Uw huid moet tijdens de wintersportvakantie extra vertroeteld worden IN DE MODE IS HET AL VOLOP ZOMER Deschoonh van haar het dagelijks! leven is voor iedere vrouw, bereikbaar, SbïE bewegingen i ...de holle en bolle ruggen trekken als een karavaar voorbij VAN RODE NEUS TOT LIPPENBRAND... BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 JANUARI 1980 PAGIN Een van de grootste wonderen in t mense lijk lichaam zijn wer velkolom, me veer. Ge- lukkig voor de mens is hij niet on beweeglijk een werkelijke kolom of zuil, anders waren we immobiel. soepele veer bestaat uit 33 wer vels met sa men 150 ge wrichten, O O tr bijna 1000 I I laai bandverbin dingen en heeft een draagkracht van ongeveer 250 kil< mag bekend heten dat door de holle kolom het ruggc loopt, een zenuwstreng met miljoenen kabels die tuss ringen te voorschijn komen en zich van daaruit naai delen van het lichaam vertakken. Geleerden kunnen i ten maken om mee naar de maan te vliegen, ze kunnei dertjes plaatsen in een speldeknop, maar een wervelk heeft nog niemand in elkaar gezet. Met alles wat erin erbij hoort gaat dit de knapste kop „boven de pet". Een baby komt ter wereld met een rechte wervelkolom. P het kind zijn hoofdje gaat oprichten, kruipen en lopen, zijn wervelkolom de flauwe S-vorm. De eerste kromming» ven de kolom meer draagkracht en vangen stoten op. M< rechte wervelkolom, die als een soort bezemsteel in het lit zou staan, is het ondenkbaar dat het kind speelt, de i balt, danst, zit, afwast, athletiek beoefent of de vuili buiten zet. Alle stoten die we per dag opvangen zouden b dien van het bekken regelrecht naar het hoofd leiden er vonds ondraaglijke hoofdpijn en intense oorsuizingen ver» ken. Dank zij de souplesse door de krommingen en de st rende vering van de wervelkolom kan een mens in de lette zin van het woord „zijn hoofd niet verliezen" en zijn eige wicht torsen. Want de voeten zouden het niet kunnen dr Dank zij de drie krommingen wordt het gewicht in kilo's e in drieën gedeeld. Het bovenste deel van de S draagt het 1 het middelste de organen in de borst, de onderste de buil nen. Zoals de Euromast in Rotterdam zou breken als er geen „ui in zat (van naar ik meen drie meter), dat wil zeggen dat sterke wind meeveert, zou een rechte wervelkolom veel 1 baarder zijn als ze niet elastisch kon meebuigen; een fe even bij stil te staan en wat meer aandacht te besteden a vitale steunpunt voorgons lichamelijke welzijn. Verwaarlozing van de rug heeft hoofdpijnen en storingen zenuwstelsel ten gevolge; ook een slechte bloedsomloop en vertering kunnen daarin hun oorzaak vinden. Afwijking» chronisch worden drukken een stempel op het gezicht. Vo< onregelmatigheden (waarbij we aangeboren afwijkingen slaan; deze zijn het terrein van de arts) bestaan verschï oorzaken. Een vreemd maar toch veel voorkomend verse! in onze dagen met veel aandacht voor het kind, is overbel van datzelfde kind. c Nauwkeurig wordt er op gelet, dat het kind voldoende v: nen naar binnen krijgt, zijn huiswerk maakt en niet mt handen eet. De jeugd mag niet meer in fabrieken werken! wel loodzware schooltassen dragen en met een jonger broei zusje door het huis sjouwen. Verder is er de verkeerde h<r uit gewoonte. In moderne scholen zitten de kinderen niet in een bank, een voordeel. Maar in de tijd dat ze nog netje i de armen over elkaar in het vizier van juf luisterden naar 11 schiedenis van de Batavieren, konden ze tenminste niet zo| scheef aan een tafeltje hangen tijdens een proefwerk, een ij les of wat dan ook. En de meester heeft tegenwoorig wr anders te doen dan op al die ruggen in de propvolle klas< letten. ji Eén keertje scheef zitten is niet erg, maar een halve dag t- zitten en thuis nog eens opgerold in een zacht leren stoeli verhalen bekijken kan op den duur een