wcidóc SoiiACUit AMROBANK SLACHTOFFER VAN MAMMOETFRAUDE 'NV- voorzi tter: Trein in Ulster opgeblazen: drie doden 7rijwel zeker oonmaa tregel roorhele jaar Kamer wil snel overleg reorganisatie Philips tfcs. Groningergroep" chterhaalt zeven j orlogsmisdadigers Met HetMotorhuis is te praten! iuHet Motorhuis Acht miljoen voor Leidse brandweerkazerne \//A Vrijdag 18 januari 1980, 70e jaargang no. 21557 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND glekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes M.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: ^Bal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Ex-sjah Op Ned. I om 20.30 uur inter view David Frost met de ex- sjah. Hiervoor vervalt de „Saint". Om 21.55 uur „Een avond met Craig Russell". Op Ned. II om 19.25 uur de popgroep BZN en om 20.27 uur „Stedenspel". Om 22.10 uur "Geheim kommando". Wolkenvelden Droog weer met wolkenvel den. Overwegend lichte vorst. Matige wind uit oost tot zuid oost. Morgen zon: 8.37 - 17.00. Schev. hoogw.: 3.51 en 15.54. Laagw.: 12.11. idUG STORT c AUTO'S ^WATER fcNBURG Een onbekend aantal «^S is vanmorgen in p mist in het wa kreden, nadat een in Kungalv bij iweedse Gotenburg jeld was door een raitschip. Het schip, -Liberiaan, voer een de peilers van de omver en de brug te in. Duikers zijn tek naar overleven- itomobilisten. LEIDEN „Wijzer Worden", het motto, waaronder onze onderwijsbijlage telkenjare verschijnt, besteedt dit keer aandacht aan onder meer stress bij de middelbare scholieren; het andere type leerling, dat de brugklas bereikt; het geprofileerde diploma; het grammatica-on derwijs; de schakelklassen; de vrije school en het Rijn lands Instituut Ondernemersonderwijs. Wist u overi gens, dat bij het beroepsonderwijs de meisjes eerder een saffie opsteken dan de jongens, maar dat deze laat- sten op hun beurt eerder een pilsje pakken? En dat de helft van de leerlingen met partiële leerplicht zich van deze plicht niets aantrekt en schittert door afwezig heid? Dit alles kunt u lezen in „Wijzer Worden". SJAH SPREEKT BESCHULDIGINGEN OP TV TEGEN NEW YORK Ex-sjah Mohammed Reza Pahlavi heeft in een televisie-interview met David Frost tegengesproken dat hij verant woordelijk zou zijn geweest voor de dood van 100.000 mensen. „Weten zij wel hoeveel men sen dat zijn. Het is belachelijk, het zijn leu gens, zij kunnen niet tellen", aldus de verdre ven vorst in zijn in Panama afgenomen inter view. Hij weet zijn val aan sommige Ameri kaanse oliemaatschappijen, die bij de samen zwering betrokken waren om een oliesehaar- ste te creëren teneinde de prijzen op te drij ven. Over zijn vermogen zei hij dat het min der is dan menige Amerikaanse miljonair be zit. Het interview wordt vanavond om 20.30 uur uitgezonden via Nederland 1. Hengelseizoen start 31 mei DEN HAAG Het visseizoen voor de ge wone hengel gaat dit jaar op zaterdag 31 mei open. Het vissen met een speciale hen gel is pas vanaf 1 juli- toegestaan. Dat heeft minister Van der Stee (Landbouw) vandaag gezegd. Sportvissers zullen op de eerste, dag van het nieuwe sei zoen ook nog de „oude" visakten en bijdragebewijzen moe ten kunnen tonen, omdat het huidige sei zoen tot 1 juni loopt. Wassenaar gaat lammergieren fokken DEN HAAG (ANP) De Wassenaars dierentuin zal de ko mende jaren een fok- programma voor lammergieren uit voeren. Het Wereld Natuur Fonds heeft de dierentuin hiertoe 15.000 gulden be schikbaar gesteld. De lammergier is uitge storven in Zwitser land en Oostenrijk, maar komt nog wel voor in de Pyre neeën en in Grieken land. Mariniers willen het koud hebben SCHIPHOL Aangezien het in het vaderland niet koud genoeg is, zijn zo'n achthonderd Nederlandse mari niers maar naar Noorwegen gevlo gen. Daar gaan ze in Harstad, waar het 35 graden kan vriezen, een zes- weekse ski- en overlevingscursus volgen. Nadien is het nog twee weken oefenen geblazen in Navo-verband. Morgen geen voetbal DEN HAAG De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zaterdagamateurcom- petitie en de toekom stelftallen van het betaalde voetbal af gelast. Ook de wed strijden in de afde lingen gaan morgen niet door. Over het zondagamateurvoet- bal wordt vanavond een beslissing geno men. Over het be taald voetbal in ere- en eerste divisie ne men de conculs en scheidsrechters zelf een besluit. Haagse politie: buiten diensttijd