,s opvolgingsregeling Tito ;en duurzaam systeem? IEGOSLAVIE IN ZORGEN Goedé wensen voor Tito n in New )rk °iiat aan hoog joordrisico oot 7 Soames verdedigt aanwezigheid van troepen Z.-Afrika Kamerleden bij Arafat Comité Mensenrechten wijst boycot Olymp. Spelen voorlopig af NA VO en EG komen niet tot boycot Sovjet-Unie Inland LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 JANUARI 1980 PAGINA 15 lijkh Dple ^GRADO Sinds 1948 worden pogingen de politieke toekomst ([Joegoslavië te beoordelen door e vragen beheerst: „Wie na Tito Jvat na Tito?" Ruim 30 jaar la- Jnu de 87-jarige Tito vecht tegen ^misschien wel dodelijke ziekte, 1 deze vragen nog steeds actueel. I er ook gebeurt, geen enkele lei- fna hem zal dezelfde enorme en Tetwistbare autoriteit hebben die bejaarde maarschalk heeft en band zal waarschijnlijk zijn maat als wereldstaatsman eve- tn. ïoslavische regeringsfunctionaris- I [geven toe bevreesd te zijn vooi de tomst, maar hopen niettemin dat jolitieke continuïteit zal zijn onder [systeem van collectief leiderschap [door Tito zelf in de afgelopen acht Igeleidelijk is ontwikkeld. Wester- iolitieke waarnemers geloven dat 1 systeem de eerste tijd na de dood Tito kan functioneren, maar vra- lzich af of het op de lange duur I in een staat met een een-partijs- r ikident Tito, die niet heeft willen leden of een opvolger benoemen, ttft voor de leiding over de regeren- llcommunistische partij een eollec- presidium ingesteld dat uit 24 le- bestaat. Voor de leiding van de kt vormde hij een soortgelijk or- jn van negen man. Sinds 1978 kent partijpresidium een roulerend krzitterschap, bedoeld om een deel fc het dagelijkse werk van Tito over flemen, en sedert 1971 wordt ieder andere vice-president van het )fd gekozen, die de president moet iKnen vervangen. Het statuut van Communistische partij en de grond- k bepalen dat deze „plaatsvervan- k" Tito's functies overnemen als hij Int te overlijden. Tito is zowel voor- iler van de communistische partij president van Joegoslavië, mnneer Tito nu zou overlijden zou partijvoorzitterschap toevallen, al- fens voor enige maanden, aan de 60- jrige Stevan Doronjski, een commu- jist uit Vojvodina. Op staatsniveau ï-president Lazar Kolisevski, Vice-president Lazar Kolisevski zou de plaats van Tito innemen wanneer het Joegoslavische staatshoofd niet langer zijn functie kan uitoefenen. Federatie Het door Tito ontworpen systeem is bedoeld rekening te houden met de diverse regionale en nationalistische stromingen in Joegoslavië, een fede ratie van 6 republieken en twee auto nome provincies, die pas sinds 60 jaar een eenheid vormt. In het partijpresi dium wordt iedere republiek verte genwoordigd door drie leden, en de provincies door elk twee. President Tito en een vertegenwoordiger van de 270.000 man sterke Joegoslavische strijdkrachten brengen het totaal aan tal leden op 24. In het staatspresidium, dat onder voorzitterschap staat van Tito, hebben de acht gebieden (de re publieken Servië, Kroatië, Bosnië, Herzegowina, Slowenië, Macedonië en Montenegro en de provincies Kosovo en Vojvodina) elk een vertegen woordiger. Westerse politieke waarnemers delen de mening van vele Joegoslaven dat het land een tijd lang een eenheid kan blijven op grond van dit stelsel van jaarlijks wisselend leiderschap, dat in theorie verhindert dat één man de macht aan zich trekt. „Het is het kli maat van carrièremakerij en persoon lijke strijd om de macht dat instabili teit kan veroorzaken, maar we heb ben de voorwaarden geschapen om dat gevaar af te wenden", zo zei Tito vorig jaar over het door hem ontwor pen staatssysteem. De enige strijdmakker uit Tito's parti- zanentijd is de Tweede Wereldoorlog die nog steeds een topfunctie bekleedt is de 67-jarige Kroaat Vladimir Baka- ric, wiens „federale" achtergrond hem aanvaardbaar zou kunnen maken als nationaal leider. Bakaric, die de bui tenlandse