Darodie op noden van geluidsgevoeligen rond expansiedrift vanSchiphoJ Eind oktober is Leiden een 'tropische tuin' rijk ?fSSS Teekens ontkent betrokken te zijn bij brand in 'Wapen van Friesland' Londens jeugdorkest concerteert in Het Anker 4d LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 JANUARI 1980 ~PAGINA 5 FiiMT'yt "*l QPÉNTf^"'! J||||g|l|gl 7iA Se» Jnds november vorig jaar lordt op Schiphol gebuurd Jast erg plezierig. Want de ichthavendirectie. met aan iet hoofd president '- wecteur J. W Wegstapel. |il de buurt niet inpakken, yjiat staan dat ze weg zou Hoeten wezen. Onze Nationale luchthaven staat barsten van cpansiedrift. maar weet jog niet goed raad met de ianier waarop die drift itgeleefd kan worden. Met ?n vijfde baan ijvoorbeeld. een nog ■otere ruimtelijke kolos in •pandstads binnentuin? Wat loet het dan met die eluidszones Kwestie van 'wegen aan alle kanten et aantal vliegbewegingen eemt toe. En toch maar lijven wonen onder een averende paraplu, toch ïaar naar telebingo blijven ijken in het straalzog van en opstijgende luchtreus, laar och. ook de hazen ter lekke weten zich aan te assen, waarom zou je als penselijk wezen dan het lazenpad kiezen, als je pevallig binnen een straal van een kilometer of vijf. zes rond Schiphol woont? Je kunt er in elk geval over praten. Vandaar die buurtavonden: drie in het afgelopen jaar. en ook voor het lopend jaar staan weer minstens tien van die bijeenkomsten op het programma. Ik ontleen deze gegevens aan een toelichting door de dirigerend redacteur van ..Schipholland", een tijdschrift dal zestien keer in het jaar wordt uitgegeven door de n. v. Luchthaven Schiphol. ..U moet dit blad beschouwen als een soort open forum, waarin iedereen de kans krijgt iets te zeggen. Over Schiphol natuurlijk, voornamelijk Het gaat eröm al die meningen te ventileren, mensen aan het woord te laten. Het is ook een periodiek om ondermeer het luchthavenbeleid in uit te leggen", vertelde Cor Nijmeijer ..We willen zéker niet de buurt inpakken, op Schiphol" Waarom deze uitgelokte apologie 9 zult u vragen. Wel. ik kreeg het jongste nummer van ..Schipholland" (beste naamgeving overigens) onder ogen Nummer 1 vierde jaargang, vertelde veel over vraagstukken op het gebied van de ruimtelijke ordening. Over geluidshinder ook. En dat is een facet van Schiphols jetset dat de omwonenden het allermeest interesseert, wat ze eigenlijk het enige van belang vinden Schipholdirectie doet haar best. Klinkt net zo vlug. veilig en voordelig als de aankondigingen destijds van de grote Posthumus Meijes.die hij door de radio liet horen: N. S. doen haar best. De buurtbewoners, nou ja. de mensen die. hoe verspreid dan ook wonend, gekluisterd zijn aan hun luidruchtige buurman, worden groepsgewijs naar de luchthaven uitgenodigd om wegwijs te worden gemaakt. Dat ze daarbij met op een droogje hoeven te zitten spreekt vanzelf. Juist dit laveren, het laven en spijzigen van geluidsgevoeligen. was voor een medewerkend auteur aanleiding om de bloemetjes eens literair in mineur buiten te zetten in ..Schipholland" Het was beroeps aartshekel aar en ironische zwartkijker Jan Blokker, die op hoofdredactioneel vlak het zijne doet bij een 's ochtends verschijnend dagblad, maar daarbuiten nog tijd genoeg kan vinden om schnabbelend elders van zijn gramstorigheid blijk te geven. Op een erg onderhoudende manier. Dat zeker. In een schets van een buurtbijeenkomst