heeft plannen Chinees-Indische ensa, annex dancing Opening 'Van natuursteen tot bouwsteen' F amilie-instuif in Volkshuis lenen clubhuis is voor ijk Meerburg vervulling jin jarenlange wens FINANCIERT ,3UDIE AZIATISCHE STUDENTEN ortweg ParodieDreigroschen Oper bij schouwburg jubileum LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 JANUARI 1980 PAGINA 3 Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Anja Natasja d.v. L. N. Verstraten en B. Bon, Hes ter Nicole d.v. J. A. Schuil en E. E. Roest, Peter z.v. A.Potters en M. de Vreugd, Jan-Paul z.v. J. van Staaldui nen en E. J. P. Graveland, Adrianus Cornells z.v. J. W. C. van den Burg en C. C. Heemskerk, Gerda Jacoba d.v. C. H. Haasnoot en C. J. Hus, Wendy d.v. E. Klinkenberg en J. P. A. Loos, Henricus Wilhelmus Franciscus z.v. H. J. L. M. I. Vester en E. T. Aanhaanen, Zegert Dirk z.v. J. de Mol en K. Z. Ou wehand, Livia d.v.- E. A. V. Bakker en M. A. van der Eek van der Sluis. Ju dith d.v. J. Hogendoorn en M. P. van der Stoep. Maarten Jan Diederik z.v. J. Baas en G. A. E. Roorda, Diederik Dirk z.v. N. C. Parlevliet en M. Plug. Sandy d.v. H. Siera en M. M. Buijn, Ramón Sebastièn z.v. N. F. M. van Kins en G. M. P. Gomez Carrion, Mig non d.v. A. Durieux en A. N. W. Die- ke, Raymon z.v. C. Montanje en M. G. Hoogeveen, Gijsbertus Hendrikus z.v. A. van Es en E. van Reenen. Bas Jo seph z.v. J. T. C. M. te Riele en A. Kruidhof. Overleden. J. van Duin geb. 19 sept. 1907 man; J. M. Schakenbos geb. 18 sept. 1898 vr.; P. Vonk geb. 30 sept. 1920 man; M. J. O. Eleveld geb. 9 juni 1929 echtgenote van N. Neute boom; A. M. Carlie geb. 10 juli 1896 riuwd gew. met D. J. van Kooten; C. van Spanje geb. 12 aug. 1837 vr.; M. van den Berg geb. 22 mrt 1923 geh. gew. met J. P. Schlagwein; f|OVINCIEHAD MILJOEN OVER DR tpN De bewoners van de wijk Meer- 1 Roomburg zijn het nieuwe jaar goed e ^en. Geheel tegen alle verwachting in jQ^ethouder D. Tesselaar (samenleving- t £w) van de Provincie een subsidie los jen van bijna een miljoen gulden voor iw van een stenen clubhuis: al jaren- de grootste wens van de Stichting 30urg. Men was in de wijk totaal ver- ?o.oen men het goede nieuws van de wet- vernam. De kans, dat het clubhuis er afzienbare tijd zou komen werd door f^Wburgers, ondanks herhaalde verzoe- (ïiet al te hoog geacht. Vanaf 1975 men zich in de wijk tevreden stellen ten houten noodvoorziening aan de Tvtraat. „Maar dan krijg je plotseling °°lefoontje van Tesselaar... Prima toch." o, J.C. Veeren, voorzitter van de bouw- en Wilbert Bots, clubhuisleider ie Klein Matilo". ieuw clubhuis heeft altijd de hoogste prio riteit van de bewoners in Meerburg gehad. De wijk met circa 3500 bewoners ligt geheel geïso leerd van de rest van de Leidse woonwijken. Voorzieningen waar de bewoners contacten met elkaar kunnen leggen zijn er, op de twee houten directieketen na, niet. Vóór 1975 moes ten de Meerburgers een beroep doen op de be reidwilligheid van uit de buurt gelegen fabrie ken, verenigingen en voetbalclubs om er hun zaaltjes te lenen. Er is in de wijk een speciale bus nodig om de kinderen naar school te ver voeren. Dit ter illustratie van het isolement waarin de Meerburger leven. Men was dus al lang blij, toen in '75 subsidie werd verleend voor het plaatsen van een noodlokaal, waar twee jaar later een tweede gebouwtje naast werd gezet. Al snel bleek echter, dat deze ac commodatie volstrekt ontoereikend was om het uit de grond schietende verenigingsleven