Raad Voorhout krijgt meer grip op lokale woningen Salamander olen De Iwan Rebroff stuwt koor naar grote hoogte jehoud van 1oorschoten geeft ïctie voor fla t aan drie jongeren oordwijkse dierenweide moet wijken voor kerkzaal Drie pastors met emeritaat KORTWEG IEIDSE COURANT VRIJDAG 18 JANUARI 1980 PAGINA .7 VOORHOUT De gemeente Voorhout krijgt meer grip op de woningen in de ge meente. Door een gisteravond door de ge meenteraad gewijzigde 'Woonruimte-ver ordening' is een particulier die in Voor hout een woning onder een gefixeerde prijs wil verkopen, verplicht deze eerst aan de eigen ingezetenen aan te bieden. De gemeente heeft het recht aan iemand van buiten de gemeente de woonvergunning te weigeren. Kan de particulier de woning niet aan een ingezetene kwijt, dan mag hij zich alsnog tot buitenstaanders wenden. De gemeenteraad stemde gisteren van harte in met het voorstel. Mevrouw Van Dijk (CDA) beklemtoonde nog de wenselijkheid om een en ander te toetsen aan het beleid van de andere gemeenten in de Bollenstreek. Wethouder drs. Joon verzekerde haar, dat de Voorhoutse regeling in SOB-verband wordt besproken. De raad boog zich ook over het onthouden van goedkeuring aan een aanvraag voor een - bouwvergunning voor een erfafscheiding. Een inwoner wilde zijn tuin afscheiden met,-, een hek van zo'n 190 centimeter. Ter plekke is slechts een afscheiding van een meter toe gestaan. Mevrouw Wijling meende dat elke inwoner recht heeft op privacy, en dat de onthouding niet terecht was, mede gezien iri verband met verleende vergunningen in het verleden. Wethouder Huigsloot stelde, dat ie dereen recht heeft op privacy, maar dat men het uitzicht van de buren niet mag wegne men. Het voorstel van het college werd aan genomen met zeven stemmen voor en vijf te-I gen. i Ook ging de raad in op een brief van het Stichtingsbestuur Bejaardencentrum, waarin werd gevraagd om overleg over de besterft- ming van het voorterrein van Huize Agnes. De raad wenste bij dit overleg betrokken te worden. rr ene [DSCHENDAM Een ■■«tal bewoners van Leid- Cndam wil proberen met jmciële acties zoveel geld [en te brengen, dat de be- 4de sterk in verval ge kte houtzaagmolen „De amander", die eigendom «van de familie Koerst, 3) de ondergang kan wor- gered. eerste aanzet stellen deze oners zich voor, de waar- 'som van vijftien gulden, [het GEB binnenkort zal te- itorten, te bestemmen voor „molenfonds". Voorzover tenminste van deze waar- }g geen afstand :t gedaan voor het werk roen, die een gedeelte van de grond (plm. 2230 vierkante meter) in eigendom heeft, wil daar een kerkzaal gaan bouwen voor multi-functioneel gebruik. De behoefte aaneen dergelijke zaal is de laatste weken in een stroomversnelling gekomen. Tot nu toe vond men voor de wekelijkse eucha ristievieringen ónderdak in de aula van „De Schapendel" en werd het gemis aan een kerkzaal no niet zo sterk gevoeld. Daarin is na de kerstvakantie verande ring gekomen. De school heeft toestem ming gekregen tot het benoemen van een extra-leerkracht en de aula doet thans dienst als klaslokaal. De kerkgangers wij ken nu tijdelijk uit naar de aula op het kerkhof aan de Gooweg, maar dat kan, mede gelet op de afstand voor oudere mensen, geen blijvende situatie worden. Behalve in de vestiging van een kerkzaal, voorziet het schetsplan van de Stichting Bejaardencentrum in de bouw van een 35- tal kleine wooneenheden. Voor het ge meentebestuur is dit aanleiding geworden om ook eens te bekijken wat er met de rest van het terrein tussen de Van de iORDWIJK 'We spre- met elkaar een taal van nj>p en vrede' is het thema een interparochiële ge- 'ienst die op initiatief deken J. Schoonebeek het dekenaat Bollen- ;ek op zondag 20 januari *dt gehouden, ir aanleiding van de bis- joppensynode in Rome en ;t [strubbelingen in de rooms- tfholieke kerk van Neder- |d komen de parochies in de ejit Jeroenskerk in de Noord- jkse Van Limburg Stirum- iat bijeen. Uitgaande van de lachte dat de crisissituatie gemeenschappelijke