op Schiphol legde Blokker de nadruk op de consumptieve sfeer van het gezellig samenzijn en liep daarbij meneer Wegstapel grandioos voor de voeten. Reden om bij Cor Nijmeijer eens te vragen hoe dit zware aroma intern op Schiphol en bij ..Schipholland" was ontvangen. ..Nog geen enkele reactie, om u de waarheid te zeggen", antwoordde Nijmeijer; ..niemand die in ons blad schrijft hoeft het standpunt van de directie te onderstrepen, laat staan te delen. Blokker is een vaste medewerker en hij mag z'n gang gaan" Jan Blokker dan had ..met tranen in de ogen gelezen in de krant, dat zestig bewoners van huizen bij de Kaagbaan - dus waar het niet te harden is van de herrie - een dagje op Schiphol zijn uitgenodigd, waar ze onder het genot van „volop bitterballen, hapjes, worst, kaas en drankjes" (aanhaling uit dit krant) werden toegesproken door de heer Wegstapel. De oude truc dus". Ter verduidelijking: de Kaagbaan is startbaan 06 - 24. Cor Nijmeijer: ..zet een 0 achter de 6 en een 0 achter de 4 en je hebt de kompasstreek 060 - 240 die bepalend is voor de baan, die inderdaad recht op de Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wié u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van -mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel Ï8 vragen. 'NTsas 'Rlp-ï. i M§|f r-_T_ ,.t~Tr~"T" iL V,., HOLIDOME MOET LANDELIJKE RECREATIEVE TREKPLEISTER WORDEN LEIDEN De Holidome in Holiday Inn is binnenkort een feit. Eind okto ber moet deze overdekte tropische tuin met tal van faciliteiten gereed zijn. De bouw wordt verricht door Wernink's dochteronderneming Van Vliet. De bouw en inrichting gaat ongeveer an derhalf miljoen gulden kosten. Naast de Holidome wordt een tennishal ge bouwd en het bestaande overdekte zwembad in het hotel wordt voorzien van een golfslaginstallatie. Ook wordt een buitenbad aangelegd, dat door mid del van een slurf vanuit het bestaande overdekte bad te bereiken is. Met deze uitbreiding wil Holiday Inn Lei den een landelijke recreatieve functie gaan vervullen. Regelingen zijn gaande om kortingen te verstrekken op trein kaartjes naar het Holidome. Kortom alles wordt in het werk gesteld om dit kleine paradijsje met altijd mooi weer tot een groot succes te maken Wat is nu die Holidome. In Amerika be staan ze al jaren, maar Nederland kent ze nog niet. Manager van Holiday Inn. Mar tin Spaargaren gelooft dat ook in Neder land de tijd rijp is voor iets nieuws. ..Onze tuin van ongeveer 2500 tol 3000 vierkante meter wordt overdekt. In het dak komen doorzichtige koepels, waar het daglicht door naar binnen komt. De tuin zoals die er nu is. verdwijnt. Op de vloer wordt be ton gestort en daaroverheen komt kunst gras. Overal komen tropische planten. Geen kunstplanten, maar echte mooie pal men en dergelijke. Vijvers met bruggetjes. Een levensgroot schaakbord, misschien een minigolf, een podium, een klein ijs baantje gemaakt van kunststof voor de kinderen, een massagebad met solarium, enz. Byzonder wordt het open restaurant, voorzien van een grote barbeque. Tafeltjes tussen exotisch groen en met zicht op het hele gebeuren in de Holidome. Tevens zullen er naast het restaurantgedeelte. vooral in de weekeinden, buffetten ko men die in het teken van een stripfiguur staan. Zelf de lekkernijen uitzoeken, ter wijl Lucky Luck of Dik voor Mekaar en consorten rondlopen om de kleintjes te vermaken. De ruimte zal ook uitermate geschikt