0: proeven op levende foetussen ontoelaatbaar sschoppen bespraken op synode vrijmoedig" onderlinge betrekkingen ie wonderen zijn de wereld pg niet uit in het CDA Schippers dreigen met staking Genland LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 18 JANUARI 1980 PAGINA 13 -*d i G Kortgeleden werd Nederland t door berichten over proeven in het h Ziekenhuis in Leiden, waarbij ge- 1 gemaakt var. levend geboren kin- en abortus. De Evangelische Omroep nofaldeze berichten in met een reportage ihopgramma Tijdsein vorige week dins- e gd»digde gisteren op een persconferen- wor Haag aan dat deze omroep „de trein vaan'e 'Vóór het Leven' weer harder zal gan.fn". Want, aldus de EO, „dit soort ex- om P kunnen en mogen niet worden uit- llen i erii ri die in Leiden zijn uitgevoerd door dr. Viel hebben betrekking op bloedonder- te ^geaborteerde kinderen in de Bloemen- enteR wordt bloed afgetapt -een ingreep die noet* Êevo'S beeft- met het doel te onder een' bet komt dat bloed in sommige geval- je ni0'1 bij een bloeding. Zodoende hoopt lhou|eneesw'Jze te v'nden voor de erfelijke Cte die alleen jongetjes treft. Van die baby's, die als gevolg van erfelijke i^^eden het risico lopen de ziekte te krij- ongeveer de helft er door getroffen te ^ipt gaat bij de proeven om late abortus- "™fOt vijf maanden). Indien men bij de pruik maakt van het medicament Pros- kunnen deze foetussen levend en gaaf worden gebracht. Volgens dr. Terwiel in de Haagse Post van deze week. kunnen deze experimenten leiden tot het verminderen van het aantal abortussen. „Vroeger werden alle jongetjes geaborteerd van wie de moeders een kind met een dergelijke ziekte niet ter wereld wilden brengen. Bij de helft bleken deze abortussen onnodig te zijn geweest. Als wij kunnen vaststellen -en daarvoor is onderzoek nodig- of een foetus de kenmerken van deze ziekte niet in zich draagt, dan kan een aantal abortussen worden voorkomen". Ethische bezwaren tegen een dergelijk onderzoek heeft hij niet, „want de abortussen worden toch gepleegd". Volgens hem was het polio-vaccin nooit gevondeh zonder proeven met foetaal weefsel. Dr. K. F. Gunning, voorzitter van het Nederlands Artsenverbond kan zich ondanks deze redenering niet met de experimenten verenigen. „Wij moeten de medische ethiek handhaven. Wij zijn verplicht de patiënt te beschermen tegen de almacht van de arts. Volgens richtlijnen van de Gezondheidsraad is het niet toegestaan dat er proeven worden ver richt op mensen die geen toestemming kunnen verlenen voor dergelijke experimenten. In deze richtlijnen worden proeven op kinderen, zwakzin nigen, gevangenen en stervenden dan ook ontoe laatbaar geacht. Wanneer men zich aan deze richtlijnen zou houden, zou er niets aan de hand zijn", aldus dr. Gunning gisteren op de EO-pers- confèrentie. Hij verleende ook zijn medewerking aan de reportage van Tijdsein. Dr. Gunning vergelijkt deze proefnemingen met hetgeen er ten tijde van de oorlog gebeurde in de Duitse concentratiekampen. „Door artsen, die goed waren voor hun gezin, beminnelijk voor hun vrienden en kennissen, werden proeven uitge voerd op gevangenen. Deze praktijken ervaren wij nu als een van de ergste facetten van de oor log. Het waren artsen bij wie kennelijk een lijn werd getrokken: Zij zagen deze gevangenen niet meer als mensen en ze waren toch al ten dode op geschreven. Derhalve waren proefnemingen op hen toegestaan. Hetzelfde dreigt zich nu met deze experimenten op levend geboren kinderen te vol trekken. Met dit verschil dat het in de oorlog in het geheim gebeurde en nu in het openbaar". „Prof. Drogendijk, gynaecoloog in