,Ik weet wat ik kan maar moet het op dit niveau bewijzen r>r> Onze opruiming duurt welgeteld 3dagen. Pander 3ans bohm zet eerste stap van •verleg WON en PSV over Rijvers Weer dode in Engels voetbal Joop Hiele krijgt zijn kans bij Feyenoord Schaa tskalender fORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 JANUARI 1980 PAGINA 21 (fan onze sportredactie) (INDHOVEN Morgen wordt in Eindhoven verleg gepleegd tussen de Vereniging van Oe- fenmeesters (WON) en PSV over de ontslag- irocedure van PSV-trainer Kees Rijvers. Rij ers, die vorige week per 1 juli ontslag werd kngezegd, neemt geen genoegen met de manier raarop PSV denkt het contract te kunnen ont- inden. Inmiddels heeft Rijvers van PSV een chriftelijke bevestiging gekregen van zijn ont- lag zonder dat de Eindhovense eredivisieclub aarvoor argumenten aanvoert. PSV zegt daar- 0 slechts gebruik te hebben gemaakt van de ptsnappingsclausule. spelers van PSV hebben intussen goed gemerkt ingrijpend de affaire de trainer heeft aangetast it de spelersgroep is naar voren gekomen, dat Je, deze week een heel andere, in het geheel niet meer gemotiveerde, Rijvers aan het werk is geweest. In die kringen wordt het dan ook niet uitgesloten geacht dat Rijvers het na het gesprek van morgen voor gezien houdt bij PSV. Namens de WON voert secretaris-generaal Jaap van der Leek de besprekingen met PSV. Het over leg tussen de vakbond en de club lijkt op een finan ciële kwestie uit te draaien. Van der Leclc „PSV interpreteert het contract naar eigen inzicht Zelfs al is die interpretatie correct, dan nog is het de vraag of de direkteur van het Gewestelijk Arbeids bureau daarmee akkoord gaat. Hier wordt een man ontslagen, die tot half 1983 een contract had aange gaan. Hij wordt ontslagen door het contract zodanig te interpreteren dat dit mogelijk is. Een direkteur van het GAB vraagt echter niet naar de interpreta tie. Die wil argumenten hebben. Ik vind het ook een merkwaardige gang van zaken dat PSV, met zon wereldconcern achter zich. zich niet houdt aan normale maatschappelijke regels en geen contact heeft opgenomen met de vakbond". Blijven Rijvers en PSV ook na morgen verder kib belen dan zal de stichting arbeidszaken betaald voetbal om advies worden gevraagd. Dan zal de controverse ook verder een financieel karakter gaan dragen, waarin de schadevergoeding voor Rij vers centraal staat Rijvers en PSV zijn uiteen, dat is duidelijk. Wat de toekomst brengt is onzeker, ook ten aanzien van Rijvers' favoriete land Frankrijk. Van der Leek: „Hij heeft weinig kans in Frankrijk. Als trainer kom je daar praktisch niet meer binnen. Vorige week is er nog stevige aktie gevoerd tegen de bui tenlandse trainers in Frankrijk". LONDEN Swansea City, spelend in de Engelse twee de divisie, heeft in de derde ronde van de strijd om de Engelse voetbalbeker (FA- cup) op eigen veld met 2-1 gewonnen van Crystal Pa lace. Het was de derde wed strijd tussen beide clubs. In de twee voorgaande kon geen beslissing worden ge forceerd. Na afloop van het duel werd even buiten het stadi on een supporter doodges token en een tweede raakte gewond. De politie nam aan dat de slachtoffers fans waren van Swansea City. Onmiddellijk na het voorval sloot de orde dienst de directe omgeving rond het stadion hermetisch af, echter zonder resultaat. Gedurende de afgelopen drie dagen is hierdoor in Enge land het aantal doden bij voetbalwedstrijden gestegen tot vier. Zaterdag werden in Middlesbrough twee suppor ters gedood en in Belfast kwam een politieagent om het leven. Wigan Athletic zorgde voor een sensatie door Chelsea, dat momenteel bovenaan staat in de tweede divisie, te verslaan. Een doelpunt was voor Wigan voldoende om Chelsea op eigen veld met lege handen te laten staan. Voorts versloeg Middles brough Portsmouth met 