)arker verdedigend |wetsbaar bij Panathinaikos. i,Stoppen is de oplossing ^rt in geklopt: 88-86 ederlandse basis veel te smal ÏDOR DEN HERTOG: LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 JANUARI 1980 PAGINA 19 SNE Na in het eerste Europa uel simpel te hebben afgere- met het Franse BC Caen, is r gisteravond in Athene wel it op echte tegenstand. Net iets ire tegenstand zelfs. Het Griek- nathinaikos Athene bleek in de thuishal net iets gelukkiger: Een Leidse nederlaag die over- beslist niet impliceert dat Par- e Europa Cup-finale nu maar vergeten. Immers: met Caen, thinaikos en bekerhouder Ga- Cantu strijdt de formatie van Hennie Blom in deze tweede van de Europa Cup om twee eindstrijd rechtgevende plaat- Jen van die plaatsen lijkt na de vier ontmoetingen te zijn ver- i aan het Italiaanse Cantu. de tweede plek echter, heeft er nog altijd de beste papieren, thinaikos mocht dan wel gister- 1 de meest gelukkige ploeg zijn, thuisbeurt heeft Parker nog cans de misser van Athene be nd recht te zetten. Iets wat ook coach Hennie Blom direct besefte. „Ik ben niet ontevreden met het resultaat. Parker telt ook na deze kleine nederlaag nog helemaal mee in de poule. En daar gaat het in principe toch om." Dat Parker,, vanavond in de Vijf Mei hal overigens tegen Rotterdam Zuid weer actief in een competitieduel, des ondanks niet blij was met de Griekse afloop, mag duidelijk zijn. Een neder laag met twee punten verschil kan al niet overdreven „ruim", worden ge noemd, een in Griekenland geleden twee-puntsverlies helemaal niet. Werd Panathinaikos, volgens eigen zeggen, in haar eerste thuisoptreden tegen Cantu „zwaar benadeeld" door de arbitrage (en verloor het dat belangrijke duel in de verlenging), dit keer was het de beurt aan Parker om niet overdreven gelukkig in de richting van de scheids rechters te blikken. Parker beheerste de strijd in Athene immers volledig. Ook de 2200 over enthousiaste Griekse supporters konden niet verhinderen dat de Lei- denaars al spoedig een voorsprong van drie punten namen en die in de Griekse hel knap vasthielden. Totdat twee minuten voor tijd het arbi trale duo Nagari (Israël) en Joegoslaaf Ciucil zich nog nadrukkelijker met het spelverloop ging bemoeien. Die inter ventie bleek teveel voor Parker, dat dan ook op achterstand werd gezet door Panathinaikos. Tot enkele secon den voor tijd geen onoverkomenlijke achterstand. De misser van falende Harrie Kip, die met zijn twee punten een verlenging had kunnen bewerk stelligen, betekende echter het defini tieve einde voor Parker. Behalve Kip faalde ook Ervin Giddings gisteravond volledig. De Amerikaanse forward van de Leidenaars kwam in het geheel niet „los". Scoorde slechts vier punten en „hielp" tegenstanders Contos en Kokolacis door verdedigende missers aan knappe totalen: 26 en 27. Mitchell Plaat daarentegen speelde in Athene de sterren weer eens van de basketbalhemel. Hield directe tegen stander Koronaios in een wurgende greep en groeide ook aanvallend uit tot de absolute hoofdpersoon aan Leidse zijde: 32 punten. Voor coach Hennie Blom kwam de nederlaag overigens niet overdreven hard aan. „Het resultaat van PAO tegen Cantu was voor mij een vin gerwijzing. Zelfs hield ik in m'n ach terhoofd daardoor rekening met een ruimere nederlaag. Dat arbiters een wedstrijd kunnen beslissen is na tuurlijk al langer duidelijk. Maar zij vormden vanavond niet de hoof doorzaak van dit verlies. Als onze zone-verdediging normaal had ge functioneerd, was een nog beter re sultaat mogelijk geweest, hadden