het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam, stelt namelijk dat de proeven worden genomen met foetussen die toch ten dode zijn opgeschreven. Maar die dood heeft men eerst, middels abortus, bewerk stelligd. Het is dan ook een wat vreemde zaak een commissie in het leven te roepen (onder leiding van prof. Kuitert van de Vrije Universtiteit in Amsterdam), die de ethische aspecten van deze experimenten moet onderzoeken, terwijl men eerst het sterven van deze kinderen heeft bevor derd De vraag of zo'n kind levensvatbaar is, doet- niet terzake. Ieder kind is levensvatbaar, mits men het in zijn eigen milieu laat, dus in de baar moeder". Het woordgebruik ten aanzien van de proefperso nen kan overigens nog leiden tot een juridisch steekspel. Dr. Drogendijk stelt: „Een foetus is geen burger in de zin der wet. Hij is nooit geboren en vervolgens aangegeven bij de Burgerlijke Stand. Juridisch bestaat hij eigenlijk niet. Maar zelfs als dat wel het geval was, zou het niet mogelijk zijn de foetus zelf om toestemming voor een medische proefneming te vragen". Volgens dr. Gunning wordt hier een verkeerd woordgebruik gebezigd. „Een foetus is een ongeboren kind in de baarmoe der. Zodra het geboren is -al dan niet middels een abortus provocatus- gaat het niet meer om een foetus, maar om een kind dat geboren is. Ieder kind dat geboren wordt (al heeft het maar een uur geleefd) moet worden aangegeven bij de Burgerlij ke Stand". Een woordvoerder van de Burgerlijke Stand in Den Haag bevestigt deze stelling. De vraag is daarom in hoeverre men zich in de Bloe- menhovekliniek schuldig maakt aan een strafbaar feit. Dat een kind zelf niet in staat is zijn belangen te verdedigen is een logische zaak en derhalve is hij ook met name genoemd in de richtlijnen van de Gezondheidsraad, aldus dr. Gunning. Hij en de Evangelische Omroep doen een beroep op de kamerleden om het vorig jaar ingediende abortuswetsontwerp in het kader van de huidige ontwikkelingen opnieuw door te lezen. „Wij stel len niet dat dergelijke experimenten tot de dage lijkse praktijk behoren. Het zijn naar wij hopen marginale situaties - hoewel wij dat ook niet zeker weten. Wanneer er in de nieuwe wet mazen zitten die dergelijke proeven toelaten, dan moeten die worden gedicht", aldus de EO, die met haar acti viteiten een brede discussie over de normen ten aanzien van het menselijk leven in zijn totaliteit op gang wil brengen! In de Haagse Post wordt de EO een hetze verwe ten. die dient als nieuw wapen tegen abortus. Drs. L. P. Doorenbos, voorzitter van de EO: „Wij voe ren geen hetze. Wij haken in op een onderwerp dat door anderen in discussie is gebracht. Het is vanzelfsprekend dat wij daarop ingaan, vooral omdat altijd is beweerd dat dergelijke experimen ten in ons land niet voorkwamen. Ten aanzien van deze problematiek ontbreekt in ons land de ethische normstelling. Wij willen een bijdrage le veren tot het instellen daarvan en geen volksge richt bewerkstelligen". Omdat ook het Europese parlement zich binnen korte tijd zal buigen over harmonisering van de abortuswetgeving binnen de Europese gemeen schap zal op 1 april aanstaande in Den Haag een beperkt Europees congres worden gehouden, waar zal worden besproken hoe organisties als „Vóór het Leven" van de EO gezamenlijk hun standpunt aan het Europese parlement duidelijk kunnen ma ken. LONNEKE VAN KOOT verslaggever) W De gelovigen be- ^1e meningsverschil- l de bisschoppen en »f lijdt daaronder, oplossing nodig in 'Jivederzijds vertrou- #it twijfels kunnen ijken voor de kerk. het gaat om de ver- yOCjVan de leer, moet èn gedaan met de dejakt en moet de ge in