politiek mee heeft helpen vormen, heeft zowel in het partij- als in het staatspresidium zitting. Ook is hij een persoonlijke vriend van presi dent Tito. Zelfs binnen het raamwerk van het systeem van collectief leiderschap wordt hij gezien als een mogelijke verzoeningsfiguur die een topfunctie zou kunnen krijgen. In kringen van de Joegoslavische communistische partij gelooft men dat hij tot partij voorzitter zou kunnen worden be noemd, een functie die hem beperkte macht verschaft, terwijl het staatspre sidentschap dan kan gaan rouleren tussen regionale politici. De zwakke gezondheid van Bakaric vormt echter wel een probleem. Leger Sommige westerse politieke waarne mers menen dat het stelsel van collec tief leiderschap ineen zal storten als regeringsfunctionarissen zich niet meer tot de bejaarde Tito kunnen wenden als definitieve „scheidsrech ter". De rol van het Joegoslavische le ger onder leiding van de 63-jarige ge neraal Ljubicic, die al twaalf jaar mi nister van defensie is, zou volgens hen een essentiële factor kunnen zijn. Maar Joegoslavische regeringsfunctio narissen zijn van mening dat de mili tairen niet van doorslaggevende in vloed zullen zijn. Veel zal ervan afhangen hoe de poli tieke leiders in Joegoslavië weerstand zullen bieden aan de politieke en eco nomische druk en ook de druk van buitenaf, waarmee het land na de dood van Tito kan worden geconfron teerd. De bejaarde Joegoslavische partijlei der, die in 1948 met zijn land uit het Sovjetblok stapte, heeft op unieke wij ze aan de Joegoslaven, die zich in het algemeen in de eerste plaats als Ser viërs, Kroaten en Slowenen en niet zozeer als inwoners van multinationa le staat zien, het gevoel van een natio nale identiteit gegeven. Tito's grote invloed, zijn betrokkenheid bij we reldzaken en zijn leiderschap van de beweging van de niet gebonden lan den hebben Joegoslavië een prestige verschaft dat veel groter is dan ver wacht mag worden van een Balkan- land met slechts 22 miljoen inwoners. BELGRADO De Chinese leider Hua Guofeng en president Carter van de Verenigde Staten hebben gis teren met andere buitenlandse lei ders aan president Tito hun beste wensen voor een spoedig herstel ge zonden. Premier Thatcher van En geland antwoordde op vragen in het Lagerhuis dat haar land alles zal doen wat in het Britse vermogen ligt om de handhaving van de onafhan kelijkheid van Joegoslavië te verze keren. De bezorgdheid om de toestand van Tito is gisteren niet minder gewor den. Na de mislukte operatie aan zijn linkerbeen doen sterke geruchten de ronde dat een amputatie nodig zal zijn. als de bloedcirculatie in het been verstoord blijft. De veiligheids maatregelen in de hoofdstad Belgra do zijn verscherpt, en volgens niet bevestigde berichten zijn de strijd krachten in verhoogde staat van pa raatheid gebracht. 9' YORK ongeluk aan zijn ian van tus- eind te komen. Ie 15 en 44 Dit is vastgesteld in New York door een particu- heeft men liere misdaadbes- ir kans ver- trijdingsorganisa- te worden tie, die haar bevin- loor ziekte of dingen gisteren be kend heeft ge maakt. Is men zwart, dan heeft men een kans van 1 op 20 dat men wordt vermoord, een tweemaal zo groot risico als een Amerikaanse sol daat liep in de •tweede wereldoor log om te sneuve len. Newyorkse man nen van een ande re dan zwarte huidskleur lopen een risico van 1 op 57. In het eerste half jaar van 1979 wer den in New York City meer moorden gepleegd dan ooit tevoren: 1.747. inesty meldt actie Moskou ;en dissidenten DEN Amnesty International heeft gezegd dat de Sovjet- is begonnen met een „grote actie tegen dissidenten, die sommige waarnemers wordt gezien als grote schoonmaak de Olympische Spelen en die mogelijk ook is afgestemd op jdstip van de Russische invasie in Afghanistan, oktober zijn al meer dan 40 mensen gearresteerd of be- wegens „niet gewelddadige acties ten behoeve van de enrechten", zo