Ül gegadigden voor Boekhorst vielen de boot bms onverwacht hard uit Meer rijkssteun bij koop en verbetering woningen Inbraken tuinhuisjes eer belangstelling voor kabelt. v. On verpakt b uisvuil SCHUTTE WONINGBOUW: SOCIAAL OF A—SOCIAAL 1 akskelet Diefstal uit Lakenhal verijdeld VOOR CORPORATIES EN GEMEENTEN fn 1 Ion Père' LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 JANUARI 1980 PAGINA 3 LEIDEN Vijf tuinhuisjes op het volkstuinhuisjescom- plex 'Ons buiten' zijn gister nacht het slachtoffer van in brekers geworden. Van de meeste huisjes werden de rui ten vernield. Verder hebben de inbrekers radio's, een fiets en ander klein materiaal mee genomen. Peter Faber Tabasco Brand De band 'Tabasco Brand' zorgt vrijdagavond 18 janua ri voor een swingende opening van bet nieuwe seizoen in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat De groep speelt 'gepeperde' muziek, vandaar ook de naam. De toegangsprijs bedraagt 5,50 gulden voor niet-leden en twee gulden minder voor de leden. Aanvang: negen uur. Bestuur Kamer van Koophandel Het bestuur van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Rijnland is in een recente ledenvergadering als volgt vastgesteld: A. Koningsveld, voorzitter en mevrouw J.M.L. Hendriks-Everink, J.Roelofs, en R.B. van Waveren allen als onder-voorzitter. Kamermuziekconcert Het Nederlands Strijktrio, bestaande uit de violist Gerard Hettema, de altviolist Gerrit Oldeman en de cellist Michel Roche, concerteert vrijdag in de Kapelzaal van het K&O- gebouw. Op het programma staan werken van Hay dn, Schubert. Francaix en Mozart. Het concert begint om kwart over acht. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar op het bureau van K&O aan de Oude Vest. telefoon 141141. Reggi Scherpbier Galerie Pulchri Studio, Passage 10, Kempenaerstraat in Oegstgeest exposeert van vrijdag 18 januari tot en met donderdag 7 februari schilderijen van Reggie Scherpbier. De tentoonstelling wordt geopend op 18 ja nuari om 17.00 uur en is verder van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur geopend. Ruud Bogaards' Kwartet Het kwartet van drummer Ruud Boogaards komt zon dag 20 januari naar Jazz on Sunday in bet restaurant van Hans Menken aan de Boshuizerlaan. De stuwende drummer van het kwartet, die al eerder bij deze jazz club heeft opgetreden, komt met top-musici naar de Boshuizerlaan: Han Meijer, die onder anderen Stan Getz heeft begeleid. Dolf del Prado, één van de beste bassisten van Nederland en Frad Benifante, die de te nor bespeelt Het programma begint om drie uur. Nekrassov Toneelgroep Baal speelt vanavond de komedie „Nekras sov" van Jean Paul Sartre in de Leidse Schouwburg. „Ne krassov" is nog nooit eerder in Nederland opgevoerd. Het is de enige komedie Sartre heeft geschreven. De achter grond van „Nekrassov" is minder grappig want de kome die heeft de koude oorlog als onderwerp. Het stuk is opge zet als een ingewikkeld rollenspel. Een Russische minister verdwijnt en een rechtse krant probeert daar zijn voordeel mee te doen, tot de minister in de gedaante van een Franse oplichter in Parijs opduikt. De vraag is dan hoe lang het rollenspel gespeeld kan worden. Aanvang 20.15 uur. JEN Er zijn meer Leidenaars dan tracht, die een aansluiting wensen op Jul< adskabel. Uit een onderzoek is geble- dat er in in de stad ruim 33.000 huis- inen op de kabel-t.v. willen overstap- Dat zijn er 6.000 meer dan aanvanke- door de gemeente was becijferd, anleg van de stadskabei in Leiden en de aansluiting naar de woningen loopt op sche ma. Er wordt door de aannemer zelfs hier en daar wat vooruitgewerkt bij het aanleggen van de kabel, waar, zoals bekend, de straten voor moeten worden opengebroken. Het vooruitwerken gebeurt om de werkzaamhe den bij eventuele vorst niet onnodig te ver tragen. LEIDEN - Het PPR-raadslid Laurens Beijen is tegen het voorstel van de ge meentereiniging om voortaan onverpakt huisvuil tijdens de geplande ophaaldien sten door de stad te laten liggen. Het Leidse raadslid vreest, dat een dergelijke maatregel een ernstige vervuiling van de stad tot gevolg zou hebben. „We moeten de men sen niet opzadelen met het ongemak, dat door anderen wordt veroorzaakt," aldus Beijen. Wethouder J. Fase (economische aangelege- heden) deelt de zorg van de PPR en zal er op toe zien, dat de maatregel niet wordt geno men. Op welke manier de gemeente tegen de onnodige vervuiling dan wel wil optreden is nog niet bekend. Peter Faber solo De bekende acteur Peter Faber bewijst ook op het to neel uit de voeten te kunnen in zijn one man-show „Pe ter Faber Solo", die hij op zaterdag 19 januari in de Leidse Schouwburg brengt. Peter Faber plaatst dood normale mensen in allerlei maatschappelijke omstan digheden, vaak vol fantasie en kolder, maar ook regel matig in echtheid en eenvoud. Aanvang 20.15 uur. De groep Baal in 'Nekrassov' 1 geld is niet nodig', is tot den gezegd tegen alle ge- v jen voor een woning in ie. ïorst: een symbolisch be- van honderd gulden zou ig zijn. Maar het komt er 0 i neer, dat de toekomstige 1 ner straks zo'n 1200 gul ier maand moet betalen, 0j r alleen voor rente en af ter] ig van de hypotheek. Als D I ewoner dan ook zijn vaste n als gas, licht, water en se lokale belastingen be- 1,1 zal er van zijn maande- inkomen maar bitter wei- iverblijven. Want zijn in- men moet immers ergens md de dertig mille liggen. der eigen geld kan derhal- je niemand kopen in Bock- rst oi de kandidaat-koper t ook over het inkomen een werkende echtgenote ikken. Een conclusie die l gedeeld door een jvoerder van de gemeen- iden, die deze stelling wat ch benadrukt met de op- 2, ing dat de lotto en voet en ol misschien uitkomst :e en bieden. woningen in Boekhorst 10 en in 1977, toen de eerste Ra rijving werd geopend, be- 10 1 zijn voor hen die niet dan 24.000 gulden ver- m in. Deze inkomensgrens op, naarmate de tijd-vor- tot een maximaal jaarsa- m van 30.800 gulden eind Om voor een hypotheek een huis in deze wijk in ie4 lerking te komen moet de ,|B irant-koper- gemeentega- e krijgen. Voor het krij- van deze garantie gelden /en re regels dan de inschrij- normen: men moet ten- te een jaarinkomen van e 0 gulden hebben. De ge- ite hanteert verstandelij- verwegingen bij het stel- van de minimum-inko- ist grens aan de garantiever- 0 lening. „Die grens is getrok ken omdat we niet het onge luk wensen van de Leidenaars die een huis kopen. Iemand die blinder verdient zou voor onmogelijk hoge lasten komen te staan. De grens van 28.000 gulden is eigenlijk al krap en nauwelijks haalbaar voor ie mand alleen. We maken vaak genoeg mee dat mensen het niet kunnen bolwerken en de boel weer moeten verkopen. Vandaar die grens", aldus de gemeentelijke woordvoerder. Formulierenreeks Die inkomenseis voor het ver krijgen van gemeentegarantie is voor diverse kandidaten voor een huis in Boekhorst als een plotselinge domper aange komen. Een gescheiden vrouw met twee kinderen heeft deze onplezierige ervaring aan den lijve ondervonden. Zij wenst in dit artikel niet met name genoemd te worden uit angst als een dwarsligger beschouwd te worden door de ambtenaren die belast zijn met het toewij zen van woonruimte. Want voor een huurwoning meent ze nog in aanmerking te ko men. De vrouw hoopte jaren lang in Boekhorst eindelijk een woning dicht bij haar werk te kunnen vinden. Twee jaar lang werden formulieren ingevuld; Verklaringen van het belastingbureau en de werkgever werden tot verve lens toe opgevraagd. „Het begon allemaal al in de cember 1977. De inschrijving voor de woningen in Koppel- stein en Boekhorst begon. Echt sociaal leek het, want door