Carter wil Perzische Golf ook militair verdedigen Meerderheid in Kamer voor boycot Olympische Spelen OVERWELDIGENDE STEUN VOOR PRESIDENT Khomeiny met hartklachten opgenomen Strippenkaart naakt openbaar zone-vervoer rnn trekkelijker DE BOO: foidaeöouto/ntlH ikersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden, Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas idacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Teletoonties ("4.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: al ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Donderdag 24 januari 1980, 70e jaargang no. 21562 Ernst Busch Om 20.40 uur op Ned. I „Ernst Busch en zijn tijd" en om 21.55 uur Freek de Jonge met „Denk-beeld". Om 20.27 uur op Ned. II „Te gast bij de Mounties" en om 21.10 uur „Nederland '43". Om 22.50 uur „Soap". Opklaringen Overwegend droog, 's Nachts temperaturen om het vries punt. Middagtemperaturen on geveer 5 graden. Matige zuid westenwind. Morgen zon: 8.30 - 17.11. Schev. hoogw.: 8.26 en 21.03. Laagw.: 3.54 en 16.48. jhorid Bingo wel beter 'EL Collega's van de he rijkswachtofficier ?ran?ois. die van drugs- wordt beschuldigd, >n dan perplex staan, ij van het dubbelleven n chef gehoord hadden, or het opsporen van opgeleide hond Bingo it niet. Hij ging altijd te keer als Francois of ic te tas in de buurt wa- Iingo is nu eenmaal dol zei Francois dan. „Wij beter moeten weten, izeggen nu zijn col le pels is nog een vierde functionaris in verband eze zaak aangehouden. Platina en goud voor Toon Hermans In Amsterdam is gisteravond Toon Hermans bekroond als schrijver. Voor zijn boek 'Liggen in het gras' kreeg hij platina en voor 'Fluiten naar de over kant' een gou den exemplaar. Prinses Margriet was met Mr. Pie- ter naar Theater Carré gekomen om het edelme-. taal uit te reiken. Nieuw drankje in strijd tegen bloederziekte MAASTRICHT Een onderzoek team onder leiding van de Maas trichtse hoogleraar H.C. Hemker heeft een drankje samengesteld dat de handicaps van lijders aan bloederziekte (hemofilie) belang rijk kan verlichten. Het drankje bevat een stof die nu nog aan het lichaam van de pa tiënt wordt toegediend middels een injectie in een ader. In de meeste gevallen moet de zieke daarvoor naar het ziekenhuis. Soms meerdere malen per week. Het drankje maakt die gang over bodig. Mistachterlamp mogelijk verplicht DEN HAAG Het heb- ben van minstens één mistachterlicht op de auto zal in de toekomst wellicht verplicht wor den gesteld. Het wachten is alleen nog op een keu ringsreglement van de beschikbare verschillen de mistachterlichten. Nu bestaan er nog geen één duidige keuringseisen voor de lichten, terwijl vele van de lichten die op de markt zijn, als on deugdelijk moeten wor den bestempeld. Wielklem tegen parkeer- terreur DEN HAAG Op het minis terie van Verkeer en Water staat wordt met de vier grote gemeenten van ons land beke ken, of de invoering van een wielklem een goed middel zou zijn tegen de „parkeerchaos" en „parkeerterreur". De in voering van een dergelijke methode, waarbij de auto ter plaatse wordt geblokkeerd door een klem op de wielen, die de politie alleen verwijdert indien een boete wordt be taald, hangt alleen nog op en kele juridische bezwaren. (Van onze correspondent in Washington, Dick Toet) WASHINGTON Met een blijkens de eerste reacties overweldigende steun heef t de Amerikaanse president Jimmy Carter gisteravond gewaar schuwd, dat elke poging van een bui tenlandse mogendheid om controle te krijgen in het gebied van de Perzische Golf zal worden beschouwd als een aanslag op een vitaal belang van de Verenigde Staten, die zal worden be antwoord met noodzakelijke maatre gelen, inclusief militaire actie. Hoewel Carters verklaring'na de eer dere heftige Amerikaanse reacties op de Russische invasie van Afghanistan al lang niet meer als een verrassing kwam, werd Carters onverholen drei gement aan het adres van de Sovjet unie opvallend unaniem opgevat als de speerpunt van een nieuwe, sterk verharde Amerikaanse buitenlandse politiek. Tekenend voor de brede steun voor de nieuwe politiek die Carter in zijn „Sta te of the Union" (de Amerikaanse „Troonrede") ontvouwde, was de una nieme bijval van de senatoren als McGovern en Henry Jackson. Beiden zijn Democraat, maar worden alge meen beschouwd als uitgesproken ver tegenwoordigers van respectievelijk de zachte en de harde lijn ten opzichte van de Sovjet-Unie. Kritiek op Carters rede kwam gisteravond en vannacht vrijwel uitsluitend van Republikeinse zijde. Vooral de ultra-rechtse vleugel van de Republikeinse