Indiase goeroe wil M j Tito wil geen beenamputatie OOK THATCHER WIL SPELEN UIT MOSKOU Rijkdom sjah veel minder dar van me Amerikaari Uitzichtloze situatie Belgische regerin WERKNEMERS MOETEN DAN MEDITEREN J3JL IJL! Meer kernproeven in 1979 Schmidt: politiek van ontspanning voortzetten Amerikaanse journalisten weg uit Afghanistan BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 JANUARI 1980 PAGINfj Zijne heiligheid Maharisji Mahesj Yogi (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Als de Indiase goeroe Maharisji Mahesj Yogi de Meccanofabriek van Liverpool koopt, moeten de 930 arbeiders van dit bedrijf, die meer dan zes weken geleden ontslagen werden en sedertdien het pand bezet houden, elke dag twee uur mediteren. De kooplustige goeroe is geestelijke leider van een maatschappij „Tijdperk van Verlichting", gevestigd in de Engelse Mentmore Towers, het vroegere landhuis van de graaf van Rosebery. Maharisji Mahesj Yogi heeft enkele jaren geleden een miljoen gulden betaald voor dit kasteel dat onder andere uitgerust is met een kostbare open haard, ontworpen door Sir Peter-Pauwel Rubens, de Vlaamse kunstschilder, die in Engeland geridderd was. „Tijdperk van Verlichting" organiseert in zijn Engels hoofdkwartier dure cursussen voor mensen, die belangstelling koesteren voor transcendente meditatie. Peter Warburton, perschef van de goeroe, is van mening dat de wereld er helemaal anders zou uitzien, als iedereen geregeld een paar uur de tijd nam om transcendenteel te mediteren. De arbeiders zouden gelukkiger zijn en meer produceren. In de Britse gemeenschap zou minder stress heersen. De vertegenwoordigers van „Tijdperk van Verlichting" hebben al tweemaal gepraat met Ralph Ehrmann, directeur van de Amerikaanse firma Airfix Industries in Londen, die haar Meccanofabriek in Liverpool gesloten heeft omdat ze met verlies werkt. Sinds de sluiting hebben verschillende aspirant-kopers zich aangemeld. Als de Meccanofabriek niet verkocht wordt zou Airfix haar produktie overplaatsen naar Londen of ze toevertrouwen aan bedrijven in Hongkong. Dit geldt ook voor de bekende Dinky Toys, een nevenprodukt van Meccano. Maar de jongens van de Indiase goeroe nemen het ernstig met hun aanbod om het Meccanobedrijf in Liverpool te kopen. Ze werken hard om het nodige kapitaal bij elkaar te brengen. Directeur Ehrmann van Airfix heeft een afwachtende houding aangenomen. Sedert Kerstmis heeft hij niets meer gehoord van de goeroe, die ook een goede bekende is van de legendarische Britse Beatles. In de jaren zestig waren de Beatles trouwe volgelingen van de Maharisji Mahesj Yogi. Dit contact heeft hem rijk gemaakt. I bezetters van de Meccanofal^ in Liverpool, die hun actie wanhopg' volhouden, weten al lang dat de goP' misschien hun nieuwe baas zal wotj „Wij koesteren geen enkel bezwaar»*1 zegt hun woordvoerder, John Egan.j11 we elke dag moeten mediteren om brood te kunnen verdienen, zullen mediteren. Je mag er mee lachen, r1 werkloos zijn is geen pretje". K De Meccanobezetters hebben al te gekregen, dat je voor transcendente»4 meditatie geen speciale positie moet* innemen. Je mag er gewoon in een' fauteuil voor gaan zitten. Maar je rr° het mediteren wel twee uur volhoud anders telt het niet. ONDANKS AANDRINGEN VAN ARTSEN Winter slaat toe in Parijs BELGRADO President Tito van Joegoslavië weigert om zijn been te laten amputeren, ondanks het feit, dat de behandelende artsen dit de enige manier vinden om weefselafsterving (koudvuur) te voorkomen. De toe stand van zijn been