3-0. Blackburn heeft de overge speelde wedstrijd uit de der de ronde met 1-0 van Ful- ham gewonnen. ITERDAM Alles ging Joop Hiele langs de weg geleidelijkheid. Tot hij Feyenoord in het C-elftal mdde, Eddy Treytel voor had in de hoofdmacht de, voor een ongedurig soon, langdurige periode brak van bankzitten en achten. „Daar heb ik het tp moeilijk mee gehad", it Joop Hiele. Afgelo- zondag, tegen PEC ille, kreeg hij de kans op hij had gehoopt en lij, eerlijk gezegd, had acht. Hij gaat de con- intie aan met de aan het van dit seizoen aange- ken Ton van Engelen. Joop Hiele, 21 pas, is wel [overtuigd van zijn kwali teit dat hij die confronta- met een gerust hart tege- et ziet. „Ik weet niet hoe ig ik de kans krijg maar ik er tot het eind van het n in zou staan, verde- ik toch het doel van een pploeg. En dat heb ik me tijd voor ogen gehouden. m het hoogste bereiken dan weet ik wel dat het ogant klinkt, maar ik tef ook naar het Neder- dse elftal". is nogal wat voor een lman die tot voor zondag tweeëneenhalve wedstrijd in het eerste heeft gestaan. Joop Hiele realiseert zich dat terde ge, maar gaat er terecht van uit dat je jezelf niet moet klei neren. „Keepen is mijn lust en mijn leven. Hoe ik er toe ge komen ben, weet ik zelf niet, maar er moet een basis zijn ge legd toen ik op Heiplaat woon de en op straat voetbalde met jongens die groter en ouder waren dan ik. Dan willen ze je eigenlijk wel kwijt en word je in het doel gezet. Ik ging in een club spelen. Belvédère uit de Rotterdamse bond. Een vriendje was lid van Feye noord en hij nam me na een half jaar eens mee. Ik mocht een proeftraining meemaken en werd in D5 in het doel ge zet. Ik zat al gauw in Dl en toen ging het allemaal snel. Ik heb bij Feyenoord in alle hoogste elftallen gezeten. Ik was achttien, de prestaties van Treytel waren wat minder en ik werd tegen Telstar - 1-1 en in de laatste vijf minuten werd ik gepasseerd - opgesteld. Het was eén van de laatste wed strijden en ik mocht ervaring opdoen". „Ik was trouwens opgeleid om Treytel te gaan vervangen. Het jaar erop, ik was toen bij- na twintig, speelde ik thuis te- Joop Hiele over zichzelf: zelf verzekerd, brutaal, eigenwijs, agressief. Eigenschappen die een doelman niet misstaan. gen Haarlem. We wonnen met 5-0. In de laatste competitie wedstrijd, toen Eddy Treytel werd gehuldigd omdat hij vijf honderd wedstrijden voor Feyenoord had gespeeld, mocht ik de tweede helft in het doel. Dat was toevallig ook tegen PEC Zwolle. Ik speelde goed. Er werd bekend dat Treytel naar AZ'67 ging en di recteur Stephan belde me op met de mededeling dat Ton van Engelen was gecontrac teerd voor drie jaar. .Tk dacht meteen: die is gekocht en staat er dus in. Dat was een tegen valler, vooral omdat ik een agressief, onrustig karakter heb en het er toch al zo moei lijk mee had om steeds op ae bank te moeten zitten. Ik heb daar wel veel geleerd, vooral ook van Treytel. En niet al leen van het kijken. Hij gaf me aanwijzingen bij de trai ning, hij stelde me gerust want in het begin was ik nogal ge spannen en onrustig. Dat is mijn werk in het doel ten goe de gekomen". „Ik heb er voor mezelf ook nooit genoegen mee genomen dat Treytel eerste man was. Zo ben ik nu eenmaal. Ik heb nooit gezegd: hij is beter dus hij is eerste keus, maar ik ac cepteerde het omdat hij hon derd procent ervaring had en ik maar vijf". VEEL GELEERD „Ik ben brutaal en eigen wijs. Dat heeft me ook wel parten gespeeld. Ik haalde een keer of vier Jong Oran je. Na die halve wedstrijd te- gen PEC ben ik afgevallen, misschien wel omdat ik bru taal ben. Ik heb wel geleerd dat je in Zeist niet kan rea geren zoals ik dat bij mijn club doe. Het laatste half jaar heb ik trouwens ontzet tend veel geleerd. Ik ben nu ook rustiger. Ik hoop dan ook nog eens voor Jong Oranje