schreef AI. Een aantal van hen heeft lange igenisstraffen gekregen en tenminste twee zijn naar specia- ychiatrische inrichtingen gezonden. ;erije heft oliebelasting IERS Algerije heeft in alle stilte vanaf 1 januari een ex isting van drie dollar per vat op ruwe olie voor de export ven om de ontginning van nieuwe bronnen een impuls te n. De heffing komt bovenop de officiële basisprijs van 30 r per vat. liljoen Italianen in staking JE In Italië hebben gisteren ongeveer 13 miljoen nemers gehoor gegeven aan de oproep van de drie gro- kcentrales voor een algemene staking „tegen een rege- die niet regeert". industrie werd de gehele dag niet gewerkt. Dit was ook val bij het openbaar onderwijs, de theaters en op de depar- iten. Bij het vervoer lag het werk een half uur tot twee uur r verschenen geen kranten. (is de christen-democratische, de socialistische en de com- stische vakcentrale gaf in de noordelijke grote industriege in 90 pet van de werknemers gevolg aan de stakingsoproep. 0Ine en in de steden in Zuid-Italië had de oproep minder Daar deden de onafhankelijke vakbonden niet mee. ïed laat huishouden aan vrouw over •KHOLM Volgens een rapport van de officiële Zweedse mssie voor gelijkheid laat de taakverdeling in Zweedse ge- n. waarin zowel de man als de vrouw buitenshuis werken, wat te wensen over. Volgens het rapport gaat het er in een tddeld huwelijk" waarin beide partners werken als volgt komt thuis, gaat de krant lezen, t.v. kijken en brengt hen de kinderen naar bed. Zij komt thuis, gaat boodschap pen, koken, het huis opruimen en wassen, it rapport, waarvoor 7.500 vrouwen zijn geïnterviewd, komt 'tomissie tot de conclusie dat er maar weinig sprake is van "e'd in het Zweedse huishouden. SALISBURY De Engelse gouverneur in Rhodesië, Lord Soames, heeft bij monde van zijn officiële woordvoerder de aanwezigheid van Zuidafrikaanse soldaten op Rhodesisch grondgebied verdedigd. Op de guerrillastrijders van Robert Mugabe uitte hij kritiek. Volgens de woordvoerder is de laatste tijd ten onrechte beweerd dat de aanwezigheid van Zuidafrikaanse troepen aan de Rhode- sische kant van de Breitbrug bij de grens tussen Rhodesië en Zuid-Afrika indruist tegen de in Londen gesloten Rhodesische wapenstilstand. Volgens de woordvoerder van Lord Soames zijn, tegen de overeenkomstbepalingen in, een belangrijk aantal ge wapende guerrillastrijders van Robert Mugabe uit Mozambique naar Rhodesië gekomen. BEIROET Een Nederlandse parlementaire delegatie on der leiding van het VVD-kamerlid A. Ploeg is gisteravond ontvangen door Yasser Arafat, leider van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie. Het onderhoud werd volgens het Palestijnse persbureau WAFA bijgewoond door drie officieren van het Nederlandse Unifil-par- lement. Gesproken werd over de huidige toestand met nadruk op het Palestijnse vraagstuk en de situatie in het zuiden van Li banon. Reeds eerder was de uit zes leden bestaande delegaties ontvangen door president Elias Sarkis van Libanon. Somoza jr. aangeklaagd MANAGUA Anastasio Somoza Portocarrero, een zoon van de afgezette presi dent van Nicaragua, is giste ren officieel beschuldigd van het regelen van de moord op directeur Pedro Chamorro van de krant La Prensa die tegen de rege- ring-Somoza was. Chamorro was in Managua op 10 januari op straat doodge schoten. Dit vormde de aanlei ding tot het verzet en de revo lutie in Nicaragua die leidde tot de val van het Somoza-be- wind. Onder een dak van para plu's hebben duizenden Romeinen gisteren een protestbijeenkomst gehou den voor het Collosseum ter gelegenheid van de al gemene staking die de vakbonden voor de eerste keer in tien jaar hadden uitgeroepen. Oplich terstruc met een sapje GENUA De Italiaanse politie heeft vier Egypte- naren aangehouden die treinreizigers hadden be roofd na hen te hebben versuft met sinaasappelsap met een middeltje. Ze had