(Sowuvnt hotbzadeh: iizelaarscrisis permanent' 'egenstellingen over boycot olympische Spelen Moskou Brezjnjev: met Carteruitgepraat' RUSSISCH VETO TEGEN VN-SANCTIES Slippartijen door rijp op snelwegen DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Maandag 14 januari 1980, 70e jaargang no. 21553 Andy Williams Op Ned. I om 21.55 uur „Andy Williams in Carré" en om 20.20 uur het slot van „De laatste uitdaging". Om 22.45 uur „Over leven" met het on derwerp voortplanting. Op Ned. II om 20.27 uur Tele- Bingo en om 21.30 uur „Een ruiter rijdt voorbij". Ijzel Van het noordwesten uit lichte dooi, voorafgegaan door ijzel of regen. Tot matige en op de Wadden tot krachtig toene mende zuidwestenwind. Morgen zon: 8.41 - 16.54. Schev. hoogw.: 1.01 en 13.05. Laagw.: 8.56 en 21.20. kersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas dacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes M.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: al 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. maanslagen in New York en Parijs YORK In het kan- op Manhattan van de ische luchtvaartmaat- >pij Aeroflot is gistera- een bom ontploft. Drie ien werden licht gewond, ateriële schade is aanzien- man is door de politie ïrvolgd en staande gehou den. De Joodse Defensieliga heeft de bomaanslag opgeëist als protest tegen het „gevan gen houden van joden in de Sovjet-Unie". Een terroristi sche anti-Castro beweging zegt eveneens verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag. In Montreal ontplofte voor het Cubaanse consulaat eveneens een bom. Niemand werd ge wond. Een groep Armeense dissidenten in Parijs, die eer der verantwoordelijk was voor aanslagen in Amsterdam en Rome, heeft de bomaanslagen voor zich opgeëist voor de kantoren van Britissh Air ways, Sabena en Luthansa. Er werd alleen lichte schade aan gericht. MOSKOU De Rus sische president Brez jnjev heeft zijn Ame rikaanse ambtgenoot Carter afgeschreven als betrouwbare on derhandelingspartner. In een gesprek met het partijblad Pravda zegt Brezjnjev dat „een of andere gril" van de Amerikaanse leiding blijkbaar vol doende is om interna tionale overeenkom sten te verbreken. Hij liet doorschemeren dat er pas weer se rieuze zaken met Amerika kunnen worden gedaan als er een andere president gekozen is. Aan de landen van West-Eu ropa beloofde Brezjn jev dat de ontspan- ningspolitiek op het continent zal worden voortgezet, ondanks de „extremisten" in Washington. TSPRAAK VAN MINISTER-PRESIDENT LOKT KRITIEK UIT (Van een onzer verslaggevers) J HAAG Het socialistisch Tweede Kamer hs. Ed van Thijn voorzitter van het „Comité mpische Spelen en Mensenrechten" vindt de "iraak van premier Van Agt van vorige week ag, dat de regering geen subsidie zal verle- I voor deelname aan de Spelen in Moskou „in- jsequent en goedkoop". Volgens Van Thijn be- ftent deze uitspraak schade aan de aktie voor "jsenrechten. Het CDA-Tweede Kamerlid drs. Hennekam, lid van het comité, tilt niet zo Araan de uitspraak van de minister-presi- Hij vindt de uitlatingen hierover van Van zelfs wat overtrokken. Jöiddellijk nadat de minister-president had laten dat zijn kabinet geen subsidie zal verstrekken I voor deelname aan de Spelen in Moskou, en dat eventueel daarvoor reeds door CRM gereserveerd geld niet zou mogen worden uitgegeven, kwam Van Thijn met zijn veroordeling van deze uitspraak. „Wat Van Agt zegt is onduidelijk. Hij laat de beslis sing over een mogelijke boycot over aan het Neder lands Olympisch Comité, doet zelfs geen beroep op dit comité, maar kondigt wel