RIO leidt op voor zelfstandige beroepen detailhand( „Afgestudeerden krijgen vrijwel zeker een baan" WILLIBRORD MAVO zijds bedoeld om de leerlin gen creatief te leren denken, anderzijds gericht op aspec ten van de toekomstige werksituatie zoals bijvoor beeld het etaleren en het ontwerpen van affiches. Stage Bij een praktijkgerichte oplei ding kan een stage niet ont breken. In het vierde leerjaar van de lagere opleiding is een halve dag stage lopen bij een bedrijf verplicht. De leer ling wordt in deze praktijksi tuatie door de school bege leid. Voor de middelbare op leiding worden de mogelijk heden nog onderzocht om de stage in het leerprogramma in te voegen. Wel worden er momenteel regelmatig grote, excursies naar bedrijven ge organiseerd en bestaat de mogelijkheid om na het exa men, onder begeleiding van de school, een jaar stage in het buitenland te lopen. Deze stage telt niet mee voor het examen, wel ontvangt men hiervoor een certificaat. Het is zonder meer een belangrij ke ervaring. De school wordt voorname lijk door het rijk gefinancierd. De heer Van Britsum: „Voor verschillende zaken die het rijk niet betaalt, krijgen wij steun van het bedrijfsleven. De inrichting van de kantine en het talenpracticumlokaal zijn door grote bedrijven in de omgeving betaald. Zo kunnen we een aantal zaken extradoen." In deze tijd, waarin de toe komstige werkgelegenheid een dagelijks onderwerp van discussie is, is het interes sant te weten wat voor mo gelijkheden de opleiding nu eigenlijk biedt. Van Britsum: ,,De opleiding is zo breed ge richt dat ik wel durf te stellen dat de mensen die hier afstu deren vrijwel zeker een baan krijgen. De ervaring heeft ge leerd dat 15 iot 20% van de afgestudeerden in de detail handel terechtkomt. Hierbij doel ik voornamelijk op zelf standige functies in de detail handel, maar ook commer ciële kaderfuncties in ander sectoren van het bedrijfsle ven zoals bij banken en in- en verkoopafdelingen van in dustriële ondernëmingen. Natuurlijk behoort ook het zelfstandig ondernemerschap tot de mogelijkheden. Voor meisjes bestaat dan ook nog mogelijkheden in de zoge naamde dienstverlenende beroepen als bijvoorbeeld in- formatrice of receptioniste. En dan kan je natuurlijk nog verder studeren." De lagere opleiding aan de ondernemerschool is qua ni veau goed vergelijkbaar met de leao en meao Deze oplei dingen zijn echter voorname lijk gericht op administratieve functies, terwijl de onderne- mersschool opleidt voor functies in de commerciële sector van het bedrijfsleven. De Leiderdorpse school heeft een regionaal karakter. Haar leerlingen zijn afkomstig uit een gebied dat Bodegraven, Lisse, Wassenaar en Wad- dinxveen als grensgemeen ten heeft. Ini^ natie oi* opleidingen kunnen ing nen worden bij het Riji Instituut voor Ondern sonderwijs, Leidsedree Leiderdorp tel. 071-899 GERT V Van Panhuysstraat 17, 2203 JN Noordwijk Telefoon 01719-13288 AANMELDING: 1. via de hoofden van de basisschool 2. op afspraak met de direkteur (schrifte lijk of telefonisch) J. G. B. Oostermeijer Stakmanbossestraat 38 2203 GK Noordwijk 01719-12127 (privé) GK CHR. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL Lammenschanspark 5, 2321 JK Leiden, tel. 071-761800 Direkteur. H. van der Stoep Spreekuur: maandag van 14.00-16.00 uur. Opleidingsmogelijkheden: Met een diploma t* k k 17/-v a w m/^ Bouwkunde MAVO-4 of LTO-C Werktuigbouw of 3 jaar HAVO of VWO Elektrotechniek Elektronica VORMINGSCENTRUM „DE MAS1 De Mast is een vormingscentrum voor jong-vol r senen. De hele week, overdag en 's avonds zij j praatgroepen, toneel-, muziek-, expressie-, audi: suele-, kreatieve- en taalgroepen. Bent u geïnle seerd dan kunt u zich opgeven bij vormingscenti De Mast, De Vlashoven 21- Noordwijkerhout- Tel. 02523-2 NIEUWKOOP Dr. Ariënsschool R.K. M.A.V.O. Lindelaan 2, telefoon 01725-1673 Directeur: C. A. Keukens Aanmelding bij voorkeur via de hoofden de lagere