Carter roept op tot boycot Spelen Moskou aagse politie st grote reeks braken op Tribune stort in: 147 doden bij stierengevecht xichauff eur DEFINITIEF BESLUIT: DAAGS VOOR LAKE PLACID or twee an gedood DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur- J J Hallewas edacteur: \AZim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 74.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 lot 19.00 uur) Abonnementen: kal/46.30; iaar 173,70: losse nummers: 60 cent. Maandag 21 januari 1980, 70e jaargang no. 21559 Hier sta ik Op Ned. I om 21.55 uur tv-spel „Hier sta ik" en om 19.30 uur „Minivoetbal Show". Op Ned. II om 19.05 uur „Top- pop" en om 20.27 uur „Tele Bingo". Om 21.30 uur „Een ruiter rijdt voorbij". Dooi Aanhoudende dooi met veel bewolking en nu en dan regen of natte sneeuw. Minimum- temp. tussen 0 en 3 graden. Middagtemp. ongeveer 4 gra den. Naar zuidwest draaiende wind, in het binnenland hard en aan de kust eerst af en toe storm. Morgen zon: 8.34 - 17.05. Schev. hoogw.: 5.59 en 18.10. Laagw.: 1.35 en 14.17. auffeurs drommen samen rond de plaats waar hun col- jrmoord werd gevonden. Kabinet akkoord over Postbank DEN HAAG Een ak- koord over de Postbank is binnen het kabinet op een oor na gevild. Binnen en kele maanden is een be sluit te verwachten. Er be staat al overeenstemming over de taken van de Post bank en hoe de relatie van de overheid met deze nieu we financiële instelling moet zijn. Minister An- driessen (Financiën) heeft dit zaterdag voor de radio gezegd. Joop van Zijl (NOS) boos op grootgrutter HILVERSUM - Joop van Zijl, NOS-nieuwslezer. gaat een forse financiële vergoeding ei sen van het kruideniersbedrijf Edah. Dit bedrijf zette zaterdag jl. een advertentie, voorzien van een getekende nieuwslezer, die duidelijk de trekken van Joop van Zijl vertoont die de waar van Edah lijkt aan te prijzen. Van Zijl gaf hiervoor geeri toestemming. Krijgt hij géén vergoeding, die hij be stemt voor Amnesty Internati onal, dan zal hij juridische stappen tegen Edah onderne- Kerken bezet in El Salvador SAN SALVADOR Oil- ge vee r 300 kerken zijn gis teren in El Salvador bezet door linkse groeperingen die daarmee kracht willen bijzetten aan salariseisen van boeren en arbeiders in het land. In de hoofdstad van het land, San Salva dor, meent men dat de linkse activisten met deze massale bezetting steun willen geven aan en ver werven voor de protestma nifestatie die zij morgen in San Salvador willen houden. Kennedy: Carter wint in Iowa DES MOINES Senator Edward Kennedy heeft gisteren verklaard te ver wachten dat president Carter vandaag in de staat Iowa de meeste voorkeur stemmen zal krijgen. Hij verzekerde echter dat hij, ook in geval het hem slecht mocht vergaan in Iowa, toch tot het eind in de strijd zal blijven voor de democratische kandida tuur voor het president schap. :ERDAM Twee nog onbeken- lannen hebben zondagmorgen rond twee uur de Rotterdamse uffeur A. Stakenburg(33) met ken om het leven gebracht. Een nadat hij van de centrale een aangenomen werd hij, zoals de zei: „afgeslacht" in zijn taxi en. er twee messen zijn gevonden, en een bij de taxi van Stakenburg, de politie aan dat er twee mannen moord zijn betrokken. Over het nog niets bekend. De chauffeur met zijn dienst begonnen en had einig geld bij zich. erdamse chauffeurs reageerden op de dood van hun collega. Ze op de doorgaans drukke zater- t geen enkele rit, uitgezonderd vallen, meer aan. Op verzoek familie werd het werk zondag negen uur hervat, gemoederen onder de taxichauf- r verhit zijn, ondervond gistera- n passagier die weigerde een rit- van honderd gulden te betalen, per mobilofoon gewaarschuwde rs sloegen de man door een it. Na een bezoek aan het zie- werd hij gearresteerd. WASHINGTON Het ko mend weekeinde krijgt pre sident Carter een eerste aan wijzing in hoeverre de Ame rikaanse Olympische bewe ging zijn wens de Olym pische Spelen te boycotten zal vervullen. Dan vergadert namelijk het bestuur van het Amerikaanse Olympisch Co mité en dan is tevens