Vernieuwde Amerikaanse Fords lichter en zuiniger Kerk in Oost-Duitsland angstvallig contact met vermijdt politiek De mens als geluiddemper Kardinaal Etchegaray achter besluit Küng Nieuwe uitlaat aanbrengen eigenlijk geen doe-het- zelfwerk Autogrammen flf (ORTE METTEN 5NENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 JANUARI 1980 PAGINA 11 NAIJLT EGO It komt over enke- landen met een model, een spor ende vierpersoons- die de naam Fue- krijgen. Techni- 'egevens zijn nog verstrekt: men daarmee tot de of- introductie op de Ion te Geneve wel- S maart a.s. begint, foto een voor- Dankzij verfijnde geluidsi solatievoorzieningen zijn moderne automobielen van binnen zeer stil. Toch vindt onder bepaalde omstandig heden een nog verdere ver mindering van het geluid plaats, namelijk bij een gro ter aantal passagiers. Ingenieurs van VW hebben bij een Golf GLS, die met drie in plaats van twee personen was bezet, een vermindering van het geluidsniveau gemeten van 1 tot 2 dB (A) in de derde versnelling bij voluit accelere ren tussen 4200 en 5200 min. Eenzelfde geluiddemping vindt plaats bij teruggenomen gas in de derde versnelling, in dien er in plaats van twee per sonen vijf personen in de auto zijn. Op het eerste gezicht is dit meetresultaat verrassend, doch bij nader inzien kan dit ver schijnsel gemakkelijk worden verklaard. Door een groter aantal inzit tenden wordt de binnenruimte verkleind en daardoor vindt er een verschuiving plaats van geluidsgolven vanaf of naar het oor; Bij een volbezette auto wordt over het algemeen de zitpositie en daarmee ook de stand van het oor veranderd; Door de vulling van de been ruimten en het bezet zijn van de zittingen wordt de uitstra ling van het.geluid vanuit de bodem verminderd; Sporing, wielvlucht en een verandering van de spoor breedte rondom de veren aan de vooras beïnvloeden bepaal de geluidsoverdrachtwegen via de cardan-assen, veerpoten en triangels. doorsnee automobilist chouwt de uitlaat als naar een stukje pijp on- de auto. Als zo'n ding pot gaat hang je er ge- ion een nieuwe onder en H lar is Kees. Zo is 't niet lemaal, beter gezegd he- naal niet. Vandaar dan k het ontstaan van ge legaliseerde bedrijven bijvoorbeeld de Fista- inkels, waar men dan ok beweert dat het ver- suwen van een uitlaat Jtndoe-het-zelfwerk is. w'tlaat is in feite tegen- dig met onze belang- bng voor energiebespa- en milieu-verbetering stukje wetenschap ge- den. Ingenieurs houden bezig met ontwikkeling verbetering van materi ën systeem. of niet zelf aanbrengen ;n vraag die elke doe- •zelver zelf moet beant- irden. De een houdt van gezellige sleutelpartij, de er niet. Eén ding staat het uitlaatsysteem is og steeds grg kwets- auto-onderdeel. De ldemper krijgt het van 1 nen en van buiten zeer •E' aar te verduren. Water, pekel, zeedampen etc. tasten de buitenzijde aan. De bin nenzijde wordt te pakken genomen door de agressieve zuren die bij dg verbranding van benzine en luchtmeng- sel ontslaan. Vooral tijdens de zgn. opwarmperiode di rect na het starten van een koude motor. Daarnaast is er de thermische (hitte)belas- ting waaraan een uitlaat blootstaat. Uitlaatgassen ver laten een motor met een temperatuur van ongeveer 2000 graden C, komen de voordemper binnen op een temperatuur van 800 graden en verlaten het uitlaatsys teem op 350 graden C. De koeling vindt plaats door de rijwind en de buitentempe ratuur, maar ook door het laten expanderen. U begrijpt dat onder invloed van deze zaken de levens duur van een uitlaat korter is dan van menig ander auto-accessoire. Dus op een kapotte uitlaat moet u altijd voorbereid zijn. Ford introduceert