Merit.'t Beste vanbeide: licht en lekker. Pakistaanse militaire dictatuur Van Zia-ul-Haq twijfelachtige beschermer van het westen wedergeboorte Jimm y_ Carter ondergaat ^JÏTENLAND H WEINIG DUIVEN KOMEN BOVEN HET GESCHREEUW ER HA VIKKEN UIT Veel smaak,weinigteer en nicotine. MERIT LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 JANUARI 1980 PAGINA 9 m loor Tariq AH, uitgever van de Socia st Challenge") «ls gevolg van de Russische mi- _^taire interventie in Afghanis- in hebben belangrijke kranten 1 communicatiemedia in het festen zich opgeworpen als be- thermers van het „kleine, kra- llkige Pakistan". Het lijkt bela- helijk, maar de minderwaardi ge, militaire dictatuur van de akistaanse president Zia-ul- laq wordt plotseling afgeschil- erd als een onontbeerlijk ele- nent in de strijd om het behoud Ti an de „vrije wereld". De Vere- igde Staten hebben reeds ver- laard bereid te zijn de wapenle- eranties aan Pakistan te her atten en op dit moment brengt 'K e Britse minister van buiten- rndse zaken, Lord Carrington, en bezoek aan president Zia-ul- laq. een hoofdredactioneel commentaar •ft het Amerikaanse dagblad The New fork Times een heel toepasselijke vraag esteld: „De Pakistaanse generaal Zia eeft zo weinig vertrouwen in zijn eigen ositie dat hij al vier keer de verkiezin- en heeft uitgesteld. Hij heeft geen einde ;unnen maken aan de onlusten in Ba- oechistan en Pathan en zijn gevangenis- in zitten vol tegenstanders. Waar en te- jen wie zou hij de Amerikaanse wapens villen gebruiken?" Maar de krant gaf een antwoord op die vraag. Integendeel iet commentaar eindigde met de woor den dat „Carter terecht tot de conclusie is gekomen dat de huidige omstandighe den, ondanks alles, onmiddellijke mili taire hulp aan Pakistan rechtvaardigen". Wat is de realiteit in het Pakistan van vandaag? In de 32 jaar van haar bestaan heeft het land slechts één keer vrije ver kiezingen gekend. Het leger weigerde gehoor te geven aan de verkiezingsuit slag en dit leidde uiteindelijk tot het uit eenvallen van de Pakistaanse staat en de oprichting van Bangladesj in 1971. Na die traumatische gebeurtenis heeft de Paki staanse elite de toon aangegeven. Pre mier Bhoetto slaagde er niet in om de economische en politieke stabiliteit te handhaven en de derde militair dicta tuur werd een feit. Bhoetto die als enige burgerpohticus erin was geslaagd om weerklank te vinden bij de grote massa, eindigde zijn leven aan de galg. Wangedrocht Het Pakistan van Zia is een confessio neel wangedrocht. De president geniet erg weinig steun van het volk; de enige politieke partij die het militaire regime onvoorwaardelijk steunt is de sem .-fas cistische partij Jamaat-i-Islami (Partij van de Islam) die voor materiële hulp bijna volledig afhankelijk is van Saoedi- Arabië. Het militaire regime heeft de Islam aan gewend om de overgrote meerderheid van het volk in een keurslijf van onder drukking te dwingen. De Pakistani die het keurslijf proberen af te werpen, wor den in het openbaar afgeranseld, zonder vorm van proces gevangen gezet of ter dood veroordeeld. Op dit moment speelt de zaak van de Sindhi-talige student Ali Hyder Shah die onlangs ter dood is ver oordeeld door een militair tribunaal. Zijn misdaad? Hij had een demonstratie geor ganiseerd onder de studenten aan de universiteit van Sind tegen de verkrach ting van een vrouwelijke studente. Het meisje, dat medicijnen studeerde, was verkracht door een plaatselijke politie ambtenaar in de stad Nawabshah in de provincie Sind. De demonstratie leidde tot ernstige bot singen met de politie. Er werden hon derden arrestaties verricht en Hyder werd ter dood veroordeeld. De universi teit zelf wordt door de militaire autori teiten bijna permanent gesloten gehou den. Plaatselijke grappenmakers bewe ren spottend