partij meent dat Carter nog lang niet ver genoeg is ge gaan en in ieder geval niet concreet genoeg is geweest in zijn tegenaanval naar aanleiding van de Russische inval in Afghanistan. Senator Edward Ken nedy, Carters voornaamste rivaal voor de democratische nominatie voor de presidentsverkiezingen, zei op ver schillende onderdelen met de presi dent van mening te verschillen, maar pas later op details te willen ingaan. De Russisch-Amerikaanse relatie over heerste Carters derde „State of the Union", die gisteravond om negen uur Amerikaanse tijd via alle grote televi siekanalen rechtstreeks werd uitgezon den. Zijn voor het merendeel al eerder aangekondigde reacties op de Russi sche invasie in Afghanistan, zoals ho gere defensieuitgaven, een waarschijn lijke Olympische boycot en een grotere militaire aanwezigheid in de Indische Oceaan, werden stuk voor stuk met luid applaus begroet. Nieuw was alleen zijn aankondiging van een eerste stap naar een mogelijke herinvoering van de dienstplicht. Door registratie van potentiële dienstplichtigen wil Carter een eventuele toekomstige mobilisatie vergemakkelijken. De maatregel kan blijkens de eerste reacties op ruim vol doende steun rekenen. Ook de crisis in Iran, waar vijftig Amerikanen al bijna drie maanden worden gegijzeld, stond in het teken van de gebeurtenissen in Afghanistan. Hoewel Carter opnieuw verklaarde niet te zullen wijken voor afpersing en Iran waarschuwde dat het een zware prijs zal moeten betalen als de gegijzel den iets overkomt, liet hij ook weten de relatie met Iran te willen herstellen zo gauw de gijzeling tot een bevredi gende oplossing is gekomen. Hoewel Carters krachtige uitspraken vannacht verreweg de meeste aan dacht trokken, bevatte zijn rede ook onderdelen, waaruit bleek dat hij zijn in eerdere regeringsverklaringen ont wikkelde politieke doelstellingen niet geheel heeft verlaten. Zonder het SALT-akkoord met name te noemen zei hij dat de pogingen om de kernbe wapening onder controle te krijgen niet zullen worden gestaakt. Hij bena drukte opnieuw de pogingen om bete re relaties te ontwikkelen met Derde Wereldlanden en zi ook voor de hand having van de mensenrechten in de wereld te zullen blijven strijden. TEHERAN De revolutionaire leider van Iran, ayatollah Khomeiny, is gisteravond vanuit Qom overgebracht naar een zieken huis in Teheran, waar hij zal worden behan deld wegens hartklachten. Dit heeft een woordvoerder van zijn hoofdkwartier in Qom meegedeeld. In een medisch bulletin van vanmorgen wordt zijn toestand „bevre digend" genoemd. Het is de eerste keer dat Khomeiny Qom heeft verlaten sinds hij zich kort na de revolutie in de heilige stad ves tigde. Eerder had radio Teheran bekend gemaakt dat de ayatollah een langere rustperiode in acht zou nemen dan hij zich had voorgenomen. De Panamese regering heeft gisteren officieel ontkend dat de sjah van Iran is gearresteerd. Wel heeft Panama Iran laten weten dat het be reid is het Iraanse verzoek om uitlevering te onderzoeken. Dit stond in een verklaring van de Panamese president Royo. Eerder op de dag hadden de Iraanse minister van buitenlandse zaken en radio Teheran ge zegd dat de Panamese regering de sjah had la ten arresteren. De Panamese president Royo zei dat de sjah helemaal vrij is, maar dat hij wordt bewaakt door veiligheidsagenten. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG - Met ingang van 1 oktober zullen overal het land de zogenaamde strippenkaarten voor het o- nbaar vervoer bestaande rittenkaarten vervangen, et deze kaarten kan de reiziger op tram en bus een uital zones doorreizen, zonder elke keer een nieuwe iart te moeten kopen. De kaart zal vijf gulden gaan >sten en telt vijftien strippen. Voor iedere nieuwe ne zal een strip moeten worden gebruikt Met de iart zal de reiziger in de toekomst iedere gewenste stand kunnen afleggen. Nagegaan wordt of hiermee bestaande re tour kaartjes kunnen vervallen, e verkoop van de strippenkaart start op 1 mei aanstaan- maar de bestaande rittenkaarten blijven tot 1 oktober >g geldig. De invoering van de nationale strippenkaart 1 naar verwachting in veel gevallen de huidige meerrit- mkaarten overbodig maken. De nieuwe kaart is alleen in i voorverkoop verkrijgbaar, zoals nu ook het geval is met epaalde meerrittenkaarten. Het aantal voorverkoopadres- n zal, onder meer via de inschakeling van postkantoren NS-stations, worden uitgebreid. Verder is bestelling via giro mogelijk. De verkoop van de kaart in de voorver- oop zal naar verwachting binnen stads- en streekvervoer it minder oponthoud