Loonpauze oorzaak van toenemende erwarring 'uivel- iroblemen EG oorlopig niet p te lossen Alphenaar overlijdt na ernstig ongeluk REGERINGEN BESTEDEN WEINIG GELD AAN TOEKOMST ENERGIE Olympische Spelen in Moskou of nergens ,Neem zuigfles mee naar Moskou Nederlander betrokken bij mil j oenenhandel in valse dollars ÜiÜHet Motorhuis Autoverhuur DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND (van onze parlementaire redactie) N HAAG Invoering van een systeem waarbij per be- ijf een bepaalde hoeveelheid te produceren melk wordt stgesteld om zo de zuivelproblemen binnen de Europese meenschap op te lossen (de zogenaamde contingente- ig) is op dit moment ongewenst. De EG is er gezien de po- lelce situatie in de verschillende landen en gezien de uktuur van de EG-zuivelsector nu niet rijp voor. Boven- tn zal de invoering van een dergelijk systeem grote admi- stratieve rompslomp met zich meebrengen en kan het de irijfsstructuur bevriezen. voering van contingentering zou zoveel uitzonderingen en mpromissen moeten bevattten dat het systeem de melkpro- iktie in de EG niet of nauwelijks zal beperken. Dat is de me ng van drs. H. Schelhaas, voorzitter van het produktschap •or zuivel zoals hij die vandaag in zijn jaarrede naar voren left gebracht. plossingen voor de EG zuivelproblemen zag Schelhaas in een lortdurende verbetering van de huidige EG regelingen op dit Rein. Dit door een versterking van de premieregeling voor t niet leveren van melk, verbetering van de omschakelingsre ling naar andere produkten (eventueel met uitbreiding van de geling naar meerdere produkten) en de bedrijfsbeëindiging- deling voor oudere boeren die verdere een sterker het karak- r van een vervroegde pensionering zou moeten krijgen. Ver- ■r zei Schelhaas veel te verwachten van een in te voeren pre- "eregeling voor vrijwillige produktiebeperking (een Neder igs idee binnen de EG) die zou moeten worden gefinancieerd '1 de opbrengsten van een hogere boete voor de EG boeren °°r produküeuitbreiding. Nu betalen de EG boeren een boete ?n 0,5 procent over hun melkprijs. Binnen de EG bestaan ideën Je heffing op te trekken tot ongeveer 2,5 procent. 'oor de Nederlandse zuivel zei Schelhaas te verwachten dat het 1 de tachtiger jaren aanmerkelijk meer moeite zal gaan kosten e positie van deze sector te handhaven dan in de afgelopen tien far. Hij wees daarbij op een steeds sterker wordende concurren- e en kritiek op de zuivelsecotor als zodanig. Mode te kijk In het Stedelijk Museum in Amsterdam worden de voorbereidin gen getroffen voor een tentoonstelling over hedendaagse mode. Vrijdag wordt de expositie geopend. Het is de eerste keer dat mode in een museum wordt geëxposeerd. Woensdag 16 januari 1980, 70e jaargang no. 21555 Tweetalig Om 20.00 uur op Ned. I tv-film „Tweetalig" en om 20.55 uur „Artsenij". Om 20.32 uur The Boomtown Rats in „Countdown" en om 21.10 uur „From here to eter nity". Om 22.00 uur „Stevie Wonder" en om 22.25 uur „Info" over schoolverlaters. Rustig weer Droog met wolkenvelden en gebieden met mist. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Tot matig toene mende noordoostenwind. Morgen zon: 8.39 - 16.56. Schev. hoogw.: 2.29 en 14.37. Laagw.: 10.47 en 22.59. Scherm- spelletjes in Schipholhal SCHIPHOL Ter verstroo iing van met vertragingen behepte luchtreizigers, ko men in de vertrekhal van Schiphol twintig beeldscher men met video-spelletjes. Op proef. Als blijkt dat het nor male reizigersverkeer niet wordt gehinderd door lawaai of samendromming, zullen de spelletjes blijven. Het is niet de bedoeling van de vertrekhal een complete gokhal te maken, aldus de Schiphol-directie. WADDINXVEEN De 38-jarige Alphenaar R.M. van Am- stel is gisteravond in het ziekenhuis na een ernstig auto-on geluk overleden. Hij was 's middags opgenomen in het Bleuland ziekenhuis in Gouda. De heer van Amstel was ja renlang medewerker van de Leidse Courant. Het ongeval gebeurde omstreeks drie uur op de Henegouwerweg tussen Waddinxveen en Gouda. Een trekker met oplegger, rij dende in de richting Gouda, verloor een wiel dat op de andere rijbaan terechtkwam en daar een personenauto raakte. Door deze botsing begon het wiel te stuiteren en sloeg door de voor ruit van de achteropkomende auto van de Alphenaar. (zie ook pag. 4) Opnieuw op de vlucht Shell-directeur De Bruyne: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het merendeel van de regeringen, olieland of niet, besteedt relatief weinig van de olie-inkomsten (belastingen