ynode wil meer zicht op issionair karakter kerk igoureuze maatregelen nodig om verkeer veiliger te maken Kardinaal Alfrink verrast door citaten van paus WOORDVOERDER KERKPROVINCIE TOCH BI J SYNODEVERGADERINGEN uchtverontreiniging Rijnmond neemt toe Comité Mensenrechten wil verbod van LSD-therapie NENLAND/BUITENLAND GANISATIEPSYCHOLOOG DRS. G. A. WESTERTERP: Journalist wordt eredoctor VU LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 JANUARI 1980 PAGINA AANSTAD Op basis van eiding van synode-secretaris J. Lescrauwaet hebben de ndse bisschoppen gisteren te en moeizaam begin ge- met de bespreking van de in- problemen der Nederlandse vincie en de gespannen ver- Nederland-Rome. Uit het of- ommuniqué van de Vaticaan- hef blijkt, dat er nogal theo- ïs gesproken over wat nu ei- gemeenschap of communio in inhoudt. leiding adviseerde prof. Lescrau- bisschoppen na te gaan of de in- hun werkpapier wel helemaal ar is met de leer van het tweede concilie. Ook raadde hij diepere ing aan van de functie van het I de kerk in dienst van de gemeen- joals dat door Christus is ingesteld. In de besprekingen van gisteren werd prof. Lescrauwaet verzocht zijn referaat te vervolledigen met een uitgebreidere studie van het missionair karakter van de kerk. Men achtte dit nodig om met groter kans op succes de problemen bij de wortel aan te pakken. Het communiqué van de Vaticaanse pers dienst maakt niet duidelijk welke opmer kingen van welke bisschoppen kwamen. Uit de zeer algemeen gehouden en soms onduidelijke tekst blijkt echter wel, dat in de besprekingen de onderlinge verdeeld heid van de bisschoppen voorop staat. De aandrang op prof. Lescrauwaet om het missionair karakter van de kerk verder uit te werken werd volgens het Vaticaan se communiqué ingegeven door de over tuiging, dat deze zendingsdimensie van de kerk voor het begrip communio of ge meenschap wezenlijk is. Krachtens het begrip gemeenschap zijn namelijk de bis schoppen met de priesters voortdurend geroepen tot dialoog met de leken, omdat die in leven en werk midden in de wereld staan. Bij het verzoek aan Lescrauwaet was te vens de opmerking gevoegd, dat hij ook de band tussen communio als geestelijk feit en haar institutionele vormgeving moest aangeven. In verband hiermee werd geconstateerd, dat de mensen door hun moeilijkheden met die institutionele vormgeving het zicht op de geestelijke ge meenschap verliezen. Als concrete moeilijkheden werden in deze samenhang genoemd de secularisatie en de menswetenschappen. Ook de Ne derlandse karaktertrek van het individua lisme, samen met het gebrek aan geloof, werden aangeduid als oorzaken van de gemeenschapsproblemen. In het slot van het communiqué wordt er nog op gewezen, dat de synode heeft on derstreept, dat het herstel en de beleving van de gemeenschap grote offers vragen en dat de polarisatie moet worden over wonnen. Het presidium en secretariaat van de Nederlandse bisschoppensy node. Van rechts naar links: de Nederlandse sy node-secretaris prof. dr. J. Les crauwaet, vice- voorzitter mgr. G. Danneels, voor zitter paus Jo hannes Paulus II, vice-voorzitter kardinaal J. Wil- lebrands, alge meen secretaris mgr. J. Tomko en de Belgische pro fessor dr. A. Des- camps, voorzitter van de pauselijke bijbelcommissie, die gisteren als tweede secretaris is toegevoegd. Bij het begin van de bijzondere synode van de Nederlandse bisschoppen betreedt paus Johannes Paulus II de vergaderzaal, op de voet gevolgd door kardinaal J. Willebrands. (Van een onzer verslaggevers) Kardinaal Alfrink betreurt het dat de bisschoppensynode in Rome nodig is. Wanneer in de geloofgemeenschap van Nederland het algemeen vertrouwen niet zo geschokt was en men niet zo was terecht gekomen in een gepolariseer de situatie, had men ook wel met de eigen gemeenschap zelf een goede weg kunnen vinden om uit de moeilijkheden te raken. Hij zei dit gisteravond in een uitzending van de actualiteitenrubriek „Brandpunt" van de KRO. Toch is kardinaal Alfrink wel blij met de synode, omdat dit naar zijn gevoel inder daad een weg kan zijn om tot een oplossing te komen, al gelooft hij niet, dat met een synode van veertien dagen alle problemen kunnen worden opgelost. „Men kan hoogstens wegen aanwijzen naar een betere gemeenschap en samenwerking." Het heeft kardinaal Alfrink