Zeidóe (Sowicmt assaal nee van VN liegen Russische invasie Vakcentrales roepen op tot akties tegen loonpauze 9 Kaper in Palermo geeft zich over kn Salvador illigt eisen commando 9s in 0 Leskella by Kapitein bekent moordop verstekeling flrt Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken hekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Jedacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 4.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: laai 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Dinsdag 15 januari 1980, 70e jaargang no. 21554 Bureau Paardenveld Droog Op Ned. II om 22.35 uur „Bu reau Paardenveld" over kin derpolitie in Utrecht. Om 20.27 uur „Dagboek herdershond" en om 21.35 uur „Brandpunt" over de bisschoppensynode. Om 22.10 uur„Drie hoog ach ter". Op Ned. I om, 22.15 uur het ballet „Quartet" en om 22.40 uur „Melodie" van Louis An- driessen. \k zijn is in Leiden t duurst ICHT Uit een onder- van het Nationaal Zie- lis Instituut, het NZI, dat de kosten per ver in Leiden het zijn, namelijk J3. Daarop volgen de Terdam, Nijmegen, eht, Rotterdam en Gro- J0iet gemiddelde bruto sa- per personeelslid was in cademisch ziekenhuis in ■n het hoogst, namelijk J49,-. Het laagst in de re- 7enlo: ƒ31.099.-. Uit het icht van het NZI blijnkt dfat er aanzienlijke verschil len bestaan. De verschillen worden in de zogenaamde „Kostenatlas,,, waarin 24 regi o's worden bekeken, niet ver klaard, omdat daarvoor ook een onderzoek naar andere voorzieningen op het gebied van de gezondheidszorg nodig zou zijn. Uit de kostenatlas blijkt ook dat per honderd bedden in de Nederlandse zie kenhuizen gemiddeld 163,7 personeelsleden werken. Dit aantal varieert van 123,3 in Middelburg tot 220,9 in Nijme gen. Hond ontvoerd; losgeld geëist BILBAO In de Spaans-Baskische stad Bilbao is een rashond ontvoerd. Van de eigenaar is losgeld geëist. De ei genaar weigert even wel op de eisen van de ontvoerders in te gaan en heeft gepro beerd op hun gemoed te werken door te ver klaren, dat het dier speciaal voedsel moet hebben, dat in kleine porties moet worden gegeven om de raszui verheid te bewaren. Veel bewolking, maar overwe gend droog. In de noordelijke provincies temperaturen om het vriespunt, elders lichte tot matige vorst. Matige wind, draaiend naar noordwest. Morgen zon: 8.40 - 16.55. Schev. hoogw.: 1.55 en 13.58. Laagw.: 9.58 en 22.15. Concurrentie voor Wim Kan van Louis de Funès HILVERSUM De oudejaarsavondshow van Wim Kan heeft dit keer minder kijkers getrokken en ook een lagere waardering gekregen dan die van het re cordjaar 1976. De laatste oudejaarsavond keken volgens een meting van de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS bijna zeven miljoen mensen naar Wim Kan. In 1976 waren dat er meer dan acht miljoen. De waar dering voor het gebodene bedroeg nu 8.1 tegen 8.6 in 1976. Er keken overigens op beide oudejaarsavonden in totaal ongeveer hetzelfde aantal mensen naar de televisie. Maar in tegenstelling tot 1976 trok het an dere net ook veel kijkers. Ongeveer twee miljoen voor de film „Le petit baigneur" van Louis de Funès. ROTTERDAM De 36-jarige kapitein van het Nederland se koelschip „Emmely" heeft gisteren tegenover de Rotter damse officier van justitie bekend, dat hij op 24 oktober van het vorig jaar in Nigeria een verstekeling overboord heeft laten zetten. De „Emmely" voer toen op de Bonny River in Nigeria. De ver stekeling was een ongeveer twintigjarige Ghanees. De beman ning, die de kapitein daarvan al in november vorig jaar beschul digde, zegt dat de man verdronken is. Aanvankelijk werden de twee matrozen en de eerste stuurman van het overboord zetten verdacht en daarom enige dagen vastgehouden. De Rotterdamse recherche wachtte op de kapitein, die nog steeds bij West-Afrika voer. Toen hij vorige week op Schiphol aankwam, werd hij aan gehouden. Afghaanse guerrillastrij ders voorzien van granaten bereiden zich voor op de strijd met de Russische in