grote subsidie van de overheid was het ook voor de lagere in komens mogelijk een huis te kopen. Lange tijd hoorden we niets. Een volgende brief Koopwoningen in aanbouw in Boekhorst. kwam op 5 mei 1978. Weer werd gevraagd een formulier in te vullen. Hierin werd het maximale jaarsalaris veran derd van 24.000 in 26.000 gul den. Gegadigden met een in komen boven deze grens hoef den zich niet in te schrijven. Oktober '78 kwam de uitnodi ging om de tekeningen van de woningen te komen bezichti gen. Dit gebeurde in het stad huis. Van een man, werkzaam bij het Bouwfonds, kreeg ik nog eens de uitdrukkelijke verzekering mee, dat ik met mijn inkomen van ongeveer 20.000 gulden zeker in aan merking zou komen voor een woning in de nieuwbouwwijk Boekhorst. Weer een her nieuwde inschrijving voor de woningen op 12 maart 1979. Weer werd het maximale jaar salaris opgetrokken. Nu werd de limiet 28.000 gulden. In juni werd bekend dat woning bouwvereniging 'De Goede Woning' de woningen in be schutte sfeer mocht bouwen. Het Bouwfonds zou weer an dere woningen voor zijn reke ning nemen. Beschutte sfeer werd inmiddels omgedoopt in premie-A-woningen". „De woningbouwvereniging gaf in een brief te kennen met de selectie-procedure te begin nen. Op 13 april belde ik 'De Goede Woning' en hoorde dat ik was ingeloot. 5 September kwam er weer een brief. De inkomensgrens was plotseling verhoogd tot 30.800 gulden. Weer formulieren ingevuld, werkgeversverklaring ge vraagd en een I.B.-54 verkla ring van het belastingkantoor gehaald. 13 December een in formatie-avond in 't Haantje. De koopsom van de woningen wordt op 119.000 gulden ge raamd. Daar komt bij; de erf pacht, renteverlies, gemeente garantieverklaring, afsluitpro- visie, geldlening, kosten hypo theeklening. Het totaal wordt dan al 129.450 gulden. Eigen geld werd niet vereist. Daar werd het symbolische bedrag van 100 gulden voor gerekend. Het te lenen bedrag zou 129.350 gulden worden. Een jaarlast van 14.750 gulden. Subsidie 3000 gulden. De maandlast zou voor mij het eerste jaar ongeveer 1100 be dragen. Wel veel maar het tweede jaar zou de last al aan zienlijk minder zijn." „Maar toen kwam plotseling de gemeente, die zei dat ik minstens 28.000 gulden per jaar moest verdienen om voor een gemeentegarantie in aan merking te komen. Al jaren wist men wat ik verdiende en steeds werd gezegd dat het voldoende was. Nu blijk ik toch weer naast het net te heb ben gevist. Geen gemeentega rantie, geen huis. Waarom heeft de gemeente deze norm gehanteerd en waarom is het niet mogelijk die regeling wat anders te maken, waardoor die lasten in het eerste jaar min der hoog worden. Meer ver spreid over enkele jaren bij voorbeeld. Mijn werkgever wil borg staan voor de aflossing van het huis maar daar wordt geen rekening mee gehouden. Ik kan dit geen sociale wo ningbouw noemen. Achteraf blijkt dat je toch tenminste 28.000 gulden moet verdienen om zo'n woning te krijgen", al dus de teleurgestelde vrouw. De reactie van de gemeentelij ke woordvoeder op het relaas van deze vrouw was laconiek. De reactie van de beheerder van de huizen in Boekhorst, de woningbouwvereniging 'De Goede Woning' is niet anders. Men zegt niet op de hoogte te zijn met de bepalingen van de gemeente voor het verlenen van gemeentegarantie. „Daar bemoeien we ons ook niet mee. Het gaat ons niet aan wat iemand verdient. Pas in het individuele gesprek belichten we de financiële kanten. Dan moet de cliënt zelf maar zien of dat op te brengen is of niet. Ons kan niet verweten wor den dat we niet eerder iets ge zegd hebben, met financiën bemoeien we ons niet", aldus de heer de heer Koster van De Goede Woning. 