voor het modeljaar 1980 een viertal nieuwe automobielen: de Lincoln Continental, de Continental Mark VI, de Thunderbird en de Cougar XR-7. Deze wagens zijn stuk voor stuk honderden kilo's lichter dan hun voorgan gers. De buitenafmetingen zijn kleiner geworden, ter wijl de ruimte in het inte rieur is toegenomen, evenals de bagageruimte. De motoren hebben een klei nere inhoud en het brandstof verbruik is ten opzichte van de vergelijkbare typen van 1979 aanzienlijk gunstiger ge worden. Een voorbeeld: de Lincoln Continental Mark VI is 38 procent zuiniger dan de Mark V uit 1979. Dat is in belangrijke mate te danken aan de gewichtsver mindering, de gunstiger stroomlijnvorm en de nieuwe automatische transmissie met overdrive, de AOD, die Ford heeft ontwikkeld. Deze auto maat met vier overbrengin gen, waarvan de vierde een overdrive is, brengt het ver mogen in de derde versnelling voor 60 procent en in de vier de versnelling voor 100 pro cent mechanisch over. Daar mee worden op de buitenweg de verliezen als gevolg van slip in de koppelomvormer ge heel geëlimineerd. Nieuw voor 1980 is ook een computergestuurde controlesy steem, dat in de Lincoln Con tinental en de Mark VI is in gebouwd. Dit systeem regelt de ontsteking, het brandstof- luchtmengsel en de toevoer van lucht naar de uitlaatgas katalysator, waardoor de scha delijke stoffen in de uitlaatgas sen voor een belangrijk deel onschadelijk worden gemaakt. Voorts worden benzinedam pen opgevangen en weer aan de motor toegevoerd, waarbij de normale benzinetoevoer tij delijk vermindert. Een groot aantal van de 1980 modellen kan geleverd wor den met Recaro-sportstoelen. Ford komt voor 1980 ook met de Mercury Capri, de luxe broer van de Mustang, een ge distingeerde vierzits coupe met grote achterdeur. Enkele prijzen van de goed koopste modellen: tweedeurs Mustang 22.885; Thunder bird 32.876; Continental tweedeurs 55.377 (Mark VI 60.422); Cougar XR-7 34.591; Capri driedeurs 23.920. LINCOLN CONTINENTAL 4-door «edan hardtop VERKOOP-DIEPTEPUNT Een Engels onderzoekbureau heeft voorspeld dat de autoverkoop flink zal teruglopen. Dat zal dit jaar beginnen en het volgende jaar zal een dieptepunt wor den bereikt TOYOTA-DIESEL Binnenkort komt er een Toyota diesel: een nieuwe uitvoering van de Crown met een 2,2 liter motor en vijfversnellingsbak. Als richtprijs wordt voorlopig voor Neder land 27.500 aangehouden. POLEN Het aantal personenauto's is in Polen in de laatste twintig jaar sterk gegroeid. Waren er in 1960 vier auto's op de 1000 inwoners, in 1970 waren het er vijftien en vorig jaar wer den er in totaal 1,8 miljoen personenauto's geteld wat neerkomt op 52 per 1000 inwoners. De levertijd is echter nog zeer lang en er zijn vele slechte wegen in Polen. Aldus de Stichting Weg die eraan toevoegt dat Polen slechts 139 kilometer echte autoweg kent. RENAULT 5 TURBO Binnenkort komt de Renault 5 Turbo op de automarkt na de wereldprimeur op de Brusselse „salon" in januari. De dagproductie zal vijf stuks bedragen (in de fabriek te Dieppe). De prijs ligt in de orde van grootte van f 55.000. Maxi mum snelheid boven de 200 kilometer per uur. OPEL Opel-ingenieurs hebben een nieuwe reparatiemethode ontwikkeld voor bepaalde plaatwerkschades. Bij achterpanelen wordt dan niet meer gelast maar, zoals in de vliegtuigindustrie, gelijmd met een twee componentenlijm. Bij ongeveer 42 procent van alle botsingen in Duitsland ontstaat relatief dure schade aan de achterzijde van auto's. Bij de nieuwe methode is een bespa ring van 30 procent aan arbeid mogelijk. CHRYSLER De personenauto's van het Amerikaanse Chrysler-concern worden sinds 1 