is verslechterd. Voorts is er vocht in zijn longen ge constateerd en vertoont de hartslag van de 87-jarige patiënt onregelmatig heden. Tito's naaste medewerker Vladimir Bakaric en andere Joegoslavische leiders zijn met spoed naar de hoofdstad van Slovenië Ljubljana, vertrokken waar Tito in een ziekenhuis ver pleegd wordt. Naar verluidt heeft Tito ook geweigerd om zich Viaar Houston in Texas te laten vervoeren voor ieen behandeling van de Amerikaanse hart- en ,vaatspecialist, dr. Debakey, die hem twee we ken geleden in Ljubljana heeft onderzocht. Artsen hebben verklaard, dat Tito na een even tuele amputatie nog jaren zou kunnen leven. Van een jongere broer van Tito, die ook aan ar- teriosclerose (aderverkalking) leed, moesten beide benen afgezet worden. Hij is in 1973 over leden. De beide zonen van Tito zijn nog niet naar Ljubljana ontboden, waaruit zou kunnen blij ken, dat de toestand nog niet hopeloos is. Het wordt uitgesloten geacht, dat zijn derde vrouw President Tito van Joegoslavië. Jovanka aan zijn ziekbed wordt toegelaten. Twee jaar geleden heeft Tito met haar gebro ken en is zij uit het openbare leven verdwenen. Ook Parijs ligt in de ijzige boeien van de winter. Een fontein voor het Pantheon veranderde in een complete ijs massa. SK3* 'v LONDEN Ook de Britse premier, Marga ret Thatcher, heeft zich uitgesproken voor een verplaatsing van de Olympische Spelen die komende zomer in de Russische hoofd stad Moskou moeten worden gehouden. Na vice-president Mondale van de Verenigde Staten was het gisteren mevrouw Thatcher die in het Lagerhuis dit standpunt innam. Mevrouw Thatcher verklaarde dat het besluit moet worden genomen in overleg met de bond genoten. Gezamenlijk moet men dan het Inter nationaal Olympisch Comité benaderen, dat als enige bevoegd is een dergelijk besluit uit te. voeren. Volgens mevrouw Thatcher is de Britse regering tot haar standpunt gekomen omdat „wii niet eenvoudig de handen in de schoot kunnen leggen en toezien bij wat de Russen in Afghanistan doen, dat afkeuren en tenslotte niets doen". Overigens bij het NAVO-beraad van j.l. dinsdag waren de VS en Groot-Brittan- nië er niet in geslaagd de overige bondgenoten te winnen voor het standpunt de Spelen elders te houden. De Russen nemen het dreigement bovendien niet ernstig, zo blijkt in de hoofdstad. De Nederlandse regering meent dat het recht van vrije meningsuiting in de gedragscode voor de olympische deelnemers is verzekerd. Dit antwoordt staatssecretaris Wallis de Vries op vragen van kamerleden, die voorstander zijn van het afzien van een dergelijke gedragscode. De regering zal geen stappen bij het NOC on dernemen. Israël reageert boos op afwijzing Egypte JERUZALEM Minister Yossef Burg van binnenlandse zaken van Israël heeft woedend gereageerd op de afwijzing door Egypte van het autonomievoorstel voor de Palestijnen, zoals Israël dat had uitgewerkt. Egypte heeft een tegenvoor stel ingediend. „Daarmee zijn wij een half jaar achterop geraakt", aldus Burg, die er aan toevoegde, dat de Egyptische verlangens onaanvaard baar waren. President Carter van de VS en vice-president Mubarak van Egypte hebben gisteren in Washington herhaald, dat zij het grootste belang hechten aan onderhandelingen tussen Egypte en Israël over autonomie voor de Westelijke Jordaanoever en Gaza. De Israëlische minister van landbouw, Ariel Sjaron heeft giste ren de vestiging bekend gemaakt van een Israëlische nederzet ting bij Nabloes. Cubanen vluchten in ambassade van Peru HAVANNA Enkele Cubanen, onder