leiden. aast de strippenkaart zullen de huidige abonnementen in et stads- en streekvervoer per 1 oktober worden vervan en door zogenaamde sterabonnementen, die de reiziger anaf een centraal punt recht geeft op reizen in bijna elke ewenste richting. „Radio actief" afval in Hofvijver De Haagse politie heeft gisteren zes mensen aangehou den die vaten met „radio-actief" afval in de Hofvijver gooi den. Het ging om een betoging van veertig mensen te gen het functione ren van de kerncen trale in het Zeeuwse Borsele Weer een seheepsmysterie minder. MIDDELBURG Het myste- rie van de plots kapseizende boten op de Oosterschelde en andere Deltawateren is opge lost Grote lappen dik plastic, als bodembescherming door Rijkswaterstaat neergelegd, zijn losgewoeld. Zo'n stuk wordt door de stroom druk langs het ankertouw omhoog gedreven. Uiteindelijk wordt de druk aan de kop van de boot zó groot, dat het vaartuig kapseist. Nieuw-Zeeland wijst Russische ambassadeur uit WELLINGTON Nieuw- Zeeland heeft vanmorgen de Russische ambassadeur, Vsevolod Sofinsky, uitgewe zen. Sofinsky wordt ervan beschuldigd grote sommen geld aan de op Moskou geo riënteerde socialistische par tij te hebben gegeven. Premier Muldoon, die het be richt bekendmaakte, zei dat er tegen de ambassadeur vol doende bewijzen waren gevon den. Hij zei verder, dat het voor zijn regering „absoluut onaanvaardbaar" is, dat een buitenlandse diplomaat zich bemoeit met de binnenlandse aangelege n heden Som" bleek pennebak )RDWIJK Een Noord- e wegenbouwer kreeg dezer dagen een wat mdsoortig postpakketje bezorgd. Het werd keu- fgeleverd door de P.T.T., toch wekte de inhoud 's wantrouwen. Bij schud- gaf de kokereen ramme- geluid en omdat in deze ADVERTENTIE' Kunststof- en houten PROFIELBALKEN 0er een ouderwets plafond makkelijk zelf aan te brengen Toch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouw centrum ZIjJdijk 22 Lektordorp tel. 071-899311 Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek Zaterdags geopend. tijd bombrieven en dergelijk ontuig geen denkbeeldige za ken zijn, zag hij in zijn geest de boel reeds uit elkaar knal len. Zijn ongerustheid groeide en hij gooide het „ding" in de open haard. Er gebeurde echter niets. Geen knal, geen brokken, zelfs geen oplaaiende vlammen. Alleen het dekseltje smolt En toen kwam er een grijs bakje voor de dag met een opschrift van een firma: „Wij hopen dat u in de toe komst onze batterijen ge bruikt. Hierbij een handig pennebakje om er aan te den ken!" ADVERTENTIE. PROFIELBALKEN weer een ouderwets plafond. Makkelijk zelf aan te brengen. Tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zetfbouwcentrum Zijldijk 22 Leiderdorp Tel. 071—899311 Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek. Zaterdags geopend. G wilt een keuken en kiezen uit 42 modellen? Kom dan naar de show rooms van DE BOO. Delft. Rdamseweg 274 0 015-569292; R.dam. Stadionweg 31b.010-323233 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en -19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd REGERING ZAL STANDPUNT OVERNEMEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In Den haag wordt ver wacht dat de regering zich zal aansluiten bij de mening van de overgrote meerderheid in de Tweede Kamer, dat Nederland onder de huidige omstandigheden niet moet deelne men aan de Olympische Spelen in Moskou. CDA, VVD en D*66 hebben zich al uitdruk kelijk voor een boycot uitgesproken, de PvdA maakt nog een aantal voorbehouden. Het NOC daarentegen voelt nog niets voor wegblijven uit Moskou. Aanstaande vrijdag zal de regering waarschijnlijk haar stand punt bekend maken. De maatregelen tegen Nobelprijswinaar Andrej Sacharov hebben ervoor gezorgd, dat nu ook het Comité Olympische Spelen en Mensenrech ten zich voor een boycot heeft uitgesproken, zij het dat het comité, evenals de PvdA, nog een kleine slag om de arm houdt. Volgens hen moet de beslissing nog een tijdje uitgesteld worden, omdat de situatie in de Sovjet-Unie wellicht nog ten goede keert. Volgende week donderdag zal waarschijnlijk een Kamerdebat worden ge houden over wat nu de houding van het Wes ten tegenover de Sovjet-Unie moet zijn. Het hoofdbestuur en beide Kamerfracties van de VVD noemden de kwestie-Sacharov de drup pel, die de emmer deed overlopen. Geen van de grote fracties voelt er echter voor de sportlie den te dwingen thuis te blijven, bijvoorbeeld door hun paspoorten in te nemen. Alleen de CPN en de PSP hebben zich tegen een boycot uitgesproken (Zie ook pagina 13)

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1