verrast, dat de paus in een brief aan Nederland aan de vooravond van de synode zijn naam heeft genoemd en een aantal van zijn uitspra ken, gedaan op de vierde vergadering van het Pastoraal Concilie in 1969, met in stemming heeft geciteerd. Voor zover hij wist is het geen gebruik, dat pausen in ker kelijke documenten nog levende mensen citeren. Wel de Schrift, kerkvaders en an dere kerkelijke documenten. „De paus haalt mij niet alleen aan, maar maakt gebruik van mijn woorden, mijn vi sie, toen geuit over het gezag en de gezagsuitoefening door bisschoppen. En omdat die visie nog al eens aangevochten wordt in de katholieke gemeenschap van Neder land, heb ik toch de idee, dat de paus het niet helemaal zonder opzet heeft gedaan". Gevraagd of hier sprake zou kunnen zijn van een soort eerherstel na alles wat er tussen kardinaal Alfrink in zijn tijd als aartsbisschop van Utrecht en Rome is ge beurd, antwoordde de kardinaal: „Ik heb mezelf nooit erg gevoeld als gekrenkt in mijn eer. Maar als de paus heeft willen duidelijk maken dat we ergens op eenzelfde lijn zitten en dat hij mij niet zoals hier en daar wel eens gebeurt als een halve ontrouwe bisschop ziet, dan doet mij dat inderdaad heel veel plezier". (Van onze speciale verslaggever Frans Wijnands) ROME - De bijzondere bisschoppensy node in Rome heeft het eerste besluit genomen: de woordvoerder van de Ne derlandse kerkprovincie, Henk Kou- wenhoven, mag alle synodevergaderin gen bijwonen en daarover verslag doen aan de pers. Paus Johannes Paulus II zei bij aanvang van de synode al geen bezwaar te hebben tegen de aanwezigheid van een dergelijke gekwalificeerde voorlichter en het nut van een goede informatie naar buiten vol ledig in te zien. Hij heeft tijdens een maal tijd, daags voor de synode, met de beide gedelegeerde synodevoorzitters, kardinaal Willebrands en de aartsbisschop van Brus sel, mgr. Danneels, zelf dit onderwerp aangesneden. Op de vraag van de paus of de kwestie omtrent de externe voorlich ting geregeld was, moest kardinaal Wille brands het antwoord schuldig blijven. De paus had daarop geantwoord, dat hij vond dat het dan alsnog en snel in orde moest komen. Desondanks ontstond maandag in Rome grote verwarring, omdat de algemeen se cretaris van de bisschoppensynode, mgr. Tomko, aan de heer Kouwenhoven telefo nisch meedeelde, dat negatief beslist was omtrent zijn aanwezigheid en zijn direct voorlichtende rol. Omdat ook de Nederlandse bisschoppen daardoor ernstig teleurgesteld waren, werd de kwestie op de eerste synodezit ting ter sprake gebracht. Om evenwel geen van de deelnemers een mogelijkheid tot openhartige en vrije discussie te ontne men, werd bepaald, dat mgr. Tomko alle deelnemers aan de synode persoonlijk zou consulteren of zij de aanwezigheid van een dergelijke functionaris bezwaarlijk zouden vinden. Niemand tekende be zwaar aan. Er is een voor de voorlichting verant woordelijke synodecommissie ingesteld, waarin zitting hebben mgr. Möller, mgr. Tomko, prof. Lescrauwaet, pater Pancero- li, de officiële woordvoerder van het Vati- caan, en Henk Kouwenhoven. Via deze commissie zullen de dagelijkse communi- qué's worden verstrekt. De voorzitters van de synode hebben be sloten dat er in de dagelijkse berichtge ving geen namen van synodeleden zullen worden genoemd. Dat betekent dat de sa menvattingen aan de pers „anoniem" zul len zijn. Er zal dus niet vermeld worden wie wat gezegd heeft tijdens de discussies. an een onzer verslaggeefsters) IAAG Als men het onveilige r werkelijk wil aanpakken, dan i alleen rigoureuze maatregelen sorteren. Een andere aanpak is n, want voorlichtingscampagnes mensen tot een ander en beter in het verkeer te krijgen, hei iet zoals is gebleken. Gordels i niet gedragen, men drinkt alco- er nog gereden moet worden en lumsnelheden worden genegeerd, volg is dat het aantal vcrkeers- iffers nog steeds stijgt. De opvat- in de overheid dat de doelstel- in het beleid is om het verkeer r te maken en niet om het parti- verkeer te beperken is niet )it betoogt drs. G. A. Westerterp, die als wetenschappelijk medewerker verbonden is aan de vakgroep sociale en organisatiepsychologie van de Rijksuniversiteit in Leiden, in het blad TNO-project van deze maand. Volgens de heer Westerterp is het noodza kelijk het^gebruik en de snelheid