wie vrouwen, heb ben gisteravond een toevlucht gezocht in de ambassade van Peru in Havanna. Geen van hen heeft verwondingen opgelopen, hoewel schild wachten voor het gebouw het vuur op hen hebben geopend. De Cubanen forceerden met een bestelauto het hek van de ambas sade. Woensdag werd een Cubaan gedood en twee gewond toen bewa kers met vuurwapens probeerden te voorkomen dat zij asiel zou den vragen in de ambassade van Venezuela. STOCKHOLM In 1979 zijn er in de wereld 53 kernproe ven gehouden tegen 48 in 1978. Dit staat in het jaarrapport van het militair observatiecentrum in het Zweedse Hagfors. Van de 53 proeven werden er 28 uitgevoerd door de Sovjet-Unie en 15 door de VS. De enige Britse proef had plaats in Nevada. Frankrijk nam negen kernproeven in Mururoa. Voor het eerst in de jaren zeventig heeft China geen kernproeven genomen Amnesty bekritiseert Soames LONDEN Amnesty International heeft gisteren de Brit se gouverneur van Rhodesië, lord Soames, het verwijt ge maakt, dat hij de grove schendingen van de mensenrechten niet is tegengegaan. Volgens Amnesty worden nog 5000 mensen onder de bepalingen van het oorlogsrecht gevangen gehouden. Amnesty is van me ning dat dit aantal in werkelijkheid hóger is en gelooft ook, dat Soames de praktijk van het folteren in de gevangenissen ernstig onderschat. Amnesty eist tenslotte dat het Rode Kruis onmiddel lijk toegang tot de gevangenissen krijgt. De voornaamste rechter van Rhodesië, Hector McDonald heeft ook kritiek op Soames. Hij vindt dat Soames zijn bevoegdhedeil heeft overschreden door elf terdoodveroordeelden gratie te ver lenen. BONN/WASHINGTON De Westduitse bonds kanselier Helmut Schmidt heeft in een eer ste reactie op het Russi sche optreden in Afgha nistan gezegd dat Bonn de ontspanningsp-olitiek met met Oost-Europa op grondslag van het mili taire evenwicht wil voortzetten, vooral om vorderingen bij beper king van de bewapening te bereiken. „In de wereldpolitiek is zwaar weer ontstaan. Wij moeten echter onze Duitse en westelij ke belangen met rustige blik onderzoeken", aldus Schmidt, die, de Russische inval een fla grante interventie in de bin nenlandse Afghaanse aangele genheden noemde. Tegen de wens van de CDU-CSU-oppo- sitie in verklaarde Schmidt dat hij op een ontmoeting aan stuurt met de Russische leider Brezjnev en de Oostduitse lei der Honecker. De Roemeense president Ce- aucescu heeft de Russische in terventie fel veroordeeld zon der overigens Rusland met name te noemen. Het land zal zijn defensie versterken met het oog op wat Ceaucescu noemde „de meest gespannen internationale situatie sinds de Tweede Wereldoorlog". Ook Joegoslavië heeft onlangs be sloten zijn defensie te verster ken. STRIJD ZOU VERMINDEREN KABOEL De Afghaanse autoriteiten heb ben gisteren alle Amerikaanse journalisten opdracht gegeven Afghanistan te verlaten. Er zouden 30 tot 50 Amerikaanse journalis ten zijn in Afghanistan. De journalisten werden beschuldigd van vooringenomen be richtgeving en bemoeienis met de Afghaan- se binnenlandse aangelegenheden. Over de strijd in Afghanistan komen tegenstrij dige berichten binnen. Uit de omgeving van het vliegveld en bij een fort in de nabijheid van Kaboel werden gevechten gemeld. Het Sovjet militaire opperbevel is, aldus zegslieden van het Amerikaanse ministerie van defensie, begon nen met het vervangen van reservisten die een aanzienlijk deel vormen van de Sovjetmacht, door geregelde troepen. Volgens westerse diplo maten in Kaboel zijn er aanwijzingen dat de Russische