liefde voor- riaopmerkelijk synode- ajrferden gemaakt tij- r eVoortzetting der bij- -d rfnode van de Neder- r, («schoppen in Rome. wetvat in het officiële bb«u®> dat in zeer alf?e" jmen is gesteld en sjjgrijpelijk is voor de zijlat, vooral ook, om- «lelordt aangegeven wie ngMgezegd. Eruit op te ,ed$lt dat de synode nu in Tneeft gemaakt met zijlrtige bespreking van n <grijke thema van de giP van de bisschop zeen uiteenzetting ge- kj de problemen die in i bestaan en er is zjioedigheid en in een pe) samenwerking ge- nt^ver de betrekkingen d'bisschoppen en bin- bisschoppenconferen- Irordt in het commu- 1 een goed functione- bisschoppenconfe- door het concilie Jimisbaar is. Dit geldt er voor Nederland, betrekkelijk I is, dicht bevolkt, in verstedelijkt en een migratie kent. em betreft vooral de 1 die men heeft over gezagsuitoefening Meteorologisch lijkt het in Rome ook niet alles te zijn, gezien deze foto van vijf van de Nederlandse bisschop pen, die een beetje kleumend en warm gekleed het Ne derlands College, hun logeeradres, verlaten om ter ver gadering te gaan. Van links naar rechts mgr. Bluyssen, mgr. Zwartkruis, mgr. Gijsen, kardinaal Willebrands en mgr. Simonis. en over het bereiken van dui delijke afspraken inzake het evenwicht tussen de zelfstan digheid der bisdommen en de samenwerking in de bisschop penconferenties. De spanningen zijn te wijten aan een uiteenlopende waar dering van de situatie in Ne derland. Wanneer soms ver schillende standpunten wer den ingenomen, dan werd dit ingegeven door de wens tot duidelijkheid. Het is echter niet altijd mogelijk geweest deze vraagstukken op serene wijze binnen de bisschoppen conferentie te behandelen, al dus het communiqué. Ook de situatie onder de reli gieuzen lijdt onder de spannin gen tussen de bisschoppen, waardoor beslissingen soms moeizaam tot stand komen. Men moet komen tot een nieu we doelmatigheid in het func tioneren van de bisschoppen conferentie. Wellicht kunnen nieuwe statuten hierbij helpen. De bisschop moet meer het ene symbool van de gemeen schappelijkheid worden. Het is noodzakelijk dat er een mani festatie van eenheid is, maar men moet ook weer niet de si tuatie van de betrokken perso nen al te negatief bezien. Andere sprekers hebben ge zegd dat het fundamentele vraagstuk dat van de gezagsui toefening schijnt te zijn. Na het concilie is geprobeerd, de richtlijnen van Vaticanum II gestalte te geven door middel van gedeelde verantwoorde lijkheden en raadpleging van allen. Enerzijds is de bijzonde re positie van de bisschoppen geëerbiedigd en anderzijds de taak van de leken in de cultu rele en maatschappelijke con text. De bisschop moet met zijn kudde meetrekken, maar haar ook leiden. Hij moet een steun zijn voor de velen die te genwoordig wanhopig worden en onvermoeibaar bruggen slaan, aldus aantonend dat de kerk zich altijd ter beschik king stelt van de mensen. Sommige sprekers merkten op, dat de moeilijke problemen vooral zijn voortgekomen uit de ontwikkelingen na zekere bisschopsbenoemingen. Maar deze synode ook al zijn er meningsverschillen is een ogenblik van genade om de verdeeldheid te overwinnen. De paus is degene, die als eni ge zijn broeders bisschoppen kan en moet bevestigen. Enkele sprekers tenslotte heb ben de nadruk gelegd op het providentiële aspect van het samenkomen. Daarbij gaven zij uitdrukking aan hun ver trouwen, dat de communio tussen de bisschoppen van Ne derland, die hier bijeen zijn in een betekenisvolle situatie rond de opvolger van Petrus, kan worden verbeterd. Aldus het communiqué. Deze laatste opmerkingen werden gemaakt in het bijzijn van de