Russische troepen aan Joegoslavische grens piloten rilden rein eken 'ergiftigen NAVO-INLICHTINGEN UIT HONGARIJE IEDERLANDSE HOMO !AG VS NIET IN Handhaven maximum snelheid onmogelijk Rechter legt ambtenaren en minister nieuw loono verleg op SelcUc (Boiuant Donderdag 17 januari 1980, 70e jaargang no. 21556 Ihekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur- J J Hallewas •redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW)/0,52 per mm. Telefoontjes f4.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen ■taai 46.30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Nederland '43 Om 21.30 uur op Ned. II eerste deel „Nederland *43" geba seerd op boek en speelfilm „Pastorede *43". Om 20.27 uur „Dubbelspel". Om 19.50 uur op Ned. II „De Dionne-vijfling" en om 21.55 uur „Het dossier" over de moord op Martin Luther King. Aanhoudende vorst Droog weer met opklaringen, maar ook kans op mist. Matige tot lichte vorst. Zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Morgen zon: 8.38 - 16.58. Schev. hoogw.: 3.02 en 15.12. Laagw.: 11.28 en 23.38. ,€rap' werd ernst I Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat: (Van een onzer verslaggevers) ITERDAM Met de arrestatie in irn van de drie Transavia vliegers heeft ^Amsterdamse politie bierdrinkend Ne land mogelijk behoed voor een ramp. De [ers zouden namelijk gedreigd hebben lier van de Heineken fabriek te vergifti- als dit concern niet over de brug zou ko rnet een bedrag van 750.000 gulden, gerucht doet de ronde in hoofdstedelijke dekringen. De officiële woordvoerders van iinsterdamse politie ontkennen noch beves- het. Men doet nog steeds zeer geheimzin- de hele afpersingsaffaire, in voor deze voorzichtigheid van de Am- lamse politie, die over het algemeen vrij is tegenover de pers, zou zijn dat men hier taken heeft met een afpersingszaak die vrij ;k voor Nederland is en eerder thuis hoort imerikaanse maffia-kringen. Bovendien is bevreesd dat openbaarheid van de hele anderen op het idee zou brengen op de le manier te proberen geld af te persen, al zou de politie bang zijn voor eventuele Igen voor het Heineken concern als de ent het produkt van de brouwerij zou mijden. jenstelling met het idee van professionele iters is het feit dat de drie vliegers zo ama- itisch te werk zijn gegaan dat zij binnen e dagen door de politie konden worden :t. Na intensief speurwerk van de recher- kwam men er achter dat de telefonische •igingen vanuit een cel in Hoorn kwamen, lercheurs uit de hoofdstad hebben in sa- twerking met de Hoornse collega's post ge- bij een aantal telefooncellen. In de buurt het station konden daardoor de drie vlie- op heterdaad worden betrapt en ter plekke jgn gearresteerd. in bleek overigens dat de piloten het wil doen voorkomen dat het een studentikoze ibetreft. Volgens insiders is het idee van de Éiging van de bierfabriek als een spelletje ■en. De daders zouden echter hun theorie «praktijk hebben kunnen brengen, ran de drie is overigens een van de vlie- september 1974 landelijke bekend- verwierf toen hij met gezagvoerder Pim fks de Japanse terroristen die betrokken :n bij de gijzelingsaffaire van de Franse lassade in Den Haag, het land uitvloog. ENGELSE PANELENDEUR in western red cedai nu 475.- één van de tientallen deuren in onze showroom Toch even kijken bij DE H0UT6AAN zelfbouwcentrum Zljldljk 22 -Leiderdorp tel. 071-899311 Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek Zaterdags geopend Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.30 uur nummer en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. (Van onze correspondent" Mare de Koninck) BRUSSEL De NAVO beschikt, naar gisteren in Brussel verluidde, over inlichtingen als zou in het zui den van Hongarije nabij de grens met Joegoslavië een versterkte Russische troepenmacht van honderddui zend man aanwezig zijn. De concentratie wordt in ver band gebracht met de explosieve toestand die in Joe goslavië na de dood van president Tito kan ontstaan. Bij de NAVO houdt men er rekening mee dat Moskou- -gezinde communisten in Servië speculeren op een strijd tussen de deelstaten Servië en Kroatië als het na tionale „bindmiddel" Tito zal zijn weggevallen. De Kroaten streven vanouds naar onafhankelijkheid. Drie dagen geleden zouden negen Kroaten van de oestatsji- beweging zijn gearresteerd, omdat zij van plan zouden zijn aanslagen te plegen. Een dergelijk conflict in Joegoslavië zou aanleiding kunnen zijn voor een Servisch verzoek om Russische bijstand. Moskou vreest een anti-communistische wen ding in Joegoslavië en zou die zonodig met een inter ventie willen verhinderen. In NAVO-kring wordt erop gewezen dat de kracht van de westerse reacties op de Russische inval in Afghanis tan mede tot doel heeft om