dat de militaire officieren en politieambtenaren tot de best opgelei de Pakistani behoren omdat ze zoveel tijd doorbrengen aan de universiteit van Sind. Kort nadat Zia in 1977 aan de macht was gekomen, werden in het Pensjabi-talige gedeelte van de stad Muitan honderden stakende arbeiders doodgeschoten. Tallo ze vakbondsleden zijn veroordeeld tot zweepslagen en zware gevangenisstraf fen. De vraag die de hoofdredacteur van The New York Times zich stelde, is daarom geenszins irrelevant. Een regime dat zo geisoleerd en gehaat is als het re gime van generaal Zia heeft veel materi aal en mensen nodig om de orde te handhaven. Door de verkiezingen telkens weer uit te stellen heeft Zia inmiddels zelf toegege ven dat de oppositiepartijen zonder enige moeite de verkiezingen zouden winnen. De Pakistaanse Partij van het Volk heeft bij de gemeenteraadsverkiezingen in september vorig jaar aanzienlijke winst geboekt. Dit ondanks de afwezigheid van vele partijleden die in de gevangenis zaten. Het staat zo goed als vast dat de Paki staanse Nationale Partij van Bizenjo en Mengal (beiden zitten gevangen) bij eventuele verkiezingen zouden winnen in de belangrijke provincie Baloechistan en winst zouden boeken in de noord westelijke grensprovincie. Net als in an dere Islamitische landen valt ook in Pa kistan een toenemende afkeer te bespeu ren van de Westerse machten en de Ver enigde Staten. En juist daardoor bevind generaal Zia zich in een uiterst moeilijke positie. Als hij verkiezingen toestaat, is het met hem afgelopen. Als hij militaire hulp aanvaardt van de Verenigde Staten en toestemming verleent voor de inrichting van Amerikaanse bases in Pakistan, is de kans groot dat het volk massaal in op stand komt en dat hij nog meer greep op het land verliest. Dus zal Zia nu proberen om zich door middel van China in te dekken tegen de militaire nabijheid van de Sovjet-Unie. In een interview met het Amerikaanse weekblad Newsweek heeft hij onlangs het volgende gezegd: „De hoeksteen is onze verhouding met China. Ze hebben ons enorme morele en materiële steun gegeven. Sinds 1966 hebben we voor ze ker twee miljard dollar hulp ontvangen van China". Met andere woorden de Verenigde Staten kunnen Pakistan wel wapens leveren, maar alleen via Peking. Het is heel goed mogelijk dat de levens duur van Zia's junta door de Russische militaire interventie is verlengd. Maar Generaal Zia-ul-Haq de sombere sociale, economische en poli tieke omstandigheden staan er borg voor dat de verlenging van korte duur is. Want de Islamitische Republiek van Zia heeft voor 95 procent van de bevolking niets opgelost. Symbolisch voor de situa tie is misschien dat de statistieken die in de Pakistaanse pers zijn gepubliceerd in verband met het Internationale Jaar van het Kind, hebben aangetoond dat 34 pro cent van de kinderen tussen de vijf en veertien jaar moeten werken om in hun levensbehoeften te voorzien. In decem ber berichtte een dagblad in Karachi: „In een tapijtenfabriek is een jongetje van negen jaar geketend omdat de direc tie bang was dat hij weg zou lopen". Het uiteenvallen van Pakistan in 1971 heeft een nieuwe dimensie verleend aan de positie van de minderheidsgroepen die in het nieuwe Pakistan zijn achterge bleven. De inwoners van Baloechistan, Pathan en Sind dragen het leger een slecht hart toe. Vooral de Baloechistani's beschouwen het als een bezettingsleger. Zelfs in Punjab leeft er ongenoegen on der de paupers uit de steden en de arme boeren. Zowel brood als het recht om er voor te vechten wordt de Pakistani ont zegd en de onrust onder de bevolking neemt met de dag toe. Zia heeft weinig keus. Ingeklemd door de Russen aan de ene kant en Khomeiny aan de andere kant en nu ook nog ge confronteerd met een overweldigende verkiezingsoverwinning voor