paus. Woensdagavond, toen het ging over de verhou ding tussen de bisschoppen on derling, woonde hij de avond zitting namelijk in haar geheel bij. ROTTERDAM (ANP) De binnenschippers, verenigd in de „Toerbeurt Noord-Zuid" dreigen met een staking als niet snel een wettelijke regeling voor het noord-zuidvervoer tot stand komt. In een telegram aan staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat schrijven de schippers zich niet langer gebonden te achten aan hun beloften van vorig jaar om acties achterwege te laten. In februari werd overeengekomen dat er zo snel mogelijk een wettelijke affichage (het via de beurs aanbieden van vrach ten) zou worden ingevoerd. De staatssecretaris deed toen de toe zegging dat dit niet langer dan negen maanden in beslag zou ne men. De regeling zou de schippers een beter inzicht verschaffen in de vrachten die voor het noord-zuidvervoer beschikbaar zijn. MINISTER VAN DER STEE: Antillen vrijwel failliet SCHIPHOL (ANP) De Nederlandse Antillen zijn prak tisch failliet. De staatsschuld is inmiddels gestegen tot 400 a 570 miljoen en de Nederlandse ontwikkelingshulp vormt nog de enige bron van inkomsten. Dit zei minister Van der Stee (ontwikkelingshulp) gisteren op Schiphol bij zijn terugkeer van een bezoek aan het Caraibische eilandengebied. Mede door een overschot aan ambtenaren en een te trage belastingheffing zijn de Antilliaanse uitgaven vol gens de bewindsman te hoog. „Een Nederlandse staatsschuld zou in een vergelijkbare situatie het ongelooflijke bedrag van 100 miljard gulden bedragen", zo rekende hij voor. Van der Stee voorziet dat de de Antilliaanse onafhankelijkheid zeker nog vijf a tien jaar zal duren. Vragen over bijdrage in Shellbouw BRUSSEL De Europese Commissie heeft de Nederlandse re gering gevraagd uitleg te geven, waarom zij van plan is om 750.000 bij te dragen in de kosten van een onderzoekscentrum dat de Koninklijke Shell Groep in Rotterdam gaat bouwen. Volgens de Commissie lijkt de bijdrage onverenigbaar met de reglementen ten aanzien van de concurrentie in de Europese Gemeenschap. Bloeddruk-pil blijkt gevaarlijk UTRECHT (ANP) Selcryn, een geneesmiddel dat op 2 januari in Nederland op de markt is gebracht voor de behandeling van onder andere verhoogde bloeddruk, kan ernstige leverbeschadi gingen veroorzaken. Dit heeft de fabrikant, Smith, Kline and French gisteren meegedeeld. SKF adviseert patiënten het ge bruik van Selcryn-tabletten onmiddellijk te staken en contact op te nemen met de huisarts. De gevaarlijke bijwerking van het spul is in Amerika aan het licht getreden. an onze parlementaire redaktie) ui lAG 4— Toen premier Van Agt in de R chtend van 20 december vorig jaar isirrijvend constateerde dat het kabinet tsl s door het stormachtige kernwapende- ["u gekomen, vermoedde hij ongetwijfeld de rakettendiscussie nogzo'n lange ou krijgen. identen' die min of meer gedwongen ii bezwaren tegen de gang van zaken ten en daarmee het kabinet te behou- 6n met hun katterige gevoel na af- het debat niet goed raad. Gelukkig kregen zij een dag later al een morele door het besluit van de ARP-ers aard, Aantjes en mevrouw Laning- a, hun werkzaamheden in de pro- unissie an het CDA uit protest tegen d van kabinet en CDA op te schorten, e werd binnen het CDA een nieuwe eronde ver de kernwapenproblema- eluid. Het was weliswaar een kwestie >raten en stoom afblazen geworden, >t nam niet weg dat er nog een paar te kraken vielen. Het CDA en het d te weten komen waar ze en hun aanhang aan toe ri schreef prof. Goudzwaard in dagblad vlammend protest tegen wat hij noem ende beginselpolitiek" van het CDA. Hij 'jn