we hier waarschijnlijk gewoon gewon nen. Nu waren we verdedigend te kwetsbaar en kregen we daarvoor in de slotfase de rekening gepresen teerd..." Scores Parker: Plaat 32, Sid Bruins- ma 20, Jimmy Woudstra 12, Ron Kruidhof 10, John Washington 6, Er- vin Giddings 4, Harrie Kip 2. Mitchell Plaat. De grote uitblinker van Parker in het Europa Cuptreffen met Panathi naikos. Ook hij kon echter een minieme nederlaag niet voorkomen. :E-VOORZITTER NOORSE SCHAATSBOND RAMTONN: O/TRONDHEIM ter zijn rug hangt een fchoge kaart van Euro- iCentraal daarop Oslo. e B. Ramtonn (35 jaar) idrijfsleider bij een lortbcdrijf, dicht aan avenfront van Oslo. maast is hij vice-voor- rvan de Noorse schaats- voorzitter van de inische commissie. Een rijvig baasje dus. Gehaat r de Noorse journalisten, jefd door de schaatsenrij- omdat hij het gehele ien voor hen klaar staat. Ramtonn, met het uiter- Ivan mr. Rumbold, mana fin de serie „Wordt u al ge lben", speelt een belangrijke hp de achtergrond. Hoewel feeds enige keren is voor- fagen om het voorzitter- Ip op zich te nemen heeft t nu toe steevast gewei- Precies een half uur heeft hij om het Noorse har drijden op de schaats te bepra ten. Ramtonn, terwijl hij iets te gulzig een kop koffie naar binnen werkt: „Ik heb tot nu toe altijd geweigerd de hamer over te nemen. Toen Olaf Poulsen er mee stopte wilden ze me al hebben. Ik heb het niet gedaan en zal het ook nooit doen. Ik wil geen figuur zijn als Herman van Laer in Nederland. Ik haat alle officië le dingen. Ik wil met de jon gens op het ijs staan. Ik wil ze helpen en begeleiden. Nu Ten- mann weg is heb ik daar meer ruimte voor gekregen. Met Arne Lier is beter te werken". Waarom is Tenmann verdwe nen? Is er van de zomer ruzie geweest? Ramtonn: „Ik heb al eerder gehoord dat in Neder land wordt gesproken over ru zie in de Noorse ploeg. Dat is perse niet waar. Ik zal het uit leggen. In het begin van dit seizoen kwamen de drie over gebleven S-en (Storholt, Stenshjemmet en Sjoebrend) naar ons toe en stelden: we kunnen niet meer optimaal met Tenmann samenwerken. Daarbij zeiden ze: we willen hem ook niet kwijt. Ze waren enigszins op hem uitgekeken en waren teleurgesteld dat hun prestaties in de laatste ja ren niet verbeterd waren en de training niet veranderd was. We hebben een weekje bedenktijd gevraagd. Toen kwamen we met de oplossing om Lier aan Tenmann te kop pelen. Het idee Kloosterboer Van 't Oever in Nederland. Het gesprek met Tenmann is één van de onplezierigste die ik sinds ik werkzaam ben bij de bond heb gevoerd. Ten mann weigerde en wenste op geen enkele wijze ook maar een beetje water bij de wijn te doen. Ik blijf en als ik bliif doe ik het alleen, zei hij. Hij over rompelde ons. Maar toch, on danks zijn standpunt, wilden we hem nog niet kwijt. Op nieuw kwamen we met een voorstel. Ook dat werd getor pedeerd. Zelfs wenste hij niet voor een paar weken Hamar te verlaten. Hij stelde dat de rijders naar hem moesten ko men om te trainen en niet an dersom. Dat ging ons te ver. Waarop Tenmann vertrok. Ik zie hem nooit meer terugko men. Hij voelt zich gegriefd en wenst mét niemand van de Noorse schaatsbond nog een woord te wisselen. In Hamar was hij aanwezig bij het we reldkampioenschap van de da mes. Hij negeerde me. Ik vind het best zo. We hebben ons toch al jaren lang laten rege ren door de oude baas. Nie mand zal mij horen zeggen dat hij geen goede trainer is. Naar mijn gevoel was het Tenmann i 'SEN Fedor den Hertog (33) ft noodgedwongen besloten niet aan een nieuw wielerseizoen te