vallers. Een beeld uit het westen van Afghanistan, waar de Afghaanse rebel len steun krijgen van de moslimbevolking. Zware nederlaag moet Moskou tot nadenken stemmen NEW YORK De Sovjet-Unie heeft vannacht in de Algeme ne Vergadering van de Vere nigde Naties een ongewoon grote nederlaag geleden: met 104 tegen 18 stemmen werd een resolutie aanvaard waarin het onmiddellijk vertrek van. alle vreemde (dus de Russi sche) troepen uit Afghanistan geëist. Achttien landen ont hielden zich van stemming over de resolutie die door een aantal Derde Wereldlanden was ingediend. De Veiligheids raad wordt gevraagd naar middelen te zoeken om de ten uitvoerlegging van de motie af te dwingen. De Afghaanse minister van buitenland se zaken Dost loopt in de VN van zijn plaats weg tijdens een van de speeches waarin de Russische inval in zijn land wordt veroordeeld. Theoretisch gezien kan de Sovjet-Unie de resolutie negeren, want een resolutie van de Algemene Vergadering is niet meer dan een aanbeveling, dus zonder bindend karakter. Dit is wel het geval met een resolutie die door de Veilig heidsraad wordt aangenomen. Vorige week werd een resolutie met dezelfde strekking echter in de Veiligheidsraad door een Russisch veto getroffen. Zo'n vetorecht bestaat niet in de Algemene Vergadering. Talrijke diplomaten zijn er echter van overtuigd dat de Russen ditmaal de re solutie niet zondermeer als een niet-be- staande kunnen beschouwen. Hun ar gumenten zijn de enorme meerderheid voor de resolutie, die ver de vereiste twee derde meerderheid overschreed, en het feit dat Roemenië, het enfant terrible van het Warschaupakt, formeel liet aantekenen dat het niet aan de stemming zou meedoen. Dit Roemeense standpunt betekent een overduidelijk afstand nemen van de Russische poli tiek. Ook het verloop van het debat moet de Russen tot nadenken stemmen. Iran, dat vierkant overhoop ligt met de Ver enigde Staten, steunde de resolutie. Dat deden ook Irak en Joegoslavië, landen die een belangrijke stem hebben in de beweging van niet-gebonden landen. De Sovjet-Unie kreeg buiten het blok van satellietlanden slechts steun van zijn vaste vrienden Afghanistan, Ango- 'a, Jemen, Ethiopië, Laos, Mozambique en Vietnam. Andere socialistische lan den uit de Arabische wereld en Afrika onthielden zich veeleer van stemming. De Russen hadden achter de schermen en in het openbaar geprobeerd de niet- gebonden landen ervan te overtuigen dat de militaire interventie werd ge dekt door het verdrag tussen Moskou en Kaboel. De Pravda, het Russische partijorgaan, spreekt vanmorgen van een sinister bondgenootschap tussen Washington en Peking, dat aanstuurt op het teniet doen van de democratische verworven heden in Afghanistan. De voormalige Amerikaanse VN-vertegenwoordiger Andrew Young heeft verklaard dat de Russen bang zijn van alle godsdiensten. „Zij zijn door de gebeurtenissen in Iran door paniek bevangen". (Zie voor een voorgeschiedenis bij de Russische inval pag.12 Protest tegen werkloosheid Een 35-jarige Spaanse bergbeklimmer neemt zijn toestand van Werkloosheid hoop op. Giste ren klom hij uit protest in een kabel die acht etages hoog over een drukke verkeersweg leid de. PALERMO De Italiaanse luchtvaart maatschappij Alitalia heeft vanmorgen be kend gemaakt dat er een gelukkig einde is gekomen aan de kaping van een DC-9 op maandag. De 62 passagiers en zes bemanningsleden die er het slachtoffer van waren, zijn gezond en welen de ene kaper aan boord heeft zich na bemiddeling door een functionaris van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken overgegeven. Na een nerveuze nacht waarin de kaper de On derhandelaars had doen geloven dat hij een metgezel had die springstoffen bij zich droeg, gaf hij zich zonder slag of stoot over aan de functionaris van buitenlandse zaken. Toen deze aan boord ging, waren Italiaanse on derhandelaars aan het proberen de vrijlating te verkrijgen van de 69 mensen die nog aan boord waren 62 passagiers