strijdmacht in Kaboel zich beperkt tot het verdedigen van steden, militaire bases en verbindingswegen en dat het gevechten met rebellen zo veel mogelijk vermijdt. Afghaanse opstandelingen hebben president Sadat opge roepen zijn „internationale invloed" aan te wenden voor het houden van een speciale zit ting van de Verenigde Naties over de toestand in zijn land. Russen eisen schadevergoeding WASHINGTON De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten laten weten dat zij miljoenen dollars schadevergoeding zal eisen voor Ameri kaanse handelsmaatregelen tegen haar uit pro test tegen de interventie in Afghanistan. President Carter heeft gisteren de Amerikaanse havenarbeiders verzocht een einde te maken aan de boycot van schepen die graan moeten innemen dat door de Sovjet-Unie is gekocht. Door de boycot, die de arbeiders instelden na dat Carter bekend had gemaakt dat hij 17 mil joen graan niet zou leveren die de Sovjet-Unie had besteld, zijn de Russen al drie van de acht miljoen ton graan die contractueel geleverd zouden worden, onthouden. til h (Van onze correspondent in Washington, Dick WASHINGTON In zijn eerste interview sedert dei3 ling van 50 Amerikanen in Iran op 4 november j.l. heeP sjah Mohammed Reza Pahlavi alle tegen hem ingebir beschuldigingen ten stelligste ontkend. De voorin heerser van Iran zei van systematische martelingen etv cuties niets te hebben geweten en hij schatte zijn rijl0 op „veel minder dan menige Amerikaanse miljonair'*6 Van de bijna negen uur aan TV-opnamen, die over eF( dagen verspreid in Panama waren opgenomen, werd grr avond drie kwartier uitgezonden door ABC, een van dp grote Amerikaanse tv-bedrijven. ABC zou interviewer vid Frost daarvoor een bedrag van circa zes ton hebbtfi6 taald. £J Een sterk vermagerde, maar overigens fit lijkende sjafS ondermeer tijdens zijn regelmatige gesprekken met zijP ligheidsadviseurs nooit over „details als het martele® individuen" te hebben gesproken. Als er al marteling» executies hadden plaatsgevonden, ligt dat zeker benedj8' duizend, aldus vertelde hij Frost. De sjah zei er van tuigd te zijn, dat er in 1978 het laatste jaar van zijl1" wind minder martelingen hebben plaatsgevonden <B' den zijn gevallen dan het jaar erna. De beschuldigd zouden zeker 100.000 mensen onder zijn bewind uit dte zijn geruimd, noemde hij „belachelijk, leugens, ze kiA niet tellen". r' Even stellig ontkende hij de beschuldigingen over zi?° gantische rijkdom, warover de schattingen uiteen loper 6 tot 56 miljard dollar. Hoewel hij geen duidelijk antiT' gaf, suggereerde hij op Frost's herhaald aandringen, di om minder daa een miljard dollar zou gaan. bl Rol VS t De sjah sprak slechts vaag over het feit, dat de Ven Staten een belangrijke rol zouden hebben gespeeld omverwerping van zijn regime, een beschuldiging, volgens sommige berichten zou doen in een binnenkj verschijnen door hem geschreven boek. Hij zei van vertegenwoordigers van Amerikaanse oliemaatschappij twee jaar voor de omwenteling de verwachting vernoi hebben, dat het regime in Iran zou veranderen. Hij reerde, dat de grote oliemaatschappijen Iran mogelij slachtoffer hadden gekozen om een tekort op de oliei te creëren. Over de rol van de Amerikaanse generaal Huyser, diel op last van president Carter kort voor zijn vertrek uitr" een bezoek had 'gebracht, zei hij weinig. Volgens betroii re Amerikaanse bronnen zou de generaal, toen tweede achter Haig bij de NAVO, en vanwege zijn Nederlanc komst bijgenaamd „Dutch" Huyser, begin januari 197! Iran zijn