den het sap aangeboden aan de Duits paar in de coupé waarmee te in ge sprek waren gekomen. Het paar miste na afloop zijn kostbaarheden en 3000 mark. Bij een groep Italia nen mislukte de truc: zij hielden de vier mannen vast tot de politie kwam Voorzitter half jaar in cel NOTTINGHAM De recht- bank van Nottingham heeft de 53-jarige Stuart Dryden veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden wegens het plegen van frau de in het zakenleven. Stuart Dryden is tevens voorzitter van de voetbalclub Notting ham Forest, houder van de Europese beker voor lands kampioenen. In de rechtszaal werd Dryden verdedigd door de trainer van zijn club, Peter Taylor, die voor hij in de voetbalsport fu rore maakte, afstudeerde in de rechten. Afghaanse guerrillastrijders in de buurt van de Iraanse grens maken zich op voor de strijd tegen Russische en regeringstroepen. Russen bereiden zich op lange campagne voor MOSKOU, PESHA WAR De Sovjet- Unie heeft gisteren de eis veroordeeld van de Verenigde Naties tot terugtrekking van de Russische troepen uit Afghanistan. Tass liet weten dat de resolutie van de Algemene Ver gadering van de VN, waarin deze eis staat, bedoeld is om de vei ligheid in Afghanis tan te ondermijnen. Als enige land van het Warschau-Pact heeft Roemenië de Russische inval in Afghanistan bekritiseerd in een ver klaring naar aanleiding van zijn afwijkend stemgedrag in de Vere nigde Naties. De Russische strijd krachten in Afghanis tan zouden op het ogen blik versterking krij gen. Volgens een cor respondent van het Britse persbureau Reu ter die zich bevindt in het gebied van de Khy- berpas schijnen de Rus sen zich daar op een langdurige campagne voor te bereiden. Vol gens diplomaten in Ka boel hebben guerrilla eenheden uit diverse Afghaanse stammen Russische konvooien aangevallen op de weg van Kaboel naar de Sovjet-Unie. Deze weg is van grote strategische betekenis in het huidige conflict. In Peshawar zeiden Afghaanse guer rillaleiders dat de strijd in het oostelijk bergge bied de afgelopen dagen is opgelaaid. Aan beide kanten zouden doden en gewonden zijn geval len. De strijdende par tijen zouden ook in toe nemende mate last krij gen van het winterse weer. PVDA WIL OPHELDERING (Van onze parle mentaire redaktie) DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer wil van pre mier Van Agt een nadere uitleg over het besluit van het kabinet van afgelopen vrij dag, om geen sub sidie meer te ge ven aan het Ne derlands Olym pisch Comité (NOC). Dit in verband met de Russische inval in Afghanistan en de komende Olympische Spe len die dit jaar in Moskou gehouden zullen worden. Tegelijk met de vragen van de PvdA waarin de nadere uitleg wordt heeft het Comité Olympische Spelen en Mensenrechten, dat onder voorzit terschap staat van het Tweede-Ka merlid Van Thijn (PvdA), verklaard de politiek van de dialoog met Mos kou te willen blij ven voeren. Alleen bij een verslechte ring van de inter nationale politieke situatie zou een boycot van de Spe len overwogen kunnen worden, aldus een verkla ring. In het comité zit ten behalve PvdA- Kamerleden ook Kamerleden van CDA, VVD en D'66. In een ver- Een anderhalf jaar oud kind ligt eterven- de in een vluchtelingenkamp in Pesha war. Het jongetje is vermoedelijk afkom stig uit een Afghaanse stad die gebom bardeerd werd door de Russen. klaring zegt het co mité dat de Spelen in Moskou moeten worden aangegre pen om druk op de Sovjets uit te oefe nen, politieke ge vangenen vrij te laten zoals die voorkomen op een lijst van Amnesty International. Het comité stelt daarbij dat Nederland geen koploper mag zijn in de internati onale discussie over een mogelijke boycot van de Spe len!. Een boycot wordt echter niet helemaal uitgeslo ten, maar het co mité laat dit afhan gen van de verdere internationale ont wikkelingen. De socialistische kamerleden Wor rell en Ter Beek vragen in