innen. De „Merckx der amateurs' een baan aan bij een bouwbedrijf ieerlen. Na tal van omzwervingen wielerwereld probeert hij als uit- m rder van een project in België een ats in de burgermaatschappij te ver- u ren. or den Hertog was graag nog een of jaar beroepsrenner gebleven. Hij had delinge toezeggingen van de West- se vedette Didi Thurau om voor een atief salaris voor hem in de Franse g van de nieuwe Oostenrijkse sponsor Jan rijden. Het klonk allemaal aanlok- k, maar er stond niets op papier. Bij komst in het Franse skioord Les Orres c de Portugees Joaquim Agostinho landgenoot Marco Chagas (in 1979 naar van de Ronde van Portugal, r later gedeklasseerd wegens doping) hebben meegenomen. Chagas was de de buitenlander in de Franse ploeg. °r Den Hertog was ondanks de toezeg gen van Thurau en ploegleider Rudi ig geen plaats meer. Zonder contract in T behoorlijke ploeg zag zelfs het altijd eers denkende buitenbeentje van de Jerwereld geen kans meer zijn loop- met enig succes voort te zetten en hij eeP met beide handen de voorstellen in het bouwbedrijf aan om zich in de jjtschappij te vestigen. „Eens zou er ch een eind aan het wielrennen komen. ef Werd ook tijd om meer aandacht aan jn vrouw en twee kinderen te schen- N' Dit was een mooie gelegenheid." de loop van vijftien jaar wielrennen als "ateur en professional werd Fedor den £'og door tientallen mensen teleurge steld. Thurau en Altig waren de laatsten, zij brachten hem op de grens van werk loosheid. Toch ziet hij niet om in wrok. „Ik ben blij dat ik het meegemaakt heb. Doordat ik hard kon fietsen ben ik niet door de massa verzwolgen en was ik in de gelegenheid veel van de wereld te zien." Niet veel nullen De bankrekeningen van Fedor den Hertog belopen geen bedragen met veel nullen. Bij zijn afscheid van de wieler sport is hij slechts ervaring rijker sinds het afhalen van zijn amateurli centie in 1965. „Ik was nooit een inhalig type. Ik deed al tijd maar zo'n beetje waar ik zin in had. Ik fietste maar een eind weg en ik zag wel waar ik uitkwam. Daarom ben ik öok nooit serieus genomen. Geld was voor mij nooit zo belangrijk. Thurau, die rijdt al leen voor het geld. Die zegt het ook, daar om is hij ook erg egocentrisch ingesteld. Verder is hij wel een leuke jongen. Goed fietsen was voor mij veel belangrijker dan goed verdienen. Ik reed hard en had eer zucht. Ik wilde winnen, zodat de mensen me aardig Zouden vinden. Daarom waren al mijn overwinningen even mooi." Overwinningen behaalde Den Hertog vooral als amateur. Zijn meest indruk wekkende prestaties leverde hij in de Duitse Ronde van Rijnland-Palts. „Daar wilde ik per se goed presteren. Ik wist dat mijn vader, die van mijn Russische moe der was gescheiden, daar ergens in de buurt moest wonen." Fedor kreeg in die Ronde van Rijnland-Palts zijn bijnaam „De Merckx van de amateurs". Hij won negen van de elf etappes door „gewoon" van het peloton weg te rijden en alleen de eindstreep te bereiken. De aanbiedingen om prof te worden stroomden binnen. Een Franse ploeg bood een jaarsalaris van honderdduizend gulden netto exclusief premies, een Italiaanse firma hield hem een blanco cheque onder de neus. Fedor weigerde. Hij was een amateur, een zwer ver, een klager en vooral een twijfelaar. Kortom: een rare. Dat was hij vooral na zijn zware ongeluk in augustus 1967. Trainend met de natio nale amateurploeg voor de wereldkampi oenschappen reed hij tegen een tegemoet komende auto op. Den Hertog balanceer de een week in coma tussen leven en dood. Zijn herstel verliep