januari ingevoerd door een nieuwe Rotterdamse onderneming: CDP Import BV. Die letters staan voor Chrysler. Dodge en Plymouth. CDP is een zusterbe drijf van Daihatsu Nederland BV. Onder de nieuwe Amerika nen die ingevoerd worden zit de Dodge Omni, Amerika's eerste auto met de motor dwars voorin (deze zomer te verwachten), voorwielaandrijving en vijfde deur en de Omni 024, de drie deurs coupé. Later in het jaar komen de compacts, naar Europe se begrippen flinke middenklassers, alle met voorwielaandrij ving. Ernaast blijft er de import van de Daihatsu Cuore uit Ja pan zodat men een range gaat voeren die begint bij 9000 en eindigt bij 50.000. De meeste verkopen verwacht men van de Daihatsu Charade, de Omni en later de compacts. STELLINGEN De RAI heeft weer een aantal stellingen in proefschriften verzameld die betrekking hebben op auto en/of verkeer. Hier komen ze: „Het esculaapteken op voorruiten van auto's van medici kan licht worden verward met het dollarteken". (F.Leenhouts, Gro ningen). „Het verdient aanbeveling rijwielen met velgremmen bij regen uit te rusten met een werp-anker". (A.Zwijnenburg, Groningen). „Wanneer de opbrengsten uit wegenbelasting besteed worden aan het verwijderen van verkeerd geparkeerde auto's blijft er misschien geld over voor een verkeersdrempel". (A. ter Maat, Amsterdam). „Het effect van verkeersdrempels gaat niet verloren wanneer voor fietsers aan weerszijden van de verkeersdrempel een strook met een kleine helling wordt aangelegd". (W. ten Hoeve, Groningen). „Het zou de geloofwaardigheid van de medische stand verhogen indien de bladen „Arts en Auto" en de „Autokampioen" in de wachtkamers van artsen werden vervangen door „De vogelvrije fietser". (P. Prick, Nijmegen). „De stalen fietsklemmen, zoals die in de meeste Nederlandse steden geplaatst worden, maken het zeer moeilijk om fietsen te stallen". (E.Thomas, Utrecht). CHEVRON Chevron gaat in de staat Washington een proef nemen met „gasohol" dat geen lood als anti-klopmiddel bevat en verder bestaat uit negentig procent benzine en tien procent ethanol. Overigens ziet Chevron gasohol niet als dé oplossing. De watervrije ethanol die erbij wordt gebruikt, wordt geprodu ceerd tijdens een fermentatie-proces uit plantaardige grondstof fen. Men verwacht dat het beter zal voldoen dan methanol, een alcohol gemaakt uit o.a. kolen en afvalstoffen. BRITISH LEYLAND British Leyland heeft weer een nieu we order voor Landrover gekregen van de Koninklijke Land macht. Het Nederlandse leger heeft er 1111 besteld ter waarde van 38 miljoen gulden. De totale order beloopt nu 5028 Landro vers ter waarde van 158 miljoen gulden. rdinaal W. Baum - ifd congregatie - ir geloofsleer Ms Johannes Paulus II ft gisteren de benoe- ig bekendgemaakt van Amerikaanse kardi- il William Baum tot van de Vaticaanse jgregatie voor de ka- ieke opvoeding. Hij it in de plaats van de nse kardinaal Garon- 78), aan wie een ande- S unctie is gegeven. dinaal Baum (53) is de ste Amerikaanse kardi- Met hem komt er reen Amerikaan in het g rale bestuursapparaat de kerk, sinds de dood igustus vorig jaar van linaal Joseph Wright, (refect was van de con- Satie voor de geestelij- "ardmaal Baum wordt terd als een man van ïudende opvattingen. '1 De benoeming van een nieuwe bisschop van Berlijn, als opvolger van de onlangs overleden kardinaal Bengsch, wordt in Oost-Duitsland van groot belang geacht. Als voorzitter van de Berlijnse bisschop penconferentie zal hij immers zijn beslis sende stempel drukken op de ontwikke ling van de katholieke kerk in de DDR. Het in West-Berlijn verschijnende protestant se „Berliner Sonntagsblatt"_constateert