mevrouw Gandhi in India is de kans groot dat Zia zijn toevlucht neemt tot wanhopige stap pen. Het Westen weet heel goed wie ze steun verleent. Ze hebben niet ingegrepen toen Bhoetto werd opgehangen en heb ben nu nog maar één instrument tot hun beschikking. Maar de oude heren in Pe king zouden toch wel een les moeten trekken uit hun politieke blunders van voorheen. China zou geen steun moeten geven aan een impopulair regime dat zeer reactionaire krachten in de samen- leving vertegenwoordigt. Een oude Moskougezinde Pakistaanse communist zei me vorige week: „Je kunt me van nu af aan maar beter met wat ontzag behandelen". „Waarom"? vroeg ik „Wie weet ben ik wel de volgende president van Pakistan", antwoordde hij. Natuurlijk is de wens hier de vader van de gedachte, maar misschien is zijn wens niet zo denkbeeldig als sommige mensen zouden willen. (Copyright The Guardian Pers Unie) 3.3 lJ (Door onze correspondent Harold Jackson) WASHINGTON President Carter lijkt zich keer op keer ki herboren te voelen. Zijn eerste wedergeboorte leek een inval n van het moment en ging gepaard met een grote dosis optimisme. Deze keer is de Amerikaanse president opnieuw omgeslagen als een blad aan een boom, maar nu lijkt pessimisme de boven toon te voeren in Carters nieuwe visie op de toekomst. De vooruit- achten voor de Verenigde Staten rijn niet rooskleurig: de olietoe- voer is in gevaar; de Sovjet-Unie heeft de dominotheorie in wer king gesteld door een inval te doen in een zuidelijk buurland en in Europa heerst verwarring; hortom een combinatie van anarchie en communisme waart als de Zwarte Dood door de we reld. Het ziet er naar uit dat we, na de Mon f?e-, Truman-, Dulles- en Nixonleer, binnenkort kennis kunnen nemen van °e Carterleer. Het is nog niet helemaal duidelijk wat deze Leer zal inhouden. Men verwacht dat Carter volgende week in zijn rede voor het Congres zijn bedoe lingen uiteenzet. Als gevolg van de ont wikkelingen in Iran en Afghanistan en mogelijkerwijs de uitslag van de opinie peilingen is de Amerikaanse president opvallend snel van koers veranderd. jet-Unie voor ogen gehad. Niemand kan nu nog betwisten dat hij het niet bij het rechte eind had. Leiderschap Brzezinski heeft het juiste moment uitge kozen. De onrust in Amerika is toegeno men. Steeds meer Amerikanen vinden dat ze lang genoeg excuses hebben aan geboden voor de oorlog in Vietnam. Wakker geschud door de oliecrisis van vorig jaar kwam men plotseling, zelfs in de meest afgelegen gebieden, tot het be sef dat de wereld verder reikt dan Ame rika en dat deze buitenstaanders grote invloed kunnen uitoefenen op het dage lijks leven. Als bij toverslag werd de geest door dit inzicht verscherpt. In eerste instantie reageerde men met de roep om een sterk leider. Senator Ken nedy besloot om hier op in te spelen en maakte leiderschap tot de hoeksteen van zijn verkiezingscampagne. Zoals „school bus" het codewoord is voor de zwarte be volking, zo betekent „leiderschap" dat de Verenigde Staten zijn losgeslagen van de kade en ten prooi zijn gevallen aan gebeurtenissen in verre, onbekende lan den. De Verenigde Staten leken niet in staat een vuist te maken en aan te tonen nog steeds een economische en militaire supermacht te zijn. De gijzeling van het ambassadepersoneel in Teheran beves tigde dit. De inval in Afghanistan wees uiteindelijk aan welke weg ze moesten volgen. De Sovjet-Unie is al 35 jaar een duidelijk herkenbare tegenstander en men kan dus bogen op ervaring. De vergeelde mappen werden uit het archief gehaald en afgestoft en de koude oorlog uit de ja ren vijftig kwam weer tot leven. Gezien het aantïd Amerikanen dat van mening is dat niemand na Truman en Eisenho wer nog de naam president heeft ver diend, bleek deze reactie een ongeloof lijk succes. Het feit dat