zonder pistool DEN HAAG Vanaf vol- gende week mogen Haagse politie-functionarissen hun pistool alleen in uit zonderingsgevallen ook buiten diensttijd dragen. De Haagse politie heeft hier toe besloten omdat men vindt dat het dragen van een vuurwapen in de vrije tijd, teveel risico's met zich meebrengt. Het Haagse korps is het eerste in Neder land dat deze maatregel neemt. Overal elders mogen politiemensen hun wapen dag en nacht bij zich hou den. (Van een verslaggevers) ROTTERDAM Dc Amrobank is het slachtoffer geworden van een fraude waarmee minimaal zes mil joen en maximaal 26 miljoen gul den gemoeid is. De centrale recher che van de Rotterdamse politie is een uitgebreid onderzoek begonnen. De directeur van het filiaal aan de Middellandsstraat in Rotterdam waar de malversaties zijn gepleegd, is voorlopig uit zijn functie onthe ven. Volgens de politie staat vast dat noch deze directeur noch zijn personeel zich aan strafbare feiten heeft schuldig gemaakt. De directeur wordt wel verweten dat hij de fraude heeft mogelijk gemaakt omdat hij veel meer krediet heeft verschaft dan volgens zijn instructies is toegestaan. In to taal ging het daarbij om 26 miljoen, dat kon worden opgenomen door een verte genwoordiger van een Westduitse firma. Deze gemachtigde zou op zijn beurt van de situatie misbruik hebben gemaakt door met betalingsopdrachten te werken die niet van de juiste handtekeningen waren voorzien. Door tijdig maatregelen te tref fen hoopt de Amro-bank het uiteindelijke schade-bedrag te beperken tot zes miljoen. Volgens de Rotterdamse politie zijn in deze zaak nog geen arrestaties verricht. n een onzer verslaggevers) 9NINGEN De particuliere Groningengroep, in de afgelopen jaren al verschiUende Neder- Ise oorlogsmisdadigers opspoorde, zal binnen- t opnieuw de verblijfsplaats bekend maken van len in Nederland veroordeelde en nu in Duits- i wonende oorlogsmisdadigers. Deze zeven zijn ordeeld tot straffen variërend van tien gevan- sstraf tot levenslang. De meesten ontkwamen Jna zeer korte tijd na hun veroordeling aan die door uit,het land te vluchten. Groningengroep die volstrekt anoniem wil blijven, voorlopig de namen van de betrokennen niet kwijt. Groep zegt tot deze bekendmaking over te gaan, dat ze zeer teleurgesteld is in het opsporingsbeleid de Nederlandse Justitie. Volgens een woordvoer- van de groep moet Justitie in enkele gevallen al ja- ïlang op de hoogte zijn van de verblijfplaats van en- Ie zware oorlogsmisdadigers, zonder dat er stappen ondernomen om bij de Duitse regering om uitleve- g te vragen. Groningengroep zegt ook over bewijzen te beschik- dat de Nederlandse overheid met het wegens idslaan veroordeelde SS'er, (die officieel nog steeds ?zocht" wordt), al sinds 1963 officieel schriftelijke itacten heeft onderhouden. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Noord- ierse politie ondervraagt vandaag alle overleven de passagiers van de trein in Lisburn-Belfast, 'waarin gisteravond een bom is ontploft. Drie personen werden ver koold en drie andere ernstig gewond. De explosie deed zich zonder enige waarschuwing voor in een spoorwegtunnel nabij West-Belfast. Een treinwagen werd volledig vernield. De po litie denkt, dat de drie doden IRA-leden waren, die de bom naar Belfast moesten brengen. Hun stoffelijke overschotten zijn onherkenbaar. Er bevon den zich niet veel mensen in de trein. Huilende reizigers sprongen uit de rijtuigen. La ter werd een verdwaasd rond dolende man aangetroffen op meer dan 1,5 kilometer van de plaats van de explosie. Gister avond werden nog bommen ontdekt in twee andere Noord- ierse treinen. Gistermorgen had een bomex plosie vijf kamers in het Lon- dense Mount Royal Hotel nabij Marble Arch in puin gelegd. De kamerhuurder, een 22-jari ge Arabische student, kwam daarbij om het leven. Zeer veel bekijks voor „Dagboek van herdershond" HILVERSUM - De KRO- tv-serie „Dagboek van een herdershond" krijgt het overweldigende bekijks van zes miljoen kijkers, die de hoge waardering van 76 geven. Ook vorig jaar waren de kijkcijfers voor deze serie hoog, maar toen betrof het een bewerking van het boek van Jacques Schreurs. !N HAAG CNV-voozitter Harm van der Meulen is er n overtuigd dat de loonpauze na twee maanden zal over- an in een loonmaatregel die het hele jaar zal duren. Hij uit het vrijwel uit dat tijdens de huidige door