verhaal met de woorden: „Van een to zou blijven reilen en zeilen moet ik «en En dat zal ook gebeuren, tenzij er nder geschiedt". Dat woordje „afhaken" zomaar uit de lucht komen vallen. In de ari kritische CDA-leden waren na het fcndebat al serieuze stemmen opgegaan afscheidingsbeweging onder leiding van 'ard te beginnen. ARP-voorzitter Hans de culeerde daar ook voorzichtig op toen hij AR-partijblad „Nederlandse Gedachten" dat er een moment komt waarop het „al tijd aanwezige vertrouwen" in het CDA is ver bruikt. STORM De mogelijkheid van een afscheidingsbeweging werd in de CDA-top wel degelijk onderkend. In de tweede week van januari zei CHU-voorman Van Leijenhorst in een interview met Hervormd Nederland: „Theoretisch is het mogelijk dat enke len een nieuwe partij oprichten, maar dat lijkt me moeilijk. Ik zie zo'n afgescheiden groep geen grote vlucht nemen". En Schakel, voormalig vice-voor- zitter van de CDA-fractie in de Tweede Kamer zei over hetzelfde onderwerp: „Ik denk dat het een desillusie zal zijn. Een afsplitsing betaalt niet. Denk maar aan de PPR". Óp 11 januari deed CDA-voorzitter Steenkamp in een openbare toe spraak te Sittard onder het motto „We kunnen niemand missen" zelfs een bijna dramatisch be roep op Goudzwaard en de zijnen, het CDA niet de rug toe te keren. „Het stormt in het CDA", gaf Steenkamp toe. Maar hij zou geen Steenkamp he ten als hij die storm niet aangreep om uit te roe pen dat het juist daarom nodig was, elkaar des te steviger vast te houden. Veel verder dan het dreigen met een afsplitsing en een aantal interne bespiegelingen over de voor- en nadelen daarvan kwamen de sympathi santen van Goudzwaard echter niet. Goudzwaard zelf was trouwens inmiddels naar Canada ver trokken om daar enige gastcolleges te geven. Het ging er de weerspannigen allereerst om, te trach ten het door Goudzwaard genoemde Wonder te verwezenlijken. Wat moest dat Wonder dan wel zijn? Ingewijden weten te vertellen, dat Goud zwaard van Van Agt een openlijke verklaring eis te, waarin hij zou zeggen dat Nederland geen ver antwoording op zich heeft genomen voor het NAVO-besluit tot produktie en stationering van nieuwe kernwapens. Ook zou de CDA-top zich op kritische wijze moeten uitlaten over de handelwij ze van het kabinet tijdens het kernwapendebat. Up allerlei niveaus werden inmiddels intensieve besprekingen gevoerd. Van Agt, de „dissidenten". de voorzitters van ARP, KVp en CHU, fractielei der Lubbers, Steenkamp en CDA-bestuursleden spraken elkaar regelmatig in steeds wisselende sa menstellingen. Zoals verwacht wilde Van Agt geen enkele openlijke concessie aan de kritische CDA-ers doen. Dat zou fnuikend zijn voor de rela tie met de VVD. Wel was de premier intern be reid een paar veren te laten en toe te geven dat Rietkerks uitleg van het regeringsbeleid inzake het Brusselse moderniseringsbesluit fout was. In tussen diende fractieleider Lubbers opnieuw in Trouw Goudzwaard van repliek. De Amster damse prof sloeg, aldus Lubbers, met zijn analyse de plank volledig mis. Er was door het CDA toch wel heel wat bereikt, vond Lubbers. De beginse len uit het CDA-programma ten aanzien van de bewapening, namelijk „terugdringing van de rol van de kernwapens" enerzijds en „lid blijven van de NAVO" anderzijds waren beide gehandhaafd. Niet de CDA-fractie had de beginselen van de partij losgelaten, maar Goudzwaard zelf had dat gedaan, door vraagtekens te zetten bij het lidmaat schap van de NAVO, zo schreef de fractieleider, aldus de bal naar Goudzwaard terugspelend. KRITIEK Belangrijker dan deze slim bedachte manoeuvre was echter het feit, dat Lubbers in zijn