zijn voor exposities en grote bij eenkomsten. Zon 600 oud Indiagasten. hebben reeds een avond geboekt om een reüni in de Holidome te houden. Ook van de zijde van de televisie zijn reeds bespre kingen geweest om vanuitde tropische uitspanning een programma te verzor gen". aldus de heer Spaargaren. Met de bouw van de Holidome is vorige week een begin gemaakt. Het exotische onderkomen zal voor een ieder toeganke lijk zijn. De toegangsprijs wordt afgestemd op de landelijke norm voor dit soort re creatiemogelijkheden. Het is de bedoeling dat ook de tennishal met viër tennisbaner eind dit jaar, gelijk met de Holidome. ge reed is. Het Leidse motel zal dit najaar een recre atieve trekpleister worden HILLEGOM/AMSTERDAM In een brief aan de gemeenteraad van Hillegom ontkent Teekens Bouwpromoties B.V. betrokken te zijn bij de brandstichting in het Hillegomse hotel 'Het Wapen van Friesland'. De politie van Hillegom deelde vorige week op een persconferentie mee dat een medewerker van deze vennootschap aan drie mannen 50.000 gulden had betaald om 'Het wapen van Friesland' door brandstichting sloo- prijp te maken. De B.V. heeft een advocaat in de arm genomen en overweegt stappen te ondernemen tegen burgemeester Hermans en politiefunctionaris Opdam. Teekens bouwpromoties is van mening dat de beide heren onzorgvuldig zijn geweest in het ver strekken van informatie aan de pers. Ook de beschuldigde medewerker van Teekens heeft een advocaat geraadpleegd en over weegt verdere stappen. De Hillegomse gemeenteraad behandelt vana vond de aanvraag van een bouwvergunning voor de gronden van het voormalig hotel 'Het Wapen van Friesland'. De gronden zijn eigen dom van Teekens Bouwpromoties B.V. In haar brief verzoekt de B.V. de gemeenteraadsleden zich niet te laten beinvloeden door de negatieve voorstelling van zaken door burgemeester Her mans. Deze berichten verschenen naar aanlei ding van de persconferentie in de kranten van afgelopen zaterdag. Verontwaardigd De beschuldigde medewerker H. is erg veront waardigd dat zijn naam is genoemd tesamen met de namen van drie criminelen (de drie brandstichters). H. is coördinator van de bouw projecten van de B.V. en was in die functie ook betrokken bij bouw van appartementen in Hil legom. Hij zou het contact hebben gelegd met de drie brandstichters. „Deze beschuldigingen zijn afkomstig van één van de drie brandstich ters in een poging om strafvermindering tc krijgen. Alleen de Haarlemmer H.S. kende ik in zijn functie als sloper. De andere twee heb ik slechts na de brand kort gespfoken. Met de brandstichting heb ik niets te maken. Daarom ben ik ook uit voorarrest ontslagen. De sugges tie van de burgemeester dat ik wel aan 50.000 gulden zou weten komen is zeer subjectief. Door dit soort onjuiste interpretaties van burge meester Hermans en de heer Opdam hebben de kranten dingen over mij geschreven die geheel niet bewezen zijn. Ik voel mij in mijn goede naam aangetast. De beschuldigingen zijn perti nent c HAZERSWOUDE De Cul turele Raad uit Hazerswou- de heeft in de komende maanden nog diverse evene menten op stapel staan. Het opvallendste hieronder is het concert dat het uit zeven tig personen bestaand jeugdsymfonie-orkest uit Londen onder directie van Malcolm Fletcher op vrij dag 11 april in Het Anker geeft. Tot en met 30 januari expo seert in dezelfde accommoda tie Joke Sibbel-de Leeuw wer ken vervaardigd uit papier en