te worden uitgeno digd". Joop Hiele staat niet stil bij de plaats die hij momenteel heeft veroverd en waarvan hij niet weet hoe lang hij die zal be houden. „Ik kan van mezelf zeggen dat ik altijd ontzettend hard train en dat ik me in het C-elftal goed manifesteerde. Daarom zei Jezek dat ik tij dens de winterstop een kans zou krijgen. We zouden twee wedstrijden in Egypte spelen maar dat ging niet door. We speelden wel vier keer tegen amateursclubs en driemaal stond ik in de basis: tegen Blauw Zwart, DBGC en Noordwijk. Ton van Engelen stond er dan na de rust in. Al leen tegen NIeuwenhoorn speelde hij de eerste helft. Mijn verstandhouding met Ton is er niet door verstoord. Hij moet het accepteren. Hij heeft zeventien competitie wedstrijden, UEFA Cupduels en bekerwedstrijden kunnen Joop Hiele is een stijlvolle doelman. Tegen Haarlem hield hij zijn doel schoon onder meer met deze ingreep. laten zien wat hij waard is. Voetbal is nu eenmaal keihard zakelijk maar daarbuiten moet je dat zakelijke van je af zet ten. Dat lukt goed tussen Ton en mij. Ik mis natuurlijk erva ring maar als ik niet de zwak kere momenten heb die hij wel heeft gehad, sta ik erin. Het is eigenlijk eenvoudig: de ballen die je krijgt moet je goed verwerken, of het er honderd zijn of vijf. Het ver schil is alleen dat het niet zo opvalt als je bij die honderd wat zwakke momenten heb". Joop Hiele kent zichzelf door en door. „Nogmaals, ik ben erg brutaal. Als iets me niet zint, zeg ik dat en dat valt wel eens verkeerd. Ik ben ook een bravourkeeper, zonder evenwel onnodige ri sico's te nemen. Ik zal geen fraaie duik maken als ik de bal gewoon kan pakken. Maar ik heb wel een showe lement in mijn spel. Dat heb ik altijd gehad. Er zijn doel mannen die op kracht spe len, ik op souplesse en atle tisch vermogen. Het gaat me dan ook gemakkelijk af". Joop Hiele, Feyenoorder in hart en nieren zoals hij zelf zegt, zal er - te zijner tijd - toch geen moeite mee hebben de club te verlaten. „In mijn tijd in het C-elftal heb ik wei nig aanbiedingen gekregen. Als ik bij een grote club meer kan verdienen," ga ik. Ik denk aan de toekomst. Nu is geld nog niet zo belangrijk hoewel ik misschien aan het eind van dit jaar ga trouwen. Ik heb MAVO, volg een cursus mas sage, maar als ik ophoud met voetballen, wil ik wel een rug- gesteuntje hebben. Mochten er aanbiedingen komen, dan wil ik er sportief niet op achteruit gaan en ik ga ook niet meer op de bank zitten, tenzij ik het bij Feyenoord niet haal, want dan zal ik een stap terug moeten doen. Maar daaraan denk ik niet. Ik weet dat ik kwalitei ten heb. Ik weet wat ik kan, maar ik zal moeten bewijzen dat ik het op dit niveau kan". HERMAN VAN BERGEM Grootmeester naar resultaat IJK AAN ZEE De eer ronde van het 42e Hoogo- as schaaktoernooi in Wijk Zee had gisteren een ademig karakter. Na uur spelen in de eerste tlng werden vier van de ren duels afgebroken. Al- Hans Böhm slaagde er de middaguren in de volle ast te boeken. De 29-jarige odidaat-grootmeester ver leg in een aardige aanval- trtij de IJslandse groot- ester Gudmundu Sigur- nsson. Voorts eindigden de partijen ReeKovacèvic en Biyiasis—Browne na weinig spectaculair spel in remise. De resultaten van Ree en Böhm worden in deze uitga ve van het Hoogovenstoer- nooi - dat door diverse om standigheden nu eenmaal minder sterk bezet is dan in andere jaren - met meer dan normale interesse gevolgd. Beide spelers zijn kandi daat-grootmeester. Böhm be haalde zijn eerste groot meesternorm tijdens het in ternationale toernooi van Amsterdam in 1975, Ree was al diverse malen dicht bij een tweede grootmeesterre sultaat, maar faalde telkens in de slotfase. Een score van 8,5 punt uit dertien partijen is vereist voor een groot meesterprestatie. Uitslagen eerste ronde: Seira- wan (VSt)Van