9M .15 t. Z sp EN Het is genoegzaam bekend dat het uitermate Hijk is in Leiden woonruimte te vinden. Dat geldt voor amer, een huurwoning, maar zeker ook voor een koo- obir in de goedkopere categorie. Veel geduld en inspan- ogrjs noodzakelijk om toch een gaatje in de huizenmarkt '5 den. Als de kans op de aanschaf van een koopwoning lan voordoet, blijkt dat het nog niet altijd van een dakje behoeft te lopen. Met name de slechte samen- ng tussen gemeente, woningbouwverenigingen en 0ondernemingen kan een spaak in het wiel steken, zo- ;on ptimistische verwachtingen resoluut de grond inge- :ba worden. Een Leidse vrouw, gescheiden met twee kin- heeft iets dergelijks meegemaakt. Zij karakteriseert Cuociale bouwbeleid als a-sociaal en onderbouwt deze 3az.pg met stevig ogende argumenten. Achtergrond van 9r- bewering is het feit, dat zij niet meer in aanmerking voor een koopwoning 'in de beschutte sfeer' in de r te bouwen Leidse wijk Boekhorst. Hier worden wo- n gebouwd voor minder draagkrachtigen. Met subsi- -^an het rijk zouden ook mensen met lagere inkomens Aiat zijn hier een woning te kopen. De praktijk leert dat i mensen met een jaarinkomen tussen de 28.000 en M in aanmerking komen. is voorwaar een hele klus om een isant bouwwerk als de voormali- terk 'Mon Père' ten gronde te en. Eén vijfenveertig-tons en tachtig-tons kraan, beide van Marwijk uit Zoeterwoude, moes- er aan te pas komen om het daks- t van de vroegere kerk en voor- ig zwembad 'De Overdekte' in de 'lemmerstraat te verwijderen, mannen, in een bakje door de iste kraan in de juiste positie ge- oevreerd, gingen het topje van erk, tientallen meters boven de ine grond, met kettingzagen te Nadat zij de spanten hadden los 'agd, was het de taak van de tacti ons kraan om de hele spanten, oen reikwijdte hebben van wel tig meter, naar beneden te halen, de kwelling aan de hersenpan 'Mon Père' gaan de laatste klap- vallen. Er worden steigers tegen nog overeindstaande kerkmuren laatst en vervolgens worden de ton met behulp van slopersha- ts bij stukjes en beetjes afgebro- Rond eind februari hopen de ge vers Van Eijk de sloop achter de te hebben. Dat wil zeggen: als de "geen reden geeft om het lijden de eens zo fraaie kerk te verlen- ^Dat heeft de kerk te meer niet dient omdat zij de Sleutelstad en- e weken geleden nog enige schil- 'jon cadeau deed. Maar in ieder 'ol zal op de plaats waar de kerk taan heeft, binnenkort begonnen "ten worden met de bouw van 5"tgen in de sociale sfeer. LEIDEN Een onbekende man heeft gisteren gepro beerd een waardevol antiek tegel-tableau uit het Stede lijk Museum de Lakenhal te stelen. Het personeel van het museum hield de man aan, toen hij met het kunstvoorwerp (50x30 cm) naar buiten wilde wandelen. De 'kunstliefhebber' rukte zich echter los en rende met achterlating van het tableau het museum aan de Oude Sin gel uit. LEIDEN Gemeenten en woningcor poraties die oudere woningen van par ticulieren kopen en willen verbeteren kunnen gebruik maken van een verbe terde subsidieregeling. De bestaande regeling is op drie punten aangepast in het voordeel van de subsidie-aanvra ger. Minister Beelaerts van Blokland (Volks huisvesting) heeft namelijk besloten het grensbedrag als subsidievoorwaarde te la ten vervallen. Vroeger moest voor ten minste 10.000 gulden per woning worden verbeterd, wilde men voor subsidie in aanmerking komen. Voorwaarde blijft wel dat de woning voldoet aan redelijke eisen van bewoonbaarheid. Verder is de termijn waarin de verbetering moet zijn aangebracht, verlengd van twee tot drie jaar. De derde wijziging betreft de jaarlijkse bijdrage in de exploitatiekosten, die ver hoogd is van 210 naar 560 gulden per wo ning. Deze bijdrage wordt voor maximaal drie jaar uitgekeerd gedurende de tijd dat de woning nog niet is verbeterd. Is de wo ning eenmaal verbeterd, dan wordt de bij drage verder jaarlijks uitgekeerd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3