langzaam, maar hij kwam terug aan de top. Tenminste als hij daar zelf zin in had, zoals in Rijnland- Palts. Of zoals in de Ronde van Limburg. Den Hertog ontsnapte meer dan honderd kilometer voor het einde van de zwaarste amateurklassieker uit de kopgroep. „De bloesem stond er zo mooi bij op deze zon nige dag. Daar wilde ik helemaal alleen van genieten." Bij aankomst in Stein ver streken meer dan acht minuten voor nummer twee. Wim Bravenboer, over de eindstreep kwam. Bruin leventje Als amateur en vrijgezel genoot Den Hertog van een bruin leventje. Zo tou cheerde hij een behoorlijk startgeld voor criteriums, hij zwierf in nationale ploegen door Europa en kon het zich zelfs permitteren de Ronde van de Toe komst te verliezen, ondanks twaalf mi nuten voorsprong in het klassement. Een jaar later won hij de Toekomstronde wel en weer kreeg hij veel aanbiedingen om beroepsrenner te worden. De bedra gen waren interessant, want hij was ook al olympisch kampioen (100 km. tijdrit met Zoetemelk, Krekels en Pijnen), had naar zijn hoofd gestegen. Ook de rijders hadden dat idee. Vandaar dat Arne Lier nu al leen de rijders traint en coacht". Het valt niet te ontkennen dat het Noorse schaatsen niet meer van het niveau is van een paar jaar geleden. Ram tonn, diep nadenkend en wrij vend over zijn kale hoofd: „Dat is waar. Een verklaring kan ik best geven. Al die pro blemen hebben ons in de voor bereiding achterop gebracht. Lier kon pas veel te laat met zijn werkzaamheden begin nen. Daarbij kreeg Jan Egil Storholt problemen met zijn werk. Hij moest eigenlijk van de ene dag op de andere ver trekken naar Trondheim, waar een filiaal van zijn firma is. Storholt besloot Oslo. met zijn gezin te verlaten en wilde enige maanden uittrekken om zich in Trondheim volledig sn te werken. Daarom is hij nog niet op zijn oude niveau. Het komende weekeinde tijdens de E.K. kunnen we zien of dat in zijn nadeel heeft gewerkt". Anders „Met Sjoebrend en Stensh jemmet liep het anders. Die hebben, maar ik mag niet oordelen omdat ik geen trai ner ben, naar mijn gevoel te veel gedaan. Met Lier wil den ze hun opgelopen achter stand zo snel mogelijk inlo pen. Dat heeft volgens mij een averechtse werking ge had. Ze zijn over de kop ge draaid. Ik zal nu niet zeggen dat Lier het fout heeft be oordeeld. Met conclusies ko men we pas na het seizoen. Als Heerenveen achter de rug is doe ik mijn mond open. Eerder zeker niet. Ik houd niet van problemen in de loop van het seizoen. Overigens is Arne Lier een zeer deskundig trainer. Van het niveau Tenmann. Hij heeft jaren de jeugd ge traind en is evenals Ten mann leraar lichamelijke opvoeding. Dus wat dat be treft zitten we wel goed." Nu van de vier S-en Stensen al is verdwenen dreigt Noor wegen ook de overige drie na dit seizoen te verliezen. Dui kelt het Noorse hardrijden dan niet in een groot gat? Ram tonn, kijkend met een blik die weinig goeds voorspelt: „Wat een onzinnige opmerking. Ne derland ziet ons graag van het voetstuk vallen. Nou dat is de afgelopen jaren, door Eric Hei den al gebeurd. Ook nu zie ik ons en ook geen Nederlander. Heiden bedreigen. Op de 500 meter is hij in Lake Placid misschien te kloppen. Op de andere afstanden vormt nie mand een bedreiging voor hem. Alp Heiden verdwenen is (want hij stopt, dat vertelde hij mij vorige week nog tijdens de drielandenwedstrijd in Oslo) zie ik de Noren weer hoog ko men. Ja ook als Storholt. Stenshjemmet en Sjoebrend opgehouden zijn voorspel ik Oxholm, Kaarud en Tveter een grote toekomst. Achter dit drietal