aan dat de subnsidie- kraan zal worden dichtgedraaid. Dat is inconsequent omdat de beslissing over een mogelijke boycot een politieke verantwoordelijkheid is, die niet kan en mag worden afgewenteld op het NOC en of indivi duele sportmensen", aldus Van Thijn. Het CDA-kamerlid Hennekam, medelid van het co mité onder voorzitterschap van Van Thijn, is het daarmee niet eens. „Je kunt niet volhouden dat door de opmerkingen van de premier nu het werk van het comité wordt ondergraven", meent Hennekam. De Federatie Nederlandse Vakbeweging heeft in al gemene bewoordingen laten weten dat de regering moet zoeken naar doeltreffend te gebruiken instru menten tegen de schending van mensenrechten in het buitenland. Het doel zou volgens de FNV het best bereikt kunnen worden wanneer een en ander in internationaal verband gebeurt. De regering moet in principe bereid zijn de banden te verbreken met landen die op ernstige wijze de mensenrechten schenden. Een aantal Amerikaanse kranten heeft gemeld, dat president Carter wil dat de Olympische Spelen van 1980 niet in Moskou worden gehouden, wanneer de Sovjet-Unie zijn troepen niet terugtrekt uit Afgha nistan. Woordvoerders van het Witte Huis wilden deze berichten noch ontkennen noch bevestigen. Mannen bekennen inbraak met dodelijke afloop SAS VAN GENT Twee mannen, een 23-jarige inwo ner van Terneuzen, en een 26-jarige Duitser hebben zich gisteren bij de politie in Sas van Gent gemeld. Ze hebben bekend meegedaan te heb ben met de inbraak, vorige week maandag in Sas van Gent, waarbij de bejaarde bewoner van het pand, F. Dellaert, om het leven kwam. Bij de inbraak waren in totaal vier mannen betrokken. Ze waren bezig de brandkast met daarin de postzegelverzame ling van het slachtoffer naar buiten te slepen. Daarbij wer den ze betrapt door de bewo ner en diens vrouw. Tijdens de vechtpartij die daarna volgde, overleed de heer Dellaert ter plaatse. Italiaanse grens blijft nog dicht MILAAN Een onbegrijpelijke, radicale ommez waai van de Italiaanse voetbalclubs heeft ertoe ge leid dat de grenzen voor buitenlandse spelers voor lopig gesloten zullen blijven. Van de 36 betaalde voetbalclubs kozen er 24 voor de bestaande situatie, slechts vier stemden voor openstelling, drie stemden blanco en vijf clubs ver schenen niet op de vergadering in Milaan waar het besluit werd genomen. Artemio Franchi, de voorzit ter van de Italiaanse voetbalbond, is evenwel van mening dat de reeds vijftien jaar bestaande bepalin gen gewijzigd zullen moeten worden onder druk van de Europese Gemeenschap, die voor de aange sloten landen, waaronder Italië, vrije beroepskeuze in alle lidstaten garandeert. Franchi zal een tussen voorstel doen: één buitenlander voor de clubs in de eerste divisie, geen voor ploegen in de tweede divi sie die het felst gekant waren tegen openstelling van de grenzen. Daarover zal op 26 januari een be slissing genomen moeten worden. Datispaskoud Koud? Dan moet je bij ons komen, kon de Zwitser Al fred Schindler met reden zeggen toen hij aan de finish arriveerde van een ski-estafette in het Westduitse Reit im Winkl. Hij was zo verstandig geweest oorbescher mers aan te doen. Maar de kou sloeg toch toe. Zijn snor hing vol ijspegels, zijn wenkbrouwen en haar le ken op de vermomming van een kerstman. Hoe koud het was en hoe ver (4x 10 km.). Rood, geen rood EINDHOVEN „We zijn geflikt", riep Hugo Hoven- kamp na afloop van PSVAZ'67 op weg naar de kleedkamer. Scheidsrechter Van Ettekoven reageer de onmiddellijk en trok de rode kaart. „Ik bedoel dat we door onze eigen