schrifte lijke vragen aan premier Van Agt een nadere uitleg van het Neder landse standpunt in deze. Zoals bekend heeft het ministerie van CRM laten weten dat het kabinets besluit nauwelijks invloed heeft op uitzending van een Nederlandse sport ploeg. De kamerle den willen daar nu het fijne van we ten. Ook de Nederland se Sportfederatie en het NOC zullen zich tot de regering wenden om ophel dering te krijgen over de uitspraken van premier Van Agt Dit staat in een communiqué dat de NSF giste ren heeft uitgege- ALLEEN PAPIEREN VEROORDELING (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De westerse landen, voorzo ver verenigd in de NAVO en in de EEG, zijn er gisteren in Brussel niet in geslaagd gemeenschappelijke boycot-maatregelen tegen de Sovjet-Unie overeen te komen. In bijeenkomsten van de negen EG-ministers van Buitenlandse Zaken en van de vijf tien ambassadeurs bij de NAVO bleek gro te vrees te bestaan voor economische scha de en voor een beëindiging van de span ning tussen Oost en West Wel veroordeelden beide gezelschappen in harde verklaringen het Sovjet-optreden in Afghanistan als onaanvaardbaar (EG) en als een „actie die niet straffeloos kan blijven" (NAVO). Maar wat betreft de concrete maat regelen kwam de EG niet verder dan een be vestiging van het eerdere principebesluit dat het Amerikaanse graanembargo tegen Rus land niet ondermijnd zal worden door extra leveranties vanuit de Europese Gemeen schap. Het Engelse voorstel om ook een bo- terboycot tegen de USSR in te stellen, stuitte op onder meer Nederlands verzet. Er is al leen een korte opschorting van de uitvoer af gesproken, teneinde daarop volledig toezicht te krijgen. Over het algemeen bleken Frank rijk en West-Duitsland zich het meest in te spannen voor een gematigde EG-reactie. De NAVO-vertegenwoordigers op hun beurt hielden het er op dat elk land afzonderlijk geëigende stappen zal nemen en dat een maatregel van de één niet door een ander zal worden ontkracht. Dë komende weken zal hierover nog nader onderling overleg volgen. Stappen waarover tijdens het NAVO-beraad geen overeenstemming bleek te bestaan wa ren onder meer een boycot van de Olym pische Spelen, vermindering van de sterkte van de diplomatieke vertegenwoordigingen in Moskou, economische en militaire hulp aan de „buurlanden" Pakistan, Turkije en Griekenland en het eerder genoemde embar go op voedselleveranties. Over materiële steun aan Pakistan bestond overigens wel een grote mate van eenstemmigheid. NAVO-secretaris-generaal Luns zei na afloop ten aanzien van de Olympische Spelen dat sommige lidstaten die in een ander land zou den willen organiseren, maar dat andere „moeilijkheden hebben met hun sportorgani saties". Luns verklaarde dat er een voorkeur bestond bij de bondgenoten om met de diverse straf maatregelen alleen de Sovjet-Unie te treffen en niet de Warschau Pact-bondgenoten. Ook de EG-partners spraken af dat de beperking van de graanuitvoer speciaal tegen de Sovjet- Unie zal zijn gericht. In het officiële NAVO-communiqué werd gisteren benadrukt dat het streven naar ver dere ontspanning blijft uitgaan, maar dat ont spanning een wereldwijde aangelegenheid is en derhalve door de Sovjet-inval in Afgha nistan een ernstige klap heeft gekregen. Derde Wereld Naar uit andere bronnen verluidde bestaat er wel brede overeenstemming tussen de wes terse landen om naar aanleiding van de Af ghanistan-crisis betere betrekkingen aan te knopen met de landen van de Derde Wereld, niet in de laatste plaats met de moslim-lan den'. Men is het er over eens dat gebruik moet worden gemaakt van het feit dat de Sovjet- Unie blijkens ook de stemmingsuitslag in de Verenigde Naties veel goodwill heeft verspeeld in de arme en niet-gebonden lan den. Zowel de economische als militaire hulp aan Derde-Wereldlanden zou moeten worden opgevoerd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15