zorg wordt er gebeden om hoop vertrouwen. Muzikale me- erking wordt onder meer ■leend door de 'Schola Can- fum'. De gebedsdienst begint middags om half vier. ieuwe borzitter en O Katwijk ATWIJK De Katwijkse >lks universiteit K. en O. ij&t per 22 januari een 'uwe voorzitter. Na enkele «n de scepter gezwaaid te bben over de plaatselijke Iksuniversiteit besloot de lidige voorzitter Herman ntinge en punt achter zin •orzittersschap te moeten tten. De heer Zantinge ordt opgevolgd door de atwijksc loco-burgemees- G. Verheule. ige tijd geleden kondigde irman Zantinge zijn afscheid 1 voorzitter van K. en O. atwijk aan. Na eerst sektielid eater en later secretaris van en O. geweest te zijn, ver fde Herman Zantinge het lorzitterschap van de K. en Een van de hoogtepunten 'der zijn voorzitterschap is 'getwijfeld de verzetsten- lonstelling „1933-19nu" ge- eest, die landelijke bekend- eid genoot en een gemiddeld antal bezoekers van 5000 per ag trok. Tijdens de bestuurs- ergadering van 22 januari zal lr afscheid genomen worden ran Herman Zantinge, die zijn Nier aan de heer Verheule doorgeven. VOORSCHOTEN In de eerste helft van dit jaar gaan in Voorschoten drie pastoors met emeritaat we gens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Bij de r.k. kerk gaat pastoor J. Blonk van de Moeder Gods en pastoor J. de Lange van de Laurentius weg en bij de Nederlands Hervorm de Kerk van Voorschoten en Veur ds. W. G. Meijering. Opvolgers zijn nog niet be kend. De bisschop van Rot terdam Dr. A. Simonis heeft ■toegezegd te zullen trachten één priester te benoemen voor de Moeder Godskerk. Voor pastor De Lange komt geen opvolging. Dat bete kent voor pastoor W. de Munck van de Laurentius- kerk dat hij alleen komt te staan voor de Laurentius- kerk en de r.k. gemeenschap in de wijk Noord-Hofland. Bij de Ned. Herv. Gemeente is de toekomst ook niet erg rooskleurig. Er is al een vaca ture in de wijk Noord-Hof land. Tot eind van deze maand wordt het vicariaat Noord- Hofland nog waargenomen door de em.-predikant ds. Van Leusden uit Leidschendam. Deze vertrekt echter naar Spanje en gaat aldaar pastoraal werk verrichten onder de Ne derlanders. De N. H. Gemeen te Voorschoten en Veur omvat de Dorpskerk, Hulp- en Heil- kerk in Leidschendam, Kapel Rijndijk in Leiden en de Aula in Noord-Hofland. De Hulp en Heilkerk heeft als vaste ambtsdragers Ds. Verheule en Ds. Lentz. De Dorpskerk is verdeeld in de wijkgemeente Zuid met Ds. Van der Schoot, de wijkgemeente Noord met de Aula Noord-Hofland wordt per 1 april vacant. De Gereformeerde Kerk Voorschoten heeft twee wijk- gemeenten en daarnaast de wijk Noord-Hofland. Deze worden bediend door de Ds. De Zeeuw en Ds. De Zwart. Voor de drie grote kerkge nootschappen in Voorschoten wordt vooral de verzorging van de wijk Noord-Hofland een moeilijk probleem. De Ned. Herv. Gemeente en de Gereformeerde Kerk werken al volledig samen en houden iedere zondag gemeenschappe lijke diensten, waarin beurte lings de Herv. vicaris of de Geref. dominee voorgaan. Bij de r.k. kerk worden de dien sten verzorgd door de twee pastors van de Laurentius- kerk, terwijl lx per maand een z.g.n. woorddienst gehouden wordt geleid door een niet- geestelijke. De samenwerking tussen de r.k:, herv. en geref. kerk is in Noord-Hofland zeer hecht. Verdere integratie lijkt de eni ge mogelijkheid om de groot ste wijk van Voorschoten een eigen kerkgebouw te laten houden.. Voor het r.k. gedeelte van Noord-Hofland is de uit komst van de bisschoppensy node in Rome uiterst belang rijk. Zoals bekend is bischop Simonis een tegenstander van gezamenlijke diensten, waarin de r.k. liturgie niet gevolgd wordt. Wanneer de bisschop echter geen kans ziet om voor de twee vertrekkende pries ters ook twee nieuwe priesters te zenden, dan houdt de Lau- rentiuskerk alleen pastoor De Munck over en die kan moei lijk zondags twee kerken tege lijk bedienen. De gezamenlijke diensten van Hervormden en Gereformeerden worden bij toerbeurt verzorgd