de uit slag bekend van een enquête onder de potentiële deelne mers aan de Spelen. Volgens Don Miller, de directeur van het Amerikaanse Olympisch Comité, zal de uiteindelijke beslissing op 11 februari val len als alle 86 leden van het comité bijeen komen. Dat is een dag voordat de Winter spelen in het Amerikaanse Lake Placid beginnen. In een toelichting voor de Ameri kaanse televisiemaatschappij NBC verklaarde Carter: „Het is belang rijk dat de wereld beseft welk een serieuze dreiging de invasie van de Sovjet-Unie in Afghanistan is. Het liefst zou ik de politiek van de Olympische Spelen scheiden en per soonlijk ben ik er voor de Spelen in een permanente Olympische stad te houden, bij voorkeur in Athene". De NBC, die voor 250 miljoen gul den de tv-rechten van de Olym pische Spelen in Moskou heeft ge kocht en daarvan inmiddels 126 miljoen gulden heeft betaald, gaat overigens gewoon door met de voor bereidingen. De NBC heeft echter verklaard tegen verlies van de rechten verzekerd te zijn. Carters voornaamste tegenstrever bij de komende presidentsverkiezin gen, Edward Kennedy, verklaarde het gisteren niet geheel eens te zijn met Carter. „Ik ben niet tegen een boycot, maar op het ogenblkik vind ik dat de VS wel atleten naar Mos kou moeten sturen om medailles te winnen". Een andere president skandidaat, gouverneur Brown van Californië, verklaarde dat een boy cot een heel verkeerd idee is. Dit laatste verklaarde ook Lord Kil- lanin, de Ierse voorzitter van het Internationalse Olympisch Comité. „Carter benadeelt niet alleen de sportlieden in eigen land, maar die in de gehele wereld... Het zou een tragedie zijn als de internationale sport in twee kampen uiteen zou vallen", aldus Killanin. De reacties op Carters woorden zijn uiteenlopend. Frankrijk wenst niet mee te doen met een boycot, en ook de voorzitter van het Duitse Olym pisch comité, Willy Daume, vindt een boycot onjuist. De Canadese premier Clark, de Japanse premier Ohira en de Duitse regering staan echter sympathiek tegenover Car ters oproep. Tweederde van de Ne derlanders hebben zich in een enqu ête van de NOS (in opdracht van de VARA) uitgesproken tegen een boy cot van de Spelen in Moskou. Elf procent is voor een boycot. Zie verder pagina 7. ANHOUDING VLISSINGSEHELER (Van een onzer verslaggevers) HAAG/VLISSINGEN Met de aanhouding van een ge heler uit Vlissingen door de recherche van die ge- e, heeft de Haagse politie een serie diefstallen kunnen sen, waarbij in de afgelopen twee jaar voor vele hon- juizenden guldens werd buit gemaakt. De inbraken in de meeste gevallen in de omgeving van het Spui litie heeft inmiddels een 25-jarige Haagse operator en een ge ex-Hagenaar aangehouden. Beiden hebben bekend in n 1979 samèn zo'n 26 diefstallen te hebben gepleegd. De ge ex-Hagenaar, die zich als antiekhandelaar in het 'se Dirksland heeft gevestigd, bekende op eigen houtje nog 75 diefstallen te hebben gepleegd. Beide mannen, die het op kantoren en ministeries gemunt hadden, verkochten estolen goederen aan de Vlissingse heler. In de woning i man werd een tas met aandelen en obligaties gevonden, gin vorig jaar gestolen werd uit het kantoor van een Haag- eermaatschappij aan de Gedempte Gracht in Den Haag. ormalig ïtgenoot moordt dse istituée EN De 30-jarige de W. uit Leiden heeft d zaterdagmorgen om 1 over vier zijn vroege- htgenote Nancy Fran- Gejuk (25) met drie •lschoten om het leven ebben gebracht. De werkte als raampros- in de Poeldijksestraat Q Haag. Curacao geboren man vrouw na een ontmoe- n de studentensociëteit in Leiden naar huis ge- Enkele honderden me an haar woning werd de vermoord. De eerste Het slachtoffer van de moordaanslag. twee schoten werden afge vuurd bij een bossage aan de Willem Klooslaan, nabij de Hoflaan. Omwonenden hoor den de vrouw gillen en alar meerden de politie. De man trok het levenloze lichaam van de vrouw de bossage in en vuurde hier opnieuw een schot af. Toen dit laatste schot viel, was de politie op enkele tien tallen meters verwijderd. De man