keramiek. Van 4 tot en met 25 februari is er een tentoonstel ling van Montijn door de Co bra-groep. Wat concerten aan gaat staan nog op het pro gramma: het Concertgebouw- pianokwartet op 22 februari en de brassband van het Leids Politie Muziekgezelschap o der leiding van Cees Brugma Op vrijdag 9 mei is er in h Michelshuis een eenakter vond. De plaatselijke toneelv renigingen Michael en Ont wikkeling en Vreugd zijn van de partij, evenals de toneelve reniging Regio Gouwestree Thema van dit eenakterfes val is: liefde. AAGBANERS EN SOORTGELIJKEN 1 AN CONSUMPTIEVE BANDEN GELEGD? ,;iderdorp 3 unt la iïiden u beroep l gen geling f (ïbulance- rvoer DERDORP De ge- nte Leiderdorp heeft te ïeens bezwaren tegen de girde Gedeputeerde Staten 10 Zuid-Holland opgelegde ni eenschappelijke rege- miinzake de Centrale Post !5 bulancevervoer. Het is 20 rom van plan het "beroep ;u de gemeente Leiden bij Kroon heeft ingesteld te nen. bezwaren richten zich fnamelijk tegen het feit, w de kosten van de centrale volledig uit de tarieven ,n ten worden bestreden, j 'verwacht op dit punt met 1C nodige moeilijkheden te ji ien te krijgen, omdat niet kosten kunnen worden ekt. Men voelt er weinig r deze tekorten uit de ge- „j ntelijke kas te betalen. Het jd 'dpunt wordt ingenomen, de ziektekostenverzeke- ]j rs en ziekenfondsen de kos- ji volledig voor hun reke- 6 dienen te nemen. Daar- ir; r bestaat nog onzekerheid 11 college van B en W deelt tl j de raad mede. dat van de tenfondsen in het verleden ernomen, dat zij maximaal van'de kosten willen beta- Dit omdat de regio Leiden dein wordt geacht. Aange- 1 Gedeputeerde Staten niet. zoals aan de gemeenten, de ding inzake het ambulan- ervoer dwingend aan de enfondsen kan opleggen, in het geval de Kroon niet I de bezwaren van de ge- ente Leiden tegemoet komt de ziekenfondsen in hun gatieve houding blijven vol den e burgerlijke rechter II uitspraak moeten doen. i college van B en W van 'derdorp stelt daarom aan °aad voor adhesie te betui- n niet het door de gemeente 'den ingestelde beroep bij Kroon Een tekening bij het artikel in 'Schipholland'. buurtbewoners door Blokker..of door de luchthavendirecue in hun hemd gezet? Kaag afstevent, al is Kaag heel wat kilometerjes verderop. Het is de door ons meest gebruikte baan, omdat in het verlengde ervan de bebouwing het minst is". Volgens Blokker (die weer een slok van z'n sterke thee had genomen) had het kranteverslag melding gemaakt van „voor iedereen nog boekjes, kleine presentjes en een grote luchtfoto van Schiphol. In de garderobe en op weg naar de bussen werd er onderling druk gepraat" Toen ging Blokker pas goed rechtop in hel zadel zitten, zette zich schrap in de stijgbeugels en trok van leer: „Ja. allicht. Eindelijk de laatste stukjes mayonaise - garnituur doorgeslikt - dan kun je weer geluid uitbrengen Terwijl de met geschenken overladen bewoners thuis al weer dankbaar luisterden naar de oorverdovend opstijgende vliegtuigen, deed Wegstapel zich met zijn staf te goed aan de resten van de duchtig aangesproken tafel, en dicteerde het volgende communiqué: „In de komende jaren zullen ook andere bewoners uit Haarlemmermeer Aalsmeer. Amstelveen. Buitenveldert. Zwanenburg en Halfweg met hetzelfde doel op de koffie worden gevraagd". Op de koffie Dat zal me nog wat gaan kosten, op den duur. Want tegen de tijd dat de geteisterde bewoners van Aalsmeer tot Halfweg onder de kir. zijn