nog jonge rug vo<^ scheef trekken zonder dat moeder of kind er iets van m»L Passiviteit kan even fataal zijn als overbelasting. De moderne mens zit gespannen achter het stuur van zijn buigt zich over de elektrische naaimachine of leest. We zi land in de vrije-tijd-cul- hetgeen voor velen betekent lang teevee kijken, lezen, postzegels of foto's inplak ken, kortom hobby's be oefenen waarmee niet altijd be weging ge paard gaat. Veel jonge meisjes of vrouwen hebben dan ook een holle rug, veroor zaakt door te sterke krom ming van de onderste S bibs steekt naar achteren, de 'buik naar voren, hetgeen elegant bewegen niet ten goed! maar erger: deze houding kan leiden tot verzakkingen op leeftijd. Men zegt wel eens dat op oudere leeftijd handen of hals derlijk zijn, ditzelfde geldt voor de rug. De holle en bolle I trekken als een karavaan voorbij. En ook ruggen die wè zijn maar een vetbult hebben tussen nek en schouders, dl ve ruggen, de ruggen die duidelijk aantonen dat de bezil van nooit aan bewegingsleer heeft gedaan en er zijn hi hele leven heeft bijgesloft zoals het uitkwam. Leraressen Mensendieck of Caesar, masseuses, yoga- of b raressen hadden de foutjes in loop- of zitgedrag in één ooj kunnen vaststellen en goede raad geven. Zich slecht b» maakt vroegtijdig oud. Daarom is het goed de rug vanaf d in de gaten te houden. Oefeningen, waartoe men zichze! dwingen moet, zijn de beste remedie. Een physiotherap de volgende instructies voor iedere vrouw: a. let te allen tijde op de houding van het hoofd. b. ga iedere ochtend (voor de douche) rechtop staan met i den op de heupen. Brengt de schouders naar voren, trek op, breng ze naar achteren en dan naar beneden. Trek aan en maak de cirkel zo groot mogelijk. c. ga in spreidstand staan, het bovenlichaam voorover g de armen slap neerhangend. Neem een boek in elke han nu de ellebogen en breng de boeken bij de borst. Strek de armen weer naar beneden. Denk dat u aan het roeien een zware boot en tegen de stroom in. (Begin met twaalf keer en verhoog het aantal keren elke het maximum van tijd en kunnen). Bess Mensendieck had een credo, dat ze iedere patiënt ii te: „Er is een schoonheid die voor iedere vrouw bereik Dat is de schoonheid van haar bewegingen in het dage ven." En die schoonheid dientengevolge het behoud jeugdig uiterlijk begint bij de rug... Rijkelijk vroeg velen genieten of moeten nog gaan genieten van een wintersportva kantie is de modewereld al druk bezig met de badkleding voor de komende zomer. En wat blijkt? Het eendelige pak zal als winnaar uit de race komen, hoewel het in veel modellen een minimum aan textiel zal hebben. Wat de bikini's betreft: deze bestaan i uit minieme lapjes stof, bijeengehouden I door smalle bandjes, koordjes en kralen. Warner voorspelt verder een grote toekomst voor de shawls, die bij bosjes door de inko pers zijn ingeslagen. Zo'n grote, vierkante shawl heeft dan ook veel mogelijkheden. Men kan hem om de schouders slaan, erop liggen om te zonnen, maar hem ook om de heupen knopen als een verleidelijke zigeu nerin. Deze shawls kosten ongeveer honderd gulden, maar er valt zoals gezegd heel wat mee te pionieren. Vanzelfsprekend blijft de strandset. badpak met omslagrok, strandblouson of bikini met een splitsarong, geliefd. Duidelijk is de trend naar een dubbele functie van badkleding. Bij hoog- opgesneden broekjes hoort een topje, dat ook alweer om de heupen kan spannen omdat het van elastisch materiaal is gemaakt. In feite is het een strapless band, zo breed of smal als u die zelf wilt kopen. Deze bovendelen worden ook gebruikt als band om het hoofd, zodat de haren niet zo wapperen. De top is dan een bij het broekje passend shirt of een losse over- hemdbloes. Het materiaal voor zo'n stelletje is bouclé met negen procent Leicra