van par ticuliere gemotoriseerde vervoersmidde len- te beperken evenals de onderlinge verschillen in snelheid tussen de diverse soorten verkeer (auto's, brommers, fiet sen, voetgangers). Het gevolg daarvan zal zijn dat het aantal ongelukken afneemt en dat de gevolgen van de ongevallen min der ernstig zullen zijn. Om te beginnen mogen snelheden van meer dan 20 km per uur niet meer voor komen in woonwijken. Die maximums nelheid van 20 km moet door de vormge ving van de straten worden afgedwongen: geen mooie, brede straten die tot snelheid nopen, maar wegen met „hindernissen", waardoor de automobilist zal gaan rijden alsof de wegen glad zijn. VERDWIJNEN Voorrangsregels ten gunste van het gemo toriseerde verkeer moeten verdwijnen. Ook voorrangswegen en -kruisingen moe ten in de woonwijken verdwijnen om de rechten en verplichtingen van de ver schillende verkeersdeelnemers gelijk waardiger te maken. Met deze maatrege len, die al bestaan in de zogenaamde woo nerven, zou men „woondorpen" en „woonsteden" kunnen creëren. In dorpen lijkt dit heel wel te verwezenlijken. In steden zullen echter toch op beperkte schaal verkeersaders moeten blijven be staan die de vlotte doorstroming van het particulier en openbaar vervoer mogelijk maken. Verder dient binnen de bebouwde kom de nadering van zebra's alleen met geringe snelheid mogelijk te zijn. Zoals het nu is, zijn de zebra's onlogische onderbrekingen van het rijgedrag. Ze vormen een gevaar voor de voetganger door hun schijnveilig heid. De zebra's lokken levensgevaarlijke situaties uit, aldus drs. Westerterp. Ook op de autosnelwegen moet de maxi mumsnelheid worden gehandhaafd om te grote verschillen in snelheden tegen te gaan (hoe gelijker de snelheid, hoe minder kans op ongevallen). „Wat de invloed van maximumsnelheden is op de verkeersvei ligheid, valt op grond van wetenschappe lijk onderzoek niet of nauwelijks te zeg gen. Dat is dan geen reden om ze maar af te schaffen, maar juist om die te handha ven totdat meer onderzoek is verricht". SAMENSPEL Voorts is de heer Westerterp van mening dat er voor gebruik op de openbare weg geen auto's meer geproduceerd mogen worden die sneller kunnen rijden dan 120 km per uur. De auto moet uit de sfeer van snelheid en sportiviteit worden gehaald. „Met sportiviteit worden dan meestal de individuele rijprestaties bedoeld en niet een verantwoord samenspel tussen de verkeersdeelnemers. Hierbij moet de re clame een rol gaan spelen door op te hou den met het aanprijzen van de auto op grond van snelheids- en acceleratievermo gens. Het accent moet meer komen te liggen op eerlijke voorlichting omtrent aspecten als veiligheid, zuinigheid en beperking van de luchtvervuiling. Er mag geen enkele onduidelijkheid blijven bestaan over het feit dat de zogenaamde sportieve rijder een energieverspillend wezen is dat bo vendien vaak een gevaar is voor zichzelf en anderen". Volgens de heer Westerterp is de huidige methode, waarbij men gebruik maakt van voorlichtingscampagnes e.d. niet effectief omdat de mens nu eenmaal een wezen is dat vaak met harde middelen afgehouden moet worden van overtreding van allerlei regels. ionale d voor ieubeheer: ERDAM De regionale oor het milieubeheer is ern- ttorgd over de dalende kwa- van de lucht in het Rijn gebied. Dit schrijft de raad, orgaan van het Openbaar Rijnmond, aan minister u v*n volks&ezondheid en hygiëne. De raad dringt aan snel nemen van maatrege- onale raad noemt het algeme- d van de luchtkwaliteit „niet send Metingen wijzen uit dat ontreiniging van zwaveldioxy- koolmonoxyde toeneemt. De ervvacht dat het gemotoriseerd r een nog sterkere luchtver- met name door lood en be- zal veroorzaken. an alle uitgestoten stoffen is. duidelijk in hoeverre zij de gezond heid beïnvloeden. Een medisch on derzoek naar aandoeningen van de luchtwegen cara-onderzoek toont aan dat vooral in het Rijn mondgebied de gezondheid onder de luchtverontreniging lijdt. Dit cara- onderzoek, dat onder meer in Vlaar- dingen is uitgevoerd, is al gaande sinds 1965. Eind vorig jaar is de vier de fase afgesloten. De regionale raad vindt dat lagere overheden over een te klein eigen in strumentarium beschikken om lucht verontreiniging tot een aanvaardbare hoogte terug te brengen. Volgens de raad moet de centrale overheid dan ook optreden en