in een beschouwing rond de vacature, dat er duide lijke accentverschillen bestaan in de houding van de twee kerkgenootschappen in de DDR. Weliswaar is de situatie van beide kerken in principe gelijk, maar de katholieke kerk wekt de indruk „meer in stilte te werken". Zij timmert niet zo aan de weg. Het blad maakt in dit verband melding van de Oostbe- rlijnse katholieke „Theresienschule", de eni ge confessionele school voor voortgezet on derwijs, waarvan het diploma recht geeft op verder studeren. De katholieke kerk in de DDR streeft er alles bijeen naar zich bij haar werk te concentre ren op het zuivere godsdienstige terrein. Zij houdt zich er verre van zich uit te spreken over politieke en maatschappelijke proble men. Bisschoppen en priesters letten op pre cieze afbakening. In geen geval mag, volgens het „Sonntagsblat", de indruk ontstaan, dat de katholieke kerk op enigerlei wijze door de staat zou worden ingepalmd. Men wil echter ook, op het scrupuleuze af, de schijn van poli tieke oppositie vermijden. Het voordeel van een dergelijke „politieke onthouding" is, dat aan de autoriteiten weinig voorwendsels aan de hand worden gedaan tot ingrijpen. De ka tholieke kerk ziet in een dergelijke strikte af bakening haar overlevingskans. Het blad vermeldt voorts een grote terughou dendheid ten opzichte van binnenkerkelijke hervormingen bij de katholieke kerk in de DDR. De officiële kerk staat afwijzend ten opzichte van een democratischer omgang tus sen bisschoppen, priesters en leken, veelvor migheid der meningen of een krachtiger standpuntbepaling tegenover de socialistische omgeving. Volgens de bisschoppen houdt elke verscheidenheid het gevaar in, dat de staat de ?en tegen de ander gaat uitspelen en daarmee de kerk zware schade toebrengt. Vandaar, dat de praktijk van de protestantse kerken om zich intensiever met de problemen van het christen zijn onder het bestek van het so- :ialisme bezig te houden, weinig bijval vindt. Dit is er ook de oorzaak van, dat er tot nu toe van katholieke zijde geen gesprek is geweest als dat tussen partijleider Honnecker en het oestuur van de protestantse kerkenbond in maart 1978. De onlangs overleden kardinaal Bengsch neeft, aldus het „Sonntagsblatt" door zijn per soon de gedragslijn van de katholieke kerk in ie DDR in elk opzicht gegarandeerd. Nie mand kan zeggen hoe in de toekomst de ac- :enten iets anders zullen worden gelegd. nieuwe bisschop van uister zal worden be- (md dr. Reinhard Lett- ton (46>, die tot nu toe ibisschop was. De deel- ten Noordrijn-Westfa- en Nedersaksen, heb- daartoe hun toestem- ng. die volgens het ksconcordaat nodig is, gegeven. Mgr. Lett- ton komt in de plaats n bisschop Heinrich nnumberg, die op 16 'tember is overleden. In J' werd mgr. Lettmann :aris-generaal van het 1(l ^om en in 1973 wijbis- fiop. sluitingsdatum van de ,le ..Trouw aan de paus" in tegenstelling tot eerde- berichten nog niet vast- Held. De actie gaat dan ook onverminderd -voort. Van de zijde van de actie wordt medegedeeld, da" wel bij postbus 1870 r - wijk als bij de heer K ker te Hoogwoud, voo. 'vtf- - van de Titus Branuo,..'