gezonden om de sjah te bewegen zo snel mol het veld te ruimen ten gunste van de ayatollah Khora Volgens insiders zou daarmee een coup zijn voorkomei sjah-gezinde generaals, die vrijwel zeker zou hebben tot een bloedige burgeroorlog. Brief gijzelaar In een reactie op dit interview zei de Iraanse zaakgelasF in Washington, Ali Agah, gisteravond geen waarde te l| ten aan de ontkenningen van de sjah. Agah zei ook er| te twijfelen aan" het waarheidsgehalte van de uitermate bere brief, die een van de gegijzelden aan de Washiif Post heeft gestuurd. De brief, waarin de 64-jarige Rj Ode, een tijdelijke consulaire kracht op de Amerikaanse bassade in Teheran, een nogal schrijnend beeld schetslij de behandeling van de gegijzelden, heeft grote verontrulgi gewekt in de Verenigde Staten. Volgens Agah was alled de eerste week van de gijzeling sprake van een strafffl handeling. Ode schrijft echter, dat de handen van de f zelden nog steeds zijn gebonden, dat hij pas drie keer isl lucht", dat slaap temidden van een overvloed aan liclkl geluid bijna onmogelijk is en dat het eten veel te welf overlaat. De brief van Ode en de uitwijzing van alle Aio kaanse journalisten uit Iran hebben de grimmigheid eml ongeduld in de Verenigde Staten over het uitblijven vai oplossing intussen opnieuw sterk doen toenemen. ONTSLAG OM TE KUNNEN VOORTBESTAAN? (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De Belgische regering overwoog gisteravond ontslag in te dienen met het doel nog enige tijd te kunnen voortbestaan. Deze schijn baar tegenstrijdige noodgreep weer spiegelde de uitzichtloze ruzie waar in het kabinet Martens verstrikt is geraakt. Na het ontslag eergisteren van de mi nisters van het FDF de Brusselse ex treem Francofone taaipartij beschikt het kabinet Martens niet meer over de grondwettelijk vereiste pariteit, dat wil zeggen een gelijk aantal Vlaamse en Franstalige bewindslieden. Staatkundig bestaat het kabinet derhalve niet meer. Alleen als het bij de Koning ontslag zou indienen, zou het demissionair en daar mee weer volledig bevoegd worden, zei het dat dan alleen lopende zaken kun nen worden afgehandeld. Een van de meest dringende lopende zaken is het verschijnen van de pre mier in het parlement, want in al zijn verwoede pogingen om de resterende coalitie-partijen (Vlaamse en Waalse christen-democraten en socialisten) bijeen te houden, heeft Martens nog steeds geen officiële verklaring afge legd over de afscheuring in zijn kabi net. Er was daarom gisteren nog geen sprake van vervanging van de verdwe nen ministers, nodig om het taaleven wicht binnen de ministersploeg te her stellen. Na heftige taferelen in het parlement gaf de liberale oppositie gistermiddag via een nog nooit eerder toegepast grondwetsartikel de premier bevel om uiterlijk vanochtend in de kamer te verschijnen en opheldering te verschaf fen over wat in besloten regeringsloka len en partijbureaus allemaal wordt uit gevochten. Probleem voor zowel de regering als voor het parlement is echter dat Mar tens als leider van een ongron lijk samengestelde regering voegd is het parlement te ant Het vertrek van de FDF heeft de kloof tussen de beide pen binnen de regering Martens zins verkleind. Van Franstali was meer dan ooit een driedeli België verlangd (met Vlaandere lonië en Brussel als gelijkwaard standige gewesten), terwijl van se kant een tweedeling wordt de autonome gewesten Vlaan Wallonië, die samen het bestuur tweetalige hoofdstad Brussel nemen).

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12