en zes leden van de be manning. De kaper had eerder 13 vrouwqen en zeven kinderen 'uit menselijke overwegingen' laten gaan. De kaper had geëist dat Tunesië in ruil voor vrijlating van de gijzelaars 25 vakbondbestuur ders in vrijheid zou stellen die na een algemene staking en rellen twee jaar geleden gevangen waren gezet. Hoewel de regeringsonderhandelaars maar met één kaper hadden gesproken, hadden zij van hem de indruk gekregen dat hij een medeplich tige had die met springstoffen tussen de passa giers zat. linkse commando's rijden in een bus naar een zelf- rozen bestemming nadat zij de bezetting van de Pa- Tiese ambassade hadden opgeheven. P SALVADOR De ongeveer 50 linkse militanten die terdag de Panamese ambassade bezet hadden gehouden, |bben dit gebouw maandagavond verlaten na hun zes ge selden onder wie de ambassadeurs van Panama en Costa 'ca te hebben vrijgelaten. een telefoontje aan het Franse persbureau AFP verklaarde n der gegijzelden, de Panamese diplomaat Rafael Sanchez dat [e eisen van de bezetters waren ingewilligd. 1 bezetting die vier dagen heeft geduurd had tot doel het vrij- len van enige leden van een linkse bewegingdie na een ge- Kht met leden van de Nationale Garde van El Salvador op een ®ette boerderij waren gearresteerd. F regering van El Salvador heeft laten weten die zeven arres ten vrij te laten en de bezetters niet te vervolgen, e zeven gegijzelden die het uitstekend maakten, hebben na af- °P van het avontuur verklaard zeer goed te zijn behandeld en fcn enkele keer te zijn bedreigd. BEROEP OP PARLEMENT TOT (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM-UTRECHT De vakcentrales FNV en CNV zullen zich deze week nog, ieder voor zich, tot het parlement wenden om te proberen de loonpauze on gedaan gemaakt te krijgen. Veel hoop op succes hebben ze niet, omdat de regeringspartijen voor die loonpauze al begrip hebben uitgesproken. Daarom gaan zij zich vooral richten op wat na de loonpauze zal gaan gebeuren. Daartoe zullen de vakcentrales eind februari en begin maart „een scala van protestacties" en tal van demonstratieve bijeenkom sten houden om na te gaan, hoe de vakbeweging moet reageren op de nieuwe beleidsplannen van de regering. Vanmiddag nog zouden loondeskundigen van het ministerie van Sociale Zaken op nieuw overleg voeren met de looncom- missie van de Stichting van de Arbeid over de vraag hoe het besluit van minister Albeda over de lonpauze moet worden uitgelegd. Over een aantal bepalingen in bedoeld besluit bestaan nog grote misver standen, vooral over het al of niet kunnen uitbetalen van de periodieke verhogingen die al in vroeger afgesloten cao's zijn vast gelegd. Verder is de vraag nog steeds niet duidelijk beantwoord, wat met de cao's dient te gebeuren, die dit jaar nog vóór het afkondigen van de loonpauze zijn af gesloten. De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNVI wijst iedere verantwoordelijkheid voor de gevolgen van de loonpauze af. Zij staat ook zeer sceptisch tegenover het overleg over de nieuwe beleidsplannen, dat minister Albeda nog met de vakcen trales wil voeren. FNV-voorzitter Wim Kok zei gisteravond na de bijeenkomst van zijn federatieraad te verwachten dat tijdens de loonpauze de cao-gesprekken in de bedrijfstakken zullen doorgaan, welis waar niet over loonsverhogingen, maar wel over allerlei andere zaken die op de verlanglijstjes van de vakbonden staan. CNV-voorzitter Van der Meulen zei giste ren na de vergadering van zijn verbond sraad, dat de instelling van een loonpauze neerkomt op een motie van wantrouwen aan het adres van de vakbeweging. Er zouden in vrij overleg cao-onderhandelin gen moeten worden gevoerd. Het CNV gaat 'echter een voortgezet opverleg met minister Albeda niet uit de weg. (Zie ver der pagina 9 [advertenties J Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541. Keukens - open haarden - tegels - sanitair - alle verbouwingen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1