erin. Het is op deze manier maar één stapje van bad- naar bo venkleding. En hiervan wordt druk gebruik gemaakt. Een openvallende blouse van flinter dun materiaal is een typische „after-beach dracht", die van een blotige bikini of een diep uitgesneden badpak opeens een aanvaardbare boulevard-flaneer-mode maakt. Gedrapeerde bikini's zullen we ook wel zien: de tops hebben vaak verschuifbare gordijntjes, zo dat men het décolleté verbreden kan. Een trend die blijft, evenals de off-shoulder-look bekend uit de burgermode. Wel wordt veel aandacht geschonken aan gedateerde sportieve badpakken met het oog op het Olympiadejaar. Schiesser heeft hiermee rekening gehouden en komt daarom voor 1980 met een serie zwem pakken in maritieme kleuren, in combinatie met geometrische diagonaal-strepen-motieven. Deze modellen zijn zeer functioneel en strak aansluitend. Een speciale schouderbandbewer king zorgt voor optimale vrijheid van schou ders en schouderbladen. Nieuw zijn ook kleine vertederende grapjes aan de meer geraffineer de badpakken en bikini's. Geoorloofd is alles wat men leuk vindt: koeiebelletjes aan een ceintuur, garneringen met gouden bandjes of strasz. De kleuren van het jaar zijn zwart (als belang rijkste), gevolgd door bruin,, marine en rood (in chianti-variaties), fel en lichtend pinkroze, zee groen, aqua- en azuurblauw. Veel uni, maar ook kleine grafische dessins, strepen en ruiten of florale motieven op de stof, en zelfs gebor duurde bikini's. Accessoires mogen niet worden vergeten. Grote kettingen, flink gebouwde schelpen als oorbellen en armbanden. De huid is een slechte geleider van warmte en elektriciteit. Ze gedraagt zich soms nuk kig en laat zich bij warmte en kou van ver schillende kanten kennen. Als het kwik stijgt scheidt ze via de kleine afvoerbuisjes, die als kurketrekkertjes de opperhuid door boren (zweetkliertjes), vocht af (men heeft er zo'n 2,5 miljoen). Als het koud is trekken de zich aan de haarzakjes vasthechtende gladde spieren in de lederhuid zich samen. De schuine stand der haren, waarmee de huid van de mens grotendeels is bedekt, ver andert in een rechte en dan ontstaat het zo genaamde kippevel. Door dit reageren op in vloeden van buitenaf is het duidelijk dat de huid in de kou een andere verzorging nodig heeft dan in de warmte. In de wintersport moeten wij rekening houden met meer dan één steuntje van de huid. Vreemd genoeg maken cosmetische fabrikan ten meer werk van zonneprodukten dan van winterpreparaten. Ze leggen er ook te weinig nadruk op, dat de restanten zonnecrème van de vorige zomer niet geschikt zijn voor de piste met soms ijzige koude... Het après en speciale zonnebehandeling zijn in de sneeuw van groot belang. Neem alleen maar de gevarenzone op de wangen. Een gevoelige huid kan de snelle overgang van vlammend haardvuur in hotel of chalet naar de kou buiten absoluut niet verdra gen. Couperose (roodgeaderde neus) is vaak het sou venir van de sneeuwvakantie. Sjaals en hoge kraag schuren de hals dikwijls droog. Daarbij kan men soms nog te maken krijgen met vocht, wind en kou. Het haar wordt onder een dikke muts of helm sneller vet, vooral omdat de hoofdhuid bij de grote inspanningen, die vaak met skiën gepaard gaan, vet en transpiratie af scheidt. Ook de handen vragen aandacht. De kou droogt de huid aan binnen- en buitenkant uit als u geen waterdichte handschoenen aan hebt. Lippenbrand is verder een veel voorkomende ski-ziekte. (In Verbier (Zwitserland) was eens een wat oudere dame, die zelden zonnebaadde, maar die het nodig vond tijdens haar winter sportvakantie zonder bescherming in de felle zon te gaan zitten op haar hotelbalkon. Ze kreeg een korstachtige uitslag om de mond, die zulke vormen aannam dat ze poliklinisch be handeld moest worden. Om de een of andere