verhaal Goudzwaard ook enkele stappen tegemoet kwam. Hij deed dit door tot twee maal toe Van Agt te be kritiseren over de mist die hij rond de kernwa penkwestie had geschapen. Daarmee was al een stukje van Goudzwaards Wonder geschied. Maar er kwam nog meer. Nadat de kritische CDA- werkgroep „Niet bij brood alleen" in een verkla ring fel naar Van Agt en zijn kabinet had uitge haald („Van Agt heeft het imago van het CDA als christen-democratische partij geschaad") kwamen tot veler verbazing begin deze week ook de vier CDA-voorzitters, te weten Steenkamp en de voor zitters van ARP (De Boer); KVP (Van Zeil) en CHU (Van Leeuwen) met een kritisch epistel op de proppen. „De voorzitters betreuren het dat het kernwapendebat niet heeft kunnen eindigen in een strikte zakelijk afweging van feiten. De eind beslissing had moeten gaan over de zaak zelf en niet over het voor of tegen het kabinet", zo luidde een deel van de verklaring. Voorts uitten de voor zitters hun ongenoegen over de „onheldere" af loop van het debat doordat Lubbers en Rietkerk tegenstrijdige interpretaties aan het kabinetsbeleid gaven. En passant gaven de voorzitters ook nog de CDA-ers die op het laatste partijcongres in Dron- ten de „dissidenten" verketterden een veeg uit de pan. Tenslotte dienen volgens de voorzitters de bestaande meningsverschillen over de kernwa pens door een voort te zetten discussie in het CDA te worden opgelost. Een door de wetenschappelij ke instituten van het CDA op te stellen discussie stuk zal hierbij een helpende hand moeten bieden. WONDER Het is op z'n minst een wonder te noemen dat deze verklaring tot stand is gekomen. Het is welis waar aan Goudzwaard om te beoordelen of dit wonder al dan niet met een hoofdletter mag wor den geschreven, maar het is en blijft een mirakel. Dat Steenkamp, omwille van de eenheid in het CDA, bereid was de in dissidente kring opgestelde verklaring te ondertekenen is nog te begrijpen. Maar dat mensen als Van Leeuwen en Van Zeil dwars tegen de opvattingen van hun achterban in zo ver hebben willen gaan is verbazingwekkend. Het wordt iets meer begrijpelijk, als men weet dat Van Agt tevoren persoonlijk (zij het met grote te genzin) toestemming had gegeven voor het publi ceren van een kritische verklaring. Daardoor werd het voor de voorzitters van CHU en KVP gemakkelijker, hun namen eronder te zetten. Achteraf bleek overigens, en daardoor neemt de verwondering toch weer toe, dat Van Agt wel op de hoogte was van de geest, maar niet van de let ter van het betreffende stuk. „De verklaring op zich heeft mij niet verrast, maar de tekst wel. De kritiek die nu is gespuid vind ik onterecht", zo zei de premier donderdag tijdens zijn wekelijkse pers conferentie. Ruud Lubbers Het dreigende „afhaken" van Bob Goudzwaard en daarmee van het merendeel van de „dissidenten", leden van de A'RJOS en van de werkgroep „Niet bij brood alleen" heeft al met al toch meer effect gehad dan men op het eerste gezicht veronderstel de. Hoewel Goudzwaard nog niet officieel heeft gereageerd op de gebeurtenissen van de afgelopen week en- ofschoon naar buiten toe de mist rond het kernwapendebat nog steeds niet is opgetrok ken, lijkt de verwachting gewettigd dat de vrede in het CDA voorlopig weer is hersteld. Hoewel 'misschien beter zou kunnen worden gesproken van een tijdelijke wapenstilstand. En tenslotte: Door alles wat er de afgelopen weken is gebeurd, is. een hernieuwd lijsttrekkerschap van Van Agt, dat tot voor kort nog als een paal boven water stond, niet meer voor honderd procent zeker. DICK VAN RIETSCHOTEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13