ploeggenoten zijn geflikt", riep Hovenkamp, „omdat ze bij die vrije trap niet hebben opgelet". Reactie van de scheidsrechter: „Ik trok ook niet de rode kaart voor jou maar alleen om je opmer king erop te schrijven". Ja, ja, die Van Ettekoven. Drie doden bij Brits voetbal BELFAST Drie personen verloren het leven bij voetbalwedstrijden in Ierland en Engeland. Bij een wedstrijd in Belast werd een agent zaterdag dode lijk getroffen door een kogel. Het is niet bekend wie de kogel heeft afgevuurd en wat er de reden van was. In Middlesbrough kwamen twee toeschouwers om het leven toen zij na de wedstrijd Middles brough—Manchester City werden bedolven onder een muur van het stadion. De muur bezweek door het gedrang van de bezoekersmenigte op weg naar de uitgang, waardoor een houten stutbalk van de muur omviel. Twee andere bezoekers moesten lichtgewond naar het ziekenhuis worden vervoerd. Surinaamse voetballers naar Moskou? PORT OF SPAIN De Surinaamse voetbalploeg heeft een vlotte kans de Olympische Spelen van Mos kou te halen. Zaterdag won Suriname in Port of Spain in de voorronden met 20 van Haiti. Er volgen nog twee wedstrijden, tegen Costa Rica en de Verenigde Staten. Twee van deze drie ploegen gaan naar Mos kou. Rotterdamtoernooi ROTTERDAM Schalke 04, Club Brugge en Man chester United en uiteraard Feyenoord zijn de deelne mers aan het internationale Rotterdamtoernooi dat op 8 en 10 augustus dezelfde data waarop het toer nooi Amsterdam-705 wordt gehouden wordt geor ganiseerd in de Kuip. Drieling voor Ans Ans van boer Bronkhorst uit Zijderveld (Z.-H.) is een bijzonder produktief koe beest. Zij geeft niet alleen de nodige melk, maar in vier jaar tijd heeft zij ook nog eens acht kalveren ter wereld gebracht. Het eerste jaar kreeg zij er twee, het tweede jaar eveneens twee, het derde jaar maar één en nu, waarschijnlijk om de scha de in te halen, drie. Vol gens koe-kenners een unicum. Op de foto boerin Bronkhorst, met zoon Hans en de drieling. Moe der Ans staat op de ach tergrond. Tweeling tot in de dood ROME Gedu- rende vijfentach tig jaar zijn de Italiaanse twee lingzusters Vin- cenza en Giovan- na Colombo on afscheidelijk ge weest. Beiden zijn nu in Ragusa (Sicilië) vlak na elkaar overle den. Dienstmeisje met gouden inhoud BANGKOK In een ziekenhuis in de hoofdstad van Thai land, Bangkok, is een dienstmeisje geope reerd, die zeven gou den sieraden, die zij gestolen had, heeft ingeslikt. Van de elf sieraden, die zij weg genomen had, had zij vier halskettingen, twee armbanden en een ring in haar maag laten verdwe nen. De totale waar de van het gestolen goed was 5200. Toenemende gladheid verwacht LEIDEN Onverwacht gladde wegen door rijpaanslag hebben vanochtend in de Rand stad voor een flink aantal kleine slippar tijen gezorgd. Ernstige ongelukken hebben zich echter, voorzover bekend bij de centrale van de verkeerspolitie in Driebergen, niet voorgedaan. Op de snelweg Amsterdam - Den Haag ontstonden vanmorgen in beide richtingen lange files na slippartijen. Een nog onbekende vrouw moest met een her senschudding en kneuzingen naar het Leid- schendamse Antoniusziekenhuis worden overgebracht. Naar het KNMI verwacht zal het vandaag en vannacht nog wel gladder kunnen worden. Hoewel het de afgelopen nacht nog tien graden vroor, zal van het noorden uit de dooi inzetten die gepaard gaat met regen en ijzel. Met het mooie, heldere winterweer is het derhalve voorlopig weer gedaan. Kouder dan bij ons was het dit weekeinde in Moskou. Hier werd de koudste nacht van het jaar gemeten: 30 graden onder nul. Overigens