de status van meest begun stigde handelsnatie verleent. Peking heeft al lang naar die positie gestreefd, maar dit is tot op heden steeds door Was hington geweigerd, omdat het geen onderscheid wilde maken tussen Peking en Moskou. De resolutie is direct van kracht geworden, omdat geengoed- De status houdt overigens geen voorkeursbehandeling in. maar het recht om met de VS handel te drijven op eenzelfde basis als de meeste andere lan den dit doen. In het Congres verklaarde een afgevaardigde dat hij graag een zelfde status voor de Sovjet-Unie wil zodra dit land haar aggressieve koers verlaat en meer burgers toe staat te emigreren. Als gevolg van ae maatregel kan de Amerikaanse handel met China tegen 1985 een ni veau van tien miljard gulden per jaar gaan bereiken. Tegen standers van de maatregel wij zen echter op de recente Chi nese aanval op Vietnam en zetten vraagtekens bij het Chi nese beleid inzake mensen rechten. China krijgt ook militair logis tiek materieel geleverd, d.w.z vrachtwagens, communicatie- materieel en radar-alarmsyste men. Er zullen geen offensieve wapens aan China worden ge leverd. Washington wil het be lang van dit besluit niet over drijven: men wijst erop dat er geen direct verband is met de toestand in Afghanistan, maar dat de zaak al sinds vorige zo mer in studie is. Westduitse zege in Monte Carlo-rallye MONTE CARLO De Westduitse equipe Walter Rohl/Christian Geistdorfer is winnaar geworden van de 48e rallye van Monte Carlo. De Westduitsers, die in een Fiat 131 Abarth reden, had den ruim tien seconden voorsprong op de Fransen Darniche en Mahe in een Lancia S tra tos. De Zweden Waldegaard en Thorszelius werden derde. De afgelopen weken mochten wij weer veel nieuwe Opeis afleveren. De inruilwagens die wij daarop binnenkregen, zijn voor een groot gedeelte ook alweer verkocht. Wilt u nu een nieuwe Opel gaan kopen, kom dan beslist bij ons langs. Wij ruilen uw auto graag in op onze 80-er modellen, die we nog voor de b.v.b. verhoging ingekocht hebben. Dubbel voordeel dus. Geen 2 of 5% extra b.v.b. betalen en nog een fikse inruilprijs op de koop toe. Onze showroom is morgen geopend van 9.00-17.00 uur. U bent van harte welkom. ^vc Leiden, Vondellaan 80. telefoon 071-76.93.13. Leidschendam, Oude Raadhuisstraat 1, telefoon 070-20.00.04. Katwijk, Ambachtweg 1, telefoon 01718-2.92.03. Voorschoten, Kon. Julianalaan 46, telefoon 01717-25.59.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1