hebben we Bjoern Ny- land en Rolf Erik Larsen. Jon gens van zeventien jaar die de Nederlandse jeugd tijdens de landenwedstrijd in Groningen van de eerste plaats verdron gen. Daarom is er bij ons geen enkele paniek. We hebben een aantal jaren moeten inleveren. Dat zal men in Nederland ook moeten doen als Kleine en Van Helden verdwenen zijn. Met een Van der Duim en Kramer als enigen is de basis veel te smal om prestaties af te dwingen. Ik ben blij met die situatie nu bij ons. Nu vechten zeven rijders om vier plaatsen, omdat Stensen, Storholt, Stenshjemmet en Sjoebrend toch al zeker van verkiezing waren. Dat zijn ze nu niet. Ze ker niet voor de Olympische Spelen en de W.K. in Heeren veen". Medailles Verwacht hij nog medailles voor de Noren in Amerika? Ramtonn: „Zoals gezegd: Heiden is waarschijnlijk nog te sterk. Op de 500 meter heeft Frode Rönning een beste kans op goud. De ande re afstanden wordt een gok je. Van der Duim, Kleine, waarom hij niet op de lange afstand, en één of twee Zwe den zullen om zilver en brons moeten gaan strij den". De Russen zie ik dit seizoen niet meer terugkomen. Bij de drielandenwedstrijd in Bislet was het pure armoede met ze. Die komen in Trondheim niet eens bij de eerste vijf. Het zal zich in Trondheim toespitsen op Noren en Nederlanders. Van der Duim? Hij kon in Groningen niet volledig over tuigen, maar ik weet tot wat hij in staat is. Dan zal hij wél op de been moeten blijven. Tot op heden heb ik Van der Duim op een groot toernooi al- tijd zien vallen. Fedor den Hertog: „Ik kan nu meer tijd besteden aan mijn gezin". de Britse Milkrace (twee keer) gewonnen, de Ronde van Oost-DuiEsland, Moskou- Moskou en de Grote Prijs van Frankrijk op zijn naam geschreven. Fedor weigerde opnieuw. Hij achtte zichzelf niet geschikt voor de prestatiemaatschappij, die het profwielrennen is. In 1974, hij was inmiddels bijna 28 jaar. waagde hij onder druk van zijn toe komstige echtgenote de stap toch. Het werd een mislukking. Voor zijn eerste wedstrijd, de Omloop vanhet Volk, stapte hij op Eddy Merckx af. „Hallo Eddy, ik ben .Fedor den Hertog." Merckx ant woordde: „Ik 'eb van u ge'oord". Tot een duel tussen de absolute heerser der ama teurs en de onderdrukker der profs kwam het niet. Den Hertog haalde niet eens de eindstreep en hij zou tot augustus 1976 moeten wachten voor hij zijn eerste zege bij de broodrijders pakte. In Goes won hij de tweede etappe van de Profronde van Nederland. Tot en met 1979 stond hij nog tien keer op het erepodium. Elf zeges, een schamel f otaal voor een renner met zoveel talent. Heel af en toe ontlook zijn grote, klasse als temporijder. Hij won een etappe in de Ronde "van Frankrijk, die hij vier keer in de middenmoot rond de 25e plaats beëindigde. Zijn laatste bloemen kreeg hij toevallig? in de Ronde van Neder land. Hij zegevierde in de derde etappe met Sittard als aankomstplaats. Daarna lag zijn lot in de handen van Thurau.'Er stond niets op papier, dus kon hij bij aan komst in het trainingskamp zijn spullen weer inpakken. Agostinho had Chagas meegenomen. „Ik denk dat die vent schoenpoetser van Agostinho wordt of zo", zegt Den Hertog, die vandaag nog met de Ronde van Nederlandorganisator Nico de Vries over individuele sponsoring gaat praten. „Ik moet bij hem thuis ko men, hij wil dat ik doorga, maar dat heeft geen zin. Nu ik niet in een ploeg kan rij den is het beter dat ik stop. Ik krijg nu de kans om me als normaal burger te vesti gen. Dat is de beste oplossing."

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19