was dat nog niets vergeleken met vorig jaar toen het 48 graden vroor. Ook in Spanje heeft de winter toegeslagen. Voor het eerst sinds zeer lange tijd heeft het in het zuidoosten gesneeuwd. In een stad als Va lencia was dat in veertig jaar niet voorgeko men. In heel Spanje zijn de wegen onderge sneeuwd en ook is hier en daar het telefoonver keer gestoord. heeft het moeilijk Centrum tegen zonde in Iran TEHERAN De islamitische autoritei ten in Iran hebben een „centrum voor het opheffen van de zonde" opgericht. Dit centrum is bedoeld om activiteiten te voorkomen, die scha delijk zijn voor de islamitische maat schappij in het alge meen en voor jonge mensen in het bijzon der. Het centrum zal met name een cam pagne voeren tegen schendingen van deo- penbare eerbaarheid. YORK De Iraanse r van buitenlandse za- Sadeq Ghotbzadeh heeft orgen verklaard dat hij voorbereid is dat de tien n oude Amerikaanse gij scrisis „min of meer" altijd doorgaat, bzadeh zei dat de Vere- Staten helaas om de been draaien en niet aan de kern van de zaak toeko men. „Zij hebben geprobeerd pressie op ons uit te oefenen maar dat soort pressie schrikt ons in het geheel niet af". De Sovjet-Unie heeft gisteravond haar veto uitgesproken over een door de Verenigde Staten voorgestelde re solutie in de Veiligheidsraad om strafmaatregelen te nemen tegen Iran. Dat de Sovjet-Unie de ontwerp-reso- lutie zou torpederen werd algemeen verwacht en er was door de Russi sche vertegenwoordiger Trojanows- ki op gezinspeeld. Negen andere le den van de raad hadden Amerika hun steun toegezegd bij het toepassen van economische, financiële en diplo matieke dwangmaatregelen tegen Iran. Oost-Duitsland verzette zich te gen de resolutie, Bangladesh en Me xico onthielden zich en China nam niet aan de stemming deel. Het veto in de Veiligheidsraad was het tweede van de kant van de Rus sen in nog geen week. Vorige week torpedeerden ze een ontwerp-resolu- tie gericht tegen de Russische inval in Afghanistan. De Amerikaanse permanente verte genwoordiger bij de VN, Donald McHenry, hekelde het Russische veto krachtig als een „stap om het stilzwij gen van Iran over Afghanistan te ko pen". De door de Russen geïnstalleerde Af ghaanse president Babrak Karmal heeft in een brief aan Khomeiny op geroepen tot hereniging tegen de Verenigde Staten en verklaard dat de Russische troepen uit Afghanistan zullen worden teruggeroepen als „het gevaar geweken is". Van zijn kant "heeft Khomeiny elke steun van Rus sische zijde van de hand gewezen. Zie verder pagina 7. sloten en vaarten boden dit weekeinde een typisch Hollands winterbeeld. HAMAR Eni ge twijfel heerst in Hamar over de wijze waarop de Russin Nata lia Petroeseva op het voor Ne derland zo dra matisch slecht verlopen wereld- toernooi haar schaatstitel heeft veroverd. Tot gistera vond laat, zeven uur nadat zij zich had gemeld voor de dopingcontrole, was zij er nog niet in geslaagd een urinestaal te produceren, wat opmerkelijk mag wor den genoemd. Indien zij hiertoe niet in staat blijkt - om wat voor reden ook - loopt haar wereldtitel ge vaar. Natalia Petroeseva wordt van het moment af dat zij zich meldde bij de controle begeleid door een offi cial, betrokken bij de dopingcontrole. Hij verloor haar ook niet uit het oog bij het slotbanket. Hamar wacht af, de official ook. a bereidt jitevlucht *IG China onnen met de .;jing van ruim- ders, zo heeft Sjanghai ver- ;nde dagblad ui Bao ge- Binnenkort arover in een 'es weten- -v;lelijk tijd een artikel - ijnen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1