en accijnzen) aan investe ringen voor de toekomstige energie voorziening. Weliswaar wordt een deel geïnvesteerd, maar andere overheids uitgaven krijgen voorrang. Dit zei van middag de directeur van Shell-Neder- land, D. de Bruyne, in Rotterdam. De oliemaatschappijen van hun kant heb ben, aldus De Bruyne, ondanks hun gerin ge marge, bedragen geïnvesteerd die ge lijk waren aan 185% van hun netto-resul taat. Gezien het feit dat hun winsten slechts een klein deel uitmaken van de to tale olie-inkomsten, stelde De Bruyne, rijst de vraag of die investeringen wel voldoende zullen zijn. Want die investe ringen zullen zeer hoog zijn. Shell schat dat de totale behoefte aan ka pitaal-investeringen op dit gebied de ko mende decennia jaarlijks met vijf procent zullen stijgen, zonder nog rekening te houden met de inflatie. Het geld hiervoor komt ondermeer ter beschikking door nauwere samenwerking tussen regeringen en oliemaatschappijen bij de financiering van grote projecten, maar toch zullen de oliemaatschappijen het leeuwedeel voor hun rekening blijven nemen, aldus de Shell-directeur. Hij voegde eraan toe dat ontwikkeling van niet-Opec-energiebron- nen, mèt investeringen voor een doelma tiger energieverbruik, de economie nieu we impulsen kan geven. kersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel 071-122244 Giro 103003 Bank Arriro-bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur J J Hallewas jacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes (4.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen. )l 46,30; jaar 173.70; losse nummers: 60 cent. lachte van ietpartij akt HAAG/CARDIFF itie van Cardiff heeft deze maand een Chi- ingehouden, die ervan verdacht betrokken te weest bij de schietpar- 1 oktober in het Chi- restaurant ..Good op Het Plein in Den Daarbij kwam één fom het leven en vijf gasten ernstig d. De verdachte heeft i bij de moord aanwe- iijn geweest, maar ont- tog te hebben gescho- L (Van onze parlementaire redactie) "DEN HAAG Nog altijd bestaat er grote verwarring over de werking van de vorige week door het kabinet afge kondigde loonpauze. Het ministerie van Sociale Zaken kondigde vanmort gen aan dat vermoedelijk nog vandaag een verduidelijkende uiteenzetting komt over wat nu wel en niet mag wor den uitbetaald. Dit is het resultaat van overleg tussen de looncommissie van de Stichting van de Arbeid en een aan tal ambtenaren van het ministerie. Zo vel de ondernemersorganisaties als kt ministerie wordt overstelpt met te- lefbontjes uit het land om opheldering over de werking van de kabinetsmaa- 1 (regel. Intussen blijft nog steeds als uitgangspunt dat naast de prijscompensatie al- leen de gebruikelijke jaarlijkse loonsver hogingen mogen worden uit betaald. Er moet van een „bestendig gebruik" sprake zijn, herhaalt men op Sociale Zaken. Dat wil zeggen dat iemand die met zijn werk gever voor een keertje per 1 januari een extra verhoging overeengekomen was daarop niet meer op hoeft te rekenen. Tenzij er duidelijk sprake is van een func tieverandering, omdat die in de meeste gevallen gepaard gaat met een herziening van de beloningsstructuur. De uitleg die van officiële zijde aan de loonpauze wordt gegeven wordt overigens steeds soeleper. Volgens een woordvoer der van het ministerie van Sociale Zaken mogen werknemers die in dezelfde func tie blijvend zwaarder werk zijn gaan doen of een bijzondere inspanning hebben ge toond waarvoor de waardering nog niet in hun salaris tot uitdrukking is gekomen ook meer uitbetaald krijgen als daartoe per 1 januari was besloten Een aantal werknemers loopt de kans in januari wel een verhoging uitbetaald te krijgen zonder dat ze daar na de loonpau ze recht op hebben. In die gevallen zal een terugstorting moeten plaatsvinden of wordt het te veel betaalde in februari ver rekend. Dat geldt voor de maandloners: weekloners die voor het inwerking treden van de loonpauze (11 januari) al een keer geld hebben gehad, houden daar recht op, inclusief alle extra's die voor maandloners nu niet meer mogen. Zeker is intussen geworden ook dat de zo genaamde trendvolgers (onder meer de werknemers in de bejaardentehuizen, het kruiswerk en de schippersinternaten in totaal ongeveer 70.000 mensen) geen last zullen hebben van de loonpauze. aldus de ambtenarenbonden. De cao's in deze sec tor treden volledig in werking. De bonden hebben dit vernomen van het ministerie van Sociale Zaken. De Federatie Nederlandse Vakbeweging meent dat in het beroepsgoederenvervoer .onrust zal ontstaan, wanneer er geen bete re regeling komt voor doorbetaling van overwerk bij ziekte. De werkgevers in deze sector noemen dit premsatuur, omdat volgende week verder wordt gepraat over dit geschilpunt, dat nog dateert van vorig jaar. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd Ginjaar blij met kringloopwinkel ENSCHEDE Het gewest Twente gaat een proef ne men met een „kringloop winkel". Doel is het rem men van de groei van de afvalberg en het stimule ren van het hergebruik van grondstoffen. In de kringloopwinkel kunnen artikelen worden geruild die die een niet meer kan gebruiken, maar die voor de ander nog wel waarde hebben. Ook komen er con tainers voor glas en ander materiaal. Minister Gin jaar (gezondheid en mi lieu) is erg blij met het Twentse initiatief. MOSKOU Het officiële Sovjet-persbureau Tass heeft de Amerikaanse minister van landbouw, Bob Bergland, geadviseerd een zuigfles mee te nemen als hij naar de Olym pische Spelen in Moskou komt. Bergland had aan bezoekers van de Spelen geadviseerd „hun eigen lunch mee te nemen" vanwege verwachte voedseltekorten in de Sovjet-Unie na de Amerikaanse graanboycot. Tass raadt Bergman aan het risico van een reis naar Moskou te nemen. Daar zou hij met een zuig fles Russische melk, rijn en andere dranken kunnen drinken. Tass belooft hem ook uitste kende borsjtsj en Russische pannekoekjes met kaviaar. ts~\ OOK britse i \j\j' actie voor boycot (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Bijna zestig Britse Lagerhui- sleden van alle politieke partijen hebben gisteren hun handtekening geplaatst onder een motie, waarin het Internationale Olym pische Comité verzocht wordt de Spelen van dit jaar geen doorgang te laten vinden in Moskou. Het IOC schijnt evenwel vast be sloten, zich niet te laten beïnvloeden door een dergelijke druk. IOC-voorzitter Lord Killanin verklaarde gis termiddag in een BBC-interview: „Ik geloof niet, dat het nakomen van een contract meteen betekent, dat wij onze goedkeuring hechten aan een politieke daad, waarmee wij trouwens niets te maken hebben. Niemand is verplicht de Oly- mische Spelen bij te wonen, als toeschouwer of privépersoon. „Ik hoop, dat degenen die wij uitgenodigd heb ben, zullen komen. Maar het spreekt vanzelf dat atleten met gewetensbezwaar zich altijd kunnen terugtrekken. Organisatorisch is het op dit moment totaal onmogelijk de Olympische Spelen ergens anders te doen plaatsvinden. Of wel vinden ze doorgang in Moskou, ofwel wor den ze volledig afgelast." Alleen een contractbreuk van Russische zijde zou meteen tot gevolg hebben, dat de Olym pische Spelen geen doorgang kunnen vinden in Moskou; een contractbreuk van IOC-zijde zal onmiddellijk hoge eisen tot schadevergoeding veroorzaken. Lord Killanin gelooft niet, dat het verstandig zou zijn de Olympische Spelen in Moskou te boycotten, omdat de Russen er poli tieke propaganda zullen maken. „Een dergelij ke boycot heeft nog nooit het gewenste resul taat opgeleverd", zei hij voor de BBC. (Zie ook pag. 15 De nieuwste service van Het Motorhuis Autoverhuur. Prachtige sneeuwwitte Chevrolet Malibu. Geweldige auto voor speciale gelegenheden. Vondellaan 80, Leiden, tel. 071-76931 Een Cambodjaanse familie is met vele andere opnieuw op de vlucht geslagen met achterlaten van hun brandende tenten. Het kamp in Thailand waar zij een onderdak hadden gevonden is door beschietingen vanuit Cambodja in brand geraakt en ver woest. Ook elders blijkt dat het vluchtelingenprobleem zijn actualiteit behoudt. Uit Vietnam zijn nieuwe bootvluchtelingen op weg gegaan nu het in de Zuidchinese zee goed weer is. Hun aantal neemt met de week toe. FRANKFORT (DPA) Met acht andere verdachten is een Nederlands echtpaar door de officier van Justitie te Frankfort be schuldigd van het maken en verspreiden van valse dollars tot een bedrag van vijf miljoen dollar. Volgens de Frankforter offi cier van Justitie is dit de grootste zaak in vals geld na de oorlog. De vrouw van de Ne derlander is na verhoor weer vrijgelaten. De bedoeling was dit geld in een aantal landen uit te geven. Dit plan slaagde slechts ten dele, omdat de politie namen en adressen van de drukker en een aantal afnemers van de valse biljetten te pakken had gekregen. Bij huiszoe king werden vier miljoen valse biljetten gevon den. Vermoededelijk is een nog onbekend aan tal van.de resterende een miljoen biljetten wel in omloop gebracht.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1