door een der kerken. De Hervormden zullen een beroep moeten doen op gastpredikanten. Al met al is het jaar 1980 voor de drie grote kerkgenoot schappen zeer onzeker ingezet." Joop Peeters Solisten Marie Cécile Moerdijk en Iwan Rebroff (midden) zingen met het koor. IN SASSENHEIM SASSENHEIM Het jubileumconcert van het Sassenheimse Christelijk Man nenkoor was evenals vijf jaar geleden gis teravond weer een groots gebeuren in de stampvolle Gereformeerde Kerk. Laaiend enthousiasme was er voor Iwan Rebroff met z'n balalaika-ensemble, maar ook voor het koor en de sopraan Marie Cécile Moerdijk. Het koor opende met „Leid, vriend'lijk Licht" en „Sanctus" van Sil- cher, waarna Marie Cécile Moerdijk een lied ut de vroeg-christelijke kerk zong. Van Perosi werd de eerste van zijn ruim 30 missen uitgevoerd t.w. „Messa a tre maschili/. Na enkele negro-spirituals door het koor werd het programma voor de pauze besloten door Iwan Rebroff met z'n ensemble waarbij het publiek danig in vervoering werd gebracht door de uitge voerde liederen als „Mit der Troika in die grosse Stadt" en „Lied der Wolgaschlep- per". Na de pauze trad het koor samen met de solisten op met enkele fragmenten uit „die Zauberflöte" van Mozart. Ook was er weer een uitgebreid optreden van Iwan Rebroff die het publiek in verruk king bracht o.a. met „Kalinka", „Wenn ich einmal reich war" (uit Anatevka") etc. Hiebij gaf hij blijk ook thuis te zijn op de viool, en ging weer evenals de vorige maal de paden op met z'n ensemble, om tussen het publiek te zingen. Hij beloofde weer naar Sassenheim terug te komen, als hem dat werd gevraagd. Na een ovatio neel applaus, waren er voor de solisten, dirigent en organist v.'d. Bosch, die prima op het orgel en piano begeleidde, en het trio van het ensemble, welverdiende bloe- LISSE De Lissese scouting groep 'De Shawano's' neemt zaterdag afscheid van groeps- voorzitter P. van der Béek. Een speciaal jaarfeest begint hiertoe om kwart vor twee in de CNB-hallen aan de Lissese Grachtweg. Tevens wordt er dan een nieuwe voorzitter ge- instaleerd. KATWIJK De christelijke technische school 'Katwijk' viert volgende maand de vol tooiing van de uitbreiding van het schoolgebouw aan de Kat wijkse Louise de Colignylaan en het 30-jarig bestaan van.de school. De officiële opening zal worden verricht door de heer F. de Nie, chef van de Afde ling Scholenbouw van het Mi nisterie van Onderwijs. WASSENAAR Onder lei ding van de heer Westgeest, chef van de afdeling Groen voorziening van de Gemeente lijke Diensten wordt in de maanden februari en maart een cursus 'onderhoud kleine tuinen' georganiseerd. De cur sus vindt plaats op 11 en 18 fe bruari en 3 en 10 maart. De aanvangstijd is 20.00 uur. Voor leden van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde bedraagt het cur susgeld 20 gulden, niet leden moeten 30 gulden betalen. Ge- interesseerden moeten zich to snel mogelijk aanmelden bij Mevrouw Westgeest, Van Po- lanenpark 133 tel. 14259. WASSENAAR De Atletiek Vriendenkring 'Holland' orga niseert zondag 20 januari een prestatieloop op het strand bij Wassenaarse slag. De afstan den zijn 2, 4, 8 en 12 kilometer en de inschrijving vindt plaats op het parkeerterrein. De start is om 11.00 uur. Het inschrijf geld bedraagt 3.50 voor vol wassenen en 250 gulden voor kinderen. Iedere deelnemer die de loop volbrengt ontvangt een medaille als herinnering. den in de gemeente. Dit getal is niet alleen opge bouwd door woningzoekende alleenstaande jonge ren, maar ook door bejaarden, gezinnen en twee persoonshuishoudens. ,,De contacten met de Stich ting Jongerenhuisvesting Voorschoten zijn bijzon der goed. Ik woon zelf de vergaderingen bij als waarnemer van de gemeente." aldus de heer J. Dool, chef van de Sociale Dienst, waaronder het bureau Huisvesting resorteert. „Ook ben ik secre taris van de Woningadviescommissie, zodat ik als sleutelfiguur mag fungeren tussen de jongeren en de gemeente. We zijn onlangs gestart met de bouw van 22 Van