wist ongezien te ontko men toen de politie in dekking was gegaan. Zaterdagmiddag, amper twaalf uur na de dode lijke schietpartij, kon hij in zijn woning worden aangehou den. (Zie verder pagina 3). irgarine goedkoper HAAG (ANP) De fabrieksprijzen van margarine zijn ngang van vandaag met zestien cent per kilo verlaagd als 8 van de dalende grondstofprijzen (olie en vetten). Halvari- aeht cent per kilo goedkoper geworden. De prijsverlaging de winkels merkbaar zijn zodra de winkeliers door hun Voorraad heen zijn. BOGOTA In de Columbi- aanse stad Sincelejo zijn vannacht tenminste 147 mensen om het leven geko men en ruim 500 gewond, toen een deel van een arena voor stierengevechten in stortte. De ramp zou zijn veroorzaakt doordat langdu rige regenval, eerder op de dag, de grond onder de hou ten tribunes met extra staanplaatsen zeer week had gemaakt. Volgens ooggetuigen vielen de tribunes, waarop ongeveer 3.000 mensen een plaats had den gevonden, over een lengte van honderd meter plotseling achterover. In de hierop vol gende paniek werden veel mensen onder de voet gelopen. Verwacht wordt, dat het do dental nog zal stijgen. Red dingstroepen zoeken onder de wrakstukken van de tribune naar slachtoffers. Omdat het ziekenhuis van Sincelejo niet alle gewonden kon opnemen, werden veel slachtoffers naar ziekenhuizen in naburige steden gebracht. Het plaatselijke Rode Kruis en de autoriteiten hebben om bloed, medicijnen en dekens gevraagd. Daarnaast is er een ernstige gebrek aan chirurgi sche apparatuur. Ogem-krakers slaags met politie AMSTERDAM (ANP) Op de Amsterdamse Westermarkt heeft gistermiddag een massale vechtpartij plaats gehad tussen de politie en vijftien a twintig krakers van de Ogem- panden. De moeilijkheden onstonden toen de politie twee persönen ar resteerde die zand en stenen weghaalden van de Westermarkt Van deze materialen wilden zij vermoedelijk gebruik maken bij het barricaderen van de gekraakte panden waar een ontruiming op stapel staat. Nadat de politie-gelederen waren versterkt keer de rust terug. Half Nederland heeft dit weekeinde de gelegenheid aan gegrepen om zich volledig op de schaatsen uit te le ven. Men heeft blij kens de reacties veel meer genoten dan onze schaats- elite, die het in het Noorse Trondheim volgens onze sport redactie totaal heeft laten afweten. Het heeft al die Neder- landsers niet in het minst gedeerd. Inte gendeel zelfs, zij hebben er geen se conde minder plezier om gehad. Om slechts één getal te noemen: naar schatting 30.000 deelne mers hebben gisteren in het merengebied in de kop van Overijs sel de „Holland-Venetiëtocht" gereden. Tienduizenden anderen vermaakten zich op plassen, grachten en sloten al of niet in ei gen gebied. In onze directe omgeving stapten zelfs de leden van de Leidschendamse carnavalsvereniging „De Damzwabbers" op het ijs om zich bij Stompwijk tussen de molens lekker uit te le ven. Niet iedereen is even opgewekt weer naar huis gegaan. Een aantal ziekenhuizen had het behoorlijk druk met het helpen van opvallend veel schaatsers, die kneuzingen en zelfs fracturen had den opgelopen. Het einde van het ijsfestijn was op de wegen goed te merken. Er waren veel opstoppingen, hier en daar onstonden zelfs kilome ters lange files. Maar dat deerde de pret bijzonder weinig, (foto MILAN KONVALINKA) (Zie ook pagina 4 Nieuwe directeur toeristenbureau Mr. J. A T. Cornelissen is benoemd tot directeur van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NTB) te Den Haag. Hoewel hij in februa ri al in dienst treedt zal hij per 1 mei de directeursfunc tie op zich nemen. Op 1 janu ari 1982 neemt hij de alge mene directie over van de heer J. N. Strijkers, die tot aan zijn pensionering aan het NTB verbonden. De heer Cornelissen, die poli tieke en sociale weten schap pen heeft gestudeerd in Parijs en Leuven, behaalde in 1965 zijn doctoraal Nederlands recht in Leiden. Een aantal ja ren is hij werkzaam geweest in het bedrijfsleven en op het ter rein van de marketing. STAAT DER NEDERLANDEN Si