de regering [tkonigde pauze tussen regering, werkgevers en werkne- rs toch nog een centraal akoord wordt bereikt. Van der ïulen zei .gisteren op een bijeenkomst van het CNV in afwijk dat de vakbeweging in elk geval niet van plan is n de hardbevochten prijscompensatie uit handen te geven. I harde acties tegen het kabinetsbeleid ziet zijn bond even- el niets, omdat „arbeidsonrust het laatste is waaraan we hoefte hebben". an der Meulen zei de ingreep van de regering als een motie in wantrouwen te zien tegen de bereidheid van zijn bond om matigen. „De cijfers van het Centraal Plan Bureau zijn duide- k genoeg,,, zo zei hij, „geen enkele bond zal dergelijke cijfers hteloos in zijn tas laten zitten. °lgens de voorzitter van de bij de FNV aangesloten Algemene ond van Ambtenaren (ABVA) Jan Dutman zal het zwarte geld fcuit in Nederland groeien door de nu opgelegde bevriezing an de lonen. Werkgevers in het vrije bedrijf zullen volgens ®m toch loonsverhogingen uitkeren en dat kan alleen maar 'et zwart geld. Dutman kondigde acties aan voor het geval de 'gering blijft vasthouden aan een verlaging van de toeslagen an onregelmatige diensten van ambtenaren. Hij riep zijn leden P in dat geval overwerk tt weigeren. Volgende week zaterdag "Ilea de ambtenarenbonden ABVA en KABO in Amsterdam en demonstratie houden tegen deze verlaging. (Zie ook pag.ll (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De fracties van PvdA en CDA in de Tweede Ka mer willen op korte termijn over leg met de minister van Aardenne van Economische zaken en Albeda van Sociale Zaken over het giste ren door Philips aangekonigde verlies van 1500 arbeidsplaatsen bij dit concern. De PvdA vindt dit aantal gelet op de „zeer bevredi gende ontwikkeling van de winst bij Philips" teleurstellend hoog. Beide kamerfracties willen voor komen dat sociaal-economisch zwakke regio's als Winschoten, Stadskanaal, Heerlen en Maas tricht de dupe worden van het re- organisatiebeleid van Philips. Voordat dit overleg plaats heeft moet eerst gepraat worden met de bonden, de centrale ondernemings raad en de Raad van Bestuur van Philips, zo vinden de kamerfrac ties. Premier Van Agt heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie ge zegd dat „we dit piet zomaar kunnen laten passeren". Hij zou vandaag een gesprek met minister Van Aardenne hebben over de gang van zaken. Van Agt zei evenwel geen enkele ver wachting van succes te willen wek ken. In de betrokken regio's is gisteren woedend gereageerd op de medede lingen. Gedeputeerde Staten van Groningen is er zeker van dat de werkloosheid in Oost-Groningen on aanvaardbaar hoog zal worden. B en W van Eindhoven wijzen er op dat Philips toezeggingen in het verleden over de werkgelegenheid niet waar heeft gemaakt. (Zie verder pagina 11). advertentie De afgelopen weken mochten wij weer veel nieuwe Opeis afleveren. De inruilwagens die wij daarop binnenkregen, zijn voor een groot gedeelte ook alweer verkocht. Wilt u nu een nieuwe Opel gaan kopen, kom dan beslist bij ons langs. Wij ruilen uw auto graag in op onze 80-er modellen, die we nog voor de b.v.b. verhoging ingekocht hebben. Dubbel voordeel dus. Geen 2 of 5% extra b.v.b. betalen en nog een fikse inruilprijs op de koop toe. Onze showroom is morgen geopend van 9.00-17.00 uur. U bent van harte welkom. Leiden, Vondellaan 80, telefoon 071-76.93.13. Leidschendam, Oude Raadhuisstraat 1, telefoon 070-20.00.04. Katwijk, Ambachtweg 1, telefoon 01718-2.92.03. Voorschoten, Kon. Julianalaan 46, telefoon 01717-25.59. LEIDEN De bouw van een nieuwe brandweerkazerne aan de Gooimeerlaan kan doorgaan. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de gemeente Leiden toestem ming gegeven tot inrichting van de kazerne over te gaan.- Tevens is de gemeente gemachtigd apparatuur voor een alarmcentrale voor de regionale brandweer aan te schaffen.' Met de bouw van de kazerne is 7.110.000,— gemoeid. De alarmcentrale gaat 1.000.000,— kosten. Het is nog niet zeker of de met de uit deze investeringen voortvloeiende netto-budgettai re lasten zullen mee tellen voor de eventuele aanvullende steun uit het Gemeentefonds. Een en ander zal worden beoordeeld aan de hand van het onderzoek naar de financiële positie van de gemeente dat aan het verlenen van deze aanvullende steun voorafgaat.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1