der Wiel (Ned) afgebr.; Kortsjnoi (Zwi)Sunie (Bra) afgebr.; Biyiasis (Can)Browne (VSt) 1/21/2; Timman (Ned)Lig- terink (Ned) 1/21/2; Böhm (Ned)—Sigurjonsson (IJs) 1—0; Ree (Ned)Kovacèvic (Joe) 1/21/2; Byrne (VSt)Alburt (VSt) afgebr. De partij van Böhm had het volgende Wit: EL Böhm (Nederland) Zwart: G. Sigurjonsson (IJsland) 1. d2-d4 Pg8-f6; 2. c2-c4 e7-e6; 3. Pbl- c3 Lf8-b4; 4. Ddl-c2 0-0; 5. Lcl-g5 d7- d6; 6. e2-e3 e6-e5; 7. Pgl-e2 Tf8-e8; 8 0-0-0 Lb4xc3; 9. Pe2xc3 h7-h6; 10. Lg5-h4 e5xd4; 11. e3xd4 c7-c6: 12. £2- £3 Pb8-d7; 13. g2-g4 Dd8-a5; 14. Thl- gl P£6-h7; 15. Lfl-d3 Pd7-£8; 16. f3-£4 £7-£6; 17. Kcl-bl Lc8-e6; 18. d4-d5 c6xd5; 19. c4xd5 Le6-£7; 20. g4-g5 £6xg5; 21. £4xg5 h6xh5; 22. Lh4xg5 L£7-h5; 23. Lg5-h6 Te8-e7; 24. Tdl-fl. Ta8-e8; 25. Dc2-£2 Te7-£7; 26. Df2-g3 Tf7xfl; 27. Tglxfl Te8-e7; 28. Dg3xd6 Te7-£7; 29. Tflx£7 Lh5xf7; 30. Dd6-g3 g7-g6; 31. Dg3-e5 Pf8-e6; 32. a2-a3 Da5-c7; 33. De5xc7 Pe6xc7; 34. d5-d6 Pc7-e6; 35. Pc3-d5 Ph7-£8; 36. Pd5- f6*K Kg8-h8; 37. d6-d7 Pf8-h7; 38. Pf6xh7 Kh8xh7; 39. Lh6-g5 Zwart geeft het op. Vlak voor de eerste ronde be gon wenste Viktor Kortsjnoj Hans Böhm succes. De Ne derlandse kandidaat-groot meester won. ADVERTENTIE Donderdag 17, vrijdag 18, zaterdag 19 januari, vanaf 's morgens 9.00 uur. Leiden: Breestraat 146 Botermarkt 21-22 Wijnstekers uitgeschakeld ROTTERDAM - Feye- noord-verdediger Ben Wijnstekers moet zich waarschijnlijk terugtrek ken voor de interland van het Nederlands elftal vol gende week tegen Spanje. Bondscoach Zwartkruis maakt morgen een selectie van zestien spelers bekend voor de interland die vol gende week woensdag 23 januari in Vigo wordt ge speeld. Wijnstekers raakte tijdens de winterpauze bij een oe fenwedstrijd in Noordwijk geblesseerd aan ziin kuit been. Wijnstekers kon vo rige week niet meespelen tegen PEC Zwolle en be perkte de training slechts tot oefeningen op de fiets. DEN HAAG De kalender van schaatswedstrijden op na tuurijs in Nederland ziet er als volgt uit; woensdag: Eilands poldertocht, 35 km, start: 10.00 uur, aanmelden in Graft. De Rijp, Schermerhorn, Groot Schermer, Driehui zen, West- en Oost Graftdijk. Bannertocht, 30 km, start: 9.30 uur, aanmelden in Spijker boor, Jispersluis, Jisp, Wijde Wormer en Neck, donderdag: Almelo: IJsclub Twente. Marathonwedstrijd om de NMB- trofee. Heren (100 ronden), telt mee voor KNSB-marathon- beker. Dames (25 ronden) telt niet mee. Aanvang 19.00 uur. Aanmelden tot 15.00 uur: tel. 0549015972. Molenaarsgraaf: IJsclub De Graafstroom, korte baan- kampioenschappen heren senioren. Aanvang 19.30 uur, aanmelden tot 18.00 uur op de baan of tel. 01844-1314. Mijnsheerenland: IJsclub SCM, de Mijnsheren polder tocht over 30 kilometer, aanvang 10 uur, aanmelden tot 10 uur bij café Halfweg. West Graftdijk: Gewestelijke lange baan wedstrijden voor dames senioren en meisjes a en b. Start: 13.00 uur, aanmel den tot 12.30 uur aan de baan of tel. 02981315. vrijdag: Blokzijl: Merentocht over 35 kilometer, start 10 uur. Haarsteeg: nacht van Haarsteeg over twee uur, start 22.30 uur. Genemuiden: afvalwedstrijd, start 14.30 uur. Ouderkerk a/d Amstel: nationaal kampioenschap schoonrijden dames en heren a en b, begin 12.00 uur. zaterdag: Mijnsheerenland: Zuidhollands kampioenschap heren a en b, start 10.00 uur, aanmelden 018622128. Scheerwolde: lage-landentocht over 60 kilometer, start van 10.0014.30 uur, inlichtingen 05217344. Lisserbroek: koppelwedstrijd heren senioren, start 14.00 Emmeloord: pupillen (geboren na 1/7/67) wedstrijden jon gens en meisjes over 2 x 100 meter, start 13.30 uur. maandag: Leiderdorp: districtswedstrijden senioren en junioren a, dames en heren, start 19.30 uur. dinsdag: Zutphen: Marathonwedstrijden voor dames en heren a start 19.00 uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 21