een kans van bestaan te geven. Tien-jarig bestaan De Stichting Meerburg gaat nu met de gemeen- De noodlokalen aan de Zaanstraat. te Leiden om de tafel zitten om over de teke ningen en de bouw van het nieuwe clubhuis te praten. Met dat miljoen van de Provincie is de stichting in staat een riant bouwwerk op het terrein aan de Zaanstraat neer te zetten. De twee noodlokalen zullen worden verkocht en van het terrein verdwijnen. De oplevering van het nieuwe clubhuis, dat twee keer zo groot wordt als het bestaande gebouw, valt medio volgend jaar te verwachten. Precies op het mo ment, dat de stichting haar tien-jarig bestaan viert. Mooier kan het haast niet. Zuinig De inrichting van het nieuwe Meerburgse on derkomen zal door de bewoners zelf worden gefinancierd. Dat zal overigens weinig proble men opleveren, want de stichting heeft afgelo pen jaren zuinig aangedaan en een aardig potje met geld kunnen sparen. Dat zogeheten buurt- fondsgeld komt voornamelijk uit de opbrengst van wijkfeesten en uit donaties. De stichting hoopt ook, dat tegen de tijd, dat het nieuwe clubhuis (dat nu aanspraak maakt op de betite ling „Groot Matilo") er staat eveneens een tweede clubhuiswerker in vaste dienst wordt aangesteld. Want de Meerburgers hebben nu dan wel hun voornaamste doel bereikt, maar dat houdt nog niet in, dat de actieve wijk vanaf vandaag rustig op z'n lauweren gaat zitten. Er staan nog meer punten op het verlanglijstje van Meerburg... lan 10 'ani ^De j)EN De onlangs in opgerichte Stichting Aziatische studenten litia Mutua" (S.A.M.) i het plan opgevat om liomer een Chinees-Indi- mensa te openen injle—- receptie- en feestac- 'defnödatie, de „Leidsche 10 |uw", aan de Lange istraat 5b. Ook wordt S.A.M. overwogen in tnd een studentensocië- tnnex dancing te begin- De stichting hoopt uit jpbrengst van de mensa afé „Het Diefje" de stu- Jte kunnen financieren tien Aziatische studen- (uit Singapore en Com- iistisch China), die bin- );ort naar Nederland ko- Het hangt alleen nog iet fiat van het Ministe- /an Justitie af om het eet in Leiden te doen De woordvoerder S.A.M., de heer Mo Yo .^zegt dat de kans, dat de enten in Nederland wor- toegelaten bijzonder is. N* ens Mo Yo Sie gaat het al- nog maar om het afhan- n van een paar formele n, wil men de studenten maart in Leiden kunnen i slangen. Justitie moet na- jk de zekerheid hebben, ae studenten hier kunnen n dat men financieel int voor henv staat. Het vestingsprobleém is in- De 'Leidse Schouw' wordt Chinees-Indische mensa. S^welendief heterdaad trapt ,a2^ DEN Dankzij het nj te optreden van twee le- van de parkeerpolitie, gistermiddag een juwe- si i lief op heterdaad worden gTppt en aangehouden. De een 28-jarige Leide- j deed omstreeks half een gTeep in de etalage Peen juwelierszaak aan aarsmansteeg. al hierbij een gouden da- orloge met gouden band waarde van ongeveer lalfhonderd gulden. Ver- gens rende hij hard weg in richting van de Vismarkt. vj, juwelier achtervolgde hem e, enkele meters afstand. irdat deze enkele malen ,n d „houd de dief" riep, trok cu! de aandacht'van twee toe- llig langslopende leden van ^parkeerpolitie, die de man lf i het einde van de Mars- ie nsteeg op konden vangen. I| eterwoude Carna- svereniging „De Hangkon- organiseert morgen weer traditionele boerenkielena- iPd. In een outfit van klom- rode zakdoek en natuur- de onvermijdelijke boeren- j.f'.kan worden genoten van 'y, 'ziek van boerenblaaskapel e Rammeljetsers" en