regeringen van an dere landen hierbij betrekken. Energiebeperkingen kunnen volgens de raad belangrijk bijdragen aan ver betering van de luchtkwaliteit. Ook wil de raad het ontzwavelen van stookolie laten onderzoeken. Een la ger benzeengehalte in benzine, een verlaagd loodgehalte en voorrang voor elektriciteitscentrales in het Rijnmondgebied ziet de raad als an dere mogelijkheden. In de regionale raad voor het milieu beheer zitten vertegenwoordigers van overheid, bedrijfsleven en burge rij. In een brief aan de vaste Kamer commissie voor milieuhygiëne schrijft het Openbaar Lichaam Rijn mond dat het SO 2-beleidskaderplan van minister Ginjaar van volksge zondheid en milieuhygiëne „eenzij dig" te vinden. Volgens Rijnmond is de aandacht van het beleidskader plan teveel gericht op de zwaveldi- oxyde-problematiek. Het plan zou ook de uitworp van andere fossiele brandstoffen in zijn overwegingen moeten betrekken. In het plan van minister Ginjaar speelt de luchtkwaliteit volgens Rijn mond „een afgeleide rol". Het geeft voorrang aan de beperking van de zwaveldioxyde—uitworp tot 500 mil joen kilo per jaar. In het plan wordt gestreefd naar deze maximale uitworp in 1985. Dit is mo gelijk indien er sprake is van een be perkte economische groei en een daaraan gepaard gaande beperking van het energiegebruik. Rijnmond wil echter de bestrijding van de luchtverontreiniging aanpas sen aan de verwachte uitworp. Het Openbaar Lichaam denkt aan een lichte bestrijding als de situatie gun stig is, en een zwaardere naarmate de situatie verslechtert. Volgens Rijnmond bevat de nota van minister Ginjaar geen feitelijke be leidsmaatregelen. Er bestaat in de Rijnmond direct behoefte aan een aantal maatregelen. De werkelijkheid toont volgens het Openbaar Lichaam aan, dat het eerste bestrijdingspro gramma voor de jaren tachtig tot tweeëntachtig niet gereed is. Dit leidt, aldus Rijnmond in zijn com mentaar aan de vaste Kamercommis sie, tot vertraging bij het uitvoeren van concrete maatregelen. De vaste Kamercommissie had onder meer aan het Openbaar Lichaam om commentaar gevraagd op het beleids kaderplan van de minister om het miniteriële plan degelijk te kunnen beoordelen. AMSTERDAM De Leeuwarder journalist H. Algra, van 1935 tot 1977 hoofdredacteur van het Friesch Dagblad, krijgt ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de VU in Am sterdam, het eredoctoraat in de sociale wetenschappen. De Vrije Universiteit verleent nog acht andere eredecotoraten. Onder anderen aan de Haagse tandarts drs. F. de Maar die ere doctor wordt in de geneeskunde en aan de Nijmeegse oud-hoog leraar Van Melsen, in de wiskunde en natuurwetenschappen. Prof. Frielink, buitengewoon hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam wordt eredoctor in de economie. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het Neder lands Comité voor de Rech ten van de Mens vindt dat bij de komende behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp Bijzondere Opnemingen Psychiatrische Ziekenhuizen een verbod op LSD-behandeling genomen dient te worden. Tot die con clusie komt het comité in haar rapport over het ge bruik van LSD bij de behan deling van psychiatrische patiënten. Volgens dat rap port zijn de medische toe passingen van de stof 'LSD minimaal en overheersen de schadelijke nevenwerkingen ervan verreweg de therapeu tische werking. LSD kan onder andere psy chosen, moord, zelfmoord, acute leukemie en chromo soombeschadigingen (de erfe lijkheidsdragers) veroorzaken. De werking van LSD is tevo ren nooit te voorspellen en men heeft er derhalve geen controle op, zo luidt een van de conclusies. Het staat vol gens het rapport ook vast dat LSD-behandeling voor psy chisch labiele personen veel gevaarlijker is dan voor gezon de personen. Het comité stelt vast dat het onaanvaardbaar is dat LSD in Nederland nog steeds gebruikt wordt, onder andere door pro fessor Bastiaans, directeur van de Jelgersmakliniek in Oegst- geest. „Nadat door het Rijksin stituut voor de Volksgezond heid (RIV) was vastgesteld, hoogstwaarschijnlijk bij pa tiënten van Bastiaans zelf, dat LSD in therapeutische doses chromosoombeschadigingen veroorzaakt, gaat de therapie gewoon door", aldus het Comi té voor de Rechten van de Mens.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17