de Russen vol gens de Amerikanen terug leken te grij pen naar de tactieken van hun Stalinis tisch verleden, bevestigde de gevoelens. De eerste tekenen van een nieuwe wind bleken uit het debat over de ratificatie van het SALT II-verdrag. De Senaat is geen instituut dat op zich zelf staat. In de Senaat worden de meningen uit de sa menleving weerspiegeld. De terughou dende geluiden en de vraag om een ver hoging van de defensieuitgaven kwamen voornamelijk van de rechtervleugel, maar de haviken gaven waarschijnlijk beter de mening van het kiezersvolk weer dan de voorstanders van ratificatie. Men reageerde opvallend rustig op de beslissing om de uitgaven voor het Pen tagon met 30.000 miljoen dollar te verho gen. De kosten voor de nieuwe strategi sche MX-raket waren hier nog niet eens bij inbegrepen. Zelfs in een periode van hoge inflatie, economische teruggang en stijgende werkloosheid ziet de Ameri Merit. De teer- en nicotine-arme sigaret met 'n volwaardige en dus lekkere smaak. Dankzij hét unieke 'Enriched flavor' procédé. Meer smaak, minder teer en nicotine, 't Beste dus eigenlijk van beide. Proef Merit en ontdek zelf dat lichter roken ook lekker kan zijn. Nog niet zo lang geleden weerklonken uit het Witte Huis geluiden van mensen rechten, wapenbeheersing en aandacht voor de armen en hongerenden onder ons. Onder het motto van geen verdere verspreiding van strategische wapens werden wapenleveranties afgesneden, waarschuwingen uitgedeeld en ambassa deurs teruggeroepen voor overleg. De volgorde van prioriteiten is nu dras tisch veranderd. Pakistan staat weer op de adressenlijst van het Witte Huis en president Zia kan rekenen op wapenle veranties ondanks het feit dat hij vastbe sloten is om een atoombom te ontwikke len en er niet over peinst om verkiezin gen te houden. Als teken van goede wil heeft men India een hoeveelheid ver rijkt uranium aangeboden met het voor uitzicht op meer in de toekomst. Somalië is plotseling deel gaan uitmaken van de vrije wereld. Afghanistan dient tot ba ken van vrijheid en Amerika telt de koppen om uit te rekenen hoeveel solda ten ze kunnen inzetten. In het persoonlijke vlak gaat het veilig heidsadviseur Brzezinski voor de wind; Cyrus Vance heeft bakzeil moeten halen. Brzezinski, een uitgesproken havik, heeft de opvattingen van zijn vermaarde voorganger nimmer gedeeld. Terwijl Henry Kissinger dacht dat eigenbelang kon worden nagestreefd in samenwer king met de Sovjets, heeft Brzezinski al tijd een apocalyptisch beeld van de Sov Troepenmacht En nu staat ons dus een verklaring van president Carter te wachten waarin hij Monroe's ideeën van „een vitale belan gensfeer" combineert met John Foster Dulles' notie van „beperking", de zoge heten Moncon Doctrine. President Car ter zal waarschijnlijk uitvoerig uiteenzet ten waar hij de lijnen op de kaart trekt. Bovendien zal hij aankondigen dat hij de betrekkingen met de oude bondgenoten nauwer gaat aanhalen en dat hij onder handelingen gaat openen om nieuwe bondgenoten te winnen. Hij zal bevesti gen dat er her en der verspreid door de Indische Oceaan bases worden ingericht om onderdak te bieden aan de nieuw te vormen snel inzetbare troepenmacht van 100.000 man die onmiddellijk in actie kar. komen als de Amerikaanse belan gen in gevaar komen. De Amerikanen zullen Carters maatre gelen toejuichen. Nog maar weinig dui ven kunnen boven de geschreeuw van de haviken uitkomen, te meer daar het een verkiezingsjaar is. Carters wederge boorte is ongetwijfeld echt, maar het is mooi meegenomen dat zijn veranderde houding zijn kansen op een tweede ambtstermijn in het Witte Huis aanzien lijk heeft vergroot. (Copyright The Guardian) kaan zijn defensie kennelijk nog steeds als een redelijke prioriteit.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9