van t duo Slingerland. De avond 3 Sint om 20.30 uur in het Don III ^onateurs hebben een rfden reductie op de entree- Ijs. middels door de stichting op gelost en wat de financiering betreft kan men rekenen op- de hulp van een aantal Chine se zakenlieden uit de regio. Mensa Mo Yo Sie: „We moeten na tuurlijk niet te vroeg gaan jui chen, want dan is de teleur stelling het grootst, maar ik heb toch wel goede hoop dat het allemaal lukt. Het is de be doeling, dat we de Leidsche Schouw huren van de eige naar G.H. van der Meer. Met hem zijn we praktisch gespro ken rond. De mensa zal plaats gaan bieden aan tussen de 100 en 150 studenten. De ope ningstijden komen te liggen tussen 's middags vijf uur uur en 's avonds acht uur. Er zal 'een speciale Indonesische keu ken worden gebouwd van om en nabij de 50.000 gulden, waar drie koks de maaltijden bereiden. Iedere dag wordt er een ander menu geserveerd tegen een zeer redelijke prijs, die voor alle studenten betaai baar is. Het principe van iede re mensa is de zelfbediening. Daarvan gaan wij dus ook uit. De student komt met zijn dienblad langs het buffet en laat zich een lekkere maaltijd opscheppen. Als alles meezit, dan kunnen we in het volgend studiejaar (augustus/septem ber) met de mensa en de dan cing-discotheek gaan draaien." Dansvloer Er is in de Leidsche Schouw een behoorlijk grote dansvloer van 24 m2. We beschikken te vens over een flinke bar. Echt veel hoeft er dus niet ver bouwd te worden. De zaak is enorm diep en prachtig inge richt. Vandaar dat er voor het verwezenlijken van alle plan nen ruimte genoeg over blijft. Met de hulp van studenten, ook de tien uit Azië, moet het geheel te runnen zijn. Als de mensa is gesloten, dan halen we er vlug met z'n allen de be zem doorheen en kunnen we al om negen uur de sociëteit laten draaien." Voor de huisvesting van de tien studenten is gezorgd. Ze kunnen de eerste tijd dat zij in het land zijn in een aange kocht pand aan de Oude Sin gel 16 wonen. Dat pand wordt later door S.A.M. afgestoten, maar dan zitten de studenten al lang en breed op hun nieu we kamers boven de Leidsche Schouw. Van het geld, dat de woning aan de Oude Singel opbrengt, kan eveneens een deel van hun studie worden betaald. De Stichting Amicitia Mutua is in het leven geroepen om de contacten tussen de traditione le Aziatische (Chinese) gods diensten en het Christendom te bevorderen. De intenties hierachter worden ingegeven door de Boeddhologie, een be weging die zich op verschil lende terreinen manifesteert. Zo wil S.A.M. zich in Leiden gaan richten op de hulp aan heroïneverslaafden, het geven van meditatielessen, Yoga- en Kung Fu-cursussen. Verder houdt men zich bezig met de opvang van Vietnamese boot vluchtelingen in de Leidse re gio. In het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hooglandsekerkgracht 17-19 in Leiden is gistermiddag de expositie „Van natuursteen tot bouwsteen" geopend. De ope ning werd verricht door ir. H.H. Vos (rechts), directeur van gemeentewerken in Leiden. De expositie geeft een helder overzicht van het ontstaan van na tuursteen en het gebruik ervarr als bouwmateriaal. Duidelijk komt in de tentoonstelling tot uiting, hoe onze vroegste voorou ders het in de hun omgeving gevonden natuursteen gebruikten om er huizen, tempels, graven en wegen van te maken. Zo wordt er bijvoorbeeld ingegaan op het gebruik van zwerfstenen bij de aanleg van hunnebedden in Nederland en van de Boro- boedoer