scholen of na telefonische afspr op school. stel dal er neen krant was W >kW SCHOOL R.K. School voor lager en individueel hui ij houd- en nijverheidsonderwijs. Achterweg 7. Lisse. Directeur P. J. H. Delnoij Aanmelden van leerlingen dagelijks van 08%' tot 17.00 uur. PAGINA 26 ONDERWIJSBIJLAGE LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 JANUAI) Directeur Van Britsum: „Het diploma ondernemersschool biedt ruimp mogelijkheden". LEIDERDORP De uitdruk king „door de bomen het bos niet meer kunnen zien" is zeker toepasselijk op de onderwijssituatie in Neder land. Dat bleek eens te meer toen één van 's lands grootste ondernemers on langs in een interview ver klaarde dat er in ons land behoefte was aan „een school voor ondernemers". In 1956 werd er echter al een aantal scholen opge richt die een voorbereiding geven op een „zelfstandige uitoefening van ambacht, handel of dienstverlening1". Momenteel bestaan er 40 van zulke scholen verdeeld over een aantal regio's in den lande. Voor de regio Leiden wordt dit onderwijs verzorgd door het Rijnlands Instituut voor Ondernemer sonderwijs. De school heet te een aantal jaren geleden nog gewoon Detailhandels school, maar werd in 1968 in het kader van de mammoet wet omgevormd om een be tere aansluiting te kunnen .geven op het middelbaar voortgezet onderwijs. Inge sloten door de analisten- school en het LOI staat het moderne gebouw van het RIO, in 1977 door prins Claus geopend, aan de Leidsedreef in Leiderdorp. 500 leerlingen vinden dage lijks hun weg naar dit ge bouw. Niet allemaal zullen zij hun einddiploma beha len, maar „zij die hier afstu deren krijgen vrijwel zeker een baan". Deze laatste woorden zijn af komstig van de heer J.C.van Britsum, directeur van het RIO. „Ik vind het zo ontzet tend .jammer dat steeds weer blijkt dat men niet op de hoogte is van het bestaan van deze opleiding. Wij pro beren er zelf van alles aan te doen, we hebben zelfs samen met de andere instituten voor een halve ton een voorlich tingsfilm over dit onderwijs laten maken. Daar reis ik de middelbare scholen in de re gio mee af en dat levert meestal erg positieve reac ties op." De opleiding is verdeeld in twee afdelingen, een lagere en een middelbare. Van de basisschool kan men direct naar de lagere opleiding (van de leerlingen wordt mavo ni veau verwacht). Deze neemt vier jaar in beslag. Het diplo ma geeft toegang op het middelbaar ondernemers on derwijs, de middelbare foto- grafeerschool, de meao, de mts en nog verschillende an dere vormen van onderwijs. De middelbare opleiding duurt drie jaar. Deze afdeling is toegankelijk voor afgestu deerden aan de lagere afde ling, mavo 4 en scholieren die het overgangsbewijs van vier naar vijf havo bezitten of vergelijkbare diploma's. Praktijkgericht Het vakkenpakket op beide afdelingen is onderverdeeld in drie stromingen: talen, economie/warenkennis en creatieve vakken. De Neder landse taal is een verplicht eindexamenvak. daarnaast heeft men de keuze uit twee vreemde talen (Engels en Duits). Ook de vakken com merciële- en. bedrijfsecono mie en warenkennis zijn ver plicht. Voor de lagere afde ling bestaat een keuzemoge lijkheid uit de vakken wiskun de, reclame, organisatie han delsverkeer of wiskunde. Eén van deze vakken is verplicht. Voor de hogere afdeling kan gekozen worden uit de vak ken statistiek/wiskunde, as surantie. marketing en wijn en drankenkennis. Door de steeds hogere eisen vanuit het bedrijfsleven wordt het vakkenpakket binnen afzien bare tijd aangevuld met meerdere keuzemogelijkhe den. Alle vakken zijn erg op de praktijk gericht. De talen, voor een ondernemer van wezenlijk belang, worden zo veel mogelijk op een prakti sche wijze via het talenpracti cum bijgebracht. Vakken als economie en warenkennis zijn direct van de praktijk af geleid en zodoende op de commercie toegespitst. De creatieve vakken zijn ener

Leidse Courant | 1980 | | pagina 26