LENING 1S80 PER 1SS6/1SS5 Inschrijving volgens het tendersysteem op 22 Januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Kandidaten voor Winter spelen TRONDHEIM „Na het wereld kampioenschap dames in Hamar en de Europese titelstrijd in Trondheim me nen we voldoen de vergelijking smateriaal te hebben," zei in Noorwegen de heer Sol, secre taris van de schaatsbond. Vanavond ko men de coaches en het bondsbestuur bijeen en morgen zal het NOC de lijst ontvangen met de namen van hen die volgens de KNSB voor deelneming aan de Winterspelen van Lake Placid in aanmerking komen. Het Nederlands Olympisch Comité moet daaraan zijn fiat geven, of niet. De sprinters krijgen evenwel nog een kans, het aanstaande weekeinde in Davos. Veiligheid voor alles Toch Wijnstekers Pierre Vermeulen.. ROTTERDAM Het aantrekken van Pierre Vermeu len door Feyenoord Jezek: „Maar hij is er nog niet" heeft her en der verwondering gewekt. Ver meulen is een linksbenige speler, speelt als linkerspits en daar staat Petur Petursson. Jezek kon er ook geen afdoende verklaring voor geven. Hij zei: „Petursson zou in de spits kupnen spelen". En Jan Peters dan? „Misschien ergens anders. Vermeulen is een attractie ve voetballer, die het publiek in thuiswedstrijden zou kunnen boeien", aldus de coach. Vermeulen alleen aangetrokken voor duels in de Kuip? Het zit er meer in dat Feyenoord enige spelers van de hand zal doen, onder wie vrijwel zeker Gerard v.d. Lem. Zeerklein TRONDHEIM - Morgen draagt de KNSB een ploeg schaatsers voor bij het NOC om op Olympisch niveau in Lake Placid te gaan strijden. Na het WK dames en EK heren lijkt slechts een zeer kleine afvaardiging reëel. In Trondheim eindigde de Nederlandse kam pioen Hilbert van der Duim op een teleurstellende vijf de plaats en Yep Kramer op een zevende, welke posi ties nog werden vertekend doordat de Russen afwezig waren. Hans van Helden kan zijn Olympische asplra-. ties nu wel geheel vergeten, terwijl Piet Kleine's hoop op een medaille op de lange afstanden nu ook wel vervlogen lijkt. Of de KNSB dit ook zo taxeert dient echter afgewacht. De tribunes in Breda bij NAC-Ajax waren zaterdag goed bezet maar het had heel wat voeten In de aarde eer zij bereikt waren. Politie en mobiele eenheid con troleerden intensief voor de aanvang. In Breda is men ook op de hoogte met het gedrag van een deel van de Amsterdamse supporters en de eigen aanhang be staat evenmin louter uit lieverdjes. Er gebeurden geen noemenswaardige onregelmatigheden en het publiek blijkt het niet erg te vinden of is er wellicht aan ge wend om een haag ordebewakers te moeten pas seren alvorens een voetbalstadion te kunnen betre den. Veiligheid voor alles, was het motto waaronder de Bredase overheid tot de controle had besloten, vooral na de kritiek na de gestaakte wedstrijd NAC- Feyenoord waarvan het restant op 6 februari om 16 uur zonder publiek wordt gespeeld. ROTTERDAM Vorige week zegde Ben Wijnstekers af voor het Nederlands elftal, gisteren speelde hij met Feyenoord. Niet best overigens, zoals ook de beide andere internationals, Jansen en v.d. Korput, hun nor male vorm niet benaderden. Hoe zat dat met Wijnste kers? Trainer Jezek: „Donderdags was het fifty-fifty of hij kon spelen. Vrijdags kreeg hij van de medische staf toestemming op zaterdags te trainen en dat ging goed. Met bondscoach Zwartkruis had hij de afspraak gemaakt dat hij alsnog aan de selectie voor de wed strijd tegen Spanje zal worden toegevoegd als er ie mand geblesseerd zou raken." Jol toegevoegd aan selectie ZEIST Martin Jol (FC Twente) ia toegevoegd aan de selectiegroep voor Jong Oranje voor de uitwed strijd van dinsdag tegen de Spaanse jeugdploeg in La Coruna. Jol neemt de plaats in van Luuk Balkestein, die giste ren in de ontmoeting met Vitesse een armblessure op liep. Jol is net als de Spartaan, wiens arm mogelijk in het gips zal moeten, een speler die „boven" de leef tijd is. Per ploeg zijn twee dispensatiespelers toege staan.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1