op Java, die uit vulkanisch gesteente is opgetrokken. Verder in „Van natuursteen tot bouwsteen" aandacht voor ma terialen die in moderne projecten worden toegepast. De tentoohstelling in het Rijksmuseum eindigt woensdag 14 mei. Openingstijden: van maandag tot en met vrijdag van 9-12 uur en van 14 - 17 uur; 's zondags van 14 - 17 uur. LEIDEN De viering van het 275-jarig bestaan van de Leidse Schouwburg dit jaar zal waarschijnlijk worden opgeluisterd met de opvoe ring van „Die Galoschen Oper", een persiflage op Die Dreigroschen Oper van Brecht. Het toneelstuk zal worden opgevoerd door Leidse amateurs, hoofdzake lijk afkomstig van de Leid se amateurtoneelverenigin gen. De uitvoeringen zullen vermoedelijk plaatsvinden in november van dit jaar. toneelstuk beschikt en de mo gelijkheid bestaat dat die niet tijdig te achterhalen zal zijn is als alternatief door de commis sie Schouwburgzaken een stuk van Shakespeare naar voren gebracht. De keuze zal in dat geval moeten worden gemaakt uit de Midzomernachtsdroom, het Spel der Vergissingen en Driekoningenavond. Vast staat in ieder geval dat er in het jubileumjaar een foto boek van de Leidse Schouw burg zal worden uitgebracht en dat in mei de jaarlijkse ver gadering van Vereniging van Schouwburgdirecteuren in Leiden zal plaatshebben. LEIDEN Het Leidse Volkshuis houdt zondag 20 januari een familie-instuif in het huis aan de Apothekersdijk 33. Op het programma staan activiteiten voor het hele gezin. De in stuif wordt gehouden van drie tot vijf uur. Allereerst wordt het toneelstuk „Steek je hand omhoog, hou je mond maar dicht" opgevoerd door de groep Commedia dell'arte uit Rot terdam. Deze Rotterdamse amateurgroep speelt Italiaans straattoneel. In het toneelstuk zitten veel liedjes, grappen en maatschappijkri tiek verwerkt. Alles draait om de organisatie van de „Dag van de Vrede" in een Italiaans dorp, hetgeen de nodige weinig vre delievende acties ten gevolge heeft. Het stuk is geschikt voor volwassenen en kinderen. Na afloop, vanaf vier uur, is de bar open en kunnen er spelletjes worden gedaan. Voor kinderen tot 6 jaar is opvang in de peuterspeelzaal geregeld. De entree be draagt één gulden voor kinderen, twee gulden voor volwasse nen. Een scene uit het Italiaanse straattoneelstuk. Nachtfilms Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum start vanavond met een nieuwe activiteit, namelijk de ver toning van nachtfilms. Deze nachtfilmvoorstellingen beginnen om half twaalf. De films, die worden ver toond, zijn voornamelijk films uit het vrije of alterna tieve circuit met de nadruk op films die of nog nooit in Leiden zijn gedraaid of alweer een tijdje geleden. De serie begint met de vertoning van „De Amerikaanse Vriend" van de Duitse regisseur Wim Wenders. Hoofd figuur in deze spannende thriller is Jonathan, een lijs tenmaker, die van zijn arts te horen krijgt dat hij niet lang meer te leven heeft. Hij wordt dan benaderd door een duister figuur die hem vraagt een gangster te ver moorden. De film heeft een zeer verrassende ontkno ping. De toegangsprijs is vijf gulden vijftig en vier gulden vijftig voor leden van het LVC. Verhuizing De gemeentelijke afdeling economie, sociografie en statis tiek is verhuisd. Met ingang van heden is het bureau ge vestigd in het Stadhuis, Postbus 9100 2300PC Leiden, tele foon 145344. Jagers De koninklijke Nederlandse jagersvereniging afdeling Leiden houdt maandag 21 januari een lezing over het