de Sovjets van een soortge lijk avontuur in Zuid-Europa te weerhouden. Het Russische persbureau Tass heeft zich gisteren hef tig gekeerd tegen berichten in de „reactionaire wester se pers" volgens welke de Sovjet-Unie een gevaar is voor de onafhankelijkheid van Joegoslavië. Brezjnjev heeft de zieke president Tito een telegram gezonden waarin hij hem een spoedig en volledig herstel wenst MSTERDAM Op het «erikaanse consultaat in «sterdam is de twee jaar leden tot Nederlander ge- turaliseerde Amerikaan kr Capron (28) het eerste derlandse slachtoffer ge- •rden van het besluit van. 1 Verenigde Staten om ho- Wexuelen een inreisvisum Peigeren. De Nederlandse leniging tot integratie Homosexualiteit COC *ft dat gisteren bekend ge- ^kt. Capron wil nu een tegen het Amerikaan- ministerie van justitie «spannen. 'pron kreeg zijn visum in •ober 1978, enkele maanden Wat hij het Nederlands pwourgerschap verwierf. P 8 januari heeft hij op het «sulaat in Amsterdam onder ede een verklaring afgelegd dat hij homosexueel is, maar ten tijde van het verkrijgen van het visum niet op de hoog te was van de kortgeleden verscherpte wet die immigra tie van homosexuelen ver biedt. Zaterdag zullen het COC en een groot aantal poli tieke partijen een demonstra tie houden bij de Amerikaanse ambassade in Den Haag. Hand verminkt LEIDERDORP Een 50-ja- rige inwoner van Leider dorp heeft gistermorgen zijn hand ernstig verminkt. Hij raakte met zijn hand be kneld in de lopende band van het Houtvezelbedrijf Beroep OAE- voorzitter op Nederland inzake Rhodesische kwestie MONROVIA President William Tolbert van Libe ria, die op het ogenblik fun geert als voorzitter van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft Neder land gevraagd om Afrika te helpen in de kwestie Rhode- sië. Den Haag zou de Britse rege ring er toe moeten brengen de wapenstilstandsovereenkomst over Rhodesië werkelijk na te komen. De Liberiaanse leider betreurt de „voortdurende aanwezigheid van Zuidafri- kaanse troepen in Rhodesië" en de „doodslag door de Rho desische veilighedstroepen te gen strijders van het Patriot tisch Front". President Tolbert zei dit nadat de nieuwe Neder landse ambassadeur in Liberia, mr. V.J.J.M. Bruyns, zijn ge- loofbrieven had aangeboden. Van der Zet aan de Achtho- venseweg. De man is overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De Leiderdorper kwam met zijn hand tussen het rubberen vlak en de ijzeren rol van de lopende band. Daar het een bedrijfsongeval betreft stelt de Arbeidsinspectie een onder zoek in. Liefdesverdriet van 80-jarige 4.0e BOGOTA De 80-jarige Columbiaan Jose Ramirez uit het dorp El Santo in Co lumbia heeft met een kogel door het hoofd een einde gemaakt aan zijn leven. Dit uit ver driet over de weige rachtigheid van zijn 91- jarige verloofde om met hem te trouwen. „Ik zag nu eenmaal niets in een huwelijk", was het commentaar van de zichtbaar aan gedane verloofde, Ofe- lia Acuna. Helicopters nodig voor pech onderweg UTRECHT Bij de aanleg van pleister plaatsen langs de grote wegen zou ruimte moe ten worden gemaakt voor een landings plaats voor helicop ters, die bij de hulpve- relning op de wegen kunnen worden inge zet. Voor hulpverle ners is er anders vaak geen bijkomen aan. Dat vindt tenminste algemeen secretaris Roscam Abbing van de Knac. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het afdwingen en con troleren van de snelheidslimieten op autosnelwegen (100 km per uur) en overige wegen buiten de bebouwde kom (80 km per uur) op zodanige wijze dat deze niet of nauwelijks worden overtreden is niet mogelijk. Dit alleen al omdat binnen de bestaande meetapparatuur een redelijk grote onze kerheidsmarge moet worden ingebouwd. Het is daarom noodzakelijk bij de bestaan de snelheidslimiet op autosnelwegen deze met ongeveer tien tot vijftien kilometer per uur te verhogen wil effectieve opspo ring door de politie mogelijk zijn. Wan neer deze praktijklimiet van 110 tot 115 kilometer per uur wordt aangehouden blijkt dat 75 procent van de personenau to's daaronder blijft. Minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat heeft dit schriftelijk aan de Tweede Kamer laten weten voorafgaande aan de behandeling van zijn begroting voor 1980. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Minister Wiegel en de vijf centrales van ambtenarenbonden zoeken naarstig naar een formule op grond waarvan zij weer kunnen gaan overleg gen over de doorwerking van in de bouw- en uitzendcao's opgenomen toesla gen in de salarissen van het overheids personeel. De president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. Blaauw, heeft op dit overleg aangedrongen om te voorkomen, dat hij uitspraak zal moeten doen in een kort geding, dat de ambtenarencentrales tegen de minister hadden aangespannen en dat gisteren diende. De vakbeweging stelde bij monde van mr. Y.H.M.Nijgh, dat volgens dit kabinet het trendbeleid voor de salariëring van het overheidspersoneel zal worden voort gezet, dat wil zeggen dat die salarissen gelijk op lopen met de lonen in het be drijfsleven. Hieronder zouden ook de toe slagen vallen, zodra deze in de loonscha len van de cao's worden verwerkt, zoals bijvoorbeeld bij de cao in de bouw en bij de uitzendbureaus is gebeurd. Door werking daarvan in de ambtenarensala rissen zou echter volgens de minister zo veel kosten (een miljard) dat het kabinet die doorwerking niet wilde effectueren. De bonden vroegen de rechter nu, minis ter Wiegel te verplichten bij de salaris- vaststelling voor de ambtenaren rekening te houden met die twee cao's en om be hoorlijk overleg te voeren. Namens de minister zei jhr mr. A.E.J. van der Does, dat het kabinet ook nu nog vasthoudt aan het trendbeleid, maar dat de uitwerking daarvan, dus de trendme thodiek, niet als verkregen recht kan worden beschouwd. De minister had dan ook het recht om van de methodiek af te wijken. Volgens mr. Van der Does heb ben de ambtenarencentrales zelf overleg afgewezen. De rechtbankpresident vond, dat er toch overleg gevoerd moest kunnen worden, zonder dat het tot een uitspraak zijner zijds zou moeten komen. Komt het over leg hierover echter niet op korte termijn, dan zal president Blaauw over circa veer tien dagen uitspraak doen. Ex-sjah morgenavond op tv (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - Het interview, dat David Frost vanavond op de Amerikaanse tv heeft met de ex- sjah, zal morgenavond door AVRO-tv worden overgenomen van de Britse tv. Deze uitzending komt in plaats van „De Saint" op Ned. I van 20.3o tot 21.20 uur. Op de foto Frost in gesprek met de ex-sjah. Ex-Beatle Paul McCartney wordt hier geboeid door Japanse politie mannen weggeleid. Paul McCartney in Japan gearresteerd TOKIO EX-Beatle Paul McCart- ney is gisteren op het vliegveld Na- rita bij Tokio gearresteerd wegens illegaal bezit van verdovende mid delen, zo is door de douane meege deeld. In een van zijn koffers is 200 gram marihuana aangetroffen. Als McCartney schuldig wordt be vonden kan hij een gevangenisstraf krijgen van maximaal vijf jaar en een boete van ten hoogste 2000 dol lar. McCartney was in Japan in gezel schap van zijn vrouw en vier kinde ren en de leden van zijn groep 'Wings', voor een reeks van elf con certen in een grrot aantal steden. Radeloos Radeloos en over mand door verdriet zakte giste ren In Los Angeles een man in elkaar, toen hij ontdekte, dat zijn broer bij een ver keersonge luk om het leven was gekomen. Zijn even radeloze vriend (rechts) probeerde hem te hel pen, op dat tragisch ogenblik echter te vergeefs. ONBEKEND AANTAL IN OPLEIDING Britten durven Iraanse militairen niet uit te wijzen LONDEN Groot-Brittan- nië durft de Iraanse officie ren, soldaten en adelborsten, die opgeleid worden door het Britse leger en de mari ne, niet uit het land zetten. Volgens de Iraanse ambassa de in Londen zal een derge lijke maatregel ernstige ge volgen hebben voor de rela tie tussen beide naties. De aanwezigheid van jonge militaire studenten uit Iran in Groot-Brittannië werd aan het licht gebracht door de socialis tische Lagerhuisafgevaardigde Robert Kilroy-Silk, die het een schandaal noemt. „Wij zijn hypocrieten", zegt hij „want wij hebben de Amerikanen be loofd hen te steunen in hun strijd voor de vrijlating van de gegijzelden in Teheran". Het Britse ministerie van De fensie weigert te onthullen hoeveel Iraanse militairen mo menteel in Groot-Brittannië opgeleid worden. Betrouwbare bronnen zeggen, dat het maar een handvol is. Het departe ment van Defensie ontkent, dat de Britse luchtmacht ook Iraniërs traint Zegslieden van defensie geven toe, dat de vergoeding van de kosten een ingewikkelde zaak is. Afgelopen jaar werden 1200 Britse tanks, die aan Iran gele verd zouden worden, plotse ling afbesteld. Sedertdien weet geen van beide landen precies hoeveel het nog bij het andere in het krijt staat. Agent schiet liefdesrivaal de dood in (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De 26-jarige politieagent R.J.B. heeft gis teren in een flat in Schie dam een 22-jarige rivaal in de liefde met pistoolschoten zodanig schrik aangejaagd dat deze in paniek het bal kon afsprong en dood viel. De politieagent trok zijn pis tool nadat de jaloerse rivaal, G.P.M. uit Schiedam, de flat was binnen gedongen en hem met een mes in de borst had gestoken. Ook de 20-jarige ex- vriendin van de messetrekker, E. de W. die met de politie agent was gaan samenwonen, kreeg steken in de borst.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1