reden was de uitslag besmettelijk geworden door een streptococcen-infectie naar aanleiding van de lipverbranding. Ze mocht op last van de behandelend geneesheer niet aan tafel eten met de andere gasten en kreeg eigen bestek en bor den. Weinig betoog dat de vakantie voor deze gaste naar de knoppen was). Ook de benen lopen gevaar. De huid daar heeft ongeveer honderd maal minder talgklieren dan de huid op het voorhoofd. Extra zorg is hier no dig. Dikwijls insmeren is het enige om schilfe ren van een (te droge) benenhuid tegen te gaan. En verder moet men na een dag skiën niet té lang en té heet baden, om uitdrogen te voorko men Het. Huis Marbert heeft zich speciaal over de wintercosmetische verzorging gebogen en komt met een klein winter-zonneprodukten-pro- gramma voor zowel mannen als vrouwen. Het eerste wat de huid in sneeuw en ijs nodig heeft is vet, vet en nogmaals vet, dat haar als een warm manteltje omgeeft, zodat de luchtwrij- ving geen verwoestend werk kan doen. De ijzi ge kou vertraagt de doorbloeding en daardoor de celstofwisseling, die onder normale tempera- Warner noemde deze creatie „Horizon". De top van het eendelige badpak is, precies als het loshangende jasje, zebra-gestreept. Erg vlot om na het zwem men te dragen. Een pagodehoed ter completering en mevrouw is klaar voor welk drankje dan ook... Een eendelig badpak, een wikkelrok en een bikini, al les in een verfijnd dessin. In deze wolkende rok over het badpak of de bikini is het heerlijk flaneren over de boulevard. De rok is van honderd procent polya mide. After-beach in frotté. Een vierdelig stelletje voor jon ge blommen... Honderd procent katoen, in de kleuren tabak, olijf en roest (Schiesser). Dank zij het „Oiympiadejaar" is er een grotere vraag te verwachten naar sportievere modellen badpak ken. Schiesser kom met dit exem plaar, voorzien van de tekst „Com petition Team". De off-shoulder-look, bekend uit de burgermode, is ook weer terug bij de badkleding. Verkrijgbaar in de kleuren azuur, roze en vurig rood, maar ook in zwart. Bakkersruitjes voor dit setje, waar bij een losse rok om de heupen zwiert. De rok kan ook als badla ken worden gebruikt. Dit ingenieuze badpak is rugloos, omdat het bovenstukje in de vorm van een bikini aan het onderstuk vast zit. Let op de bandjes, die de onderdelen (zoge naamd) dichtknopen. (Warner). ...wees voor zichtig, want de stralings intensiteit neemt met elke 1000 meter dat u hoger komt met vijftien tot twintig procent toe. turen de huid bij aantasting weer enigermate op peil brengt. Mist en regen zijn geen vochtig heidsmaskers, integendeel, ze drogen de huid e- venals sneeuw nog eens extra uit. Invetten dus elke ochtend, liefst met nachtcrème. En laat daarbij de neus niet in de kou staan... Om elke dag te gebruiken: Ultra Sun Shielding Cream BF 8; Sun Schielding Cream BF 6; Caro tene Sun Jelly BF 4; Sun Block Stick BF 8; Lip Care BF 6. Tien punten om in de gaten te houden 1) gebruik vet bevattende produkten van 's morgens tot 's avonds; 2) ga nooit zonder zonnecreme naar buiten; 3) smeer u steeds opnieuw in, elke één tot twee uur; 4) let op de BF (Beschermingsfactor) van uw produkten; 5) bescherm uw ogen voldoende; 6) denk aan de juiste lippenverzorging; 7) vergeet de verzorging na het skiën niet; 8) vergeet de benen bij deze verzorging niet; (ook al steken ze een halve dag in een „renho- se"...) 9) verg niet te veel van uzelf. 10) laat 's avonds een flintertje make-up niet achterwege; het is een extra bescherming: bij voorbeeld een Fresh Liquid Make-up, met wat poeder eroverheen. Laat echter sprekende hel dere kleuren achterwege, die zijn voor de zo meravonden. Puur goud, parelachtig zilver, au bergine, koper en brons doen het goed bij apres-ski.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8