reewild-beheer in Nederland, op wetenschappelijke ba sis onderzocht over een periode van tien jaar. De le zing gaat onder meer over voedingsgewoonten, ziek ten, territoriumgedrag en het afschieten van zieke en oudere dieren. Drs. L. van Haaften, wildbioloog van het rijksinstituut voor natuurbeheer geeft de lezing, die om acht uur begint in restaurant „Het Haagsche Schouw", Schouwweg 14 in Leiden. VOS-cursus De VOS opleiding (Vrouwen Oriënteren zich op de Sa menleving) gaat maandag 21 januari in het Leidse Volk shuis aan de Apothekersdijk van start. De opleiding, die bedoeld is voor vrouwen met weinig opleiding, wordt elke maandagmiddag van half twee tot half vier gegeven. De cursus duurt twaalf weken. De bedoeling is, dat vrouwen met elkaar gaan praten over door hen zelf te bepalen on derwerpen, waarin de positie van de vrouw centraal staat. Voor inlichtingen zijn Hilde Jansen (tel. 149180 (Volk shuis)) en Marian Werkhoven (tel. 212947) beschikbaar. Jopie Limburg Galerie de Poort aan de Herensteeg 11 in Leiden expo seert van 20 januari tot en met 2 maart bloemstille- vens van Jopie Limburg. De galerie is op zaterdagen van elf tot vijf uur geopend, op zondagen van twee tot vijf uur. Homofilie Het Filmhuis van het Leids Vrijeijdscentrum aan de Brees- traat houdt dinsdag 22 januari een filmthema-avond over homofilie. Op deze avond wordt de film 'Hoera, een homo' van Wouter van Praag vertoond. Na afloop wordt er over de film gediscussieerd. De toegangsprijs bedraagt drie gul den. De filmvoorstelling begint om acht uur. Achter het vaandel Het bestuur van de Vereniging van Belangstellenden in de Lakenhal houdt dinsdag 22 januari in het stede lijk museum „de Lakenhal" een lezing met lichtbeel den over „achter het vaandel, de geschiedenis der Leid se Verenigingen". Spreekster is mejuffrouw drs. I.W.L. Moerman. De lezing wordt gehouden naar aanleiding van de tentoonstelling 'Met vlag en vaandel', die tot 3 februari in bet museum wordt gehouden. Na afloop van de lezing is er gelegenheid de tentoonstelling te be zoeken. De lezing begint om acht uur. In forma tiea vonden Mr. P.C. Veltman, leraar aan de Rudolf Steinerschool, houdt dinsdag 22 en dinsdag 29 januari lezingen speciaal voor ouders wiens kinderen voor het eerst naar de „grote school" gaan in augustus. Dinsdag 22 januari heeft de le zing als titel: WeerbaarLeerbaar? Verteerbaar?". Die van dinsdag 29 januari heet: „Dynamisch onderwijs in de praktijk". Beide lezingen beginnen om kwart over acht in de school aan de Cesar Franckstraat 9. Woensdag 23 en woensdag 30 januari worden er in de school lezingen over de vrije school gegeven door H. Verhoog. Deze lezingen handelen over de moderne natuurwetenschap en de filoso fie der vrijheid van Rudolf Steiner. Vrijdag 25 januari staat bij de Rudolf Steinerschool een muziekavond op het pro gramma. Op deze uitvoering, die om kwart over acht be gint zijn verschillende snaarinstrumenten te beluisteren zoals harp, gitaar, viool, altviool, cello, bas en piano. Te vens wordt een klarinet en een saxofoon bespeeld. Prins van Taai Taai Het Staats Poppentheater Kosice uit Tsjecho-Slowaki- je brengt zondag 20 januari de voorstelling „De Prins van Taai Taai" in de Leidse Schouwburg. Dit fraaie sprookje wordt door Kosice vol fantasie en folkloristi sche oorspronkelijkheid gebracht Er zijn twee voor stellingen, om half drie en om kwart over acht

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3