Dam-eenheden woningen voor al leenstaanden volgens een plan van de vorige staatssecretaris van Volkshuisvesting drs. Marcel van Dam Evalueren Dat is niet genoeg voor de per 1 januari 1980 inge schreven 169 alleenstaande jongeren. Vandaar dat we met dit experiment zijn gestart. Na een jaar gaan we evalueren. Dan zal blijken of een groep van drie jonge mensen zonder al te veel problemen samen in een flat kan wonen. De Stichting heeft de mensen zorgvuldig uitgekozen, wantje kunt na tuurlijk niet iedereen bij elkaar in een woning stoppen! De flat behoort tot het gemeentelijk woningbezit. De meeste huiseigenaren voelen waarschijnlijk niet zo veel voor een dergelijk experiment. Van daar dat we het experiment onder eigen beheer hebben gehouden." Tevreden De secretaris van de Stichting Jongerenhuisves ting, Paul van der Burg, is erg tevreden over de stap, die de gemeente heeft genomen. „We zijn nog bezig om de derde man te vinden. Een van de drie, een meisje, heeft afgehaakt. Nu is het. zaak om weer een derde te vinden, die een beetje past bij de van zuster Theresa in India. Alvorens tot concrete daden over te gaan, willen de initia tiefnemers echter eerst contac ten leggen met gelijkgestem den, zodat een vereniging tot herstel en behoud van „De Sa lamander" kan worden opge richt. Zoals bekend onderzoekt ook het gemeentebestuur wel ke stappen kunnen worden ondernomen om deze karakte ristieke molen te behouden. Voorlopig ontbreken daarvoor echter de nodige financiën. Leidschendammers die zich willen inzetten voor het be houd van de houtzaagmolen, kunnen zich wenden tot Ellen Steur, Wildenborch 95 in Leidschemdam. De houtzaagmolen De Salamander. erlORDWIJK De dierenweide aan Sartoriusstraat moet verhuizen, larheen is nog niet bekend. Reeds q het begin af stond vast, dat de in- hting van het weitje tijdelijk zou Ji. Het wachten was namelijk op het i /en van een definitieve bestemming- |i de grond. Zover is het nu. Ijj Stichting Bejaardencentrum Sint Je _^terparochiale ïbedsdienst in Bollenstreek Onzekerheid voor Voorschotense kerkgenootschappen Mortelstraat en het Rederijkersplein zou kunnen gebeuren. Het gaat hier om zo'n 4000 vierkante meter. Gedacht wordt aan woningbouw. Daartoe is een zestigtal al ternatieven naar voren gekomen, waaruit de gemeenteraad een keuze kan maken. B. en W. voelen het meest voor het model dat voorziet in de bouw van nog eens veertig woningen. Een voordeel van dit alternatief is dat de bouw het beste aan sluit op dat van de bestaande bebouwing van Boerenburg. Tevens blijft er nog wat ruimte over voor een groengebied. De gebouwing van de dierenweide gaat overigens in het beleid van het gemeente bestuur, dat er op gericht is „open gaten" in de bebouwde kom op te vullen. 3 I )RSCHOTEN De gemeente Voorschoten vanmiddag om vijf uur op het gemeente- i officiëel een 4-kamerflat aan de Stichting jjerenhuisvesting Voorschoten overdragen, deze bijeenkomst wordt het huurcontract kend en de zullen de sleutels worden over- öigd. Een drietal jongeren gaat deze wo- r gezamenlijk bewonen. De flat is voor een i aan de Stichting verhuurd. Na een jaar )or fa* bekeken of er met het experiment moet oestpen doorgegaan. I^jjemeente is tot deze opmerkelijke stap geko- iou() door het grote aantal van 700 woningzoeken- tsel| rslaj vorM 0 an ?1 dj andere twee."aldus een hoopvol gestemde Paüi van der Burg. „De huur, inclusief water en electrijf citeit, is niet te hoog om door drie man te worden opgebracht, alleen de Stichting moet nu zorgen voor de aanleg van gaskachels in de flat." Al met al een hoopgevend beeld voor Voorschoten. De gemeente toont zich serieus betrokken met de moeilijke situatie van de woningzoekenden. Of hei experiment lukt, valt niet te voorspellen. In ee$ andere gemeente is het al een keer mislukt volgens Paul van der Burg. „We zullen er alles aan doen om ervoor te zorgen dat het lukt." aldus het com> mentaar van de secretaris. 1.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7