gestreken, is de wrok aan de Kaagbaan natuurlijk weer virulent (zoiets als „aanstekend", bedoelde Blokker): de boekjes zijn beduimeld, de presentjes kwijtgeraakt, de grote luchtfoto van Schiphol verbleekt, en het lawaai heeft geen dag ontbroken. Reken maar dat die mensen dan rijp zijn voor een tweede bezoek - en dat Wegstapel het dan niet meer redt met de oude pretletters van Calvé en weer een foto; oesters en grote Bourgogne zullen hel wezen, en geen cadeautjes uit het relatiearchief, maar fundamentele aardigheidjes uit de categorie Pierre van Ostayen". Hoe moet Wegstapel dat proces keren Want de bewoners eisen steeds meer Waarschijnlijk volgens de door Blokker aangehaalde kwisformule. Het moet uitdraaien op „hangars vol voedsel en alcohol, pakhuizen met geschenken, en de havendirectie handenwringend langs de genodigden om het eten bij ze naar binnen te proppen en aldus te verhinderen dat ze voor de garderobe en op .weg naar de bussen al een grote mond beginnen op te zetten Volgens Blokker is het einde waarschijnlijk, „dat de honderdduizend gedupeerden uit de wijde omgeving permanent worden ondergebracht in .et geluiddichte, vacuümverpakte restaurant Aviorama. voortdurend gevoerd met bitterballen, hapjes, worst, kaas en drankjes, zij het zonder de grote luchtfoto van Schiphol, want die zien ze uit het raam". Uiteindelijk (want zo kun je zelfs volgens Blokker niet doorgaan) schijnt de enige oplossing, het woonvrij maken van alle bouwgebied in een straal van vijf kilometer rondom Schiphol. Al die huizen leeg, ook in de Kaagbaan, en de bewoners deporteren naar Hoedekenskerke ol Winterswijk. Dat lijkt - en nog wat gekheid meer - de toekomst, volgens Blokker. Wellicht is er in Blokker. West - Friesland, ook nog plaats voor uitwijkelingen. Want de hang naar de oorsprong is groot. „Toch sneu voor de Kaagbaners en de Haarlemmermeerders, die hun dagelijks drankje nog zullen gaan missem en die dikwijls met heimwee zullen terugdenken aan de dagen dat ze hun eigen woorden niet konden verstaan. Maar ja, dan hadden ze maar niet moeten zeuren. En wie weet moet Wegstapel met zijn luchthaven uitwijken naar de Achterhoek en reist hij zijn oude buren alsnog achterna, in een cateringwagen vol bitterballen, hapjes, worst, kaas. drankjes, boekjes, kleine presentjes en een grote luchtfoto..." Waar moet dat heen Met Schiphol en z'n buren, en met Jan Blokker, voor het gemak Belemmeringen liggen als stapels op de weg, maar ik kan me Blokkers bezorgdheid voor de Kaagbaners wel voorstellen. Dan hebben we het nog niet eens gehad over de onderdrukten van de Bulderbaan en de baan op Zwanenburg. Allemaal getekenden rond de troon van een nationaal prestige, een steunpunt in een ondoorgrondelijke opzet, in het opgeworpen stof waarachter de noodzaak van het overleven gloort. Blokker, de ziener, en Wegstapel. de taster: ze moesten er samen nog maar eens één op vatten, en tien tegen één dat beiden ze na enig verloop zien vliegen. Alleen zal Blokker dat moeten doen vanachter de beslagen ruiten van Aviorama. Tot dan zullen de Kaagbaners en consorten rustig door kunnen gaan met hun bezigheden. Al is het met tranen in de ogen. Een advies- speel eens een spelletje Risk: dat doet wonderen, als het een beetje meezit. Verder, uitlopend in het oneindige: dank aan Jan Blokker, want die kan d'r wat van. NADERE STAPPEN WORDEN OVERWOGEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5