.: Stichting, die de actie orga niseert, stromen post blijven binnenkomen met ingevul de strookjes, instemmende brieven en briefkaarten, alsmede aanvragen voor na dere informatie. Gezegd wordt, dat velen de ernst van de situatie in rooms-ka- tholiek Nederland goed blij ken in te zien en hun zorg omtrent „trouw aan Rome" niet onder stoelen of ban ken steken. Men is dan ook blij en dankbaar, dat deze actie is gestart en nu zo goed loopt. De Evangelische Alliantie wil de kerken in ons land stimuleren om van 1982 een „evangelisatorisch jaar" te maken. In 1980 en 1981 zouden zich zich hier dan op moeten voorberei den, respectievelijk door bezinning en toerusting en kadervorming. In de komende tien jaren zou den zending en evangeli satie sterk naar voren moeten worden gebracht. Het gaat niet om grote sa menkomsten, maar veel meer om levende cellen, waar plaats is voor gebed, gemeenschap, toerusting en aandacht voor de no den in de wereld dichtbij en veraf. Volgens de Evangelische Alliantie is de secularisatie groter dan men denkt en men moet niet te optimistisch denken over de maat schappelijke en geestelij ke ontwrichting in de Ne derlandse samenleving. Ds. H. J. Hegger, predikant- directeur van de stichting „In de Rechte Straat" te Velp, die vorig jaar de gere formeerde kerk verliet, heeft medegedeeld, dat hij zich niet meer bij een be staande kerk zal aansluiten. Dan zou hij meewerken aan een zondige situatie. Hij ziet de oplossing in het beleven van een huisgemeente, die niet zou moeten samenko men op zondagochtend, op dat de leden in de gelegen heid zijn dan naar hun ei gen kerk te gaan. Ds. Heg ger werd in 1940 tot priester gewijd. In 1947 werd hij professor aan het groot-se minarie van de redempto risten in Brazilië. Hij verliet in 1948 de rooms-katholieke kerk. In 1951 werd hij gere formeerd' predikant en in 1959 directeur van de stich ting „In de Rechte Straat". De aartsbisschop van Marseille, kardinaal Roger Etchegaray, tevens voorzitter van de Franse bisschoppenconferentie, heeft zich tijdens een bezoek aan kardinaal Höffner, voorzitter van de Duitse bis schoppenconferentie, solidair verklaard met het besluit van de congregatie voor de geloofsleer en van de Duitse bisschoppen inzake prof. Küng, wie zoals bekend de kerkelijke leeropdracht is ontnomen. Kardinaal Etchegaray zei onder meer, dat de kerk ook de rechten van de mens verdedigt als zij de rechten van de gelovigen verdedigt. Naar zijn mening werd „meer lawaai over het geval Küng gemaakt dan nodig was". Hij wilde geen vergelijking trekken met de zaak van de Franse dominicaan en theoloog Jacques Pohier, omdat de twee gevallen niet te vergelijken waren, aangezien het bij Po hier om een andersoortig optreden van de kant van de congregatie voor de geloofsleer ging. Over maatregelen tegen de Franse tra ditionalistische aartsbisschop Marcel Lefèb- vre kon hij niet oordelen, omdat de beslissing daarover bij de Heilige Stoel lag. Kardinaal Höffner zei hierover, dat een verdere bejege ning van professor Küng. zowel als van mgr. Lefèbvre vooral afhankelijk' is van hun hou ding in de toekomst. DDR onderscheidt ds. Niemöller Ds. Martin Niemöller heeft op zijn 88ste ver jaardag de hoogste inter nationale onderscheiding van de DDR, de orde „Grote Ster van de Vriendschap der Volke ren", ontvangen. De on derscheiding is verleend vanwege de grote verdien sten voor de goede ver standhouding der volke ren en de vrede. Niemöller ontving in 1970 zowel de Leninmedaille in goud van de Sovjet-Unie als een hoge Westduitse onder scheiding. Tegenover de Evangelische Pressedienst zei hij, dat hij elke onder scheiding, die een erken ning voor zijn vredeswerk is, accepteert. Niemöller heeft zich in de jaren dertig fel tegen Hitier gekant. Als gevolg daarvan heeft hij in de periode tussen 1937 en 1945 in een concentratie kamp gevangen gezeten. Van 1961 tot 1968 was hij een van de presidenten van de Wereldraad van Kerken en lange tijd president van de Evangelische Kerk in de deelstaat Hessen. Hij is voorts bekend vanwege zijn pacifistische opvattingen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11